Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

DAchy i FAsady – nowoczesność i bezpieczeństwo – konferencja Stowarzyszenia DAFA

DAchy i FAsady – nowoczesność i bezpieczeństwo – konferencja Stowarzyszenia DAFA
DAchy i FAsady – nowoczesność i bezpieczeństwo – konferencja Stowarzyszenia DAFA

12 marca podczas targów BUDMA 2014 odbyła się IV konferencja naukowo-techniczna „DAchy i FAsady – nowoczesność i bezpieczeństwo”.

W konferencji wzięło udział blisko 150 specjalistów zawodowo związanych z planowaniem i realizacją dachów płaskich oraz fasad – architektów, projektantów, wykonawców, producentów, pracowników jednostek naukowo-badawczych oraz reprezentantów środowisk akademickich.

Na program konferencji złożyła się prezentacja Stowarzyszenia DAFA oraz siedem innych prelekcji wygłoszonych przez ekspertów DAFA.

Prezes Stowarzyszenia Witold Okoński oraz Dyrektor Biura Katarzyna Wiktorska podsumowali osiągnięcia Stowarzyszenia DAFA przez pryzmat realizowanych projektów, podkreślając rozwój aktywności merytorycznych w zespołach eksperckich, dorobek wydawniczy (17 publikacji technicznych), szeroką współpracę międzynarodową (IFD, IFBS, FLL), oraz stale rosnące gremium firm.

Pierwszy referat poświęcony był „Wpływowi gatunku stali na nośność elementu z blachy profilowanej”. W rozszerzeniu tematyki Jarosław Stankiewicz wskazał na znaczenie gatunku stali i tolerancji wykonania przy określaniu parametrów wytrzymałościowych blachy profilowanej w świetle normy PN EN-1993-1-3, opierając się na przykładzie obliczeniowym.

Zwrócił uwagę na poprawne i świadome projektowanie blach profilowanych uwzględniające odpowiednie parametry oraz margines bezpieczeństwa wytężenia blachy w specyfikacji projektu.

Obecnie trudno sobie wyobrazić budownictwo, szczególnie halowe, użyteczności publicznej, przemysłowe i specjalne, bez obudowy z płyt warstwowych. Piotr Olgierd Korycki w wystąpieniu „Błędy przy stosowaniu lekkiej obudowy wykonywanej z płyt warstwowych” omówił najczęściej występujące mankamenty przy stosowaniu płyt warstwowych od momentu projektowania poprzez produkcję po etap montażu.

W prezentacji „Elewacje perforowane – sposób na niepowtarzalny charakter obiektu” Jakub Fiszer zobrazował praktycznie możliwości współczesnej architektury w kształtowaniu rysunku elewacji z wykorzystaniem nowych materiałów wykończeniowych fasad wentylowanych.

Ze szczególnym zainteresowaniem przyjęto referat „Szczelność dachów zielonych” zaprezentowany przez Mariana Kiesa i Piotra Wolańskiego. Prelegenci zwrócili uwagę na aspekt bezpieczeństwa, wskazując na zagrożenia z tytułu stosowania nieodpowiednio dobranych produktów.  Wskazali na znaczenie nowej inicjatywy DAFA dla branży budowlanej – wydania w języku polskim wytycznych FLL dla dachów zielonych.
  
Michał Wilk wprowadził w zakres zagadnień związanych z odśnieżaniem dachów płaskich w ujęciu prawnym, organizacyjnym, dzieląc się swoimi obserwacjami i wnioskami z minionych zim.

W swoim referacie zwrócił uwagę, że projekt odśnieżania dachu powinien być integralną częścią projektu wykonawczego obiektu oraz podał przykłady niebezpiecznych praktyk związanych z usuwaniem śniegu z dachów.

Ponadto zasygnalizowane zostały problemy projektowe w przypadku obiektów modernizowanych, rozbudowywanych bądź będących w obszarze wpływu nowo projektowanych obiektów, a wynikające ze zmiany normy obciążenia śniegiem.

Potrzebujesz więcej TREŚCI?

Odbierz TUTAJ
IZO-newsletter »

Aspekt zabezpieczeń prac budowlanych w kontekście przepisów BHP omówił Benjamin Kuciński. Autor zaprezentował na przykładzie realizacji stadionu we Wrocławiu możliwości zastosowania różnych rodzajów zabezpieczeń. Przestrzeganie zasad omówionych w prezentacji i stosowanie odpowiednich kryteriów doboru rozwiązań przyczyni się do podniesienia bezpieczeństwa realizacji obiektów.

Konferencja była okazją do zaprezentowania po raz pierwszy opracowanego pod egidą Stowarzyszenia „Katalogu rozwiązań akustycznych – unikalnego narzędzia da projektantów”. Autor publikacji – Marek Niemas – omówił wymagania akustyczne obowiązujące w Polsce dla budynków przemysłowych i administracyjnych ze szczególnym uwzględnieniem wymagań akustycznych dotyczących izolacyjności przegród zewnętrznych.

Zaprezentował rozwiązania dla konkretnych przegród, posiadających potwierdzone właściwości akustyczne przez laboratoria akredytowane.

Ocena Konferencji w opinii słuchaczy jest wysoka zarówno pod kątem merytorycznego programu, interesującej prezentacji omawianych zagadnień, jak i jej strony organizacyjnej. Tym samym IV Konferencja Stowarzyszenia dowiodła, jak ważną rolę odgrywa DAFA w propagowaniu wiedzy i rozwoju nowoczesnego i bezpiecznego budownictwa.

Patronat medialny nad konferencją DAFA objął miesięcznik IZOLACJE

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 4/2014

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji balkonu, a czego do izolacji dachu?

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Najczęściej spotykane w polskim budownictwie dachy to dachy płaskie, pokryte papą lub blachą, więc... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Jak i czym ocieplić poddasze?


W systemie termoizolacji na krokwiach, która z pewnością jest najbardziej efektywną metodą termoizolacji, stosuje się... ZOBACZ »Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Tłumienie dźwięków uderzeniowych i drgań budynków. Zobacz »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej »

Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Wyniki badań statystycznych wskazują, że ok. 80% wszystkich uszkodzeń obiektów budowlanych sprowadza się w rezultacie do problemów z nieszczelną hydroizolacją.  czytaj dalej »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa i czyszczeniu... ZOBACZ »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Popularność tego materiału rośnie. Dlaczego?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » To nowoczesny materiał termoizolacyjny, który zdobył... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.