Ciepłochłonność posadzek drewnianych

dr inż. Adam Ujma  |  IZOLACJE 9/2009  |  17.12.2010
Ciąg dalszy artykułu...

Ocena aktywności cieplnej podłóg wykonanych z różnego rodzaju drewna

Jak wynika z przytoczonych zależności, decydujący wpływ na ciepłochłonność mają trzy parametry opisujące właściwości materiałów zastosowanych w podłogach, a przede wszystkim w jej warstwie wierzchniej. Są to: gęstość, przewodność cieplna i ciepło właściwe materiału.

W przypadku różnych rodzajów drewna, które mogą być zastosowane w podłogach, przy założeniu wilgotności drewna w eksploatowanych stale pomieszczeniach w granicach 8–12%, średnia gęstość zawiera się z reguły w przedziale 440–720 kg/m3, a przewodność cieplną można przyjąć od 0,12 do 0,19 W/(m2·K). Przy tym dane w zakresie parametrów ρ i λ przytaczane w różnych publikacjach nieznacznie różnią się między sobą.

Natomiast w przypadku trzeciego z parametrów, czyli ciepła właściwego, sytuacja jest odmienna – zazwyczaj można znaleźć w literaturze stwierdzenia, że parametr ten w odniesieniu do różnych rodzajów drewna przyjmuje taką samą wartość. Przy tym rozbieżność w przytaczanych w różnych źródłach wartościach cp dla drewna, które może być stosowane w podłogach, jest bardzo duża i może wahać się od ok. 1300 do 2700 J/(kg·K).

Parametr ten ma tendencje do wzrostu wraz ze wzrostem wilgotności materiału, co łatwo wytłumaczyć tym, że ciepło właściwe wody i pary wodnej wypełniającej pory przyjmuje wartość 2–3-krotnie większą od ciepła właściwego suchego drewna. Dodatkowo pewne zamieszanie w zakresie poszukiwanych wartości ciepła właściwego drewna jest spowodowane tym, że niejednokrotnie w różnego rodzaju publikacjach można spotkać zbliżone wartości ciepła właściwego dla tego samego rodzaju drewna, przy czym w części zn ich zaznacza się, że jest to wartość drewna suchego (ok. 0% wilgotności masowej), a w innych – drewna wilgotnego, np. o 12–15% wilgotności masowej. Zdarza się, że czasami wartość ciepła właściwego drewna suchego w jednym źródle jest nawet większa, niż podana w innym źródle literaturowym w odniesieniu do drewna wilgotnego.

Do oceny aktywności cieplnej podłóg wykonanych według zaprezentowanej wyżej metodyki przyjęto dziesięć różnych rodzajów drewna (tabela 3), z parametrami fizycznymi zaczerpniętymi z publikacji P. Kozakiewicza [6] oraz Encyklopedii drewna [7]. Wartość ciepła właściwego w odniesieniu do wszystkich rodzajów drewna przyjęto stałą na poziomie 2000 J/(kg·K).

 
Tabela 3. Przyjęte do obliczeń rodzaje drewna i ich parametry fizyczneZestawienie to uzupełniono obliczonymi dla zadanych danych wyjściowych wartościami współczynników wyrównywania temperatury a i współczynników przyswajania ciepła s24. Uporządkowane zestawienie od najmniejszej do największej wartości współczynników s24 (rys. 1) wskazuje orientacyjnie, które rodzaje drewna powinny charakteryzować się najkorzystniejszymi, a które najmniej korzystnymi właściwościami pod względem ciepłochłonności.

 Rys. archiwum autora
Rys. 1. Zestawienie rosnące wartości współczynników przyswajania ciepła różnych rodzajów drewna
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 9/2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Planujesz remont balkonu lub tarasu? Sprawdź »

7 zalet stosowania płyt warstwowych

Aby balkon lub taras nie sprawiał właścicielom kłopotów podczas użytkowania...
czytaj dalej »

Obecnie trudno sobie wyobrazić budownictwo, szczególnie halowe użyteczności publicznej, przemysłowe i rolnicze bez obudowy... czytaj dalej »

Alternatywa dla wełny i styropianu »


W porównaniu do tradycyjnych metod izolacji dachu... ZOBACZ »


Konsole do elewacji wentylowanych - wiedz więcej »

Która fuga szybko wiąże i jest łatwa w utrzymaniu czystości?

Umożliwiają osiągnięcie współczynnika przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych na poziomie poniżej... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Jak zabezpieczyć wnętrze przed dużym nasłonecznieniem?

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też.. czytaj dalej »

Jak pozbyć się grzyba z elewacji?


Elewacja budynku narażona jest nie tylko na zmienne warunki atmosferyczne, lecz także na... ZOBACZ »


Szukasz specjalistycznych noży ręcznych?

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

Noże z mechanizmem cofania ostrza do rękojeści, z ostrzem ukrytym w konstrukcji... czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Naprawa balkonów i tarasów - czego użyć?


Balkony, tarasy, loggie i schody są elementami obiektów budowlanych stale narażonymi na niszczące czynniki środowiska... ZOBACZ »


Papa podkładowa - przepłacanie czy oszczędność?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Wśród budowniczych wciąż trwa otwarta dyskusja na temat potrzeby stosowania papy podkładowej...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
5/2020

Aktualny numer:

Izolacje 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Budowa w czasach pandemii
  • - Płyty gipsowo-kartonowe
Zobacz szczegóły
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.