Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Wieloletnia efektywność tynków renowacyjnych stosowanych na obiektach zabytkowych

Ciąg dalszy artykułu...

Konieczne było także określenie stopnia zawartości soli rozpuszczalnych w wodzie (głównie siarczanów, chlorków oraz azotanów), które mogą powodować degradację muru i tynków (tabela 3). Podstawę do analizy laboratoryjnej pobranych próbek na zawartość soli stanowiła „metoda badawcza nr 9 – Renowacja budynków – obróbka próbek oraz analiza soli uszkadzających budowle” (opracowanie centralnego laboratorium firmy HASIT Eichenkofen, z dnia 11.09.2001 r.). Stopień zasolenia muru określono według opracowania WTA1) – „Diagnostyka zawilgoconych budynków”, wydanie 06/2000. Wskazówki odnoszące się do pobierania próbek, metod badawczych oraz ich oceny zaczerpnięto z wytycznych WTA 4-5-99/D „Diagnostyka muru”.

Tabela 2. Stopień wilgotności muru
Tabela 3. Ocena stopnia zasolenia

 

Słowniczek pojęć
Mediana – liczba znajdująca się pośrodku serii danych z próby, uporządkowanych w kolejności od najmniejszej do największej. Gdy liczba danych w próbie jest parzysta, jako medianę przyjmuje się średnią arytmetyczną obu liczb środkowych. Gdy liczba danych jest nieparzysta, jako medianę przyjmuje się liczbę środkową.

Kwartyl górny – mediana wyników znajdujących się na pozycjach wyższych od mediany. Gdy liczba danych w próbie jest parzysta, kwartylem górnym jest mediana drugiej połowy danych uporządkowanych rosnąco.

Kwartyl dolny – mediana wyników znajdujących się na pozycjach niższych od mediany. Gdy liczba danych w próbie jest parzysta, kwartylem dolnym jest mediana pierwszej połowy danych uporządkowanych rosnąco.

Diagram pudełkowy, inaczej pudełko z wąsami, pokazuje największą wartość z danych (wąsy), kwartyl górny (bok pudełka) – medianę (linia wewnątrz pudełka),
kwartyl dolny (bok pudełka) – najmniejszą wartość z danych (wąsy).

Próbki tynków renowacyjnych poddano również badaniom pod kątem porowatości (objętości porów powietrznych), która jest ich charakterystyczną właściwością. Zgodnie z wytycznymi WTA tynki takie muszą zachowywać określone liczbowo wartości całkowitej otwartej porowatości i nasiąkliwości kapilarnej, a obie te właściwości muszą być zharmonizowane.

Odpowiednio pobrane próbki do badań pochodziły z trzech obiektów: kościoła w Valašskim Meziříčí, pałacu w Valašskim Meziříčí oraz kościoła w miejscowości Blazice i zostały przebadane w Czeskich Budziejowicach w tamtejszej filii Budowlanego Instytutu Techniczno-Badawczego z siedzibą w Pradze. Porównywano je z próbkami nowego wyrównawczego tynku podkładowego SANIER-Porenaus gleichsputz 208 i zasadniczego tynku renowacyjnego SANIER-Wandputz 210. Wszystkie próbki analizowano według wytycznych WTA 2-2-91 „Systemy tynków renowacyjnych” (punkt 5.3.8. Porowatość). Do analizy wilgotności zastosowano metodę suszarkowo-wagową.

Ocena wyników badań

Wyniki badań wskazują na występowanie pewnych zjawisk związanych z długotrwałym funkcjonowaniem tynków renowacyjnych. Ponieważ oceniano 18 obiektów, można mówić o zjawiskach masowych, jednakże niekompletnych, gdyż miał tutaj miejsce pewnego rodzaju wybór realizacji. Ponadto należy zauważyć, że zjawiska te obciążone są przypadkową zmiennością.

Na podstawie powyższego stwierdzenia postanowiono przeprowadzić końcową analizę badań z wykorzystaniem statystyki matematycznej, która zajmuje się wyszukiwaniem właściwych metod oceniania z niekompletnych danych. Głównym zadaniem statystycznej analizy badań jest przetworzenie obszernych zbiorów danych statystycznych do przejrzystej formy graficznej. Dane te pochodzą z przekształcenia do postaci liczbowej rozpatrywanych zjawisk.

W przypadku podjętych badań nie mamy do dyspozycji podstawowego zbioru danych, dlatego możemy zanalizować tylko jego wybór; tak więc mówimy o wybiórczym zbiorze danych. Z analizy wybiórczego zbioru nie uzyska się parametrów populacji, lecz tylko je oszacuje.
Metody właściwej oceny wybiórczych zbiorów danych udostępnia statystyka matematyczna. Zbiory tych metod nazywane są indukcją statystyczną, a ich zastosowanie – statystyką indukcyjną.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 6/2008
powiązane produkty

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Przepis na idealnie gładkie i naturalnie białe ściany »


Szybko znajduj ukryte usterki i skracaj czas diagnostyki... ZOBACZ »


Membrany dachowe - poznaj nowoczesne rozwiązania »

Jak mocować materiały izolacyjne?

Jaki materiał zastosować na dachu płaskim, zielonym, odwróconym, a jak na dachu pokrytym wcześniej papą termozgrzewalną?
czytaj dalej »

W pierwszym etapie montażu termoizolacji do ocieplanej przegrody... czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Potrzebny Ci wysokiej jakości tynk?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacji instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Jak zapewnić dobrą wibroakustykę budynku?

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Malowanie kafli krok po kroku »


Malowanie kafli to wciąż mało popularny sposób zmiany wystroju wnętrza... ZOBACZ »


Co warto wiedzieć o systemach natryskowych?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Budynek ocieplony pianką jest szczelny akustycznie a przede wszystkim...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Izolacje 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tynki renowacyjne
  • - Potencjał i funkcje dachów zielonych w miastach
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.