Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ocieplanie trudnych miejsc w BSO

Jacek Sawicki  |  IZOLACJE 6/2007  |  12.11.2010
Ciąg dalszy artykułu...


Ościeża okien i drzwi

Prace przy ocieplaniu stref zewnętrznych powierzchni takich ościeży wymagają zachowania podwyższonych wymogów i staranności. Ich niedocieplenie skutkuje przemarzaniem ścian w tych strefach i pojawianiem się pleśni na wewnętrznych stronach. Projekt techniczny musi precyzować dobór materiałów i sposób wykonania robót. Znaczącym ułatwieniem dla projektantów i wykonawców są gotowe rozwiązania opracowane przez systemodawców.

Specyfikę takich miejsc określa stosowanie termoizolacji o mniejszych grubościach niż układane na ścianach (grubość nieprzekraczająca szerokości ościeżnicy, jednak nie może być mniejsza niż 2 cm). By ocieplenie takich miejsc zostało wykonane poprawnie, płyty izolujące elewację muszą nachodzić na boczne krawędzie płyt ocieplających ościeża. Według wytycznych SSO zaleca się stosowanie stolarki o szerszych ościeżnicach i/lub wykonanie ocieplenia tej strefy z materiałów o niższym współczynniku przewodzenia ciepła λ. Na marginesie: w pracach modernizacyjnych optymalnym rozwiązaniem może być łączenie ocieplenia budynku z jednoczesną wymianą stolarki okiennej i drzwiowej.

Płyty balkonów i loggii

Sawicki
Fot. 3. Fragment budynku z ocieplanymi płytami balkonowymi

Specyfika konstrukcji tych elementów budynku narzuca projektantom i wykonawcom stosowanie kompleksowych rozwiązań chroniących je przed destrukcyjnymi wpływami środowiska (systemy izolacji przeciwwilgociowych, termicznych, akustycznych i zabezpieczeń antykorozyjnych). Warunek stawiany konstrukcji jest jednoznaczny: płyty takie nie mogą przewodzić ciepła, co jest możliwe jedynie dzięki właściwie dobranym materiałom, starannemu projektowi ocieplenia newralgicznych miejsc oraz skutecznemu wykonaniu wszystkich faz poprzedzających roboty ociepleniowe.

Na rynku budowlanym oferowane są sprawdzone systemy ociepleń. Najskuteczniejszą metodą zapobiegającą powstawaniu mostka termicznego jest ocieplanie płyty balkonowej/loggi od wnętrza budynku lub/i obustronne ocieplenie takiej płyty na całej jej długości (fot. 3). Prace przy BSO ograniczają się do wykonania ocieplenia jej spodniej płaszczyzny oraz boków, ponieważ górną płaszczyznę ociepla się w innych systemach. Płyty izolacyjne na złączach powierzchni płyty balkonowej powinny mieć krawędzie wyfazowane, co minimalizuje przerwy (mostki termiczne).

Izolacje cieplne muszą być chronione przed uszkodzeniami mechanicznymi (w tym od drgań wynikających z przenoszenia dźwięków uderzeniowych) oraz wilgocią, która znacznie ogranicza właściwości izolacyjne. Stąd tak ważna jest dokładność wykonania wszelkich obróbek blacharskich na płycie balkonu (zwłaszcza kapinosów), miejsc stycznych ze ścianą i stolarką balkonową, izolacji przeciwwilgociowej, posadzki na płycie balkonowej oraz konstrukcji balustrad.

Przed rozpoczęciem zasadniczych robót ociepleniowych konieczne może być odsunięcie bocznych krawędzi balustrad loggii i balkonów od miejsc pierwotnych na odległość umożliwiającą swobodne przyklejenie styropianu i wykonanie wyprawy (ten etap robót jest często pomijany). Przyjmuje się, że przy ocieplaniu ścian styropianem o grubości 8 cm odległość ta nie powinna być mniejsza niż 10 cm. Wykonawcy popełniają błąd, „zatapiając” w izolacji część balustrady – skutkiem tak wykonanych prac są np. zacieki z korozji stali widoczne na płycie i zachodzące na ocieploną elewację, uszkodzenia posadzki płyty balkonowej spowodowane wilgocią podciekającą pod hydroizolację itp.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 6/2007

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Budujesz lub remontujesz? Sprawdź ceny materiałów!


Niezależnie od tego, jak duże przedsięwzięcie przed Tobą, warto być zaopatrywał się w miejscu z gwarancją zapasu, ceny i dostępności... ZOBACZ »


Szkło piankowe - czego jeszcze o nim nie wiesz?

Wibroizolacja i wibroakustyka - co warto wiedzieć?

Dzięki swoim właściwościom – m.in. wysokiej odporności na ściskanie, wodoszczelności, paroszczelności... czytaj dalej » Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej »

Zatrzymaj ciepło i ochroń dom przed zimnem »


Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Balkony i tarasy - jaką technologię wykonania wybrać?

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Bardzo istotne jest odpowiednie wykończenie okapu tarasu czy balkonu... czytaj dalej »

Najtańszy sposób na wykonanie stropu? Sprawdź »


Przekonaj się, jak wiele zalet ma nowa generacja stropów gęstożebrowych ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu.... ZOBACZ »


Jakie są rodzaje płyt warstwowych?

Prace uszczelniające - postaw na niezawodne rozwiązania »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Obecna praktyka projektowania i wykonywania budowli ziemnych i podłoży nawierzchni drogowych mnoży przypadki zastosowania... czytaj dalej »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy w głównej mierze od...  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Planujesz renowację budynku? Zobacz »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » Jeśli docieplenie z zewnątrz nie jest możliwe, co jest częste w przypadku obiektów zabytkowych, mamy... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
1/2020

Aktualny numer:

Izolacje 1/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szron na dachu
  • - Badania systemów ociepleń
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.