Posadzki na gruncie w obiektach z płyt warstwowych

Jacek Sawicki  |  07.12.2010
Ciąg dalszy artykułu...

Posadzki w mroźniach

Do prawidłowego zaprojektowania posadzek mroźni niezbędne są – obok wcześniej wymienionych standardowych informacji dla podłóg – dane o temperaturze koniecznej do utrzymania wewnątrz pomieszczenia. Uzyskana wiedza pozwala oszacować wielkość strumienia zimna uciekającego do gruntu i umiejscowienia w posadzce zachowawczej warstwy izolacji termicznej zapobiegającej wymianie cieplnej między komorą a gruntem.

Przy posadzkach eksploatowanych w pomieszczeniach o temperaturach poniżej 0°C zachodzi konieczność ochrony gruntu przed przemarzaniem. W takich  konstrukcjach izoterma 0°C musi być umiejscowiona w warstwie izolacji zimnochronnej. Jako materiał termoizolujący najczęściej stosowane są płyty styropianowe (musi to być styropian twardy, co najmniej FS 30), z polistyrenu ekstrudowanego XPS i bardzo rzadko PUR.

Styropian jest tańszy, ale ma ograniczoną wytrzymałość mechaniczną, dlatego stosowany jest w rozwiązaniach, gdzie nie ma zagrożeń wystąpienia wysokich nacisków punktowych. Pozostałe dwa tworzywa mają lepsze parametry wytrzymałościowe na punktowe obciążenia mechaniczne i z tego względu stosowane są w chłodniach i mroźniach przemysłowych, gdzie m.in. używane są pojazdy, wózki transportujące, składuje się surowce i produkty o znacznym nacisku na powierzchnię posadzki.

Ryzyko przemarzania gruntu grozi wieloma konsekwencjami dla obiektu (podnoszeniem podłogi i niszczeniem konstrukcji budowlanej), których skutki mogą się ujawniać w bliżej nieoznaczonym czasie (nawet po kilku latach). Aby temu zapobiec, stosuje się dodatkowe rozwiązania techniczne doprowadzające ciepło pod warstwę izolacji zimnochronnej i utrzymujące temperaturę gruntu pod posadzką powyżej 0°C.

Takie podgrzewanie realizowane jest różnymi metodami, a najczęstsze z nich wykorzystują ogrzewanie elektryczne, cieczowe, z grawitacyjnym lub wymuszonym przepływem/nawiewem powietrza. O wyborze właściwego rozwiązania powinien decydować rachunek ekonomiczny oraz możliwości techniczne.

LITERATURA

  1. „Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlanych”, część B: „Roboty wykończeniowe”, zeszyt 3: „Posadzki mineralne i żywiczne”, seria: „Instrukcje, Wytyczne, Poradniki” nr 398/2004, wyd. ITB, Ośrodek Informacji Naukowo-Technicznej, Warszawa 2004.
  2. „Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlanych”, część B: „Roboty wykończeniowe”, zeszyt 8: „Posadzki betonowe utwardzone powierzchniowo preparatami proszkowymi”, seria: „Instrukcje, Wytyczne, Poradniki” nr 433/2007, wyd. ITB, Ośrodek Informacji Naukowo-Technicznej, Warszawa 2007.
  3. T. Kulas, „Projektowanie podłóg przemysłowych”, IZOLACJE nr 7/8/2003, s. 25–28.
  4. M. Rokiel, „Posadzki przemysłowe oraz materiały służące do ich wykonania”, IZOLACJE nr 3/2008, s. 40–52.
  5. J. Mierzwa, „Zasady projektowania posadzek przemysłowych na gruncie”, „Materiały Budowlane” nr 9/2000, s. 7–9.

PAŹDZIERNIK 2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »


"Wirtualne malowanie" - wykonaj sam symulację online »

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Obok wiedzy na temat produktów, równie istotna jest znajomość technologii, którą... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »


Zgarnij bony o wartości 100zł. Zobacz jak »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?

3 kroki do Super CashBack
czytaj dalej »

Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Płynne membrany poliuretanowe - gdzie je stosować?

Uszczelnianie obiektów inżynieryjnych - jak to robią specjaliści?

Siła związania do podłoża przekraczająca 20 kg/cm2, wysoka odporność na niszczące czynniki eksploatacyjne...
czytaj dalej »

Jak prawidłowo chronić ściany fundamentwe i zapewnić gwarancję żywotności obiektu? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest... czytaj dalej »

Jak mocować elewacje wentylowane?


Jak w realnych warunkach zachowują się różne systemy mocowań elewacji wentylowanych? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »


W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturę zeszklenia, wówczas żywica nie jest... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Alpha Dam Alpha Dam
O FIRMIE Alpha Dam Sp. z o.o. produkuje od ponad 10 lat profesjonalne materiały wodochronne i przeciwwilgociowe dla budownictwa.  Do 2008...
9/2019

Aktualny numer:

Izolacje 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne rozwiązania elewacyjne
  • - Jakość wykonania izolacji z szarego styropianu
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.