Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Izolacje techniczne - grubość izolacji oraz charakterystyka współczesnych materiałów izolacyjnych

Zagadnienia prawne | Dobór grubości warstw izolacji | Podział materiałów i wyrobów stosowanych do izolacji technicznych | Charakterystyka materiałów do izolacji | Polistyren ekstrudowany (XPS) | Styropian (EPS) | Pianka polietylenowa (PEF)

Technical insulations – thickness of insulation and presenting the characteristic features
Armacell

Technical insulations – thickness of insulation and presenting the characteristic features


Armacell

Jednym z najważniejszych zadań stawianych izolacjom technicznym jest ograniczanie strat energii cieplnej. Brak izolacji, jej nieodpowiednie zaprojektowanie lub wykonanie mogą skutkować znacznym podwyższeniem kosztów pozyskiwania energii. Materiały te chronią przed kondensacją pary wodnej na powierzchni instalacji, co wydłuża czas ochrony użytkowej i zapobiega pogorszeniu wydajności.

Zobacz także

Zawód Typer Rekuperacja czy wentylacja grawitacyjna – na co postawić?

Rekuperacja czy wentylacja grawitacyjna – na co postawić? Rekuperacja czy wentylacja grawitacyjna – na co postawić?

W dzisiejszych czasach dbanie o odpowiednią jakość powietrza w pomieszczeniach stało się kluczowym elementem zdrowego stylu życia. W związku z tym coraz więcej osób zastanawia się nad wyborem odpowiedniego...

W dzisiejszych czasach dbanie o odpowiednią jakość powietrza w pomieszczeniach stało się kluczowym elementem zdrowego stylu życia. W związku z tym coraz więcej osób zastanawia się nad wyborem odpowiedniego systemu wentylacyjnego. Dwa popularne rozwiązania to rekuperacja i wentylacja grawitacyjna. Czym się charakteryzują i która z nich uchodzi za lepsze rozwiązanie? Poznajcie najważniejsze informacje dotyczące każdej z proponowanych opcji.

PAROC Polska Otulina z wełny mineralnej czy maty izolacyjne?

Otulina z wełny mineralnej czy maty izolacyjne? Otulina z wełny mineralnej czy maty izolacyjne?

Izolacja termiczna, przeciwpożarowa, przeciwkondensacyjna i akustyczna – to kluczowe aspekty, które należy wziąć pod uwagę przy zabezpieczeniu przewodów grzewczych, kanałów wentylacyjnych czy rurociągów...

Izolacja termiczna, przeciwpożarowa, przeciwkondensacyjna i akustyczna – to kluczowe aspekty, które należy wziąć pod uwagę przy zabezpieczeniu przewodów grzewczych, kanałów wentylacyjnych czy rurociągów przemysłowych. Tu z pomocą profesjonalnym wykonawcom przychodzi równie profesjonalne rozwiązanie – wełna kamienna, która ze względu na swoje doskonałe właściwości oraz parametry jest niezawodnym wyborem nawet w przypadku najbardziej wymagających obszarów roboczych. Pozostaje tylko zadać sobie pytanie:...

Saint-Gobain Construction Products Polska/ Isover U Protect – innowacyjny system ognioodpornej izolacji kanałów

U Protect – innowacyjny system ognioodpornej izolacji kanałów U Protect – innowacyjny system ognioodpornej izolacji kanałów

System ochrony przeciwpożarowej kanałów wentylacyjnych i przewodów oddymiających, stosowany od 10 lat przez wykonawców w ponad 20 krajach europejskich, jest już dostępny również na polskim rynku. Zalety...

System ochrony przeciwpożarowej kanałów wentylacyjnych i przewodów oddymiających, stosowany od 10 lat przez wykonawców w ponad 20 krajach europejskich, jest już dostępny również na polskim rynku. Zalety U Protect to niewielki ciężar oraz łatwość montażu. Rozwiązanie firmy Isover wyróżnia ochrona przeciwpożarowa nawet do 2 godzin.

ABSTRAKT

W artykule zwrócono uwagę na różnice w wymaganiach dotyczących minimalnej grubości izolacji i podjęto próbę ujednolicenia wymogów. Omówiono także właściwości materiałów stosowanych do izolacji technicznych.

The articles focuses on differences found in minimum insulation thickness requirements and undertakes the task of harmonising the requirements. It also presents he properties of materials used in technical insulations.

Dodatkowe korzyści stosowania izolacji technicznych to: uzyskanie powłoki chroniącej instalację przed uszkodzeniami mechanicznymi, lepsza ochrona przeciwpożarowa oraz redukcja ewentualnych dźwięków i wibracji pochodzących z instalacji [1].

Zagadnienia prawne

Zamierzeniem europejskiej polityki energetycznej jest poprawa efektywności wykorzystania energii. Mają do tego doprowadzić działania związane m.in. z ograniczeniem strat w cyklu produkcji, transportu i wykorzystania ciepła, wymagane w dyrektywach UE.

W związku z koniecznością dostosowania polskich aktów prawnych do wymagań dyrektyw Unii Europejskiej znowelizowano rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [2].

Jednym z nowych elementów tego rozporządzenia było zamieszczenie wymagań izolacyjności cieplnej w odniesieniu do wody lodowej i ogrzewania cieplnego. Wymagania te zawarto w załączniku nr 2 (zawierającym informacje na temat wymaganych minimalnych grubości izolacji cieplnej przewodów i komponentów – tabela 1).

Dobór minimalnej grubości izolacji na podstawie załącznika nr 2 do rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [2], nie powinien nastręczać trudności, jeśli jednak porówna się wymagania zawarte w rozporządzeniu z wymogami zawartymi w przywoływanej w tym dokumencie normie PN-B-02421:2000 [3] dotyczącej izolacji cieplnej rurociągów, armatury i urządzeń, natrafi się na pewne sprzeczności [4].

W tabeli 2 przedstawiono wymagania dotyczące minimalnej grubości izolacji zawarte w normie PN-B­‑02421:2000 [3] ze wskazaniem wartości znajdujących się poniżej wymagań załącznika 2 [2].

Mimo różnic występujących w tych dwóch dokumentach nie ma dowolności – rozporządzenie jest aktem nadrzędnym w stosunku do polskiej normy, co sprawia, że część wymagań zawartych w normie PN-B-02421:2000 [3] traci zastosowanie. Norma stanowi uszczegółowienie aktu nadrzędnego, a w związku z tym zawarte w niej wymagania muszą spełniać wytyczne rozporządzenia.

Należy zwrócić uwagę także na inny problem: zawarte w normie PN­‑B­‑02421:2000 [3] wymagania dotyczące minimalnej grubości izolacji wraz ze wzrostem temperatury transportowanego medium (tabela 2) nie są logicznie uszeregowane (w odniesieniu do izolowanej instalacji w pomieszczeniach nieogrzewanych z temp. obliczeniową ti < –2°C) – grubość izolacji powinna rosnąć wraz ze wzrostem temperatury.

tabeli 3 przedstawiono próbę ujednolicenia wymagań dotyczących minimalnej grubości izolacji. Propozycja ta jest zgodna z obowiązującymi przepisami, a jednocześnie – spójna merytorycznie.

Na marginesie zagadnień prawnych należy dodać, że 23 lutego 2013 r. weszło w życie nowe Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 6 listopada 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [6]. Podstawową zmianą jest wprowadzenie nowych zagadnień związanych z instalacją telekomunikacyjną.

Dobór grubości warstw izolacji

Przy ustalonej średnicy rury i temperaturze transportowanego medium ostateczna minimalna grubość izolacji zależy od rodzaju wyrobu, a dokładnie – od jego wartości współczynnika przewodzenia ciepła λ.

Wytyczne przedstawione w załączniku nr 2 do rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [2], i w normie PN­‑B-02421:2000 [3] odnoszą się do materiału o współczynniku przewodzenia ciepła λ = 0,035 W/(m·K) zmierzonego w temp. 40°C zgodnie z normą PN-EN 8497:1999 [7]. Jeśli stosuje się wyrób o innej wartości współczynnika λ, minimalną grubość warstwy izolacyjnej należy skorygować zgodnie z zaleceniami normy PN-B-02421:2000 [3] według wzoru:

gdzie:

e – grubość warstwy izolacji właściwej dla materiału izolacyjnego o wartości λ = 0,035 W/(m·K) [mm],

D – średnica zewnętrzna izolowanego przewodu [mm],

λ – wartość współczynnika przewodzenia ciepła materiału izolacyjnego w temp. 40°C [W/(m·K)].

Dodatkową pomocą – rozszerzeniem zagadnień związanych z właściwym doborem izolacji technicznej – jest norma PN-EN ISO 12241:2010 [8], która oprócz zasad obliczania własności związanych z wymianą ciepła instalacji technicznych zawiera informacje o obliczaniu grubości izolacji cieplnej chroniącej przed kondensacją pary wodnej.

W zależności od temperatury powierzchni, a także wilgotności względnej otaczającego powietrza można na podstawie założeń przedstawionych w tej normie wyznaczyć grubość warstwy izolacyjnej rury przy danej, ustalonej temperaturze powierzchni.

Podział materiałów i wyrobów stosowanych do izolacji technicznych

Materiały stosowane do izolacji technicznych w dużej mierze wpływają na jakość funkcji użytkowych izolacji: określają ochronę termiczną, pożarową, akustyczną, wibracyjną, kondensacyjną oraz ochronę mechaniczną instalacji. W zależności od zastosowanego kryterium dzieli się je według jednej z kilku klasyfikacji [9–11]:

  • ze względu na zastosowanie – na wyroby do izolacji:
    – zimno- i ciepłochronnej,
    – akustycznej i antywibracyjnej,
    – przeciwogniowej;
  • ze względu na rodzaj materiału użytego do produkcji – na izolacje pochodzenia:
    – mineralnego (wełna kamienna, ceramika, aerożele),
    – organicznego (EPS – styropian, XPS – polistyren ekstrudowany, PUR – pianka poliuretanowa, PIR – pianka polizocyjanuranowa, FEF – pianka elastomeryczna, PEF – pianka polietylenowa);
  • ze względu na temperaturę stosowania – na izolacje:
    – przeznaczone do temperatur pokojowych i niskich,
    – przeznaczone do temperatur nie wyższych niż +95°C,
    – przeznaczone do wysokich temperatur (powyżej +100°C);
  • ze względu na formę wyrobu – na:
    – otuliny – wyroby cylindryczne,
    – maty izolacyjne,
    – płyty izolacyjne,
    – izolacje formowane bezpośrednio na placu budowy,
    – izolacje sztywne o złożonym kształcie,
    – rury preizolowane.

Charakterystyka materiałów do izolacji

Właściwości izolacji najlepiej omówić na podstawie materiałów stosowanych do produkcji tych wyrobów. Materiały zostały uszeregowane ze względu na wartość górnej granicy temperatury stosowania [9–11].

Polistyren ekstrudowany (XPS)

Materiał ten ma zamkniętą strukturę komórkową, dzięki czemu ma także bardzo wysoką wartość współczynnika oporu dyfuzyjnego. Wyroby z XPS-u mogą być stosowane w instalacjach, w których istnieje ryzyko kondensacji pary wodnej. Mają dobrą stabilność wymiarową, wytrzymałość mechaniczną i odporność biologiczną.

Zakres temp. pracy polistyrenu ekstrudowanego wynosi od –180°C do +75°C, a wartość współczynnika przewodzenia ciepła – λ40 = ok. 0,034 W/(m·K). Wadami tego materiału są: niska odporność chemiczna, ogniowa i na promieniowanie ultrafioletowe, a także słaba izolacyjność akustyczna.

Polistyren ekstrudowany jest dość rzadko stosowany jako otulina instalacji technicznych.

Styropian (EPS)

Wyroby ze spienionego polistyrenu stosowane są w instalacjach różnego typu rurociągów z przepływającym medium w temp. od –100°C do +80°C. Mają mały ciężar właściwy i charakteryzują się dokładnością kształtów.

Zaletami izolacji ze styropianu są: znaczna odporność na wilgoć (mniejsza niż XPS-u), wytrzymałość mechaniczna oraz odporność biologiczna. Wadami są: niska odporność chemiczna i ogniowa oraz słaba izolacyjność akustyczna. Wartość współczynnika przewodzenia ciepła λ40 tych wyrobów wynosi ok. 0,038 W/(m·K).

Pianka polietylenowa (PEF)

Wyroby z pianki polietylenowej mogą być stosowane do izolacji instalacji ciepłej i zimnej wody, centralnego ogrzewania oraz instalacji klimatycznych. Zakres temperatur stosowania tego typu wyrobów wynosi od –45°C do +90°C, a wartość współczynnika przewodzenia ciepła λ40 – ok. 0,037 W/(m·K).

Materiały te charakteryzują się bardzo wysoką elastycznością, bardzo dobrą ochroną przeciw kondensacji pary wodnej (bardzo wysoką wartością współczynnika oporu dyfuzyjnego pary wodnej). Nie są toksyczne.

Zasadniczo wyroby z pianki polietylenowej produkowane są bez okładzin lub są powleczone folią polietylenową.

Elastyczna pianka elastomerowa (FEF)

Pianka elastomerowa, zwana inaczej pianką z kauczuku syntetycznego o zamkniętych porach, jest materiałem o niskiej temperaturze stosowania (ok. +90°C). Ma bardzo dobre własności elastyczne i akustyczne. Istotną zaletą pianki elastomerowej jest bardzo wysoka wartość współczynnika oporu dyfuzyjnego pary wodnej.

Z tego powodu wyroby te można stosować również w bardzo wilgotnych pomieszczeniach. Wartość współczynnika przewodzenia ciepła pianek FEF λ40 wynosi ok. 0,036 W/(m·K). Zakres temperatur stosowania: od –50°C do +105°C.

Pianka poliuretanowa (PUR)

Materiał ten ma bardzo dobre własności termiczne. Wartość współczynnika przewodzenia ciepła λ40 wynosi ok. 0,026 W/(m·K)]. Pianki PUR są odporne chemicznie i biologicznie. Ich zakres temperatur pracy wynosi od –200°C do +135°C.

Ze względu na mniejszą odporność na promieniowanie słoneczne wyroby z PUR-u powleka się warstwą ochronną: metalowym płaszczem, folią aluminiową lub PVC. Jest to materiał lekki i sztywny. Za pomocą odpowiednich agregatów może być aplikowany w formie natrysku bezpośrednio na budowie. Ma niskie parametry akustyczne.

Należy wspomnieć także o rurach preizolowanych (izolowane już na etapie produkcji). Najczęściej w tego typu rurach materiałem izolacyjnym jest właśnie poliuretan. Aby ustalić własności rur preizolowanych z izolacją z PUR-u, należy skorzystać z normy PN-EN 253:2009 [12], w której zawarte są m.in. wymagania dotyczące grubości izolacji.

Zakres stosowania rur preizolowanych uzależniony jest od izolacji termicznej. Zazwyczaj pianki poliuretanowe stosuje się do transportu medium o temp. ciągłej do +135°C. Przegrzanie powyżej tej temperatury, a szczególnie powyżej +150°C, powoduje gwałtowny proces starzeniowy, co skutkuje pogorszeniem własności izolacyjnych wyrobu.

Pianka polizocyjanuranowa (PIR)

Pianka PIR ma lepsze właściwości termiczne, lepszą odporność ogniową i lepszy opór dyfuzyjny niż pianka PUR. Większy jest również zakres temperatur pracy tych wyrobów: od –200°C do +200°C.

Wśród materiałów dostępnych na rynku pianka PIR ma jeden z najlepszych parametrów cieplnych (λ40 – ok. 0,024 W/(m·K)). Wyroby te są odporne biologicznie, odporne na działanie wielu związków chemicznych oraz na duże obciążenia mechaniczne. Mają słabe własności akustyczne.

Szkło piankowe (CG)

To materiał pochodzenia mineralnego, otrzymywany z roztopionego szkła z dodatkiem domieszek pianotwórczych. Jest odporny na korozję biologiczną i chemiczną, a także niepalny. W obecności płomieni nie wydziela gazów toksycznych. Zakres temperatur pracy szkła piankowego wynosi od –260°C do +430°C. Ma ono praktycznie zerową nasiąkliwość i paroprzepuszczalność. Spośród wymienionych materiałów izolacyjnych ma największą wytrzymałość na ściskanie i najgorsze właściwości izolacyjne.

Szkło piankowe produkowane jest w dwóch odmianach, jako:

  • szkło piankowe białe (struktura o porach otwartych, ciężar objętościowy – ok. 300 kg/m³, gorsze parametry cieplne, wartość współczynnika przewodzenia ciepła λ40 – ok. 0,12 W/(m·K), bardzo dobre parametry wytrzymałościowe),
  • szkło piankowe czarne (struktura o zamkniętych porach, ciężar objętościowy – ok. 140 kg/m³, lepsze parametry izolacyjne – λ40 – ok. 0,08 W/(m·K) i mniejsza nasiąkliwość).

Wełna szklana

Wyroby z wełny szklanej produkowane są na bazie piasku, szkła, skalenia, dolomitu i boraksu. W temperaturach stosowania, czyli do ok. 500°C, są bardzo dobrym zabezpieczeniem przeciwpożarowym, co jest szczególnie istotne w instalacjach wysokotemperaturowych.

Wyroby z wełny szklanej jako wyroby o dużej sprężystości bardzo dobrze zabezpieczają przed hałasem i dźwiękami pochodzącymi z wibracji. Są niewrażliwe na oddziaływanie promieniowania ultrafioletowego, a także odporne chemicznie i biologicznie. Wełna szklana jest materiałem o wysokiej przepuszczalności pary wodnej, w związku z czym może być narażona na zawilgocenie i pogorszenie własności termicznych. Wartość współczynnika przewodzenia ciepła tego materiału λ40 wynosi ok. 0,036 W/(m·K).

Wełna kamienna

Wyroby produkowane na bazie włókien mineralnych pochodzących z kamienia bazaltowego, wapiennego itp. są doskonałą ochroną przed działaniem mikroorganizmów, gryzoni, a przede wszystkim przed oddziaływaniem ognia. Ich bardzo dobra wytrzymałość termiczna sprawia, że są doskonałą izolacją instalacji wysokotemperaturowych (urządzeń grzewczych, kanałów i kominów spalinowych oraz instalacji c.o.).

Zakres temperatur stosowania otulin z wełny kamiennej wynosi od –200°C do +800°C. Wartość współczynnika przewodzenia ciepła λ40 – ok. 0,036 W/(m·K). Wyroby te mają niską wartość współczynnika oporu dyfuzyjnego, należy więc je chronić przed zawilgoceniem (wilgotna wełna ma dużo gorsze własności izolacyjne).

Aerożel

Wyroby z aerożeli mają najmniejszą wartość współczynnika przewodzenia ciepła ze wszystkich materiałów dostępnych na polskim rynku (λ40 – ok. 0,012 W/(m·K)). Ze względu na to, że jest to materiał nieorganiczny, temperatura stosowania dochodzi do ok. +1000°C.

Obecnie nie produkuje się wyrobów cylindrycznych z tego materiału, można za to stosować maty aerożelowe do owinięcia przewodów instalacyjnych. Mimo bezspornie najlepszych własności cieplnych aerożele są rzadko stosowane z powodu wysokiej ceny.

Podsumowanie

Idealna izolacja techniczna powinna mieć jak najniższą wartość współczynnika przewodzenia ciepła, być odporna na oddziaływanie ognia, wody i wilgoci, na korozję chemiczną i biologiczną oraz na zmienne warunki atmosferyczne; powinna mieć dobre własności mechaniczne, tłumić dźwięki i wibracje, pracować w dużym zakresie temperatur i… mieć niską cenę.

Żaden produkt nie spełnia jednocześnie wszystkich tych wymagań. Bogaty asortyment materiałów izolacyjnych pozwala jednak na dobór takiego wyrobu, który będzie najlepszy przy danych wymaganiach projektowych.

Literatura

  1. J. Górzyński, „Przemysłowe izolacje cieplne”, Wydawnictwo Sorus, Poznań 1996.
  2. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2008 r. nr 201, poz. 1238).
  3. PN-B-02421:2000, „Ogrzewnictwo i ciepłownictwo. Izolacja cieplna przewodów, armatury i urządzeń. Wymagania i badania odbiorcze”.
  4. P. Ziętek, „Izolacje techniczne – wymagania prawne”, „IZOLACJE”, nr 9/2010, s. 74–77.
  5. PN-82/B-02402, „Ogrzewnictwo. Temperatury ogrzewanych pomieszczeń w budynkach”.
  6. Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 6 listopada 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2012 r., poz. 1289).
  7. PN-EN 8497:1999, „Izolacja cieplna. Określanie właściwości w zakresie przepływu ciepła w stanie ustalonym przez izolacje cieplne przewodów rurowych”.
  8. PN-EN ISO 12241:2010, „Izolacja cieplna wyposażenia budynków i instalacji przemysłowych. Zasady obliczania”.
  9. A. Adamczewski, „Izolacje w instalacjach sanitarnych”, „InstalReporter” (e-czasopismo), grudzień, 6/2010.
  10. J. Sawicki, „Otuliny techniczne w budownictwie”,www.izolacje.com.pl
  11. A. Miros, G. Swołek, „Problemy pomiaru wartości współczynnika przewodzenia ciepła w wysokich temperaturach”, „IZOLACJE”, nr 10/2012, s. 32–34.
  12. PN-EN 253:2009, „Sieci ciepłownicze. System preizolowanych zespolonych rur do wodnych sieci ciepłowniczych układanych bezpośrednio w gruncie. Zespół rurowy ze stalowej rury przewodowej, izolacji cieplnej z poliuretanu i płaszcza osłonowego z polietylenu”.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • przemas przemas, 16.10.2013r., 21:49:31 PSPS stworzyło dość ciekawy serwis o styropianie, jest tam też wykaz producentów, uczestników projektu od których warto kupić ten materiał izolacyjny. Ważną cechą jest waga styropianu i wydaję mi się że sporo osób o tym nie wie. Ja się przyznaję że sam nie wiedziałem i do tej pory tylko ważna była grubość styropianu.

Powiązane

mgr inż. Maciej Rokiel Rozwiązania technologiczno-materiałowe fundamentów – podstawowe błędy

Rozwiązania technologiczno-materiałowe fundamentów – podstawowe błędy Rozwiązania technologiczno-materiałowe fundamentów – podstawowe błędy

Głównym wymaganiem stawianym hydroizolacjom budynków jest ich szczelność. Spełnienie tego wymogu powinno być głównym celem projektanta – od niego zależy wybór odpowiedniego rozwiązania konstrukcyjno-materiałowego...

Głównym wymaganiem stawianym hydroizolacjom budynków jest ich szczelność. Spełnienie tego wymogu powinno być głównym celem projektanta – od niego zależy wybór odpowiedniego rozwiązania konstrukcyjno-materiałowego – oraz wykonawcy, którego zadaniem jest prowadzenie prac zgodnie ze sztuką budowlaną oraz zdrowym rozsądkiem.

Magdalena Wrona Uszczelnienie, wypełnienie, wygłuszenie – pianki poliuretanowe w budownictwie

Uszczelnienie, wypełnienie, wygłuszenie – pianki poliuretanowe w budownictwie Uszczelnienie, wypełnienie, wygłuszenie – pianki poliuretanowe w budownictwie

Pianka lub piana poliuretanowa ze względu na swoje właściwości mechaniczne i fizyczne oraz łatwość aplikowania jest tworzywem, bez którego trudno sobie wyobrazić współczesny plac budowy czy też stanowisko...

Pianka lub piana poliuretanowa ze względu na swoje właściwości mechaniczne i fizyczne oraz łatwość aplikowania jest tworzywem, bez którego trudno sobie wyobrazić współczesny plac budowy czy też stanowisko montażowe. Pianki mają wszechstronne zastosowanie w budownictwie – wykorzystywane są do uszczelniania ościeżnic drzwiowych i okiennych, wypełniania i izolacji elementów instalacji c.o. i wod.-kan., wypełniania i wygłuszania ścian działowych, izolacji termicznej i akustycznej podłóg, poddaszy, dachów....

Jacek Sawicki Pianki izolacyjne PIR w budownictwie

Pianki izolacyjne PIR w budownictwie

Pianki PIR wciąż pozostają względnie nowymi materiałami termoizolacyjnymi, chociaż na świecie stosowane są już od ponad czterdziestu lat. Data ich powstania jest nieznana, bo na początku obwarowane były...

Pianki PIR wciąż pozostają względnie nowymi materiałami termoizolacyjnymi, chociaż na świecie stosowane są już od ponad czterdziestu lat. Data ich powstania jest nieznana, bo na początku obwarowane były klauzulą tajności z racji zastosowań w amerykańskich programach technologii militarnych i kosmicznych. Jedną z pierwszych firm wprowadzających ten materiał do technologii cywilnych był koncern Hunter Panels, który już w 1975 r. produkował z niego płyty izolacyjne.

Jacek Sawicki Izolacje akustyczne i antywibracyjne w chłodnictwie

Izolacje akustyczne i antywibracyjne w chłodnictwie

Źródłami hałasu i wibracji w chłodnictwie są urządzenia chłodnicze, czyli maszyny cieplne wykorzystywane w technice chłodniczej i klimatyzacyjnej.

Źródłami hałasu i wibracji w chłodnictwie są urządzenia chłodnicze, czyli maszyny cieplne wykorzystywane w technice chłodniczej i klimatyzacyjnej.

Jacek Sawicki Otuliny techniczne w budownictwie

Otuliny techniczne w budownictwie Otuliny techniczne w budownictwie

Otuliny techniczne to grupy powłokowych materiałów izolacyjnych. Ich przeznaczeniem jest ochrona i zabezpieczanie zewnętrznych powierzchni instalacji i przewodów sieci przesyłowych, dystrybucyjnych, klimatyzacyjno-wentylacyjnych,...

Otuliny techniczne to grupy powłokowych materiałów izolacyjnych. Ich przeznaczeniem jest ochrona i zabezpieczanie zewnętrznych powierzchni instalacji i przewodów sieci przesyłowych, dystrybucyjnych, klimatyzacyjno-wentylacyjnych, a także określonej armatury i urządzeń przed uszkodzeniami fizycznymi oraz wystąpieniem niekorzystnych zjawisk obniżania jakości funkcji użytkowych bądź ich utraty; przy instalacjach ciepłowniczych – ochrona osób przed poparzeniem, przy instalacjach elektrycznych – przed...

mgr inż. Jerzy Żurawski Instalacje grzewcze a jakość energetyczna budynku

Instalacje grzewcze a jakość energetyczna budynku Instalacje grzewcze a jakość energetyczna budynku

W 2002 r. kraje UE w ramach dyrektywy 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie charakterystyki energetycznej budynków [1] wprowadziły obowiązek sporządzania oceny energetycznej budynków. W...

W 2002 r. kraje UE w ramach dyrektywy 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie charakterystyki energetycznej budynków [1] wprowadziły obowiązek sporządzania oceny energetycznej budynków. W polskim prawie wymagania te zostały ujęte w Prawie budowlanym [2] oraz w rozporządzeniach: w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (WT 2008) [3], w rozporządzeniu w sprawie zakresu i formy projektu budowlanego [4] oraz w rozporządzeniu w sprawie metodologii...

dr inż. Jacek Hulimka, dr inż. Marta Kałuża Podziemny zbiornik przeciwpożarowy – ocena i naprawa

Podziemny zbiornik przeciwpożarowy – ocena i naprawa Podziemny zbiornik przeciwpożarowy – ocena i naprawa

Bezpośrednio po przekazaniu wysokiego budynku do eksploatacji stwierdzono liczne przecieki w ścianie oddzielającej trójkondygnacyjny parking podziemny od zbiornika przeciwpożarowego. W ciągu pierwszych...

Bezpośrednio po przekazaniu wysokiego budynku do eksploatacji stwierdzono liczne przecieki w ścianie oddzielającej trójkondygnacyjny parking podziemny od zbiornika przeciwpożarowego. W ciągu pierwszych trzech lat eksploatacji różni wykonawcy podejmowali kolejne próby naprawy ściany (iniekcje rys i domniemanych pustek), nie uzyskali jednak pożądanych efektów. W związku z tym na zlecenie właściciela budynku przeprowadzono ekspertyzę konstrukcji zbiornika, dzięki której stwierdzono przyczyny obserwowanych...

Jacek Sawicki Surowce stosowane do wysokotemperaturowych izolacji termicznych

Surowce stosowane do wysokotemperaturowych izolacji termicznych Surowce stosowane do wysokotemperaturowych izolacji termicznych

Charakterystyczną cechą surowców przydatnych w budownictwie do produkcji wyrobów izolacyjnych odpornych na wysokie temperatury jest ich struktura materiałowa odznaczająca się dużym oporem cieplnym, co...

Charakterystyczną cechą surowców przydatnych w budownictwie do produkcji wyrobów izolacyjnych odpornych na wysokie temperatury jest ich struktura materiałowa odznaczająca się dużym oporem cieplnym, co przekłada się na niską wartość współczynnika przewodzenia ciepła λ. Dzięki tej właściwości zmniejsza się lub jest zatrzymywany przepływ ciepła przez konstrukcję, na której materiał został zamocowany bądź wbudowany.

Konrad Koper Jak wykonać sprawny i bezpieczny kominek

Jak wykonać sprawny i bezpieczny kominek Jak wykonać sprawny i bezpieczny kominek

Użytkownicy bardzo często przywiązują wagę wyłącznie do elementów estetycznych kominka, nie zdają sobie natomiast sprawy z tego, że o bezpieczeństwie i komforcie użytkowania decydują: odpowiednie przygotowanie...

Użytkownicy bardzo często przywiązują wagę wyłącznie do elementów estetycznych kominka, nie zdają sobie natomiast sprawy z tego, że o bezpieczeństwie i komforcie użytkowania decydują: odpowiednie przygotowanie miejsca montażu, sama instalacja oraz użycie odpowiednich materiałów.

dr inż. Agnieszka Winkler-Skalna Właściwości termoizolacyjne preizolowanych rur giętkich. Komentarz do normy PN-EN 15632-1:2009

Właściwości termoizolacyjne preizolowanych rur giętkich. Komentarz do normy PN-EN 15632-1:2009 Właściwości termoizolacyjne preizolowanych rur giętkich. Komentarz do normy PN-EN 15632-1:2009

Specyfikacja preizolowanych rur giętkich zawarta jest w normach serii PN-EN 15632, m.in. w normie PN-EN 15632-1:2009. Niektóre zapisy tego dokumentu wymagają komentarza, ponieważ zawierają błędy i nieścisłości...

Specyfikacja preizolowanych rur giętkich zawarta jest w normach serii PN-EN 15632, m.in. w normie PN-EN 15632-1:2009. Niektóre zapisy tego dokumentu wymagają komentarza, ponieważ zawierają błędy i nieścisłości mogące utrudniać wykonywanie koniecznych obliczeń.

mgr inż. Bartłomiej Sędłak Działanie opasek i kołnierzy ogniochronnych a materiały pęczniejące

Działanie opasek i kołnierzy ogniochronnych a materiały pęczniejące Działanie opasek i kołnierzy ogniochronnych a materiały pęczniejące

Przejścia instalacji na drugą stronę przegrody to miejsca, przez które w trakcie pożaru ogień może łatwo przedostać się do sąsiedniego pomieszczenia. Dlatego jeśli rury przechodzą przez przegrodę, dla...

Przejścia instalacji na drugą stronę przegrody to miejsca, przez które w trakcie pożaru ogień może łatwo przedostać się do sąsiedniego pomieszczenia. Dlatego jeśli rury przechodzą przez przegrodę, dla której wymagana jest dana klasa odporności ogniowej, należy uszczelnić ich przejście w sposób zapewniający przynajmniej taką samą klasę odporności ogniowej, jaką ma przegroda.

Waldemar Joniec Piony i przepusty instalacyjne

Piony i przepusty instalacyjne Piony i przepusty instalacyjne

Przepusty instalacyjne to miejsca przejścia instalacji pomiędzy wydzielonymi strefami pożarowymi, które wyznaczają oddzielenia przeciwpożarowe, tj. ściany, stropy i drzwi.

Przepusty instalacyjne to miejsca przejścia instalacji pomiędzy wydzielonymi strefami pożarowymi, które wyznaczają oddzielenia przeciwpożarowe, tj. ściany, stropy i drzwi.

dr Artur Miros, mgr inż. Grażyna Swołek Problemy pomiaru wartości współczynnika przewodzenia ciepła w wysokich temperaturach

Problemy pomiaru wartości współczynnika przewodzenia ciepła w wysokich temperaturach

Podstawową właściwością charakteryzującą materiały do izolacji cieplnej wyposażenia budynków i instalacji przemysłowych jest współczynnik przewodzenia ciepła λ. Uzyskanie jego dokładnej i wiarygodnej wartości,...

Podstawową właściwością charakteryzującą materiały do izolacji cieplnej wyposażenia budynków i instalacji przemysłowych jest współczynnik przewodzenia ciepła λ. Uzyskanie jego dokładnej i wiarygodnej wartości, szczególnie w przypadku pomiarów w wysokich temperaturach, wymaga przeanalizowania wielu zagadnień, m.in. związanych z właściwościami badanego materiału, przygotowania próbek do badań i wiedzy na temat zachowania materiału w zmiennych warunkach pomiarowych.

mgr inż. Ryszard Borkowski Korzyści z ulepszania izolacji cieplnych w energetyce i przemyśle

Korzyści z ulepszania izolacji cieplnych w energetyce i przemyśle Korzyści z ulepszania izolacji cieplnych w energetyce i przemyśle

Stosowanie izolacji cieplnych jest nieodłącznym elementem modernizacji urządzeń energetycznych i instalacji przemysłowych. Wciąż jednak się zdarza, że podczas doboru materiałów izolacyjnych nie przykłada...

Stosowanie izolacji cieplnych jest nieodłącznym elementem modernizacji urządzeń energetycznych i instalacji przemysłowych. Wciąż jednak się zdarza, że podczas doboru materiałów izolacyjnych nie przykłada się wagi do ich jakości i grubości. Wynika to często z przekonania, że lepsze izolacje są nieekonomiczne, ponieważ wymagają większego nakładu finansowego na początku inwestycji. Czy pogląd ten jest słuszny?

dr Artur Miros Stabilność własności termoizolacyjnych materiałów organicznych do izolacji przemysłowych

Stabilność własności termoizolacyjnych materiałów organicznych do izolacji przemysłowych Stabilność własności termoizolacyjnych materiałów organicznych do izolacji przemysłowych

Artykuł przedstawia podejście normowe i pozanormowe do wprowadzonych w ostatnich kilku latach zmian wymagań izolacyjności termicznej dla izolacji przemysłowych.

Artykuł przedstawia podejście normowe i pozanormowe do wprowadzonych w ostatnich kilku latach zmian wymagań izolacyjności termicznej dla izolacji przemysłowych.

Robert Kotwas Bezpieczeństwo pożarowe w instalacjach sanitarnych

Bezpieczeństwo pożarowe w instalacjach sanitarnych Bezpieczeństwo pożarowe w instalacjach sanitarnych

Czym jest odporność ogniowa i klasyfikacja NRO? Jeden z podstawowych elementów pasywnej ochrony przeciwpożarowej budynków odnosi się do właściwości materiałów, z których zostały one wykonane - zarówno...

Czym jest odporność ogniowa i klasyfikacja NRO? Jeden z podstawowych elementów pasywnej ochrony przeciwpożarowej budynków odnosi się do właściwości materiałów, z których zostały one wykonane - zarówno jeśli chodzi o konstrukcje budowlane, jak i systemy instalacji.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Instalacje dobrze zaizolowane

Instalacje dobrze zaizolowane Instalacje dobrze zaizolowane

Poziom zużycia energii oraz stopień bezpieczeństwa pożarowego w budynku zależą od poprawnie zaprojektowanej i wykonanej izolacji przewodów instalacji grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.

Poziom zużycia energii oraz stopień bezpieczeństwa pożarowego w budynku zależą od poprawnie zaprojektowanej i wykonanej izolacji przewodów instalacji grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.

Marcin Gryka Właściwości i zastosowanie polimoczników

Właściwości i zastosowanie polimoczników Właściwości i zastosowanie polimoczników

Jakie jest zastosowanie polimoczników, a także wady i zalety tego tworzywa? Jak aplikować polimoczniki?

Jakie jest zastosowanie polimoczników, a także wady i zalety tego tworzywa? Jak aplikować polimoczniki?

mgr inż. Jerzy Żurawski Optymalne rozwiązania z zakresu ogrzewania i wentylacji zgodne z najnowszymi wymaganiami technicznymi w ramach WT 2017

Optymalne rozwiązania z zakresu ogrzewania i wentylacji zgodne z najnowszymi wymaganiami technicznymi w ramach WT 2017 Optymalne rozwiązania z zakresu ogrzewania i wentylacji zgodne z najnowszymi wymaganiami technicznymi w ramach WT 2017

W latach 2017-2021 nowe budynki będą musiały charakteryzować się większą energooszczędnością. W jakich obiektach możliwe będzie osiągnięcie wymagań prawnych w zakresie nieodnawialnej energii pierwotnej...

W latach 2017-2021 nowe budynki będą musiały charakteryzować się większą energooszczędnością. W jakich obiektach możliwe będzie osiągnięcie wymagań prawnych w zakresie nieodnawialnej energii pierwotnej EP?

mgr inż. Sławomir Dudziak Wybrane zagadnienia projektowania dachów płaskich

Wybrane zagadnienia projektowania dachów płaskich Wybrane zagadnienia projektowania dachów płaskich

Dachy płaskie stanowią najchętniej stosowane przekrycie budynków mieszkalnych wielorodzinnych i użyteczności publicznej. Jak je prawidłowo projektować?

Dachy płaskie stanowią najchętniej stosowane przekrycie budynków mieszkalnych wielorodzinnych i użyteczności publicznej. Jak je prawidłowo projektować?

Przemysław Gogojewicz Obiekt bez niezbędnych instalacji i urządzeń - co z tego wynika?

Obiekt bez niezbędnych instalacji i urządzeń - co z tego wynika? Obiekt bez niezbędnych instalacji i urządzeń - co z tego wynika?

Niewyposażenie obiektu w niezbędne do jego funkcjonowania instalacje i urządzenia może być co najwyżej uznane za uchybienie wymogom techniczno-budowlanych dla określonej kategorii obiektu, lecz w żadnym...

Niewyposażenie obiektu w niezbędne do jego funkcjonowania instalacje i urządzenia może być co najwyżej uznane za uchybienie wymogom techniczno-budowlanych dla określonej kategorii obiektu, lecz w żadnym wypadku nie oznacza, że budynku nie można zakwalifikować do kategorii obiektu budowlanego. Przy odmiennym rozumowaniu budowa budynku bez jakichkolwiek instalacji i urządzeń możliwa byłaby bez jakichkolwiek rygorów prawnych i w celu obejścia prawa wystarczające byłoby niewyposażenie budynku, nawet...

Robert Kotwas Dźwiękochłonność izolacji akustycznych w instalacjach HVAC

Dźwiękochłonność izolacji akustycznych w instalacjach HVAC Dźwiękochłonność izolacji akustycznych w instalacjach HVAC

Elementy systemów transportujących ciepłe lub zimne powietrze w budynkach mogą generować hałas, który w dłuższej perspektywie obniża komfort akustyczny. Czym jest współczynnik pochłaniania dźwięku?

Elementy systemów transportujących ciepłe lub zimne powietrze w budynkach mogą generować hałas, który w dłuższej perspektywie obniża komfort akustyczny. Czym jest współczynnik pochłaniania dźwięku?

mgr inż. Jerzy Żurawski Wentylacja w budynku - oczekiwania a wymagania

Wentylacja w budynku - oczekiwania a wymagania Wentylacja w budynku - oczekiwania a wymagania

Zgodnie z prawem budowlanym w każdym budynku musi istnieć sprawny system wentylacji. Skuteczna i energooszczędna wentylacja jest równie istotna, jak dobrej jakości woda, efektywna izolacja termiczna przegród...

Zgodnie z prawem budowlanym w każdym budynku musi istnieć sprawny system wentylacji. Skuteczna i energooszczędna wentylacja jest równie istotna, jak dobrej jakości woda, efektywna izolacja termiczna przegród lub efektywny energetycznie system grzewczy.

dr inż. Zbigniew Tomasz Grzegorzewski Izolacje w instalacjach słonecznych

Izolacje w instalacjach słonecznych Izolacje w instalacjach słonecznych

Wykorzystanie energii słonecznej mało komu kojarzy się z koniecznością zastosowania odpowiednich systemów izolacyjnych. A jednak systemy solarne nie tylko wymagają zastosowania specjalnych materiałów izolacyjnych,...

Wykorzystanie energii słonecznej mało komu kojarzy się z koniecznością zastosowania odpowiednich systemów izolacyjnych. A jednak systemy solarne nie tylko wymagają zastosowania specjalnych materiałów izolacyjnych, ale również wprowadzenia odpowiedniej technologii w produkcji urządzeń do przetwarzania energii słonecznej, które muszą mieć wysoką izolacyjność.

Wybrane dla Ciebie

Odkryj trendy projektowania elewacji »

Odkryj trendy projektowania elewacji » Odkryj trendy projektowania elewacji »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec » Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »  Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych » Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny » Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.