Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Wieloletnia efektywność tynków renowacyjnych stosowanych na obiektach zabytkowych

Ciąg dalszy artykułu...


Po pierwsze widoczna jest rosnąca liczba punktów z większą różnicą wilgotności. Wyraża to obniżającą się wilgotność, co może być spowodowane tylko polepszającym się ogólnym stanem obiektu. Dalsze wysychanie może być spowodowane realizowanymi stopniowo kolejnymi zabiegami renowacyjnymi, tak jak pozwalają na to zazwyczaj możliwości finansowe inwestora. Mediana znajduje się tak samo jak w pierwszym okresie 5-letnim na wartości 5%.

Po drugie na diagramie widać, że rozstęp międzykwartylowy w drugim okresie 5-letnim jest o wiele większy, a szczególnie prostokąt pomiędzy medianą oraz dolnym kwartylem zawiera dane z większym rozrzutem wartości. Fakt ten informuje o przewidywanym zjawisku, że zwłaszcza w przypadku obiektów historycznych, gdzie zabiegi renowacyjne są bardzo ograniczone, tynki renowacyjne stopniowo tracą swoje pierwotne właściwości techniczne, a ich skuteczność się zmniejsza. Na podstawie uzyskanych wartości można jednak przyjąć, iż są skuteczne przez co najmniej 10 lat i tylko w odosobnionych przypadkach wartość ich wilgotności jest większa od wartości w pierwszym roku stosowania tynków renowacyjnych.

Rys. archiwum Autorki Rys. archiwum Autorki
Rys. 3. Diagram przedstawiający różnicę wilgotności [%] na wysokości powyżej 100 cm w odniesieniu do pierwszych 5 lat oraz po 5 latach stosowania tynków renowacyjnych Rys. 4. Diagram różnicy wilgotności [%] na wysokości 50 cm przy różnym stopniu zabiegów renowacyjnych


Diagram nr 2 (rys. 2) różnicy wilgotności na wysokości 100 cm i w czasie pierwszych 5 lat oraz powyżej 5 lat logicznie nawiązuje do diagramu nr 1, jego przebieg jednak nieco się różni. Mediana już nie znajduje się na identycznej wartości, lecz dla pierwszych 5 lat eksploatacji tynków znajduje się na wartości 4%, a dla kolejnych 5 lat – na wartości ok. 3%. Powtarza się jednakże sytuacja z poprzedniego diagramu, gdyż w drugim okresie 5-letnim występują wartości wilgotności o dużo większym rozrzucie, choć oczywiście oscylują wokół niższych procentowych wartości wilgotności. Widoczne jest natomiast, iż w drugim okresie 5-letnim następuje obniżenie wilgotności tynków na wysokości 100 cm jeszcze bardziej niż na wysokości 50 cm (patrz: górny kwartyl). Na większej wysokości zabiegi renowacyjne przebiegają więc bardziej intensywnie.

Rys. archiwum Autorki Rys. archiwum Autorki
Rys. 5. Diagram różnicy wilgotności [%] na wysokości 100 cm przy różnym stopniu zabiegów renowacyjnych Rys. 6. Diagram różnicy wilgotności [%] na wysokości powyżej 100 cm przy różnym stopniu zabiegów renowacyjnych
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 6/2008
powiązane produkty

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Przepis na idealnie gładkie i naturalnie białe ściany »


Szybko znajduj ukryte usterki i skracaj czas diagnostyki... ZOBACZ »


Szybki montaż stropu – jak to zrobić »

Jak dobrać optymalną elewację do budynku?

Różne wysokości konstrukcyjne stropów i różne rozstawy...
czytaj dalej »

Począwszy od wyboru rodzaju budynku, w pierwszym kroku, w kolejnych wskaż... czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Potrzebny Ci wysokiej jakości tynk?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacji instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Jak zapewnić dobrą wibroakustykę budynku?

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Izolacje 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tynki renowacyjne
  • - Potencjał i funkcje dachów zielonych w miastach
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.