Posadzki na gruncie w obiektach z płyt warstwowych

Jacek Sawicki  |  07.12.2010
Ciąg dalszy artykułu...

Potrzeba odpowiedniego rozpoznania podłoża

 

 Fot. Termo Panel

Rys. 1. Sposób łączenia ściennej płyty warstwowej z posadzką w małych obiektach: 1 – płyta ścienna, 2 – kit silikonowy, 3 – obróbka blacharska, 4 – obróbka blacharska, 5 – izolacja przeciwwilgociowa, 6 – nit jednostronny szczelny lub blachowkręt samowiertny z podkładką neoprenową – co 300 mm, 7 – kołek kotwiący do betonu, 8 – nit jednostronny lub blachowkręt samowiertny – co 300 mm, 9 – posadzka, 10 – poziom gruntu

Różnorodność funkcji przeznaczenia obiektów lekkiej obudowy jest ogromna, co przejawia się w różnorodności posadzek, które do każdego obiektu projektowane są indywidualnie, a dodatkowo w jednym obiekcie mogą występować w wielu wariantach. Aby zagwarantować ich właściwą eksploatację, już na wstępie na potrzeby projektu należy trafnie rozpoznać lokalne uwarunkowania gruntowe podłoża, ponieważ posadzki na gruncie muszą skutecznie oddzielać środowiska o różnych parametrach termicznych i wilgotnościowych, a przy tym, niezależnie od ich konstrukcji i użytych materiałów, muszą spełniać wymagane cechy nośne i eksploatacyjne. W tym celu rozpoznaje się:

  • warunki geotechniczne (m.in. pod kątem rodzaju i nośności podłoża, wysadzinowości i zdolności kapilarnego podciągania wody) – wyniki pozwalają określić charakter i zakres prac stabilizujących grunt i odpowiednio do uwarunkowań zaprojektować posadzki pod kątem bezpieczeństwa ich użytkowania. Podłoże gruntowe musi mieć wymaganą wytrzymałość i ściśliwość;
  • warunki hydrologiczne (oddziaływanie wód podskórnych, gruntowych oraz pochodzących z opadów atmosferycznych) – posadzki muszą być zaprojektowane i wykonane w sposób wykluczający możliwość przeciekania przez nie wody i przenikania wilgoci, a ponadto ukształtowanie terenu musi zapewniać swobodny spływ wody opadowej od obiektu. W tym celu instaluje się system drenów (drenażu opaskowego) lub korzysta z dozwolonych innych rozwiązań zabezpieczających posadzki przed infiltracją wody do wnętrza i przed zawilgoceniem. Projekt musi również zakładać zachowanie stabilności posadzki w przypadkach ponadnormatywnych zmian poziomu lustra wód gruntowych;
  • zagrożenia czynnikami biologicznymi – odpowiednio do stopnia zagrożenia korozją biologiczną do budowy należy stosować zgodnie z technologią materiały, wyroby, elementy budowlane odporne lub uodpornione na zagrzybienie i inne formy biodegradacji;
  • wpływ czynników termicznych – ich obecność regulowana jest w normie PN-EN ISO 6946:2004 „Komponenty budowlane i elementy budynku. Opór cieplny i współczynnik przenikania ciepła. Metoda obliczania”. Szczególnym przypadkiem oddziaływania takiego czynnika są posadzki w obiektach z płyt warstwowych konstruowanych jako mroźnie, gdzie strumień zimna przenikający przez posadzkę skierowany jest w stronę gruntu. Aby grunt ochronić przed przemarzaniem i wszelkimi negatywnymi jego następstwami uszkadzającymi posadzkę (wysadzinowość gruntu), a także ustrzec się przed stratami energii, konieczne jest zaprojektowanie i wykonanie w posadzce odpowiedniej izolacji termicznej i wspomagającej instalacji grzewczej.

Świadomość obciążeń eksploatacyjnych Ważne jest dobranie efektywnej grubości podkładu nośnego oraz odpowiednie jego ukształtowanie, a także poprawne dobranie pozostałych warstw posadzki. Występujący np. skurcz betonu w okresie jego wiązania i twardnienia może powodować pękania powierzchni. Skutki tego zjawiska należy przewidywać i ograniczać przez zastosowanie odpowiedniego układu szczelin pionowych.

Aby ułatwić inwestorom orientację w takich zawiłościach, firmy wykonawcze często stosują praktykę wypełniania ankiet. Odpowiednio przygotowane formularze zawierają konkretne pytania uzupełnione o odnośniki do przygotowanych alternatywnych wariantów. Dane otrzymane z wypełnienia rubryk pozwalają specjalistom rozeznać się w optymalnym układzie projektowanej posadzki.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Dobierz najlepszy materiał termoizolacyjny. Sprawdź »


Ocieplenie powinno być trwałe i odporne na niekorzystne oddziaływanie czynników atmosferycznych... ZOBACZ »


Jak ochronić przed wodą podpiwniczenia i fundamenty?

Wykańczasz dom i potrzebne Ci wysokiej jakości materiały?

W przypadku aplikacji na podłożach wykazujących mikropęknięcia, przy wykonywaniu izolacji wodoszczelnej wanien...
czytaj dalej »

Dopasuj rozwiązanie do Twoich potrzeb i rodzaju wykonywach prac... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Uszczelnianie dachu - to warto wiedzieć »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Przeczytaj, zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego materiału. czytaj dalej » Wszystkie znane obecnie źródła energii, poza energią geotermalną i atomową, są pośrednio efektem działania promieniowania słonecznego... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak przyspieszyć prace budowlane?

Zobacz, jak możesz zaoszczędzić czas (i pieniądze). Uzyskaj bezpłatną wycenę materiałów w 48 godzin!  czytaj dalej »


Łatwa hydroizolacja dachu bez mieszania i odmierzania »

Gdzie stosować izolację polimocznikową?

Wymagania dotyczące dachów płaskich będą zawsze kompleksowe. Już od dawna dachy płaskie stają się „dachami użytkowymi“, przykładowo dla urządzeń fotowoltaicznych, klimatyzacyjnych, wymienników ciepła i wielu innych...
czytaj dalej »

Być może wciąż zastanawiasz się czy Twoja firma powinna zainwestować w posadzki epoksydowe? Jeśli szukasz odpowiedniego materiału na podłogę w hali produkcyjnej... czytaj dalej »


Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »


W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest... ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
6/2019

Aktualny numer:

Izolacje 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Problemy eksploatacyjne tynków wewnętrznych
  • - Warunki techniczne robót murarskich
Zobacz szczegóły
Jaką technologię wykonania tarasu wybrać w naszym klimacie?

Jaką technologię wykonania tarasu wybrać w naszym klimacie?

Zarówno w starych, jak i nowo wzniesionych budynkach coraz częściej można zauważyć bardzo zły stan balkonów i tarasów. Dlaczego tak się dzieje?
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.