Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Wieloletnia efektywność tynków renowacyjnych stosowanych na obiektach zabytkowych

Ciąg dalszy artykułu...

Podobnie jak na wysokości 50 cm, na wysokości 100 cm pojawia się obniżenie skuteczności tynków renowacyjnych w drugim 5-letnim okresie ich funkcjonowania, przy czym poziom dolnego kwartylu na obu wysokościach wskazuje wartość różnicy wilgotności 2%. W przypadku pierwszych 5 lat wartość dolnego kwartylu znajduje się na wartości 3%.

Diagram 3 (rys. 3) obrazuje różnice wilgotności murów na wysokościach przekraczających 1 m w okresach do pierwszych 5 lat po aplikacji oraz ponad tę wartość i nawiązuje do obu poprzednich diagramów. Mediana w obu prostokątach pozostaje niemal na identycznym poziomie – 3% – a dolny kwartyl dla obu okresów stabilizuje się na poziomie 1,5%. Nawet przyległe wartości nie sięgają poniżej wartości 0%, a to oznacza, że wartość wilgotności tynków po renowacji pozostaje zawsze mniejsza niż przed renowacją. Nadal w latach oddziaływania przejawia się wzrost wartości górnego kwartylu, co świadczy o długotrwałym wysychaniu obiektu po zabiegach renowacyjnych.

Wilgotność oraz jej związek ze stopniami zabiegów renowacyjnych
Diagramy 4, 5 i 6 (rys. 4–6) obrazują związek zachodzący między różnicą wilgotności na poszczególnych wysokościach a stopniami przeprowadzonych zabiegów renowacyjnych. Z ich analizy wynika, że nie można jednoznacznie stwierdzić, iż wraz ze zwiększającą się jakością zabiegów renowacyjnych zmniejszy się wyraźnie wilgotność. Ponieważ zabiegi renowacyjne I stopnia wykonywano w przypadku obiektów z rzeczywiście bardzo wysoką wilgotnością, można wyrazić opinię, że odpowiednie zabiegi renowacyjne wyrównały wyjściowe (początkowe) warunki do pewnego określonego poziomu, a dalsze oddziaływanie tynków renowacyjnych przebiegało z podobną intensywnością. Za pomocą tej formy badania nie można więc ocenić skuteczności innych zabiegów renowacyjnych oprócz skuteczności tynków renowacyjnych.

Wyniki przeprowadzonych badań świadczą o długotrwałej skuteczności działania tynków renowacyjnych pod względem wilgotnościowym. Trzeba jednak pamiętać, że warunkiem takiej skuteczności jest przeprowadzenie przed renowacją szczegółowej analizy stanu obiektu wraz z jego najbliższym otoczeniem. Jej następstwem jest sporządzenie projektu kompleksowego systemu renowacyjnego i poprawne wykonanie przewidzianych zabiegów renowacyjnych. Całościowe wyniki przeprowadzonych badań są oczywiście o wiele obszerniejsze i przewiduje się ich dalszą prezentację.


Literatura

1. J. Hošek, J. Muk, „Omítky historických staveb” („Tynki budowli historycznych”), Statni pedagogické nakladatelství, Praha 1990.
2. J. Tvrdík, „Základy matematické statistiky” („Podstawy statystyki matematycznej”), Učební texty ostravské univerzity, Ostravská univerzita 2002.
3. J. Hintze, „NCSS and PASS. Number Cruncher Statistical Systems”, Kaysville, Utah 2004, www.ncss.com.


1) WTA – Wissenschaftlich-Technische Arbeitsgemeinschaft für Bauwerkserhaltung und Denkmalpflege (Naukowo-Techniczne Stowarzyszenie Ochrony Budowli i Konserwacji Zabytków) 

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 6/2008
powiązane produkty

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »Tych fachowców najczęściej poszukują Polacy »

Ogromna skuteczność tłumienia hałasu! Sprawdź »

3/4 Polaków deklaruje, że potrzebuje fachowca do wykonania pracy w domu lub mieszkaniu. Najczęściej poszukiwanym jest...
czytaj dalej »

Jak skutecznie wytłumić dźwięki w pomieszczeniach? Czym zaizolować podłogi, ściany i sufity? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Co warto wiedzieć o polimocznikach?

Doskonałe rozwiązanie do izolacji dachów płaskich »

Technologia polimoczników oparta jest na zastosowaniu dwuskładnikowych powłok nakładanych metodą natrysku... czytaj dalej » Hydroizolacja dachów odbywa się przy pomocy wałków lub natryskowo - najlepszą w danym przypadku metodę dobiera się... czytaj dalej »

Ochroń wnętrze domu przed silnym słońcem » »


Markizy, żaluzje, pergole, rolety - które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak zabepieczyć ocieplenie przed rwącym wiatrem?

Wykańczasz dom i potrzebne Ci wysokiej jakości materiały?

Siły działające na wybrany system ociepleń przenoszone są zarówno przez zaprawę klejową, jak i łączniki fasadowe. Dzięki...
czytaj dalej »

Dopasuj rozwiązanie do Twoich potrzeb i rodzaju wykonywach prac... czytaj dalej »

Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Jak naprawić przeciekający dach lub balkon?


Nowoczesne technologie umożliwiają łatwą i szybką aplikację produktu, co pozwala zmniejszyć koszty i skrócić czas wykonania prac. ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
7/8/2019

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wtórne hydroizolacje poziome
  • - Mocowanie elewacji wentylowanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.