Posadzki na gruncie w obiektach z płyt warstwowych

Jacek Sawicki  |  07.12.2010
Ciąg dalszy artykułu...

Posadzki w mroźniach

Do prawidłowego zaprojektowania posadzek mroźni niezbędne są – obok wcześniej wymienionych standardowych informacji dla podłóg – dane o temperaturze koniecznej do utrzymania wewnątrz pomieszczenia. Uzyskana wiedza pozwala oszacować wielkość strumienia zimna uciekającego do gruntu i umiejscowienia w posadzce zachowawczej warstwy izolacji termicznej zapobiegającej wymianie cieplnej między komorą a gruntem.

Przy posadzkach eksploatowanych w pomieszczeniach o temperaturach poniżej 0°C zachodzi konieczność ochrony gruntu przed przemarzaniem. W takich  konstrukcjach izoterma 0°C musi być umiejscowiona w warstwie izolacji zimnochronnej. Jako materiał termoizolujący najczęściej stosowane są płyty styropianowe (musi to być styropian twardy, co najmniej FS 30), z polistyrenu ekstrudowanego XPS i bardzo rzadko PUR.

Styropian jest tańszy, ale ma ograniczoną wytrzymałość mechaniczną, dlatego stosowany jest w rozwiązaniach, gdzie nie ma zagrożeń wystąpienia wysokich nacisków punktowych. Pozostałe dwa tworzywa mają lepsze parametry wytrzymałościowe na punktowe obciążenia mechaniczne i z tego względu stosowane są w chłodniach i mroźniach przemysłowych, gdzie m.in. używane są pojazdy, wózki transportujące, składuje się surowce i produkty o znacznym nacisku na powierzchnię posadzki.

Ryzyko przemarzania gruntu grozi wieloma konsekwencjami dla obiektu (podnoszeniem podłogi i niszczeniem konstrukcji budowlanej), których skutki mogą się ujawniać w bliżej nieoznaczonym czasie (nawet po kilku latach). Aby temu zapobiec, stosuje się dodatkowe rozwiązania techniczne doprowadzające ciepło pod warstwę izolacji zimnochronnej i utrzymujące temperaturę gruntu pod posadzką powyżej 0°C.

Takie podgrzewanie realizowane jest różnymi metodami, a najczęstsze z nich wykorzystują ogrzewanie elektryczne, cieczowe, z grawitacyjnym lub wymuszonym przepływem/nawiewem powietrza. O wyborze właściwego rozwiązania powinien decydować rachunek ekonomiczny oraz możliwości techniczne.

LITERATURA

  1. „Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlanych”, część B: „Roboty wykończeniowe”, zeszyt 3: „Posadzki mineralne i żywiczne”, seria: „Instrukcje, Wytyczne, Poradniki” nr 398/2004, wyd. ITB, Ośrodek Informacji Naukowo-Technicznej, Warszawa 2004.
  2. „Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlanych”, część B: „Roboty wykończeniowe”, zeszyt 8: „Posadzki betonowe utwardzone powierzchniowo preparatami proszkowymi”, seria: „Instrukcje, Wytyczne, Poradniki” nr 433/2007, wyd. ITB, Ośrodek Informacji Naukowo-Technicznej, Warszawa 2007.
  3. T. Kulas, „Projektowanie podłóg przemysłowych”, IZOLACJE nr 7/8/2003, s. 25–28.
  4. M. Rokiel, „Posadzki przemysłowe oraz materiały służące do ich wykonania”, IZOLACJE nr 3/2008, s. 40–52.
  5. J. Mierzwa, „Zasady projektowania posadzek przemysłowych na gruncie”, „Materiały Budowlane” nr 9/2000, s. 7–9.

PAŹDZIERNIK 2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Dobierz najlepszy materiał termoizolacyjny. Sprawdź »


Ocieplenie powinno być trwałe i odporne na niekorzystne oddziaływanie czynników atmosferycznych... ZOBACZ »


Jak ochronić przed wodą podpiwniczenia i fundamenty?

Wykańczasz dom i potrzebne Ci wysokiej jakości materiały?

W przypadku aplikacji na podłożach wykazujących mikropęknięcia, przy wykonywaniu izolacji wodoszczelnej wanien...
czytaj dalej »

Dopasuj rozwiązanie do Twoich potrzeb i rodzaju wykonywach prac... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Uszczelnianie dachu - to warto wiedzieć »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Przeczytaj, zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego materiału. czytaj dalej » Wszystkie znane obecnie źródła energii, poza energią geotermalną i atomową, są pośrednio efektem działania promieniowania słonecznego... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak przyspieszyć prace budowlane?

Zobacz, jak możesz zaoszczędzić czas (i pieniądze). Uzyskaj bezpłatną wycenę materiałów w 48 godzin!  czytaj dalej »


Alternatywa dla tradycyjnych materiałów izolacyjnych »

Gdzie stosować izolację polimocznikową?

Powłoka ta stanowi elastyczne, trudnościeralne pokrycie posadzek betonowych szczególnie polecane do...
czytaj dalej »

Być może wciąż zastanawiasz się czy Twoja firma powinna zainwestować w posadzki epoksydowe? Jeśli szukasz odpowiedniego materiału na podłogę w hali produkcyjnej... czytaj dalej »


Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »


W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest... ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
6/2019

Aktualny numer:

Izolacje 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Problemy eksploatacyjne tynków wewnętrznych
  • - Warunki techniczne robót murarskich
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.