Jak przyklejać okładziny ceramiczne na trudne podłoża?

Podłoża o ograniczonej nośności | Podłoża odkształcalne | Kleje na trudne podłoża
mgr inż. Piotr Idzikowski  |  IZOLACJE 6/2013  |  30.05.2014  |  2
How to glue a ceramic tile cladding to substrates that pose problems
How to glue a ceramic tile cladding to substrates that pose problems
Shutterstock

Są dwa typy trudnych podłoży: o ograniczonej nośności i odkształcalne. W praktyce bardzo często się zdarza, że obydwie trudności występują równocześnie, zwłaszcza przy remontach starych domów czy mieszkań.

Niezbędne w pracy wykonawcy jest dokonanie oceny podłoża. Efektem oceny powinno być działanie zmniejszające wpływ trudnego podłoża na trwałość okładziny.

Podłoża o ograniczonej nośności

Trudność takiego podłoża wynika z tego, że jest ono pokryte warstwami zmniejszającymi przyczepność kleju. Po pierwsze więc, należy usunąć nienośne warstwy podłoża. Młotkiem murarskim trzeba opukać ścianę lub podkład podłogowy. Głuchy odgłos świadczy o braku w tym miejscu połączenia tynku lub wylewki z warstwą nośną. Te fragmenty podłoża należy skuć.

Jeżeli nawet stary tynk (lub podkład) dobrze trzyma się podłoża, ale jest słaby (osypuje się po dotknięciu ręką, szpachelką lub zarysowaniu ostrym narzędziem), również należy go skuć (w całości lub do twardej, niedającej się łatwo zarysować warstwy). W skrajnych sytuacjach, gdy nie można tego zrobić, należy takie podłoża nasączyć głęboko penetrującymi preparatami na bazie żywic epoksydowych.

Abstrakt

W artykule omówiono sposoby postępowania z trudnymi podłożami, na których mają być przyklejane okładziny ceramiczne. Scharakteryzowano również kleje przeznaczone do takich zastosowań.

The article discusses procedures to follow in the case of difficult substrates, to which ceramic tile cladding is to be glued. It also describes the adhesives intended for such applications.

Po drugie, trzeba usunąć elementy i warstwy mogące osłabić przyczepność (kurz, brud, wapno, tłuszcze, oleje, wosk, resztki warstw starych farb). W zależności od rodzaju zanieczyszczenia należy do tego celu użyć szczotki drucianej, szpachelki, odkurzacza lub preparatów usuwających powłoki starych farb, detergentów itp.

Jeżeli nie ma możliwości usunięcia starych zabrudzonych warstw (np. zatłuszczonych wylewek lastrykowych lub powłok farb olejnych), należy mechanicznie w jak największym stopniu zmatowić powierzchnię papierem ściernym, szczotką stalową lub specjalistycznymi szlifierkami. Po szlifowaniu trzeba bardzo dokładnie odkurzyć powierzchnię, najlepiej na mokro.

Po trzecie, należy zlikwidować rysy i spękania – dotyczy to oczywiście rys i spękań, które są już ustabilizowane, szerokie, a przyczyna ich wystąpienia została zlikwidowana. Pęknięcia powinny zostać mechanicznie poszerzone i pogłębione, a następnie wypełnione zaprawą cementową. W problematycznych sytuacjach konieczne może się okazać zastosowanie dodatkowego wzmocnienia w postaci siatki lub prętów stalowych, zamocowanych w poprzek pęknięć. Pęknięcia naprawia się i wypełnia przed zniwelowaniem podłoża na całej powierzchni. Jeśli chodzi o mikrospękania, to nie są one groźne. Należy jednak przyjrzeć się im dokładniej, gdy tworzą gęstą siatkę (widać ją po namoczeniu podłoża), a zwłaszcza gdy podkład wylany jest na płycie izolacji termicznej.


Ograniczoną nośność mają również podłoża o niskiej nasiąkliwości oraz podłoża gładkie. Takimi są płyta OSB, lastryko, beton, stare płytki, blacha itp. Na tego typu powierzchniach należy zastosować grunty specjalistyczne zwiększające przyczepność.

Ich działanie polega na stworzeniu warstwy, która bardzo dobrze przylega zarówno do gładkiej, nienasiąkliwej powierzchni, jak i do nakładanego kleju. Grunty tego typu zawierają w swoim składzie bardzo dużą ilość żywic oraz kruszywo nadające powierzchni chropowatość i tym samym zwiększające rzeczywistą powierzchnię styku kleju z podłożem. Ponieważ przyczepność na styku dwóch warstw zależy od wielkości powierzchni ich styku, warto, aby klej wypełniał całą przestrzeń pod przyklejaną płytką. W standardowych warunkach dopuszcza się, aby powierzchnia sklejania wynosiła 60%.

Podłoża odkształcalne

W przypadku podłoża z płyt drewnopochodnych, gipsowo-kartonowych lub zawierających w układzie warstw płyty termoizolacyjne (np. podłogi pływające, wiotkie ścianki działowe) należy sprawdzić, czy jest ono dostatecznie sztywne, tzn. czy się nie ugina.

 

Jednak podłoże, które samo w sobie się nie ugina (np. jastrych na tarasie), może pracować w warunkach mogących spowodują jego odkształcenie. Takie warunki wynikają najczęściej ze zmieniającej się temperatury. Znaczenie dla okładziny wykonanej na takim podłożu ma szybkość zmiany temperatury, jej częstotliwość, a także różnica temperatur.

 

Miejscami szczególnie narażonymi na oddziaływanie naprężeń termicznych są tarasy, balkony, elewacje, jastrychy z ogrzewaniem podłogowym, kominki itp. Działania, które należy podjąć na tego typu podłożach, to przede wszystkim wykonanie dylatacji brzegowych i pośrednich, odpowiednich do skali możliwego odkształcenia i do dylatacji już wykonanych w podłożu. Podobnie jak na podłożach o ograniczonej nośności, należy też zadbać o pełne wypełnienie klejem przestrzeni pod płytką. Zabezpieczy to klej przed zniszczeniem na skutek wody gromadzącej się i zamarzającej w wolnych przestrzeniach pod płytką.

Kleje na trudne podłoża

Do takich celów należy stosować kleje klasy C2, a w przypadku podłoży odkształcalnych, klej klasy C2S1, czyli odkształcalne.

Kleje klasy C2 to zaprawy cementowe o podwyższonych parametrach. Charakteryzują się one zwiększoną przyczepnością, która dla klejów normalnie wiążących (klasy C1) powinna wynosić min. 0,5 N/mm². Ta wartość z zasady i tak jest już duża, ale od klejów klasy C2 norma wymaga przyczepności o co najmniej dwukrotnie większej wartości.

Należy w tym miejscu zwrócić uwagę na fakt często pomijany przez glazurników i producentów odpowiedzialnych za umieszczanie opisów na opakowaniach i w kartach technicznych klejów. Mianowicie przyczepność kleju maleje wraz z wydłużającym się czasem otwartym. Rozważmy przypadek kleju klasy C2TE, czyli kleju o podwyższonych parametrach i z wydłużonym czasem otwartym (C2E). 

Potrzebujesz więcej TREŚCI?

Odbierz TUTAJ
IZO-newsletter »

Mimo że przyczepność kleju klasy C2 powinna wynosić co najmniej 1,0 N/mm², to przy założeniu wydłużonego czasu otwartego, czyli 30 min, musi wynosić jedynie 0,5 N/mm². W ten sposób klej klasy C2 przestaje mieć podwyższony parametr przyczepności. Jeśli więc w konkretnym przypadku podłoże wymaga od kleju maksymalnej przyczepności, to czas od momentu naniesienia kleju do chwili przyłożenia doń płytki (tzw. czas otwarty) musi być jak najkrótszy.

Oznaczenie odkształcalności S1 lub S2 określa dopuszczalną wielkość ugięcia powierzchni z utwardzonym klejem, bez jej uszkodzenia. W wypadku klejów o odkształcalności S1 dopuszczalne ugięcie normowej próbki zawiera się przedziale 2,5–5 mm.

Odkształcalność jest miarą elastyczności kleju. Elastyczność to właściwość użytkowa mówiąca o tym, że klej jest w stanie „nadążyć” za ewentualnymi niewielkimi odkształceniami podłoża, na którym jest stosowany, i skompensować je. 

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 6/2013

Komentarze

(2)
Czytelnik | 22.10.2013, 10:26
Warto przeczytać
Budujący | 22.10.2013, 12:11
Dobre przyklejenie płytek ceramicznych to sztuka i nie każdemu się udaje
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »Tych fachowców najczęściej poszukują Polacy »

Szybki montaż stropu - jak to zrobić »

3/4 Polaków deklaruje, że potrzebuje fachowca do wykonania pracy w domu lub mieszkaniu. Najczęściej poszukiwanym jest...
czytaj dalej »

Oprócz znacznych oszczędności finansowych wynikających między innymi z braku dodatkowych ociepleń, możliwości prowadzenia w stropie instalacji, montażu stropu bez użycia dźwigów i... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Doskonałe rozwiązanie do izolacji dachów płaskich »

Wpust balkonowy prosty, skośny, ogrzewany, nieogrzewany... Dobierz odpowiedni czytaj dalej » Hydroizolacja dachów odbywa się przy pomocy wałków lub natryskowo - najlepszą w danym przypadku metodę dobiera się... czytaj dalej »

Ochroń wnętrze domu przed silnym słońcem » »


Markizy, żaluzje, pergole, rolety - które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak zabepieczyć ocieplenie przed rwącym wiatrem?

Jak uzyskać pełne uprawnienia architektoniczne?

Siły działające na wybrany system ociepleń przenoszone są zarówno przez zaprawę klejową, jak i łączniki fasadowe. Dzięki...
czytaj dalej »

Zobacz, jak otrzymać uprawnienia do samodzielnego wykonywania zawodu architekta w Polsce i UE czytaj dalej »

Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Izolacje piwnic i garaży. Jakie rozwiązanie wybrać?


Bierzemy pod uwagę wszystkie czynniki takie jak np. wymagania techniczne obiektu, dzięki czemu jesteśmy w stanie dopasować idealną oszczędność energii do wskazanego pomieszczenia. ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
7/8/2019

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wtórne hydroizolacje poziome
  • - Mocowanie elewacji wentylowanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.