Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Rewitalizacja budynków z betonu komórkowego zalanych podczas powodzi

Solbet

Badania budynków zalanych podczas powodzi w 1997 r. wykazały, że autoklawizowany beton komórkowy cechuje się wysoką odpornością na ekstremalne zawilgocenia. Beton komórkowy w budynkach po powodzi nie stracił właściwości użytkowych i parametrów technicznych.

Jak przywrócić w zalanych budynkach z betonu komórkowego stan pozwalający na użytkowanie?

Osuszanie budynku

By można było rozpocząć prace naprawcze zalanych budynków, niezbędne jest ustąpienie wód popowodziowych. Jeśli to nastąpi, należy zapewnić intensywne wysychanie budynku w czasie ok. 2 mies. W tym okresie trzeba też zapewnić maksymalne wietrzenie budynku. Nie zaleca się osuszania budynku silnie ogrzanym powietrzem w początkowym okresie po powodzi, gdyż nagłe osuszenie powierzchni elementów z betonu komórkowego może doprowadzić do spękań w wyniku różnicy naprężeń między wyschniętą warstwą a silnie zawilgoconym rdzeniem.

Jeżeli tynk zewnętrzny wykazuje słabą przyczepność (odspajanie, głuchy odgłos przy opukiwaniu), należy skuć jego warstwę, co ułatwi wysychanie muru. Podobnie powinno się postąpić z wykończeniem wewnętrznym, tzn. usunąć tapety, farby i warstwę tynku, jeśli odspaja się od podłoża. Dzięki temu odsłonięty mur z betonu komórkowego będzie wysychał szybciej. Czas wysychania będzie jednak zależał od wielu czynników, takich jak: rodzaj betonu komórkowego, pogoda, warunki przewietrzania pomieszczeń.

W procesie osuszania budynku może być wykorzystane również centralne ogrzewanie. Nawet wtedy jednak należy zapewnić intensywne wietrzenie pomieszczeń, gdyż kondensacja wilgoci pochodzącej ze ścian może doprowadzić do powstania zagrzybienia. Warunkiem skutecznego osuszania jest zlikwidowanie wszelkich źródeł wilgoci. Dlatego przed rozpoczęciem osuszania budynku należy sprawdzić i doprowadzić do pełnej sprawności rynny i rury spustowe odprowadzające wody opadowe. Oprócz wymienionych tradycyjnych metod osuszanie może być przeprowadzone przez wyspecjalizowane firmy przy użyciu specjalistycznego sprzętu.


Jesteś pracownikiem firmy budowlanej albo projektantem/ architektem? Specjalizujesz się w dziedzinie izolacji lub studiujesz budownictwo? Jeśli jesteś związany z szeroko pojętą branżą izolacyjną lub budowlaną, możesz łatwo zyskać dostęp do fachowych artykułów i najnowszych informacji. Zamów bezpłatny newsletter serwisu www.izolacje.com.pl.


Osuszanie
może przynieść efekty tylko w budynkach, w których nie występuje trwałe zawilgocenie ścian wywołane podciąganiem kapilarnym wody z powodu nieprawidłowo wykonanych hydroizolacji. Budynki z takimi wadami, niezwiązanymi z działaniem wód powodziowych, wymagają odrębnego potraktowania i sporządzenia ekspertyzy określającej metody osuszenia ścian i zabezpieczenia przed ponownym zawilgoceniem.

Jeśli w ścianach występują rysy powierzchniowe o niewielkiej rozwartości, nie ma potrzeby ich naprawiania. Wskazane jest pokrycie powierzchni ściany środkami hydrofobowymi. Rysy o większej rozwartości (ponad 1 mm) należy pokryć paskiem akrylowej masy uszczelniającej wyciśniętej pistoletem z tuby, a następnie szpachelką wetrzeć masę akrylową. Wyprawę zewnętrzną lub wewnętrzną można nałożyć po stwardnieniu masy akrylowej.

Naprawy ubytków w ścianach

W przypadku uszkodzeń krawędzi, naroży lub powierzchni bloczków z betonu komórkowego należy dokonać napraw polegających na wypełnieniu powstałych ubytków. Niewielkie uszkodzenia powierzchni ścian o głębokości ok. 1 cm można naprawić zaprawą tynkarską przewidzianą do wykończenia. Większe uszkodzenia trzeba wypełnić zaprawą o następującym składzie (w procentach masy suchej mieszanki zaprawy): 77% – rozdrobniony beton komórkowy o uziarnieniu do 5 mm, 19% – cement portlandzki – 32,5 R, 4% – winacet DP 50.

Zaprawę przygotowuje się, wprowadzając kolejno do wody winacet, cement i kruszywo z betonu komórkowego aż do uzyskania konsystencji umożliwiającej wypełnienie masy ubytków. Ubytki betonu komórkowego w ścianie można również wypełnić ciepłochronną zaprawą murarską. Przed przystąpieniem do napraw należy uszkodzone miejsca (ubytki) obficie zrosić wodą.

Naprawy warstwy fakturowej zależą od stopnia uszkodzenia i rodzaju istniejącej faktury. Jeśli tynk odspaja się od podłoża na znacznych powierzchniach ścian w budynku, należy go skuć z całej powierzchni budynku i po wyschnięciu ścian nałożyć nowy. Przed przystąpieniem do tynkowania całe powierzchnie ścian powinno się oczyścić i zmyć wodą. Z przebiegu wysychania ścian wynika, że przy naturalnym wysychaniu tynkować można nie wcześniej niż rok po ustąpieniu wody. Tynkowanie najlepiej wykonywać przy ustalonej, lecz niesłonecznej pogodzie w temperaturze od +5°C do +30°C. Zapraw tynkarskich nie powinno się nakładać przy temperaturze poniżej +5°C oraz w czasie opadow atmosferycznych. 

Potrzebujesz więcej TREŚCI?

Odbierz TUTAJ
IZO-newslettera »

Oprócz tradycyjnych tynków cementowo-wapiennych można zastosować tynki cienkowarstwowe dostępne na rynku w postaci mieszanki gotowych składników. Ze względu na paroprzepuszczalność zaleca się zastosowanie tynków mineralnych.

Tynki akrylowe lub inne z zawartością żywic mogą powodować zamknięcie pod względem dyfuzyjnym powierzchni ścian, w której może znajdować się jeszcze nadmiar wilgoci. Tynki należy też sprawdzić, czy są przeznaczone do stosowania na ścianach z betonu komórkowego. Cienkowarstwowe zaprawy tynkarskie można stosować tylko na równej powierzchni ścian lub przed ich nałożeniem wyrównać powierzchnię muru przez zatarcie jej zaprawą cementowo-wapienną. Można również zastosować na ścianach siatkę na kleju, a następnie zaprawę tynkarską.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 6/2011
powiązane produkty

Komentarze

(1)
Misiek | 26.09.2013, 15:34
Ciekawy artykuł - oby nie musieć przerabiać tego w naturze
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Budujesz lub remontujesz? Sprawdź ceny materiałów!


Niezależnie od tego, jak duże przedsięwzięcie przed Tobą, warto być zaopatrywał się w miejscu z gwarancją zapasu, ceny i dostępności... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Izolacja kominku? Sprawdź, czego użyć »

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Dowiedz się więcej o izolacjach technicznych czytaj dalej »

Najtańszy sposób na wykonanie stropu? Sprawdź »


Oprócz znacznych oszczędności finansowych wynikających między innymi z braku dodatkowych ociepleń, możliwości prowadzenia w stropie... ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu.... ZOBACZ »


Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Prace uszczelniające - postaw na niezawodne rozwiązania »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Obecna praktyka projektowania i wykonywania budowli ziemnych i podłoży nawierzchni drogowych mnoży przypadki zastosowania... czytaj dalej »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy w głównej mierze od...  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturą zeszklenia, wówczas żywica nie jest... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

wpusty balkonowe suez
Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.