Posadzki na gruncie w obiektach z płyt warstwowych

Jacek Sawicki  |  07.12.2010
Ciąg dalszy artykułu...

Projektując posadzki, uwzględnia się:

  • podłoże (powinno być płaskie i o odpowiedniej wytrzymałości),
  • podbudowę (czyli warstwę nośną wyrównaną żwirem, szutrem lub wzmocnioną inaczej),
  • warstwę poślizgową (zastosowanie folii budowlanych),
  • warstwy ochronne i izolacyjne (np. uwzględnienie izolacji przeciwwilgociowej, paroszczelnej, termicznej, akustycznej),
  • wylewaną płytę betonową/żelbetową (z dodatkowym zbrojeniem, jeśli są takie wymagania),
  • posadzkę właściwą – warstwę wygładzającą i sczepną (np. jastrych, jastrych na podkładzie rozdzielającym, jastrych na warstwie izolacyjnej),
  • kryjące nawierzchniowe warstwy posadzki (nawierzchnie użytkowe, odporne na ścieranie, elektrostatyczne itp.).

Na tym etapie popełnianych jest wiele błędów o nieodwracalnych skutkach. Niedopuszczalne jest zwłaszcza zaniżanie ilości stosowanego do betonu zbrojenia, sztuczne zawyżanie parametrów podbudowy oraz stosowanie rozwiązań zastępczych mających na celu poprawić atrakcyjność kosztorysu. Powinny być wybierane rozwiązania, które technologicznie nie odbiegają od norm ogólnie przyjętych w budownictwie. Pozorna oszczędność w postaci zmniejszenia ilości zbrojenia lub zastosowanie materiałów zastępczych zawsze zwiększa koszty.

Wymóg odpowiedniego przygotowania podłoża

Podłoże musi być jednorodne, odpowiednio i równomiernie na całej powierzchni zagęszczone, nośne oraz – o czym wyżej wspomniano – powinno być uregulowane pod względem hydrologicznym. Ułożona bezpośrednio na nim podbudowa (warstwa nośna) pośredniczy w przekazywaniu obciążeń z płyty betonowej posadzki i wyrównuje wszelkie dysproporcje wynikające np. z późniejszych zróżnicowań intensywności obciążeń eksploatacyjnych płyty przenoszonych na podłoże w warunkach eksploatacji.

Podstawową zasadą przy projektowaniu i wykonawstwie takich posadzek jest rozwiązanie, w którym betonowa płyta nie opiera się bezpośrednio na ścianach, podwalinach i ławach fundamentowych. Rozdzielenie takie zapewnia niezależną pracę statyczną sąsiadujących ustrojów i stwarza możliwość odpowiedniego wzajemnego przemieszczania sąsiednich elementów.

Warstwa poślizgowa

Bezpośrednio na podłożu pod płytą betonową kładzie się warstwę poślizgową, którą stanowi przeznaczona do tego celu folia polietylenowa układana w układzie podwójnym. W konstrukcji posadzki jej rola sprowadza się do: obniżenia sił tarcia pomiędzy betonem płyty a warstwą nośną, zminimalizowania ewentualnych naprężeń liniowych w płycie betonowej, umożliwienia zwiększenia odległości pomiędzy szczelinami w płycie betonowej, eliminacji zjawiska przenikania wody i wilgoci z podłoża do płyty betonowej oraz z betonu do podłoża, a także ochrony materiału posadzki przed wnikaniem materiału podłoża podczas wylewania płyty.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Dobierz najlepszy materiał termoizolacyjny. Sprawdź »


Ocieplenie powinno być trwałe i odporne na niekorzystne oddziaływanie czynników atmosferycznych... ZOBACZ »


Jak ochronić przed wodą podpiwniczenia i fundamenty?

Wykańczasz dom i potrzebne Ci wysokiej jakości materiały?

W przypadku aplikacji na podłożach wykazujących mikropęknięcia, przy wykonywaniu izolacji wodoszczelnej wanien...
czytaj dalej »

Dopasuj rozwiązanie do Twoich potrzeb i rodzaju wykonywach prac... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Uszczelnianie dachu - to warto wiedzieć »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Przeczytaj, zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego materiału. czytaj dalej » Wszystkie znane obecnie źródła energii, poza energią geotermalną i atomową, są pośrednio efektem działania promieniowania słonecznego... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak przyspieszyć prace budowlane?

Zobacz, jak możesz zaoszczędzić czas (i pieniądze). Uzyskaj bezpłatną wycenę materiałów w 48 godzin!  czytaj dalej »


Łatwa hydroizolacja dachu bez mieszania i odmierzania »

Gdzie stosować izolację polimocznikową?

Wymagania dotyczące dachów płaskich będą zawsze kompleksowe. Już od dawna dachy płaskie stają się „dachami użytkowymi“, przykładowo dla urządzeń fotowoltaicznych, klimatyzacyjnych, wymienników ciepła i wielu innych...
czytaj dalej »

Być może wciąż zastanawiasz się czy Twoja firma powinna zainwestować w posadzki epoksydowe? Jeśli szukasz odpowiedniego materiału na podłogę w hali produkcyjnej... czytaj dalej »


Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »


W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest... ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
6/2019

Aktualny numer:

Izolacje 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Problemy eksploatacyjne tynków wewnętrznych
  • - Warunki techniczne robót murarskich
Zobacz szczegóły
Jaką technologię wykonania tarasu wybrać w naszym klimacie?

Jaką technologię wykonania tarasu wybrać w naszym klimacie?

Zarówno w starych, jak i nowo wzniesionych budynkach coraz częściej można zauważyć bardzo zły stan balkonów i tarasów. Dlaczego tak się dzieje?
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.