Minimalne grubości termoizolacji stropodachów dwudzielnych o konstrukcji krokwiowej

Przemarzanie i zawilgocenie stropów | Temoizolacje stropodachów | Ocieplanie stropów
Minimalne grubości termoizolacji stropodachów dwudzielnych o konstrukcji krokwiowej </br> Minimum thickness of thermal insulation of double rafter prefabricated concrete roofs
Minimalne grubości termoizolacji stropodachów dwudzielnych o konstrukcji krokwiowej
Minimum thickness of thermal insulation of double rafter prefabricated concrete roofs
Archiwum autorów

Stropy między przestrzenią mieszkalną a przestrzenią poddasza mają na konstrukcyjnej warstwie nośnej warstwę izolacji termicznej nazywanej dawniej polepą.

W tradycyjnych rozwiązaniach warstwę polepy wykonywano z luźno nasypanego piasku lub trocin z wapnem o grubościach nieprzekraczających 10 cm i wyrównywano od strony strychu wylewką cementową.

Obecnie jednak rozwiązania te nie są wystarczające i konieczne jest stosowanie innych materiałów termoizolacyjnych o większej grubości.

Główną przyczyną przemarzania i zawilgocenia stropów strychowych jest zbyt mała warstwa ocieplenia oraz niewystarczająca wentylacja przestrzeni strychowej, w której zimą temperatura powietrza powinna być zbliżona do temperatury powietrza zewnętrznego.

Przemarzanie i zawilgocenie stropów strychowych

W warunkach zimowych lekkie stropy oddzielające wilgotne ogrzewane pomieszczenia od zimnej przestrzeni poddasza mają zbyt niski opór dyfuzyjny dla pary wodnej.

Zobacz też: Izolacje termiczne stropodachów poddaszy mieszkalnych w świetle nowych wymagań cieplnych

Jeśli w stropach tych nie ma paroizolacji i grubość termoizolacji jest za mała, zimą na dolnej powierzchni płyt pokrycia dachowego wykonanego z płyt falistych dochodzi do powstawania szronu.

Na rys. 1, który w uproszczeniu obrazuje błędnie zbudowany stropodach dwudzielny, przedstawiono proces zawilgocenia konstrukcji przez kondensat pary wodnej przepływającej przez lekką konstrukcję stropów [1].

Temoizolacje stropodachów dwudzielnych z nieprzełazową przestrzenią poddasza

ABSTRAKT

W artykule przedstawiono minimalne grubości różnego typu termoizolacji potrzebne do ocieplenia nieprzełazowych stropodachów dwudzielnych i podłóg na stropach strychowych zgodnie z aktualnymi wymaganiami ochrony cieplnej budynków. Do obliczeń przyjęto stropy o różnych konstrukcjach i różnych wartościach oporu cieplnego. Na rysunkach przedstawiono przykładowe rozwiązania ocieplenia.

The article presents minimum thickness of various types of thermal insulation, necessary to provide thermal insulation for non-man-accessible double prefabricated concrete roofs and floors made on attic intermediate floors, in accordance with current requirements concerning heat insulation of buildings. Calculations have been made on the basis of intermediate floors of different designs and different values of thermal resistance. Drawings present exemplary thermal insulation solutions.

By ochronić przestrzeń strychową przed zawilgoceniem, należy zastosować na stropie poddasza izolację termiczną o odpowiedniej grubości oraz wykonać otwory nawiewne przy okapie i otwory wywiewne w ścianach szczytowych lub w kalenicy.

Sposoby wentylacji stropodachów krokwiowych przedstawiono w pracy „Konstruowanie ocieplonych stropodachów krokwiowych z uwzględnieniem ich wentylacji – wybrane rozwiązania systemowe” [2].

Na rys. 2 przedstawiono strop żelbetowy oparty na ścianie murowanej z cegły. Odpowiednie ocieplenie stropu połączone z izolacją termiczną ściany ma eliminować mostki termiczne.

Właściwą wentylację przestrzeni powietrznej zapewniają otwory nawiewne w okapie i wywiewy w ścianach szczytowych. Na rys. 3 przedstawiono zaś właściwe ocieplenie stropu i ścian zewnętrznych w budynku o konstrukcji drewnianej.

Wentylację przestrzeni strychowej zapewniają otwory wlotu powietrza przy okapie (deskowanie jest ażurowe) oraz otwory wylotu zlokalizowane w ścianach szczytowych budynku.

Warto przeczytać: Ochrona cieplna dachów i stropodachów – materiały i technologie

Materiałami do ocieplenia stropodachów mogą być sztywne płyty izolacyjne, maty izolacyjne i materiały zasypowe. W wypadku ocieplenia przestrzeni poddasza stropodachów dwudzielnych nieprzełazowych szczególnie korzystne jest wykorzystanie materiałów zasypowych.

Układa się je bezpośrednio na stropie, tak by tworzyły warstwę o wymaganej grubości. Należy jednak pamiętać, że lekkie, luźne materiały zasypowe, jak wióry i trociny drzewne czy odpady syntetyczne przemysłu włókienniczego, mogą być wywiewane podczas intensywnego ruchu powietrza w przestrzeni wentylowanej.

Z tego powodu warstwę materiału termoizolacyjnego należy zabezpieczyć od góry za pomocą cienkiej siatki z tworzywa sztucznego. Warto również mieć na uwadze, że materiał izolacji termicznej położony na stropie w niedostępnej (nieprzełazowej) przestrzeni stropodachu narażony jest na destrukcję i niszczenie przez ptaki i gryzonie.

Dlatego oprócz zabezpieczenia termoizolacji przed wywiewaniem należy stosować właściwe osiatkowanie otworów wlotu i wylotu powietrza do przestrzeni stropodachu.

tabeli 1 zestawiono minimalne grubości izolacji termicznej stropodachów krokwiowych przedstawionych na rys. 2–3 według aktualnych wymagań ochrony cieplnej budynków (rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [3]).

Przyjęto, że warstwę konstrukcyjną stropodachu dwudzielnego będzie stanowił strop gęstożebrowy Ceram i żelbetowy płytowy oraz strop drewniany belkowy z podsufitką. Wybrane do analizy typy stropów występują w budynkach nowo wznoszonych oraz w budynkach docieplanych.

Wartości oporu ciepła poszczególnych rodzajów stropów obliczono łącznie z sufitem wykonanym z tynku cementowo-wapiennego o gr. 1,5 cm.

Z danych zawartych w tabeli 1 wynika, że minimalna grubość izolacji termicznej jest największa dla najzimniejszego stropu, tj. stropu płytowego monolitycznego. Grubości te niewiele jednak się różnią (2–6 cm) od potrzebnych grubości termoizolacji najcieplejszego stropu, tj. drewnianego stropu belkowego z podsufitką.

Można więc stwierdzić, że rodzaj konstrukcji stropu ma mały wpływ na minimalną wymaganą grubość warstwy ocieplenia. Ogólnie, aby uzyskać wartość U = 0,25 W/(m²·K) w wypadku termoizolacji w postaci płyt ze styropianu lub z wełny mineralnej, należy zastosować minimalną grubość ocieplenia stropodachów dwudzielnych, niezależnie od konstrukcji stropów, ok. 17 cm.
Natomiast w wypadku materiałów luźnych zasypowych (np. mineralizowanych trocin lub wiórów drzewnych) minimalna grubość wynosi od 27 do 34 cm.

Czytaj dalej Zasady ocieplania stropów strychowych

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 7/8/2012

Komentarze

(2)
Robert Zaorski | 31.03.2014, 14:45
Niewielu inwestorów decyduje się na materiały zasypowe.

W ocieplaniu przestrzeni stropów nieprzełazowych i stropodachów wykorzystujemy przede wszystkim technologię wdmuchiwania izolacji. Materiały izolacyjne wdmuchiwane, wykorzystywane w tych przestrzeniach posiadają certyfikat CE i współczynnik przewodzenia ciepła na poziomie 0,039 - 0,045 dla wełen mineralnych i celulozy, aż do 0,037 W/m*K dla celulozy isofloc F.

Artykuł należy uzupełnić informacją, że od 2014 r. obowiązują zaostrzone warunki techniczne dla budynków.
Zarówno na stronie Izolacji, jak i http://www.derowerk.pl/pl/docieplenia-metod-wdmuchiwania.html znajdują się opracowania przybliżające nowe normy dla ociepleń budynków.
Piotr | 23.11.2015, 14:37

Bardzo ciekawy artykuł, który moim zdaniem przede wszystkim rzeczowo wyczerpuje poruszony temat. Więcej takich, bo naprawdę są one przydatnym źródłem informacji:)

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Przeglądaj materiały budowlane w okazyjnych cenach!


Panele warstwowe są dostępne w różnych kolorach, grubościach izolacji i mogą być produkowane w oparciu o indywidualne wymagania dotyczące długości. ZOBACZ »


Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu.... ZOBACZ »


Jakie są rodzaje płyt warstwowych?

Prace uszczelniające - postaw na niezawodne rozwiązania »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Obecna praktyka projektowania i wykonywania budowli ziemnych i podłoży nawierzchni drogowych mnoży przypadki zastosowania... czytaj dalej »

Pierwszy krok do pozbycia się wilgoci »


Walka z pojawiającą się wilgocią na ścianach powinna zacząć się od... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Balkony i tarasy - jaką technologię wykonania wybrać?

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Bardzo istotne jest odpowiednie wykończenie okapu tarasu czy balkonu... czytaj dalej »

Ten system gwarantuje doskonałą izolację termiczną i akustyczną »


Innowacyjny system o wyjątkowym i ekskluzywnym wyglądzie, który poprawia współczesne przestrzenie mieszkalne. ZOBACZ »


Doskonała alternatywna dla tradycyjnych izolacji »

Wibroizolacja i wibroakustyka - co warto wiedzieć?

Dzięki swoim właściwościom – m.in. wysokiej odporności na ściskanie, wodoszczelności, paroszczelności... czytaj dalej » To jedyna dostępna na polskim rynku ściana dwuwarstwowa, w której obie warstwy – mur i ocieplenie, wykonane są z tego samego materiału... czytaj dalej »

Zatrzymaj ciepło i ochroń dom przed zimnem »


Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji balkonów?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » Tradycyjne systemy balkonowe sprawdzają się tylko i wyłącznie wtedy, kiedy wykonawstwo jest na najwyższym poziomie... czytaj dalej »

Najtańszy sposób na wykonanie stropu? Sprawdź »


Przekonaj się, jak wiele zalet ma nowa generacja stropów gęstożebrowych ZOBACZ »


Trwałe mocowanie izolacji - czego użyć?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Które parametry gwarantują stabilność układu ociepleniowego i przeciwdziałają drganiom wywołanym przez siły ssące wiatru?
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


dr inż. Czesław Byrdy
dr inż. Czesław Byrdy
Ukończył Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej. Jest adiunktem w Zakładzie Budownictwa i Fizyki Budowli Instytutu Materiałów i Konstrukcji Budowlanych Politechniki Krakowskiej. Naukowo... więcej »
dr inż. Aleksander Byrdy
dr inż. Aleksander Byrdy
Aleksander Byrdy ukończył Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej. Jest adiunktem w Zakładzie Budownictwa i Fizyki Budowli Instytutu Materiałów i Konstrukcji Budowlanych Politechniki Kra... więcej »
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
1/2020

Aktualny numer:

Izolacje 1/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szron na dachu
  • - Ile można zyskać na termomodernizacji?
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.