Ciepłochłonność posadzek drewnianych

dr inż. Adam Ujma  |  IZOLACJE 9/2009  |  17.12.2010
Ciąg dalszy artykułu...

Innym parametrem związanym ze zjawiskiem wymiany ciepła jest współczynnik ciepłochłonności podłogi b, wyrażany w W/(m2·K), lub ciepłochłonności (aktywności cieplnej podłogi) B, wyrażany w (W·s1/2)/(m2·K). Stosowany jest on m.in. przy ocenie zdolności górnych warstw podłogi (z reguły od jednej do trzech warstw) do odbioru ciepła ze stykającej się z nią stopy ludzkiej.

Podłogi wykonane z drewna charakteryzują się bardzo korzystnymi właściwościami związanymi z przyswajaniem ciepła ze względu na to, że współczynnik aktywności cieplnej drewna jest jednym z najniższych dla grupy materiałów wykorzystywanych w tym rodzaju przegrody budowlanej. Dla drewna sosnowego kształtuje się on w przedziale 450–480 (W·s1/2)/(m2·K) przy przepływie ciepła poprzecznie do włókien i 700–730 (W·s1/2)/(m2·K) przy przepływie ciepła wzdłuż włókien. Natomiast dla drewna dębowego jest większy – wynosi 600–680 (W·s1/2)/(m2·K) przy przepływie ciepła poprzecznie do włókien i 800–900 (W·s1/2)/(m2·K) przy przepływie ciepła wzdłuż włókien.

Dzięki takim charakterystykom drewno wymieniane jest jako jeden z najwłaściwszych materiałów do stosowania na podłogi w pomieszczeniach o podwyższonych wymaganiach cieplnych. Konstrukcje podłóg powstałe przy zastosowaniu drewna zalicza się z reguły do grupy podłóg ciepłych, czyli takich, na których po chwilowym odczuciu chłodu przy zetknięciu stopy z jej powierzchnią następuje wzrost temperatury w miejscu kontaktu stopy z podłogą. Nieznaczne pogorszenie tych właściwości może wystąpić jedynie na obrzeżach podłogi drewnianej, szczególnie w okolicy przegród zewnętrznych, czyli w miejscach, w których może dojść do przepływu ciepła wzdłuż włókien drewna.

Z racji swoich właściwości podłogi drewniane uzyskują wartości optymalnej komfortowej temperatury powierzchniowej przy kontakcie bosą stopą z taką powierzchnią, znacznie niższą niż inne materiały wykończeniowe (tabela 1) [3].

 
Tabela 1. Zestawienie wartości temperatury komfortowej powierzchni podłogi wykonanej z różnych materiałów [3] Temperatura optymalna powierzchni podłogi wskazuje, przy jakim jej poziomie osoba, której stopy stykają się z podłogą, czuje się komfortowo, czyli nie ma odczucia chłodnej powierzchni podłogi. Przy posadzkach kamiennych, ceramicznych uzyskanie poziomu temperatury komfortowej powierzchni podłogi wiąże się z reguły z potrzebą podgrzania podłogi, w przypadku drewnianych nie ma potrzeby stosowania dodatkowego podgrzania, a wzrost temperatury wynika tylko z dopływu ciepła ze stopy człowieka.

 

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 9/2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Planujesz remont balkonu lub tarasu? Sprawdź »

7 zalet stosowania płyt warstwowych

Aby balkon lub taras nie sprawiał właścicielom kłopotów podczas użytkowania...
czytaj dalej »

Obecnie trudno sobie wyobrazić budownictwo, szczególnie halowe użyteczności publicznej, przemysłowe i rolnicze bez obudowy... czytaj dalej »

Alternatywa dla wełny i styropianu »


W porównaniu do tradycyjnych metod izolacji dachu... ZOBACZ »


Konsole do elewacji wentylowanych - wiedz więcej »

Klej do płytek z funkcją hydroizolacji »

Umożliwiają osiągnięcie współczynnika przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych na poziomie poniżej... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Jak zabezpieczyć wnętrze przed dużym nasłonecznieniem?

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też.. czytaj dalej »

Jak pozbyć się grzyba z elewacji?


Elewacja budynku narażona jest nie tylko na zmienne warunki atmosferyczne, lecz także na... ZOBACZ »


Zobacz najnowszy numer IZOLACJI »

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

W majowym wydaniu miesięcznika IZOLACJE piszemy m.in. o budowie w czasach pandemii, izolacjach wdmuchiwanych oraz elewacjach wentylowanych. czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Naprawa balkonów i tarasów - czego użyć?


Balkony, tarasy, loggie i schody są elementami obiektów budowlanych stale narażonymi na niszczące czynniki środowiska... ZOBACZ »


Papa podkładowa - przepłacanie czy oszczędność?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Wśród budowniczych wciąż trwa otwarta dyskusja na temat potrzeby stosowania papy podkładowej...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
5/2020

Aktualny numer:

Izolacje 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Budowa w czasach pandemii
  • - Najczęściej popełniane błędy podczas deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych
Zobacz szczegóły
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.