Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ocieplanie trudnych miejsc w BSO

Jacek Sawicki  |  IZOLACJE 6/2007  |  12.11.2010
Ciąg dalszy artykułu...

Faza przyklejania płyt do ściany

Zaprawa klejowa powinna być nakładana na obrzeżach płyt oraz w kilku miejscach centralnych, tak aby pokrywała przynajmniej 40% powierzchni płyty (metodą plackową albo pasmowo-punktową). Błędem jest nakładanie jej jedynie w środku płyty, gdyż niedoklejone krawędzie unie-możliwą poprawne wykonanie dalszych czynności. W tej fazie robót systematycznie trzeba sprawdzać równość powierzchni (ewentualne odchyłki nie mogą być większe niż 1 mm) oraz kontrolować pion i poziom.

Przy dociskaniu płyt do podłoża zaprawę wydostającą się poza obrys płyty trzeba dokładnie zebrać kielnią (absolutnie nie może wnikać w szczeliny między płytami, co prowadzi do powstawania tzw. otwartych spoin pionowych – mostków termicznych, które w niesprzyjających warunkach mogą trwale odwzorować się na powierzchni wyprawy elewacyjnej, w strefach wewnętrznych zaś kondensować parę wodną).

Ten zabieg również powinien być przeprowadzony na narożnikach zewnętrznych budynku. Klejone płyty należy równomiernie dociskać (używa się drewnianej pacy o dużej powierzchni, a dokładność prac – równość powierzchni – sprawdza na bieżąco poziomnicą). Brzegi płyt muszą być całkowicie przyklejone. Prawidłowość mocowania sprawdzana jest po zaschnięciu zaprawy poprzez ucisk naroży (poprawnie zamocowana płyta nie może się uginać).

Ewentualne szczeliny wynikające z dopuszczalnych tolerancji płyt termoizolacyjnych wypełniane są klinami wykonanymi z tej samej termoizolacji (szczeliny większe niż 2 mm) bądź uszczelniane pianami PUR, względnie masami zalecanymi przez systemodawców (szczeliny mniejsze niż 4 mm).
Po przyklejeniu płyt istnieje technologiczny wymóg wstrzymania kolejnej fazy prac (szlifowanie podłoża, mocowanie łączników) aż do uzyskania pełnego związania zaprawy (pominięcie tego szczegółu prowadzi do wyraźnego zmniejszenia przyczepności mocowanych płyt).

Łączenia elementów termoizolacyjnych w strefie cokołowej

W ciągłości ocieplenia strefy cokołowej budynku i pod gruntem (ocieplanie ścian piwnicznych) uwzględnia się odmienne obciążenia mechaniczne i wpływy wilgoci, dlatego w takich strefach stosuje się wyłącznie dopasowane do siebie składniki systemu. Do tego celu służą specjalne odmiany styropianu EPS o podwyższonej odporności na parcie wody i wilgoć, a także płyty z polistyrenu ekstrudowanego XPS, które pokrywa się warstwą zbrojoną oraz warstwą izolacyjną przewidzianą w systemie i ewentualnie tynkiem nawierzchniowym. Sposób wykonania ocieplenia strefy cokołowej i połączenia jej z częścią podziemną w dokumentacji projektowej należy określić w szczegółowych rysunkach wraz z opisami.

Miejscem wymagającym uwagi jest strefa ściany przylegająca do gruntu, narażona bezpośrednio na destrukcję wód opadowych i rozbryzgowych oraz ewentualnie wilgoci podciąganej Kapilarnie. Z tych powodów w takich miejscach należy unikać stosowania tynków mineralnych (zalecane są powłoki o małej nasiąkliwości lub okładziny ceramiczne). Ten szczegół również musi być dokładnie opisany w dokumentacji.

Stomix
Rys. 3. Sposób wzmacniania stref narożnych BSO: 1 – listwa narożnikowa, 2 – podłoże, 3 – pas siatki zbrojącej, 4 – siatka zbrojąca, 5 – warstwa zaprawy klejącej, 6 – listwa narożnikowa, 7– warstwa zaprawy klejącej, 8 – impregnat, 9 – tynk, 10 – farba elewacyjna
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 6/2007

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Budujesz lub remontujesz? Sprawdź ceny materiałów!


Niezależnie od tego, jak duże przedsięwzięcie przed Tobą, warto być zaopatrywał się w miejscu z gwarancją zapasu, ceny i dostępności... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Izolacja kominku? Sprawdź, czego użyć »

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Dowiedz się więcej o izolacjach technicznych czytaj dalej »

Najtańszy sposób na wykonanie stropu? Sprawdź »


Oprócz znacznych oszczędności finansowych wynikających między innymi z braku dodatkowych ociepleń, możliwości prowadzenia w stropie... ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu.... ZOBACZ »


Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Prace uszczelniające - postaw na niezawodne rozwiązania »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Obecna praktyka projektowania i wykonywania budowli ziemnych i podłoży nawierzchni drogowych mnoży przypadki zastosowania... czytaj dalej »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy w głównej mierze od...  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturą zeszklenia, wówczas żywica nie jest... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

wpusty balkonowe suez
Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.