Odpływ skroplin zamiast wentylacji pokrycia

Problemy – uszczelki i farmery | Wypływ skroplin na zakładach
Pod rynną nie ma wlotu powietrza wentylującego, pokrycie nie jest więc wentylowane | Condensate outflow instead of roof coverings ventilation
Pod rynną nie ma wlotu powietrza wentylującego, pokrycie nie jest więc wentylowane | Condensate outflow instead of roof coverings ventilation
K. Patoka

Powstawanie skroplin pod pokryciami metalowymi jest naturalnym zjawiskiem wynikającym z małej bezwładności termicznej tych materiałów. Nie powinno jednak prowadzić do stałego zawilgocenia łat i kontrłat.

Popularne w Polsce pokrycia z blachodachówki nie zawsze montowane są w odpowiednim systemie materiałowym. Jeśli warstwą uszczelniającą są wysokoparoprzepuszczalne membrany wstępnego krycia (MWK), to pokrycie musi być montowane w systemie wentylowanym (rys. 1), ponieważ para wodna przenikająca przez membrany musi być odbierana przez przepływ powietrza pod pokryciem. Jeśli brakuje takiej wentylacji, pod blachą zaczyna gromadzić się wilgoć (fot. 1–2).

Problemy – uszczelki i farmery

Częstym błędem popełnianym podczas układania pokryć z blachodachówki jest uszczelnianie gąsiorów i okapów specjalną profilowaną (lub prostokątną) uszczelką (fot. 3–5), gdy warstwą uszczelniającą jest MWK. W takim przypadku pokrycie i MWK nie są wentylowane, ponieważ nie ma wlotu ani wylotu z przestrzeni utworzonej przez kontrłaty. Zatkana przestrzeń staje się pustką powietrzną i nie może działać jak szczelina wentylacyjna (nie można jej też tak nazwać).

Potrzebujesz więcej TREŚCI?

Odbierz TUTAJ
IZO-newsletter »

Uszczelki te pojawiły się na polskim rynku razem z pierwszymi blachodachówkami i początkowo przeznaczone były głównie na bardzo proste dachy ze strychami, czyli z poddaszem niemieszkalnym (rys. 2). W takich dachach mogą być one dobrym rozwiązaniem, jeśli blachodachówki ułożone są na:

  • paroizolacyjnych foliach wstępnego krycia (FWK) z warstwą antykondensacyjną,
  • papie leżącej na poszyciu (deskach, sklejkach lub płytach OSB).

Zobacz także: Jak ocenić poziom zawilgocenia dachu?

Niestety z powodów handlowych uszczelki stosowane są także w dachach z MWK, co jest przyczyną wielu problemów. W takim układzie materiałowym niewentylowana przestrzeń pod blachodachówkami zaczyna gromadzić parę wodną (rys. 3), która łatwo i szybko skrapla się pod blachami.

ABSTRAKT

W artykule omówiono problem zawilgocenia dachów wykonanych z blachodachówek. Opisano konsekwencje stosowania uszczelek w dachach z pokryciem z blach uszczelnianym wysokoparoprzepuszczalną membraną wstępnego krycia (MWK) oraz szkody wynikające ze stosowania wkrętów samowiercących. Pokazano także skutki tego zjawiska w postaci wypływu skroplin na zakładach poszczególnych arkuszy blachodachówek.

The article discusses the problem of moisture found in roofs made of steel roofing tiles. It describes the consequences of using gaskets in roofs equipped with breathable pitched roof systems and the damage that originates when using self-drilling screws. The article also presents the effects of such an occurrence in the form of condensates that form on individual steel roofing tiles.

Wprawdzie skropliny mogą pojawiać się nawet pod dobrze wentylowanymi blachami, ale nie w takiej ilości, która mogłaby powodować stałe zawilgocenia łat i kontrłat. Zapobiega temu wentylacja pokrycia, która usuwa wilgoć i powoduje szybkie wysychanie wszystkich elementów konstrukcji dachu.

Jeśli blaszane pokrycie nie jest wentylowane, a leży nad MWK, to ilość skroplin pod blachą z czasem wzrasta, ponieważ MWK przekazuje parę wodną z wnętrza dachu i z budynku. Przestrzeń utworzona przez ołatowanie nasyca się parą, która podlega ciągłym cyklom skraplania i odparowania w zależności od temperatury pod pokryciem.

W efekcie łaty i kontrłaty są stale mokre na całej powierzchni lub w miejscach spływu skroplin – najczęściej w miejscach obniżenia profili blachodachówki, co powoduje biodegradację drewna.

Z licznych odkrywek wynika, że na łatach takich dachów już po pierwszym roku eksploatacji zaczyna pojawiać się pleśń. Skala tego zjawiska zależy od zawilgocenia dachu i od jakości drewna (od obecności zarodków). Pod niewentylowanymi pokryciami z blach profilowanych łaty ulegają szybkiej degradacji, zwłaszcza:

  • w górnej, zbliżonej do kalenicy części połaci (skutek konwekcji),
  • w miejscach przecieków (za kominami, w koszach i w wadliwie wykonanych okapach),
  • tam gdzie znajdują się wkręty mocujące blachę.

W pokazanych na fot. 4 zapleśniałych łatach najwięcej próchna było tam, gdzie zastosowano wkręty samowiercące (tzw. farmery), a więc w miejscach mocowania blach do łat. Zjawisko to jest łatwe do wyjaśnienia: wkręty mostkują ciepło, wnikają głęboko w strukturę drewna i tworzą stale zawilgoconą dziurę.

Mostkowanie ciepła oznacza podgrzewanie i schładzanie drewna w miejscach mocowania blach, co zwiększa wilgotność (powstają skropliny na wkręcie) i przyspiesza rozwój mikroorganizmów rozkładających drewno.

Przeczytaj: Fatalne połączenie: przewiew i skropliny

Trwałość balkonów i loggii – błędy projektowe i wykonawcze
 
Ustawa o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi
 
Właściwości farb i tynków cienkowarstwowych a teorie na ich temat
 

Ze względu na opisany sposób mocowania pokrycia blaszane powinny być bardzo dobrze wentylowane. Konieczność ta jest dużo bardziej oczywista niż w przypadku innych pokryć. Dziwi więc brak odpowiednich zaleceń w większości instrukcji dotyczących układania pokryć mocowanych farmerami.

Wypływ skroplin na zakładach

W skrajnie zawilgoconych dachach (np. w dachu pokazanym na fot. 1–2) zachodzi zjawisko wypływu skroplin spod blach na zakładach poszczególnych arkuszy blachodachówek (fot. 6). Jest to ciekawy przykład swoistego samooczyszczania się tych pokryć.

Łatwo zauważyć, że wycieki występują zwłaszcza w tych miejscach, w których są szpary między arkuszami. Takie obserwacje pozwalają twierdzić, że im mniej szpar, tym gorzej dla dachu: dachy o mniej szczelnych połączeniach na zakładach arkuszy szybciej pozbywają się wilgoci niż dachy szczelne na opady.

Potwierdzają to doświadczenia związane z wentylacją pokryć drobnowymiarowych układanych na zakłady (z dużą liczbą szpar na połaci) (fot. 7). Szpary nie zastąpią jednak prawidłowo wykonanej wentylacji pokrycia, która jest szczególnie ważna wówczas, gdy pokrycie uszczelnione jest wysokoparoprzepuszczalną membraną wstępnego krycia.

WNIOSKI

Opisane zjawiska nie podważają zasadności stosowania MWK pod blachodachówkami. Inne warstwy wstępnego krycia (np. papy) pod pokryciami niewentylowanymi też podlegają opisanemu zjawisku. Wyciekanie skroplin uświadamia natomiast, jak ważna jest wiedza o wzajemnych zależnościach (systemach) materiałowych we współczesnym budownictwie. Wiedza ta może się rozpowszechniać tylko dzięki odpowiednim informacjom technicznym, których na wielu budowach wyraźnie brakuje.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 2/2013

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak zatrzymać ciepło i ochronić dom przed zimnem?


Markizy tarasowe oraz markizy balkonowe sprawdzają się idealnie także w domach jednorodzinnych. Dużym zainteresowaniem... ZOBACZ »


Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »


"Wirtualne malowanie" - wykonaj sam symulację online »

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Obok wiedzy na temat produktów, równie istotna jest znajomość technologii, którą... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »


Zgarnij bony o wartości 100zł. Zobacz jak »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?

3 kroki do Super CashBack
czytaj dalej »

Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Płynne membrany poliuretanowe - gdzie je stosować?

Uszczelnianie obiektów inżynieryjnych - jak to robią specjaliści?

Siła związania do podłoża przekraczająca 20 kg/cm2, wysoka odporność na niszczące czynniki eksploatacyjne...
czytaj dalej »

Jak prawidłowo chronić ściany fundamentwe i zapewnić gwarancję żywotności obiektu? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest... czytaj dalej »

Jak mocować elewacje wentylowane?


Jak w realnych warunkach zachowują się różne systemy mocowań elewacji wentylowanych? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »


W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturę zeszklenia, wówczas żywica nie jest... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Alpha Dam Alpha Dam
O FIRMIE Alpha Dam Sp. z o.o. produkuje od ponad 10 lat profesjonalne materiały wodochronne i przeciwwilgociowe dla budownictwa.  Do 2008...
9/2019

Aktualny numer:

Izolacje 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne rozwiązania elewacyjne
  • - Jakość wykonania izolacji z szarego styropianu
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.