Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

DAchy i FAsady – nowoczesność i bezpieczeństwo – konferencja Stowarzyszenia DAFA

DAchy i FAsady – nowoczesność i bezpieczeństwo – konferencja Stowarzyszenia DAFA
DAchy i FAsady – nowoczesność i bezpieczeństwo – konferencja Stowarzyszenia DAFA

12 marca podczas targów BUDMA 2014 odbyła się IV konferencja naukowo-techniczna „DAchy i FAsady – nowoczesność i bezpieczeństwo”.

W konferencji wzięło udział blisko 150 specjalistów zawodowo związanych z planowaniem i realizacją dachów płaskich oraz fasad – architektów, projektantów, wykonawców, producentów, pracowników jednostek naukowo-badawczych oraz reprezentantów środowisk akademickich.

Na program konferencji złożyła się prezentacja Stowarzyszenia DAFA oraz siedem innych prelekcji wygłoszonych przez ekspertów DAFA.

Prezes Stowarzyszenia Witold Okoński oraz Dyrektor Biura Katarzyna Wiktorska podsumowali osiągnięcia Stowarzyszenia DAFA przez pryzmat realizowanych projektów, podkreślając rozwój aktywności merytorycznych w zespołach eksperckich, dorobek wydawniczy (17 publikacji technicznych), szeroką współpracę międzynarodową (IFD, IFBS, FLL), oraz stale rosnące gremium firm.

Pierwszy referat poświęcony był „Wpływowi gatunku stali na nośność elementu z blachy profilowanej”. W rozszerzeniu tematyki Jarosław Stankiewicz wskazał na znaczenie gatunku stali i tolerancji wykonania przy określaniu parametrów wytrzymałościowych blachy profilowanej w świetle normy PN EN-1993-1-3, opierając się na przykładzie obliczeniowym.

Zwrócił uwagę na poprawne i świadome projektowanie blach profilowanych uwzględniające odpowiednie parametry oraz margines bezpieczeństwa wytężenia blachy w specyfikacji projektu.

Obecnie trudno sobie wyobrazić budownictwo, szczególnie halowe, użyteczności publicznej, przemysłowe i specjalne, bez obudowy z płyt warstwowych. Piotr Olgierd Korycki w wystąpieniu „Błędy przy stosowaniu lekkiej obudowy wykonywanej z płyt warstwowych” omówił najczęściej występujące mankamenty przy stosowaniu płyt warstwowych od momentu projektowania poprzez produkcję po etap montażu.

W prezentacji „Elewacje perforowane – sposób na niepowtarzalny charakter obiektu” Jakub Fiszer zobrazował praktycznie możliwości współczesnej architektury w kształtowaniu rysunku elewacji z wykorzystaniem nowych materiałów wykończeniowych fasad wentylowanych.

Ze szczególnym zainteresowaniem przyjęto referat „Szczelność dachów zielonych” zaprezentowany przez Mariana Kiesa i Piotra Wolańskiego. Prelegenci zwrócili uwagę na aspekt bezpieczeństwa, wskazując na zagrożenia z tytułu stosowania nieodpowiednio dobranych produktów.  Wskazali na znaczenie nowej inicjatywy DAFA dla branży budowlanej – wydania w języku polskim wytycznych FLL dla dachów zielonych.
  
Michał Wilk wprowadził w zakres zagadnień związanych z odśnieżaniem dachów płaskich w ujęciu prawnym, organizacyjnym, dzieląc się swoimi obserwacjami i wnioskami z minionych zim.

W swoim referacie zwrócił uwagę, że projekt odśnieżania dachu powinien być integralną częścią projektu wykonawczego obiektu oraz podał przykłady niebezpiecznych praktyk związanych z usuwaniem śniegu z dachów.

Ponadto zasygnalizowane zostały problemy projektowe w przypadku obiektów modernizowanych, rozbudowywanych bądź będących w obszarze wpływu nowo projektowanych obiektów, a wynikające ze zmiany normy obciążenia śniegiem.

Potrzebujesz więcej TREŚCI?

Odbierz TUTAJ
IZO-newsletter »

Aspekt zabezpieczeń prac budowlanych w kontekście przepisów BHP omówił Benjamin Kuciński. Autor zaprezentował na przykładzie realizacji stadionu we Wrocławiu możliwości zastosowania różnych rodzajów zabezpieczeń. Przestrzeganie zasad omówionych w prezentacji i stosowanie odpowiednich kryteriów doboru rozwiązań przyczyni się do podniesienia bezpieczeństwa realizacji obiektów.

Konferencja była okazją do zaprezentowania po raz pierwszy opracowanego pod egidą Stowarzyszenia „Katalogu rozwiązań akustycznych – unikalnego narzędzia da projektantów”. Autor publikacji – Marek Niemas – omówił wymagania akustyczne obowiązujące w Polsce dla budynków przemysłowych i administracyjnych ze szczególnym uwzględnieniem wymagań akustycznych dotyczących izolacyjności przegród zewnętrznych.

Zaprezentował rozwiązania dla konkretnych przegród, posiadających potwierdzone właściwości akustyczne przez laboratoria akredytowane.

Ocena Konferencji w opinii słuchaczy jest wysoka zarówno pod kątem merytorycznego programu, interesującej prezentacji omawianych zagadnień, jak i jej strony organizacyjnej. Tym samym IV Konferencja Stowarzyszenia dowiodła, jak ważną rolę odgrywa DAFA w propagowaniu wiedzy i rozwoju nowoczesnego i bezpiecznego budownictwa.

Patronat medialny nad konferencją DAFA objął miesięcznik IZOLACJE

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 4/2014

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »Odkryj nowy wymiar bezpieczeństwa dla Twojego domu »

Żaluzje ceramiczne, szklane, wentylowane. Co wybrać?

Każdemu z nas zależy na zapewnieniu odpowiedniego bezpieczeństwa swoim bliskim i miejscu, które jest dla nas najważniejsze. Wybór...
czytaj dalej »

Które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? Jak ochronić wnętrze przed słońcem, hałasem lub zimnem? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Izolacja natryskowa - co warto wiedzieć?

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Produkty polimocznikowe można stosować wszędzie tam, gdzie wymagana jest... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »

Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Najlepszy produkt na tynku termoizolacji? Sprawdź »

Jak uzyskać pełne uprawnienia architektoniczne?

Obniżona wartość λ pozwala zmniejszyć straty energetyczne oraz wydatki na eksploatacje budynków.
czytaj dalej »

Zobacz, jak otrzymać uprawnienia do samodzielnego wykonywania zawodu architekta w Polsce i UE czytaj dalej »

Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Sprawdzony sposób na przyspieszenie ocieplenia »

W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i izolacja pod płytą fundamentową... czytaj dalej » Jakiego produktu użyć, by aplikacja była łatwa, efektywność większa, a tempo pracy ekspresowe? czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji podłóg, dachów i fasad?


Istotną różnicą pomiędzy styropianami białymi i grafitowymi jest ich odporność na ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
7/8/2019

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wtórne hydroizolacje poziome
  • - Mocowanie elewacji wentylowanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.