Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Wieloletnia efektywność tynków renowacyjnych stosowanych na obiektach zabytkowych

Ciąg dalszy artykułu...


Po pierwsze widoczna jest rosnąca liczba punktów z większą różnicą wilgotności. Wyraża to obniżającą się wilgotność, co może być spowodowane tylko polepszającym się ogólnym stanem obiektu. Dalsze wysychanie może być spowodowane realizowanymi stopniowo kolejnymi zabiegami renowacyjnymi, tak jak pozwalają na to zazwyczaj możliwości finansowe inwestora. Mediana znajduje się tak samo jak w pierwszym okresie 5-letnim na wartości 5%.

Po drugie na diagramie widać, że rozstęp międzykwartylowy w drugim okresie 5-letnim jest o wiele większy, a szczególnie prostokąt pomiędzy medianą oraz dolnym kwartylem zawiera dane z większym rozrzutem wartości. Fakt ten informuje o przewidywanym zjawisku, że zwłaszcza w przypadku obiektów historycznych, gdzie zabiegi renowacyjne są bardzo ograniczone, tynki renowacyjne stopniowo tracą swoje pierwotne właściwości techniczne, a ich skuteczność się zmniejsza. Na podstawie uzyskanych wartości można jednak przyjąć, iż są skuteczne przez co najmniej 10 lat i tylko w odosobnionych przypadkach wartość ich wilgotności jest większa od wartości w pierwszym roku stosowania tynków renowacyjnych.

Rys. archiwum Autorki Rys. archiwum Autorki
Rys. 3. Diagram przedstawiający różnicę wilgotności [%] na wysokości powyżej 100 cm w odniesieniu do pierwszych 5 lat oraz po 5 latach stosowania tynków renowacyjnych Rys. 4. Diagram różnicy wilgotności [%] na wysokości 50 cm przy różnym stopniu zabiegów renowacyjnych


Diagram nr 2 (rys. 2) różnicy wilgotności na wysokości 100 cm i w czasie pierwszych 5 lat oraz powyżej 5 lat logicznie nawiązuje do diagramu nr 1, jego przebieg jednak nieco się różni. Mediana już nie znajduje się na identycznej wartości, lecz dla pierwszych 5 lat eksploatacji tynków znajduje się na wartości 4%, a dla kolejnych 5 lat – na wartości ok. 3%. Powtarza się jednakże sytuacja z poprzedniego diagramu, gdyż w drugim okresie 5-letnim występują wartości wilgotności o dużo większym rozrzucie, choć oczywiście oscylują wokół niższych procentowych wartości wilgotności. Widoczne jest natomiast, iż w drugim okresie 5-letnim następuje obniżenie wilgotności tynków na wysokości 100 cm jeszcze bardziej niż na wysokości 50 cm (patrz: górny kwartyl). Na większej wysokości zabiegi renowacyjne przebiegają więc bardziej intensywnie.

Rys. archiwum Autorki Rys. archiwum Autorki
Rys. 5. Diagram różnicy wilgotności [%] na wysokości 100 cm przy różnym stopniu zabiegów renowacyjnych Rys. 6. Diagram różnicy wilgotności [%] na wysokości powyżej 100 cm przy różnym stopniu zabiegów renowacyjnych
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 6/2008
powiązane produkty

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »Tych fachowców najczęściej poszukują Polacy »

Szybki montaż stropu - jak to zrobić »

3/4 Polaków deklaruje, że potrzebuje fachowca do wykonania pracy w domu lub mieszkaniu. Najczęściej poszukiwanym jest...
czytaj dalej »

Oprócz znacznych oszczędności finansowych wynikających między innymi z braku dodatkowych ociepleń, możliwości prowadzenia w stropie instalacji, montażu stropu bez użycia dźwigów i... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Doskonałe rozwiązanie do izolacji dachów płaskich »

Wpust balkonowy prosty, skośny, ogrzewany, nieogrzewany... Dobierz odpowiedni czytaj dalej » Hydroizolacja dachów odbywa się przy pomocy wałków lub natryskowo - najlepszą w danym przypadku metodę dobiera się... czytaj dalej »

Ochroń wnętrze domu przed silnym słońcem » »


Markizy, żaluzje, pergole, rolety - które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak zabepieczyć ocieplenie przed rwącym wiatrem?

Jak uzyskać pełne uprawnienia architektoniczne?

Siły działające na wybrany system ociepleń przenoszone są zarówno przez zaprawę klejową, jak i łączniki fasadowe. Dzięki...
czytaj dalej »

Zobacz, jak otrzymać uprawnienia do samodzielnego wykonywania zawodu architekta w Polsce i UE czytaj dalej »

Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Izolacje piwnic i garaży. Jakie rozwiązanie wybrać?


Bierzemy pod uwagę wszystkie czynniki takie jak np. wymagania techniczne obiektu, dzięki czemu jesteśmy w stanie dopasować idealną oszczędność energii do wskazanego pomieszczenia. ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
7/8/2019

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wtórne hydroizolacje poziome
  • - Mocowanie elewacji wentylowanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.