Jak przyklejać okładziny ceramiczne na trudne podłoża?

Podłoża o ograniczonej nośności | Podłoża odkształcalne | Kleje na trudne podłoża
mgr inż. Piotr Idzikowski  |  IZOLACJE 6/2013  |  30.05.2014  |  2
How to glue a ceramic tile cladding to substrates that pose problems
How to glue a ceramic tile cladding to substrates that pose problems
Shutterstock

Są dwa typy trudnych podłoży: o ograniczonej nośności i odkształcalne. W praktyce bardzo często się zdarza, że obydwie trudności występują równocześnie, zwłaszcza przy remontach starych domów czy mieszkań.

Niezbędne w pracy wykonawcy jest dokonanie oceny podłoża. Efektem oceny powinno być działanie zmniejszające wpływ trudnego podłoża na trwałość okładziny.

Podłoża o ograniczonej nośności

Trudność takiego podłoża wynika z tego, że jest ono pokryte warstwami zmniejszającymi przyczepność kleju. Po pierwsze więc, należy usunąć nienośne warstwy podłoża. Młotkiem murarskim trzeba opukać ścianę lub podkład podłogowy. Głuchy odgłos świadczy o braku w tym miejscu połączenia tynku lub wylewki z warstwą nośną. Te fragmenty podłoża należy skuć.

Jeżeli nawet stary tynk (lub podkład) dobrze trzyma się podłoża, ale jest słaby (osypuje się po dotknięciu ręką, szpachelką lub zarysowaniu ostrym narzędziem), również należy go skuć (w całości lub do twardej, niedającej się łatwo zarysować warstwy). W skrajnych sytuacjach, gdy nie można tego zrobić, należy takie podłoża nasączyć głęboko penetrującymi preparatami na bazie żywic epoksydowych.

Abstrakt

W artykule omówiono sposoby postępowania z trudnymi podłożami, na których mają być przyklejane okładziny ceramiczne. Scharakteryzowano również kleje przeznaczone do takich zastosowań.

The article discusses procedures to follow in the case of difficult substrates, to which ceramic tile cladding is to be glued. It also describes the adhesives intended for such applications.

Po drugie, trzeba usunąć elementy i warstwy mogące osłabić przyczepność (kurz, brud, wapno, tłuszcze, oleje, wosk, resztki warstw starych farb). W zależności od rodzaju zanieczyszczenia należy do tego celu użyć szczotki drucianej, szpachelki, odkurzacza lub preparatów usuwających powłoki starych farb, detergentów itp.

Jeżeli nie ma możliwości usunięcia starych zabrudzonych warstw (np. zatłuszczonych wylewek lastrykowych lub powłok farb olejnych), należy mechanicznie w jak największym stopniu zmatowić powierzchnię papierem ściernym, szczotką stalową lub specjalistycznymi szlifierkami. Po szlifowaniu trzeba bardzo dokładnie odkurzyć powierzchnię, najlepiej na mokro.

Po trzecie, należy zlikwidować rysy i spękania – dotyczy to oczywiście rys i spękań, które są już ustabilizowane, szerokie, a przyczyna ich wystąpienia została zlikwidowana. Pęknięcia powinny zostać mechanicznie poszerzone i pogłębione, a następnie wypełnione zaprawą cementową. W problematycznych sytuacjach konieczne może się okazać zastosowanie dodatkowego wzmocnienia w postaci siatki lub prętów stalowych, zamocowanych w poprzek pęknięć. Pęknięcia naprawia się i wypełnia przed zniwelowaniem podłoża na całej powierzchni. Jeśli chodzi o mikrospękania, to nie są one groźne. Należy jednak przyjrzeć się im dokładniej, gdy tworzą gęstą siatkę (widać ją po namoczeniu podłoża), a zwłaszcza gdy podkład wylany jest na płycie izolacji termicznej.


Ograniczoną nośność mają również podłoża o niskiej nasiąkliwości oraz podłoża gładkie. Takimi są płyta OSB, lastryko, beton, stare płytki, blacha itp. Na tego typu powierzchniach należy zastosować grunty specjalistyczne zwiększające przyczepność.

Ich działanie polega na stworzeniu warstwy, która bardzo dobrze przylega zarówno do gładkiej, nienasiąkliwej powierzchni, jak i do nakładanego kleju. Grunty tego typu zawierają w swoim składzie bardzo dużą ilość żywic oraz kruszywo nadające powierzchni chropowatość i tym samym zwiększające rzeczywistą powierzchnię styku kleju z podłożem. Ponieważ przyczepność na styku dwóch warstw zależy od wielkości powierzchni ich styku, warto, aby klej wypełniał całą przestrzeń pod przyklejaną płytką. W standardowych warunkach dopuszcza się, aby powierzchnia sklejania wynosiła 60%.

Podłoża odkształcalne

W przypadku podłoża z płyt drewnopochodnych, gipsowo-kartonowych lub zawierających w układzie warstw płyty termoizolacyjne (np. podłogi pływające, wiotkie ścianki działowe) należy sprawdzić, czy jest ono dostatecznie sztywne, tzn. czy się nie ugina.

 

Jednak podłoże, które samo w sobie się nie ugina (np. jastrych na tarasie), może pracować w warunkach mogących spowodują jego odkształcenie. Takie warunki wynikają najczęściej ze zmieniającej się temperatury. Znaczenie dla okładziny wykonanej na takim podłożu ma szybkość zmiany temperatury, jej częstotliwość, a także różnica temperatur.

 

Miejscami szczególnie narażonymi na oddziaływanie naprężeń termicznych są tarasy, balkony, elewacje, jastrychy z ogrzewaniem podłogowym, kominki itp. Działania, które należy podjąć na tego typu podłożach, to przede wszystkim wykonanie dylatacji brzegowych i pośrednich, odpowiednich do skali możliwego odkształcenia i do dylatacji już wykonanych w podłożu. Podobnie jak na podłożach o ograniczonej nośności, należy też zadbać o pełne wypełnienie klejem przestrzeni pod płytką. Zabezpieczy to klej przed zniszczeniem na skutek wody gromadzącej się i zamarzającej w wolnych przestrzeniach pod płytką.

Kleje na trudne podłoża

Do takich celów należy stosować kleje klasy C2, a w przypadku podłoży odkształcalnych, klej klasy C2S1, czyli odkształcalne.

Kleje klasy C2 to zaprawy cementowe o podwyższonych parametrach. Charakteryzują się one zwiększoną przyczepnością, która dla klejów normalnie wiążących (klasy C1) powinna wynosić min. 0,5 N/mm². Ta wartość z zasady i tak jest już duża, ale od klejów klasy C2 norma wymaga przyczepności o co najmniej dwukrotnie większej wartości.

Należy w tym miejscu zwrócić uwagę na fakt często pomijany przez glazurników i producentów odpowiedzialnych za umieszczanie opisów na opakowaniach i w kartach technicznych klejów. Mianowicie przyczepność kleju maleje wraz z wydłużającym się czasem otwartym. Rozważmy przypadek kleju klasy C2TE, czyli kleju o podwyższonych parametrach i z wydłużonym czasem otwartym (C2E). 

Potrzebujesz więcej TREŚCI?

Odbierz TUTAJ
IZO-newsletter »

Mimo że przyczepność kleju klasy C2 powinna wynosić co najmniej 1,0 N/mm², to przy założeniu wydłużonego czasu otwartego, czyli 30 min, musi wynosić jedynie 0,5 N/mm². W ten sposób klej klasy C2 przestaje mieć podwyższony parametr przyczepności. Jeśli więc w konkretnym przypadku podłoże wymaga od kleju maksymalnej przyczepności, to czas od momentu naniesienia kleju do chwili przyłożenia doń płytki (tzw. czas otwarty) musi być jak najkrótszy.

Oznaczenie odkształcalności S1 lub S2 określa dopuszczalną wielkość ugięcia powierzchni z utwardzonym klejem, bez jej uszkodzenia. W wypadku klejów o odkształcalności S1 dopuszczalne ugięcie normowej próbki zawiera się przedziale 2,5–5 mm.

Odkształcalność jest miarą elastyczności kleju. Elastyczność to właściwość użytkowa mówiąca o tym, że klej jest w stanie „nadążyć” za ewentualnymi niewielkimi odkształceniami podłoża, na którym jest stosowany, i skompensować je. 

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 6/2013

Komentarze

(2)
Czytelnik | 22.10.2013, 10:26
Warto przeczytać
Budujący | 22.10.2013, 12:11
Dobre przyklejenie płytek ceramicznych to sztuka i nie każdemu się udaje
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »


Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? ZOBACZ »


Poznaj sposoby izolacji dachu płaskiego »

Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

Jaki materiał zastosować na dachu płaskim, zielonym, odwróconym, a jak na dachu pokrytym wcześniej papą termozgrzewalną?
czytaj dalej »

W przypadku budynków istniejących należy dokładnie sprawdzić jakość... czytaj dalej »

Uzyskaj tytuł mgr. inż. i uprawnienia budowlane!


Wiedza i umiejętności praktyczne zdobyte podczas studiów drugiego stopnia... ZOBACZ »


Jak zapewnić dobrą wibroakustykę budynku?

Rewolucja na rynku termoizolacji?

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej » Utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz obiektu, położonego w wymagającej strefie... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacji instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Czym ocieplić piwnicę lub garaż?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Izolacja stropów nad garażami podziemnymi musi spełniać wysokie wymagania akustyczne, cieplne i przeciwpożarowe... czytaj dalej »

Malowanie kafli krok po kroku »


Malowanie kafli to wciąż mało popularny sposób zmiany wystroju wnętrza... ZOBACZ »


Co warto wiedzieć o systemach natryskowych?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Budynek ocieplony pianką jest szczelny akustycznie a przede wszystkim...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Elewacja, która wygląda jak drewno, marmur czy kamień »

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

Ładna fasada stanowi wizerunek budynku. Estetyczny wygląd elewacji często...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
7/8/2020

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tarasy wentylowane
  • - Zastosowanie kruszyw lekkich
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.