Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ocieplanie trudnych miejsc w BSO

Jacek Sawicki  |  IZOLACJE 6/2007  |  12.11.2010
Ciąg dalszy artykułu...


Szczeliny dylatacyjne

Takie strefy na ścianach elementów budynku lub między przyległymi budynkami muszą mieć odwzorowanie w przylegających do nich strefach ociepleń. Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO) zaleca wykonanie szczelin dylatacyjnych w ociepleniach według dwóch metod:

  • z zastosowaniem systemowego profilu dylatacyjnego ściennego lub narożnego (rys. 2), który tworzą dwa kątowniki połączone elastyczną taśmą, a wydłużenie ich boków stanowi zatapialna siatka. Przed jego montażem w warstwie materiału ocieplającego (ponad szczeliną w murze) wykonuje się równomierną pionową (rzadziej poziomą) szczelinę o określonej szerokości (ok. 15 mm) i wyrównuje jej krawędzie. Po obu jej stronach zdziera się (zeszlifowuje) warstwę materiału ociepleniowego na grubość montowanego kątownika profilu, warstwy nakładanej zaprawy i szerokość profilu dylatacyjnego (pas ok. 20 cm). Jego elastyczną taśmę wsuwa się do szczeliny, kątowniki zaś wraz z paskami z siatki zbrojącej układa na zaprawie klejowej i wtapia w system. Na okres obróbki (aby nie zabrudzić szczeliny profilu dylatacyjnego zaprawą) wsuwany jest w szczelinę pasek styropianu, który później po zatarciu profilu jest usuwany;

  • bez użycia profili - można to zrobić wyłącznie według sposobu podanego w dokumentacji projektowej (projektant musi zamieścić opis wraz ze szczegółowymi rysunkami).

Łączenia płyt ociepleniowych na ścianie

Źle wykonane złącza technologiczne płyt termoizolacyjnych znacząco pogarszają właściwości cieplne elewacji. Najczęstszymi ich skutkami są poziome i pionowe pęknięcia wyprawy elewacyjnej w miejscu styku płyt, wybrzuszenia, defekty wizualne (łatwo zauważalne, bo na elewacjach odznacza się odwzorowaniE układu płyt) oraz mostki termiczne.

Z tych powodów do mocowania należy stosować płyty nieuszkodzone (pełne płyty i ich połówki). Nie wolno używać płyt wyszczerbionych, wgniecionych czy połamanych. Mocowane na ścianie płyty muszą na całej ich bocznej powierzchni maksymalnie dokładnie przylegać do siebie. Wstępem do uzyskania pozytywnych rezultatów powinno być poprowadzenie po ścianie pomocniczych sznurków traserskich w układach pionowym i poziomym, które ułatwią wyłapanie ewentualnych odchyleń od płaszczyzny i prowadzenie bieżącej kontroli równości przyklejanych płyt (pojawianie się nierówności narzuca konieczność odpowiedniego przygotowania płaszczyzny).

Każdą płytę z nałożoną zaprawą klejącą przyciska się do ściany dłuższym bokiem w poziomie i lekko przesuwa, by skutecznie rozprowadzić klej i maksymalnie dociągnąć do krawędzi płyt naklejonych wcześniej. Uprzedni prawidłowy montaż listew startowych znacząco wpływa na utrzymanie ciągłości odpowiedniego poziomowania naklejanych elementów.

Systemodawcy BSO zalecają mocowanie płyt w rzędach poziomych na mijankę, aby spoiny pionowe między nimi w sąsiednich rzędach nie nachodziły na siebie (zalecane minięcie krawędzi pionowych określa się na co najmniej 15 cm). Przy wyklejaniu ościeży otworów pionowe i poziome spoiny nie powinny pokrywać się z ich krawędziami (w takich miejscach mogłyby pojawić się pęknięcia spowodowane naprężeniami wynikającymi z przenoszonych przez nadproża obciążeń oraz z wadliwie osadzonej stolarki okiennej i drzwiowej).

Korzystne w tej fazie jest pozostawienie między systemem a ościeżnicą niewielkiej szczeliny dylatacyjnej, którą wypełni elastyczny kit uszczelniający albo odpowiedni profil wykończeniowy z przymocowaną siatką szklaną, pozwalającą na jej wywinięcie poza ocieplenie ościeży. Plusem tego rozwiązania - oprócz uszczelnienia połączenia – jest prosta, precyzyjna i estetyczna fuga.

W obrębie narożników budynku nie zaleca się stosowania mniejszych odcinków niż połowa płyty. W tej strefie narożne krawędzie poszczególnych rzędów również powinny się mijać. W budownictwie wielkopłytowym złącza naklejanych płyt nie mogą pokrywać się ze złączami płyt prefabrykowanych.
O estetyce docieplenia decyduje staranność ułożenia płyt izolacji, które powinny tworzyć jedną płaszczyznę (bez poziomych i pionowych uskoków). Ze względu na niewielką grubość warstwy zbrojonej i tynku wszelkie nierówności pozostawione na warstwie izolacji wymagają dokładnego zeszlifowania (tak aby pozostawione po nich ślady nie były widoczne na wierzchniej warstwie tynku).

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 6/2007

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Budujesz lub remontujesz? Sprawdź ceny materiałów!


Niezależnie od tego, jak duże przedsięwzięcie przed Tobą, warto być zaopatrywał się w miejscu z gwarancją zapasu, ceny i dostępności... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Balkony i tarasy - jaką technologię wykonania wybrać?

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Bardzo istotne jest odpowiednie wykończenie okapu tarasu czy balkonu... czytaj dalej »

Najtańszy sposób na wykonanie stropu? Sprawdź »


Oprócz znacznych oszczędności finansowych wynikających między innymi z braku dodatkowych ociepleń, możliwości prowadzenia w stropie... ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu.... ZOBACZ »


Jakie są rodzaje płyt warstwowych?

Prace uszczelniające - postaw na niezawodne rozwiązania »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Obecna praktyka projektowania i wykonywania budowli ziemnych i podłoży nawierzchni drogowych mnoży przypadki zastosowania... czytaj dalej »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy w głównej mierze od...  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturą zeszklenia, wówczas żywica nie jest... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

wpusty balkonowe suez
Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.