Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dni Inżyniera Budownictwa na Budmie 2013

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Janusz Żbik
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Janusz Żbik

Od 29 stycznia do 2 lutego br. odbywały się w Poznaniu Międzynarodowe Targi Budownictwa Budma, w czasie których zorganizowano dwudniowe obchody Dnia Inżyniera Budownictwa (29-30 stycznia br.) przygotowane przez Wielkopolską OIIB pod patronatem Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

Międzynarodowe Targi Budownictwa BUDMA to największe w Europie Środkowo-Wschodniej spotkanie przedstawicieli branży budowlanej. W tym roku przebiegały pod hasłem: „Budownictwo przyszłości. Inteligentna architektura”.

W pierwszy dzień targów rozpoczęły się także „Dni Inżyniera Budownictwa” zorganizowane przez Wielkopolską Izbę Inżynierów Budownictwa pod patronatem PIIB.

Zobacz także: Międzynarodowe Targi Budownictwa BUDMA 2013

W inauguracji obchodów udział wzięli, m.in. poseł Józef Racki – wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Infrastruktury, Janusz Żbik – podsekretarz stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, Robert Dziwiński – Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, Jacek Szer – zastępca Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, Krzysztof Antczak – dyrektor Departamentu Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa MTBIGM, Andrzej Byrt – prezes Zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich i Andrzej Roch Dobrucki – prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Obrady prowadził Jerzy Stroński – przewodniczący Wielkopolskiej OIIB.

Janusz Żbik podkreślił w swoim wystąpieniu, że rok 2013 może być trudny dla branży budowlanej. Przyczyny to wygaśnięcie wielu kontraktów finansowanych ze środków Unii Europejskiej oraz zakończenie inwestycji związanych z „Euro 2012”. Zmian „na lepsze” należy oczekiwać już w 2014 r., kiedy to budownictwo mają wspomóc kolejne środki finansowe z UE. Zasilą one inwestycje drogowe, kolejowe oraz budownictwo niskoenergetyczne. Rząd czeka na ostateczne decyzje z Brukseli, co ułatwi planowanie i realizowanie nowych projektów. J. Żbik zauważył jednak, że widoczne są już przesunięcia pieniędzy w stronę budownictwa dla kolei i energetyki. Podkreślił też, że branża budowlana oczekuje wprowadzenia do Prawa budowlanego zmian, które usprawnią proces inwestycyjny.

W tym roku planowane jest uchwalenie nowych regulacji: o wyrobach budowlanych i o charakterystyce energetycznej budynków.

Uczestnicy pierwszego „Dnia Inżyniera Budownictwa” mogli także wysłuchać wykładu Romana Pilcha z Politechniki Poznańskiej poświęconego strukturze kosztów budownictwa mieszkaniowego w okresie spowolnienia gospodarczego.
Drugi dzień poświęcono budownictwu kolejowemu. Referat dotyczący usamorządowienia Regionalnych Przewozów Pasażerskich wygłosił Jerzy Krigier, natomiast o kolei w przestrzennym rozwoju miast i procesach metropolizacji mówił Andrzej Krych. Tomasz Nowak przybliżył temat rewitalizacji dworców kolejowych, natomiast Zygmunt Nowak omówił rolę kolei w kształtowaniu Centralnego Zintegrowanego Węzła Komunikacyjnego w Poznaniu. O kolei jako czynniku metropolizacji Aglomeracji Poznańskiej mówił Jeremi Rychlewski. Jacek Thiem wygłosił referat o integracji transportu w osi korytarza transportowego linii kolejowej, natomiast o współpracy PKP SA z jednostkami samorządowymi w zagospodarowaniu kolejowych nieruchomości referował Roman Biniszkiewicz.

WARTO ZOBACZYĆ
Jak przygotować inżynierów do zawodu?
„Nie” dla łatwiejszego dostępu do zawodu inżyniera budowlanego

Podczas XXII edycji Międzynarodowych Targów Budownictwa Budma 2013, w ciągu czterech targowych dni, można było zapoznać się z ofertą i porozmawiać z przedstawicielami ponad 1200 firm z 35 państw związanych z branżą budowlaną. W przyszłym roku targi BUDMA odbędą się w dniach 11–14 marca 2014 r.

Źródło: Polska Izba Inżynierów Budownictwa

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Przepis na idealnie gładkie i naturalnie białe ściany »


Szybko znajduj ukryte usterki i skracaj czas diagnostyki... ZOBACZ »


Membrany dachowe - poznaj nowoczesne rozwiązania »

Jak mocować materiały izolacyjne?

Jaki materiał zastosować na dachu płaskim, zielonym, odwróconym, a jak na dachu pokrytym wcześniej papą termozgrzewalną?
czytaj dalej »

W pierwszym etapie montażu termoizolacji do ocieplanej przegrody... czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Potrzebny Ci wysokiej jakości tynk?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacji instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Jak zapewnić dobrą wibroakustykę budynku?

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Malowanie kafli krok po kroku »


Malowanie kafli to wciąż mało popularny sposób zmiany wystroju wnętrza... ZOBACZ »


Co warto wiedzieć o systemach natryskowych?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Budynek ocieplony pianką jest szczelny akustycznie a przede wszystkim...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Izolacje 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tynki renowacyjne
  • - Potencjał i funkcje dachów zielonych w miastach
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.