Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

ABC ocieplania i ogrzewania domu

DW MEDIUM  |  18.04.2014
ABC ocieplania i ogrzewania domu
ABC ocieplania i ogrzewania domu

Opracowanie:
Joanna Korpysz
Monika Mucha

ABC ocieplania i ogrzewania domu. Poradnik eksperta. Wydanie specjalne Ekspert Budowlany 2/2014; rok wydania: 2014, wydanie pierwsze; ilość stron: 92; ISSN: 2300-1011; oprawa: miękka
SPRAWDŹ CENĘ »
PRZEJDŹ
DO KSIĘGARNI »

 

Spis treści 
Energooszczędny ciepły dom – od projektu do wykonania - Katarzyna Kowalska, Domowy.pl / 4
Stale powracający temat energooszczędności oraz zmiana dyrektywy budowlanej sprawiają, że coraz częściej, stojąc przed wyborem projektu, decydujemy się na budynek energooszczędny, Podpowiadamy, jakie etapy trzeba pokonać, aby wybudować taki dom, co czeka nas po drodze, o czym musimy wiedzieć.

Systemy solarne Ruukki / 10
Rukki  wprowadza na rynek polski rozwiązania wykorzystujące energie słoneczną do produkcji ciepłej wody. Może być ona wykorzystywana w budynku jako ciepła woda użytkowa lub do wspomagania ogrzewania.

Jak prawidłowo ocieplić dom - Karol Bednarczyk, SSO / 12
Inwestorzy indywidualni, którzy planują ocieplenie domu, nie muszą być fachowcami i znac się na technologii, warto jednak, aby wiedzieli, jak powinny przebiegać poszczególne etapy prac, żeby lepiej kontrolować i oceniac to, co dzieje się na ich placach budowy.

Z czego składa się system ociepleń - Paweł Kielar, SSO/ 20
Wśród wielu metod, za pomoca których można poprawić izolację termiczną budynku, najpopularniejszą i najbardziej optymalną jest technologia ETICS, czyli złożony system izolacji cieplnej.

Wełna mineralna do ociepleń / 22
ISOVER MULTIMAX 30, SUPER-MATA, PROFIT-MATA
MATA IZOLACYJNA PURE 35 RN FIT, MATA IZOLACYJNA URSA DF 32 PLATINUM

Porady Ekspertów / 24
Sławomir zalewski, kierownik Działu Doradztwa Technicznego i Zastosowań Alpol Gips
Jakie korzyści wynikają z prawidłowego ocieplenia budynków?
Dlaczego należy wybierać kompletne systemy od jednego producenta?

Jak docieplić ściany od wewnątrz / 26
Co zrobić, gdy nie można ocieplić budynku od wewnątrz, bo jest np. zabytkowy, z bogato zdobionynmi elewacjami, lub brakuje środków na inwestycję, albo stan techniczny ekewacji na to nie pozwala? Czy w takich przypadkach można ocieplić mieszkanie od wewnątrz? Jakich materiałów użyć - styropianu, wełny mineralnej czy specjalnych płyt?

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu - Wiktor Janecki / 32
Właściciele systemów grzewczych często pytają, co zrobić, aby płacić mniej za paliwo do kotła. Odpowiedź jest prosta: warto pomyśleć o wprowadzeniu zmian w systemie grzewczym.

Uniwersalne gazowe kotły kondensacyjne z wbudowaną automatyką pogodową / 36
Kotły kondensacyjne marki Buderus stanowią oszczędne i ekonomiczne źródło ciepła zarówno dla wodnych instalacji grzejnikowych, jak i podłogowych w domach, mieszkaniach praz budynkach biurowych i usługowych.

Kotły na paliwa stałe - Wiktor Janecki / 38
Ceny paliw wciąż się zmieniają i wielu inwestorów przy budowie lub modernizacji kotłowni nie chce uniezalażniać się tylko od jednego paliwa. Rynek szybko zareagował na te potrzeby - producenci oferują bowiem nowe konstrukcje kotłów, w których możliwe jest spalanie wielu paliw stałych.

Uniwersalne grupy pompowe do instalacji grzewczych - ESBE / 42
Nowość ESBE - grupy pompowe
Co to oznacza, że jedna grupa pompowa pasuje dop małych i dużych instalacji?

Porady Ekspertów / 44
Adam Kiszkiel, Buderus
Czy każy rodzaj grzejnika może współpracować z każdym typem kotła grzewczego?

MultiFun i czujnik żaru – nowy standard sterowania - Zakład Metalowo-Kotlarski SAS / 45
MultiFun - to nowoczesny regulator z 3,5" ekranem kolorowym do kotłów podajnikowych.

Nowoczesne grzejniki - Katarzyna Rybka / 46
Od czasów kiedy standardem w instalacji grzewczej były żeliwne grzejniki zmieniło się wiele. Obecnie producenci proponują estetyczne płytowe grzejniki w pełnej palacie kolorów, aby możliwie najlepiej skomponować je z wystrojem wnętrz. Nowoczene grzejniki są zaprojektowane w taki sposób, aby mogły współpracować z niskotemperaturowymi źródłami ciepła i efektywnie oddawać ciepło przy temperaturze zasilania 50°C

Na co zwracać uwagę przy wymianie grzejników c.o. - Jerzy Kosieradzki / 50
Podczas modernizacji instalacji c.o. nawet doświadczonym fachowcom zdarza się zapomnieć o podstawowej zasadzie wymiany ciepła: ilość ciepła oddanego przez grzejnik zależy od temperatury wody wpływającej do grzejnika, ich wychłodzenia (czasu, w jakim płynie przez grzejnik) i temperatury otoczenia (powietrza w otoczeniu). W zalażności od temepratury zasilenia i  powrotu grzejniki będą miały inna moc cieplną, dlatego nie nalezy porównywać mocy tych urządzeń przy różnych parametrach, a niestety to się zdarza.

Dlaczego zawory grzejnikowe stukają - Jerzy Kosieradzki / 54
Stukacjące grzejniki w instalacji c.o. to częsty problem w domach wielorodzinnych. Dźwięki przypominające stukanie grzejników powoduje zła regulacja ciśnienia w instalacji centralnego ogrzewania. Aby wyjaśnić przyczyny tego zjawiska, trzeba przeanalizować mechanizm jego powstawania.

Regulatory temperatury - Waldemar Joniec / 56
Termostaty pokojowe utrzymują zadaną temeraturę powietrza w ogrzewanym budynku i jego pomieszczeniach. Rolą regulatorów jesty utrzymanie zadanych parametrów przy zmieniających się warunkach pracy, Termostaty i regulatory nie tylko zapewniają komfort użytkownikomm ale wpływają także na oszczędne żużycie energii na ochrzewanie lub chłodzenie.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe - Waldemar Joniec / 60
Ze względu na koszty eksploatacyjne, elektryczne ogrzewanie podłogowe nie było dotychczas stosowane jako ogrzewanie podstawowe, lecz jako wspomagające - w łazience, kuchni, czy salonie. Było też alternatywą dla ogrzewania wodnego w modernizowanych budynkach i na piętrach z lekkim stropem, gdyż wodne ogrzewanie podłogowe wymaga grubszych oraz cięższych izolacji oraz wylewek, a tym samym wytrzymałych stropów.

Jak uniknąć błędów w projektowaniu i montażu ogrzewania podłogowego - Jacek Kowalski / 62
Ogrzewanie płaszczyznowe swoją popularność zawdzięcza m.in. możliwości zasilania go nowoczesnymi wysokosprawnymi urządzeniami, jak pompy ciepła i kotły kondensacyjne, a nawet kolektory słoneczne. Duża powierzchnia oddawania ciepła do pomieszczenia pozwala bowiem na zasilanie instalacji czynnikami  o niższej  temperaturze od tradycyjnych systemów c.o. Ponadto oszczędności w wydatkach na ogrzewanie można uzyskać także dzęki temu, że w pomieszczeniach z ogrzewaniem płaszczyznowym osiąga się wrażenie komfortu cieplnego przy temperaturze nższej o 2°C, a to z kolei wpływa na mniejsze straty ciepła przez przegrody i wentyację.

Wodne ogrzewanie podłogowe w praktyce - Katarzyna Rybka / 66
Ogrzewanie płaszczyznowe jest rozwiązaniem coraz częściej stosowanym w domach jednorodzinnych. oprócz zalet związanych z komfortem w pomieszczeniach, na jego popularnośc wpływa także coraz częstsze stosowanie niskotemperaturowych źródeł ciepła. Chcemy ogrzewać taniej i efektywniej, a instalacja ogrzewania podłogowego pozwala osiągnąć taki efekt.

Jak dobierać kolektory słoneczne - Jerzy Kosieradzki / 70
Kolektory słoneczne pozwalają wykorzystać energię płynącą ze słońca do ogrzewania wody użytkowej. Aby jednak przyniosły oczekiwane korzyści, parametry kolektorów muszą być właściwie dobrane.

Jak najefektywniej wykorzystać kolektory słoneczne / 74
Kolektory słoneczne w ciągu roku konwersują zminną ilość energii. Zienność pór roku i kąta padania promoeni słonecznych wpływa na efektywność pracy całego układu. Jak zatem wykorzystać każdy cenny wat energii, jaki nam dostarczają kolektory słneczne?

Jak uzyskać dotację na zakup kolektorów słonecznych / 76
Już ponad 50 tys. inwestycji zrealizowano dzięki dotacjom do systemów solarnych. Program dopłat do kolektorów jest organizowany przez Naropdowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który ma jeszcze do rozdysponowania ponad 120 milionów złotych. Pieniądze wypłacane będą do końca 2015 roku.

Zanim zainstalujesz pompę ciepła - Waldemar Joniec / 78
Pompy ciepła budzą spore zainteresowanie wśród inwestorów i coraz więcej budynków korzysta z energii grzewczej wytwarzanej przez te urządzenia. Zanim jednak zdecydujemy się na instalację pompy ciepła, warto sprawdzić, jakie ma ona wymagania i ograniczenia.

Inteligentne sterowanie ogrzewaniem - Katarzyna Rybka / 82
Budynek inteligentny - to pojęcie coraz częściej jest na ustach nie tylko specjalistów w dziedzinie automatyki i programowania, a również inwestorów, którzy chcieliby ułatwić sobie życie, a przy tym cieco zaoszczędzić.


Czy warto zainstalować kominek z płaszczem wodnym - Katarzyna Rybka / 86
Wielu producentów ma w swojej ofercie kominki z płaszczem wodnym, rekomendując je jako doskonałe rozwiązanie dla domów jednorodzinnych. Przed podjęciem inwestycji należy dokładnie przemyśleć wszelkie wady i zalety urządzenia , a wybierając konkretny model, przyjrzeć sie jego sprawności i wymaganiom eksploatacyjnym.

Gdzie usytuować kominek we wnętrzu - Małgorzata Borys / 90
O tym, gziew w pomieszczeniu będzie stał kominek, w dużej mierze decydują względy techniczne lub funkcjonalne. Ale myśląc o kominku, powinniśmy wziąć pod uwagę nasze zwyczaje i potrzeby, a także...sposób spędzania wolnego czasu.


Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Przepis na idealnie gładkie i naturalnie białe ściany »


Szybko znajduj ukryte usterki i skracaj czas diagnostyki... ZOBACZ »


Membrany dachowe - poznaj nowoczesne rozwiązania »

Jak mocować materiały izolacyjne?

Jaki materiał zastosować na dachu płaskim, zielonym, odwróconym, a jak na dachu pokrytym wcześniej papą termozgrzewalną?
czytaj dalej »

W pierwszym etapie montażu termoizolacji do ocieplanej przegrody... czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Potrzebny Ci wysokiej jakości tynk?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacji instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Jak zapewnić dobrą wibroakustykę budynku?

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Malowanie kafli krok po kroku »


Malowanie kafli to wciąż mało popularny sposób zmiany wystroju wnętrza... ZOBACZ »


Co warto wiedzieć o systemach natryskowych?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Budynek ocieplony pianką jest szczelny akustycznie a przede wszystkim...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Izolacje 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tynki renowacyjne
  • - Potencjał i funkcje dachów zielonych w miastach
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.