Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ocieplanie trudnych miejsc w BSO

Jacek Sawicki  |  IZOLACJE 6/2007  |  12.11.2010
Ciąg dalszy artykułu...


Ościeża okien i drzwi

Prace przy ocieplaniu stref zewnętrznych powierzchni takich ościeży wymagają zachowania podwyższonych wymogów i staranności. Ich niedocieplenie skutkuje przemarzaniem ścian w tych strefach i pojawianiem się pleśni na wewnętrznych stronach. Projekt techniczny musi precyzować dobór materiałów i sposób wykonania robót. Znaczącym ułatwieniem dla projektantów i wykonawców są gotowe rozwiązania opracowane przez systemodawców.

Specyfikę takich miejsc określa stosowanie termoizolacji o mniejszych grubościach niż układane na ścianach (grubość nieprzekraczająca szerokości ościeżnicy, jednak nie może być mniejsza niż 2 cm). By ocieplenie takich miejsc zostało wykonane poprawnie, płyty izolujące elewację muszą nachodzić na boczne krawędzie płyt ocieplających ościeża. Według wytycznych SSO zaleca się stosowanie stolarki o szerszych ościeżnicach i/lub wykonanie ocieplenia tej strefy z materiałów o niższym współczynniku przewodzenia ciepła λ. Na marginesie: w pracach modernizacyjnych optymalnym rozwiązaniem może być łączenie ocieplenia budynku z jednoczesną wymianą stolarki okiennej i drzwiowej.

Płyty balkonów i loggii

Sawicki
Fot. 3. Fragment budynku z ocieplanymi płytami balkonowymi

Specyfika konstrukcji tych elementów budynku narzuca projektantom i wykonawcom stosowanie kompleksowych rozwiązań chroniących je przed destrukcyjnymi wpływami środowiska (systemy izolacji przeciwwilgociowych, termicznych, akustycznych i zabezpieczeń antykorozyjnych). Warunek stawiany konstrukcji jest jednoznaczny: płyty takie nie mogą przewodzić ciepła, co jest możliwe jedynie dzięki właściwie dobranym materiałom, starannemu projektowi ocieplenia newralgicznych miejsc oraz skutecznemu wykonaniu wszystkich faz poprzedzających roboty ociepleniowe.

Na rynku budowlanym oferowane są sprawdzone systemy ociepleń. Najskuteczniejszą metodą zapobiegającą powstawaniu mostka termicznego jest ocieplanie płyty balkonowej/loggi od wnętrza budynku lub/i obustronne ocieplenie takiej płyty na całej jej długości (fot. 3). Prace przy BSO ograniczają się do wykonania ocieplenia jej spodniej płaszczyzny oraz boków, ponieważ górną płaszczyznę ociepla się w innych systemach. Płyty izolacyjne na złączach powierzchni płyty balkonowej powinny mieć krawędzie wyfazowane, co minimalizuje przerwy (mostki termiczne).

Izolacje cieplne muszą być chronione przed uszkodzeniami mechanicznymi (w tym od drgań wynikających z przenoszenia dźwięków uderzeniowych) oraz wilgocią, która znacznie ogranicza właściwości izolacyjne. Stąd tak ważna jest dokładność wykonania wszelkich obróbek blacharskich na płycie balkonu (zwłaszcza kapinosów), miejsc stycznych ze ścianą i stolarką balkonową, izolacji przeciwwilgociowej, posadzki na płycie balkonowej oraz konstrukcji balustrad.

Przed rozpoczęciem zasadniczych robót ociepleniowych konieczne może być odsunięcie bocznych krawędzi balustrad loggii i balkonów od miejsc pierwotnych na odległość umożliwiającą swobodne przyklejenie styropianu i wykonanie wyprawy (ten etap robót jest często pomijany). Przyjmuje się, że przy ocieplaniu ścian styropianem o grubości 8 cm odległość ta nie powinna być mniejsza niż 10 cm. Wykonawcy popełniają błąd, „zatapiając” w izolacji część balustrady – skutkiem tak wykonanych prac są np. zacieki z korozji stali widoczne na płycie i zachodzące na ocieploną elewację, uszkodzenia posadzki płyty balkonowej spowodowane wilgocią podciekającą pod hydroizolację itp.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 6/2007

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Z czego wykonać sufit podwieszany?


Poza ścianami osłonowymi i przekryciami płyty warstwowe stosowane są jako... ZOBACZ »


Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

Wszystkie znane obecnie źródła energii, poza energią geotermalną i atomową, są pośrednio efektem działania promieniowania słonecznego... czytaj dalej »

W przypadku budynków istniejących należy dokładnie sprawdzić jakość... czytaj dalej »

Sprawdzone sposoby na ocieplenie i izolację budynku »


Konieczność ocieplania ścian zewnętrznych wynika nie tylko ze względów ekonomicznych – im lepiej izolowane ściany, tym... ZOBACZ »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacjach technicznych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...
czytaj dalej »


Jak zabezpieczyć budynek przed drganiami?

Skuteczna ochrona przed wilgocią »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów... czytaj dalej » W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Chcesz zaoszczędzić nawet 30% na zużyciu energii?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Oprócz niższych rachunków za energię mamy zdecydowanie wyższy komfort mieszkania... czytaj dalej »

Jak zrobić spadki na balkonie i tarasie?


Dach, balkon czy taras jest płaski, a więc jak wygląda kwestia odwodnienia? ZOBACZ »


Co warto wiedzieć o systemach natryskowych?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Budynek ocieplony pianką jest szczelny akustycznie a przede wszystkim... czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury... czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Elewacja, która wygląda jak drewno, marmur czy kamień »

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

Ładna fasada stanowi wizerunek budynku. Estetyczny wygląd elewacji często... czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
7/8/2020

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tarasy wentylowane
  • - Zastosowanie kruszyw lekkich
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.