Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Wieloletnia efektywność tynków renowacyjnych stosowanych na obiektach zabytkowych

Ciąg dalszy artykułu...

Podobnie jak na wysokości 50 cm, na wysokości 100 cm pojawia się obniżenie skuteczności tynków renowacyjnych w drugim 5-letnim okresie ich funkcjonowania, przy czym poziom dolnego kwartylu na obu wysokościach wskazuje wartość różnicy wilgotności 2%. W przypadku pierwszych 5 lat wartość dolnego kwartylu znajduje się na wartości 3%.

Diagram 3 (rys. 3) obrazuje różnice wilgotności murów na wysokościach przekraczających 1 m w okresach do pierwszych 5 lat po aplikacji oraz ponad tę wartość i nawiązuje do obu poprzednich diagramów. Mediana w obu prostokątach pozostaje niemal na identycznym poziomie – 3% – a dolny kwartyl dla obu okresów stabilizuje się na poziomie 1,5%. Nawet przyległe wartości nie sięgają poniżej wartości 0%, a to oznacza, że wartość wilgotności tynków po renowacji pozostaje zawsze mniejsza niż przed renowacją. Nadal w latach oddziaływania przejawia się wzrost wartości górnego kwartylu, co świadczy o długotrwałym wysychaniu obiektu po zabiegach renowacyjnych.

Wilgotność oraz jej związek ze stopniami zabiegów renowacyjnych
Diagramy 4, 5 i 6 (rys. 4–6) obrazują związek zachodzący między różnicą wilgotności na poszczególnych wysokościach a stopniami przeprowadzonych zabiegów renowacyjnych. Z ich analizy wynika, że nie można jednoznacznie stwierdzić, iż wraz ze zwiększającą się jakością zabiegów renowacyjnych zmniejszy się wyraźnie wilgotność. Ponieważ zabiegi renowacyjne I stopnia wykonywano w przypadku obiektów z rzeczywiście bardzo wysoką wilgotnością, można wyrazić opinię, że odpowiednie zabiegi renowacyjne wyrównały wyjściowe (początkowe) warunki do pewnego określonego poziomu, a dalsze oddziaływanie tynków renowacyjnych przebiegało z podobną intensywnością. Za pomocą tej formy badania nie można więc ocenić skuteczności innych zabiegów renowacyjnych oprócz skuteczności tynków renowacyjnych.

Wyniki przeprowadzonych badań świadczą o długotrwałej skuteczności działania tynków renowacyjnych pod względem wilgotnościowym. Trzeba jednak pamiętać, że warunkiem takiej skuteczności jest przeprowadzenie przed renowacją szczegółowej analizy stanu obiektu wraz z jego najbliższym otoczeniem. Jej następstwem jest sporządzenie projektu kompleksowego systemu renowacyjnego i poprawne wykonanie przewidzianych zabiegów renowacyjnych. Całościowe wyniki przeprowadzonych badań są oczywiście o wiele obszerniejsze i przewiduje się ich dalszą prezentację.


Literatura

1. J. Hošek, J. Muk, „Omítky historických staveb” („Tynki budowli historycznych”), Statni pedagogické nakladatelství, Praha 1990.
2. J. Tvrdík, „Základy matematické statistiky” („Podstawy statystyki matematycznej”), Učební texty ostravské univerzity, Ostravská univerzita 2002.
3. J. Hintze, „NCSS and PASS. Number Cruncher Statistical Systems”, Kaysville, Utah 2004, www.ncss.com.


1) WTA – Wissenschaftlich-Technische Arbeitsgemeinschaft für Bauwerkserhaltung und Denkmalpflege (Naukowo-Techniczne Stowarzyszenie Ochrony Budowli i Konserwacji Zabytków) 

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 6/2008
powiązane produkty

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Przepis na idealnie gładkie i naturalnie białe ściany »


Szybko znajduj ukryte usterki i skracaj czas diagnostyki... ZOBACZ »


Szybki montaż stropu – jak to zrobić »

Jak dobrać optymalną elewację do budynku?

Różne wysokości konstrukcyjne stropów i różne rozstawy...
czytaj dalej »

Począwszy od wyboru rodzaju budynku, w pierwszym kroku, w kolejnych wskaż... czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Potrzebny Ci wysokiej jakości tynk?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacji instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Jak zapewnić dobrą wibroakustykę budynku?

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Izolacje 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tynki renowacyjne
  • - Potencjał i funkcje dachów zielonych w miastach
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.