Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Wieloletnia efektywność tynków renowacyjnych stosowanych na obiektach zabytkowych

Ciąg dalszy artykułu...


Po pierwsze widoczna jest rosnąca liczba punktów z większą różnicą wilgotności. Wyraża to obniżającą się wilgotność, co może być spowodowane tylko polepszającym się ogólnym stanem obiektu. Dalsze wysychanie może być spowodowane realizowanymi stopniowo kolejnymi zabiegami renowacyjnymi, tak jak pozwalają na to zazwyczaj możliwości finansowe inwestora. Mediana znajduje się tak samo jak w pierwszym okresie 5-letnim na wartości 5%.

Po drugie na diagramie widać, że rozstęp międzykwartylowy w drugim okresie 5-letnim jest o wiele większy, a szczególnie prostokąt pomiędzy medianą oraz dolnym kwartylem zawiera dane z większym rozrzutem wartości. Fakt ten informuje o przewidywanym zjawisku, że zwłaszcza w przypadku obiektów historycznych, gdzie zabiegi renowacyjne są bardzo ograniczone, tynki renowacyjne stopniowo tracą swoje pierwotne właściwości techniczne, a ich skuteczność się zmniejsza. Na podstawie uzyskanych wartości można jednak przyjąć, iż są skuteczne przez co najmniej 10 lat i tylko w odosobnionych przypadkach wartość ich wilgotności jest większa od wartości w pierwszym roku stosowania tynków renowacyjnych.

Rys. archiwum Autorki Rys. archiwum Autorki
Rys. 3. Diagram przedstawiający różnicę wilgotności [%] na wysokości powyżej 100 cm w odniesieniu do pierwszych 5 lat oraz po 5 latach stosowania tynków renowacyjnych Rys. 4. Diagram różnicy wilgotności [%] na wysokości 50 cm przy różnym stopniu zabiegów renowacyjnych


Diagram nr 2 (rys. 2) różnicy wilgotności na wysokości 100 cm i w czasie pierwszych 5 lat oraz powyżej 5 lat logicznie nawiązuje do diagramu nr 1, jego przebieg jednak nieco się różni. Mediana już nie znajduje się na identycznej wartości, lecz dla pierwszych 5 lat eksploatacji tynków znajduje się na wartości 4%, a dla kolejnych 5 lat – na wartości ok. 3%. Powtarza się jednakże sytuacja z poprzedniego diagramu, gdyż w drugim okresie 5-letnim występują wartości wilgotności o dużo większym rozrzucie, choć oczywiście oscylują wokół niższych procentowych wartości wilgotności. Widoczne jest natomiast, iż w drugim okresie 5-letnim następuje obniżenie wilgotności tynków na wysokości 100 cm jeszcze bardziej niż na wysokości 50 cm (patrz: górny kwartyl). Na większej wysokości zabiegi renowacyjne przebiegają więc bardziej intensywnie.

Rys. archiwum Autorki Rys. archiwum Autorki
Rys. 5. Diagram różnicy wilgotności [%] na wysokości 100 cm przy różnym stopniu zabiegów renowacyjnych Rys. 6. Diagram różnicy wilgotności [%] na wysokości powyżej 100 cm przy różnym stopniu zabiegów renowacyjnych
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 6/2008
powiązane produkty

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »


W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturę zeszklenia, wówczas żywica nie jest... ZOBACZ »


Szukasz materiałów budowlanych dobrej jakości?

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Obok wiedzy na temat produktów, równie istotna jest znajomość technologii, którą... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »


Opłacalność paneli fotowoltaicznych - najnowsze informacje i porady »

Uszczelnianie obiektów inżynieryjnych - jak to robią specjaliści?

W przyszłym roku nastąpią znaczne podwyżki cen energii elektrycznej, dlatego też warto zastanowić się nad montażem paneli fotowoltaicznych.
czytaj dalej »

Jak prawidłowo chronić ściany fundamentwe i zapewnić gwarancję żywotności obiektu? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Sprawdzony sposób na przyspieszenie ocieplenia »

W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i izolacja pod płytą fundamentową... czytaj dalej » Jakiego produktu użyć, by aplikacja była łatwa, efektywność większa, a tempo pracy ekspresowe? czytaj dalej »

Jak mocować elewacje wentylowane?


Jak w realnych warunkach zachowują się różne systemy mocowań elewacji wentylowanych? ZOBACZ »


Zgarnij bony o wartości 100zł. Zobacz jak »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?

3 kroki do Super CashBack
czytaj dalej »

Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu... czytaj dalej »

Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Alpha Dam Alpha Dam
O FIRMIE Alpha Dam Sp. z o.o. produkuje od ponad 10 lat profesjonalne materiały wodochronne i przeciwwilgociowe dla budownictwa.  Do 2008...
9/2019

Aktualny numer:

Izolacje 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne rozwiązania elewacyjne
  • - Jakość wykonania izolacji z szarego styropianu
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.