Artykuł sponsorowany

Technologia aplikacji dwukomponentowych materiałów iniekcyjnych

Tikal Polska  |  IZOLACJE 6/2012  |  18.01.2013
Pompa Dittmann 14025 D
Pompa Dittmann 14025 D
Tikal Polska

Do wykonania izolacji przeciwwilgociowych coraz częściej stosuje się nowoczesne środki iniekcyjne o zmiennym czasie reakcji. Aplikuje się je m.in. za pomocą specjalnych pomp dostosowanych do konkretnych materiałów.

Środki iniekcyjne o zmiennym czasie reakcji służą na ogół do:

  • szybkiego uszczelnienia gwałtownego wypływu wody (np. uszczelnienia zamków kotew, wypływów wód gruntowych, doszczelnienia ścian szczelinowych czy larsenów, grodzi, przepustów, pracy przy obiektach inżynierii wodnej itp.),
  • iniekcji kurtynowych i strukturalnych – odbudowywania izolacji poziomej lub pionowej bez konieczności odkopywania całego budynku, nawet w wypadku bardzo mokrych i zdegradowanych murów.

Do tego typu prac stosuje się m.in. żele akrylowe, które w Polsce są popularne od niedawna.

Żele akrylowe

Jest to bardzo dobry materiał iniekcyjny, ale jego aplikacja wymaga dużego doświadczenia, specjalistycznego sprzętu i cierpliwości. Mimo wielu zalet środek ten (tak jak każdy środek do iniekcji) ma także ograniczenia w zastosowaniu.

Żele akrylowe mają różne właściwości i różną jakość, niezależnie od tego, czy są to poliakrylaty, czy żele methaakrylowe.

Żywice poliuretanowe i kauczukowe

W obiektach budowlanych zdarzają się przypadki nagłego i gwałtownego wypływu wody, którego nie są wstanie zahamować mocno spienialne pianki. W takich sytuacjach należy zastosować środek, który reaguje bardzo szybko (do 20 s). Najpopularniejsze są pieniące się żywice poliuretanowe. Siła ich reakcji sprawia, że potrafią zamknąć nawet bardzo silne wypływy. Ich wadą jest sztywne ciało reakcyjne, które powoduje, że izolacja zrywa się przy każdym większym ruchu kotwy i wymaga wtórnych iniekcji doszczelniających.

Nowoczesną alternatywą dla żywic poliuretanowych są żywice kauczukowe, które pęcznieją podczas mieszania z wodą i tworzą stałe, elastyczne ciało żywiczne. Dodatkową zaletą tych środków jest ponowne puchnięcie przy wtórnym kontakcie z wodą. Wystarcza więc ich jednokrotna iniekcja. Elastyczne i doszczelniające właściwości żywic tego typu zapobiegają wyciekom nawet po odcięciu kotew.

Zarówno żywice poliuretanowe, jak i kauczukowe miesza się z utwardzaczami w stosunku objętościowym 1:1. Ich czas reakcji wynosi od 20 s do 2 min. W wypadku tych materiałów stosowanie tradycyjnej pompy do żywic mija się więc z celem, ponieważ taka szybkoreakcyjna żywica natychmiast zapchałaby cały system. Konieczne jest zastosowanie profesjonalnej pompy 2-komponentowej o napędzie pneumatycznym. Wprawdzie obecnie często używa się maszyn elektrycznych, ale większość profesjonalnego sprzętu iniekcyjnego to nadal agregaty pneumatyczne.

Pompa Dittmann 14025 D

Skutecznym rozwiązaniem problemów z aplikacją tych wyjątkowych materiałów jest dwukomponentowa pompa iniekcyjna 14025 D (fot. 1) produkcji wiodącej na świecie firmy Dittmann. Pompa ta jest od podstaw przygotowana na potrzeby iniekcji materiałów dwukomponentowych. W wersji bez dodatkowego oznaczenia PUR pompa 14025 D służy do iniekcji żelami akrylowymi i jest odporna na działanie soli i wody. Pompa 14025 D z oznaczeniem PUR służy do iniekcji żywicami. Pompa ta ma wyjątkowy osprzęt (pompę płuczącą, zawory, uszczelki, węże i głowicę iniekcyjną), który może stale mieć kontakt z utwardzaczami, czyścikami i rozpuszczalnikami koniecznymi do zachowania drożności pompy.

KONTAKT
Tikal logo
TIKAL POLSKA Sp. z o.o.
ul. Marka Hłaski 1
54-608 Wrocław
tel.: 71 333 78 46
fax: 71 787 49 84
www.tikal.pl

W obydwu pompach zastosowano zupełnie nową wyjątkową głowicę iniekcyjną. Głowica ta (fot. 2–5) umożliwia dokładne mieszanie obydwu komponentów oraz stałe uruchamianie dodatkowej pompy płuczącej. Nowa głowica jest lżejsza, wygodniejsza i prostsza w obsłudze. Największą jej zaletą jest jednak możliwość jej rozebrania i ponownego złożenia w ciągu zaledwie 2 min. Warto przypomnieć, że poprzednie modele były bardzo trudne do rozmontowania i związku z tym ich czyszczenie zajmowało ponad godzinę.

Wszystkie te zalety sprawiają, że w wypadku zakupu nowej pompy warto zdecydować się na pompę Dittmann 14025. Jeśli ma się już zaś taki sprzęt, warto rozważyć wymianę starych głowic na nowe. Przyniesie to bowiem wymierne korzyści.

Dystrybucją tego sprzętu zajmuje się firma Tikal Polska z Wrocławia, która dodatkowo oferuje szkolenia dotyczące technologii iniekcyjnych oraz aplikacji innych środków izolacyjnych.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 6/2012

Komentarze

(0)

ARTYKUŁY

NAJCZĘŚCIEJ PRZEGLĄDANE!
Dachówki wentylacyjne


Układanie blach dachówkopodobnych

Nowe Warunki Techniczne

Taras z drenażowym odprowadzeniem wody

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Zamów bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę
10/2015

Aktualny numer:

Izolacje 10/2015
W miesięczniku m.in.:
  • - Wymogi techniczne stawiane konstrukcjom balkonów
  • - Płyty warstwowe w kontekście aktualnych wymagań izolacyjności cieplnej
Zobacz szczegóły
NMC Polska Sp. z o.o. NMC Polska Sp. z o.o.
NMC w Polsce jest jednym z największych producentów otulin izolacyjnych w tej części Europy,  specjalizuje się w produkcji otulin...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.