Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dni Inżyniera Budownictwa – BUDMA 2014

Dni Inżyniera Budownictwa – BUDMA 2014
Dni Inżyniera Budownictwa – BUDMA 2014

O nowelizacji Prawa budowlanego dyskutowano podczas odbywających się w terminie 11–12 marca br. Dni Inżyniera Budownictwa. Patronat honorowy nad konferencją sprawowała Polska Izba Inżynierów Budownictwa.

Dni Inżyniera Budownictwa, których współorganizatorem jest Wielkopolska OIIB, wpisane są już na stałe w kalendarz targowych wydarzeń.

W tym roku tematem pierwszego dnia były zmiany legislacyjne. Blisko 200 osób wzięło udział w spotkaniu, na które przybyli m.in.: posłowie z sejmowej Komisji Infrastruktury (Stanisław Żmijan – przewodniczący, Józef Racki – wiceprzewodniczący, Andrzej Adamczyk – wiceprzewodniczący i Jerzy Polaczek), poseł Adam Szejnfeld (przewodniczący Komisji Nadzwyczajnej ds. ograniczania biurokracji), Janusz Żbik – podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, Robert Dziwiński – Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, Andrzej Roch Dobrucki – prezes Krajowej Rady PIIB, Ryszard Trykosko – przewodniczący PZITB oraz Jerzy Stroński – przewodniczący Wielkopolskiej OIIB.

Zobacz też: Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA 2014

Robert Dziwiński jako członek Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego, przedstawił relację z prac komisji. Zwiększeniu odpowiedzialności uczestników procesu budowlanego ma sprzyjać funkcja powoływanego na większych budowach inspektora nadzoru technicznego, sprawdzającego czy obiekt jest wykonywany zgodnie, ze sztuką budowlaną.

Kwestie zagospodarowania przestrzennego okazały się dla komisji najtrudniejsze i być może kodeks trzeba będzie podzielić na dwie części. Pierwsza – dotycząca Prawa budowlanego – mogłaby być uchwalona jeszcze w tej kadencji sejmu. Gdy kodeks zostanie uchwalony, to nowe regulacje będą wchodzić w życie stopniowo, potrzebne będą rozporządzenia do nowej ustawy.

Minister Żbik (także członek Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego) dodał, że poważnych zmian legislacyjnych nie da się zrobić szybko i dlatego konieczna jest kolejna nowelizacja Prawa budowlanego i ustawy o zamówieniach publicznych.

Potrzebujesz więcej TREŚCI?

Odbierz TUTAJ
IZO-newsletter »

Następnie poseł Adam Szejnfeld przedstawił obecne prace sejmowe związane z ustawą Prawo Zamówień Publicznych, mające m.in. na celu ochronę interesów podwykonawców w zakresie terminowych wypłat oraz dążenie do ograniczenia kryterium najniższej ceny jako jedynego kryterium w przetargach.

Projekty zmian obowiązującego Prawa budowlanego zmierzające do uproszczenia procesu budowlanego omówił Tomasz Żuchowski z MIR.

Z kolei Elżbieta Kuropatwa-Janiszewska, przedstawiciel PIIB, zapoznała zebranych z zagadnieniami wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych po wejściu w życie przepisów Parlamentu Europejskiego i Rady UE.

Podczas drugiego Dnia Inżyniera Budownictwa skupiono się na problemach budownictwa na terenach zalewowych (przedstawił je Jerzy Witczak – Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego), ciekawych rozwiązaniach konstrukcyjnych Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu (referat projektanta – dr. Piotra Pachowskiego) oraz – budzących wiele kontrowersji – sprawach modernizowanych i nowych budynków dworcowych (Bogdan Bresch i Roman Biniszkiewicz z SITKom).

Przeczytaj: Dni Inżyniera Budownictwa na Budmie 2013

Odwiedzający targi budowlańcy mogli wysłuchać także prelekcji, np. na temat hydroizolacji, konstrukcji stalowych albo analizy rynku materiałów budowlanych podczas „Forum Edukacja”. Podczas „Forum Inspiracje” dyskutowano o wartości inwestycji w przestrzeni publicznej, a podczas „Forum Budownictwa Energooszczędnego i Pasywnego” o termomodernizacji i przyszłości domów pasywnych.

Źródło: PIIB

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Budujesz lub remontujesz? Sprawdź ceny materiałów!


Niezależnie od tego, jak duże przedsięwzięcie przed Tobą, warto być zaopatrywał się w miejscu z gwarancją zapasu, ceny i dostępności... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Izolacja kominku? Sprawdź, czego użyć »

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Dowiedz się więcej o izolacjach technicznych czytaj dalej »

Najtańszy sposób na wykonanie stropu? Sprawdź »


Oprócz znacznych oszczędności finansowych wynikających między innymi z braku dodatkowych ociepleń, możliwości prowadzenia w stropie... ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu.... ZOBACZ »


Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Prace uszczelniające - postaw na niezawodne rozwiązania »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Obecna praktyka projektowania i wykonywania budowli ziemnych i podłoży nawierzchni drogowych mnoży przypadki zastosowania... czytaj dalej »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy w głównej mierze od...  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturą zeszklenia, wówczas żywica nie jest... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

wpusty balkonowe suez
Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.