Ciepłochłonność posadzek drewnianych

dr inż. Adam Ujma  |  IZOLACJE 9/2009  |  17.12.2010
Ciąg dalszy artykułu...

Ocena aktywności cieplnej podłóg wykonanych z różnego rodzaju drewna

Jak wynika z przytoczonych zależności, decydujący wpływ na ciepłochłonność mają trzy parametry opisujące właściwości materiałów zastosowanych w podłogach, a przede wszystkim w jej warstwie wierzchniej. Są to: gęstość, przewodność cieplna i ciepło właściwe materiału.

W przypadku różnych rodzajów drewna, które mogą być zastosowane w podłogach, przy założeniu wilgotności drewna w eksploatowanych stale pomieszczeniach w granicach 8–12%, średnia gęstość zawiera się z reguły w przedziale 440–720 kg/m3, a przewodność cieplną można przyjąć od 0,12 do 0,19 W/(m2·K). Przy tym dane w zakresie parametrów ρ i λ przytaczane w różnych publikacjach nieznacznie różnią się między sobą.

Natomiast w przypadku trzeciego z parametrów, czyli ciepła właściwego, sytuacja jest odmienna – zazwyczaj można znaleźć w literaturze stwierdzenia, że parametr ten w odniesieniu do różnych rodzajów drewna przyjmuje taką samą wartość. Przy tym rozbieżność w przytaczanych w różnych źródłach wartościach cp dla drewna, które może być stosowane w podłogach, jest bardzo duża i może wahać się od ok. 1300 do 2700 J/(kg·K).

Parametr ten ma tendencje do wzrostu wraz ze wzrostem wilgotności materiału, co łatwo wytłumaczyć tym, że ciepło właściwe wody i pary wodnej wypełniającej pory przyjmuje wartość 2–3-krotnie większą od ciepła właściwego suchego drewna. Dodatkowo pewne zamieszanie w zakresie poszukiwanych wartości ciepła właściwego drewna jest spowodowane tym, że niejednokrotnie w różnego rodzaju publikacjach można spotkać zbliżone wartości ciepła właściwego dla tego samego rodzaju drewna, przy czym w części zn ich zaznacza się, że jest to wartość drewna suchego (ok. 0% wilgotności masowej), a w innych – drewna wilgotnego, np. o 12–15% wilgotności masowej. Zdarza się, że czasami wartość ciepła właściwego drewna suchego w jednym źródle jest nawet większa, niż podana w innym źródle literaturowym w odniesieniu do drewna wilgotnego.

Do oceny aktywności cieplnej podłóg wykonanych według zaprezentowanej wyżej metodyki przyjęto dziesięć różnych rodzajów drewna (tabela 3), z parametrami fizycznymi zaczerpniętymi z publikacji P. Kozakiewicza [6] oraz Encyklopedii drewna [7]. Wartość ciepła właściwego w odniesieniu do wszystkich rodzajów drewna przyjęto stałą na poziomie 2000 J/(kg·K).

 
Tabela 3. Przyjęte do obliczeń rodzaje drewna i ich parametry fizyczneZestawienie to uzupełniono obliczonymi dla zadanych danych wyjściowych wartościami współczynników wyrównywania temperatury a i współczynników przyswajania ciepła s24. Uporządkowane zestawienie od najmniejszej do największej wartości współczynników s24 (rys. 1) wskazuje orientacyjnie, które rodzaje drewna powinny charakteryzować się najkorzystniejszymi, a które najmniej korzystnymi właściwościami pod względem ciepłochłonności.

 Rys. archiwum autora
Rys. 1. Zestawienie rosnące wartości współczynników przyswajania ciepła różnych rodzajów drewna
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 9/2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »Odkryj nowy wymiar bezpieczeństwa dla Twojego domu »

Żaluzje ceramiczne, szklane, wentylowane. Co wybrać?

Każdemu z nas zależy na zapewnieniu odpowiedniego bezpieczeństwa swoim bliskim i miejscu, które jest dla nas najważniejsze. Wybór...
czytaj dalej »

Które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? Jak ochronić wnętrze przed słońcem, hałasem lub zimnem? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Izolacja natryskowa - co warto wiedzieć?

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Produkty polimocznikowe można stosować wszędzie tam, gdzie wymagana jest... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »

Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Najlepszy produkt na tynku termoizolacji? Sprawdź »

Jak uzyskać pełne uprawnienia architektoniczne?

Obniżona wartość λ pozwala zmniejszyć straty energetyczne oraz wydatki na eksploatacje budynków.
czytaj dalej »

Zobacz, jak otrzymać uprawnienia do samodzielnego wykonywania zawodu architekta w Polsce i UE czytaj dalej »

Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Sprawdzony sposób na przyspieszenie ocieplenia »

W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i izolacja pod płytą fundamentową... czytaj dalej » Jakiego produktu użyć, by aplikacja była łatwa, efektywność większa, a tempo pracy ekspresowe? czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji podłóg, dachów i fasad?


Istotną różnicą pomiędzy styropianami białymi i grafitowymi jest ich odporność na ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
7/8/2019

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wtórne hydroizolacje poziome
  • - Mocowanie elewacji wentylowanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.