Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Wieloletnia efektywność tynków renowacyjnych stosowanych na obiektach zabytkowych

Ciąg dalszy artykułu...

Konieczne było także określenie stopnia zawartości soli rozpuszczalnych w wodzie (głównie siarczanów, chlorków oraz azotanów), które mogą powodować degradację muru i tynków (tabela 3). Podstawę do analizy laboratoryjnej pobranych próbek na zawartość soli stanowiła „metoda badawcza nr 9 – Renowacja budynków – obróbka próbek oraz analiza soli uszkadzających budowle” (opracowanie centralnego laboratorium firmy HASIT Eichenkofen, z dnia 11.09.2001 r.). Stopień zasolenia muru określono według opracowania WTA1) – „Diagnostyka zawilgoconych budynków”, wydanie 06/2000. Wskazówki odnoszące się do pobierania próbek, metod badawczych oraz ich oceny zaczerpnięto z wytycznych WTA 4-5-99/D „Diagnostyka muru”.

Tabela 2. Stopień wilgotności muru
Tabela 3. Ocena stopnia zasolenia

 

Słowniczek pojęć
Mediana – liczba znajdująca się pośrodku serii danych z próby, uporządkowanych w kolejności od najmniejszej do największej. Gdy liczba danych w próbie jest parzysta, jako medianę przyjmuje się średnią arytmetyczną obu liczb środkowych. Gdy liczba danych jest nieparzysta, jako medianę przyjmuje się liczbę środkową.

Kwartyl górny – mediana wyników znajdujących się na pozycjach wyższych od mediany. Gdy liczba danych w próbie jest parzysta, kwartylem górnym jest mediana drugiej połowy danych uporządkowanych rosnąco.

Kwartyl dolny – mediana wyników znajdujących się na pozycjach niższych od mediany. Gdy liczba danych w próbie jest parzysta, kwartylem dolnym jest mediana pierwszej połowy danych uporządkowanych rosnąco.

Diagram pudełkowy, inaczej pudełko z wąsami, pokazuje największą wartość z danych (wąsy), kwartyl górny (bok pudełka) – medianę (linia wewnątrz pudełka),
kwartyl dolny (bok pudełka) – najmniejszą wartość z danych (wąsy).

Próbki tynków renowacyjnych poddano również badaniom pod kątem porowatości (objętości porów powietrznych), która jest ich charakterystyczną właściwością. Zgodnie z wytycznymi WTA tynki takie muszą zachowywać określone liczbowo wartości całkowitej otwartej porowatości i nasiąkliwości kapilarnej, a obie te właściwości muszą być zharmonizowane.

Odpowiednio pobrane próbki do badań pochodziły z trzech obiektów: kościoła w Valašskim Meziříčí, pałacu w Valašskim Meziříčí oraz kościoła w miejscowości Blazice i zostały przebadane w Czeskich Budziejowicach w tamtejszej filii Budowlanego Instytutu Techniczno-Badawczego z siedzibą w Pradze. Porównywano je z próbkami nowego wyrównawczego tynku podkładowego SANIER-Porenaus gleichsputz 208 i zasadniczego tynku renowacyjnego SANIER-Wandputz 210. Wszystkie próbki analizowano według wytycznych WTA 2-2-91 „Systemy tynków renowacyjnych” (punkt 5.3.8. Porowatość). Do analizy wilgotności zastosowano metodę suszarkowo-wagową.

Ocena wyników badań

Wyniki badań wskazują na występowanie pewnych zjawisk związanych z długotrwałym funkcjonowaniem tynków renowacyjnych. Ponieważ oceniano 18 obiektów, można mówić o zjawiskach masowych, jednakże niekompletnych, gdyż miał tutaj miejsce pewnego rodzaju wybór realizacji. Ponadto należy zauważyć, że zjawiska te obciążone są przypadkową zmiennością.

Na podstawie powyższego stwierdzenia postanowiono przeprowadzić końcową analizę badań z wykorzystaniem statystyki matematycznej, która zajmuje się wyszukiwaniem właściwych metod oceniania z niekompletnych danych. Głównym zadaniem statystycznej analizy badań jest przetworzenie obszernych zbiorów danych statystycznych do przejrzystej formy graficznej. Dane te pochodzą z przekształcenia do postaci liczbowej rozpatrywanych zjawisk.

W przypadku podjętych badań nie mamy do dyspozycji podstawowego zbioru danych, dlatego możemy zanalizować tylko jego wybór; tak więc mówimy o wybiórczym zbiorze danych. Z analizy wybiórczego zbioru nie uzyska się parametrów populacji, lecz tylko je oszacuje.
Metody właściwej oceny wybiórczych zbiorów danych udostępnia statystyka matematyczna. Zbiory tych metod nazywane są indukcją statystyczną, a ich zastosowanie – statystyką indukcyjną.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 6/2008
powiązane produkty

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »Tych fachowców najczęściej poszukują Polacy »

Szybki montaż stropu - jak to zrobić »

3/4 Polaków deklaruje, że potrzebuje fachowca do wykonania pracy w domu lub mieszkaniu. Najczęściej poszukiwanym jest...
czytaj dalej »

Oprócz znacznych oszczędności finansowych wynikających między innymi z braku dodatkowych ociepleń, możliwości prowadzenia w stropie instalacji, montażu stropu bez użycia dźwigów i... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Doskonałe rozwiązanie do izolacji dachów płaskich »

Wpust balkonowy prosty, skośny, ogrzewany, nieogrzewany... Dobierz odpowiedni czytaj dalej » Hydroizolacja dachów odbywa się przy pomocy wałków lub natryskowo - najlepszą w danym przypadku metodę dobiera się... czytaj dalej »

Ochroń wnętrze domu przed silnym słońcem » »


Markizy, żaluzje, pergole, rolety - które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak zabepieczyć ocieplenie przed rwącym wiatrem?

Jak uzyskać pełne uprawnienia architektoniczne?

Siły działające na wybrany system ociepleń przenoszone są zarówno przez zaprawę klejową, jak i łączniki fasadowe. Dzięki...
czytaj dalej »

Zobacz, jak otrzymać uprawnienia do samodzielnego wykonywania zawodu architekta w Polsce i UE czytaj dalej »

Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Izolacje piwnic i garaży. Jakie rozwiązanie wybrać?


Bierzemy pod uwagę wszystkie czynniki takie jak np. wymagania techniczne obiektu, dzięki czemu jesteśmy w stanie dopasować idealną oszczędność energii do wskazanego pomieszczenia. ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
7/8/2019

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wtórne hydroizolacje poziome
  • - Mocowanie elewacji wentylowanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.