Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Rewitalizacja budynków z betonu komórkowego zalanych podczas powodzi

Solbet

Badania budynków zalanych podczas powodzi w 1997 r. wykazały, że autoklawizowany beton komórkowy cechuje się wysoką odpornością na ekstremalne zawilgocenia. Beton komórkowy w budynkach po powodzi nie stracił właściwości użytkowych i parametrów technicznych.

Jak przywrócić w zalanych budynkach z betonu komórkowego stan pozwalający na użytkowanie?

Osuszanie budynku

By można było rozpocząć prace naprawcze zalanych budynków, niezbędne jest ustąpienie wód popowodziowych. Jeśli to nastąpi, należy zapewnić intensywne wysychanie budynku w czasie ok. 2 mies. W tym okresie trzeba też zapewnić maksymalne wietrzenie budynku. Nie zaleca się osuszania budynku silnie ogrzanym powietrzem w początkowym okresie po powodzi, gdyż nagłe osuszenie powierzchni elementów z betonu komórkowego może doprowadzić do spękań w wyniku różnicy naprężeń między wyschniętą warstwą a silnie zawilgoconym rdzeniem.

Jeżeli tynk zewnętrzny wykazuje słabą przyczepność (odspajanie, głuchy odgłos przy opukiwaniu), należy skuć jego warstwę, co ułatwi wysychanie muru. Podobnie powinno się postąpić z wykończeniem wewnętrznym, tzn. usunąć tapety, farby i warstwę tynku, jeśli odspaja się od podłoża. Dzięki temu odsłonięty mur z betonu komórkowego będzie wysychał szybciej. Czas wysychania będzie jednak zależał od wielu czynników, takich jak: rodzaj betonu komórkowego, pogoda, warunki przewietrzania pomieszczeń.

W procesie osuszania budynku może być wykorzystane również centralne ogrzewanie. Nawet wtedy jednak należy zapewnić intensywne wietrzenie pomieszczeń, gdyż kondensacja wilgoci pochodzącej ze ścian może doprowadzić do powstania zagrzybienia. Warunkiem skutecznego osuszania jest zlikwidowanie wszelkich źródeł wilgoci. Dlatego przed rozpoczęciem osuszania budynku należy sprawdzić i doprowadzić do pełnej sprawności rynny i rury spustowe odprowadzające wody opadowe. Oprócz wymienionych tradycyjnych metod osuszanie może być przeprowadzone przez wyspecjalizowane firmy przy użyciu specjalistycznego sprzętu.


Jesteś pracownikiem firmy budowlanej albo projektantem/ architektem? Specjalizujesz się w dziedzinie izolacji lub studiujesz budownictwo? Jeśli jesteś związany z szeroko pojętą branżą izolacyjną lub budowlaną, możesz łatwo zyskać dostęp do fachowych artykułów i najnowszych informacji. Zamów bezpłatny newsletter serwisu www.izolacje.com.pl.


Osuszanie
może przynieść efekty tylko w budynkach, w których nie występuje trwałe zawilgocenie ścian wywołane podciąganiem kapilarnym wody z powodu nieprawidłowo wykonanych hydroizolacji. Budynki z takimi wadami, niezwiązanymi z działaniem wód powodziowych, wymagają odrębnego potraktowania i sporządzenia ekspertyzy określającej metody osuszenia ścian i zabezpieczenia przed ponownym zawilgoceniem.

Jeśli w ścianach występują rysy powierzchniowe o niewielkiej rozwartości, nie ma potrzeby ich naprawiania. Wskazane jest pokrycie powierzchni ściany środkami hydrofobowymi. Rysy o większej rozwartości (ponad 1 mm) należy pokryć paskiem akrylowej masy uszczelniającej wyciśniętej pistoletem z tuby, a następnie szpachelką wetrzeć masę akrylową. Wyprawę zewnętrzną lub wewnętrzną można nałożyć po stwardnieniu masy akrylowej.

Naprawy ubytków w ścianach

W przypadku uszkodzeń krawędzi, naroży lub powierzchni bloczków z betonu komórkowego należy dokonać napraw polegających na wypełnieniu powstałych ubytków. Niewielkie uszkodzenia powierzchni ścian o głębokości ok. 1 cm można naprawić zaprawą tynkarską przewidzianą do wykończenia. Większe uszkodzenia trzeba wypełnić zaprawą o następującym składzie (w procentach masy suchej mieszanki zaprawy): 77% – rozdrobniony beton komórkowy o uziarnieniu do 5 mm, 19% – cement portlandzki – 32,5 R, 4% – winacet DP 50.

Zaprawę przygotowuje się, wprowadzając kolejno do wody winacet, cement i kruszywo z betonu komórkowego aż do uzyskania konsystencji umożliwiającej wypełnienie masy ubytków. Ubytki betonu komórkowego w ścianie można również wypełnić ciepłochronną zaprawą murarską. Przed przystąpieniem do napraw należy uszkodzone miejsca (ubytki) obficie zrosić wodą.

Naprawy warstwy fakturowej zależą od stopnia uszkodzenia i rodzaju istniejącej faktury. Jeśli tynk odspaja się od podłoża na znacznych powierzchniach ścian w budynku, należy go skuć z całej powierzchni budynku i po wyschnięciu ścian nałożyć nowy. Przed przystąpieniem do tynkowania całe powierzchnie ścian powinno się oczyścić i zmyć wodą. Z przebiegu wysychania ścian wynika, że przy naturalnym wysychaniu tynkować można nie wcześniej niż rok po ustąpieniu wody. Tynkowanie najlepiej wykonywać przy ustalonej, lecz niesłonecznej pogodzie w temperaturze od +5°C do +30°C. Zapraw tynkarskich nie powinno się nakładać przy temperaturze poniżej +5°C oraz w czasie opadow atmosferycznych. 

Potrzebujesz więcej TREŚCI?

Odbierz TUTAJ
IZO-newslettera »

Oprócz tradycyjnych tynków cementowo-wapiennych można zastosować tynki cienkowarstwowe dostępne na rynku w postaci mieszanki gotowych składników. Ze względu na paroprzepuszczalność zaleca się zastosowanie tynków mineralnych.

Tynki akrylowe lub inne z zawartością żywic mogą powodować zamknięcie pod względem dyfuzyjnym powierzchni ścian, w której może znajdować się jeszcze nadmiar wilgoci. Tynki należy też sprawdzić, czy są przeznaczone do stosowania na ścianach z betonu komórkowego. Cienkowarstwowe zaprawy tynkarskie można stosować tylko na równej powierzchni ścian lub przed ich nałożeniem wyrównać powierzchnię muru przez zatarcie jej zaprawą cementowo-wapienną. Można również zastosować na ścianach siatkę na kleju, a następnie zaprawę tynkarską.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 6/2011
powiązane produkty

Komentarze

(1)
Misiek | 26.09.2013, 15:34
Ciekawy artykuł - oby nie musieć przerabiać tego w naturze
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Dobierz najlepszy materiał termoizolacyjny. Sprawdź »


Ocieplenie powinno być trwałe i odporne na niekorzystne oddziaływanie czynników atmosferycznych... ZOBACZ »


Jak ochronić przed wodą podpiwniczenia i fundamenty?

Wykańczasz dom i potrzebne Ci wysokiej jakości materiały?

W przypadku aplikacji na podłożach wykazujących mikropęknięcia, przy wykonywaniu izolacji wodoszczelnej wanien...
czytaj dalej »

Dopasuj rozwiązanie do Twoich potrzeb i rodzaju wykonywach prac... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Uszczelnianie dachu - to warto wiedzieć »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Przeczytaj, zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego materiału. czytaj dalej » Wszystkie znane obecnie źródła energii, poza energią geotermalną i atomową, są pośrednio efektem działania promieniowania słonecznego... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak przyspieszyć prace budowlane?

Zobacz, jak możesz zaoszczędzić czas (i pieniądze). Uzyskaj bezpłatną wycenę materiałów w 48 godzin!  czytaj dalej »


Łatwa hydroizolacja dachu bez mieszania i odmierzania »

Gdzie stosować izolację polimocznikową?

Wymagania dotyczące dachów płaskich będą zawsze kompleksowe. Już od dawna dachy płaskie stają się „dachami użytkowymi“, przykładowo dla urządzeń fotowoltaicznych, klimatyzacyjnych, wymienników ciepła i wielu innych...
czytaj dalej »

Być może wciąż zastanawiasz się czy Twoja firma powinna zainwestować w posadzki epoksydowe? Jeśli szukasz odpowiedniego materiału na podłogę w hali produkcyjnej... czytaj dalej »


Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »


W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest... ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
6/2019

Aktualny numer:

Izolacje 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Problemy eksploatacyjne tynków wewnętrznych
  • - Warunki techniczne robót murarskich
Zobacz szczegóły
Jaką technologię wykonania tarasu wybrać w naszym klimacie?

Jaką technologię wykonania tarasu wybrać w naszym klimacie?

Zarówno w starych, jak i nowo wzniesionych budynkach coraz częściej można zauważyć bardzo zły stan balkonów i tarasów. Dlaczego tak się dzieje?
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.