Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Diagnostyka techniczna budynku wielkopłytowego

Okresowa kontrola budynków według przepisów | Podstawowe cechy budownictwa wielkopłytowego | Specyfika konstrukcji | Rodzaje uszkodzeń | Uszkodzenia budynków wielkopłytowych | Bezpieczeństwo konstrukcji

Badany obiekt / Technical diagnostic of building structured with prefabricated large concrete panels
Archiwa autorów

Badany obiekt / Technical diagnostic of building structured with prefabricated large concrete panels


Archiwa autorów

Najczęściej stosowaną metodą w przeglądach obiektów budowlanych jest ocena wizualna. Taka ocena może być wystarczająca do sprawdzenia stanu technicznego niewielkich budynków o prostej konstrukcji. Natomiast w przypadku większych obiektów o konstrukcji bardziej złożonej, takich jak budynki wielkopłytowe, należy zastosować bardziej zaawansowane metody badawcze.

Zobacz także

PU Polska – Związek Producentów Płyt Warstwowych i Izolacji Płyty warstwowe i odnawialne źródła energii jako duet energooszczędności

Płyty warstwowe i odnawialne źródła energii jako duet energooszczędności Płyty warstwowe i odnawialne źródła energii jako duet energooszczędności

Płyty warstwowe od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród projektantów i wykonawców skupionych wokół budownictwa przemysłowego. Coraz częściej jednak biura projektowe sięgają po ten produkt...

Płyty warstwowe od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród projektantów i wykonawców skupionych wokół budownictwa przemysłowego. Coraz częściej jednak biura projektowe sięgają po ten produkt w kontekście domów jedno- lub wielorodzinnych. W zestawieniu z pozyskiwaniem energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (OZE) stanowią gotowy przepis na sprawnie zaizolowany termicznie budynek z osiągniętą niezależnością energetyczną.

fischer Polska sp. z o.o. Zalecenia dotyczące renowacji istniejącego systemu ETICS

Zalecenia dotyczące renowacji istniejącego systemu ETICS Zalecenia dotyczące renowacji istniejącego systemu ETICS

Przed podjęciem decyzji o wykonaniu dodatkowego docieplenia konieczna jest szczegółowa inwentaryzacja istniejącego układu/systemu ocieplenia oraz podłoża. Ocenę taką należy wykonać etapowo.

Przed podjęciem decyzji o wykonaniu dodatkowego docieplenia konieczna jest szczegółowa inwentaryzacja istniejącego układu/systemu ocieplenia oraz podłoża. Ocenę taką należy wykonać etapowo.

RAXY Sp. z o.o. Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

ABSTRAKT

W artykule opisano specyfikę konstrukcji oraz rodzaje uszkodzeń budynków wielkopłytowych. Omówiono rodzaje metod nieniszczących, które mogą być stosowane do diagnozowania stanu konstrukcji takich obiektów. Przedstawiono ponadto wyniki badania nieinwazyjnego przeprowadzonego w budynku wielkopłytowym. Celem badania było ustalenie występowania korozji zbrojenia w elementach płytowych.

The article describes the specifics of the structure and the types of damage to buildings structured with prefabricated large concrete panels. The types of non-destructive methods which can be used to diagnose the condition of such buildings were described. The results of non-invasive tests carried out in the building structured with prefabricated large concrete panels were presented. The aim of the study was to determine the presence of corrosion in reinforcement in the panel elements.

Do oceny budynków wielkopłytowych metoda wizualna jest niewystarczająca, ponieważ nie pozwala na dokonanie oceny stanu połączeń prefabrykatów (tzw. złączy) albo stanu wieszaków w ścianach zewnętrznych wielowarstwowych. Specyfika budownictwa wielkopłytowego, a zwłaszcza wpływ jakości złączy na stan bezpieczeństwa tego typu konstrukcji oraz konieczność zapewnienia ich bezpiecznego użytkowania wymagają zastosowania bardziej efektywnych sposobów i metod oceny ich stanu technicznego.

Budynki te są użytkowane (stanowią podstawowy składnik zasobów mieszkaniowych w Polsce), a więc, z uwagi na aspekty społeczne i psychologiczne, optymalne wydaje się wykorzystanie metod nieniszczących.

Jakie metody nieniszczące mogą ułatwić przeprowadzenie profesjonalnej i obiektywnej oceny stanu technicznego budynków wielkopłytowych? Przedstawiamy także wyniki jednego z badań nieniszczących wykonane w budynku wielkopłytowym.

Okresowa kontrola budynków według przepisów

Ustawa Prawo budowlane [1] nakłada na właściciela lub użytkownika budynku obowiązek utrzymywania obiektu w należytym stanie technicznym.

Według art. 61 właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany utrzymywać i użytkować obiekt zgodnie z zasadami, o których mowa w art. 5 ust. 2 ustawy [1], tzn. użytkować go zgodnie z jego przeznaczeniem i wymaganiami ochrony środowiska oraz utrzymywać go w należytym stanie technicznym i estetycznym.

W art. 62 ust.1 pkt 1 ustawy [1] napisano, że obiekty budowlane powinny być w czasie użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę okresowej kontroli co najmniej raz w roku.

Ocena ta polega na sprawdzeniu:

  • stanu technicznego elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu,
  • instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska,
  • instalacji gazowych oraz przewodów kominowych.

Art. 62 ust. 1 pkt 2 Prawa budowlanego [1] stanowi, iż przeprowadzanie okresowej kontroli polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego, wartości użytkowej i estetyki całego obiektu budowlanego wymagane jest co najmniej raz na 5 lat. Badania mają umożliwić ustalenie pozostałego jeszcze okresu użytkowania obiektu.

Podstawowe cechy budownictwa wielkopłytowego

W latach 50. XX w. w Polsce pojawiło się budownictwo uprzemysłowione: wielkoblokowe i wielkopłytowe.  

Budownictwo wielkoblokowe polegało na zastosowaniu ścian zewnętrznych składających się z bloków międzyokiennych nośnych i podokiennych wypełniających oraz elementów nadproży.

Budownictwo wielkopłytowe charakteryzowało się natomiast ścianami zewnętrznymi składającymi się z płyt o wymiarach odpowiadających wymiarom ściany pomieszczenia, które obudowywały (rys. 1–2).

Konstrukcje wielkoblokowe i wielkopłytowe zaczęto powszechnie stosować w budownictwie mieszkaniowym, przy czym dominowało budownictwo wielkopłytowe. Obecnie oba systemy określa się jedną nazwą: budownictwo wielkopłytowe.

Specyfika konstrukcji

Konstrukcja budynku wielkopłytowego składała się ze ścian nośnych (konstrukcyjnych), stropów i fundamentów. W zależności od kierunku usytuowania ścian nośnych w stosunku do osi podłużnej budynku rozróżnia się trzy podstawowe układy konstrukcyjne:

  • podłużny, charakteryzujący się tym, że ściany nośne są równoległe do podłużnej osi budynku, a stropy są rozpięte prostopadle do tych osi; w tym układzie sztywność przestrzenną zapewniają ściany nośne podłużne (w kierunku podłużnym) oraz poprzeczne ściany ograniczające klatki schodowe (w kierunku poprzecznym) i stropy;
  • poprzeczny, charakteryzujący się tym, że ściany nośne są prostopadłe do osi podłużnej budynku, a stropy rozpięte równolegle do tej osi; w układzie tym sztywność poprzeczną zapewniają ściany nośne poprzeczne, ściany usztywniające usytuowane w kierunku podłużnym oraz stropy;
  • mieszany, który charakteryzuje się tym, że ma ściany nośne zarówno równoległe, jak i prostopadłe do podłużnej osi budynku, stropy oparte są na całym obwodzie i zbrojone krzyżowo; w tym układzie sztywność przestrzenną zapewnia dwukierunkowy układ ścian nośnych wraz ze stropami.

Ściany i stropy w budynkach wielkopłytowych stanowią sztywne tarcze pionowe i poziome wzajemnie powiązane w poziomie stropów, co pozwala na zintegrowanie przestrzenne całego ustroju nośnego budynku (rys. 3–5).

Podstawową cechą konstrukcji budynków wielkopłytowych, odróżniającą je od innych rodzajów budynków ze ścianami nośnymi, są złącza między prefabrykowanymi płytami ściennymi i stropowymi. Złącza te są newralgicznym punktem – łatwo w nim o mankamenty projektowe i wykonawcze.

Istotną cechą jest ponadto szczególnie duża rola wieńców żelbetowych obiegających ściany konstrukcyjne w poziomie stropów, w których zakotwione jest zbrojenie podporowe stropów.

Budynki mieszkalne wykonane metodami uprzemysłowionymi, a w szczególności w technologii wielkopłytowej, różnią się od budynków tradycyjnych. Różnice te mają następujące podstawy:

  • rodzaj zastosowanych materiałów i ich zestawienie odbiegało istotnie od wcześniejszych rozwiązań,
  • wymiary elementów składowych oraz sposób ich produkcji wyraźnie różniły się od dotychczas stosowanych,
  • połączenie elementów (złącza) i technologie montażu budynków nie miały w przeszłości odpowiedników.

Wymienione różnice muszą się przekładać na specyfikę konserwacji, napraw oraz modernizacji takich obiektów.

Rodzaje uszkodzeń

Uszkodzenia budynków wielkopłytowych można podzielić na dwie zasadnicze grupy [3]:

  • grupa I – uszkodzenia typowe występujące w każdym rodzaju budynku, niezależnie od zastosowanej technologii, użytych materiałów itp.; obejmują elementy wykończenia budynku, pokrycia dachów, obróbki blacharskie, izolacje przeciwwilgociowe lub/i izolacje przeciwwodne;
  • grupa II – wady i uszkodzenia charakterystyczne dla budownictwa wielkopłytowego, wynikające z zastosowanych materiałów, rodzajów elementów prefabrykowanych, rodzajów złączy itp. Wady i uszkodzenia należące do tej grupy dotyczą:
    – prefabrykatów ścian zewnętrznych (odpadanie warstwy fakturowej, zarysowania i spękania, przecieki wód opadowych przez fakturę, nadmierne zawilgocenia, przemarzanie itp.);
    – warstwy ocieplającej (obniżenie cech izolacyjnych wynikające z zawilgocenia lub/i zmiany struktury materiału termoizolacyjnego, odspajanie się tej warstwy od innych warstw ściany);
    – spoin (ubytki na krawędziach warstwy fakturowej, złe wyprofilowanie kanału dekompresji, zbyt duża rozwartość szczelin między elementami, brak uszczelnienia spoin itp.);
    – złączy, tj. połączeń prefabrykatów (źle wykonane połączenie, nieszczelności, korozja stali wywołana głównie zjawiskami karbonatyzacji itp.);
    – płyt stropowych (głównie tzw. klawiszowanie);
    – ściennych elementów wewnętrznych (rysy, spękania, oddzielenia itp.);
    – podłoży podposadzkowych (spękania, odspojenia, zapadania itp.);
    – stolarki (nieszczelności, niska izolacyjność cieplna, uszkodzenia mechaniczne);
    – instalacji centralnego ogrzewania, gazowej, elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej;
    – wind i zsypów.

Bezpieczeństwo konstrukcji

Zapewnienie bezpieczeństwa konstrukcji budynków wielkopłytowych wymaga uwzględnienia:

  • specyfiki konstrukcji budynków wielkopłytowych,
  • wymagań formalno-prawnych i normowych,
  • specyficznych elementów wpływających na ocenę bezpieczeństwa konstrukcji budynku i jego niezawodność, trwałość itp.,
  • zagrożeń bezpieczeństwa konstrukcji.

Metody nieniszczące stosowane do diagnozowania stanu konstrukcji

Budynki wielkopłytowe są obecnie użytkowane, dlatego bardzo ważne jest, aby szczególnie intensywnie rozwijać i stosować metody nieniszczące.

Ogólnie metody nieniszczące stosowane w budownictwie dzieli się na metody [4]:

  • sklerometryczne,
  • akustyczne,
  • elektromagnetyczne,
  • elektryczne,
  • radiologiczne.

Do oceny wytrzymałości materiałów budowlanych wbudowanych w obiekt preferowane jest stosowanie metod sklerometrycznych i akustycznych (np. do oceny wytrzymałości betonu).

Do oceny wymiarów elementów oraz lokalizacji wad i uszkodzeń zalecane są metody akustyczne (ultradźwiękowa, echa, impact-echo, analiza spektralana fal powierzchniowych, impulse-response, radarowa, sejsmiczna, emisja akustyczna) i radiologiczne.

Do ustalenia lokalizacji zbrojenia i określenia zaawansowania korozyjnego stosuje się metody elektromagnetyczne, radiologiczne i elektryczne. Wreszcie do pomiaru wilgotności wykorzystuje się metody chemiczne i fizyczne.

W przypadku budynków wielkopłytowych wszystkie wymienione metody diagnostyczne wydają się optymalne, jednak należy je specjalnie ukierunkować na problemy występujące w tego typu budownictwie (np. opracować poradniki z procedurą prowadzenia badań i pomiarów, przykładową analizą ich rezultatów i wnioskowania).

Metoda sklerometryczna

Sklerometria (gr. sklērós ‘suchy’, ‘twardy’ oraz gr. metreín ‘mierzyć’) to nieniszcząca metoda badania wytrzymałości budowlanych elementów konstrukcyjnych. Jest ona jedną z najbardziej rozpowszechnionych na świecie. Stosowana od połowy XX w. do kontroli stanu betonu, obecnie znajduje zastosowanie także w badaniu ceramiki, zaprawy murarskiej, gipsu, a nawet drewna.

Przy wykorzystaniu sklerometru można ocenić cechy wytrzymałościowe betonu, z którego wykonano elementy ścienne, stropowe, klatki schodowe w konstrukcjach budynków wielkopłytowych.

Metoda akustyczna

Wykorzystuje ona fale akustyczne o wysokich częstotliwościach (30 kHz–25 MHz). Jedną z najczęściej stosowanych metod akustycznych w budownictwie jest metoda ultradźwiękowa, bazująca na pomiarze prędkości fal.

W celu określenia wytrzymałości badanego materiału, jego wymiarów, wad materiałowych i obserwacji ich powstawania wykorzystuje się zjawiska zachodzące podczas przepuszczania fali przez badany materiał, takie jak: odbicie, przenikanie, załamanie, transformacja, dyfrakcja, rozproszenie czy zmiana geometrii wiązki [4, 5].

Metoda radarowa (gpr – ground-penetrating radar)

Polega ona na emitowaniu do konstrukcji fali elektromagnetycznej, która częściowo przenika przez kolejne ośrodki o różnych właściwościach dielektrycznych, a częściowo ulega rozproszeniu bądź odbiciu [2]. Sygnały odbite są wychwytywane i rejestrowane przez antenę odbiorczą. Efektem badania jest falogram, który jest zapisem wszystkich odbitych impulsów zanotowanych podczas profilowania.

Metoda wykorzystywana jest do lokalizacji i wizualizacji zbrojenia, szacowania średnicy zbrojenia, wykrywania pustek i nieciągłości struktury betonu oraz do szacowania grubości i określania wilgotności betonu [4, 5].

Metoda radiograficzna

Jest najbardziej przydatna w budownictwie ze wszystkich metod radiologicznych. Stosowana jest przede wszystkim do lokalizacji i oceny zbrojenia w żelbecie.

Badania tą metodą polegają na rejestracji zjawiska osłabienia natężenia promieniowania, rozproszenia i tłumienia fal przechodzących przez element. Należy zauważyć, że badania radiograficzne potrzebują szczególnego zestawu zabezpieczeń przed promieniowaniem jonizującym, a ponadto aparatura pomiarowa jest dość skomplikowana [4, 5].

Metoda elektromagnetyczna

Polega na analizie zjawisk zachodzących w polu elektromagnetycznym emitowanym w głąb badanego elementu wytwarzanym przez sondę przy zbliżaniu do ferromagnetyku (np. pręta stali).

Wykorzystuje różne właściwości elektryczne i magnetyczne stali i betonu. Stosowana jest do lokalizacji zbrojenia, pomiaru średnicy i wielkości otuliny [4, 5].

Metoda elektrochemiczna

Wykorzystuje się ją do badania korozji w elementach żelbetowych. Polega na pomiarze różnicy potencjału elektrycznego między zbrojeniem a betonem. W tym celu do badanego elementu przykłada się półogniwo w postaci wydrążonej rurki z miedzianymi elektrodami zanurzonymi w roztworze siarczanu miedzi. Oprócz elektrody siarczanowej, używane są również elektrody z kalomelem lub chlorkiem srebra [5].

Z tak skonstruowaną elektrodą zintegrowany jest woltomierz podłączany do dostępnego fragmentu zbrojenia. Rolą półogniwa jest zapewnienie stałego potencjału odniesienia. Wysoka ujemna liczba napięcia (–350 mV) wskazuje na zajęcie elementu korozją. Jeżeli przyrząd pomiarowy wskazuje liczbę niższą niż –200 mV, korozja nie występuje.

Metoda termograficzna

Termografia, potocznie zwana termowizją, jest metodą, która polega na detekcji promieniowania w paśmie podczerwieni i przetwarzaniu go na obraz widzialny. W takim badaniu, przeprowadzonym w sposób bezdotykowy i bezinwazyjny, uzyskuje się mapę rozkładu temperatur na powierzchni badanego obiektu.

Jest to metoda szczególnie przydatna w ocenie stanu technicznego do oznaczania struktury wewnętrznej elementów nośnych budynków, tj. ścian, płyt stropowych, belek itp. Do badań stosuje się pirometry i kamery termowizyjne [4, 5].

W miarę rozwoju technologii zakres zastosowania termowizji w budownictwie nieustannie się poszerza. Umożliwia ona: wykrywanie zawilgoceń, badanie cieplne budynków, wykrywanie uszkodzeń i niejednorodności materiałów, identyfikację wad technologicznych przegród budynków, wyznaczanie współczynnika przenikania ciepła, wykrywanie przeciągów i prądów cieplnych.

Metody hybrydowe

Łączą one dwie metody (lub więcej), które wzajemnie się dopełniają i sprawdzają, dzięki czemu rozszerza się zakres ich zastosowania i jakość ogólnej analizy.

Takie zespoły pomiarowe można podzielić na dwie zasadnicze grupy, z których jedna łączy metody wykorzystujące to samo zjawisko fizyczne, druga natomiast działa na zasadzie uzupełniania się poszczególnych badań.

Badania stanu technicznego budynku z wielkiej płyty oraz ich wyniki

W celu określenia stanu technicznego budynku wielkopłytowego (fot.) wybudowanego w systemie szczecińskim w 1976 r. przeprowadzono badania nieniszczące (np. badanie rozstawu zbrojenia w płytach, badanie wytrzymałości betonu płyt, oględziny elementów konstrukcyjnych).

Poniżej zostaną przedstawione wyniki badań mających na celu ustalenie występowania korozji zbrojenia w elementach płytowych.

Do pomiaru wybrano 15 miejsc. Do sporządzenia mapy zniszczenia konieczne było przyjęcie potencjałów granicznych (tabela).

W wyniku badań uzyskano kolejno: mapę potencjałów, wykres częstotliwości względnej, wykres częstotliwości skumulowanej oraz mapę zniszczenia służącą do syntetycznej analizy badania. Na podstawie analizy mapy potencjałów i mapy zniszczenia węzła W3 (węzeł między ścianami wewnętrznymi w piwnicy) można zauważyć, że duże prawdopodobieństwo wystąpienia korozji znajduje się w dolnych częściach węzła (kolor czerwony), pozostałe miejsca można uznać za wolne od korozji (rys. 6–7).

Ściana Z1 to zewnętrzna płyta nośna w piwnicy drugiej klatki – ściana południowa, a ściana Z2 to zewnętrzna płyta nośna w piwnicy drugiej klatki – ściana wschodnia. Potencjalny obszar wystąpienia korozji zbrojenia w obydwu ścianach ustala się na podstawie mapy zniszczenia (rys. 8–9).

Szacuje się, że korozja zbrojenia może wystąpić niemal na całej wysokości ścian (kolor czerwony i fioletowy na rys. 8–9). Wystąpienie korozji z prawdopodobieństwem 95% ustalono natomiast na wysokości 70 cm od poziomu posadzki (kolor fioletowy na rys. 8–9).

Przyczyny występowania obszarów niebezpiecznych upatruje się w kontakcie bocznej powierzchni ścian z zalegającym gruntem od zewnątrz oraz kontaktem części ścian z posadzką na gruncie. Pomiar wilgotności w tym obszarze sygnalizował zawilgocenie betonu na wysokości występowania zagrożenia korozyjnego.

Przeprowadzone badania piętnastu elementów pozwalają na stwierdzenie, że w wewnętrznych ścianach nośnych piwnic korozja zbrojenia wystąpiła w dolnej części płyty, 20–25 cm od powierzchni posadzki. Wynika to prawdopodobnie z zawilgocenia betonu na tej wysokości. Podobnie kształtują się wyniki badania węzłów między płytami piwnic. Część górna jest wolna od korozji, na dole natomiast znajdują się obszary zagrożone.

Zbadane elementy ścian zewnętrznych pokazują, że korozja zbrojenia wystąpiła praktycznie na całej wysokości płyty. Przebadane elementy ścienne i węzły kondygnacji nadziemnej są całkowicie wolne od korozji zbrojenia.

Podsumowanie

Specyfika konstrukcji budynków wielkopłytowych, jakość robót budowlanych, dyscyplina eksploatacyjna i konserwacyjna powodują, że obecnie budynki te nie są w najlepszym stanie technicznym. Istnieje więc poważny i aktualny problem dotyczący diagnozowania tych obiektów oraz napraw, modernizacji i przystosowania do aktualnych standardów (rewitalizacja).

Przeprowadzone badania pilotażowe wybranego budynku wielkopłytowego pozwoliły sformułować wnioski dotyczące zniszczeń w konstrukcji tego obiektu. Obecnie podejmowane są próby ustalenia rzeczywistego stopnia skorodowania prętów zbrojeniowych w zlokalizowanych obszarach. Jednocześnie ważnym zagadnieniem jest stworzenie modelu numerycznego budynku wielkopłytowego, do którego będą wprowadzane dane z przeprowadzonych badań (głównie z użyciem metod nieniszczących) i pomiarów.

Literatura

  1. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (DzU z 1994 r. nr 89, poz. 414, ze zm.).
  2. S. Pyrak, „Konstrukcje z betonu”, Część 2: „Elementy i ustroje”, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1979.
  3. A. Podhorecki, J. Sobczak-Piąstka, E. Makowski, „Wybrane aspekty systemowej eliminacji zagrożenia bezpieczeństwa użytkowania budynków wielkopłytowych”, [w:] „Ochrona przed skutkami nadzwyczajnych zagrożeń”, t. 2, pod red. Z. Mierczyka i R. Ostrowskiego, Wojskowa Akademia Techniczna, Warszawa 2011, s. 511–521.
  4. J. Hoła, K. Schabowicz, „Nieniszcząca diagnostyka obiektów budowlanych – przegląd wybranych najnowszych metod wraz z przykładami zastosowań”, [w:] materiały 56. Konf. Nauk. Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN oraz Komitetu Nauki PZITB, Krynica 2010, s. 189–206.
  5. A. Podhorecki, J. Sobczak-Piąstka, „Diagnostyka konstrukcji budynków wielkopłytowych przy wykorzystaniu metod nieniszczących”, [w:] materiały XXXVI Międzynarodowej Konf. Nauk.-Tech. EKOMILITARIS 2012: „Inżynieria bezpieczeństwa – ochrona przed skutkami nadzwyczajnych zagrożeń”, Zakopane 2012, s. 506–513.
  6. A. Zybura, M. Jaśniok, T. Jaśniok, „Diagnostyka konstrukcji żelbetowych”, t. 2: „Badania korozji zbrojenia i właściwości ochronnych betonu”, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2011.
  7. W. Stanisławski, „Studium techniczne budynku mieszkalnego wielorodzinnego zlokalizowanego przy ulicy Ku Wiatrakom 9 w Bydgoszczy”, praca dyplomowa napisana na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska UTP w Bydgoszczy, Bydgoszcz 2012.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

dr inż. Andrzej Konarzewski Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego

Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego

W Europie do opisywania konstrukcji ścian osłonowych z płyt warstwowych w obustronnej okładzinie stalowej z rdzeniem izolacyjnym można wykorzystywać zapisy podane w normie PN-EN 13830.

W Europie do opisywania konstrukcji ścian osłonowych z płyt warstwowych w obustronnej okładzinie stalowej z rdzeniem izolacyjnym można wykorzystywać zapisy podane w normie PN-EN 13830.

mgr inż. Julia Blazy, prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec, dr hab. inż. arch. Rafał Blazy prof. PK Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych

Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych

Beton to materiał o dużej wytrzymałości na ściskanie, ale około dziesięciokrotnie mniejszej wytrzymałości na rozciąganie. Ponadto charakteryzuje się kruchym pękaniem i nie pozwala na przenoszenie naprężeń...

Beton to materiał o dużej wytrzymałości na ściskanie, ale około dziesięciokrotnie mniejszej wytrzymałości na rozciąganie. Ponadto charakteryzuje się kruchym pękaniem i nie pozwala na przenoszenie naprężeń po zarysowaniu.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Tynki gipsowe w pomieszczeniach mokrych i łazienkach

Tynki gipsowe w pomieszczeniach mokrych i łazienkach Tynki gipsowe w pomieszczeniach mokrych i łazienkach

Dobór tynku wewnętrznego do pomieszczeń mokrych lub narażonych na wilgoć nie jest prosty. Takie pomieszczenia mają specjalne wymagania, a rodzaj pokrycia ścian wewnętrznych powinien uwzględniać trudne...

Dobór tynku wewnętrznego do pomieszczeń mokrych lub narażonych na wilgoć nie jest prosty. Takie pomieszczenia mają specjalne wymagania, a rodzaj pokrycia ścian wewnętrznych powinien uwzględniać trudne warunki panujące wewnątrz kuchni czy łazienki. Na szczęście technologia wychodzi inwestorom naprzeciw i efektywne położenie tynku gipsowego w mokrych i wilgotnych pomieszczeniach jest możliwe.

mgr inż. Maciej Rokiel System ETICS – skutki braku analizy dokumentacji projektowej (cz. 4)

System ETICS – skutki braku analizy dokumentacji projektowej (cz. 4) System ETICS – skutki braku analizy dokumentacji projektowej (cz. 4)

Artykuł jest kontynuacją publikacji zamieszczonych kolejno w numerach 3/2022, 4/2022 i 6/2022 miesięcznika IZOLACJE. W tej części skupimy się na tym, jak skutki braku analizy czy wręcz nieprzeczytania...

Artykuł jest kontynuacją publikacji zamieszczonych kolejno w numerach 3/2022, 4/2022 i 6/2022 miesięcznika IZOLACJE. W tej części skupimy się na tym, jak skutki braku analizy czy wręcz nieprzeczytania dokumentacji projektowej mogą wpłynąć na uszkodzenia systemu. Przez „przeczytanie” należy tu także rozumieć zapoznanie się z tekstem kart technicznych stosowanych materiałów.

dr inż. Pavel Zemene, przewodniczący Stowarzyszenia EPS w Republice Czeskiej Bezpieczeństwo pożarowe złożonych systemów izolacji cieplnej ETICS

Bezpieczeństwo pożarowe złożonych systemów izolacji cieplnej ETICS Bezpieczeństwo pożarowe złożonych systemów izolacji cieplnej ETICS

Do bezpieczeństwa pożarowego w budynkach przywiązuje się niezmiernie dużą wagę. Zagadnienie to jest ważne nie tylko ze względu na bezpieczeństwo użytkowników budynku, ale także ze względu na bezpieczną...

Do bezpieczeństwa pożarowego w budynkach przywiązuje się niezmiernie dużą wagę. Zagadnienie to jest ważne nie tylko ze względu na bezpieczeństwo użytkowników budynku, ale także ze względu na bezpieczną eksploatację budynków i ochronę mienia. W praktyce materiały i konstrukcje budowlane muszą spełniać szereg wymagań, związanych między innymi z podstawowymi wymaganiami dotyczącymi stabilności konstrukcji i jej trwałości, izolacyjności termicznej i akustycznej, a także higieny i zdrowia, czy wpływu...

mgr inż. Maciej Rokiel Jak układać płytki wielkoformatowe?

Jak układać płytki wielkoformatowe? Jak układać płytki wielkoformatowe?

Wraz ze wzrostem wielkości płytek (długości ich krawędzi) wzrastają wymogi dotyczące jakości materiałów, precyzji przygotowania podłoża oraz reżimu technologicznego wykonawstwa.

Wraz ze wzrostem wielkości płytek (długości ich krawędzi) wzrastają wymogi dotyczące jakości materiałów, precyzji przygotowania podłoża oraz reżimu technologicznego wykonawstwa.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Właściwości cieplno-wilgotnościowe materiałów budowlanych (cz. 2)

Właściwości cieplno-wilgotnościowe materiałów budowlanych (cz. 2) Właściwości cieplno-wilgotnościowe materiałów budowlanych (cz. 2)

Proces wymiany ciepła przez przegrody budowlane jest nieustalony w czasie, co wynika ze zmienności warunków klimatycznych na zewnątrz budynku oraz m.in. nierównomierności pracy urządzeń grzewczych. Opis...

Proces wymiany ciepła przez przegrody budowlane jest nieustalony w czasie, co wynika ze zmienności warunków klimatycznych na zewnątrz budynku oraz m.in. nierównomierności pracy urządzeń grzewczych. Opis matematyczny tego procesu jest bardzo złożony, dlatego w większości rozwiązań inżynierskich stosuje się uproszczony model ustalonego przepływu ciepła.

mgr inż. Jarosław Stankiewicz Zastosowanie kruszyw lekkich w warstwach izolacyjnych

Zastosowanie kruszyw lekkich w warstwach izolacyjnych Zastosowanie kruszyw lekkich w warstwach izolacyjnych

Kruszywa lekkie są materiałem znanym od starożytności. Aktualnie wyrób ten ma liczną grupę odbiorców nie tylko we współczesnym budownictwie, ale i w innych dziedzinach gospodarki. Spowodowane to jest licznymi...

Kruszywa lekkie są materiałem znanym od starożytności. Aktualnie wyrób ten ma liczną grupę odbiorców nie tylko we współczesnym budownictwie, ale i w innych dziedzinach gospodarki. Spowodowane to jest licznymi zaletami tego wyrobu, takimi jak wysoka izolacyjność cieplna, niska gęstość, niepalność i wysoka mrozoodporność, co pozwala stosować go zarówno w budownictwie, ogrodnictwie, jak i innych branżach.

dr inż. Andrzej Konarzewski, mgr Marek Skowron, mgr inż. Mateusz Skowron Przegląd metod recyklingu i utylizacji odpadowej pianki poliuretanowo‑poliizocyjanurowej powstającej przy produkcji wyrobów budowlanych

Przegląd metod recyklingu i utylizacji odpadowej pianki poliuretanowo‑poliizocyjanurowej powstającej przy produkcji wyrobów budowlanych Przegląd metod recyklingu i utylizacji odpadowej pianki poliuretanowo‑poliizocyjanurowej powstającej przy produkcji wyrobów budowlanych

W trakcie szerokiej i różnorodnej produkcji wyrobów budowlanych ze sztywnej pianki poliuretanowo/poliizocyjanurowej powstaje stosunkowo duża ilość odpadów, które muszą zostać usunięte. Jak przeprowadzić...

W trakcie szerokiej i różnorodnej produkcji wyrobów budowlanych ze sztywnej pianki poliuretanowo/poliizocyjanurowej powstaje stosunkowo duża ilość odpadów, które muszą zostać usunięte. Jak przeprowadzić recykling odpadów z pianki?

Joanna Szot Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych

Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych

Strop dzieli budynek na kondygnacje. Jednak to nie jedyne jego zadanie. Ponadto ten poziomy element konstrukcyjny usztywnia konstrukcję domu i przenosi obciążenia. Musi także stanowić barierę dla dźwięków...

Strop dzieli budynek na kondygnacje. Jednak to nie jedyne jego zadanie. Ponadto ten poziomy element konstrukcyjny usztywnia konstrukcję domu i przenosi obciążenia. Musi także stanowić barierę dla dźwięków i ciepła.

P.P.H.U. EURO-MIX sp. z o.o. EURO-MIX – zaprawy klejące w systemach ociepleń

EURO-MIX – zaprawy klejące w systemach ociepleń EURO-MIX – zaprawy klejące w systemach ociepleń

EURO-MIX to producent chemii budowlanej. W asortymencie firmy znajduje się obecnie ponad 30 produktów, m.in. kleje, tynki, zaprawy, szpachlówki, gładzie, system ocieplania ścian na wełnie i na styropianie....

EURO-MIX to producent chemii budowlanej. W asortymencie firmy znajduje się obecnie ponad 30 produktów, m.in. kleje, tynki, zaprawy, szpachlówki, gładzie, system ocieplania ścian na wełnie i na styropianie. Zaprawy klejące EURO-MIX przeznaczone są do przyklejania wełny lub styropianu do podłoża z cegieł ceramicznych, betonu, tynków cementowych i cementowo­-wapiennych, gładzi cementowej, styropianu i wełny mineralnej w temperaturze od 5 do 25°C.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3) Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika...

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika przenikania ciepła Uc(max) [W/(m2·K)] dla przegród zewnętrznych oraz wartości granicznych wskaźnika zapotrzebowania na energię pierwotną EP [kWh/(m2·rok)] dla całego budynku. Jednak w rozporządzeniu nie sformułowano wymagań w zakresie ograniczenia strat ciepła przez złącza przegród zewnętrznych...

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Zastosowanie keramzytu w remontowanych stropach i podłogach na gruncie

Zastosowanie keramzytu w remontowanych stropach i podłogach na gruncie Zastosowanie keramzytu w remontowanych stropach i podłogach na gruncie

Są sytuacje i miejsca w budynku, w których nie da się zastosować termoizolacji w postaci wełny mineralnej lub styropianu. Wówczas w rozwiązaniach występują inne, alternatywne materiały, które nadają się...

Są sytuacje i miejsca w budynku, w których nie da się zastosować termoizolacji w postaci wełny mineralnej lub styropianu. Wówczas w rozwiązaniach występują inne, alternatywne materiały, które nadają się również do standardowych rozwiązań. Najczęściej ma to miejsce właśnie w przypadkach, w których zastosowanie styropianu i wełny się nie sprawdzi. Takim materiałem, który może w pewnych miejscach zastąpić wiodące materiały termoizolacyjne, jest keramzyt. Ten materiał ma wiele właściwości, które powodują,...

Sebastian Malinowski Kleje żelowe do płytek – właściwości i zastosowanie

Kleje żelowe do płytek – właściwości i zastosowanie Kleje żelowe do płytek – właściwości i zastosowanie

Kleje żelowe do płytek cieszą się coraz większą popularnością. Produkty te mają świetne parametry techniczne, umożliwiają szybki montaż wszelkiego rodzaju okładzin ceramicznych na powierzchni podłóg oraz...

Kleje żelowe do płytek cieszą się coraz większą popularnością. Produkty te mają świetne parametry techniczne, umożliwiają szybki montaż wszelkiego rodzaju okładzin ceramicznych na powierzchni podłóg oraz ścian.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Projektowanie cieplne przegród stykających się z gruntem

Projektowanie cieplne przegród stykających się z gruntem Projektowanie cieplne przegród stykających się z gruntem

Dla przegród stykających się z gruntem straty ciepła przez przenikanie należą do trudniejszych w obliczeniu. Strumienie cieplne wypływające z ogrzewanego wnętrza mają swój udział w kształtowaniu rozkładu...

Dla przegród stykających się z gruntem straty ciepła przez przenikanie należą do trudniejszych w obliczeniu. Strumienie cieplne wypływające z ogrzewanego wnętrza mają swój udział w kształtowaniu rozkładu temperatur w gruncie pod budynkiem i jego otoczeniu.

Jacek Sawicki, konsultacja dr inż. Szczepan Marczyński – Clematis Źródło Dobrych Pnączy, prof. Jacek Borowski Roślinne izolacje elewacji

Roślinne izolacje elewacji Roślinne izolacje elewacji

Naturalna zieleń na elewacjach obecna jest od dawna. W formie pnączy pokrywa fasady wielu średniowiecznych budowli, wspina się po murach secesyjnych kamienic, nierzadko zdobi frontony XX-wiecznych budynków...

Naturalna zieleń na elewacjach obecna jest od dawna. W formie pnączy pokrywa fasady wielu średniowiecznych budowli, wspina się po murach secesyjnych kamienic, nierzadko zdobi frontony XX-wiecznych budynków jednorodzinnych czy współczesnych, nowoczesnych obiektów budowlanych, jej istnienie wnosi wyjątkowe zalety estetyczne i użytkowe.

mgr inż. Wojciech Rogala Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych

Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych

Ściany z elementów silikatowych w ciągu ostatnich 20 lat znacznie zyskały na popularności [1]. Stanowią obecnie większość przegród akustycznych w budynkach wielorodzinnych, gdzie z uwagi na wiele źródeł...

Ściany z elementów silikatowych w ciągu ostatnich 20 lat znacznie zyskały na popularności [1]. Stanowią obecnie większość przegród akustycznych w budynkach wielorodzinnych, gdzie z uwagi na wiele źródeł hałasu izolacyjność akustyczna stanowi jeden z głównych czynników wpływających na komfort.

LERG SA Poliole poliestrowe Rigidol®

Poliole poliestrowe Rigidol® Poliole poliestrowe Rigidol®

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu...

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu biznesów. Obecnie marki, które chcą odnieść sukces, powinny oferować swoim odbiorcom zdecydowanie więcej niż tylko produkt czy usługę wysokiej jakości.

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Prefabrykacja w budownictwie

Prefabrykacja w budownictwie Prefabrykacja w budownictwie

Prefabrykacja w projektowaniu i realizacji budynków jest bardzo nośnym tematem, co przekłada się na duże zainteresowanie wśród projektantów i inwestorów tą tematyką. Obecnie wzrasta realizacja budynków...

Prefabrykacja w projektowaniu i realizacji budynków jest bardzo nośnym tematem, co przekłada się na duże zainteresowanie wśród projektantów i inwestorów tą tematyką. Obecnie wzrasta realizacja budynków z prefabrykatów. Można wśród nich wyróżnić realizacje realizowane przy zastosowaniu elementów prefabrykowanych stosowanych od lat oraz takich, które zostały wyprodukowane na specjalne zamówienie do zrealizowania jednego obiektu.

dr inż. Gerard Brzózka Płyty warstwowe o wysokich wskaźnikach izolacyjności akustycznej – studium przypadku

Płyty warstwowe o wysokich wskaźnikach izolacyjności akustycznej – studium przypadku Płyty warstwowe o wysokich wskaźnikach izolacyjności akustycznej – studium przypadku

Płyty warstwowe zastosowane jako przegrody akustyczne stanowią rozwiązanie charakteryzujące się dobrymi własnościami izolacyjnymi głównie w paśmie średnich, jak również wysokich częstotliwości, przy obciążeniu...

Płyty warstwowe zastosowane jako przegrody akustyczne stanowią rozwiązanie charakteryzujące się dobrymi własnościami izolacyjnymi głównie w paśmie średnich, jak również wysokich częstotliwości, przy obciążeniu niewielką masą powierzchniową. W wielu zastosowaniach wyparły typowe rozwiązania przegród masowych (np. z ceramiki, elementów wapienno­ piaskowych, betonu, żelbetu czy gipsu), które cechują się kilkukrotnie wyższymi masami powierzchniowymi.

dr hab. inż. Tomasz Tański, Roman Węglarz Prawidłowy dobór stalowych elementów konstrukcyjnych i materiałów lekkiej obudowy w środowiskach korozyjnych według wytycznych DAFA

Prawidłowy dobór stalowych elementów konstrukcyjnych i materiałów lekkiej obudowy w środowiskach korozyjnych według wytycznych DAFA Prawidłowy dobór stalowych elementów konstrukcyjnych i materiałów lekkiej obudowy w środowiskach korozyjnych według wytycznych DAFA

W świetle zawiłości norm, wymogów projektowych oraz tych istotnych z punktu widzenia inwestora okazuje się, że problem doboru właściwego materiału staje się bardzo złożony. Materiały odpowiadające zarówno...

W świetle zawiłości norm, wymogów projektowych oraz tych istotnych z punktu widzenia inwestora okazuje się, że problem doboru właściwego materiału staje się bardzo złożony. Materiały odpowiadające zarówno za estetykę, jak i przeznaczenie obiektu, m.in. w budownictwie przemysłowym, muszą sprostać wielu wymogom technicznym oraz wizualnym.

dr inż. Jarosław Mucha Współczesne metody inwentaryzacji i badań nieniszczących konstrukcji obiektów i budynków

Współczesne metody inwentaryzacji i badań nieniszczących konstrukcji obiektów i budynków Współczesne metody inwentaryzacji i badań nieniszczących konstrukcji obiektów i budynków

Projektowanie jest początkowym etapem realizacji wszystkich inwestycji budowlanych, mającym decydujący wpływ na kształt, funkcjonalność obiektu, optymalność rozwiązań technicznych, koszty realizacji, niezawodność...

Projektowanie jest początkowym etapem realizacji wszystkich inwestycji budowlanych, mającym decydujący wpływ na kształt, funkcjonalność obiektu, optymalność rozwiązań technicznych, koszty realizacji, niezawodność i trwałość w zakładanym okresie użytkowania. Często realizacja projektowanych inwestycji wykonywana jest w połączeniu z wykorzystaniem obiektów istniejących, które są w złym stanie technicznym, czy też nie posiadają aktualnej dokumentacji technicznej. Prawidłowe, skuteczne i optymalne projektowanie...

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – podstawowe zasady (cz. 1)

Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – podstawowe zasady (cz. 1) Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – podstawowe zasady (cz. 1)

Kontynuując zagadnienia związane z analizą dokumentacji technicznej skupiamy się tym razem na omówieniu dokumentacji robót renowacyjnych.

Kontynuując zagadnienia związane z analizą dokumentacji technicznej skupiamy się tym razem na omówieniu dokumentacji robót renowacyjnych.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Trudności i ograniczenia związane z wykonywaniem wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji

Trudności i ograniczenia związane z wykonywaniem wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji Trudności i ograniczenia związane z wykonywaniem wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji

Wykonywanie wtórnych hydroizolacji przeciw wilgoci kapilarnej metodą iniekcji można porównać do ocieplania budynku. Obie technologie nie są szczególnie trudne, dopóki mamy do czynienia z pojedynczą przegrodą.

Wykonywanie wtórnych hydroizolacji przeciw wilgoci kapilarnej metodą iniekcji można porównać do ocieplania budynku. Obie technologie nie są szczególnie trudne, dopóki mamy do czynienia z pojedynczą przegrodą.

Wybrane dla Ciebie

Odkryj trendy projektowania elewacji »

Odkryj trendy projektowania elewacji » Odkryj trendy projektowania elewacji »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec » Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana »

Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana » Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych » Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny » Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.