W polskim budownictwie pojawił się nowy element procesu budowlanego – tzw. odbiór termiczny budynku. Polega on na przeprowadzeniu badań jakościowych (termowizyjnych) oraz ilościowych przy zastosowaniu urządzeń do pomiaru wartości współczynnika przenikania ciepła. Wykonuje się je w celu sprawdzenia jakości cieplnej przegród i porównania jej z wymaganiami projektowymi.
Najczęściej jednak badania prowadzone są w ramach arbitraży dotyczących różnorodnych sporów o przyczyny występowania zbyt niskiej temperatury powietrza wewnętrznego w budynkach. Sytuacja komplikuje się, gdy powodów wychładzania mieszkań jest wiele, np: przyjęto błędne założenia projektowe, wadliwie wykonano izolacje termiczne, występują zaburzenia w pracy systemu grzewczego, wentylacji, użytkowanie jest niewłaściwe. W takich wypadkach pomiary i analizy muszą być przeprowadzone szczególnie precyzyjnie, gdyż rozdział winy jest szczegółowo weryfikowany przez wszystkie strony konfliktu.
Pojawia się wówczas problem określenia wartości współczynnika przewodzenia ciepła λ wbudowanych materiałów i porównania ich z wartościami deklarowanymi przez producentów. Omawiane problemy najczęściej dotyczą mieszkań lub pomieszczeń biurowych zlokalizowanych na poddaszach, gdzie do izolacji termicznej stosuje się m.in.: wełnę mineralną w postaci luźnej: granulaty, ziarna, płatki itp. Właściwości tych materiałów zależą szczególnie od staranności ułożenia oraz stopnia wstępnej komprymacji, czyli zagęszczenia. Występuje przy tym duża niejednorodność, a ciepłochronność obejmuje zakres od bardzo dobrej do całkowitego braku materiału izolacyjnego w przegrodach włącznie (rys. 1).
Co wynika z badań wełny mineralnej?
Prenumerata + dostęp do treści on-line w promocyjnej cenie. ► ZAMÓW
Prenumerata + dostęp do treści on-line w promocyjnej cenie. ► ZAMÓW
renumerata + dostęp do treści on-line w promocyjnej cenie. ► ZAMÓW
dla studentów: prenumerata + dostęp do treści portalu
Dwuletni dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Roczny dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Trzydziestodniowy dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Jeśli zakupiłeś roczną prenumeratę papierową, otrzymasz za darmo dostęp do wszystkich treści elektronicznych serwisu (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia, po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Jeśli zakupiłeś dwuletnią prenumeratę papierową, otrzymasz za darmo dostęp do wszystkich treści elektronicznych serwisu (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia, po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!