Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Wieloletnia efektywność tynków renowacyjnych stosowanych na obiektach zabytkowych

Ciąg dalszy artykułu...

Częściowe wyniki prowadzonych badań są obszerne, a ich kompleksowa analiza musiała być wykonana za pomocą programu statystycznego, który by umożliwił ich przejrzyste przetworzenie graficzne. Najczęściej stosowane do tych celów programy to zwłaszcza SPSS, SAS, S-Plus, Statistica, Stata, Minitab, Unistat oraz NCSS. Właśnie ten ostatni program – NCSS (Number Cruncher Statistical Systems) – wykorzystano w opisywanych badaniach.
Wyniki analizy danych statystycznych przedstawiono w opracowaniu w postaci tzw. diagramu pudełkowego (prostokątnego).

Diagram ten znany jest zwłaszcza pod angielską nazwą „box plot”. Czasami zwany jest także pudełkiem z wąsami (box & whiskers). Nazwa ta związana jest z jego wyglądem – pudełko obrazuje rozpiętość pomiędzy górnym i dolnym kwartylem, przy czym wąsy wyrażają przyległe wartości. Odcięte (wąsy) kończą się w najbardziej odległej obserwowanej wartości, a więc w odległości maksymalnie 1,5 wielokrotności rozstępu międzykwartylowego od przyległego kwartyla. Odległe wartości oznaczone są jako punkty nad i pod przyległymi wartościami. Wewnątrz prostokąta występuje 50% śledzonych wartości. Pozycja mediany informuje o rozłożeniu wartości wokół niej.

Tabela 4. Dane statystyczne dotyczące liczby zrealizowanych obiektów


Do oceny rozpatrywanej problematyki wymagane jest porównanie wzajemnych stosunków wielkości. Istotne jest, czy wartości jednej wielkości zależne są od drugiej lub czy są od siebie niezależne.
W artykule przedstawiono dwa typy wyników prowadzonych badań:

  • pierwszy – dotyczący wilgotności oraz jej oddziaływania w okresach do 5 lat i powyżej 5 lat,
  • drugi – dotyczący wilgotności w powiązaniu ze stopniami zabiegów renowacyjnych.

Wilgotność oraz jej oddziaływanie w okresach do i powyżej 5 lat

Podstawowe informacje związane z liczebnością obiektów w poszczególnych latach funkcjonowania tynków podano w tabeli 4. Następnie na kolejno zamieszczonych diagramach pudełkowych przedstawiono stan wilgotności tynków w analizowanych okresach.

Diagram nr 1 (rys. 1) obrazuje różnicę wilgotności do lat 5 oraz powyżej 5 lat na wysokości 50 cm. Diagram wyraża stan wilgotności tynków w I i II okresie 5-letnim. W początkowych 5 latach różnica wilgotności w 50% wartości oscyluje pomiędzy 3% a 7%, natomiast mediana osiąga wartość 5%. Wilgotność jest więc wyraźnie niższa niż przed renowacją, a skuteczność tynków renowacyjnych jest wysoka.
Po przekroczeniu progu pierwszych 5 lat diagram pudełkowy ujawnia dwa trendy przebiegu wilgotności.

Rys. archiwum Autorki Rys. archiwum Autorki
Rys. 1. Diagram przedstawiający różnicę wilgotności [%] na wysokości 50 cm w odniesieniu do pierwszych 5 lat oraz po 5 latach stosowania tynków renowacyjnych Rys. 2. Diagram przedstawiający różnicę wilgotności [%] na wysokości 100 cm w odniesieniu do pierwszych 5 lat oraz po 5 latach stosowania tynków renowacyjnych
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 6/2008
powiązane produkty

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »Tych fachowców najczęściej poszukują Polacy »

Szybki montaż stropu - jak to zrobić »

3/4 Polaków deklaruje, że potrzebuje fachowca do wykonania pracy w domu lub mieszkaniu. Najczęściej poszukiwanym jest...
czytaj dalej »

Oprócz znacznych oszczędności finansowych wynikających między innymi z braku dodatkowych ociepleń, możliwości prowadzenia w stropie instalacji, montażu stropu bez użycia dźwigów i... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Doskonałe rozwiązanie do izolacji dachów płaskich »

Wpust balkonowy prosty, skośny, ogrzewany, nieogrzewany... Dobierz odpowiedni czytaj dalej » Hydroizolacja dachów odbywa się przy pomocy wałków lub natryskowo - najlepszą w danym przypadku metodę dobiera się... czytaj dalej »

Ochroń wnętrze domu przed silnym słońcem » »


Markizy, żaluzje, pergole, rolety - które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak zabepieczyć ocieplenie przed rwącym wiatrem?

Jak uzyskać pełne uprawnienia architektoniczne?

Siły działające na wybrany system ociepleń przenoszone są zarówno przez zaprawę klejową, jak i łączniki fasadowe. Dzięki...
czytaj dalej »

Zobacz, jak otrzymać uprawnienia do samodzielnego wykonywania zawodu architekta w Polsce i UE czytaj dalej »

Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Izolacje piwnic i garaży. Jakie rozwiązanie wybrać?


Bierzemy pod uwagę wszystkie czynniki takie jak np. wymagania techniczne obiektu, dzięki czemu jesteśmy w stanie dopasować idealną oszczędność energii do wskazanego pomieszczenia. ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
7/8/2019

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wtórne hydroizolacje poziome
  • - Mocowanie elewacji wentylowanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.