Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Nanotechnologia w budownictwie – wprowadzenie

Początki nanotechnologii | Osiągnięcia nanotechnologii | Nanotechnologia w budownictwie

Nanotechnologie w budownictwie – wprowadzenie
The issues of nanotechnology in construction – an introduction
L. Czarnecki

Nanotechnologie w budownictwie – wprowadzenie


The issues of nanotechnology in construction – an introduction


L. Czarnecki

Nanotechnologia – technologia i produkcja bardzo małych przedmiotów na poziomie najmniejszych cząstek materii – jest wciąż bardzo młodą dziedziną nauki. Niemniej coraz trudniej wyobrazić sobie dalszy rozwój przemysłu (także rynku materiałów budowlanych) bez jej udziału.

Zobacz także

Alchimica Polska Sp. z o.o. Skuteczna naprawa betonu z zaprawą Hygrosmart®-Fix&Finish

Skuteczna naprawa betonu z zaprawą Hygrosmart®-Fix&Finish Skuteczna naprawa betonu z zaprawą Hygrosmart®-Fix&Finish

Hygrosmart Fix&Finish to jednoskładnikowa, szybkowiążąca, zbrojona włóknami zaprawa cementowa typu PCC (beton polimerowo-cementowy nazywany również betonem żywicznym). Służy do napraw strukturalnych betonu...

Hygrosmart Fix&Finish to jednoskładnikowa, szybkowiążąca, zbrojona włóknami zaprawa cementowa typu PCC (beton polimerowo-cementowy nazywany również betonem żywicznym). Służy do napraw strukturalnych betonu i wyrównywania jego powierzchni.

Fiberglass Fabrics s.c. Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.

LERG SA Poliole poliestrowe Rigidol®

Poliole poliestrowe Rigidol® Poliole poliestrowe Rigidol®

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu...

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu biznesów. Obecnie marki, które chcą odnieść sukces, powinny oferować swoim odbiorcom zdecydowanie więcej niż tylko produkt czy usługę wysokiej jakości.

ABSTRAKT

W artykule omówiono genezę, największe osiągnięcia i kierunki rozwoju nanotechnologii. Poruszono kwestie wykorzystania osiągnięć nanotechnologii w inżynierii materiałów budowlanych, a także możliwości jej stosowania w obserwacji podstawowych procesów. Autorzy podjęli również temat szans i zagrożeń tej techniki dla człowieka i środowiska naturalnego.

The article discusses the genesis, the greatest achievements and development perspectives of nanotechnology. It also raises the subject of employing nanotechnology achievements in engi­neering of construction materials, as well as the possibility to use it in order to observe the basic processes. The authors also pursue the subject of both opportunities and risks that this technology presents to both man and environment.

Jeszcze na początku ubiegłego stulecia uważano, że atomy istnieją jedynie w ludzkiej wyobraźni (Ernest Mach). Niewiele ponad pół wieku później – 29 grudnia 1959 r. – wystąpienie noblisty Richarda Feynmana zatytułowane „There is plenty of room at the bottom” rozpoczęło na nowo dyskusję na temat tego, czy możliwe są działania molekularne.

Dziś rewolucyjne tezy amerykańskiego fizyka znajdują potwierdzenie, a nanotechnologia rozwija się w zawrotnym tempie. Dowodem na to jest chociażby przyznanie w 1996 r. Richardowi Smalleyowi oraz Haroldowi Kroto Nagrody Nobla za odkrycie fulerenów – cząsteczek składających się z parzystej liczby atomów węgla i tworzących bryłę pustą w środku.

Cztery lata po otrzymaniu nagrody Smalley powiedział znamienne słowa: „Nanotechnologia jest sztuką finezyjnego budowania: atom po atomie” [1].  

Początki nanotechnologii

Terminu „nanotechnologia” po raz pierwszy użył w 1974 r. japoński naukowiec z Tokyo University of Science – Norio Taniguchi. Stwierdził on, że: „Nanotechnologia jest produkcją z wykorzystaniem technologii w celu osiągnięcia bardzo wysokiej dokładności i wyjątkowo małych wymiarów, tzn. precyzji rzędu 1 nm”. Definicja ta jest nadal stosowana.

Do nanotechnologii przyjęło się zaliczać wszelkie działania na cząsteczkach mniejszych niż 100 nm (1 nanometr – jedna miliardowa metra). Aby zobrazować skalę, wystarczy uświadomić sobie, że ludzki włos ma przeciętnie od 20 tys. do 80 tys. nanometrów, a 1 nm to 10 atomów wodoru ułożonych jeden na drugim, 100 nm zaś ma się tak do piłki nożnej, jak ta piłka do kuli ziemskiej.

Od pomysłu, by zająć się twórczym działaniem naukowym na poziomie atomów, do pierwszych efektów takiego działania była jednak długa droga.

Barierą stały się możliwości dostępnego sprzętu. Pierwszym krokiem było stworzenie przyrządów analitycznych umożliwiających oglądanie skomplikowanych, nanoskopowych elementów żywej materii.

Czerpane z przyrody ożywionej pomysły wciąż jednak nie mogły się doczekać realizacji [2, 3]. Dopiero odkrycie w latach 80. ubiegłego stulecia skaningowego mikroskopu tunelowego pozwoliło na obrazowanie atomów, a nawet na ich przesuwanie w krysztale.

Osiągnięcia nanotechnologii

Korzyści ze stosowania nanotechnologii dotyczą wielu dziedzin życia [2]. Otwiera ona przed przemysłem zupełnie nowe możliwości – szansę na produkowanie mniejszych, lżejszych i bardziej wydajnych materiałów, podzespołów i systemów.

Wielkim wkładem nanotechnologii w inżynierię materiałową jest przede wszystkim odkrycie nowych odmian alotropowych węgla (rys. 1–6).

Pierwszym rewolucyjnym odkryciem były fulereny – cząsteczki o unikatowych właściwościach fizykochemicznych [5], stosowane obecnie w wielu dziedzinach, m.in. w:

  •  biomedycynie (w chemii i terapii medycznej),
  •  optyce (domieszkowane C60 kompozyty polimerowe, filtry optyczne),
  •  elektronice i elektryce (tranzystory, diody, heterozłącza, urządzenia fotowoltaiczne, fotorezystory),
  • elektrochemii (magazynowanie wodoru, ogniwa odwracalne i nieodwracalne),
  • inżynierii materiałowej (synteza diamentów, promotory wzrostu cienkich warstw, katalizatory, monowarstwy, nowe reagenty chemiczne),
  • a także przy budowie czujników, membran, pokryć końcówek sond w mikroskopii elektronowej czy naciągów do rakiet tenisowych [5].

W 1991 r. Sumio Iijima odkrył inną ważną odmianę węgla – nanorurki węglowe (NRW). Struktury te mają wiele zastosowań, także w przemyśle budowlanym.

Służą m.in. do:

  • wzmacniania metali, ceramiki i zapraw cementowych,
  • zwiększenia przewodności elektrycznej materiałów,
  • zapobiegania powstawaniu i rozwojowi rys w betonie,
  • produkcji nanokompozytów i kompozytów węglowych.

Obecnie niezwykle istotne jest stworzenie odpowiednich warunków do rozwoju nanotechnologii i ułatwienie przemysłowi korzystania z nowych osiągnięć. Kładzie się więc duży nacisk na opracowanie nowych procesów i produktów.

Świadczy o tym m.in. publikacja Komisji Europejskiej pt. „Ku europejskiej strategii w zakresie nanotechnologii” z maja 2004 r. [6]. W komunikacie tym poruszono wiele ważnych kwestii związanych m.in. z bezpieczeństwem, finansowaniem i promocją nanotechnologii, a także edukacją i współpracą międzynarodową.

Nanotechnologia w budownictwie

Z punktu widzenia przemysłu budowlanego najlepszą definicję nanotechnologii podaje raport Nanoforum „Nanotechnologia i budownictwo” [7]. W dokumencie tym opisano nanotechnologię jako „rozwojową technologię, która pozwala nam tworzyć materiały charakteryzujące się ulepszonymi lub całkiem nowymi właściwościami”.

Nanotechnologia umożliwia poprawę parametrów najważniejszych materiałów budowlanych – betonu i stali. Przykładem może być modyfikacja struktury żelu krzemianu wapnia C-S-H, który jest odpowiedzialny za mechaniczne i fizyczne właściwości zaczynu cementowego, takie jak skurcz, pełzanie, porowatość, przepuszczalność czy sprężystość [7].

Dzięki zmianom C-S-H można uzyskać mniejszą porowatość i przepuszczalność, a więc zwiększyć trwałość betonu. Poprawienie właściwości stali i betonu oraz możliwość tworzenia nowych materiałów budowlanych to najistotniejsze korzyści wpływu nanotechnologii na rozwój budownictwa.

W przemyśle budowlanym stosowane są bardzo różne formy nanostruktur. Aby omówić tę grupę cząstek, należy najpierw zdefiniować pojęcie nanocząstek. Najczęściej są one określane jako mikroskopijne cząstki, których wymiary mierzone są w nanometrach.

Zwykle jako maksymalną wartość graniczną wymiarów przyjmuje się 200 nm, choć coraz częściej mówi się także o wymiarach mniejszych niż 100 nm [7–8]. Podstawowa klasyfikacja nanocząstek dzieli je właśnie z uwagi na ich wymiary. Wyróżnia się nanocząstki zerowymiarowe, jednowymiarowe, dwuwymiarowe oraz trójwymiarowe (rys. 7–10).

Zgodnie z tą klasyfikacją nanomateriały można podzielić również na trzy klasy: dyskretne nanoobiekty, powierzchniowe materiały nanofunkcjonalne i makroskopowe materiały nanokonstrukcyjne (tabela 1).

Opracowano wiele sposobów otrzymywania nanocząstek różnych klas i o różnej wymiarowości. Wśród podstawowych podejść należy wymienić trzy.

Pierwszym jest działanie top down, które polega na rozdrabnianiu materiałów makroskopowych i stopniowym redukowaniu cząstek do rzędu nano. Podejście pośrednie – intermediate – zakłada podobne działanie, ale proces rozpoczyna się przy cząstkach mikronowych. Ostatnim podejściem jest budowanie od podstaw – bottom up – czyli tworzenie nanostruktur przez agregację [4, 9] (tabela 2, rys. 11).

Pozyskiwane różnymi metodami nanocząstki mogą być wykorzystywane do modyfikacji istniejących materiałów. L. Czarnecki [4] zauważa, że istotny wpływ na to ma wyjątkowa budowa nanocząstek, a dokładnie duży udział atomów powierzchniowych, które:

  • przejawiają większe podobieństwo do innych atomów;
  • mają zmienione odległości międzyatomowe i zwiększoną objętość właściwą;
  • charakteryzują się gęstością stanów elektronowych;
  • wykazują zmieniony rozkład spinów magnetycznych.

Nanotechnologia w inżynierii materiałów budowlanych obejmuje wiele działań, które podzielić można na trzy podstawowe grupy: obserwację, modyfikację i tworzenie (rys. 12).

Ich efektem ma być przede wszystkim poprawa właściwości materiałów budowlanych. Rys. 13–14 [9] pokazują, że wykorzystanie nanocząstek daje znaczną poprawę właściwości mechanicznych: sprężystości i wytrzymałości na rozciąganie. Odpowiadają za to głównie metalowe i węglowe nanostruktury oraz nanokompozyty.

Uzyskanie materiałów o znacznie większej sztywności i wytrzymałości to jednak nie wszystko – nanotechnologia daje również możliwość tworzenia materiałów budowlanych o niespotykanych do tej pory właściwościach fizycznych i chemicznych.

Spektakularnym przykładem jest aerożel – materiał mający doskonałe właściwości termoizolacyjne. Wynaleziono go wiele lat temu, jednak dopiero niedawno opracowano dogodne metody jego produkcji, pozwalające na uzyskanie pożądanych właściwości mechanicznych. Dzięki porowatości dochodzącej nawet do 99,8% oraz wielkości porów poniżej 100 nm zminimalizowano wpływ konwekcji i promieniowania na przewodzenie [11].

Inne przykłady to dodawanie domieszek cząstek dwutlenku tytanu, które przy odpowiednim rozproszeniu czynią powierzchnię samozmywalną [12]. Istotną rolę w rozwoju inżynierii materiałów budowlanych odgrywa także nanosrebro, które chroni powierzchnie przed rozwojem bakterii i grzybów. Nowe pomysły przynosi nanobserwacja rozwiązań występujących w naturze, np. fenomenu wytrzymałości sieci pajęczej, właściwości lotosu czy tzw. efektu gekona [2, 9].

Kluczowe znaczenie ma też cel wymienionych działań, który wynika ze specyfiki produkcji budowlanej związanej z przetwarzaniem ogromnych ilości materii, a wiążącej się z bardzo dużym zużyciem energii.

Oczekiwanym (i możliwym do uzyskania) efektem wykorzystania nanotechnologii na potrzeby budownictwa jest ograniczenie zużycia energii i produkcji odpadów [4, 9]. Dotyczy to zwłaszcza użycia podstawowych materiałów: betonu i stali, których procesy produkcyjne charakteryzują się dużą energochłonnością.

Zagrożenia związane z rozwojem nanotechnologii

Rozwój nanotechnologii przynosi oczywiste korzyści dla przemysłu, ale wzbudza także obawy związane z wpływem nanocząstek na zdrowie ludzi i środowisko. Szybki postęp w dziedzinie wytwarzania nowych nanomateriałów i brak stosownych regulacji prawnych dodatkowo utrudniają uzyskanie informacji na temat ewentualnych zagrożeń.

Problem ten poruszany jest coraz częściej w literaturze [13–15], a wnioski z kolejnych raportów wskazują na konieczność rozwoju takich badań.

Komitet naukowy ds. zagrożeń dla zdrowia Scientific Committee on Emerging and Newly Identified Health Risks (SCENHIR) w opinii dotyczącej oceny ryzyka wiążącego się z nanotechnologią [14] zwraca uwagę na potrzebę:

  • rozwoju i rozpowszechniania analizy in vitrow badaniach nanomateriałów;
  • rozwoju technik obliczeniowych i statystycznych QSAR (ilościowej zależności między strukturą a reaktywnością), które wykorzystywane są do przewidywania aktywności biologicznej związków; odbywa się to bez metod modelowania molekularnego – tylko na podstawie badania ich struktury;
  • badania wpływu nanocząstek na układ krążenia człowieka;
  • badania genotoksyczności;
  • prognozowania zagęszczenia w środowisku;
  • oceny toksyczności w stosunku do środowiska.

Należy zdawać sobie sprawę z tego, że niektóre właściwości nanocząstek mogą odpowiadać za toksyczność materiałów. Dlatego tak istotne jest badanie i opis cech struktur: wielkości, kształtu, stanu aglomeracji, krystaliczności, aktywności chemicznej i charakterystyki powierzchni.

Szczególnie niebezpieczne mogą być pojedyncze nanocząstki, które są w stanie dotrzeć do krwi, rozpuścić się w niej i przedostać się do różnych narządów. Ich możliwa reaktywność może prowadzić do zmian w organizmie człowieka.

Dodatkowym zagrożeniem jest także podatność nanocząstek na interakcje z otoczeniem, co może powodować, że materiał finalny będzie miał inne, niepożądane właściwości (rys. 15) [14–15].

Niezbędne jest również wprowadzenie odpowiedniego systemu kontroli w zakładach produkcji oraz stworzenie takich warunków pracy w tych ośrodkach, aby zminimalizować zagrożenie dla pracowników i środowiska. Priorytetem jest uniemożliwienie przedostawania się do środowiska nanozanieczyszczeń, ponieważ ich wpływ na otoczenie jest dopiero badany.

Podsumowanie

Korzyści z tworzenia nanomateriałów i nanomodyfikacji istniejących wyrobów są bardzo duże. Aby je w pełni wykorzystać, należy uregulować procesy produkcji.

Bardzo ważne są także odpowiednia kontrola produkcji oraz sukcesywne badanie i opisywanie cech charakterystycznych stosowanych nanomateriałów.

Dzięki tym czynnościom rozwój nanotechnologii nie będzie wiązał się z zagrożeniem dla ludzi i środowiska.

Literatura

  1. GENNESYS – International Congress on Nanotechnology and Research Infrastructures, „GENNESYS White Book” (Dosch H., Van de Voorde M.H. eds.), Max-Planck Institute for Metals Research, Stuttgart 2010.
  2. M. Schulenburg, „Nanotechnologia. Innowacja dla świata przyszłości” (broszura Komisji Europejskiej),Urząd Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich, Luksemburg 2007.
  3. „Springer Handbook of Nanotechnology”, ed. by B. Bhushan, Springer – Verlag Heidelberg, Berlin 2010.
  4. L. Czarnecki, „Nanotechnologia w budownictwie”, „Przegląd Budowlany”, nr 1/2011, s. 40–53.
  5. A. Huczko, „Fulereny i nanorurki”, „ACADEMIA”, nr 2 (6)/2006, s. 16–19.
  6. Komunikat Komisji Wspólnot Europejskich „Ku europejskiej strategii dla nanotechnologii”, Bruksela, 12.05.2004.
  7. European Nanotechnology Gateway – Nanoforum Report: „Nanotechnology and Construction”, Nanoforum.org, 2006.
  8. M. Köhler, W. Fritzsche, „Nanotechnology. An Introduction to Nanostructuring Techniques”, Wiley, Weinheim 2007.
  9. M.F. Ashby, P.J. Ferreira, D.J. Schodek, „Nanomaterials, Nanotechnologies and Design. An Introduction for Engineers and Architects”, Elsevier, China 2009.
  10. R.W. Kelsall, J.W. Hamley, M. Geoghegan, „Nanotechnologie” (tłum. i red. K. Kurzydłowski), PWN, Warszawa 2008.
  11. Aspen Aerogels/Aerogels Poland Nanotechnology, „Aerożel”, „Builder”, nr 7/2010, s. 58–60.
  12. R. Benedix, F. Dehn, J. Quaas, M Orgass, „Application of Titanium Dioxide Photocatalysis to Create Self-Cleaning Materials”, „Lacer”, nr 5/2005, s. 157–167.
  13. R. Owen, M. Depledge, „Nanotechnology and the environment: Risks and rewards”, „Marine Pollution Bulletin”, nr 50/2005, s. 609–612.
  14. Opinia SCENIHR: „Risk Assessment of Products of Nanotechnologies”, UE 2009.
  15. Raport Lloyd’s: „Lloyd’s Emerging Risks Team Report. Nanotechnology. Recent Developments, Risks and Opportunities”, 2007.
  16. R. Molins, „Opportunities and Threats from Nanotechnology in Health, Food, Agriculture and the Environment”, „Comuniica Magazine”, nr 1/2008, s. 38–53

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

dr inż. Sławomir Chłądzyński, mgr inż. Romuald Skrzypczyński Zaprawy murarskie – rodzaje i właściwości

Zaprawy murarskie – rodzaje i właściwości Zaprawy murarskie – rodzaje i właściwości

W artykule scharakteryzowano zaprawy przeznaczone do murowania ścian i ogrodzeń. Dokonano podziału zapraw murarskich i omówiono ich właściwości. Podjęto ponadto próbę podania kryteriów doboru zaprawy murarskiej...

W artykule scharakteryzowano zaprawy przeznaczone do murowania ścian i ogrodzeń. Dokonano podziału zapraw murarskich i omówiono ich właściwości. Podjęto ponadto próbę podania kryteriów doboru zaprawy murarskiej do elementu murowego.

mgr inż. Sebastian Czernik Gładkie ściany i sufity, czyli jak aplikować gładzie

Gładkie ściany i sufity, czyli jak aplikować gładzie Gładkie ściany i sufity, czyli jak aplikować gładzie

Gładzie są wyrobami na bazie spoiwa gipsowego, naturalnego lub syntetycznego, bardzo drobno zmielonych wypełniaczy mineralnych oraz dodatków modyfikujących, które poprawiają plastyczność oraz regulują...

Gładzie są wyrobami na bazie spoiwa gipsowego, naturalnego lub syntetycznego, bardzo drobno zmielonych wypełniaczy mineralnych oraz dodatków modyfikujących, które poprawiają plastyczność oraz regulują czas wiązania gotowej masy gipsowej. Przeznaczone są do prac wykończeniowych wewnątrz budynku, również w kuchniach i łazienkach, a ostatecznym efektem ich zastosowania jest bardzo gładka powierzchnia stanowiąca podłoże pod malowanie, rzadziej pod tapetowanie.

dr inż. Sławomir Chłądzyński, mgr inż. Romuald Skrzypczyński Zaprawy murarskie – wykonywanie prac murarskich

Zaprawy murarskie – wykonywanie prac murarskich Zaprawy murarskie – wykonywanie prac murarskich

Po scharakteryzowaniu zapraw murarskich opisujemy rodzaje konstrukcji murowych oraz podstawowe zasady dotyczące murowania.

Po scharakteryzowaniu zapraw murarskich opisujemy rodzaje konstrukcji murowych oraz podstawowe zasady dotyczące murowania.

dr inż. Marzena Najduchowska Naprawa i ochrona konstrukcji betonowych zgodnie z normą PN-EN 1504

Naprawa i ochrona konstrukcji betonowych zgodnie z normą PN-EN 1504 Naprawa i ochrona konstrukcji betonowych zgodnie z normą PN-EN 1504

W 2010 r. PKN zakończył prace nad wprowadzaniem w Polsce norm z serii PN-EN 1504, dotyczących wyrobów i systemów do ochrony i napraw konstrukcji betonowych. Zostały one wprowadzone do stosowania jako zharmonizowane...

W 2010 r. PKN zakończył prace nad wprowadzaniem w Polsce norm z serii PN-EN 1504, dotyczących wyrobów i systemów do ochrony i napraw konstrukcji betonowych. Zostały one wprowadzone do stosowania jako zharmonizowane normy europejskie o statusie Norm Polskich.

dr inż. Sławomir Chłądzyński, mgr inż. Romuald Skrzypczyński Zaprawy murarskie - konstrukcje z klinkieru

Zaprawy murarskie - konstrukcje z klinkieru Zaprawy murarskie - konstrukcje z klinkieru

Po scharakteryzowaniu zapraw murarskich, opisaniu rodzajów konstrukcji murowych oraz podstaw wykonywania prac murarskich przedstawiamy zasady prawidłowego wykonawstwa konstrukcji murowych z klinkieru.

Po scharakteryzowaniu zapraw murarskich, opisaniu rodzajów konstrukcji murowych oraz podstaw wykonywania prac murarskich przedstawiamy zasady prawidłowego wykonawstwa konstrukcji murowych z klinkieru.

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Zachowanie się betonu komórkowego w warunkach pożarowych

Zachowanie się betonu komórkowego w warunkach pożarowych Zachowanie się betonu komórkowego w warunkach pożarowych

Bardzo ważną cechą materiałów budowlanych, a zwłaszcza służących do budowy konstrukcyjnych części budynku, jest odporność ogniowa. Z tym pojęciem wiąże się odporność materiału na bezpośrednie działanie...

Bardzo ważną cechą materiałów budowlanych, a zwłaszcza służących do budowy konstrukcyjnych części budynku, jest odporność ogniowa. Z tym pojęciem wiąże się odporność materiału na bezpośrednie działanie ognia, a także działanie wysokich temperatur.

dr inż. Marzena Najduchowska Ochrona powierzchniowa betonu

Ochrona powierzchniowa betonu Ochrona powierzchniowa betonu

Beton narażony na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych, agresję chemiczną związaną ze stałym wzrostem skażenia środowiska oraz agresywnych związków chemicznych z biegiem lat ulega degradacji....

Beton narażony na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych, agresję chemiczną związaną ze stałym wzrostem skażenia środowiska oraz agresywnych związków chemicznych z biegiem lat ulega degradacji. Jest to problem nie tylko estetyczny, lecz także techniczny, starzenie się materiału może bowiem doprowadzić do uszkodzenia konstrukcji.

dr inż. Sławomir Chłądzyński, mgr inż. Romuald Skrzypczyński Kleje do okładzin - wykonawstwo

Kleje do okładzin - wykonawstwo Kleje do okładzin - wykonawstwo

Producenci klejów cementowych, mas do spoinowania, hydroizolacji i okładzin ceramicznych dostarczają na rynek wysokiej jakości produkty spełniające wymagania norm europejskich i aprobat technicznych. Materiały...

Producenci klejów cementowych, mas do spoinowania, hydroizolacji i okładzin ceramicznych dostarczają na rynek wysokiej jakości produkty spełniające wymagania norm europejskich i aprobat technicznych. Materiały te są nowoczesne, co w połączeniu z nowymi technologiami stosowania pozwala na wykonywanie prac glazurniczych łatwo i szybko, a efekty są trwałe i estetyczne.

dr inż. Sławomir Chłądzyński, mgr inż. Łukasz Bąk Rola cementu w kształtowaniu właściwości suchych mieszanek chemii budowlanej

Rola cementu w kształtowaniu właściwości suchych mieszanek chemii budowlanej Rola cementu w kształtowaniu właściwości suchych mieszanek chemii budowlanej

Każda sucha mieszanka z grupy chemii budowlanej składa się z kilku podstawowych składników: spoiwa, kruszywa i wypełniaczy, dodatków mineralnych oraz domieszek chemicznych. Mniej skomplikowane produkty...

Każda sucha mieszanka z grupy chemii budowlanej składa się z kilku podstawowych składników: spoiwa, kruszywa i wypełniaczy, dodatków mineralnych oraz domieszek chemicznych. Mniej skomplikowane produkty mogą zawierać jedynie kilka składników, bardziej specjalistyczne – nawet kilkanaście. Najważniejszą rolę odgrywa spoiwo, którym może być cement, wapno hydratyzowane, gips lub anhydryt, a także spoiwa organiczne.

prof. ICiMB, dr inż. Genowefa Zapotoczna-Sytek, mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Rewitalizacja budynków z betonu komórkowego zalanych podczas powodzi

Rewitalizacja budynków z betonu komórkowego zalanych podczas powodzi Rewitalizacja budynków z betonu komórkowego zalanych podczas powodzi

Badania budynków zalanych podczas powodzi w 1997 r. wykazały, że autoklawizowany beton komórkowy cechuje się wysoką odpornością na ekstremalne zawilgocenia. Beton komórkowy w budynkach po powodzi nie stracił...

Badania budynków zalanych podczas powodzi w 1997 r. wykazały, że autoklawizowany beton komórkowy cechuje się wysoką odpornością na ekstremalne zawilgocenia. Beton komórkowy w budynkach po powodzi nie stracił właściwości użytkowych i parametrów technicznych.

mgr inż. Maciej Król, prof. dr hab. eur. inż. Tomasz Z. Błaszczyński Geopolimery w budownictwie

Geopolimery w budownictwie Geopolimery w budownictwie

W wyniku produkcji jednej tony klasycznego cementu przedostaje się do atmosfery tona dwutlenku węgla. Podczas syntezy geopolimerów, które mogą mieć podobne zastosowanie, wydziela się 4–8 razy mniej CO2...

W wyniku produkcji jednej tony klasycznego cementu przedostaje się do atmosfery tona dwutlenku węgla. Podczas syntezy geopolimerów, które mogą mieć podobne zastosowanie, wydziela się 4–8 razy mniej CO2 przy zużyciu 2–3 razy mniejszej energii. Z tego powodu cement geopolimerowy nazwano zielonym cementem. Jest ekologiczny i wytrzymały, a mimo to rzadko stosowany w budownictwie.

prof. dr hab. eur. inż. Tomasz Z. Błaszczyński, mgr inż. Błażej Gwozdowski Nanocementy i nanobetony

Nanocementy i nanobetony Nanocementy i nanobetony

Rozwój nanotechnologii przyniósł nowe możliwości poprawy właściwości fizycznych i chemicznych betonu. Jest on także szansą na uzyskanie zupełnie nowych cech, jak transparentość, zdolność do samoregeneracji...

Rozwój nanotechnologii przyniósł nowe możliwości poprawy właściwości fizycznych i chemicznych betonu. Jest on także szansą na uzyskanie zupełnie nowych cech, jak transparentość, zdolność do samoregeneracji czy samooczyszczania.

mgr inż. Sebastian Czernik Technologia wykonywania gładzi gipsowych

Technologia wykonywania gładzi gipsowych Technologia wykonywania gładzi gipsowych

Podczas prac wykończeniowych w nowych budynkach, a także podczas remontów w obiektach modernizowanych często zachodzi konieczność zastosowania dodatkowej, cienkiej warstwy materiału, której zadaniem jest...

Podczas prac wykończeniowych w nowych budynkach, a także podczas remontów w obiektach modernizowanych często zachodzi konieczność zastosowania dodatkowej, cienkiej warstwy materiału, której zadaniem jest wyrównanie powierzchni ścian i sufitów oraz nadanie im oczekiwanej gładkości. Cienką warstwą spełniającą funkcję wykończeniową jest gładź, wykonywana z drobnoziarnistych materiałów na bazie cementu, gipsu, wapna lub polimerów.

dr hab. inż. Danuta Barnat-Hunek, prof. ucz., dr inż. Jacek Góra, dr inż. Przemysław Brzyski Ocena skuteczności hydrofobizacji powierzchniowej betonu

Ocena skuteczności hydrofobizacji powierzchniowej betonu Ocena skuteczności hydrofobizacji powierzchniowej betonu

W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie impregnacją wodoodporną wyrobów budowlanych z betonu. Jednak w przeciwieństwie do materiałów porowatych typu cegła ceramiczna, zaprawy tynkarskie czy kamień budowlany,...

W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie impregnacją wodoodporną wyrobów budowlanych z betonu. Jednak w przeciwieństwie do materiałów porowatych typu cegła ceramiczna, zaprawy tynkarskie czy kamień budowlany, odnośnie do których dostępne są liczne opracowania potwierdzające skuteczność i zasadność hydrofobizacji, w odniesieniu do betonu brak jest jednoznacznych zaleceń.

mgr inż. Maciej Król, prof. dr hab. eur. inż. Tomasz Z. Błaszczyński Właściwości fibrogeopolimerów

Właściwości fibrogeopolimerów Właściwości fibrogeopolimerów

Trwają prace nad udoskonalaniem właściwości materiałów na bazie spoiw geopolimerowych, zwłaszcza parametrów związanych z rozciąganiem i zginaniem. Ciekawym rozwiązaniem w tym zakresie mogą być fibrogeopolimery...

Trwają prace nad udoskonalaniem właściwości materiałów na bazie spoiw geopolimerowych, zwłaszcza parametrów związanych z rozciąganiem i zginaniem. Ciekawym rozwiązaniem w tym zakresie mogą być fibrogeopolimery jako fibrokompozyty zbrojone włóknami.

mgr inż. Sebastian Czernik Jak uzyskać gładkie ściany?

Jak uzyskać gładkie ściany? Jak uzyskać gładkie ściany?

Podstawowe zadanie gładzi wydaje się oczywiste – uzyskanie idealnie gładkiej, równej i miłej w dotyku powierzchni ścian i sufitów. Stosuje się w tym celu łatwe w obróbce i drobnoziarniste gładzie gipsowe....

Podstawowe zadanie gładzi wydaje się oczywiste – uzyskanie idealnie gładkiej, równej i miłej w dotyku powierzchni ścian i sufitów. Stosuje się w tym celu łatwe w obróbce i drobnoziarniste gładzie gipsowe. Jak jednak osiągnąć zadowalający efekt i czy w każdej sytuacji można korzystać z takich samych rozwiązań?

dr inż. Krzysztof Germaniuk, mgr inż. Tomasz Gajda Materiały naprawcze do betonu stosowane w obiektach inżynierskich

Materiały naprawcze do betonu stosowane w obiektach inżynierskich

Stosowanie w naprawach konstrukcji inżynierskich produktów nieodpornych na wielokrotne, cykliczne zmiany temperatury jest często główną przyczyną niepowodzenia wykonywanych robót. Dotyczy to zwłaszcza...

Stosowanie w naprawach konstrukcji inżynierskich produktów nieodpornych na wielokrotne, cykliczne zmiany temperatury jest często główną przyczyną niepowodzenia wykonywanych robót. Dotyczy to zwłaszcza materiałów naprawczych do betonu.

mgr inż. Mahmoud Hsino, dr hab. inż. Jerzy Pasławski Materiały zmiennofazowe jako modyfikator betonu dojrzewającego w klimacie gorącym i suchym

Materiały zmiennofazowe jako modyfikator betonu dojrzewającego w klimacie gorącym i suchym

W elemencie betonowanym w suchym i gorącym klimacie zachodzi równocześnie wiele procesów, wśród których główną rolę odgrywają dojrzewanie i twardnienie betonu. Podczas tych procesów reakcja egzotermiczna...

W elemencie betonowanym w suchym i gorącym klimacie zachodzi równocześnie wiele procesów, wśród których główną rolę odgrywają dojrzewanie i twardnienie betonu. Podczas tych procesów reakcja egzotermiczna związana z hydratacją cementu w znacznym stopniu inicjuje naprężenia termiczne, które wraz z szybkim ubytkiem wody z mieszanki wywołują niepożądane skutki.

dr inż. Teresa Możaryn, dr inż. Anna Sokalska, dr inż. Michał Wójtowicz Ochrona konstrukcji żelbetowych w obiektach rolniczych – wymagania norm i wytycznych ITB

Ochrona konstrukcji żelbetowych w obiektach rolniczych – wymagania norm i wytycznych ITB Ochrona konstrukcji żelbetowych w obiektach rolniczych – wymagania norm i wytycznych ITB

Żelbetowe obiekty rolnicze w trakcie eksploatacji narażone są na działanie środowisk zewnętrznych i wewnętrznych. Ze względu na specyficzne warunki użytkowania tych konstrukcji oraz stawiane im wymagania,...

Żelbetowe obiekty rolnicze w trakcie eksploatacji narażone są na działanie środowisk zewnętrznych i wewnętrznych. Ze względu na specyficzne warunki użytkowania tych konstrukcji oraz stawiane im wymagania, już na etapie projektowania należy uwzględniać zasady i metody ochrony betonu i stali zbrojeniowej przed korozją i niszczącymi czynnikami atmosferycznymi.

prof. dr hab. eur. inż. Tomasz Z. Błaszczyński, mgr inż. Maciej Król Produkcja betonu a problem redukcji emisji dwutlenku węgla

Produkcja betonu a problem redukcji emisji dwutlenku węgla Produkcja betonu a problem redukcji emisji dwutlenku węgla

Beton jako najpopularniejszy materiał budowlany został objęty programem budownictwa zrównoważonego. W programie tym szuka się takich materiałów i procesów wytwórczych, które byłyby przyjazne środowisku,...

Beton jako najpopularniejszy materiał budowlany został objęty programem budownictwa zrównoważonego. W programie tym szuka się takich materiałów i procesów wytwórczych, które byłyby przyjazne środowisku, prowadziły do oszczędności energii i zapobiegały powiększeniu efektu cieplarnianego przez redukcję emisji gazów cieplarnianych.

mgr inż. Maciej Rokiel Tynki ofiarne - klasyfikacja i właściwości

Tynki ofiarne - klasyfikacja i właściwości Tynki ofiarne - klasyfikacja i właściwości

Przy wyborze tynku należy brać pod uwagę jego kompatybilność z podłożem (wytrzymałość, przyczepność), trwałość (odporność na czynniki atmosferyczne) oraz estetykę (równość/gładkość powierzchni, strukturę)....

Przy wyborze tynku należy brać pod uwagę jego kompatybilność z podłożem (wytrzymałość, przyczepność), trwałość (odporność na czynniki atmosferyczne) oraz estetykę (równość/gładkość powierzchni, strukturę). Odpowiedni dobór parametrów jest ważny zwłaszcza w wypadku tynków mających pełnić specjalne funkcje.

dr inż. Sławomir Chłądzyński Kiedy środek gruntujący jest naprawdę środkiem gruntującym

Kiedy środek gruntujący jest naprawdę środkiem gruntującym Kiedy środek gruntujący jest naprawdę środkiem gruntującym

Gruntowanie jest nieodłącznym etapem prac wykończeniowych. W związku z tym producenci chemii budowlanej ciągle wzbogacają ofertę środków gruntujących. Asortyment ten jest zróżnicowany, także pod względem...

Gruntowanie jest nieodłącznym etapem prac wykończeniowych. W związku z tym producenci chemii budowlanej ciągle wzbogacają ofertę środków gruntujących. Asortyment ten jest zróżnicowany, także pod względem ceny. Czy jednak mamy pewność, że za niższą cenę rzeczywiście kupujemy środek gruntujący?

dr inż. Jerzy Bochen Prognozowanie trwałości tynków zewnętrznych na podstawie zmian właściwości fizycznych w procesie starzenia

Prognozowanie trwałości tynków zewnętrznych na podstawie zmian właściwości fizycznych w procesie starzenia Prognozowanie trwałości tynków zewnętrznych na podstawie zmian właściwości fizycznych w procesie starzenia

Najbardziej miarodajnymi testami określającymi zachowanie się materiałów pod wpływem czynników atmosferycznych są długotrwałe testy starzeniowe, trwające co najmniej 5 lat. Są one jednak czasochłonne,...

Najbardziej miarodajnymi testami określającymi zachowanie się materiałów pod wpływem czynników atmosferycznych są długotrwałe testy starzeniowe, trwające co najmniej 5 lat. Są one jednak czasochłonne, dlatego częściej wnioskuje się o trwałości na podstawie krótkotrwałych i przyśpieszonych testów.

mgr inż. Maciej Rokiel Właściwości i zastosowanie krystalicznych zapraw uszczelniających

Właściwości i zastosowanie krystalicznych zapraw uszczelniających Właściwości i zastosowanie krystalicznych zapraw uszczelniających

Rolą hydroizolacji jest odcięcie dostępu wody i wilgoci do budynku lub jego elementu.

Rolą hydroizolacji jest odcięcie dostępu wody i wilgoci do budynku lub jego elementu.

Wybrane dla Ciebie

Odkryj trendy projektowania elewacji »

Odkryj trendy projektowania elewacji » Odkryj trendy projektowania elewacji »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec » Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana »

Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana » Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych » Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny » Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.