Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dni Inżyniera Budownictwa – BUDMA 2014

Dni Inżyniera Budownictwa – BUDMA 2014
Dni Inżyniera Budownictwa – BUDMA 2014

O nowelizacji Prawa budowlanego dyskutowano podczas odbywających się w terminie 11–12 marca br. Dni Inżyniera Budownictwa. Patronat honorowy nad konferencją sprawowała Polska Izba Inżynierów Budownictwa.

Dni Inżyniera Budownictwa, których współorganizatorem jest Wielkopolska OIIB, wpisane są już na stałe w kalendarz targowych wydarzeń.

W tym roku tematem pierwszego dnia były zmiany legislacyjne. Blisko 200 osób wzięło udział w spotkaniu, na które przybyli m.in.: posłowie z sejmowej Komisji Infrastruktury (Stanisław Żmijan – przewodniczący, Józef Racki – wiceprzewodniczący, Andrzej Adamczyk – wiceprzewodniczący i Jerzy Polaczek), poseł Adam Szejnfeld (przewodniczący Komisji Nadzwyczajnej ds. ograniczania biurokracji), Janusz Żbik – podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, Robert Dziwiński – Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, Andrzej Roch Dobrucki – prezes Krajowej Rady PIIB, Ryszard Trykosko – przewodniczący PZITB oraz Jerzy Stroński – przewodniczący Wielkopolskiej OIIB.

Zobacz też: Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA 2014

Robert Dziwiński jako członek Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego, przedstawił relację z prac komisji. Zwiększeniu odpowiedzialności uczestników procesu budowlanego ma sprzyjać funkcja powoływanego na większych budowach inspektora nadzoru technicznego, sprawdzającego czy obiekt jest wykonywany zgodnie, ze sztuką budowlaną.

Kwestie zagospodarowania przestrzennego okazały się dla komisji najtrudniejsze i być może kodeks trzeba będzie podzielić na dwie części. Pierwsza – dotycząca Prawa budowlanego – mogłaby być uchwalona jeszcze w tej kadencji sejmu. Gdy kodeks zostanie uchwalony, to nowe regulacje będą wchodzić w życie stopniowo, potrzebne będą rozporządzenia do nowej ustawy.

Minister Żbik (także członek Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego) dodał, że poważnych zmian legislacyjnych nie da się zrobić szybko i dlatego konieczna jest kolejna nowelizacja Prawa budowlanego i ustawy o zamówieniach publicznych.

Potrzebujesz więcej TREŚCI?

Odbierz TUTAJ
IZO-newsletter »

Następnie poseł Adam Szejnfeld przedstawił obecne prace sejmowe związane z ustawą Prawo Zamówień Publicznych, mające m.in. na celu ochronę interesów podwykonawców w zakresie terminowych wypłat oraz dążenie do ograniczenia kryterium najniższej ceny jako jedynego kryterium w przetargach.

Projekty zmian obowiązującego Prawa budowlanego zmierzające do uproszczenia procesu budowlanego omówił Tomasz Żuchowski z MIR.

Z kolei Elżbieta Kuropatwa-Janiszewska, przedstawiciel PIIB, zapoznała zebranych z zagadnieniami wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych po wejściu w życie przepisów Parlamentu Europejskiego i Rady UE.

Podczas drugiego Dnia Inżyniera Budownictwa skupiono się na problemach budownictwa na terenach zalewowych (przedstawił je Jerzy Witczak – Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego), ciekawych rozwiązaniach konstrukcyjnych Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu (referat projektanta – dr. Piotra Pachowskiego) oraz – budzących wiele kontrowersji – sprawach modernizowanych i nowych budynków dworcowych (Bogdan Bresch i Roman Biniszkiewicz z SITKom).

Przeczytaj: Dni Inżyniera Budownictwa na Budmie 2013

Odwiedzający targi budowlańcy mogli wysłuchać także prelekcji, np. na temat hydroizolacji, konstrukcji stalowych albo analizy rynku materiałów budowlanych podczas „Forum Edukacja”. Podczas „Forum Inspiracje” dyskutowano o wartości inwestycji w przestrzeni publicznej, a podczas „Forum Budownictwa Energooszczędnego i Pasywnego” o termomodernizacji i przyszłości domów pasywnych.

Źródło: PIIB

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Uszczelnij dach! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Dobra robota zaczyna się od dobrego materiału... ZOBACZ »


Łatwa hydroizolacja dachu bez mieszania i odmierzania »

Gdzie stosować izolację polimocznikową?

Wymagania dotyczące dachów płaskich będą zawsze kompleksowe. Już od dawna dachy płaskie stają się „dachami użytkowymi“, przykładowo dla urządzeń fotowoltaicznych, klimatyzacyjnych, wymienników ciepła i wielu innych...
czytaj dalej »

Być może wciąż zastanawiasz się czy Twoja firma powinna zainwestować w posadzki epoksydowe? Jeśli szukasz odpowiedniego materiału na podłogę w hali produkcyjnej... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Uszczelnianie dachu - to warto wiedzieć »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Przeczytaj, zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego materiału. czytaj dalej » Wszystkie znane obecnie źródła energii, poza energią geotermalną i atomową, są pośrednio efektem działania promieniowania słonecznego... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak przyspieszyć prace budowlane?

Zobacz, jak możesz zaoszczędzić czas (i pieniądze). Uzyskaj bezpłatną wycenę materiałów w 48 godzin!  czytaj dalej »


Jak ochronić przed wodą podpiwniczenia i fundamenty?

Wykańczasz dom i potrzebne Ci wysokiej jakości materiały?

W przypadku aplikacji na podłożach wykazujących mikropęknięcia, przy wykonywaniu izolacji wodoszczelnej wanien...
czytaj dalej »

Dopasuj rozwiązanie do Twoich potrzeb i rodzaju wykonywach prac... czytaj dalej »


Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »


W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest... ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
6/2019

Aktualny numer:

Izolacje 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Problemy eksploatacyjne tynków wewnętrznych
  • - Warunki techniczne robót murarskich
Zobacz szczegóły
Jaką technologię wykonania tarasu wybrać w naszym klimacie?

Jaką technologię wykonania tarasu wybrać w naszym klimacie?

Zarówno w starych, jak i nowo wzniesionych budynkach coraz częściej można zauważyć bardzo zły stan balkonów i tarasów. Dlaczego tak się dzieje?
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.