Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dokładność realizacji a potrzeba modernizacji budynków wielkopłytowych

DW MEDIUM  |  14.03.2014
Dokładność realizacji a potrzeba modernizacji budynków wielkopłytowych
Dokładność realizacji a potrzeba modernizacji budynków wielkopłytowych

Niniejsza monografia stanowi wkład w publikacje na temat technologii budowania, realizowanych w latach 1955–1995, tj. wielkiej płyty.

Substancja mieszkaniowa tej technologii stanowiła 50% zabudowy kraju, a problemy z nią związane były i narastają, stąd połączenie wyników badań z czasów realizacji i ostatnich badań technicznych i ankietowych pozwoliło na nowo spojrzeć na zasadność modernizacji tego rodzaju zasobów mieszkaniowych.

W wyniku badań dokładności realizacji budynków wielkopłytowych zastosowano nową – w tamtych latach – metodę montażu wymuszonego, którą wprowadzono w trzech systemach prefabrykowanych: WWP,W-70 i Wk-70, obejmujących terytorium całego kraju. Niniejsza książka zawiera porównanie metod: montażu swobodnego z metodą montażu wymuszonego.

Termomodernizacja budynków z wielkiej płyty zamknęła problem niedokładności montażu ścian zewnętrznych i stropów – zlikwidowano przewiewanie i przemakanie przez spoiny na styku prefabrykatów – obecnie w większości są one zamknięte ciągłą warstwą termomodernizacji.

Dokładność realizacji a potrzeba modernizacji budynków wielkopłytowych, Wydawca: DW MEDIUM, Autor: Anna Ostańska, Teresa Taczanowska, stron: 184
SPRAWDŹ CENĘ »
PRZEJDŹ
DO KSIĘGARNI »

Jednak za pomocą analizy współczesnych pomiarów termowizyjnych wykazano, że nadal pozostały błędy projektowe i wykonawcze, które wskazały newralgiczne punkty w budynkach, jakie należy jeszcze poprawić. Badania termowizyjne winny być cykliczne (przynajmniej raz na pięć lat), bo dzięki nim można monitorować na bieżąco pozostawione problemy „ucieczki ciepła” z budynku.

W monografii zawarto informacje, które mają za zadanie uzmysłowić czytelnikowi (użytkownikowi, projektantowi czy zarządcy lub władzom gminy) z jakim rodzajem zasobów mieszkaniowych mają do czynienia i w jaki sposób można je modernizować (przebudowywać, nadbudowywać, uzupełniać we współczesne urządzenia techniczne, itp.).

Zanim podjęte zostaną jakiekolwiek działania na terenach polskich blokowisk, należałoby zadać sobie następujące pytanie: czy dokładność realizacji i stan techniczny uzasadnia potrzebę przebudowy budynków z wielkiej płyty?

Autorki tej monografii często spotykają się z takim pytaniem ze strony inwestorów, zarządców, osób zajmujących się pośrednictwem czy wyceną nieruchomości. Mniej zainteresowani tym tematem wydają się deweloperzy i osoby z różnych kręgów społecznych i politycznych. Ich zdaniem najprościej byłoby wielką płytę rozebrać – tak jak to robią w Niemczech… Ale czy dokładność wykonania wielorodzinnych budynków prefabrykowanych jest na tyle zła, aby faktycznie można by lub wręcz należało je w Polsce wyburzać?

Jako inżynierowie, nauczyciele akademiccy i osoby biorące udział zarówno w projektowaniu, realizacji obiektów prototypowych, jak i eksploatacji budynków wielkopłytowych, a także byli, bądź obecni mieszkańcy budynków prefabrykowanych, w tej monografii, chcemy wyrazić swoją opinię wywodzącą się z badań „in situ”, niepublikowanych materiałów archiwalnych i wiedzy praktycznej.

W tym celu połączyłyśmy wiedzę i techniki dwóch pokoleń, które – mamy nadzieję – przyczynią się do spojrzenia na to „betonowe dziedzictwo” [1] w szerszym kontekście niż tylko materiał budowlany zanieczyszczający środowisko. Chcemy dostrzec zarówno fakty z okresu realizacji budynków prefabrykowanych, jak i przedstawić współczesne deklaracje społeczne mieszkańców blokowisk, bez których poprawa „życia między budynkami” [2] i dalsze działania niezbędne do obniżenia kosztów eksploatacyjnych są praktycznie niemożliwe.

[1] Andrzej Basista: „Betonowe dziedzictwo. Architektura w Polsce czasów komunizmu”, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa-Kraków 2001W

[2] Jan Gehl: „Życie między budynkami. Użytkowanie przestrzeni publicznych”, Wydawnictwo RAM, tłumaczenie Marta A.Urbańska, Kraków 2009

SKRÓCONY SPIS TREŚCI
ROZDZIAŁ I 
DOKŁADNOŚĆ REALIZACJI BUDYNKÓW WIELKOPŁYTOWYCH

1. Zarys historii prefabrykacji wielkopłytowej w Polsce 15
2. Definicje ogólne 17
3. Badania dokładności montażu budynków wielkopłytowych 18

ROZDZIAŁ II 
PORÓWNANIE I OCENA METOD MONTAŻU SWOBODNEGO I WYMUSZONEGO BUDYNKÓW WIELKOPŁYTOWYCH

1. Wprowadzenie 29
1.1. Zakres opracowania 29
1.2. Montaż swobodny a montaż wymuszony 30
1.3. Opis systemów wielkopłytowych wybranych do badań 33
1.4. Podstawowe określenia w analizie dokładności 43
1.5. Przegląd literatury zagadnienia 45

2. Dokładność 49
2.1. Wprowadzenie 49
2.2. Badania dokładności realizacji budynków 50
2.3. Analiza odchyłek w dokładności realizacji budynków 54
2.4. Podsumowanie analizy dokładności 79

3. Pracochłonność 83
3.1. Wstęp 83
3.2. Cykl realizacji budynków wielkopłytowych 83
3.4. Podsumowanie analizy pracochłonności 111

4. Zużycie materiałów 113
4.1. Wstęp 113
4.2. Analiza porównawcza cyklu realizacyjnego w aspekcie zużycia materiałów 113

5. Podsumowanie i wnioski 117
Normy 121

ROZDZIAŁ III  
POTRZEBA MODERNIZACJI BUDYNKÓW WIELKOPŁYTOWYCH

1. Wstęp 127
2. Przegląd wybranych przepisów, badań i publikacji 130
3. Kontrowersyjna ocena przyszłości budownictwa wielkopłytowego 135
4. Problematyka działań naprawczych budynków wielkopłytowych 137
4.1. Wprowadzenie 137
4.2. Działania termomodernizacyjne w budynkach prefabrykowanych z lat 70. i 80. 137

5. Analiza diagnostyczna budynków prefabrykowanych 142
5.1. Sposoby diagnostyki 142
5.2. Przykłady stanu technicznego budynków wielkopłytowych przed i po ociepleniu 142
5.3. Analiza techniczna budynków prefabrykowanych po termomodernizacji 145
5.4. Analiza termograficzna budynków prefabrykowanych po termomodernizacji 150
5.5. Efekt dotychczasowych termomodernizacji w skali osiedla 155
5.6. Wybrane przykłady źle wykonanych dociepleń w skali różnych typów budynków 157
5.7. Badania potrzeb modernizacji wynikające z konsultacji społecznych 163

6. Zestawienie problemów i ocena potrzeb technicznych w budynkach prefabrykowanych określone na podstawie badań diagnostycznych 169

7. Wnioski z analizy diagnostycznej termomodernizowanych budynków prefabrykowanych 172

8. Propozycje do wytycznych modernizacji budynków wielkopłytowych w Polsce 175

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »Tych fachowców najczęściej poszukują Polacy »

Szybki montaż stropu - jak to zrobić »

3/4 Polaków deklaruje, że potrzebuje fachowca do wykonania pracy w domu lub mieszkaniu. Najczęściej poszukiwanym jest...
czytaj dalej »

Oprócz znacznych oszczędności finansowych wynikających między innymi z braku dodatkowych ociepleń, możliwości prowadzenia w stropie instalacji, montażu stropu bez użycia dźwigów i... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Co warto wiedzieć o polimocznikach?

Doskonałe rozwiązanie do izolacji dachów płaskich »

Technologia polimoczników oparta jest na zastosowaniu dwuskładnikowych powłok nakładanych metodą natrysku... czytaj dalej » Hydroizolacja dachów odbywa się przy pomocy wałków lub natryskowo - najlepszą w danym przypadku metodę dobiera się... czytaj dalej »

Ochroń wnętrze domu przed silnym słońcem » »


Markizy, żaluzje, pergole, rolety - które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak zabepieczyć ocieplenie przed rwącym wiatrem?

Wykańczasz dom i potrzebne Ci wysokiej jakości materiały?

Siły działające na wybrany system ociepleń przenoszone są zarówno przez zaprawę klejową, jak i łączniki fasadowe. Dzięki...
czytaj dalej »

Dopasuj rozwiązanie do Twoich potrzeb i rodzaju wykonywach prac... czytaj dalej »

Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Izolacje piwnic i garaży. Jakie rozwiązanie wybrać?


Bierzemy pod uwagę wszystkie czynniki takie jak np. wymagania techniczne obiektu, dzięki czemu jesteśmy w stanie dopasować idealną oszczędność energii do wskazanego pomieszczenia. ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
7/8/2019

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wtórne hydroizolacje poziome
  • - Mocowanie elewacji wentylowanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.