Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

DAchy i FAsady – nowoczesność i bezpieczeństwo – konferencja Stowarzyszenia DAFA

DAchy i FAsady – nowoczesność i bezpieczeństwo – konferencja Stowarzyszenia DAFA
DAchy i FAsady – nowoczesność i bezpieczeństwo – konferencja Stowarzyszenia DAFA

12 marca podczas targów BUDMA 2014 odbyła się IV konferencja naukowo-techniczna „DAchy i FAsady – nowoczesność i bezpieczeństwo”.

W konferencji wzięło udział blisko 150 specjalistów zawodowo związanych z planowaniem i realizacją dachów płaskich oraz fasad – architektów, projektantów, wykonawców, producentów, pracowników jednostek naukowo-badawczych oraz reprezentantów środowisk akademickich.

Na program konferencji złożyła się prezentacja Stowarzyszenia DAFA oraz siedem innych prelekcji wygłoszonych przez ekspertów DAFA.

Prezes Stowarzyszenia Witold Okoński oraz Dyrektor Biura Katarzyna Wiktorska podsumowali osiągnięcia Stowarzyszenia DAFA przez pryzmat realizowanych projektów, podkreślając rozwój aktywności merytorycznych w zespołach eksperckich, dorobek wydawniczy (17 publikacji technicznych), szeroką współpracę międzynarodową (IFD, IFBS, FLL), oraz stale rosnące gremium firm.

Pierwszy referat poświęcony był „Wpływowi gatunku stali na nośność elementu z blachy profilowanej”. W rozszerzeniu tematyki Jarosław Stankiewicz wskazał na znaczenie gatunku stali i tolerancji wykonania przy określaniu parametrów wytrzymałościowych blachy profilowanej w świetle normy PN EN-1993-1-3, opierając się na przykładzie obliczeniowym.

Zwrócił uwagę na poprawne i świadome projektowanie blach profilowanych uwzględniające odpowiednie parametry oraz margines bezpieczeństwa wytężenia blachy w specyfikacji projektu.

Obecnie trudno sobie wyobrazić budownictwo, szczególnie halowe, użyteczności publicznej, przemysłowe i specjalne, bez obudowy z płyt warstwowych. Piotr Olgierd Korycki w wystąpieniu „Błędy przy stosowaniu lekkiej obudowy wykonywanej z płyt warstwowych” omówił najczęściej występujące mankamenty przy stosowaniu płyt warstwowych od momentu projektowania poprzez produkcję po etap montażu.

W prezentacji „Elewacje perforowane – sposób na niepowtarzalny charakter obiektu” Jakub Fiszer zobrazował praktycznie możliwości współczesnej architektury w kształtowaniu rysunku elewacji z wykorzystaniem nowych materiałów wykończeniowych fasad wentylowanych.

Ze szczególnym zainteresowaniem przyjęto referat „Szczelność dachów zielonych” zaprezentowany przez Mariana Kiesa i Piotra Wolańskiego. Prelegenci zwrócili uwagę na aspekt bezpieczeństwa, wskazując na zagrożenia z tytułu stosowania nieodpowiednio dobranych produktów.  Wskazali na znaczenie nowej inicjatywy DAFA dla branży budowlanej – wydania w języku polskim wytycznych FLL dla dachów zielonych.
  
Michał Wilk wprowadził w zakres zagadnień związanych z odśnieżaniem dachów płaskich w ujęciu prawnym, organizacyjnym, dzieląc się swoimi obserwacjami i wnioskami z minionych zim.

W swoim referacie zwrócił uwagę, że projekt odśnieżania dachu powinien być integralną częścią projektu wykonawczego obiektu oraz podał przykłady niebezpiecznych praktyk związanych z usuwaniem śniegu z dachów.

Ponadto zasygnalizowane zostały problemy projektowe w przypadku obiektów modernizowanych, rozbudowywanych bądź będących w obszarze wpływu nowo projektowanych obiektów, a wynikające ze zmiany normy obciążenia śniegiem.

Potrzebujesz więcej TREŚCI?

Odbierz TUTAJ
IZO-newsletter »

Aspekt zabezpieczeń prac budowlanych w kontekście przepisów BHP omówił Benjamin Kuciński. Autor zaprezentował na przykładzie realizacji stadionu we Wrocławiu możliwości zastosowania różnych rodzajów zabezpieczeń. Przestrzeganie zasad omówionych w prezentacji i stosowanie odpowiednich kryteriów doboru rozwiązań przyczyni się do podniesienia bezpieczeństwa realizacji obiektów.

Konferencja była okazją do zaprezentowania po raz pierwszy opracowanego pod egidą Stowarzyszenia „Katalogu rozwiązań akustycznych – unikalnego narzędzia da projektantów”. Autor publikacji – Marek Niemas – omówił wymagania akustyczne obowiązujące w Polsce dla budynków przemysłowych i administracyjnych ze szczególnym uwzględnieniem wymagań akustycznych dotyczących izolacyjności przegród zewnętrznych.

Zaprezentował rozwiązania dla konkretnych przegród, posiadających potwierdzone właściwości akustyczne przez laboratoria akredytowane.

Ocena Konferencji w opinii słuchaczy jest wysoka zarówno pod kątem merytorycznego programu, interesującej prezentacji omawianych zagadnień, jak i jej strony organizacyjnej. Tym samym IV Konferencja Stowarzyszenia dowiodła, jak ważną rolę odgrywa DAFA w propagowaniu wiedzy i rozwoju nowoczesnego i bezpiecznego budownictwa.

Patronat medialny nad konferencją DAFA objął miesięcznik IZOLACJE

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 4/2014

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Przepis na idealnie gładkie i naturalnie białe ściany »


Szybko znajduj ukryte usterki i skracaj czas diagnostyki... ZOBACZ »


Szybki montaż stropu – jak to zrobić »

Jak dobrać optymalną elewację do budynku?

Różne wysokości konstrukcyjne stropów i różne rozstawy...
czytaj dalej »

Począwszy od wyboru rodzaju budynku, w pierwszym kroku, w kolejnych wskaż... czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Potrzebny Ci wysokiej jakości tynk?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacji instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Jak zapewnić dobrą wibroakustykę budynku?

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Izolacje 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tynki renowacyjne
  • - Potencjał i funkcje dachów zielonych w miastach
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.