Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Taras na dachu - uwagi podstawowe

Taras na dachu – uwagi podstawowe | Terrace on the roof – basic remarks
K. Patoka

Taras na dachu – uwagi podstawowe | Terrace on the roof – basic remarks


K. Patoka

Dach, który jest jednocześnie tarasem, to konstrukcja wymagająca szczególnej uwagi. Musi on spełniać wysokie wymagania dotyczące izolacyjności oraz dodatkowo pełnić funkcje użytkowe.

Na taras musi też prowadzić jakieś wejście. Praktyka pokazuje, że konieczność zbudowania tego wejścia jest przyczyną wielu problemów.

Zobacz także

RAXY Sp. z o.o. Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Purinova Sp. z o.o. Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera

Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera

Wy mówicie, a my słuchamy. Wskazujecie na nudne reklamy, inżynierów w garniturach, patrzących z każdego bilbordu i na Mister Muscle Budowlanki w ogrodniczkach. To wszystko już było, a wciąż zapomina się...

Wy mówicie, a my słuchamy. Wskazujecie na nudne reklamy, inżynierów w garniturach, patrzących z każdego bilbordu i na Mister Muscle Budowlanki w ogrodniczkach. To wszystko już było, a wciąż zapomina się o kimś bardzo ważnym.

Gór-Stal Płyty termPIR® na dach i ścianę

Płyty termPIR® na dach i ścianę Płyty termPIR® na dach i ścianę

Izolacja dachu jest bardzo ważną kwestią w przypadku stawiania domu czy też innego lokalu użytkowego. Nowoczesne płyty termoizolacyjne termPIR® można stosować nie tylko przy ociepleniu stropów i dachów,...

Izolacja dachu jest bardzo ważną kwestią w przypadku stawiania domu czy też innego lokalu użytkowego. Nowoczesne płyty termoizolacyjne termPIR® można stosować nie tylko przy ociepleniu stropów i dachów, ale także przy izolacji ścian. Warto prawidłowo wykonać ocieplenie domu, aby przypadkowo nie narazić się na wysokie rachunki za ogrzewanie.

ABSTRAKT

W artykule omówiono zagadnienia związane z projektowaniem i wykonywaniem tarasu znajdującego się na dachu budynku. Opisano wpływ nawałnicowych opadów deszczu i obfitych śniegu na konstrukcję tego typu dachu. Szczególną uwagę zwrócono na miejsce wejścia na taras oraz na liczbę i rozmieszczenie wpustów odwadniających.

The article discusses issues related to the design and performance of a terrace located on the roof of a building. It describes the influence of heavy rainfall and snowfall on the structure of this type of roof. Particular attention has been paid to the entrance to the terrace, as well as the number and layout of rain water outlets.

Rozpatrzmy najtrudniejszy wariant tarasu znajdującego się na dachu: taras z równą nawierzchnią z płyt i otoczony attyką (FOT. 1–4). Taki dach musi spełniać wiele warunków:

  •  ma być szczelny i ciepły;
  •  powinien szybko i sprawnie odprowadzać wodę opadową;
  •  wejście na dach musi być tak zabezpieczone, by wnętrze budynku nie było zalewane;
  •  woda z topniejącego śniegu nie może penetrować drzwi wejściowych na taras;
  •  taras musi mieć estetyczną, trwałą i bezpieczną dla użytkowników nawierzchnię.

Należy również pamiętać, że w Polsce występują dwa groźne zjawiska atmosferyczne: nawałnicowe opady deszczu i obfite opady śniegu. Każde z nich wymaga stosowania odrębnych rozwiązań, decydujących o całej koncepcji dachu.

Nawałnicowe opady deszczu

Największym problemem dachu tarasowego są gwałtowne oberwania chmur, w wyniku których w bardzo krótkim czasie dach zalewany jest przez ogromne ilości wody. Żaden normalny system odpływowy nie jest w stanie odprowadzić takich opadów w bezpiecznym czasie.

Na takich dachach powinny być więc budowane otwory przelewowe. Jest to wymóg rozporządzenia ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1]. Zgodnie z tym dokumentem (§ 122, ust. 2): „instalacja kanalizacyjna budynku powinna spełniać wymagania określone w Polskich Normach dotyczących tych instalacji”.

Przywołana jest norma PN-EN 12056-3:2002 [2] w zakresie p. 4–7 (załącznik nr 1 do rozporządzenia [1]), która głosi:

„7.3.1. Wyloty

W przypadku dachów płaskich z gzymsami powinno się zapewniać przynajmniej dwa wyloty (albo jeden wylot i przelew awaryjny) dla każdej powierzchni dachowej.”

„7.4. Wyloty awaryjne

Zaleca się, aby płaskie dachy z gzymsami oraz rynny nieokapowe miały zapewnione wyloty przelewowe i awaryjne w celu zmniejszenia ryzyka przelewania się wód opadowych do budynku lub przeciążenia konstrukcji”.

Warto podkreślić, że fragment przytoczonej normy zobowiązuje projektantów i wykonawców do umieszczania otworów przelewowych na dachach z attyką.

Śnieg

W Polsce zimą co 5–10 lat występują obfite opady śniegu, w wyniku których śnieg długo zalega na dachach. Świeży śnieg waży ok. 100 kg/m3. Śnieg osiadły (kilka dni po opadach) – do 200 kg/m3. Śnieg stary (zalegający kilka tygodni lub miesięcy po opadach) waży 250–350 kg/m3, a mokry – nawet 400 kg/m3.

Częstotliwość i intensywność nawałnicowych opadów deszczu w Polsce

Nawałnicowy opad deszczu (oberwanie chmury) to krótkotrwały deszcz o dużym natężeniu. Zjawisko to występuje tylko w okresie letnim, na ogół na niewielkim obszarze. Jest to opad 70–150 mm/m2 wody w ciągu 10–30 min (w warunkach klimatu umiarkowanego). Mierzy się go przez określenie wysokości warstwy wody, jaka zalegałaby na terenie, gdyby był on szczelny, płaski i nie występowało zjawisko parowania. Wysokość opadu wyraża się w mm.

Opad wyrażony w mm odnosi się do punktu pomiarowego i jego najbliższego otoczenia. Jeśli bierze się pod uwagę obszar objęty opadem, wygodniej jest posługiwać się objętością opadu, jaka spada na dany teren w jednostce czasu. Mówimy wówczas o wydajności opadu (w połączeniu z jednostką czasu na jednostkę powierzchni). Przykładowo:

  •  jeśli na pow. 1 m2 spadnie deszcz o wysokości 1 mm, to objętość wody wyniesie 1 l;
  •  jeśli na pow. 1 ha spadnie deszcz o wysokości 1 mm, to objętość wody wyniesie 10 m3;
  •  jeśli na pow. 1 km2 spadnie deszcz o wysokości 1 mm, to objętość wody wyniesie 1000 m3;

W Polsce rośnie częstotliwość i intensywność tego rodzaju deszczów. Często są one przyczyną lokalnych powodzi. 5 sierpnia 2012 r. w Gnieźnie oberwanie chmury spowodowało zawalenie się dachu galerii handlowej. Zalaniu uległo ok. 200 m2 dachu. Deszcze o największej intensywności zanotowane (zmierzone) w Polsce to:

  •  35,3 mm w ciągu 2 min – Szychowice k. Hrubieszowa (13.06.1956 r.),
  •  80,0 mm w ciągu 10 min – Ryczów k. Zawiercia (19.06.1956 r.),
  •  ok. 180 mm w ciągu 60 min – Sułoszowa k. Olkusza (18.05.1996 r.),
  •  220 mm w ciągu 180 min – Doplewice, Polędzie k. Poznania (06.06.1988 r.).

Opracowano na podstawie informacji zamieszczonych na stronie www.iigw.pl.

Ponadto podlega on cyklom topnienia i ponownego zamarzania, które powodują, że zmienia się w warstwę lodu, która może w skrajnych warunkach ważyć nawet 900 kg/m3. Wiadomo, jakie niesie to za sobą konsekwencje dla konstrukcji budynków.

To jednak nie wszystko. Zalegający na dachach śnieg w końcu topnieje. Im jest go więcej, tym wyższy jest poziom wody pośniegowej. Na dachach zjawisko to wiąże się z dodatkowymi wymaganiami dotyczącymi warstw wodoszczelnych: na wszelkich murach wystających ponad te warstwy (na attykach, kominach i innych ścianach) warstwy wodoszczelne muszą być wysokie i dobrze połączone z murami.

Oprócz tego zalegający śnieg może blokować odpływy. Woda, w którą się zmienia, długo stoi na dachu i podlega częstym w Polsce cyklom zamarzania i rozmarzania. Takie skutki zalegania śniegu wpływają na wymagania stawiane warstwom przeciwwodnym (hydroizolacjom) i sposobom ich montażu na ścianach (attyk, kominów itp.).

Śnieg topnieje na skutek wzrostu temperatury. Attyki, kominy i ściany muszą więc być bardzo starannie izolowane termicznie. Każda ilość ciepła przechodząca przez te elementy powoduje powstawanie wody na styku tych elementów ze śniegiem.

Z tego samego powodu najtrudniejszym miejscem na dachu pełniącym funkcję tarasu jest wejście. Tam zalegający śnieg topi się szybciej ze względu na małą izolacyjność szkła i ram drzwiowych. Woda pośniegowa szybko się podnosi i wpływa w każdą szczelinę.

Zamarza ponadto przy spadkach temperatur (nocą). Skutki są oczywiste: powstają przecieki i uszkodzenia. Wejścia na taras powinny być więc usytuowane zdecydowanie wyżej niż warstwy przeciwwodne (hydroizolacyjne) lub blisko wejść powinny być montowane odwodnienia liniowe.

Najlepsze rezultaty w przeciwdziałaniu tym negatywnym zjawiskom uzyskuje się dzięki ażurowym nawierzchniom tarasów (np. deskom), umieszczanym wysoko ponad warstwą odprowadzającą wodę. Podobnie działają warstwy grubego żwiru lub mrozoodpornego keramzytu, na których leżą różnego rodzaju płyty nawierzchni tarasu.

Płyty mogą być ułożone także na specjalnych podstawach, dystansujących je od warstwy przeciwwodnej (hydroizolacji). Wówczas odpływ wody uzależniony jest od wielkości płyt.

Odpływ wody

Każdy z wymienionych rodzajów opadów (silny deszcz, śnieg) decyduje o odrębnych warunkach wykonania tarasu. Dlatego taki dach wymaga bardzo starannego zaplanowania i wykonania.

Jeśli taras wyłożony jest płytami (tak jak na FOT. 1–4), większość wody deszczowej z dużego deszczu spływa po tych płytach (od 50 do 90%). Im większe są opady, tym więcej wody spływa po powierzchni płyt, a mniej po hydroizolacji. O tym, gdzie spływa więcej wody, decyduje m.in. stosunek wielkości powierzchni płyt do szpar odpływowych znajdujących się między płytami.

Zalecane pochylenie

Wielu producentów pokryć bitumicznych i polimerowych podaje wielkość 1,5% jako minimalny kąt nachylenia połaci, na których można ułożyć te pokrycia. Jednocześnie według normy PN­‑B­‑02361:1999 [3] (wybrane pozycje):

 1. warstwa papy asfaltowo-polimerowej przeznaczonej do jednowarstwowego krycia o gr. min. 4 mm na podłożu betonowym lub na izolacji termicznej – zalecane pochylenie 3–20%;

 2. warstwa papy zgrzewalnej asfaltowej lub asfaltowo-polimerowej na podłożu betonowym lub na płycie warstwowej ze styropianu z okleiną z pap asfaltowych – zalecane pochylenie 3–20%.

Zgodnie z normą PN-ISO 7976-1:1994 [4] dopuszczalne są odchyłki od podanych wartości. Warto więc się zastanowić, jak traktować wielkości zalecanych minimalnych nachyleń: z uwzględnieniem nieuniknionych odchyłek wykonawczych czy bez ich uwzględniania? Czyli jeżeli dach ma mieć nachylenie 1,5%, to czy w projekcie należy wpisywać 3%, aby po wykonaniu zachował na pewno wartość 1,5%? Czy to wykonawca powinien z góry ustawić pochylenie o wartości 3%, by mieć pewność spełnienia warunku min. 1,5%? A co wtedy z zaplanowanymi w projekcie poziomami warstw?

Dlatego dachy tarasowe powinny mieć dużo wpustów odprowadzających wodę deszczową bezpośrednio z powierzchni płyt. Liczba wpustów decyduje również o wysokości przestrzeni między płytami a warstwą przeciwwodną (FOT. 1), ponieważ wysokość ta zależy od spadku hydroizolacji.

Przyjrzyjmy się konstrukcji tarasu o szerokości 10 m (RYS. 1), którego hydroizolacja ma spadek 2%, a woda spływa do jednego wpustu znajdującego się na końcu spadku. Wysokość płyt (wysokość warstwy spadkowej) nad hydroizolacją przy wpuście wyniesie 20 cm. Jeśli zamontowane zostaną 2 wpusty na połaci (4 spadki), to wysokość warstwy zmniejszy się do 5 cm.

W konstrukcji tarasu wykończonego płytami spadek 2% jest jednak za mały, ponieważ woda, która zostanie w nierównościach powstałych na warstwie przeciwwodnej, odparowuje dużo dłużej niż na normalnych dachach płaskich, na których nie ma płyt, a wiatr i słońce znacznie przyspieszają odparowanie.

Jeśli jednak wpust dachowy musi być blisko attyki, to i tak niski spadek niweluje dużą wysokość, ponieważ woda dłużej spływa i powstają zastoiny. Liczba wpustów decyduje o sprawności odbioru wody z dachu.

Zaleganie wody jest wyjątkowo niekorzystne w okresie spadków temperatury i związanych z nimi cykli zamarzania i rozmarzania. Z tych powodów warto zwiększyć spadek w dachach tarasowych do sprawdzonej wielkości 5% (2,87°, tj. ok. 3°).

Przy takim nachyleniu znacznie wzrośnie wysokość warstwy spadkowej (RYS. 2): do 50 cm w dachach o szerokości 10 m i z jednym wpustem oraz do 12,5 cm z dwoma zamontowanymi na środku.

Takie wysokości i spadki znaczenie lepiej odprowadzają także wodę pośniegową. Na dachach tarasowych z płytami umieszczonymi nad hydroizolacją działanie wody pośniegowej jest podwójnym zagrożeniem, ponieważ działa ona w dwóch płaszczyznach.

Najpierw gromadzi się na płytach i między śniegiem a attyką, a potem spływa pod płyty. W trakcie zamarzania i rozmarzania bardzo wydłuża się czas odpływu, który jest jednocześnie czasem negatywnych oddziaływań na wszystkie warstwy dachu.

Z zestawienia RYS. 1 i RYS. 2 wynika, że opłaca się zwiększyć liczbę wpustów i dobrze zaplanować ich rozmieszczenie.

Wejście na taras

Większość tarasów oparta jest na stropie wylanym na jednym poziomie na całej kondygnacji. W takiej sytuacji po wykonaniu ­niezbędnego ocieplenia hydroizolacja tarasu znajdzie się wyżej od poziomu posadzki w sąsiadujących pomieszczeniach mieszkalnych (RYS. 3, FOT. 5–7).

Tymczasem w każdym tarasie strop powinien być wylany niżej niż strop sąsiednich pomieszczeń, a odwodnienie stykać się z wejściem na taras, tak aby woda szybko powstająca ze śniegu stykającego się z drzwiami mogła równie szybko odpłynąć (RYS. 4).

Przykład najkorzystniejszego wejścia na taras, zapewniającego odpowiedni odpływ wód opadowych i pośniegowych, pokazano na RYS. 5. W tym rozwiązaniu szklany kiosk usytuowany jest wyżej od najwyższego poziomu hydroizolacji, nie będzie więc poddawany działaniu wody pośniegowej, ponieważ woda szybko spłynie pod powierzchnię tarasu.

Uwagi

Wśród omówionych zagadnień brakuje doboru miejsca usytuowania i określenia rodzaju termoizolacji (w układzie tradycyjnym czy odwróconym) oraz systemu materiałów ją osłaniających (warstw przeciwwodnych i paroizolacji). Wynika to z założenia, że uwagi zawarte w artykule dotyczą tarasu wyłożonego dużymi płytami, które powinny tworzyć równą powierzchnię.

W takim dachu preferowany jest układ, w którym spadek wykonany jest na szlichcie wylanej nad termoizolacją z warstwą przeciwwodną (hydroizolacją) ułożoną na szlichcie. Duże płyty muszą być wówczas położone na wspornikach ustawionych na hydroizolacji. Mniejsze płytki mogą być w takim układzie warstw ułożone na podsypce ze żwiru lub mrozoodpornego keramzytu, co ułatwia wykonanie tarasu i lepiej reguluje spływ wody.

Literatura

  1. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2002 r. nr 75, poz. 690 ze zm.).
  2. PN-EN 12056-3:2002, „Systemy kanalizacji grawitacyjnej wewnątrz budynków. Część 3: Przewody deszczowe. Projektowanie układu i obliczenia”.
  3. PN-B-02361:1999, „Pochylenia połaci dachowych”.
  4. PN-ISO 7976-1:1994, „Tolerancje w budownictwie. Metody pomiaru budynków i elementów budowlanych. Metody i przyrządy”.
  5. Strona internetowa: www.iigw.pl.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • vd vd, 27.09.2014r., 19:34:57 Dachy

Powiązane

mgr inż. Krzysztof Patoka Wprowadzanie MWK do obrotu a UV

Wprowadzanie MWK do obrotu a UV Wprowadzanie MWK do obrotu a UV

Wysokoparoprzepuszczalne membrany wstępnego krycia (oznaczane w [1] jako MWK) są sprzedawane w Polsce od 30 lat. W tym czasie zmieniły się normatywne zasady wprowadzania ich do sprzedaży.

Wysokoparoprzepuszczalne membrany wstępnego krycia (oznaczane w [1] jako MWK) są sprzedawane w Polsce od 30 lat. W tym czasie zmieniły się normatywne zasady wprowadzania ich do sprzedaży.

Bauder Polska Sp. z o. o. Nowoczesne rozwiązania na dachy płaskie

Nowoczesne rozwiązania na dachy płaskie Nowoczesne rozwiązania na dachy płaskie

Szczelny dach płaski to gwarancja bezpieczeństwa dla użytkowników budynku oraz pewność wieloletniej i bezawaryjnej trwałości pokrycia. Obecnie od materiałów do izolacji i renowacji dachów wymaga się coraz...

Szczelny dach płaski to gwarancja bezpieczeństwa dla użytkowników budynku oraz pewność wieloletniej i bezawaryjnej trwałości pokrycia. Obecnie od materiałów do izolacji i renowacji dachów wymaga się coraz więcej – powinny być nie tylko wysokiej jakości, ale także przyjazne dla środowiska.

dr inż. Paweł Sulik, inż. Norbert Śmigielski Zdolność izolowania temperatur pożarowych w zależności od gęstości i grubości wełny mineralnej

Zdolność izolowania temperatur pożarowych w zależności od gęstości i grubości wełny mineralnej Zdolność izolowania temperatur pożarowych w zależności od gęstości i grubości wełny mineralnej

W bezpieczeństwie pożarowym stosuje się szereg rozwiązań zapewniających oczekiwany stopień niezawodności i bezpieczeństwa w przypadku powstania pożaru.

W bezpieczeństwie pożarowym stosuje się szereg rozwiązań zapewniających oczekiwany stopień niezawodności i bezpieczeństwa w przypadku powstania pożaru.

mgr inż. Krzysztof Patoka Funkcje wysokoparoprzepuszczalnych membran wstępnego krycia

Funkcje wysokoparoprzepuszczalnych membran wstępnego krycia Funkcje wysokoparoprzepuszczalnych membran wstępnego krycia

Kontynuując serię artykułów poświęconych tworzywom sztucznym stosowanym w dachach, warto pokazać wszystkie możliwe funkcje wysokoparoprzepuszczalnych membran, układanych najczęściej jako MWK. Produkty...

Kontynuując serię artykułów poświęconych tworzywom sztucznym stosowanym w dachach, warto pokazać wszystkie możliwe funkcje wysokoparoprzepuszczalnych membran, układanych najczęściej jako MWK. Produkty te należą do grupy objętej normatywną nazwą „elastyczne materiały wodochronne”. Membrany są dopuszczane na rynek, gdy spełniają wymogi normy PN-EN 13859-1:2010, w której używa się takiego ich określenia. W tej grupie membrany są razem z paroizolacjami, wiatroizolacjami i innymi materiałami stosowanymi...

Janusz Banera Trendy w zakresie stosowanych technologii izolacji dachów płaskich

Trendy w zakresie stosowanych technologii izolacji dachów płaskich Trendy w zakresie stosowanych technologii izolacji dachów płaskich

W dzisiejszym świecie nic nie jest tak stałe jak ciągły proces zmian. Stale zachodzące zmiany wpływają na całą naszą cywilizację i wszystkie dziedziny naszego życia, tj. produkcję żywności, przemysł odzieżowy,...

W dzisiejszym świecie nic nie jest tak stałe jak ciągły proces zmian. Stale zachodzące zmiany wpływają na całą naszą cywilizację i wszystkie dziedziny naszego życia, tj. produkcję żywności, przemysł odzieżowy, motoryzację, elektronikę i informatykę, energetykę, budownictwo itd.

dr hab. inż., prof. nadzw. UTP Dariusz Bajno Metody diagnostyki konstrukcji obiektów budowlanych oraz ustalanie stopnia ich zużycia technicznego

Metody diagnostyki konstrukcji obiektów budowlanych oraz ustalanie stopnia ich zużycia technicznego Metody diagnostyki konstrukcji obiektów budowlanych oraz ustalanie stopnia ich zużycia technicznego

Warunkiem bezpiecznego użytkowania każdego obiektu jest jego stan techniczny, w tym stan techniczny każdego z elementów składowych, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo konstrukcji i bezpieczeństwo użytkowe...

Warunkiem bezpiecznego użytkowania każdego obiektu jest jego stan techniczny, w tym stan techniczny każdego z elementów składowych, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo konstrukcji i bezpieczeństwo użytkowe [1].

dr inż. Paweł Sulik Modernizacja starego budownictwa a bezpieczeństwo pożarowe

Modernizacja starego budownictwa a bezpieczeństwo pożarowe Modernizacja starego budownictwa a bezpieczeństwo pożarowe

W większości przypadków budynki charakteryzują się dużą trwałością, która pozwala na korzystanie z nich przez dziesięciolecia, a przy prawidłowej eksploatacji często przez setki lat. Nie oznacza to oczywiście,...

W większości przypadków budynki charakteryzują się dużą trwałością, która pozwala na korzystanie z nich przez dziesięciolecia, a przy prawidłowej eksploatacji często przez setki lat. Nie oznacza to oczywiście, że wszystkie stosowane w nich rozwiązania techniczne wraz z upływem lat zachowują swoją funkcjonalność.

Czy w najbliższym czasie planujesz modernizację domu lub mieszkania?

Czy w najbliższym czasie planujesz modernizację domu lub mieszkania?

Małgorzata Kośla Rodzaje rynien – jaką rynnę wybrać?

Rodzaje rynien – jaką rynnę wybrać? Rodzaje rynien – jaką rynnę wybrać?

Dobrze dobrany rodzaj rynien to gwarancja bezpieczeństwa i efektywności systemu rynnowego. Przy wyborze odpowiedniego typu najważniejsze są wielkość dachu oraz parametry techniczne rynien. Rynny różnią...

Dobrze dobrany rodzaj rynien to gwarancja bezpieczeństwa i efektywności systemu rynnowego. Przy wyborze odpowiedniego typu najważniejsze są wielkość dachu oraz parametry techniczne rynien. Rynny różnią się od siebie skutecznością, trwałością i charakterystyką eksploatacji. Jak dobrać materiał i kształt odpowiednio do typu zabudowania?

Redakcja Jak dobierać rynny do pokrycia dachowego?

Jak dobierać rynny do pokrycia dachowego? Jak dobierać rynny do pokrycia dachowego?

Dobór rynien do kształtu i rodzaju pokrycia dachowego jest kluczową kwestią w ustalaniu wydajnego systemu orynnowania. W tym celu powinniśmy obliczyć EPD (Efektywną Powierzchnię Dachu) lub skorzystać z...

Dobór rynien do kształtu i rodzaju pokrycia dachowego jest kluczową kwestią w ustalaniu wydajnego systemu orynnowania. W tym celu powinniśmy obliczyć EPD (Efektywną Powierzchnię Dachu) lub skorzystać z pomocy gotowych kalkulatorów obliczeniowych, poprosić o pomoc specjalistów od doradztwa techniczno-projektowego lub producenta danego systemu orynnowania.

Julia Motyczyńska Konserwacja rynien – co powoduje uszkodzenia i jak je naprawiać?

Konserwacja rynien – co powoduje uszkodzenia i jak je naprawiać? Konserwacja rynien – co powoduje uszkodzenia i jak je naprawiać?

Konserwacja rynien jest bardzo ważna, gdy chcemy, aby orynnowanie było trwałe i wydajne. Rynny znajdujące się na budynku narażone są na uszkodzenia mechaniczne i działanie szkodliwych czynników atmosferycznych....

Konserwacja rynien jest bardzo ważna, gdy chcemy, aby orynnowanie było trwałe i wydajne. Rynny znajdujące się na budynku narażone są na uszkodzenia mechaniczne i działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Wobec tego, warto regularnie wykonywać przeglądy rynien.

Agregaty malarskie Izolacje natryskowe od A do Z

Izolacje natryskowe od A do Z Izolacje natryskowe od A do Z

Z roku na rok izolacje natryskowe stają się coraz bardziej popularne i chętniej wybierane przez klientów. Ich główną zaletą są bardzo dobre właściwości izolacyjne. Jeżeli interesuje Cię, na czym polega...

Z roku na rok izolacje natryskowe stają się coraz bardziej popularne i chętniej wybierane przez klientów. Ich główną zaletą są bardzo dobre właściwości izolacyjne. Jeżeli interesuje Cię, na czym polega izolacja termiczna metodą natryskową, oraz chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, ten poradnik jest dla Ciebie!

dr hab. inż. Jacek Szafran, mgr inż. Artur Matusiak Polimocznik jako materiał wzmacniający konstrukcje w budownictwie

Polimocznik jako materiał wzmacniający konstrukcje w budownictwie Polimocznik jako materiał wzmacniający konstrukcje w budownictwie

Uprzemysłowienie i nieprawidłowe gospodarowanie zasobami naturalnymi powodują zmiany środowiska naturalnego, które generują niekorzystne oddziaływania na konstrukcje budowlane. Zmiany te, wraz z często...

Uprzemysłowienie i nieprawidłowe gospodarowanie zasobami naturalnymi powodują zmiany środowiska naturalnego, które generują niekorzystne oddziaływania na konstrukcje budowlane. Zmiany te, wraz z często nieprawidłową eksploatacją obiektów budowlanych, powodują pogorszenie trwałości elementów konstrukcji, niejednokrotnie zmniejszając bezpieczeństwo użytkowania budynku. Kwestie związane z użytkowaniem obiektu, uszkodzeniami mechanicznymi i korozyjnymi oraz starzeniem się materiałów są ściśle powiązane....

Piotr Wolański APK Dachy Zielone, Katarzyna Wolańska Jak zwiększyć retencję miejską poprzez stosowanie dachów zielonych?

Jak zwiększyć retencję miejską poprzez stosowanie dachów zielonych? Jak zwiększyć retencję miejską poprzez stosowanie dachów zielonych?

Aby uzyskać rzeczywisty efekt zmniejszenia ryzyka powodziowego w miastach, należy ograniczyć ilość wody deszczowej spadającej na poziom gruntu oraz opóźnić spływ wody do kanalizacji, co pozwoli też opóźnić...

Aby uzyskać rzeczywisty efekt zmniejszenia ryzyka powodziowego w miastach, należy ograniczyć ilość wody deszczowej spadającej na poziom gruntu oraz opóźnić spływ wody do kanalizacji, co pozwoli też opóźnić spływ wody do rzek. Oczywiście ważne jest prowadzenie kompleksowych działań i wykorzystanie wszystkich możliwych narzędzi niebiesko-zielonej infrastruktury jako sposobu na retencję na terenach zurbanizowanych. Ale w kontekście potrzeby ograniczania ilości deszczówki spadającej na poziom gruntu...

dr hab. inż., prof. nadzw. UTP Dariusz Bajno Wybrane zagadnienia dotyczące trwałości pokryć dachowych

Wybrane zagadnienia dotyczące trwałości pokryć dachowych Wybrane zagadnienia dotyczące trwałości pokryć dachowych

Dach jest pierwszą i zasadniczą przegrodą chroniącą zarówno wnętrza, konstrukcje, jak i inne elementy obiektów budowlanych przed niekorzystnym oddziaływaniem na nie otoczenia. Rzadko można obecnie spotkać...

Dach jest pierwszą i zasadniczą przegrodą chroniącą zarówno wnętrza, konstrukcje, jak i inne elementy obiektów budowlanych przed niekorzystnym oddziaływaniem na nie otoczenia. Rzadko można obecnie spotkać autentyczne pokrycie dachowe, które towarzyszy historycznemu obiektowi od momentu jego wybudowania. Dzisiaj nadal stosuje się tradycyjne, jak również coraz częściej ulepszone rozwiązania technologiczne w materiałach pokryciowych, zachowując w większości przypadków ich pierwotny wygląd, które także...

mgr inż. Krzysztof Patoka Dyfuzyjne i efuzyjne membrany wstępnego krycia stosowane na dachach skośnych i poddaszach

Dyfuzyjne i efuzyjne membrany wstępnego krycia stosowane na dachach skośnych i poddaszach Dyfuzyjne i efuzyjne membrany wstępnego krycia stosowane na dachach skośnych i poddaszach

Na łamach miesięcznika „IZOLACJE” pisaliśmy już od dawna o wysoko paroprzepuszczalnych membranach wstępnego krycia (określanych jako MWK) jako o nowoczesnych materiałach, które zmieniły sposób budowania...

Na łamach miesięcznika „IZOLACJE” pisaliśmy już od dawna o wysoko paroprzepuszczalnych membranach wstępnego krycia (określanych jako MWK) jako o nowoczesnych materiałach, które zmieniły sposób budowania dachów, przyczyniając się do wzrostu energooszczędności całego budynku.

Małgorzata Kośla Termoizolacja budynków narażonych na dużą wilgotność

Termoizolacja budynków narażonych na dużą wilgotność Termoizolacja budynków narażonych na dużą wilgotność

Niektóre materiały termoizolacyjne, używane do budowy obiektów narażonych na kondensację, mogą nieść ryzyko zawilgocenia w przegrodzie, przecieków, korozji czy uszkodzeń. Wszystkie te zjawiska z pewnością...

Niektóre materiały termoizolacyjne, używane do budowy obiektów narażonych na kondensację, mogą nieść ryzyko zawilgocenia w przegrodzie, przecieków, korozji czy uszkodzeń. Wszystkie te zjawiska z pewnością wpłyną negatywnie na właściwości termoizolacyjne budynku. Wobec tego, inwestor planujący skuteczne zaizolowanie obiektu, powinien zdawać sobie sprawę, że wybrany materiał musi dobrze spełniać funkcje termomodernizacyjne budynków narażonych na dużą wilgotność i wysokie ciśnienie pary wodnej.

Joanna Szot Izolacja dachów płaskich

Izolacja dachów płaskich Izolacja dachów płaskich

Zaletą dachów płaskich jest przede wszystkim większa funkcjonalność niż w przypadku dachów stromych i niczym nieograniczone możliwości aranżacji przestrzeni poddasza. Jednak aby tak było, stropodachy muszą...

Zaletą dachów płaskich jest przede wszystkim większa funkcjonalność niż w przypadku dachów stromych i niczym nieograniczone możliwości aranżacji przestrzeni poddasza. Jednak aby tak było, stropodachy muszą być prawidłowo zaizolowane.

EuroPanels Płyty warstwowe – europejska jakość na dachu

Płyty warstwowe – europejska jakość na dachu Płyty warstwowe – europejska jakość na dachu

Na konstrukcję dachu oraz jego pokrycie oddziałuje wiele różnych czynników, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Dlatego tym przegrodom budynku stawia się bardzo wysokie wymagania techniczne i użytkowe....

Na konstrukcję dachu oraz jego pokrycie oddziałuje wiele różnych czynników, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Dlatego tym przegrodom budynku stawia się bardzo wysokie wymagania techniczne i użytkowe. Warstwowe płyty dachowe od dawna są stosowane na dachach budynków przemysłowych oraz magazynowych. W ostatnich latach widać natomiast tendencję wykorzystywania tego typu rozwiązań w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, a także na obiektach użyteczności publicznej.

BayWa r.e. Solar Systems novotegra: jakość, prostota i bezpieczeństwo

novotegra: jakość, prostota i bezpieczeństwo novotegra: jakość, prostota i bezpieczeństwo

Z wyniku badań rynkowych, a także analiz i obserwacji prowadzonych nie w biurze, lecz na dachu, powstał bardzo wydajny system montażowy. Stworzony w ten sposób produkt umożliwia szybką i łatwą instalację.

Z wyniku badań rynkowych, a także analiz i obserwacji prowadzonych nie w biurze, lecz na dachu, powstał bardzo wydajny system montażowy. Stworzony w ten sposób produkt umożliwia szybką i łatwą instalację.

Canada Rubber Polska Przeciekający taras i dach? Membrana poliuretanowa DROOF 250 rozwiąże problem

Przeciekający taras i dach? Membrana poliuretanowa DROOF 250 rozwiąże problem Przeciekający taras i dach? Membrana poliuretanowa DROOF 250 rozwiąże problem

Balkony, tarasy i dachy to powierzchnie najbardziej narażone na destrukcyjne działanie czynników atmosferycznych. Zewnętrzne elementy konstrukcyjne, wystawione na zmienne warunki pogodowe i środowiskowe,...

Balkony, tarasy i dachy to powierzchnie najbardziej narażone na destrukcyjne działanie czynników atmosferycznych. Zewnętrzne elementy konstrukcyjne, wystawione na zmienne warunki pogodowe i środowiskowe, mogą nie przetrwać nawet jednego sezonu, jeśli nie będą dobrze zabezpieczone. Warto zdać sobie sprawę, że jeśli konstrukcja została postawiona prawidłowo, to z pewnością wina za przeciekającą powierzchnię leży w niewłaściwym zabezpieczeniu jej przed wodą oraz wilgocią – bez względu na porę roku mamy...

Ecolak Skuteczna hydroizolacja i łatwa naprawa wszystkich rodzajów dachów produktami Ecolak

Skuteczna hydroizolacja i łatwa naprawa wszystkich rodzajów dachów produktami Ecolak Skuteczna hydroizolacja i łatwa naprawa wszystkich rodzajów dachów produktami Ecolak

Dach to element konstrukcyjny budynku szczególnie narażony na obciążenia, uszkodzenia mechaniczne, a także szkodliwe działanie zmiennych warunków atmosferycznych czy nadmierne promieniowanie UV. Jak zapewnić...

Dach to element konstrukcyjny budynku szczególnie narażony na obciążenia, uszkodzenia mechaniczne, a także szkodliwe działanie zmiennych warunków atmosferycznych czy nadmierne promieniowanie UV. Jak zapewnić mu trwałość, szczelność oraz długoletnią żywotność, zarówno techniczną, jak i użytkową?

dr inż. Bartłomiej Monczyński Ekologiczny aspekt piątej elewacji – wpływ konstrukcji dachu na klimat i mikroklimat

Ekologiczny aspekt piątej elewacji – wpływ konstrukcji dachu na klimat i mikroklimat Ekologiczny aspekt piątej elewacji – wpływ konstrukcji dachu na klimat i mikroklimat

Wśród naukowców zajmujących się klimatem panuje konsensus – 97% spośród nich łączy ocieplanie się klimatu z działalnością człowieka i uważa, że zmiany klimatu zostały spowodowane przez nadmierną emisję...

Wśród naukowców zajmujących się klimatem panuje konsensus – 97% spośród nich łączy ocieplanie się klimatu z działalnością człowieka i uważa, że zmiany klimatu zostały spowodowane przez nadmierną emisję dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych w wyniku spalania paliw kopalnych, takich jak ropa naftowa, węgiel czy gaz ziemny [1].

Joanna Szot Izolacja nakrokwiowa – dobry sposób na ocieplenie

Izolacja nakrokwiowa – dobry sposób na ocieplenie Izolacja nakrokwiowa – dobry sposób na ocieplenie

Aby spełnić obecne wymagania dotyczące termoizolacyjności przegród oraz w trosce o komfort domowników, a także niskie rachunki za ogrzewanie, budujemy coraz cieplejsze domy, czyli stosujemy coraz grubsze...

Aby spełnić obecne wymagania dotyczące termoizolacyjności przegród oraz w trosce o komfort domowników, a także niskie rachunki za ogrzewanie, budujemy coraz cieplejsze domy, czyli stosujemy coraz grubsze warstwy ocieplenia. O ile izolacja termiczna ścian zewnętrznych nie wpływa na powierzchnię domu, o tyle w przypadku standardowego ocieplenia dachu od wewnątrz wygląda to zupełnie inaczej. Rozwiązaniem jest izolacja nakrokwiowa.

Wybrane dla Ciebie

Odkryj trendy projektowania elewacji »

Odkryj trendy projektowania elewacji » Odkryj trendy projektowania elewacji »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec » Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana »

Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana » Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych » Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny » Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.