Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ocieplanie trudnych miejsc w BSO

Jacek Sawicki  |  IZOLACJE 6/2007  |  12.11.2010
Ciąg dalszy artykułu...


Szczeliny dylatacyjne

Takie strefy na ścianach elementów budynku lub między przyległymi budynkami muszą mieć odwzorowanie w przylegających do nich strefach ociepleń. Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO) zaleca wykonanie szczelin dylatacyjnych w ociepleniach według dwóch metod:

  • z zastosowaniem systemowego profilu dylatacyjnego ściennego lub narożnego (rys. 2), który tworzą dwa kątowniki połączone elastyczną taśmą, a wydłużenie ich boków stanowi zatapialna siatka. Przed jego montażem w warstwie materiału ocieplającego (ponad szczeliną w murze) wykonuje się równomierną pionową (rzadziej poziomą) szczelinę o określonej szerokości (ok. 15 mm) i wyrównuje jej krawędzie. Po obu jej stronach zdziera się (zeszlifowuje) warstwę materiału ociepleniowego na grubość montowanego kątownika profilu, warstwy nakładanej zaprawy i szerokość profilu dylatacyjnego (pas ok. 20 cm). Jego elastyczną taśmę wsuwa się do szczeliny, kątowniki zaś wraz z paskami z siatki zbrojącej układa na zaprawie klejowej i wtapia w system. Na okres obróbki (aby nie zabrudzić szczeliny profilu dylatacyjnego zaprawą) wsuwany jest w szczelinę pasek styropianu, który później po zatarciu profilu jest usuwany;

  • bez użycia profili - można to zrobić wyłącznie według sposobu podanego w dokumentacji projektowej (projektant musi zamieścić opis wraz ze szczegółowymi rysunkami).

Łączenia płyt ociepleniowych na ścianie

Źle wykonane złącza technologiczne płyt termoizolacyjnych znacząco pogarszają właściwości cieplne elewacji. Najczęstszymi ich skutkami są poziome i pionowe pęknięcia wyprawy elewacyjnej w miejscu styku płyt, wybrzuszenia, defekty wizualne (łatwo zauważalne, bo na elewacjach odznacza się odwzorowaniE układu płyt) oraz mostki termiczne.

Z tych powodów do mocowania należy stosować płyty nieuszkodzone (pełne płyty i ich połówki). Nie wolno używać płyt wyszczerbionych, wgniecionych czy połamanych. Mocowane na ścianie płyty muszą na całej ich bocznej powierzchni maksymalnie dokładnie przylegać do siebie. Wstępem do uzyskania pozytywnych rezultatów powinno być poprowadzenie po ścianie pomocniczych sznurków traserskich w układach pionowym i poziomym, które ułatwią wyłapanie ewentualnych odchyleń od płaszczyzny i prowadzenie bieżącej kontroli równości przyklejanych płyt (pojawianie się nierówności narzuca konieczność odpowiedniego przygotowania płaszczyzny).

Każdą płytę z nałożoną zaprawą klejącą przyciska się do ściany dłuższym bokiem w poziomie i lekko przesuwa, by skutecznie rozprowadzić klej i maksymalnie dociągnąć do krawędzi płyt naklejonych wcześniej. Uprzedni prawidłowy montaż listew startowych znacząco wpływa na utrzymanie ciągłości odpowiedniego poziomowania naklejanych elementów.

Systemodawcy BSO zalecają mocowanie płyt w rzędach poziomych na mijankę, aby spoiny pionowe między nimi w sąsiednich rzędach nie nachodziły na siebie (zalecane minięcie krawędzi pionowych określa się na co najmniej 15 cm). Przy wyklejaniu ościeży otworów pionowe i poziome spoiny nie powinny pokrywać się z ich krawędziami (w takich miejscach mogłyby pojawić się pęknięcia spowodowane naprężeniami wynikającymi z przenoszonych przez nadproża obciążeń oraz z wadliwie osadzonej stolarki okiennej i drzwiowej).

Korzystne w tej fazie jest pozostawienie między systemem a ościeżnicą niewielkiej szczeliny dylatacyjnej, którą wypełni elastyczny kit uszczelniający albo odpowiedni profil wykończeniowy z przymocowaną siatką szklaną, pozwalającą na jej wywinięcie poza ocieplenie ościeży. Plusem tego rozwiązania - oprócz uszczelnienia połączenia – jest prosta, precyzyjna i estetyczna fuga.

W obrębie narożników budynku nie zaleca się stosowania mniejszych odcinków niż połowa płyty. W tej strefie narożne krawędzie poszczególnych rzędów również powinny się mijać. W budownictwie wielkopłytowym złącza naklejanych płyt nie mogą pokrywać się ze złączami płyt prefabrykowanych.
O estetyce docieplenia decyduje staranność ułożenia płyt izolacji, które powinny tworzyć jedną płaszczyznę (bez poziomych i pionowych uskoków). Ze względu na niewielką grubość warstwy zbrojonej i tynku wszelkie nierówności pozostawione na warstwie izolacji wymagają dokładnego zeszlifowania (tak aby pozostawione po nich ślady nie były widoczne na wierzchniej warstwie tynku).

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 6/2007

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »


Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? ZOBACZ »


Poznaj sposoby izolacji dachu płaskiego »

Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

Jaki materiał zastosować na dachu płaskim, zielonym, odwróconym, a jak na dachu pokrytym wcześniej papą termozgrzewalną?
czytaj dalej »

W przypadku budynków istniejących należy dokładnie sprawdzić jakość... czytaj dalej »

Uzyskaj tytuł mgr. inż. i uprawnienia budowlane!


Wiedza i umiejętności praktyczne zdobyte podczas studiów drugiego stopnia... ZOBACZ »


Jak zapewnić dobrą wibroakustykę budynku?

Rewolucja na rynku termoizolacji?

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej » Utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz obiektu, położonego w wymagającej strefie... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacji instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Czym ocieplić piwnicę lub garaż?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Izolacja stropów nad garażami podziemnymi musi spełniać wysokie wymagania akustyczne, cieplne i przeciwpożarowe... czytaj dalej »

Malowanie kafli krok po kroku »


Malowanie kafli to wciąż mało popularny sposób zmiany wystroju wnętrza... ZOBACZ »


Co warto wiedzieć o systemach natryskowych?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Budynek ocieplony pianką jest szczelny akustycznie a przede wszystkim...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Elewacja, która wygląda jak drewno, marmur czy kamień »

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

Ładna fasada stanowi wizerunek budynku. Estetyczny wygląd elewacji często...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
7/8/2020

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tarasy wentylowane
  • - Zastosowanie kruszyw lekkich
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.