Jak wentylować blachodachówki

mgr inż. Krzysztof Patoka  |  IZOLACJE 7/8/2012  |  21.03.2014  |  1
Jak wentylować blachodachówki? </br> How to ventilate steel roofing tiles
Jak wentylować blachodachówki?
How to ventilate steel roofing tiles
K. Patoka

Piętą achillesową większości dekarzy układających pokrycia z blachodachówki uszczelnione MWK jest wykonanie ich wentylacji, a dokładnie jej brak.

Tymczasem zastosowanie takich membran upraszcza wprawdzie konstrukcję całego dachu, ale pociąga za sobą również konkretne wymagania dotyczące wentylacji tego pokrycia.

Dachy z pokryciem z blachodachówki powinny mieć taki sam układ materiałów jak wszystkie pokrycia leżące na łatach (rys. 1, 2).

Prawidłowe działanie MWK

W naszej strefie klimatycznej dachy pochyłe zawsze pokrywa się w systemie podwójnym: pokrycie zasadnicze uszczelniane jest warstwą wstępnego krycia. Jeśli uszczelnieniem jest wysokoparoprzepuszczalna membrana wstępnego krycia (MWK), wymagane jest, by pokrycie było wentylowane.

Zobacz też: Co blokuje wentylację dachów?

Oznacza to, że pod blachodachówką, a nad MWK musi znajdować się przestrzeń wentylacyjna w postaci szczeliny utworzonej przez kontrłaty (rys. 2). Prawidłowe wentylowanie możliwe jest tylko wtedy, gdy do tej szczeliny wykonany jest odpowiedni wlot i wylot powietrza przepływającego nad MWK.

Brak wentylacji pokrycia z blachodachówek w dachach z warstwą wstępną w postaci wysokoparoprzepuszczalnej MWK spowodowany jest m.in. nieodpowiednim, uproszczonym wykonaniem okapów.

W typowym rozwiązaniu przestrzenie między pasem nadrynnowym a falą profilu są za małe, by mogły zapewnić prawidłowy ruch powietrza pod blachodachówką (fot. 1). Powszechnie stosuje się też uszczelki profilowane sprzedawane w komplecie do blachodachówek. Elementy te mocowane są w okapie (pod profilem, nad pasem nadrynnowym – fot. 2) oraz pod gąsiorem (fot. 3) i zamykają przestrzeń pod pokryciem.

ABSTRAKT

W artykule przedstawiono sposoby wentylowania pokryć dachowych z blachodachówki uszczelnianych membranami wstępnego krycia (MWK). Opisano warunki prawidłowego działania MWK i częsty błąd polegający na braku odpowiedniego wlotu i wylotu powietrza. Zaprezentowano sprawdzone metody wykonania okapów zapewniające właściwy dopływ powietrza wentylującego.

The article presents methods used to ventilate roof coverings made of steel roofing tiles, sealed with vapour-permeable initial covering membrane. It describes conditions for proper functioning of the membrane, as well as a frequent mistake consisting in the lack of appropriate air inlet and outlet. It presents proven methods of performing eaves, which ensure appropriate incoming ventilating air flow.

W wyniku braku przepływu powietrza nad membranami (braku wentylacji pokrycia) pod blachami gromadzi się bardzo dużo skroplin i wilgoci w różnej postaci. Takich wadliwie wykonanych dachów jest w Polsce dużo. Warto więc zaprezentować przykłady wykonania okapów umożliwiających sprawną wentylację pokrycia z blachodachówki.

Przykład poprawnego wykonania okapów

Prawidłowy dopływ powietrza wentylującego w dachach pokrytych blachodachówką można zapewnić za pomocą różnych metod wykonania okapów. Warto wyróżnić zwłaszcza jedno z takich rozwiązań (fot. 4–7).

Pomysł opiera się na schemacie przedstawionym na rys. 4B: wlot powietrza tworzą dwie deski czołowe zdystansowane klockiem wykonanym z tych samych listew co łaty i kontrłaty (fot. 4). Do deski czołowej mocuje się obróbkę blacharską pełniącą funkcję kapinosa, do której przyklejona jest MWK. Kontrłaty wysunięte są poza obrys deski z kapinosem.

Pod nimi do kapinosa i pierwszej deski mocuje się klocki wycięte z tej samej listwy (4×6 cm) co kontrłaty i łaty. Pod klockami mocuje się kratkę wentylacyjną stosowaną w okapach dachów krytych dachówkami (fot. 4–5).

W przedstawionym dachu zastosowano kratkę z grzebieniem, ponieważ sama kratka miałaby zbyt małą wysokość. Odległość między deskami jest taka sama jak wysokość klocków wykonanych z listew zastosowanych na tym dachu jako łaty i kontrłaty.

Należy dodać, że osłonę wlotu między deskami można wykonać również z metalowych lub ­plastikowych siatek osłonowych. Konstrukcja kratki umożliwia jednak wydostanie się trocin poza dach.

Przeczytaj: Odpływ skroplin zamiast wentylacji pokrycia

W analizowanym przykładzie wysokość mocowania desek jest celowo różna, ponieważ utworzony przez nie uskok znacznie zwiększa estetykę dachu (fot. 5, 7). Jak widać na fot. 6, pas nadrynnowy wychodzi spod blachodachówki, a pod jej falami zamocowany jest dodatkowo pas grzebienia zakrywającego otwarte fale profilu blachy, tak aby nie dostały się tam ptaki i owady.

Osłonięte w ten sposób profile są dodatkową powierzchnią wlotu powietrza wentylującego. Na fot. 6 widać także inny wlot powietrza wentylującego w postaci wywietrznika połaciowego przeznaczonego do montażu w blachodachówkach.

Jest on umieszczony nad koszem, ponieważ w pokryciu wykusza jest za mało powierzchni wlotowej w okapie, by spełnić wymagania prawidłowego funkcjonowania wentylacji (warunek 0,2% powierzchni dachu).

Potrzebujesz więcej TREŚCI?

Odbierz TUTAJ
IZO-newsletter »

Estetykę wykonania tego dachu bardzo dobrze widać na fot. 7. Drewniana podbitka (deski boazeryjne) zamocowana na wierzchu krokwi oraz heblowane krokwie bardzo dobrze wyglądają i pasują do desek okapowych.

Na rys. 5 przedstawiono działanie opisywanego okapu. Powietrze wpływa między deskami w obszar szczeliny utworzonej pod pokryciem przez kontrłaty. Wysokie kontrłaty (4×6 cm) zapewniają dobry przepływ powietrza, które usuwa wilgoć przekazywaną przez MWK z wnętrza termoizolacji.

Powietrze opuszcza dach pod gąsiorami uszczelnionymi taśmami kalenicowymi z wbudowaną siatką polipropylenową o odpowiednio dobranych oczkach. Są to taśmy produkowane specjalnie do blachodachówek (fot. 8).

Inne dobre rozwiązania

Prezentowana konstrukcja okapu może mieć także prostszą wersję z jedną deską okapową (fot. 9). W tym uproszczeniu kapinos z blachy przymocowany jest bezpośrednio do końcówek krokwi i przyklejona jest do niego MWK.

Klocki mocowane są do krokwi przez blachę kapinosa, a osłoną wlotu jest siatka z polipropylenu. Do klocków mocowana jest deska czołowa, a do niej rynny. Taki okap wykonuje się, jeśli podbitka mocowana jest poziomo, zakrywa krokwie i dochodzi do ścian budynku.

Na zakończenie warto pokazać jedną z wersji najprostszego sposobu wykonania okapu pod blachodachówką (fot. 10), która odpowiada schematowi z rys. 4A: wlot powietrza wentylacyjnego znajduje się na końcu kontrłaty i osłonięty jest łatwo dostępną taśmą wentylacyjną wykonaną z PVC.

ZOBACZ TAKŻE
Jak obniżyć koszty ogrzewania budynku?
Jak obniżyć koszty ogrzewania budynku?
Pobierz ZA DAMO PDF!

Taśma okapowa łączy blachę pasa nadrynnowego z MWK, ułatwia wykonanie okapu i zwiększa dystans między kratką a MWK, po to by do membrany dochodziło jak najmniej światła i promieniowania UV.

WNIOSKI

Powszechne stosowanie jednego, uproszczonego i wadliwego sposobu wykonania okapu jest efektem kopiowania złych wzorców przez wykonawców, którzy nie mają żadnego przygotowania zawodowego.

Uczą się od siebie złych rozwiązań i nie rozumieją warunków stosowania współczesnych materiałów dachowych, nie znają też podstawowych zasad działania dachów. Zaprezentowane przykłady: jeden z budowy, dwa z eksponatów, pokazują jednak, jak wiele jest możliwości prawidłowego wykonania pokrycia.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 7/8/2012

Komentarze

(1)
york | 01.11.2019, 05:11
Witam

Przestawione rozwiązania są nieprawidłowe.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »


Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? ZOBACZ »


Poznaj sposoby izolacji dachu płaskiego »

Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

Jaki materiał zastosować na dachu płaskim, zielonym, odwróconym, a jak na dachu pokrytym wcześniej papą termozgrzewalną?
czytaj dalej »

W przypadku budynków istniejących należy dokładnie sprawdzić jakość... czytaj dalej »

Uzyskaj tytuł mgr. inż. i uprawnienia budowlane!


Wiedza i umiejętności praktyczne zdobyte podczas studiów drugiego stopnia... ZOBACZ »


Jak zapewnić dobrą wibroakustykę budynku?

Rewolucja na rynku termoizolacji?

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej » Utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz obiektu, położonego w wymagającej strefie... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacji instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Czym ocieplić piwnicę lub garaż?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Izolacja stropów nad garażami podziemnymi musi spełniać wysokie wymagania akustyczne, cieplne i przeciwpożarowe... czytaj dalej »

Malowanie kafli krok po kroku »


Malowanie kafli to wciąż mało popularny sposób zmiany wystroju wnętrza... ZOBACZ »


Co warto wiedzieć o systemach natryskowych?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Budynek ocieplony pianką jest szczelny akustycznie a przede wszystkim...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Elewacja, która wygląda jak drewno, marmur czy kamień »

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

Ładna fasada stanowi wizerunek budynku. Estetyczny wygląd elewacji często...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
7/8/2020

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tarasy wentylowane
  • - Zastosowanie kruszyw lekkich
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.