Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Wieloletnia efektywność tynków renowacyjnych stosowanych na obiektach zabytkowych

Ciąg dalszy artykułu...

Podobnie jak na wysokości 50 cm, na wysokości 100 cm pojawia się obniżenie skuteczności tynków renowacyjnych w drugim 5-letnim okresie ich funkcjonowania, przy czym poziom dolnego kwartylu na obu wysokościach wskazuje wartość różnicy wilgotności 2%. W przypadku pierwszych 5 lat wartość dolnego kwartylu znajduje się na wartości 3%.

Diagram 3 (rys. 3) obrazuje różnice wilgotności murów na wysokościach przekraczających 1 m w okresach do pierwszych 5 lat po aplikacji oraz ponad tę wartość i nawiązuje do obu poprzednich diagramów. Mediana w obu prostokątach pozostaje niemal na identycznym poziomie – 3% – a dolny kwartyl dla obu okresów stabilizuje się na poziomie 1,5%. Nawet przyległe wartości nie sięgają poniżej wartości 0%, a to oznacza, że wartość wilgotności tynków po renowacji pozostaje zawsze mniejsza niż przed renowacją. Nadal w latach oddziaływania przejawia się wzrost wartości górnego kwartylu, co świadczy o długotrwałym wysychaniu obiektu po zabiegach renowacyjnych.

Wilgotność oraz jej związek ze stopniami zabiegów renowacyjnych
Diagramy 4, 5 i 6 (rys. 4–6) obrazują związek zachodzący między różnicą wilgotności na poszczególnych wysokościach a stopniami przeprowadzonych zabiegów renowacyjnych. Z ich analizy wynika, że nie można jednoznacznie stwierdzić, iż wraz ze zwiększającą się jakością zabiegów renowacyjnych zmniejszy się wyraźnie wilgotność. Ponieważ zabiegi renowacyjne I stopnia wykonywano w przypadku obiektów z rzeczywiście bardzo wysoką wilgotnością, można wyrazić opinię, że odpowiednie zabiegi renowacyjne wyrównały wyjściowe (początkowe) warunki do pewnego określonego poziomu, a dalsze oddziaływanie tynków renowacyjnych przebiegało z podobną intensywnością. Za pomocą tej formy badania nie można więc ocenić skuteczności innych zabiegów renowacyjnych oprócz skuteczności tynków renowacyjnych.

Wyniki przeprowadzonych badań świadczą o długotrwałej skuteczności działania tynków renowacyjnych pod względem wilgotnościowym. Trzeba jednak pamiętać, że warunkiem takiej skuteczności jest przeprowadzenie przed renowacją szczegółowej analizy stanu obiektu wraz z jego najbliższym otoczeniem. Jej następstwem jest sporządzenie projektu kompleksowego systemu renowacyjnego i poprawne wykonanie przewidzianych zabiegów renowacyjnych. Całościowe wyniki przeprowadzonych badań są oczywiście o wiele obszerniejsze i przewiduje się ich dalszą prezentację.


Literatura

1. J. Hošek, J. Muk, „Omítky historických staveb” („Tynki budowli historycznych”), Statni pedagogické nakladatelství, Praha 1990.
2. J. Tvrdík, „Základy matematické statistiky” („Podstawy statystyki matematycznej”), Učební texty ostravské univerzity, Ostravská univerzita 2002.
3. J. Hintze, „NCSS and PASS. Number Cruncher Statistical Systems”, Kaysville, Utah 2004, www.ncss.com.


1) WTA – Wissenschaftlich-Technische Arbeitsgemeinschaft für Bauwerkserhaltung und Denkmalpflege (Naukowo-Techniczne Stowarzyszenie Ochrony Budowli i Konserwacji Zabytków) 

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 6/2008
powiązane produkty

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak zatrzymać ciepło i ochronić dom przed zimnem?


Markizy tarasowe oraz markizy balkonowe sprawdzają się idealnie także w domach jednorodzinnych. Dużym zainteresowaniem... ZOBACZ »


Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »


"Wirtualne malowanie" - wykonaj sam symulację online »

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Obok wiedzy na temat produktów, równie istotna jest znajomość technologii, którą... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »


Zgarnij bony o wartości 100zł. Zobacz jak »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?

3 kroki do Super CashBack
czytaj dalej »

Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Płynne membrany poliuretanowe - gdzie je stosować?

Uszczelnianie obiektów inżynieryjnych - jak to robią specjaliści?

Siła związania do podłoża przekraczająca 20 kg/cm2, wysoka odporność na niszczące czynniki eksploatacyjne...
czytaj dalej »

Jak prawidłowo chronić ściany fundamentwe i zapewnić gwarancję żywotności obiektu? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest... czytaj dalej »

Jak mocować elewacje wentylowane?


Jak w realnych warunkach zachowują się różne systemy mocowań elewacji wentylowanych? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »


W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturę zeszklenia, wówczas żywica nie jest... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Alpha Dam Alpha Dam
O FIRMIE Alpha Dam Sp. z o.o. produkuje od ponad 10 lat profesjonalne materiały wodochronne i przeciwwilgociowe dla budownictwa.  Do 2008...
9/2019

Aktualny numer:

Izolacje 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne rozwiązania elewacyjne
  • - Jakość wykonania izolacji z szarego styropianu
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.