Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń: nowy prezes, nowe cele

Rozmowa z Jackiem Michalakiem – prezesem Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń

Jacek Michalak - prezes Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń
SSO

Jacek Michalak - prezes Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń


SSO

Jakie cele realizuje na co dzień SSO? Co jest obecnie największym wyzwaniem dla branży ociepleniowej? Czy organizacje takie jak SSO są partnerami do rozmów przy tworzeniu prawa?

Zobacz także

Redakcja miesięcznika IZOLACJE SWIN: Wspólna praca wzajemnie nas napędza

SWIN: Wspólna praca wzajemnie nas napędza SWIN: Wspólna praca wzajemnie nas napędza

Czym charakteryzuje się rynek izolacji natryskowych? O perspektywach oraz kierunku rozwoju branży mówi Tomasz Tomczak, prezes Stowarzyszenia Wykonawców Izolacji Natryskowych.

Czym charakteryzuje się rynek izolacji natryskowych? O perspektywach oraz kierunku rozwoju branży mówi Tomasz Tomczak, prezes Stowarzyszenia Wykonawców Izolacji Natryskowych.

Jarosław Guzal Budownictwo na zakręcie

Budownictwo na zakręcie Budownictwo na zakręcie

Ostatni raz przy okazji wywiadu mieliśmy okazję rozmawiać równo pięć lat temu (IZOLACJE nr 6/2002 - przypis redakcji). Wówczas na rynku materiałów budowlanych nie działo się najlepiej, a o koniunkturze,...

Ostatni raz przy okazji wywiadu mieliśmy okazję rozmawiać równo pięć lat temu (IZOLACJE nr 6/2002 - przypis redakcji). Wówczas na rynku materiałów budowlanych nie działo się najlepiej, a o koniunkturze, którą mamy obecnie, można było tylko pomarzyć. W ciągu kilku lat sytuacja ta uległa diametralnej zmianie i dziś obserwujemy hossę w branży. Jednak mimo to wciąż można dostrzec pewne niekorzystne trendy.

Jarosław Guzal Budownictwo bez gospodarza

Budownictwo bez gospodarza Budownictwo bez gospodarza

– Ostatnio w prasie dużo uwagi poświęca się problemowi jakości wyrobów budowlanych oferowanych na naszym rynku. Ten szum medialny wywołała przede wszystkim Polska Izba Przemysłowo-Handlowa Budownictwa....

– Ostatnio w prasie dużo uwagi poświęca się problemowi jakości wyrobów budowlanych oferowanych na naszym rynku. Ten szum medialny wywołała przede wszystkim Polska Izba Przemysłowo-Handlowa Budownictwa. Co było powodem podjęcia tak zdecydowanych kroków w tym zakresie?

Czym na co dzień zajmuje się Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń?

SSO jest branżową organizacją czołowych polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ociepleń ścian zewnętrznych.

Naszym celem jest upowszechnianie kompletnych rozwiązań technologicznych ETICS o udokumentowanej jakości, gwarantujących komfort i bezpieczeństwo użytkowania.

Stowarzyszenie promuje również prawidłowe wykonawstwo robót elewacyjnych oraz standardy eksploatacji systemów ociepleń.

SSO ma już za sobą ponad 10 lat owocnego działania. W organizacji działają wyspecjalizowane robocze grupy tematyczne, których zadaniem jest wypełnianie misji stowarzyszenia.

Owocem ich pracy są m.in. publikacje fachowe: „Wytyczne wykonawstwa, oceny i odbioru robót elewacyjnych” oraz „Instrukcja eksploatacji systemów ociepleń”.

Z kolei edukacyjna działalność SSO koncentruje się na przygotowaniu merytorycznym szkoleń z zakresu stosowania i eksploatacji systemów ociepleń.

Obecnie organizacja skupia 20 firm produkujących kompletne systemy ociepleń ścian zewnętrznych, w tym producentów materiałów uzupełniających. Wśród członków SSO są także dwa inne stowarzyszenia branżowe.

Ponad pół roku temu SSO obchodziło jubileusz 10-lecia istnienia. Na walnym zebraniu, które wówczas się odbyło, powierzono Panu funkcję prezesa tej organizacji. Jakie cele pragnąłby Pan osiągnąć podczas swojej dwuletniej kadencji?

Chciałbym podjąć próbę rozszerzenia działalności SSO. Polski rynek ociepleń jest drugim co do wielkości w Europie i ma mnóstwo dobrych producentów. Chciałbym uświadomić polskiemu konsumentowi, że rynek ociepleń jest bardzo solidnym segmentem branży budowlanej.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że SSO ma już ponad 10 lat. Z kolei europejskie stowarzyszenie European Association for ETICS (EAE) istnieje dopiero od pięciu. Jest to dowód na to, że nasz rynek jest dojrzały.

Wyzwaniem będzie kwestia rozwoju zrównoważonego. W życie weszły przepisy CPR-u. W tych uregulowaniach jest 7. wymaganie podstawowe pod nazwą „zrównoważony rozwój”. W praktyce jednak jest ono martwe. Do tej pory nie wprowadzono regulacji, które mogłyby być wiążące.

Jednocześnie można zaobserwować coraz większą rolę, jaką odgrywają różnego rodzaju deklaracje środowiskowe. Jest coraz większa powszechność w stosowaniu takich certyfikatów, jak Leed, Breeam itp. W Polsce to się dopiero zaczyna, ale sytuacja będzie się zmieniać dynamicznie.

Jeśli chodzi o plany na najbliższy czas, chciałbym doprowadzić do wydania kolejnej edycji wytycznych do prac ociepleniowych. Ostatnie wydanie ukazało się w 2006 r., a od tego czasu sporo się zmieniło.

Nie zapominam również o potrzebie ciągłego rozwoju naszego stowarzyszenia. Planuję stałe rozszerzanie składu członków SSO. On już dziś jest reprezentatywny, ale wciąż brakuje paru firm.

Słyszałem, że w planach na ten rok SSO ma również organizację dużej konferencji na temat systemów ociepleń.

Zgadza się. Planujemy organizację dużej, międzynarodowej konferencji poświęconej tej tematyce. Zamysł jest taki, aby ­konferencja odbywała się co roku.

Pierwsza edycja tego wydarzenia odbędzie się w dniach 8–9 maja w Ożarowie Mazowieckim. Mam nadzieję, że inicjatywa ta będzie podejmowana w kolejnych latach, nawet wówczas, kiedy już nie będę piastował stanowiska prezesa SSO.

Jak Państwo postrzegają w ramach swojej działalności zadania związane z wdrażaniem wymogów zmienionego rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie?

W związku z wejściem w życie nowych regulacji nie prowadzimy jakichś gorączkowych dyskusji. Raczej koncentrujemy się na innych zagadnieniach. Uważam, że producenci są gotowi na zmiany techniczne, ale to, co się dzieje obecnie na rynku izolacji, jest w dużym stopniu uzależnione od tego, kto płaci, czyli inwestora.

Wspomniał Pan o organizacji European Association for ETICS (EAE), której SSO było jednym z założycieli. Mimo że jesteśmy dużym rynkiem ociepleniowym w skali Europy, to obecnie we władzach tej organizacji nie mamy żadnego przedstawiciela.

To prawda i trzeba to zmienić. Pracujemy nad tym. Nie wyobrażam sobie, aby ta sytuacja nie zmieniła się jeszcze w tym roku.

jak obnizyc koszty ogrzewania budynku

Co jest obecnie według Pana największym wyzwaniem dla branży ociepleniowej?

Jednym z najważniejszych zagadnień jest kwestia stosowania kompletnych systemów ociepleń, do czego SSO od początku swojej działalności nawołuje.

Na rynku dostępne są naprawdę solidne produkty, jednak wykorzystywane są do ociepleń, które w myśl obowiązujących przepisów nie stanowią pełnego systemu. I to jest problem. Mamy świadomość, że tego problemu nie rozwiążemy szybko.

Co w takim razie z wielką płytą? Wydaje się, że rynek ociepleniowy ma spore możliwości w zakresie prac renowacyjnych budynków wykonanych w tej technologii.

Kiedyś mówiono, że budynki z wielkiej płyty po 25 latach nie będą się nadawały do użytku. Na razie jednak ciągle pełnią swoją funkcję i nic nie słychać o ich potencjalnym zagrożeniu.

W ramach SSO luźno rozmawiamy na ten temat. Oczywiście, z uwagą przyglądamy się pewnym europejskim przykładom, ale dla nas w praktyce niewiele z tego wynika.

Pokrewnym zagadnieniem jest stosowanie technologii ocieplenia na istniejącym ociepleniu. Swego czasu dużo się mówiło na ten temat, obecnie jednak ucichło.

Z technicznego punktu widzenia w 95% przypadków należy zdjąć stare ocieplenie i położyć nowe. Nasze stowarzyszenie opracowało zalecenia w tym zakresie. Problem w tym, aby przekonać inwestora do zrobienia tego od nowa. Dlatego w zależności od sytuacji zdarza się, że stosujemy jakieś protezy.

W ramach organizacji EAE funkcjonują podmioty, które działają na rzecz rynku izolacji z PUR-u i PIR-u. Czy będzie Pan pierwszym prezesem, który powita na łonie SSO przedstawicieli tego rynku?

Nie, raczej jest to niemożliwe. Jako chemik z wykształcenia mam z tym kłopot.

Od wielu lat sporo się mówi o budownictwie pasywnym. Ostatnio na łamach naszego czasopisma opublikowaliśmy artykuły pokazujące przykłady nieudanych realizacji w Polsce. Jaki Pan ma stosunek do tego typu budownictwa?

Uważam, że potrzebne jest tu wyważenie. Miałem okazję obejrzeć na terenie Niemiec osiedle wzniesione w technologii budownictwa pasywnego. Okazuje się, że nie wszystko tam działa, jak należy.

W ostatnich latach głoszone są powszechnie hasła wynikające z tzw. rozwoju zrównoważonego, a odnoszące się m.in. do budownictwa pasywnego. W wielu przypadkach sprowadza się to do promowania idei tego typu budownictwa, chociaż nie zawsze ma to uzasadnienie.

Myślę więc, że wszystko należy wypośrodkować, tak aby budować z uwzględnieniem naszych krajowych możliwości, tzn. wznosić budynki energooszczędne opłacalne ekonomicznie.

Kiedyś problemem w branży ociepleniowej był poziom wykonawstwa. Według mnie sytuacja ta poprawiła się. Jak Pan to ocenia?

Poziom wykonawstwa oceniam na 3+. Nie jest to wysoka ocena, jednak i tak wyższa niż np. 5 lat temu. W dużej mierze jest to zasługa producentów działających na tym rynku. Większość z nich ma swój własny system certyfikacji i szkolenia wykonawców.

Na zakończenie pytanie nieco przewrotne. Czy w Polsce takie organizacje jak SSO są słuchane przez podmioty tworzące prawo w naszym kraju?

Z przykrością muszę stwierdzić, że organizacje takie jak SSO nie są partnerem do rozmów przy tworzeniu prawa. Dotyczy to nie tylko naszego stowarzyszenia, ale też większości działających w branży budowlanej organizacji, choć są też wyjątki.

Owszem, bierzemy udział w różnego rodzaju konsultacjach, ale nie w wystarczającym zakresie. To się powinno zmienić.

To producenci ponoszą odpowiedzialność za swoje wyroby, to producenci ponoszą koszty rozwoju, to producenci są inicjatorami postępu. Pomimo zasadniczego wkładu producentów w rozwój rynku ich pozycja nie odpowiada ponoszonym nakładom. To powinno się zmienić. 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Karol Bednarczyk Wybór materiału izolacyjnego – kryteria jego oceny

Wybór materiału izolacyjnego – kryteria jego oceny Wybór materiału izolacyjnego – kryteria jego oceny

Wybór materiału izolacyjnego – styropianu lub wełny mineralnej – wpływa na decyzję dotyczącą zastosowania materiałów chemii budowlanej, takich jak kleje i wyprawy tynkarskie, a więc na dobór konkretnego...

Wybór materiału izolacyjnego – styropianu lub wełny mineralnej – wpływa na decyzję dotyczącą zastosowania materiałów chemii budowlanej, takich jak kleje i wyprawy tynkarskie, a więc na dobór konkretnego systemu ociepleń. Elementy systemu nie mogą być bowiem stosowane wybiórczo. Na co więc zwracać uwagę przy doborze termoizolacji?

mgr inż. Paweł Gaciek Ile kosztuje ocieplenie w systemie ETICS?

Ile kosztuje ocieplenie w systemie ETICS? Ile kosztuje ocieplenie w systemie ETICS?

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań w zakresie systemów ociepleń, a i koszt robocizny bywa różny w zależności od wybranego rozwiązania, rodzaju budynku, materiału termoizolacyjnego oraz standardu...

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań w zakresie systemów ociepleń, a i koszt robocizny bywa różny w zależności od wybranego rozwiązania, rodzaju budynku, materiału termoizolacyjnego oraz standardu wykończenia. Które dokładnie elementy docieplenia podwyższają jego koszty?

mgr inż. Paweł Kielar Materiały do systemów ociepleń ETICS

Materiały do systemów ociepleń ETICS Materiały do systemów ociepleń ETICS

Gdy patrzymy na ścianę wyklejoną termoizolacją, z której robotnicy zdejmują kolejne niezwiązane z podłożem płyty, zadajemy sobie pytanie: czy rzeczywiście dobór materiałów i ich wbudowanie są łatwe?

Gdy patrzymy na ścianę wyklejoną termoizolacją, z której robotnicy zdejmują kolejne niezwiązane z podłożem płyty, zadajemy sobie pytanie: czy rzeczywiście dobór materiałów i ich wbudowanie są łatwe?

Jacek Sawicki Ocieplanie fasad wełną mineralną

Ocieplanie fasad wełną mineralną

Ocieplane nią budynki odznaczają się wysokim komfortem użytkowym, a poniesione na zakup ocieplenia nakłady szybko amortyzują zyski z zaoszczędzonych wydatków na ogrzewanie i potrzeby remontowe.

Ocieplane nią budynki odznaczają się wysokim komfortem użytkowym, a poniesione na zakup ocieplenia nakłady szybko amortyzują zyski z zaoszczędzonych wydatków na ogrzewanie i potrzeby remontowe.

Materiały prasowe news Działania SIPUR w II połowie 2023 r.

Działania SIPUR w II połowie 2023 r. Działania SIPUR w II połowie 2023 r.

W drugiej części ubiegłego roku przedstawiciele Związku „SIPUR” wspierali organizację wielu konferencji o tematyce budowlanej, uczestniczyli też w ważnych wydarzeniach branżowych oraz warsztatach tematycznych.

W drugiej części ubiegłego roku przedstawiciele Związku „SIPUR” wspierali organizację wielu konferencji o tematyce budowlanej, uczestniczyli też w ważnych wydarzeniach branżowych oraz warsztatach tematycznych.

dr inż. Andrzej Konarzewski Kompleksowe określanie trwałości eksploatacyjnej płyt warstwowych

Kompleksowe określanie trwałości eksploatacyjnej płyt warstwowych Kompleksowe określanie trwałości eksploatacyjnej płyt warstwowych

Testami wykorzystywanymi do kompleksowego badania trwałości płyt warstwowych w obustronnej okładzinie stalowej z rdzeniem izolacyjnym ze sztywnej pianki poliuretanowej PUR/PIR, tzw. paneli, może być test...

Testami wykorzystywanymi do kompleksowego badania trwałości płyt warstwowych w obustronnej okładzinie stalowej z rdzeniem izolacyjnym ze sztywnej pianki poliuretanowej PUR/PIR, tzw. paneli, może być test DUR 2 oraz test autoklawu.

Waldemar Joniec Izolacje techniczne - zapobieganie stratom energii i korozji instalacji

Izolacje techniczne - zapobieganie stratom energii i korozji instalacji Izolacje techniczne - zapobieganie stratom energii i korozji instalacji

Izolacje techniczne w instalacjach powinny skutecznie chronić nie tylko przed stratami energii (zyskami lub stratami ciepła i chłodu), ale także przed kondensacją pary wodnej na powierzchni przewodów,...

Izolacje techniczne w instalacjach powinny skutecznie chronić nie tylko przed stratami energii (zyskami lub stratami ciepła i chłodu), ale także przed kondensacją pary wodnej na powierzchni przewodów, a w razie potrzeby pełnić nawet funkcję izolacji akustycznej.

mgr inż. Michał Musiał Innowacyjne rozwiązania materiałowe w konstrukcjach stropodachów

Innowacyjne rozwiązania materiałowe w konstrukcjach stropodachów Innowacyjne rozwiązania materiałowe w konstrukcjach stropodachów

Jedną z możliwości poprawy parametrów fizycznych stropodachów jest zastosowanie innowacyjnych, nowoopracowanych materiałów budowlanych, bez zmieniania konwencjonalnego ułożenia warstw tych przegród.

Jedną z możliwości poprawy parametrów fizycznych stropodachów jest zastosowanie innowacyjnych, nowoopracowanych materiałów budowlanych, bez zmieniania konwencjonalnego ułożenia warstw tych przegród.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Izolacja dachu skośnego

Izolacja dachu skośnego Izolacja dachu skośnego

Dach to obok ścian zewnętrznych jedna z najważniejszych przegród w budynku. Jego główne zadania to zapewnienie odpowiedniej wytrzymałości konstrukcyjnej, ochrona przed wpływem czynników atmosferycznych...

Dach to obok ścian zewnętrznych jedna z najważniejszych przegród w budynku. Jego główne zadania to zapewnienie odpowiedniej wytrzymałości konstrukcyjnej, ochrona przed wpływem czynników atmosferycznych (temperatury, wiatru, deszczu, śniegu), a także właściwa izolacja akustyczna.

dr inż. Andrzej Konarzewski Jak określać wartość oporu cieplnego i współczynnika przewodzenia ciepła pianek PUR/PIR w wyrobach budowlanych?

Jak określać wartość oporu cieplnego i współczynnika przewodzenia ciepła pianek PUR/PIR w wyrobach budowlanych? Jak określać wartość oporu cieplnego i współczynnika przewodzenia ciepła pianek PUR/PIR w wyrobach budowlanych?

Polscy producenci płyt warstwowych w obustronnej okładzinie stalowej z rdzeniem izolacyjnym ze sztywnej pianki PUR/PIR według PN-EN 14509:2013-12 [1] oraz płyt izolacyjnych ze sztywnej pianki PUR/PIR do...

Polscy producenci płyt warstwowych w obustronnej okładzinie stalowej z rdzeniem izolacyjnym ze sztywnej pianki PUR/PIR według PN-EN 14509:2013-12 [1] oraz płyt izolacyjnych ze sztywnej pianki PUR/PIR do izolacji cieplnej w budownictwie według PN- -EN 13165:2013-05 [2] dotychczas nie uzgodnili konsensusu w sprawie deklaracji właściwości cieplnych, tak jak to sugeruje załącznik normatywny C.

mgr inż. Krzysztof Patoka Wiarygodność eksponatów handlowych

Wiarygodność eksponatów handlowych Wiarygodność eksponatów handlowych

Przed podjęciem decyzji o zakupie danego materiału czy systemu termoizolacyjnego, warto przeczytać ulotki i instrukcje dotyczące wyrobów różnych producentów oraz doradzić się osób mających fachową wiedzę....

Przed podjęciem decyzji o zakupie danego materiału czy systemu termoizolacyjnego, warto przeczytać ulotki i instrukcje dotyczące wyrobów różnych producentów oraz doradzić się osób mających fachową wiedzę. Dzięki takiemu przygotowaniu merytorycznemu łatwiej ustrzec się przed chwytami marketingowymi stosowanymi przez niektórych handlowców.

mgr inż. Józef Papiński, dr inż. Leszek Żabski Izolacyjna pianka poliuretanowa z otwartymi komórkami

Izolacyjna pianka poliuretanowa z otwartymi komórkami Izolacyjna pianka poliuretanowa z otwartymi komórkami

Rozwój produkcji różnorodnych materiałów budowlanych i nowych technologii izolowania umożliwia projektowanie i wykonywanie budynków zapewniających przez cały rok komfortowe warunki użytkowania. Nie oznacza...

Rozwój produkcji różnorodnych materiałów budowlanych i nowych technologii izolowania umożliwia projektowanie i wykonywanie budynków zapewniających przez cały rok komfortowe warunki użytkowania. Nie oznacza to jednak ostatecznego rozwiązania problemu komfortu życia i oszczędności energii.

dr inż. Andrzej Konarzewski Ścienne płyty warstwowe – odporność ogniowa EI 30

Ścienne płyty warstwowe – odporność ogniowa EI 30 Ścienne płyty warstwowe – odporność ogniowa EI 30

Zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], do budowy ściany zewnętrznej, w budynkach o klasie odporności...

Zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], do budowy ściany zewnętrznej, w budynkach o klasie odporności pożarowej „D” powinny zostać zastosowane płyty warstwowe o klasie odporności ogniowej EI 30. W artykule dokonana zostanie analiza możliwości osiągnięcia takiej odporności ogniowej przez ścienne płyty warstwowe z rdzeniem termoizolacyjnym PUR/PIR.

Jacek Sawicki Surowce stosowane do wysokotemperaturowych izolacji termicznych

Surowce stosowane do wysokotemperaturowych izolacji termicznych Surowce stosowane do wysokotemperaturowych izolacji termicznych

Charakterystyczną cechą surowców przydatnych w budownictwie do produkcji wyrobów izolacyjnych odpornych na wysokie temperatury jest ich struktura materiałowa odznaczająca się dużym oporem cieplnym, co...

Charakterystyczną cechą surowców przydatnych w budownictwie do produkcji wyrobów izolacyjnych odpornych na wysokie temperatury jest ich struktura materiałowa odznaczająca się dużym oporem cieplnym, co przekłada się na niską wartość współczynnika przewodzenia ciepła λ. Dzięki tej właściwości zmniejsza się lub jest zatrzymywany przepływ ciepła przez konstrukcję, na której materiał został zamocowany bądź wbudowany.

mgr inż. Józef Papiński, dr inż. Leszek Żabski Oszczędzanie energii a zastosowanie pianek poliuretanowych

Oszczędzanie energii a zastosowanie pianek poliuretanowych Oszczędzanie energii a zastosowanie pianek poliuretanowych

Prognozy demograficzne przewidują, że w 2030 r. liczba ludności na świecie wzrośnie do ok. 8 mld, zwiększy się więc zapotrzebowanie na energię. Przy malejących naturalnych zasobach nośników energii oznacza...

Prognozy demograficzne przewidują, że w 2030 r. liczba ludności na świecie wzrośnie do ok. 8 mld, zwiększy się więc zapotrzebowanie na energię. Przy malejących naturalnych zasobach nośników energii oznacza to konieczność ograniczania jej zużycia. Jednym ze sposób na oszczędzanie energii powinno być zwiększanie jakości materiałów izolacyjnych i techniki ich stosowania.

Jacek Sawicki Pianki izolacyjne PIR w budownictwie

Pianki izolacyjne PIR w budownictwie

Pianki PIR wciąż pozostają względnie nowymi materiałami termoizolacyjnymi, chociaż na świecie stosowane są już od ponad czterdziestu lat. Data ich powstania jest nieznana, bo na początku obwarowane były...

Pianki PIR wciąż pozostają względnie nowymi materiałami termoizolacyjnymi, chociaż na świecie stosowane są już od ponad czterdziestu lat. Data ich powstania jest nieznana, bo na początku obwarowane były klauzulą tajności z racji zastosowań w amerykańskich programach technologii militarnych i kosmicznych. Jedną z pierwszych firm wprowadzających ten materiał do technologii cywilnych był koncern Hunter Panels, który już w 1975 r. produkował z niego płyty izolacyjne.

Jarosław Guzal Kalmatron wreszcie w Polsce

Kalmatron wreszcie w Polsce Kalmatron wreszcie w Polsce

Jakie jest przeznaczenie i zastosowanie kalmatronu? Na czym polega ta technologia? Działanie nowego na polskim rynku produktu przybliżają Grzegorz Długokęcki - prezes zarządu PIW Drycon, oraz Dobromir...

Jakie jest przeznaczenie i zastosowanie kalmatronu? Na czym polega ta technologia? Działanie nowego na polskim rynku produktu przybliżają Grzegorz Długokęcki - prezes zarządu PIW Drycon, oraz Dobromir Kułakowski - prezes zarządu Kalmatron EU.

Jarosław Guzal Balex Metal: Nadszedł czas na izolację Thermano

Balex Metal: Nadszedł czas na izolację Thermano Balex Metal: Nadszedł czas na izolację Thermano

Jaka jest obecnie sytuacja branży dachowej, a jak wygląda rynek płyt warstwowych? Jaka będzie przyszłość izolacji Thermano?

Jaka jest obecnie sytuacja branży dachowej, a jak wygląda rynek płyt warstwowych? Jaka będzie przyszłość izolacji Thermano?

Jarosław Guzal KFB Polska: Rozwiązujemy problemy

KFB Polska: Rozwiązujemy problemy KFB Polska: Rozwiązujemy problemy

Jaka jest świadomość rynku w zakresie pomiarów, analizy i redukcji hałasu? Na czym koncentruje się działalność firmy?

Jaka jest świadomość rynku w zakresie pomiarów, analizy i redukcji hałasu? Na czym koncentruje się działalność firmy?

Jarosław Guzal PETRALANA: Nowy producent skalnej wełny mineralnej

PETRALANA: Nowy producent skalnej wełny mineralnej PETRALANA: Nowy producent skalnej wełny mineralnej

Tomasz Wesołowski - prezes zarządu firmy Petralana S.A., w rozmowie z Jarosławem Guzalem o początkach działalności firmy na rynku producentów wełny mineralnej oraz o kierunkach strategii rozwojowej przedsiębiorstwa.

Tomasz Wesołowski - prezes zarządu firmy Petralana S.A., w rozmowie z Jarosławem Guzalem o początkach działalności firmy na rynku producentów wełny mineralnej oraz o kierunkach strategii rozwojowej przedsiębiorstwa.

Jarosław Guzal MIiB: Mamy dużo planów i będziemy je konsekwentnie realizować

MIiB: Mamy dużo planów i będziemy je konsekwentnie realizować MIiB: Mamy dużo planów i będziemy je konsekwentnie realizować

Tomasz Żuchowski - podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa - o postępie prac nad Kodeksem Budowlanym, kierunkach zmian w Warunkach Technicznych, a także o nowych kompetencjach Głównego...

Tomasz Żuchowski - podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa - o postępie prac nad Kodeksem Budowlanym, kierunkach zmian w Warunkach Technicznych, a także o nowych kompetencjach Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.

Jarosław Guzal Fakro: 25 lat i co dalej?

Fakro: 25 lat i co dalej? Fakro: 25 lat i co dalej?

Janusz Komurkiewicz, członek zarządu firmy Fakro, mówi o nowych przedsięwzięciach w segmencie okien dachowych oraz związanych z tym niezbędnych regulacjach prawnych.

Janusz Komurkiewicz, członek zarządu firmy Fakro, mówi o nowych przedsięwzięciach w segmencie okien dachowych oraz związanych z tym niezbędnych regulacjach prawnych.

Jarosław Guzal Rockwool: Nie ma alternatywy dla wełny

Rockwool: Nie ma alternatywy dla wełny Rockwool: Nie ma alternatywy dla wełny

Andrzej Kielar, prezes zarządu Rockwool Polska dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat rozwoju rynku izolacji w Polsce uwarunkowanego kierunkami rosnących wymogów budowlanych.

Andrzej Kielar, prezes zarządu Rockwool Polska dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat rozwoju rynku izolacji w Polsce uwarunkowanego kierunkami rosnących wymogów budowlanych.

Jarosław Guzal Nowy sternik w Schomburg Polska

Nowy sternik w Schomburg Polska Nowy sternik w Schomburg Polska

O rozwoju rynku chemii budowlanej, a także o renowacji obiektów zabytkowych i potencjale polimoczników mówi Krzysztof Pogan, dyrektor zarządzający w firmie Schomburg Polska.

O rozwoju rynku chemii budowlanej, a także o renowacji obiektów zabytkowych i potencjale polimoczników mówi Krzysztof Pogan, dyrektor zarządzający w firmie Schomburg Polska.

Wybrane dla Ciebie

Odkryj trendy projektowania elewacji »

Odkryj trendy projektowania elewacji » Odkryj trendy projektowania elewacji »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec » Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »  Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych » Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny » Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.