Ciepłochłonność posadzek drewnianych

dr inż. Adam Ujma  |  IZOLACJE 9/2009  |  17.12.2010
Ciąg dalszy artykułu...

W obliczeniach ciepłochłonności założono, że podłoga ułożona jest na podkładzie betonowym o grubości 5 cm. Przyjęty do obliczeń przedział grubości wierzchniej warstwy drewnianej kształtował się od 5 do 30 mm.

 Rys. archiwum autora
Rys. 2. Charakter zmiany współczynnika ciepłochłonności b podłogi drewnianej w zależności od grubości warstwy drewna


Wyniki obliczeń współczynnika ciepłochłonności b zamieszczono na wykresie (rys. 2). Oprócz linii z wartościami współczynnika b różnych gatunków drewna zamieszczono również linie graniczne bmax 1 = 12 W/(m2·K) dla podłóg w pomieszczeniach zaliczanych do pierwszej grupy o najwyższych wymaganiach cieplnych i higienicznych oraz bmax 2 = 14 W/(m2·K) dla podłóg w pomieszczeniach zaliczanych do drugiej grupy (tabela 2).

Z obliczeń wynika, iż ciepłochłonność podłóg drewnianych w odniesieniu do praktycznie wszystkich rodzajów drewna poprawia się (czyli słabnie aktywność cieplna tej konstrukcji) wraz ze wzrostem grubości warstwy drewnianej i stabilizuje na poziomie 22–24 mm. Wynika z tego, iż przyjmowani grubszej warstwy drewna nie poprawia właściwości ciepłochłonnych podłogi.

Z kolei przy grubości warstwy podłogi drewnianej poniżej ok. 12 mm wykonanej z drewna dębowego, buku, brzozy nie jest spełniony wymóg stawiany pomieszczeniom w budynkach z pierwszej grupy, a przy grubościach poniżej 8 mm – wymóg stawiany pomieszczeniom w budynkach z drugiej grupy (tabela 2). Nieco korzystniej pod tym względem zachowują się inne rodzaje drewna, ale ogólnie rzecz biorąc, poziom grubości warstwy drewna poniżej 10 mm może być niewystarczający do spełnienia wymogu odpowiedniej ciepłochłonności podłogi drewnianej.

Najkorzystniejsze parametry ciepłochłonności, a więc i najlepsze pod względem odczuć cieplnych użytkowników pomieszczeń, mają podłogi wykonane z drewna jodły, świerku, topoli, sosny. Najmniej korzystne natomiast – podłogi wykonane z drewna dębowego, bukowego i brzozowego.

Dla porównania posadzki z marmuru o grubości płyt 15–45 mm na podkładzie betonowym charakteryzują się współczynnikiem ciepłochłonności b 29–38 W/(m2·K), a posadzki z płytek ceramicznych o grubości 6–30 mm – 25–26 W/(m2·K), co kwalifikuje je do stosowania w pomieszczeniach zaliczanych do grupy trzeciej, według klasyfikacji przedstawionej w tabeli 2.

Wnioski
1. Zagadnienie ciepłochłonności podłóg dotyczące oddziaływania tej konstrukcji na stopę człowieka i związane z tym jego odczucia cieplne jest stosunkowo słabo opisane w literaturze polskiej. Brak jest w tym zakresie wyraźnych uregulowań prawno-normatywnych.

2. Porównanie parametrów cieplnych różnego rodzaju drewna stosowanego w konstrukcjach podłóg wskazuje na pewne różnice we właściwościach związanych z aktywnością cieplną w przypadku kontaktu podłogi ze stopą ludzką.

3. Charakterystyczne jest występowanie pewnej granicznej grubości warstwy drewnianej podłogi na poziomie 22–24 mm, powyżej której właściwości związane z ciepłochłonnością nie ulegają zmianie.

4. Grubość warstwy drewnianej poniżej 10–12 mm może nie zagwarantować odpowiedniego poziomu ciepłochłonności w pomieszczeniach z grupy o najwyższych wymaganiach cieplnych i higienicznych.

5. Najkorzystniejsze wyniki analizowanej właściwości, czyli najsłabszej aktywności cieplnej (ciepłochłonności), uzyskały podłogi wykonane z drewna jodły, świerku, topoli, sosny, a najmniej korzystne – z drewna dębowego, bukowego i brzozowego.

LITERATURA
1. A. Ujma, „Wybrane właściwości cieplno-wilgotnościowe przegród drewnianych”, [w:] „Tradycyjne i współczesne budownictwo drewniane”, praca zbiorowa pod red. J. Rajczyka, M. Rajczyk, T. Bobko, N. Kazhar, Wydawnictwa Politechniki Częstochowskiej, Częstochowa 2007.
2. A. Ujma, „Wpływ anizotropii na wybrane właściwości przegród drewnianych, [w:] „Tradycyjne i współczesne budownictwo drewniane”, praca zbiorowa pod red. J. Rajczyka, M. Rajczyk, T. Bobko, N. Kazhar, Wydawnictwa Politechniki Częstochowskiej, Częstochowa 2008.
3. „Budownictwo ogólne”, T. 2: „Fizyka budowli”, pod kierunkiem P. Klemma, Arkady, Warszawa 2007.
4. A.I. Jeremkin, T.I. Koroljewa, „Teplowoj reżim zdanij”, Izdalelstwo Assocjacji Stroitielnych Wuzow, Moskwa 2000.
5. J. Řehánek, „Tepelná akumulacje budov”, Informačni centrum ČKAIT, Praha 2002.
6. P. Kozakiewicz, „Fizyka drewna w teorii i zadaniach”, Wydawnictwo SGGW, Warszawa 2006.
7. The Encyclopedia of Wood, Forest Products Laboratory, US Dept of Agriculture, Skyhorse Publishing Inc., 2007.

 

 

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 9/2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak błyskawicznie zlokalizować mostki termiczne?


Szybko znajduj ukryte usterki i skracaj czas diagnostyki... ZOBACZ »


Szybki montaż stropu – jak to zrobić »

Jak dobrać posadzkę do pomieszczenia? Wypróbuj »

Różne wysokości konstrukcyjne stropów i różne rozstawy...
czytaj dalej »

Konfigurator pomoże Ci w łatwy i szybki sposób dobrać... czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Potrzebny Ci wysokiej jakości tynk?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacji dachów płaskich »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Jeśli dach wymaga naprawy, wymiany pokrycia, ocieplenia lub docieplenia, warto... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Jak zapewnić dobrą wibroakustykę budynku?

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
6/2020

Aktualny numer:

Izolacje 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tynki renowacyjne
  • - Potencjał i funkcje dachów zielonych w miastach
Zobacz szczegóły
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.