Ciepłochłonność posadzek drewnianych

dr inż. Adam Ujma  |  IZOLACJE 9/2009  |  17.12.2010
Ciąg dalszy artykułu...

Wymagania dotyczące aktywności cieplnej podłóg i metodologia ich sprawdzania

W nielicznych stosunkowo publikacjach opisujących właściwości cieplno-wilgotnościowe przegród budowlanych można znaleźć dane dotyczące wymagań, ewentualnie zaleceń związanych z ciepłochłonnością podłóg. Jedne z takich wymagań zamieszczono w tabeli 2 [4].

 
Tabela 2. Wymagania w zakresie ciepłochłonności podłóg [4]

 

Ciepłochłonność podłogi b według [4] określa się według następującej metodologii. W pierwszej kolejności należy określić głębokość strefy oddziaływania na warunki cieplne zachodzące na powierzchni podłogi podczas kontaktu ze stopą. Głębokość ta wyznaczana jest przez sumaryczną wartość wskaźników bezwładności cieplnej kolejnych warstw ΣD równą 0,5:

 


gdzie:
R – opór cieplny pojedynczej warstwy podłogi [(m2·K)/W];
s24 – współczynnik przyswajania ciepła (w cyklu 24-godzinnym) materiału w danej warstwie podłogi [W/(m2·K)] (w kolejnych zależnościach indeks 24 zostanie pominięty; wartości indeksu 1, 2, 3 oznaczają numer warstwy, licząc od góry).
Jeżeli dla warstwy pierwszej uzyskuje się D1 ≥ 0,5, to oznacza, że jedynie pierwsza warstwa podłogi ma wpływ na przyswajanie ciepła od stopy. Wówczas współczynnik ciepłochłonności takiej podłogi równy jest

 


Spełnienie nierówności D1 < 0,5 oznacza, że wpływ na odbiór ciepła ze stopy mają również warstwy leżące pod warstwą pierwszą. Wówczas jeżeli D1 + D2 ≥ 0,5, to:

 


Natomiast jeżeli D1 + D2 < 0,5, to należy wziąć pod uwagę przy ocenie przyswajania ciepła wpływ warstwy trzeciej, licząc od góry, i jeżeli D1 + D2 + D2 ≥ 0,5, to wówczas:

 


We wszystkich zaprezentowanych zależnościach:
R1, R2, R3 – opory cieplne kolejnych warstw podłogi [(m2·K)/W],
s1, s2, s3 – współczynnik przyswajania ciepła (w cyklu 24-godzinnym) materiałów zastosowanych w kolejnych warstwach podłogi [W/(m2·K)].
Charakterystyczne dla większości konstrukcji podłóg jest to, że maksymalnie trzy warstwy wpływają na warunki ciepłochłonności.

Metodologię wyznaczania ciepłochłonności B, wyrażanej w (W·s1/2)/(m2·K), można znaleźć w opracowaniu J. Řehánka [5]. W metodologii tej również różnicuje się sposób określenia ciepłochłonności w zależności od liczby warstw wpływających na analizowany proces i stąd przyjęty tam podział podłóg na jedno-, dwu- lub trójwarstwowe. Z kolei wymagania zdefiniowane są tam w odniesieniu do czterech kategorii budynków i funkcjonalnego przeznaczenia znajdujących się w nich pomieszczeń, z przyporządkowanymi im następującymi dopuszczalnymi poziomami współczynnika B: 1. kategoria – poniżej 348 (W·s1/2)/(m2·K), 2. – do 585, 3. – do 845, 4. – powyżej 845.

 

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 9/2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Przepis na idealnie gładkie i naturalnie białe ściany »


Szybko znajduj ukryte usterki i skracaj czas diagnostyki... ZOBACZ »


Szybki montaż stropu – jak to zrobić »

Jak dobrać optymalną elewację do budynku?

Różne wysokości konstrukcyjne stropów i różne rozstawy...
czytaj dalej »

Począwszy od wyboru rodzaju budynku, w pierwszym kroku, w kolejnych wskaż... czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Potrzebny Ci wysokiej jakości tynk?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacji instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Jak zapewnić dobrą wibroakustykę budynku?

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Izolacje 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tynki renowacyjne
  • - Potencjał i funkcje dachów zielonych w miastach
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.