Nowoczesne technologie elewacyjne - dobór i projektowanie

Wieża widokowa w Lausitz / Elewacje interaktywne / Centrum badawcze firmy Sedus Stoll / Bank Nykedit W Kopenhadze
dr inż. arch. Janusz Barnaś  |  IZOLACJE 7/8/2013  |  25.06.2014  |  2
Obiekt Eli & Edythe Broad Art Museum
Obiekt Eli & Edythe Broad Art Museum
I. Baan

Wraz z ewolucją formy architektonicznej zmienia się pojęcie elewacji oraz jej wygląd. Pojawiają się materiały budowlane dające nowe możliwości, tradycyjne zaś wykorzystywane są w nowoczesny sposób.

Ciąg dalszy artykułu...

WIEŻA WIDOKOWA W LAUSITZ

Projekt: Architektur & Landschaft Stefan Giers, Susanne Gabriel

Lokalizacja: Pojezierze Lausitz, Niemcy

Inwestor: IBA Lausitz

Projekt elewacji: Architektur & Landschaft Stefan Giers, Susanne Gabriel

Na terenach międzynarodowej wystawy budowlanej IBA planowano stworzenie do 2010 r. największego parku krajobrazowego o charakterze pojezierza z wykorzystaniem terenu starych kopalni odkrywkowych węgla brunatnego. Częścią tego planu było wybudowanie wieży widokowej (fot. 6). Budowla ta, mająca wyjątkowy wyraz architektoniczny, symbolizuje przemianę regionu.

FOT. 6. Wieża widokowa w Lausitz | Fot. www.detail.de

Zobacz: Ocena stolarki okiennej – aspekt architektoniczny i energooszczędny

Wieża ma rzut na planie trójkąta i 30 m wysokości. Elewacje wykonane są z blachy typu Corten charakteryzującej się utrwaloną rdzawą powierzchnią. Dwie pełne ściany obiektu mają konstrukcję stalową szkieletową ze stężeniem krzyżowym, otwarta trzecia elewacja jest zaś wzorem utworzonym z biegów i spoczników schodów prowadzących na platformę widokową na samym szczycie.

Elewacje interaktywne

Wraz z rozwojem społeczeństwa informacyjnego powstają budynki zmieniające swój wygląd. Elewacje mogą być platformą multimedialną - nośnikiem informacji (fot. 7). Przedtem służyły do tego specjalne systemy montowane do elewacji, dziś są to systemy z diod LED zintegrowane ze szkłem elewacyjnym stosowanym w ścianach osłonowych [11].

FOT. 7. Elewacja medialna, projekt: Onlyglass Mediafacade | Fot. www.detail.de

Okładziny elewacyjne ze szkła dają bardzo duże możliwości architektoniczne. Nie wymagają mycia, a zewnętrzne powierzchnie budynków mogą być barwione na dowolny kolor. Szkło elewacyjne w zaprogramowany sposób może zmieniać stopień przepuszczania światła.

FOT. 8. Technorama – elewacja kinetyczna, falująca, poruszana przez wiatr, parking wielopoziomowy zlokalizowany przy terminalu krajowego lotniska w Brisbane, projekt: Hussel Architecture, współpraca przy projekcie elewacji Ned Khan | Fot. http://etsamtallerjmsanzbelendelolmopuente.blogspot.com

Powstają także budynki zmieniające swój wygląd wraz z powiewem wiatru (fot. 8–9).

FOT.9. Technorama – elewacja kinetyczna, falująca, poruszana przez wiatr, parking wielopoziomowy zlokalizowany przy terminalu krajowego lotniska w Brisbane, projekt: Hussel Architecture, współpraca przy projekcie elewacji Ned Khan | Fot. http://etsamtallerjmsanzbelendelolmopuente.blogspot.com

Centrum badawcze firmy Sedus Stoll

Projekt: ludloff + ludloff Architekten, Berlin

Lokalizacja: Hauptstraße 4, 79804 Dogern

Inwestor: Sedus Stoll AG, Waldshut

Projekt konstrukcji: Sobek Ingenieure, Stuttgart

RYS. 2. Schemat konstrukcji elewacji centrum badawczego firmy Sedus Stoll w Dogern

W czasach przyśpieszonego (w porównaniu z poprzednimi wiekami) rozwoju gospodarki i technologii pojęcie nowoczesności może mieć różne znaczenia. Idee i wynalazki szybko powstają i równie szybko odchodzą w zapomnienie.

FOT. 10. Elewacja obiektu centrum badawczego firmy Sedus Stoll w Dogern | Fot. J. Bitter

Rysują się jednak pewne trendy, które mimo rozmaitych wahań wyznaczają nowe kierunki. Wiążą się one z zastosowaniem nowych materiałów elewacyjnych, ale także z nowatorskim wykorzystywaniem materiałów i okładzin już znanych. Trendem są również rozwiązania z zakresu ekologii, w których stosuje się technologie pozyskiwania energii z natury i energii odnawialnej w koncepcji organizacji struktury technicznej budynku.

FOT. 11. Elewacja obiektu centrum badawczego firmy Sedus Stoll w Dogern | Fot. J. Bitter

Jednym z niewątpliwie najbardziej spektakularnych przykładów tego typu synergicznych rozwiązań jest niedawno zakończona realizacja obiektu nowej siedziby centrum badawczego firmy Sedus Stoll (rys. 1, fot. 10–11) [13]. Nowy obiekt wznosi się między halą ­magazynową wysokiego składowania (barwną bryłą kubiczną o wysokości 30 m) a sąsiadującą zabudową mieszkaniową.

FOT. 12. Elementy napinające membranę elewacji centrum badawczego firmy Sedus Stoll w Dogern | Fot. J. Bitter

Wyróżniającym elementem nowego "intro­wertycznego" i monolitycznego obiektu jest "tekstylna" - jak to określają sami autorzy projektu - elewacja z powłoki (membrany) wykonanej z włókna szklanego, zawieszonej na obu kondygnacjach całej powierzchni zewnętrznej budynku (fot. 12). Aby ją zamocować i napiąć przed elewacją budynku, zaprojektowano i wykonano specjalną konstrukcję z profilami z aluminium (rys. 2).

RYS.1. Szkic koncepcyjny obiektu centrum badawczego firmy Sedus Stoll w Dogern – widok od strony wschodniej | Fot. ludloff + ludloff Architekten

Przezroczysta membrana pozytywnie wpływa na bilans energetyczny całego budynku. Latem powłoka elewacyjna chroni przed przegrzaniem kubatury budynku. Okna budynku wyposażone są dodatkowo w system ruchomych żaluzji przeciwsłonecznych, wykonanych z tego samego materiału (fot. 13).

FOT. 13. Elewacja z opuszczonymi roletami | Fot. J. Bitter

Utrzymywanie właściwej temperatury w strefie biurowej obiektu jest możliwe dzięki dużej powierzchni radiacyjnego stropu, który pełni jednocześnie - w zależności od potrzeb - funkcję grzewczą lub chłodzącą. Strop spełnia swoją funkcję dzięki niewielkiemu zapotrzebowaniu na ciepło kubatur wewnętrznych, uzyskanemu za pomocą odpowiedniego ocieplenia przegród budowlanych oraz stabilizującej roli elewacji z membrany z włókna szklanego.

RYS. 3. Schemat systemu ogrzewania i chłodzenia obiektu centrum badawczego firmy Sedus Stoll w Dogern

Odpowiednio dobrane kubatury w obszarze biur wielkoprzestrzennych pomagają dodatkowo wyrównywać różnicę temperatur i bilansować zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzewania budynku zimą i chłodzenia latem. System wspomagany jest wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła zimą, a latem – wymiennikiem ciepła zasilanym wodą z pobliskiego źródła.

RYS. 4. Przekrój elewacji obiektu banku Nykredit w Kopenhadze | Fot. schmidt hammer lassen architects

Taki sposób chłodzenia wody w pełni zaspokaja potrzeby systemu klimatyzacji. Ogrzewanie warsztatów na parterze odbywa się w sposób konwencjonalny – za pomocą grzejników. Na rys. 3 pokazano schemat systemu ogrzewania i chłodzenia.

FOT. 14. Bank Nykredit w Kopenhadze | Fot. A. Mørk

Ciepło odzyskane z urządzeń znajdujących się w warsztacie wykorzystywane jest do podgrzewania ciepłej wody użytkowej oraz ogrzewania obiektu. Woda stosowana w systemie chłodzenia jest następnie wykorzystywana do spłukiwania WC oraz podlewania terenów zielonych.

FOT.15. Bank Nykredit w Kopenhadze | Fot. A. Mørk

Wszystkie materiały budowlane zostały przebadane pod kątem ilości energii zużytej do ich produkcji i zdolności do recyklingu - spełniono więc założenia projektowania zrównoważonego.

FOT. 16. Dom eksperymentalny w Taiki-cho w Japonii | Fot. Kengo Kuma & Associates

Bank Nykedit W Kopenhadze

Projekt: schmidt hammer lassen architects, Aarhus

Lokalizacja: Hambrosgade 1562, Kopenhaga

Inwestor: Nykredit, Kopenhaga

Projekt konstrukcji: Buro Happold, Londyn

Podobnym przykładem budownictwa zrównoważonego jest rozbudowana siedziba banku w Kopenhadze (fot. 14-15) [14]. Jest to obiekt o rzeźbiarskiej, przejrzystej formie, stojący samotnie w obszarze między zwartą zabudową starego miasta a obszarem portowym. Dzięki nawiązaniu do sąsiadującej zabudowy jest zintegrowany z otoczeniem.

Zróżnicowana plastycznie, śmiała konstrukcyjnie i ostro zarysowana pryzmatyczna bryła budynku ma dwupłaszczyznową elewację, skonstruowaną z dużym nakładem pracy.

Składa się ona z wielkoformatowego trójwarstwowego przeszklenia, ujętego w profilowane elementy ram i warstwy szkła z rozmaitymi nadrukami, chroniącymi przed światłem słonecznym. Między tymi dwiema warstwami znajduje się przestrzeń o szer. 70 cm zabezpieczająca żaluzje przed wpływami atmosferycznymi. Jest ona podzielona na dwukondygnacyjne przestrzenie klimatyczne.

Horyzontalnie ułożone wąskie elementy wentylujące z żaluzjami ustawionymi w stałej pozycji umożliwiają naturalną wentylację biur przy zapewnieniu bardzo dobrej izolacji akustycznej, a także nocne chłodzenie przestrzeni wewnętrznych budynku przez otwory w dachu nad atrium.

Ogniwa fotowoltaiczne na dachu, użycie wody opadowej do spłukiwania WC i wody morskiej jako czynnika wspomagającego system klimatyzacji współtworzą koncepcję energetyczną budynku (rys. 4). Zużycie energii ograniczono do poziomu 70 kWh/a. Jest to bardzo niska wartość, jeśli wziąć pod uwagę, że jest to całkowicie przeszklony budynek.

Dom eksperymentalny w Taiki-cho

Projekt: Kengo Kuma & Associates, Tokio

Lokalizacja: 158-1 Memu, Taiki-cho, Japonia

Projekt konstrukcji: Yashushi Moribe, Tokio

Inwestor: LXIL JS Foundation, Tokio

FOT. 17. Wnętrze domu eksperymentalnego w Taiki-cho w Japonii | Fot. Kengo Kuma & Associates

Kolejną realizacją (niejako łączącą zasady opisane w obu poprzednich przykładach) jest prototypowy dom eksperymentalny zbudowany w miejscowości Taiki-cho, będący efektem prac studialnych architektów z pracowni Kengo Kuma & Associates z Tokio we współpracy z Japońskim Instytutem Technologii Środowiska (fot. 16–19) [15].

FOT. 18. Konstrukcja szkieletu domu eksperymentalnego w Taiki-cho w Japonii | Fot. Kengo Kuma & Associates

Dom ten ma wytyczać nowe trendy w projektowaniu proekologicznym. Jego powierzchnia wynosi 80 m². W projekcie wykorzystano wzory tradycyjnych domów Chise budowanych przez Ainu (plemiona zamieszkujące niegdyś północną Japonię) wprost na ziemi. Pośrodku budynku znajdowało się palenisko, w którym stale utrzymywano ogień, aby jak najefektywniej wykorzystać ciepło promieniujące z nagrzanej w ten sposób ziemi (fot. 17).

FOT. 19. Mocowanie membrany wewnętrznej do konstrukcji budynku | Fot. Kengo Kuma & Associates

Konstrukcja nośna szkieletowa (fot. 18) budynku prototypowego składa się z elementów wykonanych z drewna modrzewiowego. Z zewnątrz pokryta jest paroprzepuszczalną membraną z tworzywa (odpowiednikiem folii wstępnego pokrycia), a od środka - powłoką z włókna szklanego przytwierdzoną taśmami klejącymi (możliwość demontażu w dowolnym momencie). Konstrukcja domu pozwala na łatwy montaż i demontaż.

FOT. 20. Obiekt operowy teatru festiwalowego w Erl w austriackim Tyrolu | Fot. Ch. Schittich

Szkielet drewniany wyposażony jest w system profili metalowych służących do przymocowania membrany zewnętrznej konfekcjonowanej przemysłowo. Powłoka ta mocowana jest do konstrukcji (począwszy od kalenicy) w dużych częściach. W przestrzeni między membranami znajduje się przezroczysta izolacja cieplna wykonana z butelek PET uzyskanych z recyklingu.

Przeczytaj: Kształtowanie akustyki w budynkach – poprawne rozwiązania w projektowaniu i wykonawstwie

Taka konstrukcja przegrody budowlanej realizuje ideę konwekcji powietrza w przestrzeni między membranami, co sprzyja wytwarzaniu się przyjemnego mikroklimatu wewnątrz budynku. Czujniki umieszczone w ścianach i dachu umożliwiają pomiary procesu przechodzenia ciepła przez przegrodę, a także wstrząsów sejsmicznych występujących w tym regionie.

Membrana wewnętrzna mocowana jest do konstrukcji budynku za pomocą taśm klejących (fot. 19). Możliwie jest więc jej oddzielenie w celu kontroli wnętrza ściany i wymiany warstw ocieplenia wewnętrznego.

Obiekt operowy teatru festiwalowego w Erl w Tyrolu

Projekt: Delugan Meissl Associated Architects, Wiedeń

Lokalizacja: Mühlgraben 56a, A-6343 Erl, Austria

Inwestor: Festspielhaus Erl Errichtungs-und Betriebsgesellschaft GmbH

Pow. użytkowa: 8,8 tys. m2

Pow. całkowita: 10 tys. m2

Kubatura: 60 tys. m3

Koszt inwestycji: 36 mln euro

W grupie obiektów wyróżniających się nowym zastosowaniem istniejących bądź zmodyfikowanych okładzin elewacyjnych znajduje się obiekt operowy teatru festiwalowego w Erl w austriackim Tyrolu (fot. 20–21) [16].

FOT. 21. Wejście do obiektu operowego teatru festiwalowego w Erl | Fot. Ch. Schittich

Ekspresyjna forma nowego obiektu operowego przypomina fragment ciosu skalnego i dobrze wpisuje się w krajobraz Tyrolu. Latem ciemna, poziomo podzielona bryła harmonizuje z ukazującymi się w tle górami i zlewa z nimi w jeden masyw. Zimą na tle białego śniegu staje się widocznym akcentem. Zwartą i mocną formę obiektu podkreślają podziały jednakowych ciemnoszarych, prawie czarnych płyt włókno-cementowych (fot. 22).

FOT. 22. Podział płyt na elewacji | Fot. Ch. Schittich

Szkoła w Rudrapurze

Projekt: Anna Heringer & Eike Roswag

Lokalizacja: Rudrapur, Dinajpur district, Bangladesz

Inwestor: Dinajpur district

Konstrukcja: Ziegert Roswag Seiler Architekten Ingenieure Bürogemeinschaft

Pow. użytkowa: 275 m2

Pow. całkowita: 325 m2

W północnym Bangladeszu, w liczącym 3 tys. mieszkańców mieście Rudrapur realizowany jest modelowy projekt mający zachęcić lokalną społeczność do tradycyjnych, ekologicznych form budownictwa [17]. Ludność tego regionu przyzwyczaiła się już do wykorzystywania przemysłowych produktów budowlanych, zapomniawszy o materiałach dostępnych w bezpośrednim otoczeniu.

Miejscowi rzemieślnicy, nauczyciele i uczniowie wspierani są przez zagraniczny zespół projektowy. Długoterminowym celem przedsięwzięcia jest poprawa warunków życiowych miejscowej ludności. Zakłada się, że mieszkańcy Rudrapuru, którzy w większości pracują jako robotnicy fizyczni, nauczą się zmodernizowanych technik budowlanych opartych na tradycyjnych technologiach, a następnie zastosują je gdzie indziej.

W budynkach tych bardzo ważny jest niezależny system dostarczania energii. Jest on zintegrowany z najnowocześniejszymi współczesnymi technologiami pozyskiwania energii. W analizowanym obiekcie (fot. 23-29) ciepła woda dostarczana jest przez urządzenia solarne, nad pionami wodnymi zainstalowano duży zbiornik na deszczówkę, zastosowano również panele fotowoltaiczne.

FOT. 24. Budowa szkoły w Rudrapurze | Fot. K. Hoerbst

Projekt zdecydowano się zrealizować w miejscowej technologii jako kompaktowy dwukondygnacyjny budynek z błota i bambusa (w odróżnieniu od typowych w tym regionie jednokondygnacyjnych chat z cegieł lub z pospinanych blach).

FOT. 25. Budowa szkoły w Rudrapurze | Fot. K. Hoerbst

Podsumowanie

Choć idea przestrzenna obiektu architektonicznego i zamysł techniczny mogą być (i bywają) wytworem umysłu jednostki, ich opracowanie pod względem technologicznym i materiałowym jest rezultatem wytężonej i długotrwałej pracy zespołów wyspecjalizowanych w wąskich dziedzinach oraz laboratoriów wyposażonych w nowoczesną aparaturę badawczą.

FOT. 26. Budowa szkoły w Rudrapurze | Fot. K. Hoerbst

Zaprezentowane przykłady pokazują, że w dobie szybkiego rozwoju różnorodnych technologii i wyspecjalizowanych gałęzi przemysłu pracujących na potrzeby branży budowlanej dysponujemy najróżnorodniejszymi elementami, z których można tworzyć atrakcyjną formę architektoniczną współczesnych obiektów. Są wśród nich m.in. materiały, które jeszcze 20 lat temu nie były uznawane za zdolne do przenoszenia obciążeń.

FOT. 27. Konstrukcja i elewacja szkoły w Rudrapurze | Fot. K. Hoerbst

W trakcie podejmowania decyzji dotyczących projektowania należy jednak pamiętać, by nie ulegać urokowi nowinek technologicznych, lecz starać się podejmować decyzje, których efektem będą kompleksowe rozwiązania, oparte na być może zapomnianych, ale sprawdzonych technologiach i sposobach budowania wypracowanych przez wieki i żywych w tradycjach poszczególnych regionów.

FOT. 28. Konstrukcja i elewacja szkoły w Rudrapurze | Fot. K. Hoerbst

LITERATURA

 1.  "Nowa encyklopedia powszechna", t. 5, PWN, Warszawa 1997, s. 209-211.
 2. Le Corbusier, "W stronę architektury", Fundacja Centrum Architektury, Warszawa 2012.
 3. "Architektura betonowa", pod red. D. Kozłowskiego, Cement Polski, Kraków 2000.
 4. B. Zevi, "Architecture as Space", 1957.
 5. Ch. Norberg Schulz, "Bycie, przestrzeń i architektura", Wydawnictwo Murator, Warszawa 2000.
 6. V. Mc Leod, "Detail in Contemporary Residential Architecture", Laurence King Publishing, Londyn 2007.
 7. P. Popp, E. Margaretha, "Expressive Interface: Eli & Edythe Broad Art Museum", "Detail", nr 11/2012, www.detail.de.
 8. Strona internetowa: www.sztuka-architektury.pl.
 9. Strona internetowa: www.dezeen.com.
 10. "Landmarke im Lausitzer Seenland", "Detail", nr 6/2009, www.detail.de.
 11. "Zukunftsweisend, die Onlyglass Mediafacade GmbH", "Detail", nr 6/2011, www.detail.de.
 12. Strona internetowa: http://etsamtallerjmsanzbelendelolmopuente.blogspot.com.
 13. "Monolithische Transparenz: Forschungs- und Entwicklungszentrum in Dogern", "Detail", nr 1 + 2/2013, www.detail.de.
 14. B. Franke, "Skulpturaler Solitär: Bankgebäude in Kopenhagen", "Detail", nr 1 + 2/2013, www.detail.de.
 15. A. Gabriel, "Transluzente Membranhülle: Experimentalhaus in Taiki", "Detail", nr 1 + 2/2013, www.detail.de.
 16. "Tangram-Puzzle aus Faserzement: Festspielhaus von Delugan Meissl", "Detail", nr 12/2012, www.detail.de.
 17. "Handmade School", „Detail”, nr 12/2012, www.detail.de.
 18. Strona internetowa: www.archdaily.com.

1 Architektura [z gr.] - "sztuka projektowania i wznoszenia budowli mających oprócz wartości użytkowych także artystyczne; definicja pojęcia zmieniała się z samą architekturą, która zawsze była odbiciem przemian zachodzących w życiu społeczeństw (...)" [1]

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 7/8/2013

Komentarze

(1)
Antek | 26.09.2014, 17:09
szkoda, że w Polsce nie ma co liczyć na takie piękne, futurystyczne konstrukcje... chociaż nieco mniej skomplikowane rozwiązania (jak na przykład tu http://drebud.pl/produkty/fasady) też są świetnym elementem naszego polskiego, swojskiego krajobrazu, mam nadzieję, że za kilka lat będziemy mogli podziwiać u siebie takie budynki, jak te na zdjęciach ;)
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Przepis na idealnie gładkie i naturalnie białe ściany »


Szybko znajduj ukryte usterki i skracaj czas diagnostyki... ZOBACZ »


Membrany dachowe - poznaj nowoczesne rozwiązania »

Jak mocować materiały izolacyjne?

Jaki materiał zastosować na dachu płaskim, zielonym, odwróconym, a jak na dachu pokrytym wcześniej papą termozgrzewalną?
czytaj dalej »

W pierwszym etapie montażu termoizolacji do ocieplanej przegrody... czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Potrzebny Ci wysokiej jakości tynk?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacji instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Jak zapewnić dobrą wibroakustykę budynku?

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Malowanie kafli krok po kroku »


Malowanie kafli to wciąż mało popularny sposób zmiany wystroju wnętrza... ZOBACZ »


Co warto wiedzieć o systemach natryskowych?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Budynek ocieplony pianką jest szczelny akustycznie a przede wszystkim...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Izolacje 6/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Tynki renowacyjne
 • - Potencjał i funkcje dachów zielonych w miastach
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.