Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dni Inżyniera Budownictwa na Budmie 2013

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Janusz Żbik
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Janusz Żbik

Od 29 stycznia do 2 lutego br. odbywały się w Poznaniu Międzynarodowe Targi Budownictwa Budma, w czasie których zorganizowano dwudniowe obchody Dnia Inżyniera Budownictwa (29-30 stycznia br.) przygotowane przez Wielkopolską OIIB pod patronatem Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

Międzynarodowe Targi Budownictwa BUDMA to największe w Europie Środkowo-Wschodniej spotkanie przedstawicieli branży budowlanej. W tym roku przebiegały pod hasłem: „Budownictwo przyszłości. Inteligentna architektura”.

W pierwszy dzień targów rozpoczęły się także „Dni Inżyniera Budownictwa” zorganizowane przez Wielkopolską Izbę Inżynierów Budownictwa pod patronatem PIIB.

Zobacz także: Międzynarodowe Targi Budownictwa BUDMA 2013

W inauguracji obchodów udział wzięli, m.in. poseł Józef Racki – wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Infrastruktury, Janusz Żbik – podsekretarz stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, Robert Dziwiński – Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, Jacek Szer – zastępca Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, Krzysztof Antczak – dyrektor Departamentu Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa MTBIGM, Andrzej Byrt – prezes Zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich i Andrzej Roch Dobrucki – prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Obrady prowadził Jerzy Stroński – przewodniczący Wielkopolskiej OIIB.

Janusz Żbik podkreślił w swoim wystąpieniu, że rok 2013 może być trudny dla branży budowlanej. Przyczyny to wygaśnięcie wielu kontraktów finansowanych ze środków Unii Europejskiej oraz zakończenie inwestycji związanych z „Euro 2012”. Zmian „na lepsze” należy oczekiwać już w 2014 r., kiedy to budownictwo mają wspomóc kolejne środki finansowe z UE. Zasilą one inwestycje drogowe, kolejowe oraz budownictwo niskoenergetyczne. Rząd czeka na ostateczne decyzje z Brukseli, co ułatwi planowanie i realizowanie nowych projektów. J. Żbik zauważył jednak, że widoczne są już przesunięcia pieniędzy w stronę budownictwa dla kolei i energetyki. Podkreślił też, że branża budowlana oczekuje wprowadzenia do Prawa budowlanego zmian, które usprawnią proces inwestycyjny.

W tym roku planowane jest uchwalenie nowych regulacji: o wyrobach budowlanych i o charakterystyce energetycznej budynków.

Uczestnicy pierwszego „Dnia Inżyniera Budownictwa” mogli także wysłuchać wykładu Romana Pilcha z Politechniki Poznańskiej poświęconego strukturze kosztów budownictwa mieszkaniowego w okresie spowolnienia gospodarczego.
Drugi dzień poświęcono budownictwu kolejowemu. Referat dotyczący usamorządowienia Regionalnych Przewozów Pasażerskich wygłosił Jerzy Krigier, natomiast o kolei w przestrzennym rozwoju miast i procesach metropolizacji mówił Andrzej Krych. Tomasz Nowak przybliżył temat rewitalizacji dworców kolejowych, natomiast Zygmunt Nowak omówił rolę kolei w kształtowaniu Centralnego Zintegrowanego Węzła Komunikacyjnego w Poznaniu. O kolei jako czynniku metropolizacji Aglomeracji Poznańskiej mówił Jeremi Rychlewski. Jacek Thiem wygłosił referat o integracji transportu w osi korytarza transportowego linii kolejowej, natomiast o współpracy PKP SA z jednostkami samorządowymi w zagospodarowaniu kolejowych nieruchomości referował Roman Biniszkiewicz.

WARTO ZOBACZYĆ
Jak przygotować inżynierów do zawodu?
„Nie” dla łatwiejszego dostępu do zawodu inżyniera budowlanego

Podczas XXII edycji Międzynarodowych Targów Budownictwa Budma 2013, w ciągu czterech targowych dni, można było zapoznać się z ofertą i porozmawiać z przedstawicielami ponad 1200 firm z 35 państw związanych z branżą budowlaną. W przyszłym roku targi BUDMA odbędą się w dniach 11–14 marca 2014 r.

Źródło: Polska Izba Inżynierów Budownictwa

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Maksymalną mocą jaką można wykorzystać bezpośrednio z energii słonecznej na jednym metrze kwadratowym powierzchni jest tzw. stała słoneczna, która wynosi...  czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji balkonu, a czego do izolacji dachu?

Jak uzyskać pełne uprawnienia architektoniczne?

Najczęściej spotykane w polskim budownictwie dachy to dachy płaskie, pokryte papą lub blachą, więc... czytaj dalej » Co zrobić, by samodzielnie wykonywać zawód architekta w Polsce i UE? czytaj dalej »

Jak i czym ocieplić poddasze?


W systemie termoizolacji na krokwiach, która z pewnością jest najbardziej efektywną metodą termoizolacji, stosuje się... ZOBACZ »Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Tłumienie dźwięków uderzeniowych i drgań budynków. Zobacz »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej »

Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa i czyszczeniu... ZOBACZ »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Popularność tego materiału rośnie. Dlaczego?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » To nowoczesny materiał termoizolacyjny, który zdobył... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.