Problemy związane z jakością akustyczną pomieszczeń typu open space

The quality of acoustics for open-plan offices
www.freeimages.com
Ciąg dalszy artykułu...

Symulacja komputerowa

W celu przeprowadzenia symulacji komputerowej wykorzystano komputerowy model pola akustycznego, oparty na zmodyfikowanej metodzie promieniowej [3], przy użyciu którego obliczano parametry opisujące charakter akustyki pomieszczenia.

W pierwszej kolejności zbudowano trójwymiarowy model geometryczny obiektu (RYS. 2-3).

Następnie każdej powierzchni przypisano materiał (współczynnik pochłaniania dźwięku), z jakiego została wykonana:

  • podłoga - parkiet,
  • sufit - tynk cementowo-wapienny, panele sufitowe,
  • drzwi - drewno,
  • okna - podwójne oszklenie,
  • biurka - drewno,
  • ściany - tynk cementowo-wapienny,
  • panele - poliwęglan komórkowy, Acousto Screen.

Panele dźwiękochłonno-izolacyjne stosuje się w pomieszczeniach biurowych jako osłony danego stanowiska pracy w celu tłumienia hałasu emitowanego przez inne stanowiska pracy biurowej, maszyny i urządzenia.

Przeczytaj też: Izolacyjność akustyczna ścian w placówkach edukacji muzycznej

W celu uzyskania maksymalnej skuteczności, panel należy umieścić jak najbliżej źródła hałasu lub stanowiska pracy. Zasadniczymi elementami paneli są warstwa izolacyjna w środku oraz zewnętrzne warstwy dźwiękochłonne.

Do poprawnego przeprowadzenia analizy należało zdefiniować dwa położenia źródła i minimum cztery punkty odbioru. W pomieszczeniu zdefiniowano dwa położenia wszechkierunkowego źródła dźwięku oraz siedem punktów odbioru. Punkty odbioru (7 punktów) zdefiniowano wzdłuż linii prostej łączącej źródło i najdalej oddalone stanowisko pracy.

RYS. 2–3. Geometria analizowanego obiektu oraz lokalizacja źródeł dźwięku i odbiorów
 RYS. 2-3. Geometria analizowanego obiektu oraz lokalizacja źródeł dźwięku i odbiorów; rys.: archiwa autorów


Kształt pomieszczenia, rozmieszczenie stanowisk pracy oraz przeszklona ścianka ograniczały możliwość usytuowania punktów odbioru na kilku ścieżkach pomiarowych. Z tego powodu, aby spełnić warunek dwóch pozycji źródła, obliczenia wykonano dla dwóch pozycji źródła w przeciwnych kierunkach na linii pomiarowej (RYS. 2-3).

DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA – kliknij tutaj »

Położenie źródeł i punktów odbioru jest zgodne z normą PN-EN ISO 3382-3:2012 [1].

Analizę wykonano dla pięciu różnych wariantów obliczeń. Zróżnicowano je pod względem zastosowanych paneli akustycznych do biurek „open space” (zmienna wysokość oraz współczynnik pochłaniania paneli) (RYS. 4-6).

RYS. 2–3. Geometria analizowanego obiektu oraz lokalizacja źródeł dźwięku i odbiorów
RYS. 2-3. Geometria analizowanego obiektu oraz lokalizacja źródeł dźwięku i odbiorów; rys.: archiwa autorów


W ostatnim z wariantów, w celu zwiększenia chłonności akustycznej pomieszczenia, zastosowano dodatkowo panele sufitowe wykonane z płyty gipsowo-kartonowej, charakteryzujące się ­perforowaną powierzchnią i lepszymi własnościami pochłaniającymi.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 6/2015

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Maksymalną mocą jaką można wykorzystać bezpośrednio z energii słonecznej na jednym metrze kwadratowym powierzchni jest tzw. stała słoneczna, która wynosi...  czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji balkonu, a czego do izolacji dachu?

Jak uzyskać pełne uprawnienia architektoniczne?

Najczęściej spotykane w polskim budownictwie dachy to dachy płaskie, pokryte papą lub blachą, więc... czytaj dalej » Co zrobić, by samodzielnie wykonywać zawód architekta w Polsce i UE? czytaj dalej »

Jak i czym ocieplić poddasze?


W systemie termoizolacji na krokwiach, która z pewnością jest najbardziej efektywną metodą termoizolacji, stosuje się... ZOBACZ »Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Tłumienie dźwięków uderzeniowych i drgań budynków. Zobacz »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej »

Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa i czyszczeniu... ZOBACZ »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Popularność tego materiału rośnie. Dlaczego?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » To nowoczesny materiał termoizolacyjny, który zdobył... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.