Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Artykuł sponsorowany

Jak mieć piękną podłogę przez wiele lat?

SELENA  |  12.12.2014
Masy samopoziomujące Tytan
Masy samopoziomujące Tytan

Chcesz mieć podłogę, która będzie Ci służyć latami? Nic prostszego - wystarczy, że płytki ceramiczne czy wykładzina będą ułożone na równym, gładkim i twardym podłożu. Właśnie od jakości podłoża, na którym ułożona jest okładzina, zależy jej trwałość i zachowanie walorów estetycznych.

Dlatego niezwykle ważne przy wszelkich pracach remontowo-wykończeniowych jest korzystanie z profesjonalnych i sprawdzonych materiałów budowlanych, które dzięki nowoczesnej technologii są łatwe w aplikacji,wyjątkowo odporne i szybko schną.

Czego potrzebujesz?

Masa samopoziomująca TYTAN® TEO 1-5 i TEO 2-20

Jest to szybkowiążąca i łatwa w użyciu masa do wyrównywania podłoży betonowych i cementowych, o grubości warstwy od 1 do 5 mm - TYTAN® TEO 1-5 lub od 2 do 20 mm - TYTAN® TEO 2-20. Możesz ją aplikować na istniejące jastrychy grzewcze pod wykładziny, płytki, panele, parkiet.

Produkt jest zgodny z PN-EN 13813:2003.

Do czego służy?

Masy samopoziomującej TYTAN® TEO 1-5 i TEO 2-20 używaj do wykonania cienkowarstwowych, samorozlewnych i szybkowiążących wylewek jednowarstwowych.

Stosuj ją wewnątrz pomieszczeń, do wyrównywania podłoży betonowych i cementowych, przed układaniem wykładzin (PVC, dywanowych, korkowych), paneli podłogowych, mozaiki drewnianej i parkietu, desek z drewna klejonego, a także wszelkiego rodzaju płytek.

Możesz też zastosować ją przy ogrzewaniu podłogowym.

Jak przygotować podłoże?

Przede wszystkim wyczyść je i wysusz. Podłoże musi być stabilne, nośne, wolne od plam i wykwitów oraz pozbawione innych substancji obniżających przyczepność, jak np. kurz, wosk i tłuszcze.

Stare powłoki i warstwy o słabej przyczepności musisz dokładnie usunąć mechaniczne. Spękania poszerz, a ubytki uzupełnij. Podłoga powinna być odpowiednio wysezonowana, przy czym powierzchnie betonowe powinny mieć co najmniej 3 miesiące i wilgotność <4%, a jastrychy cementowe co najmniej 28 dni i podobną wilgotność.

Podłoża odpowiednio wcześniej zagruntuj preparatem TYTAN® Grunt Koncentrat dla podłoży chłonnych lub TYTAN® TEO 304 przeznaczonym dla podłoży niechłonnych. Gruntuj tuż przed aplikacją wylewki.

Ważne: nie dopuść do całkowitego wyschnięcia gruntu na powierzchni. Gdy gruntowane podłoże nadal jest nasiąkliwe, powtórz czynność.

Musisz też wykonać dylatacji brzegowych wzdłuż ścian, wokół słupów oraz w progach pomieszczeń. Jeżeli pole robocze przekracza 36 m², zrób dodatkowe szczeliny dylatacyjne. Stosunek długości do szerokości pola nie powinien przekraczać 1,5.

Jak wylewać?

Do dokładnie odmierzonej czystej i chłodnej wody wsyp masę samopoziomującą TYTAN® TEO 1-5 lub TEO 2-20 i mieszaj mieszadłem lub wiertarką wolnoobrotową z mieszadłem koszykowym, aż do uzyskania jednorodnej konsystencji.

Zaprawa nadaje się do użycia po upływie 5 minut i ponownym wymieszaniu. Mieszanie materiału z większą ilością wody spowoduje spadek wytrzymałości i rozwarstwienie produktu.

Ważne: nie dodawaj innych substancji!

Masę ręcznie lub mechanicznie wylej na podłoże, rozprowadź pacą lub listwą zgarniającą, a następnie odpowietrz wałkiem kolczastym. Pamiętaj, żeby przerwy w wylewaniu masy nie przekraczały 20 min.

W przypadku, kiedy wylewasz masę mechanicznie, użyj agregatu o dwustopniowym systemie mieszania. Czas schnięcia posadzki jest uzależniony od grubości jej warstwy, ale też od temperatury, wilgotności i cyrkulacji powietrza, czyli od warunków pomieszczenia, w którym pracujemy.

KONTAKT
Tytan Logo
SELENA SA
ul. Wyścigowa 56E
54-012 Wrocław
INFOLINIA: 801 350 500
fax: 71 78 38 300

www.selena.pl

Prace remontowe wykonuj przy temperaturze otoczenia i podłoża od +5 do +25°C, a świeżą posadzkę chroń przed nadmiernym przesuszeniem, nasłonecznieniem, zawilgoceniem, przeciągami oraz gwałtownymi zmianami temperatury.

Po 4 godzinach w przypadku masy TYTAN® TEO 1-5 lub po 6 godz. przy TYTAN® TEO 2-20 możesz swobodnie chodzić po podłodze. Do płytek i ceramicznych na tak przygotowanym podłożu najlepiej używaj klejów TYTAN® GEA, po minimum 3 dniach wstępnego dojrzewania i schnięcia posadzki.

Po upływie 7 dni możesz ukladać wykładziny PVC, dywanowe i korkowe, panele, parkiet lub mozaikę, ale tylko w przypadku, gdy wilgotność posadzki nie przekracza zaleceń producenta okładziny (najczęściej 1,5-2,5%). Oczywiście podłoże przed ułożeniem kolejnych warstw powinno być również odpowiednio przygotowane, zgodnie ze sztuką budowlaną. 

 

Dane techniczne TYTAN® TEO 1-5 TYTAN® TEO 2-20
Klasa
CT-C35-F5-B1,0
CT-C25-F5-B1,0
Grubość warstwy wylewki
od 1 do 5 mm
od 2 do 20 mm
Temperatura stosowania
od +5 do +25°C
od +5 do +25°C
Proporcje mieszania
6 litrów wody na 25 kg suchej zaprawy
6 litrów wody na 25 kg suchej zaprawy
Czas użycia po wymieszaniu z wodą
ok. 20 minut
ok. 20 minut
 Dopuszczalny ruch pieszy
po ok. 4 godz.
po ok. 6 godz.
 Zużycie
1,5 kg/m²/mm
 1,5 kg/m²/mm
 Gęstość nasypowa
ok. 1,45 kg/dm³
ok. 1,45 kg/dm³
Wytrzymałość na ściskanie
>35 MPa
>25 MPa
Wytrzymałość na zginanie
≥5 MPa
≥5 MPa
Przyczepność

≥1 MPa

≥1 MPa

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
1/2020

Aktualny numer:

Izolacje 1/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szron na dachu
  • - Ile można zyskać na termomodernizacji?
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.