Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Ekobudynki wysokie

Budynki ekologiczne | Zużycie energii | Budownictwo zrównoważone

Ekobudynki wysokie | High-rise green buildings
Atkins Design Studio

Ekobudynki wysokie | High-rise green buildings


Atkins Design Studio

Państwa zjednoczone w Unii Europejskiej są zobligowane do tego, by na ich terenie od 2021 r. były wznoszone wyłącznie budynki o niemal zerowym zużyciu energii. Czy jednak zeroenergetyczność jest szczytem w budownictwie?

Zobacz także

Rockwool Polska Profesjonalne elementy konstrukcyjne BIM dla budownictwa

Profesjonalne elementy konstrukcyjne BIM dla budownictwa Profesjonalne elementy konstrukcyjne BIM dla budownictwa

W nowoczesnym projektowaniu budynków standardem staje się technologia BIM (Building Information Modeling). Jest to złożony system informacji technicznej, który na podstawie trójwymiarowego modelu obiektu...

W nowoczesnym projektowaniu budynków standardem staje się technologia BIM (Building Information Modeling). Jest to złożony system informacji technicznej, który na podstawie trójwymiarowego modelu obiektu opisuje cechy zastosowanych rozwiązań.

poznajstyropian.pl Recykling na rynku izolacji – jak branża styropianowa dba o środowisko?

Recykling na rynku izolacji – jak branża styropianowa dba o środowisko? Recykling na rynku izolacji – jak branża styropianowa dba o środowisko?

W dzisiejszych czasach, kiedy świadomość ekologiczna stale rośnie, również branża izolacyjna poszukuje rozwiązań przyjaznych dla środowiska. Styropian był wcześniej uważany za materiał trudny w recyklingu,...

W dzisiejszych czasach, kiedy świadomość ekologiczna stale rośnie, również branża izolacyjna poszukuje rozwiązań przyjaznych dla środowiska. Styropian był wcześniej uważany za materiał trudny w recyklingu, pozostając jednocześnie najpopularniejszym materiałem izolacyjnym na rynku. Nowoczesne technologie i praktyki ułatwiają efektywne zarządzanie odpadami styropianowymi.

PU Polska – Związek Producentów Płyt Warstwowych i Izolacji Działalność edukacyjna i informacyjna związku PU Polska

Działalność edukacyjna i informacyjna związku PU Polska Działalność edukacyjna i informacyjna związku PU Polska

PU Polska Związek Producentów Płyt Warstwowych i Izolacji to organizacja założona w 2017 r. i zrzeszająca ośmiu największych pracodawców – producentów płyt warstwowych z rdzeniem poliuretanowym PUR i poliizocyjanurowym...

PU Polska Związek Producentów Płyt Warstwowych i Izolacji to organizacja założona w 2017 r. i zrzeszająca ośmiu największych pracodawców – producentów płyt warstwowych z rdzeniem poliuretanowym PUR i poliizocyjanurowym PIR.

Najnowsze pomysły budownictwa ekologicznego przekraczają granicę zeroenergetyczności i dotyczą budynków, które nie tylko nie potrzebują żadnej energii z zewnątrz do zasilania swoich systemów, ale nawet produkują energię, którą mogą oddawać innym.

Pierwszym przykładem budynku plusenergetycznego jest Heliotrop. Zbudowany on został w 1994 r. we Freiburgu jako prywatna rezydencja architekta Rolfa Discha.

Heliotrop jako pierwszy budynek na świecie wytwarza więcej energii niż zużywa (a ta zużywana przez niego energia jest w całości odnawialna), a ponadto nie emituje do atmosfery żadnych związków, nawet dwutlenku węgla (FOT. 1). Budynek podąża za słońcem dzięki możliwości obracania się, co pozwala na maksymalne wykorzystanie naturalnego światła i ciepła słonecznego.

Po sukcesie Heliotropu zaczęły powstawać kolejne budynki plusenergetyczne, a z czasem koncepcja ewoluowała. Zrodziły się pomysły na hotele, obiekty wielorodzinne, a także hale ekspozycyjne budowane w technologii plusenergetycznej.

Bardzo szybko pomysł podchwycili inwestorzy z Bliskiego Wschodu. Z inicjatywy emira Abu Zabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, w 2006 r. ruszyła budowa Masdar City, pierwszego na świecie miasta ekologicznego (FOT. 2). Ma ono być zeroodpadowe i o zerowej emisji dwutlenku węgla, a także całkowicie zasilane energią słoneczną, wiatrową, wodną i biopaliwową.

Miasto ma być zlokalizowane na pustyni, 17 km od Abu Zabi. Koszt przedsięwzięcia przekracza 22 mld dol., a zakończenie budowy planowane jest na 2016 r.

Głównym celem, jaki postawili sobie twórcy, czyli projektant Norman ­Foster oraz inwestor, jest redukcja zużycia energii i produkcji odpadów w każdym budynku do takiego poziomu, aby była możliwość obsłużenia ich wyłącznie przez miejskie systemy czystej energii odnawialnej oraz zakłady przetwarzające odpady na energię.

Obecnie pojawiają się następne projekty miast ekologicznych, które powstają głównie w Chinach, takie jak Dongtan, Tianjin czy Tangshan (na wyspie Caofeidian), gdzie wykorzystuje się doświadczenia szwedzkie – z budowy jednej z dzielnic Malmo [1].

Idee budownictwa ekologicznego realizowane są nie tylko przy budowie miast, lecz także budynków wysokich i wysokościowych. Jednym z pierwszych takich budynków jest Bahrain World Trade Center w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a ostatnio zrealizowano Pearl River Tower w Chinach.

Obiekt Bahrain World Trade Center

Jest to kompleks bliźniaczych wieżowców wybudowanych w 2008 r. w centralnej dzielnicy biznesowej miasta Manama w Bahrajnie (FOT.  3, 4). Mają one formę dwóch 46-kondygnacyjnych wież biurowych w kształcie żagli o wys. 240 m, które obsługiwane są przez trzy turbiny wiatrowe o średnicy 29 m wkomponowane w strukturę obiektu [2].

 

ABSTRAKT

W artykule omówiono aktualne trendy w budownictwie ekologicznym dotyczące projektowania budynków wysokich. Podano przykłady ekologicznych budynków wysokich z opisem zastosowanych w nich technologii.

The article discusses current trends in ecological construction concerning high-rise building design. It also contains examples of high-rise green buildings, along with a description of technologies used to construct them.

W 2008 r. budynek uzyskał nagrodę (od Council on Tall Buildings and Urban Habitat) dla „Najlepszego budynku wysokiego Środkowego Wschodu i Afryki”.

Wietrzny klimat Zatoki Perskiej sprzyja wykorzystaniu energii z wiatru. Wyzwaniem stała się więc ekonomiczność zastosowania turbin wiatrowych w tym budynku. Ostatecznie koszty związane z zastosowaniem takich turbin w Bahrain World Trade Center były mniejsze niż 3% wartości projektu [2].

Kształt obu wież został tak zaprojektowany, aby ukierunkować wiatr przepływający pomiędzy wieżami, oraz aby niezależnie od kąta oddziaływania wiatru siła jego oddziaływania była prawie identyczna. Wyniki analiz projektowych przedstawiono na RYS. 1–4.

Oprócz kwestii związanej z zakresem kątów, pod jakimi może działać wiatr, innym problemem było równomierne obracanie się turbin, bo, jak wiadomo, im wyższe położenie turbiny, tym prędkość (i siła) wiatru na nią oddziałująca jest większa.

Problem ten rozwiązano za pomocą ukształtowania wież. Zastosowanie wież w kształcie żagla zwężającego się ku górze, w miarę zmiany wysokości, powoduje zbieranie coraz mniejszej objętości wiatru oddziałującego na turbinę. Ponadto elipsoidalny przekrój wież wytwarza lej, który w efekcie zwiększa prędkość wiatru w obszarze turbin nawet do 30%.

Połączenie tych dwóch pomysłów prowadzi do równowagi wydajności energetycznej i prędkości obracania się turbin. W związku z tym górna i dolna turbina produkują 109% i 93% w stosunku do 100% energii produkowanej przez środkową turbinę [2].

Projektowana wydajność energetyczna turbin (przy ich stałej pracy w ciągu co najmniej połowy dnia) jest szacowana na poziomie 1,1–1,3 GWh rocznie, co daje 11–15% całkowitego poboru mocy przez obie wieże [2].

Jak przyznają projektanci, liczby te określone są dość zachowawczo, ponieważ jest to pierwszy taki obiekt na świecie, gdzie turbiny są umieszczone pomiędzy budynkami na wysokości ponad 160 m nad poziomem terenu. Wydajność energetyczna może więc okazać się większa. Do dzisiaj nie przedstawiono jednak danych o rzeczywistej wydajności energetycznej turbin.

Bahrain World Trade Center nie był planowany jako budynek o niskiej emisji dwutlenku węgla (według europejskich i światowych standardów). Jednak niezależnie od turbin wiatrowych zawiera wiele rozwiązań, które zmniejszają tę emisję oraz powodują, że budynek nie oddziałuje negatywnie na środowisko. Oto najważniejsze [2]:

  • zastosowanie przestrzeni buforowych pomiędzy środowiskiem zewnętrznym a powietrzem wewnętrznym, które będą miały wpływ na zmniejszenie temperatury powietrza i zmniejszenie przewodzenia zysków słonecznych,
  • zastosowanie na dachu głębokiego pokrycia żwirem, co zapewnia ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym i nagrzewaniem się powierzchni dachu,
  • zacienienie części zewnętrznych fasad szklanych przez balkony,
  • wzajemne zacienianie się balkonów na pochyłych elewacjach,
  • gdy cień nie jest zapewniony, zastosowanie wysokiej jakości szkła o niskim współczynniku przepuszczania, by zminimalizować zyski słoneczne,
  • zastosowanie otwieranych okien o niskiej przenikalności, aby umożliwić działanie mieszanego systemu wentylacji w miesiącach zimowych,
  • zastosowanie lepszej izolacji cieplnej nieprzezroczystych elementów,
  • zastosowanie zmiennej objętości pompowanej zimnej wody tak, aby można było pompować ją przy znacznie mniejszej mocy pompy niż w przypadku konwencjonalnych systemów, w których pompuje się wodę o stałych objętościach,
  • zastosowanie energooszczędnego, wysoko efektywnego, o wysokiej częstotliwości oświetlenia fluorescencyjnego ze sterowaniem obszarowym,
  • zaprojektowanie dwóch systemów odwadniających, które segregują odpady i nieczystą wodę, a także pozwalają na recykling szarej wody,
  • zastosowanie podwójnego strumienia wody w WC i elektronicznych kranów z ogranicznikami przepływu nadmiaru wody,
  • zaprojektowanie basenów odbijających promienie słoneczne przy wejściach do budynku, aby zapewnić lokalne chłodzenie wilgotnym powietrzem,
  • zastosowanie zasilanych energią słoneczną opraw świetlnych (wykorzystywanych m.in. do oświetlenia dróg).

Obiekt Pearl River Tower

Jest to 310-metrowy budynek, którego budowa zakończyła się w 2012 r., po 6 latach od rozpoczęcia (FOT. 5–6). Wieżowiec znajduje się w mieście Kanton w południowych Chinach, które jest najbardziej zanieczyszczonym miastem w państwie i stanowi główny cel inicjatyw proekologicznych rządu Chin [3].

Wieżowiec został ­zaprojektowany przez pracownię SOM (Skidmore, Owings & Merill) na zlecenie jednej z największych firm w Kantonie – Guadong Tobacco Company, która jest częścią Chinese National Tobacco Company.

Projektanci postawili sobie za cel stworzenie najbardziej energooszczędnego na świecie, superwysokiego budynku. Ostatecznie względy ekonomiczne i przepisy prawa lokalnego spowodowały modyfikacje pierwotnego projektu, po dokonaniu których nie osiągnął on jeszcze zerowego standardu energetycznego.

Mimo tego całokształt technologii wykorzystywanych w Pearl River Tower według wielu źródeł nadal stawia ten budynek na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o najbardziej energooszczędne wolno stojące, superwysokie budynki na świecie. Przewidywana redukcja zapotrzebowania na energię w porównaniu z równoważnym budynkiem, bez tych technologii, wynosi 58% [4].

Przyjrzyjmy się zastosowanym w obiekcie technologiom.

Mikroturbiny

Typowe sieci energetyczne są wydajne na poziomie maksymalnie 30–35% w czasie przepływu od źródła (elektrowni) do budynku [4]. Miejscowa elektrociepłownia (złożona z nawet 50 mikroturbin) przeznaczona dla Pearl River Tower generowałaby energię ze sprawnością przekraczającą 80%, co znacznie zmniejsza produkcję gazów cieplarnianych.

Niestety, projekt budynku został zmieniony i mikroturbiny nie będą ostatecznie wykorzystywane. Stało się tak dlatego, że lokalne spółki użyteczności publicznej w Kantonie nie zgadzają się na podłączenie tych urządzeń do miejskiej sieci energetycznej. Bez możliwości sprzedaży nadwyżki energii nie ma finansowego uzasadnienia dla tak dużej inwestycji, bo nie zwróci się ona przez bardzo długi okres.

Mimo to z myślą o przyszłości zarezerwowano w projekcie piwnicy miejsce dla mikroturbin, aby zamontować je w późniejszym terminie, kiedy lokalna infrastruktura Kantonu zostanie udostępniona.

Fasady

Obudową zewnętrzną Pearl River Tower od strony północnej i południowej jest wentylowany od wewnątrz system ściany podwójnej składający się z podwójnie szklonego izolowanego zestawu szybowego (FOT. 7).

We wnęce znajduje się perforowana żaluzja pionowa, która ma 3 tryby pracy, w zależności od kąta padania promieni słonecznych [4]. Położenie żaluzji ustalane jest za pomocą fotokomórki, która śledzi pozycję słońca i jest podłączona do systemu zarządzania budynkiem (BMS).

Fasada na stronach wschodniej i zachodniej różni się od północnej i południowej – wykonana jest z potrójnie oszklonej szyby, która pomaga izolować wnętrze budynku.

Tak zintegrowany zespół fasad zapewnia wyjątkową wydajność cieplną przy wysokiej ich przezroczystości. Duża przenikalność wizualna umożliwia zwiększenia poboru światła dziennego, co pozwala na zmniejszenie ilości sztucznego oświetlenia oraz zachowanie rozległej widoczności nawet wtedy, gdy rolety są całkowicie zamknięte (dzięki ich perforacjom).

Gdy promienie słoneczne oddziałują  na zewnętrzną podwójnie szkloną ścianę osłonową, niektóre korzyści zostają zmniejszone poprzez zastosowanie niskoemisyjnych powłok wprowadzonych w przestrzenie pomiędzy zewnętrznymi i wewnętrznymi warstwami oszklonymi.

Następnie perforowane żaluzje, ułożone pod odpowiednim kątem obniżają temperaturę wewnętrznej powierzchni fasady, a tym samym zapewniają komfort użytkowania.

Portale z turbinami wiatrowymi

Portale wiatrowe (4 otwory o wymiarach ok. 3×4 m [4]) dopuszczają przepływ powietrza przez budynek, dzięki czemu cieśnienie wiatru i siły działające na budynek są zmniejszone (RYS. 5, FOT. 8).

Fasady są ukształtowane tak, aby zoptymalizować przekazywanie energii wiatru, co maksymalizuje potencjał energetyki wiatrowej w tych miejscach (RYS. 6). Ważne jest też usytuowanie budynku – szersza strona budynku ustawiona jest bezpośrednio w kierunku dominujących w tych okolicach wiatrów, co również daje duże zyski energetyczne [3].

Sufit chłodzący i wentylacja podpodłogowa

Standardowe systemy wentylacji i klimatyzacji w strefach podzwrotnikowych, czyli środowiskach wymagających chłodzenia, opierają się głównie na obiegu zimnego powietrza, aż do osiągnięcia żądanej temperatury, co zapewnia odpowiedni komfort użytkowania pomieszczeń.

System proponowany w Pearl River Tower to połączenie sufitu chłodzącego, który pracuje równoległe z podpodłogowym systemem wentylacji rozprowadzającym powietrze. Ta kombinacja zapewnia poprawę komfortu użytkowania, a jednocześnie zmniejsza zapotrzebowanie na energię, konserwację, a także prowadzi do zmniejszenia kosztów, jak i zużycia materiałów.

Ogniwa fotowoltaiczne

Włączanie ogniw fotowoltaicznych w obiekt budowlany, w którym są one integralną częścią jego obudowy, a nie tylko elementem dodatkowym, nazywane jest zintegrowanym budowaniem fotowoltaicznym (BIPV) i jest coraz bardziej rozpowszechniane na świecie.

Na podstawie badań stwierdzono, że zastosowanie ogniw PV może być też wydajne, jeżeli są stosowane tylko na niektórych częściach powłoki budynku. Rozkład BIPV wynika bezpośrednio z optymalizacji efektywności energii słonecznej. W budynku Pearl River Tower ogniwa usytuowane są asymetrycznie na poziomie dachu w celu osiągnięcia jak najlepszych wyników.

Na RYS. 7 i FOT. 9 przedstawiono analizę promieniowania słonecznego na Pearl River Tower oraz rozkład ogniw na elewacji.

Warto dodać także, że system nie tylko zapewnia zasilanie dla budynku, lecz także działa jako ochrona przed słońcem części budynku najbardziej narażonej na negatywne skutki promieniowania słonecznego.

PODSUMOWANIE

Ekologiczne budownictwo wysokie niezaprzeczalnie ma przyszłość. Pojawia się jednak pytanie: czy się opłaca? By na nie odpowiedzieć, należy spojrzeć z dłuższej perspektywę na funkcjonowanie obiektu i na zyski dla środowiska naturalnego.

Pamiętajmy, że budowa ekologicznych budynków ma za zadanie redukcję emisji szkodliwych substancji, a także oszczędność surowców deficytowych (np. słodkiej wody czy energii).

Co mówią liczby? Wybudowanie Bahrain World Trade Center kosztowało 150 mln dolarów, a oszczędność energetyczna wynosi 1,3 GWh/rok, czyli co najmniej 15% całkowitej energii, którą ten budynek zużywa.

W przypadku Pearl River Tower mamy do czynienia z redukcją emisji CO2 do atmosfery o 5,5 mln ton rocznie oraz oszczędnością energii elektrycznej w wysokości 58%. Obiekt może być ponadto samowystarczalny pod względem pozostałej energii [4].

Według specjalistów koszty inwestycyjne Pearl River ­Tower przy pełnym zrealizowaniu wszystkich zamierzeń zwrócą się po niecałych pięciu latach. Na podstawie tych liczb należy stwierdzić, że taki kierunek działań oprócz tego, że chroni środowisko jest ekonomicznie uzasadniony.

LITERATURA

  1. T. Błaszczyński, B. Ksit, B. Dyzman, „Budownictwo zrównoważone z elementami certyfikacji energetycznej”, DWE, Wrocław 2012.
  2. S. Killa, R.F. Smith, „Harnessing Energy in Tall Buildings: Bahrain World Trade Center and Beyond”, CTBUH Technical Paper, CTBUH 8th World Congress, Dubai, 3–5 March 2008, pp. 144–150.
  3. Strona internetowa: www.iaacblog.com.
  4. R. Frechette, R. Gilchrist, „Towards Zero Energy: A case study of the Pearl River Tower”, CTBUH Technical Paper, CTBUH 8th World Congress, Dubai, 3–5 March 2008, pp. 252–261.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Czy w najbliższym czasie planujesz modernizację domu lub mieszkania?

Czy w najbliższym czasie planujesz modernizację domu lub mieszkania?

PU Polska – Związek Producentów Płyt Warstwowych i Izolacji Działalność edukacyjna i informacyjna związku PU Polska

Działalność edukacyjna i informacyjna związku PU Polska Działalność edukacyjna i informacyjna związku PU Polska

PU Polska Związek Producentów Płyt Warstwowych i Izolacji to organizacja założona w 2017 r. i zrzeszająca ośmiu największych pracodawców – producentów płyt warstwowych z rdzeniem poliuretanowym PUR i poliizocyjanurowym...

PU Polska Związek Producentów Płyt Warstwowych i Izolacji to organizacja założona w 2017 r. i zrzeszająca ośmiu największych pracodawców – producentów płyt warstwowych z rdzeniem poliuretanowym PUR i poliizocyjanurowym PIR.

mgr inż. Maria Dreger Projekt normy prEN 17237 w europejskiej ankiecie CEN

Projekt normy prEN 17237 w europejskiej ankiecie CEN Projekt normy prEN 17237 w europejskiej ankiecie CEN

Metoda ocieplania ścian zewnętrznych przymocowanymi do nich płytami izolacji cieplnej pokrytymi tynkiem jest znana od kilkudziesięciu lat. Systemowe rozwiązania ETICS są wykorzystywane w Polsce od lat...

Metoda ocieplania ścian zewnętrznych przymocowanymi do nich płytami izolacji cieplnej pokrytymi tynkiem jest znana od kilkudziesięciu lat. Systemowe rozwiązania ETICS są wykorzystywane w Polsce od lat 90. ubiegłego wieku. W Europie ten sposób ocieplenia jest jednym z popularniejszych i powszechnie stosowanym. W tej sytuacji może zaskakiwać dotychczasowy brak zharmonizowanej normy europejskiej na zestawy do ociepleń ETICS, ale jednocześnie cieszyć, że właśnie zostały ukończone wieloletnie prace nad...

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Długoterminowa Strategia Renowacji

Długoterminowa Strategia Renowacji Długoterminowa Strategia Renowacji

Długoterminowa Strategia Renowacji, którą strona polska powinna przedłożyć Komisji Europejskiej do 10 marca 2020 r., jest jednym z wymogów warunkujących dostępność środków finansowych Unii Europejskiej...

Długoterminowa Strategia Renowacji, którą strona polska powinna przedłożyć Komisji Europejskiej do 10 marca 2020 r., jest jednym z wymogów warunkujących dostępność środków finansowych Unii Europejskiej w ramach perspektywy na lata 2021–2027. Strategia przygotowana przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii wskazuje na potrzebę promocji głębokiej termomodernizacji i zwiększenia tempa termomodernizacji w Polsce z 1 do ok. 3 proc. rocznie. Od marca 2021 roku dokument oczekuje na podpisanie przez premiera...

dr inż. Andrzej Konarzewski Zrównoważone budownictwo – wprowadzenie do problematyki oceny

Zrównoważone budownictwo – wprowadzenie do problematyki oceny Zrównoważone budownictwo – wprowadzenie do problematyki oceny

Sektor budownictwa dostarcza od 5% do 10% Produktu Krajowego Brutto (PKB) w każdym kraju na świecie i jest głównym pracodawcą, z 10% zatrudnieniem. W tym samym czasie jest odpowiedzialny za zużycie 40%...

Sektor budownictwa dostarcza od 5% do 10% Produktu Krajowego Brutto (PKB) w każdym kraju na świecie i jest głównym pracodawcą, z 10% zatrudnieniem. W tym samym czasie jest odpowiedzialny za zużycie 40% energii, 50% wszystkich naturalnych zasobów i 60% powstających odpadów. Zrównoważony sektor budowlany jest kluczem będącym w stanie doprowadzić do redukcji globalnej emisji gazów cieplarnianych (GHG), a także jest odpowiedzialny za bardziej zrównoważony świat.

Janusz Banera Zarządzanie ryzykiem w budownictwie

Zarządzanie ryzykiem w budownictwie Zarządzanie ryzykiem w budownictwie

Ustalanie oceny i charakteru ryzyka dla zidentyfikowanych czynników jest kluczowym działaniem w celu trafności decyzji w późniejszych krokach związanych z wdrażaniem adekwatnych działań zaradczych.

Ustalanie oceny i charakteru ryzyka dla zidentyfikowanych czynników jest kluczowym działaniem w celu trafności decyzji w późniejszych krokach związanych z wdrażaniem adekwatnych działań zaradczych.

Małgorzata Kośla Rola ekologii w budownictwie – zrównoważone budownictwo

Rola ekologii w budownictwie – zrównoważone budownictwo Rola ekologii w budownictwie – zrównoważone budownictwo

Zrównoważone budownictwo ma na celu zmniejszenie wpływu tej gałęzi przemysłu na środowisko i już dawno przestało być jedynie chwilowym trendem, a stało się koniecznością. Ekologiczne budownictwo stale...

Zrównoważone budownictwo ma na celu zmniejszenie wpływu tej gałęzi przemysłu na środowisko i już dawno przestało być jedynie chwilowym trendem, a stało się koniecznością. Ekologiczne budownictwo stale się rozwija i znacząco poprawia jakość życia mieszkańców i stan planety. Ekonomiczne wykonawstwo, oszczędna eksploatacja obiektu, ekologiczne technologie i materiały to tylko kilka warunków zrównoważonego budownictwa. Rola ekologii w budownictwie jest ogromna i pełni kluczową funkcję w zachowaniu zrównoważonego...

Małgorzata Kośla news Budowa domu do 70 m2 bez pozwolenia w praktyce – szansa czy zagrożenie

Budowa domu do 70 m2 bez pozwolenia w praktyce – szansa czy zagrożenie Budowa domu do 70 m2 bez pozwolenia w praktyce – szansa czy zagrożenie

Budowa domu do 70 m2 bez pozwolenia to jeden z pomysłów rządu realizowany w ramach Polskiego Ładu. Nowa ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym zakłada ułatwienia w budowie domów do 70 m2...

Budowa domu do 70 m2 bez pozwolenia to jeden z pomysłów rządu realizowany w ramach Polskiego Ładu. Nowa ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym zakłada ułatwienia w budowie domów do 70 m2 i, jak zapowiadają rządzący, ma sprzyjać szybszej realizacji budowy. Czy na pewno tak będzie? Sprawdź, na czym polega budowa domu do 70 m2 bez pozwolenia, jakie są procedury i wymogi oraz poznaj możliwe zagrożenia budowy domu bez kierownika budowy.

Materiały prasowe news BUDMA 2022: Złote Medale Grupy MTP i PARP

BUDMA 2022: Złote Medale Grupy MTP i PARP BUDMA 2022: Złote Medale Grupy MTP i PARP

Zeroemisyjna minikoparka, technologie smart home i materiały budowlane poprawiające termoizolację budynków – to kilka przykładów produktów nagrodzonych Złotym Medalem podczas tegorocznej edycji Targów...

Zeroemisyjna minikoparka, technologie smart home i materiały budowlane poprawiające termoizolację budynków – to kilka przykładów produktów nagrodzonych Złotym Medalem podczas tegorocznej edycji Targów Budownictwa i Architektury BUDMA oraz Międzynarodowych Targów Maszyn Budowlanych, Pojazdów i Sprzętu Specjalistycznego INTERMASZ, odbywających się w Poznaniu. Nagrodzone rozwiązania wyróżniają dbałość o aspekty środowiskowe, funkcjonalność, a także wyjątkowy design. Po raz pierwszy partnerem i patronem...

Małgorzata Kośla Oznakowanie ekologiczne budynków i wyrobów budowlanych

Oznakowanie ekologiczne budynków i wyrobów budowlanych Oznakowanie ekologiczne budynków i wyrobów budowlanych

Oznakowanie ekologiczne budynków i wyrobów budowlanych jest koniecznością w zakresie zrównoważonego budownictwa. Jednak wybór systemu certyfikacji nie jest prosty. Od czego zależy oznakowanie ekologiczne...

Oznakowanie ekologiczne budynków i wyrobów budowlanych jest koniecznością w zakresie zrównoważonego budownictwa. Jednak wybór systemu certyfikacji nie jest prosty. Od czego zależy oznakowanie ekologiczne budynków i wyrobów budowlanych? Przede wszystkim od lokalizacji, standardów obowiązujących w danym kraju, a także przeznaczenia budynku. Bez względu na jego rodzaj, każdy system weryfikacyjny ma za zadanie poprawić jakość życia, zmniejszyć ingerencję w środowisko naturalne oraz dbać o wykorzystywanie...

Małgorzata Kośla news Budowa domów do 70 m2 bez pozwolenia – jak korzystać z darmowych projektów domów?

Budowa domów do 70 m2 bez pozwolenia – jak korzystać z darmowych projektów domów? Budowa domów do 70 m2 bez pozwolenia – jak korzystać z darmowych projektów domów?

Przepisy powiązane z tzw. Polskim Ładem budzą niemałe kontrowersje. Wśród nowych ustaleń są zarówno pozytywne, jak i negatywne zmiany. Budowa domów do 70 m2 bez pozwolenia to jedno założeń programu, w...

Przepisy powiązane z tzw. Polskim Ładem budzą niemałe kontrowersje. Wśród nowych ustaleń są zarówno pozytywne, jak i negatywne zmiany. Budowa domów do 70 m2 bez pozwolenia to jedno założeń programu, w którym z jednej strony możemy zyskać, z drugiej zaś stracić. Rząd opublikował niedawno wyniki konkursu na bezpłatny projekt domu do 70 m2. 38 zwycięskich propozycji ma pomóc inwestorom i odciążyć ich finansowo. Dowiedz się, jak i kiedy będzie można skorzystać z darmowych projektów domów do 70 m2 bez...

Materiały prasowe news Polska przyjęła strategię w zakresie renowacji budynków

Polska przyjęła strategię w zakresie renowacji budynków Polska przyjęła strategię w zakresie renowacji budynków

Rada Ministrów przyjęła Długoterminową Strategię Renowacji Budynków (DSRB). Dzięki jej realizacji poprawi się efektywność energetyczna budynków, jakość powietrza, a także komfort życia mieszkańców i spadnie...

Rada Ministrów przyjęła Długoterminową Strategię Renowacji Budynków (DSRB). Dzięki jej realizacji poprawi się efektywność energetyczna budynków, jakość powietrza, a także komfort życia mieszkańców i spadnie emisja CO2. Powstaną również nowe miejsca pracy przy termomodernizacji budynków.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Raport BPIE: czyli gdzie jest Polska w zakresie efektywności energetycznej

Raport BPIE: czyli gdzie jest Polska w zakresie efektywności energetycznej Raport BPIE: czyli gdzie jest Polska w zakresie efektywności energetycznej

W styczniu 2022 r. Buildings Performance Institute Europe opublikował raport „Ready for carbon neutral by 2050? Assessing ambition levels in new building standards across the EU” w kontekście wymagań dyrektywy...

W styczniu 2022 r. Buildings Performance Institute Europe opublikował raport „Ready for carbon neutral by 2050? Assessing ambition levels in new building standards across the EU” w kontekście wymagań dyrektywy EPBD oraz średnio- (2030) i długoterminowych (2050) ambicji UE w zakresie dekarbonizacji. Niniejszy raport zawiera ocenę i porównanie poziomów ambicji nowych standardów budowlanych w sześciu krajach: Flandria, Francja, Niemcy, Włochy, Polska i Hiszpania.

Maciej Boryczko, radca prawny, Piotr Tracz, adwokat Zasady gwarancji w budownictwie

Zasady gwarancji w budownictwie Zasady gwarancji w budownictwie

Mówi się, że najlepsze umowy to takie, które w zapomnieniu tkwią w zakurzonym segregatorze. Realizacja umowy poszła sprawnie – wszystkie strony wywiązały się ze swych zobowiązań w terminie, w tym zrealizowały...

Mówi się, że najlepsze umowy to takie, które w zapomnieniu tkwią w zakurzonym segregatorze. Realizacja umowy poszła sprawnie – wszystkie strony wywiązały się ze swych zobowiązań w terminie, w tym zrealizowały płatności, zachowały terminy etc. Słowem, nie było potrzeby wracać do warunków współpracy. Nie zawsze jest tak pięknie, wszak wiadomo – umowę przygotowuje się na złe czasy, więc od czasu do czasu trzeba do umowy wrócić. I wówczas, gdy coś pójdzie niezgodnie z założeniami, umowy przechodzą prawdziwy...

dr Barbara Lucyna Pietruszka, dr inż. Ewa Sudoł, dr inż. Ewelina Kozikowska, mgr inż. Marcin Czarnecki, mgr inż. Maria Wichowska Wykorzystanie kompozytów na bazie odpadów pokonsumenckich w sektorze budowlanym

Wykorzystanie kompozytów na bazie odpadów pokonsumenckich w sektorze budowlanym Wykorzystanie kompozytów na bazie odpadów pokonsumenckich w sektorze budowlanym

W ramach projektu B+R CEPLAFIB (LIFE17 ENV/SI/000119), finansowanego z Programu LIFE [12], wytworzono innowacyjne materiały kompozytowe, które mogą być stosowane w różnych gałęziach przemysłu, w tym w...

W ramach projektu B+R CEPLAFIB (LIFE17 ENV/SI/000119), finansowanego z Programu LIFE [12], wytworzono innowacyjne materiały kompozytowe, które mogą być stosowane w różnych gałęziach przemysłu, w tym w budownictwie. Opracowane materiały w 100% pochodzą z recyklingu polietylenowych (PE) i polipropylenowych (PP) odpadów pokonsumenckich oraz papieru gazetowego. Testowano formuły mieszanek, różniące się zawartością włókien, środków sprzęgających i modyfikatorów udarności. Wynikiem prowadzonych prac było...

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Rozporządzenie w sprawie ekoprojektu dla produktów zgodnych z zasadą zrównoważonego rozwoju (REZP)

Rozporządzenie w sprawie ekoprojektu dla produktów zgodnych z zasadą zrównoważonego rozwoju (REZP) Rozporządzenie w sprawie ekoprojektu dla produktów zgodnych z zasadą zrównoważonego rozwoju (REZP)

Choć w ostatnich latach poczyniono postępy, wpływ konsumpcji na środowisko wciąż wykracza poza bezpieczny dla ludzkości obszar działania, ponieważ na kilka sposobów przekraczamy granice planety w UE. W...

Choć w ostatnich latach poczyniono postępy, wpływ konsumpcji na środowisko wciąż wykracza poza bezpieczny dla ludzkości obszar działania, ponieważ na kilka sposobów przekraczamy granice planety w UE. W skali globalnej połowa wszystkich emisji gazów cieplarnianych i 90% utraty bioróżnorodności jest powodowana przez wydobycie i przetwarzanie surowców pierwotnych, a wciąż dominujący w naszej gospodarce model liniowy „weź → wytwórz → pozbądź się” prowadzi do znacznego marnotrawstwa zasobów.

mgr inż. Karol Kuczyński Na co zwrócić uwagę przy wyborze elektronarzędzi akumulatorowych?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze elektronarzędzi akumulatorowych? Na co zwrócić uwagę przy wyborze elektronarzędzi akumulatorowych?

Elektronarzędzia akumulatorowe najczęściej kojarzą się z wiertarko-wkrętarką, a obecnie dostępnych jest wiele rozwiązań, od specjalizowanych narzędzi akumulatorowych, kluczy udarowych, wiertarko­‑wkrętarek...

Elektronarzędzia akumulatorowe najczęściej kojarzą się z wiertarko-wkrętarką, a obecnie dostępnych jest wiele rozwiązań, od specjalizowanych narzędzi akumulatorowych, kluczy udarowych, wiertarko­‑wkrętarek wyposażonych w udar, po urządzenia wielofunkcyjne wyposażone w wymienne nasadki.

Diagnoza luk we wsparciu modernizacji budynków w Polsce

Diagnoza luk we wsparciu modernizacji budynków w Polsce Diagnoza luk we wsparciu modernizacji budynków w Polsce

Obecnie wszystkie kraje UE mierzą się z koniecznością przyspieszenia tempa i zwiększenia głębokości oraz zakresu modernizacji energetycznych budynków. Wiele z nich zaczęło już wdrażać polityki publiczne...

Obecnie wszystkie kraje UE mierzą się z koniecznością przyspieszenia tempa i zwiększenia głębokości oraz zakresu modernizacji energetycznych budynków. Wiele z nich zaczęło już wdrażać polityki publiczne mające na celu odpowiedzieć na to wyzwanie. Instrumenty stosowane przez poszczególne państwa różnią się pod wieloma względami, jednocześnie jednak można dostrzec pewne trendy, takie jak dążenie do integracji poszczególnych narzędzi, czy wzmocnienie zachęt dla kompleksowych inwestycji. W polskim systemie...

mgr inż. Henryk B. Łoziczonek, dr hab. inż. arch. Marcin Furtak, prof. pk Metody badania właściwości cieplnych materiałów budowlanych

Metody badania właściwości cieplnych materiałów budowlanych Metody badania właściwości cieplnych materiałów budowlanych

W ostatnich latach wzrasta na świecie świadomość dotycząca poszanowania energii. Podejmowane są działania zmierzające do ograniczenia, a wręcz redukcji wzrostu jej zużycia. Szczególną rolę odgrywa budownictwo,...

W ostatnich latach wzrasta na świecie świadomość dotycząca poszanowania energii. Podejmowane są działania zmierzające do ograniczenia, a wręcz redukcji wzrostu jej zużycia. Szczególną rolę odgrywa budownictwo, które należy do największych odbiorców wyprodukowanej energii, zarówno na etapie wznoszenia budynków, jak i późniejszej ich eksploatacji.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Podstawowe zagadnienia fizyki cieplnej budowli w aspekcie wymagań prawnych (cz. 1)

Podstawowe zagadnienia fizyki cieplnej budowli w aspekcie wymagań prawnych (cz. 1) Podstawowe zagadnienia fizyki cieplnej budowli w aspekcie wymagań prawnych (cz. 1)

Od wielu lat przepisy prawne związane z procesami projektowania, wznoszenia i eksploatacji budynków wymuszają takie rozwiązania technologiczne i organizacyjne, w wyniku których nowo wznoszone budynki zużywają...

Od wielu lat przepisy prawne związane z procesami projektowania, wznoszenia i eksploatacji budynków wymuszają takie rozwiązania technologiczne i organizacyjne, w wyniku których nowo wznoszone budynki zużywają w trakcie eksploatacji coraz mniej energii na ogrzewanie, wentylację i przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Zmiany maksymalnej wartości współczynnika przenikania ciepła Umax. (dawniej kmax.) wpływają na wielkość zużycia energii w trakcie eksploatacji budynków.

mgr inż. Julia Blazy, prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec, dr hab. inż. arch. Rafał Blazy prof. PK Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych

Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych

Beton to materiał o dużej wytrzymałości na ściskanie, ale około dziesięciokrotnie mniejszej wytrzymałości na rozciąganie. Ponadto charakteryzuje się kruchym pękaniem i nie pozwala na przenoszenie naprężeń...

Beton to materiał o dużej wytrzymałości na ściskanie, ale około dziesięciokrotnie mniejszej wytrzymałości na rozciąganie. Ponadto charakteryzuje się kruchym pękaniem i nie pozwala na przenoszenie naprężeń po zarysowaniu.

Krystyna Stankiewicz Wykwalifikowani specjaliści w branży budowlanej wciąż poszukiwani

Wykwalifikowani specjaliści w branży budowlanej wciąż poszukiwani Wykwalifikowani specjaliści w branży budowlanej wciąż poszukiwani

Budownictwo to jeden z najbardziej rozwijających się sektorów gospodarki. Mimo pewnych zakłóceń w ostatnim czasie, wykształceni profesjonaliści mogą liczyć na znalezienie dobrej pracy i godziwe zarobki.

Budownictwo to jeden z najbardziej rozwijających się sektorów gospodarki. Mimo pewnych zakłóceń w ostatnim czasie, wykształceni profesjonaliści mogą liczyć na znalezienie dobrej pracy i godziwe zarobki.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news Plan działania na rzecz szybszej dekarbonizacji i większego bezpieczeństwa energetycznego w Europie do 2030 r.

Plan działania na rzecz szybszej dekarbonizacji i większego bezpieczeństwa energetycznego w Europie do 2030 r. Plan działania na rzecz szybszej dekarbonizacji i większego bezpieczeństwa energetycznego w Europie do 2030 r.

Sektor ogrzewania i chłodzenia energią słoneczną uruchamia „Energising Europe with Solar Heat” – plan działania na rzecz energii słonecznej dla Europy, mający na celu przyspieszenie wysiłków na rzecz dekarbonizacji...

Sektor ogrzewania i chłodzenia energią słoneczną uruchamia „Energising Europe with Solar Heat” – plan działania na rzecz energii słonecznej dla Europy, mający na celu przyspieszenie wysiłków na rzecz dekarbonizacji ciepła i zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego poprzez masowe wdrażanie technologii energii słonecznej w europejskich budynkach i przemyśle.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE news Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r.

Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r. Transformacja sektora energetycznego Polski i pozostałych krajów UE do 2050 r.

Przedstawiamy fragment Raportu powstałego na bazie analiz przeprowadzonych przez Zespół Centrum Analiz Klimatyczno-Energetycznych (CAKE) w IOŚ-PIB/KOBiZE zaprezentowanych w dokumencie pt. „Polska net-zero...

Przedstawiamy fragment Raportu powstałego na bazie analiz przeprowadzonych przez Zespół Centrum Analiz Klimatyczno-Energetycznych (CAKE) w IOŚ-PIB/KOBiZE zaprezentowanych w dokumencie pt. „Polska net-zero 2050: Transformacja sektora energetycznego Polski i UE do 2050 r.”1 Raport przedstawia kierunki zmian technologicznych, które są konieczne na drodze do wypełnienia celów ustanowionych w Europejskim Zielonym Ładzie2 wraz z oceną wpływu tych zmian na sektor wytwarzania energii elektrycznej i ciepła...

Wybrane dla Ciebie

Odkryj trendy projektowania elewacji »

Odkryj trendy projektowania elewacji » Odkryj trendy projektowania elewacji »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec » Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana »

Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana » Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych » Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny » Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.