Ciepłochłonność posadzek drewnianych

dr inż. Adam Ujma  |  IZOLACJE 9/2009  |  17.12.2010
Ciąg dalszy artykułu...

Innym parametrem związanym ze zjawiskiem wymiany ciepła jest współczynnik ciepłochłonności podłogi b, wyrażany w W/(m2·K), lub ciepłochłonności (aktywności cieplnej podłogi) B, wyrażany w (W·s1/2)/(m2·K). Stosowany jest on m.in. przy ocenie zdolności górnych warstw podłogi (z reguły od jednej do trzech warstw) do odbioru ciepła ze stykającej się z nią stopy ludzkiej.

Podłogi wykonane z drewna charakteryzują się bardzo korzystnymi właściwościami związanymi z przyswajaniem ciepła ze względu na to, że współczynnik aktywności cieplnej drewna jest jednym z najniższych dla grupy materiałów wykorzystywanych w tym rodzaju przegrody budowlanej. Dla drewna sosnowego kształtuje się on w przedziale 450–480 (W·s1/2)/(m2·K) przy przepływie ciepła poprzecznie do włókien i 700–730 (W·s1/2)/(m2·K) przy przepływie ciepła wzdłuż włókien. Natomiast dla drewna dębowego jest większy – wynosi 600–680 (W·s1/2)/(m2·K) przy przepływie ciepła poprzecznie do włókien i 800–900 (W·s1/2)/(m2·K) przy przepływie ciepła wzdłuż włókien.

Dzięki takim charakterystykom drewno wymieniane jest jako jeden z najwłaściwszych materiałów do stosowania na podłogi w pomieszczeniach o podwyższonych wymaganiach cieplnych. Konstrukcje podłóg powstałe przy zastosowaniu drewna zalicza się z reguły do grupy podłóg ciepłych, czyli takich, na których po chwilowym odczuciu chłodu przy zetknięciu stopy z jej powierzchnią następuje wzrost temperatury w miejscu kontaktu stopy z podłogą. Nieznaczne pogorszenie tych właściwości może wystąpić jedynie na obrzeżach podłogi drewnianej, szczególnie w okolicy przegród zewnętrznych, czyli w miejscach, w których może dojść do przepływu ciepła wzdłuż włókien drewna.

Z racji swoich właściwości podłogi drewniane uzyskują wartości optymalnej komfortowej temperatury powierzchniowej przy kontakcie bosą stopą z taką powierzchnią, znacznie niższą niż inne materiały wykończeniowe (tabela 1) [3].

 
Tabela 1. Zestawienie wartości temperatury komfortowej powierzchni podłogi wykonanej z różnych materiałów [3] Temperatura optymalna powierzchni podłogi wskazuje, przy jakim jej poziomie osoba, której stopy stykają się z podłogą, czuje się komfortowo, czyli nie ma odczucia chłodnej powierzchni podłogi. Przy posadzkach kamiennych, ceramicznych uzyskanie poziomu temperatury komfortowej powierzchni podłogi wiąże się z reguły z potrzebą podgrzania podłogi, w przypadku drewnianych nie ma potrzeby stosowania dodatkowego podgrzania, a wzrost temperatury wynika tylko z dopływu ciepła ze stopy człowieka.

 

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 9/2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »Odkryj nowy wymiar bezpieczeństwa dla Twojego domu »

Żaluzje ceramiczne, szklane, wentylowane. Co wybrać?

Każdemu z nas zależy na zapewnieniu odpowiedniego bezpieczeństwa swoim bliskim i miejscu, które jest dla nas najważniejsze. Wybór...
czytaj dalej »

Które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? Jak ochronić wnętrze przed słońcem, hałasem lub zimnem? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Izolacja natryskowa - co warto wiedzieć?

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Produkty polimocznikowe można stosować wszędzie tam, gdzie wymagana jest... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »

Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Sprawdzony sposób na przyspieszenie ocieplenia »

W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i izolacja pod płytą fundamentową... czytaj dalej » Jakiego produktu użyć, by aplikacja była łatwa, efektywność większa, a tempo pracy ekspresowe? czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji podłóg, dachów i fasad?


Istotną różnicą pomiędzy styropianami białymi i grafitowymi jest ich odporność na ZOBACZ »


Najlepszy produkt na tynku termoizolacji? Sprawdź »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?

Obniżona wartość λ pozwala zmniejszyć straty energetyczne oraz wydatki na eksploatacje budynków.
czytaj dalej »

Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu... czytaj dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
9/2019

Aktualny numer:

Izolacje 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne rozwiązania elewacyjne
  • - Jakość wykonania izolacji z szarego styropianu
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.