Odpływ skroplin zamiast wentylacji pokrycia

Problemy – uszczelki i farmery | Wypływ skroplin na zakładach
Pod rynną nie ma wlotu powietrza wentylującego, pokrycie nie jest więc wentylowane | Condensate outflow instead of roof coverings ventilation
Pod rynną nie ma wlotu powietrza wentylującego, pokrycie nie jest więc wentylowane | Condensate outflow instead of roof coverings ventilation
K. Patoka

Powstawanie skroplin pod pokryciami metalowymi jest naturalnym zjawiskiem wynikającym z małej bezwładności termicznej tych materiałów. Nie powinno jednak prowadzić do stałego zawilgocenia łat i kontrłat.

Popularne w Polsce pokrycia z blachodachówki nie zawsze montowane są w odpowiednim systemie materiałowym. Jeśli warstwą uszczelniającą są wysokoparoprzepuszczalne membrany wstępnego krycia (MWK), to pokrycie musi być montowane w systemie wentylowanym (rys. 1), ponieważ para wodna przenikająca przez membrany musi być odbierana przez przepływ powietrza pod pokryciem. Jeśli brakuje takiej wentylacji, pod blachą zaczyna gromadzić się wilgoć (fot. 1–2).

Problemy – uszczelki i farmery

Częstym błędem popełnianym podczas układania pokryć z blachodachówki jest uszczelnianie gąsiorów i okapów specjalną profilowaną (lub prostokątną) uszczelką (fot. 3–5), gdy warstwą uszczelniającą jest MWK. W takim przypadku pokrycie i MWK nie są wentylowane, ponieważ nie ma wlotu ani wylotu z przestrzeni utworzonej przez kontrłaty. Zatkana przestrzeń staje się pustką powietrzną i nie może działać jak szczelina wentylacyjna (nie można jej też tak nazwać).

Potrzebujesz więcej TREŚCI?

Odbierz TUTAJ
IZO-newsletter »

Uszczelki te pojawiły się na polskim rynku razem z pierwszymi blachodachówkami i początkowo przeznaczone były głównie na bardzo proste dachy ze strychami, czyli z poddaszem niemieszkalnym (rys. 2). W takich dachach mogą być one dobrym rozwiązaniem, jeśli blachodachówki ułożone są na:

  • paroizolacyjnych foliach wstępnego krycia (FWK) z warstwą antykondensacyjną,
  • papie leżącej na poszyciu (deskach, sklejkach lub płytach OSB).

Zobacz także: Jak ocenić poziom zawilgocenia dachu?

Niestety z powodów handlowych uszczelki stosowane są także w dachach z MWK, co jest przyczyną wielu problemów. W takim układzie materiałowym niewentylowana przestrzeń pod blachodachówkami zaczyna gromadzić parę wodną (rys. 3), która łatwo i szybko skrapla się pod blachami.

ABSTRAKT

W artykule omówiono problem zawilgocenia dachów wykonanych z blachodachówek. Opisano konsekwencje stosowania uszczelek w dachach z pokryciem z blach uszczelnianym wysokoparoprzepuszczalną membraną wstępnego krycia (MWK) oraz szkody wynikające ze stosowania wkrętów samowiercących. Pokazano także skutki tego zjawiska w postaci wypływu skroplin na zakładach poszczególnych arkuszy blachodachówek.

The article discusses the problem of moisture found in roofs made of steel roofing tiles. It describes the consequences of using gaskets in roofs equipped with breathable pitched roof systems and the damage that originates when using self-drilling screws. The article also presents the effects of such an occurrence in the form of condensates that form on individual steel roofing tiles.

Wprawdzie skropliny mogą pojawiać się nawet pod dobrze wentylowanymi blachami, ale nie w takiej ilości, która mogłaby powodować stałe zawilgocenia łat i kontrłat. Zapobiega temu wentylacja pokrycia, która usuwa wilgoć i powoduje szybkie wysychanie wszystkich elementów konstrukcji dachu.

Jeśli blaszane pokrycie nie jest wentylowane, a leży nad MWK, to ilość skroplin pod blachą z czasem wzrasta, ponieważ MWK przekazuje parę wodną z wnętrza dachu i z budynku. Przestrzeń utworzona przez ołatowanie nasyca się parą, która podlega ciągłym cyklom skraplania i odparowania w zależności od temperatury pod pokryciem.

W efekcie łaty i kontrłaty są stale mokre na całej powierzchni lub w miejscach spływu skroplin – najczęściej w miejscach obniżenia profili blachodachówki, co powoduje biodegradację drewna.

Z licznych odkrywek wynika, że na łatach takich dachów już po pierwszym roku eksploatacji zaczyna pojawiać się pleśń. Skala tego zjawiska zależy od zawilgocenia dachu i od jakości drewna (od obecności zarodków). Pod niewentylowanymi pokryciami z blach profilowanych łaty ulegają szybkiej degradacji, zwłaszcza:

  • w górnej, zbliżonej do kalenicy części połaci (skutek konwekcji),
  • w miejscach przecieków (za kominami, w koszach i w wadliwie wykonanych okapach),
  • tam gdzie znajdują się wkręty mocujące blachę.

W pokazanych na fot. 4 zapleśniałych łatach najwięcej próchna było tam, gdzie zastosowano wkręty samowiercące (tzw. farmery), a więc w miejscach mocowania blach do łat. Zjawisko to jest łatwe do wyjaśnienia: wkręty mostkują ciepło, wnikają głęboko w strukturę drewna i tworzą stale zawilgoconą dziurę.

Mostkowanie ciepła oznacza podgrzewanie i schładzanie drewna w miejscach mocowania blach, co zwiększa wilgotność (powstają skropliny na wkręcie) i przyspiesza rozwój mikroorganizmów rozkładających drewno.

Przeczytaj: Fatalne połączenie: przewiew i skropliny

Trwałość balkonów i loggii – błędy projektowe i wykonawcze
 
Ustawa o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi
 
Właściwości farb i tynków cienkowarstwowych a teorie na ich temat
 

Ze względu na opisany sposób mocowania pokrycia blaszane powinny być bardzo dobrze wentylowane. Konieczność ta jest dużo bardziej oczywista niż w przypadku innych pokryć. Dziwi więc brak odpowiednich zaleceń w większości instrukcji dotyczących układania pokryć mocowanych farmerami.

Wypływ skroplin na zakładach

W skrajnie zawilgoconych dachach (np. w dachu pokazanym na fot. 1–2) zachodzi zjawisko wypływu skroplin spod blach na zakładach poszczególnych arkuszy blachodachówek (fot. 6). Jest to ciekawy przykład swoistego samooczyszczania się tych pokryć.

Łatwo zauważyć, że wycieki występują zwłaszcza w tych miejscach, w których są szpary między arkuszami. Takie obserwacje pozwalają twierdzić, że im mniej szpar, tym gorzej dla dachu: dachy o mniej szczelnych połączeniach na zakładach arkuszy szybciej pozbywają się wilgoci niż dachy szczelne na opady.

Potwierdzają to doświadczenia związane z wentylacją pokryć drobnowymiarowych układanych na zakłady (z dużą liczbą szpar na połaci) (fot. 7). Szpary nie zastąpią jednak prawidłowo wykonanej wentylacji pokrycia, która jest szczególnie ważna wówczas, gdy pokrycie uszczelnione jest wysokoparoprzepuszczalną membraną wstępnego krycia.

WNIOSKI

Opisane zjawiska nie podważają zasadności stosowania MWK pod blachodachówkami. Inne warstwy wstępnego krycia (np. papy) pod pokryciami niewentylowanymi też podlegają opisanemu zjawisku. Wyciekanie skroplin uświadamia natomiast, jak ważna jest wiedza o wzajemnych zależnościach (systemach) materiałowych we współczesnym budownictwie. Wiedza ta może się rozpowszechniać tylko dzięki odpowiednim informacjom technicznym, których na wielu budowach wyraźnie brakuje.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 2/2013

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Maksymalną mocą jaką można wykorzystać bezpośrednio z energii słonecznej na jednym metrze kwadratowym powierzchni jest tzw. stała słoneczna, która wynosi...  czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji balkonu, a czego do izolacji dachu?

Jak uzyskać pełne uprawnienia architektoniczne?

Najczęściej spotykane w polskim budownictwie dachy to dachy płaskie, pokryte papą lub blachą, więc... czytaj dalej » Co zrobić, by samodzielnie wykonywać zawód architekta w Polsce i UE? czytaj dalej »

Jak i czym ocieplić poddasze?


W systemie termoizolacji na krokwiach, która z pewnością jest najbardziej efektywną metodą termoizolacji, stosuje się... ZOBACZ »Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Tłumienie dźwięków uderzeniowych i drgań budynków. Zobacz »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej »

Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa i czyszczeniu... ZOBACZ »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Popularność tego materiału rośnie. Dlaczego?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » To nowoczesny materiał termoizolacyjny, który zdobył... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.