Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Jak chronić ścianę oporową przed wpływem środowiska?

Lico muru z miejscowymi spęcherzeniami i odspojeniami ozdobnego tynku
Archiwum autora

Lico muru z miejscowymi spęcherzeniami i odspojeniami ozdobnego tynku


Archiwum autora

Wizualna ocena ściany oporowej może być źródłem informacji o błędach popełnionych w trakcie budowy. Np. wykwity na powierzchni licowej, przecieki czy odspojenia mogą być sygnałem lekceważenia przepisów technicznych i zasad sztuki budowlanej dotyczących ochrony przed wpływem środowiska.

Zobacz także

PU Polska – Związek Producentów Płyt Warstwowych i Izolacji Płyty warstwowe i odnawialne źródła energii jako duet energooszczędności

Płyty warstwowe i odnawialne źródła energii jako duet energooszczędności Płyty warstwowe i odnawialne źródła energii jako duet energooszczędności

Płyty warstwowe od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród projektantów i wykonawców skupionych wokół budownictwa przemysłowego. Coraz częściej jednak biura projektowe sięgają po ten produkt...

Płyty warstwowe od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród projektantów i wykonawców skupionych wokół budownictwa przemysłowego. Coraz częściej jednak biura projektowe sięgają po ten produkt w kontekście domów jedno- lub wielorodzinnych. W zestawieniu z pozyskiwaniem energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (OZE) stanowią gotowy przepis na sprawnie zaizolowany termicznie budynek z osiągniętą niezależnością energetyczną.

fischer Polska sp. z o.o. Zalecenia dotyczące renowacji istniejącego systemu ETICS

Zalecenia dotyczące renowacji istniejącego systemu ETICS Zalecenia dotyczące renowacji istniejącego systemu ETICS

Przed podjęciem decyzji o wykonaniu dodatkowego docieplenia konieczna jest szczegółowa inwentaryzacja istniejącego układu/systemu ocieplenia oraz podłoża. Ocenę taką należy wykonać etapowo.

Przed podjęciem decyzji o wykonaniu dodatkowego docieplenia konieczna jest szczegółowa inwentaryzacja istniejącego układu/systemu ocieplenia oraz podłoża. Ocenę taką należy wykonać etapowo.

RAXY Sp. z o.o. Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Ściana oporowa to jeden z typów konstrukcji, które pozwalają skrócić skarpę ziemną lub jej uniknąć. Można wyróżnić wiele jej rodzajów różniących się strukturą, materiałem nośnym, sposobem wykonania itp., przy czym materiałem konstrukcyjnym jest najczęściej beton.

Z punktu widzenia bezpieczeństwa muru najistotniejsze podczas projektowania ściany oporowej są obliczenia statyczno-wytrzymałościowe związane z parciem mas gruntu, odporem i statecznością [1]. Ściana oporowa ma bowiem trwale pełnić swoją najważniejszą funkcję: funkcję nośną, dlatego tak ważne jest dostosowanie rozwiązania do konkretnych, często ekstremalnych, warunków środowiskowych. Istotna jest również funkcja estetyczno-architektoniczna konstrukcji, w tym spełnienie wymagań architektury krajobrazu. Późniejsza ocena estetyki eksploatowanej ściany bywa konieczna np. w ramach przeglądu pięcioletniego [2].

Diagnozowanie nagłych zmian lica ścian z betonu

W niektórych nowo wzniesionych obiektach wykorzystywanych w kształtowaniu terenu wokół budynków łatwo dochodzi do nagłych zmian powierzchni licowej. Już sam wygląd ściany pozwala często zdiagnozować przyczyny uszkodzenia.

Do analizy wpływu środowiska na mury oporowe wybrano konstrukcje z betonu wzniesione dwiema tradycyjnymi metodami: przez murowanie i przez wylewanie na placu budowy. Zmiany lica standardowo wykończonych ścian badano w początkowym okresie ich eksploatacji.

Uszkodzenia muru z bloczków betonowych

Pierwszy badany mur oporowy został wykonany z bloczków betonowych połączonych zaprawą cementową. Postawiono go w linii prawie prostopadłej do spadku terenu. Zasypkę wykonano na niepełną wysokość z wierzchnią warstwą uformowaną z narzutu kamiennego. Po pierwszej zimie w najniższych partiach muru po stronie niższego naziomu wystąpiły miejscowe spęcherzenia oraz odspojenia ozdobnego tynku cienkowarstwowego (fot. na górze i fot.1). Przyczyną zaobserwowanych uszkodzeń było odparowywanie wilgoci.

Zazwyczaj źródłem zawilgocenia jest podciąganie kapilarne lub woda rozbryzgowa. W tym wypadku jednak zawilgocenie wynikało z ujawnionych podczas badania zasypki nieprawidłowości. Zaobserwowano:

  • izolację bezprzyczepnościową z poprzerywanej, zwykłej foli HDPE, z wywinięciem pod narzut kamienny (fot. 2–3),
  • brak odwodnienia wgłębnego przy słabo przepuszczalnym gruncie rodzimym spoistym.

Woda opadowa po stronie przestrzeni za murem miała idealne warunki do spływania, piętrzenia na poziomie gruntu spoistego, przeciekania nieszczelnościami za izolację, a w efekcie: do wciekania w strukturę obiektu.

Uszkodzenia ściany oporowej z betonu wylewanego

Druga badana ściana oporowa została wykonana z betonu wylewanego. Kształtowanie tego typu ściany, nawet przy skrajnie surowej, szarej powierzchni, pozwala pominąć wykonywanie warstwy wykończeniowej. Wówczas lico o zdefiniowanych parametrach wyglądu zależy wyłącznie od odporności betonu. Dobrą i szczelną konstrukcję o głębokości wnikania wody maksymalnie 20–30 mm można uzyskać nawet z betonu bez domieszek uszczelniających. Niewystarczające odwodnienie zasypki może jednak powodować wykwity na licu ściany w strefie nieszczelności, np. w źle zaplombowanych otworach (fot. 4) lub w skrośnych rysach termiczno-skurczowych o szerokościach przekraczających 0,1 mm (fot. 5).

Odwadnianie przez rysy jest nie do zaakceptowania nie tylko ze względów estetycznych. W dłuższej perspektywie czasowej proces ten zagraża trwałości konstrukcji ze względu na zjawisko ługowania oraz przyspieszania korozji zbrojenia poziomego [3]. Jeśli ściana pracuje pod naporem gruntu odmiennie niż wspornik, to korozji może ulec nawet zbrojenie główne.

Gdy odwodnienie i izolowanie pionowe ściany jest właściwe, zarysowanie termiczno-skurczowe może być problemem estetycznym, istotnym, gdy powierzchnia licowa jest płaska, jednorodna. W takiej sytuacji nawet rysy o mniejszych szerokościach z biegiem czasu stają się coraz bardziej widoczne, gdyż zbiera się w nich brud. Problemu nie rozwiąże próba zakrycia rys nieodkształcalną wyprawą (fot. 6–7), ponieważ środki naprawcze powinny pozwalać na kompensowanie odkształceń wywołanych zmianami temperatury dobowej czy sezonowej.

Zabezpieczenia przed wpływem środowiska

Z przedstawionych problemów ścian oporowych najbardziej negatywne skutki ma dopuszczanie do piętrzenia wody za ścianą. W takich sytuacjach dochodzi do pojawienia się na powierzchni licowej odspojeń, przecieków lub wykwitów. Aby zapobiec tym zmianom, należy stosować rozwiązania:

  • przeciwdziałające gromadzeniu się wody i jej oddziaływaniu (ze szczególnym uwzględnieniem pionowej, oporującej powierzchni po stronie wyższego naziomu),
  • przeciwdziałające nadmiernemu rozwarciu rys termiczno-skurczowych.

Odwodnienie po stronie zasypki

Ściana oporowa często narusza naturalne warunki wodne. Istnieje więc zagrożenie spiętrzania wody po stronie wyższego poziomu. Wywołuje to niekorzystne ciśnienie hydrostatyczne czy spływowe. Wzrasta wówczas możliwość wnikania wody w pionową, oporującą powierzchnię ściany i zwiększa się ryzyko zmiany warunków stateczności. Nie należy więc retencjonować wody po stronie zasypki, ale ją szybko usunąć. Wykonuje się to przez umieszczenie za ścianą warstwy filtrującej pozwalającej na niezakłócone przemieszczanie wody w dolne partie, skąd jest usuwana (rys. 1). Grubość warstwy filtrującej uzależniona jest od współczynnika filtracji zasypki i wynosi zwykle 0,3–1,0 m.

Najbardziej efektywnym rozwiązaniem jest zbieranie wody wzdłuż ściany do rur drenarskich ze studzienkami zbiorczo-kontrolnymi i wyprowadzanie jej do odpowiedniej instalacji odbiorczej. Dreny zakłada się powyżej poziomu fundamentu ze względu na zagrożenie wypłukiwania przez wodę drobnych cząstek gruntu. Czasami dopuszcza się poprzeczne wyprowadzenie wody rurkami odpływowymi o średnicy min. 7 cm i o spadku 5% wprost przez ścianę (fot. 8). Dodatkowo w niektórych przypadkach wykonuje się nie tylko odwodnienie wgłębne, lecz także powierzchniowe (np. klasycznym korytkiem odwadniającym). Jeśli grunty rodzime w poziomie posadowienia charakteryzują się odpowiednią przepuszczalnością, nie przerywa się pionowej filtracji do wód podziemnych.

Ochrona materiałowa i izolacja

Powierzchnie obiektów wykonanych ze zwykłego betonu bez miejsc zalegania wody w zasadzie nie potrzebują dodatkowych zabezpieczeń. Trwałość konstrukcji wymaga jednak spełnienia wymogów projektowania i produkcji betonu uwzględniających tzw. klasy ekspozycji, które są związane z warunkami środowiska [4, 5]. W ramach sześciu podstawowych klas wydzielono przypadki usystematyzowane w kolejności wywoływanych skutków: od w miarę łagodnych do bardzo znaczących (tabela). Typowe klasy ekspozycji ścian podano bez uwzględniania warunków drogowych czy agresji chemicznej.

Oddziaływanie środowiska może być chemiczne lub fizyczne. Ma ono wpływ nie tylko na beton, lecz także na znajdujące się w nim zbrojenie. Dlatego minimalne otulenie zbrojenia cmin.,dur przyjmuje się w zależności od klas ekspozycji i dodatkowo w zależności od zakładanego okresu użytkowania konstrukcji [5]. Ponadto wymagane jest prawidłowe ułożenie, zagęszczenie i pielęgnacja zgodna z odpowiednimi normami. Jest to tzw. ochrona materiałowa.

Dobrą zasadą jest ułożenie izolacji na wszystkich powierzchniach stykania się ściany z gruntem oraz materiałem zasypki (fot. 8–9). Takie rozwiązanie zabezpiecza samą konstrukcję bez względu na właściwości betonu czy zaprojektowane odwodnienie. Ponadto szczelna i elastyczna izolacja chroni przed możliwością przeciekania wody w miejscach nieciągłości i przed wykwitami po stronie licowej. W przypadku wykonywania ścian z betonowych elementów murowych należy uwzględnić tzw. warunki mikro i makroekspozycji z możliwością agresji chemicznej. Wymagane jest murowanie na pełne spoiny z użyciem zaprawy cementowej o odpowiednich właściwościach [6].

Izolację układa się bezpośrednio na ścianie wylewanej. Natomiast mur betonowy zwykle się odpowiednio wyprawia. Standardowe izolowanie wykonuje się przez dwu- lub trzykrotne nałożenie na ścianę roztworu asfaltowego. W środowisku silnie agresywnym w celu ochrony powłokowej stosuje się najczęściej rolowe materiały izolacyjne. Osobnym problemem jest zagrożenie utraty ciągłości izolacji wskutek uszkodzeń mechanicznych mogących powstać przy zasypywaniu ściany. Wymagany minimalny spadek warstwy izolacyjnej na fundamencie wynosi 5% i wynika na ogół z przeniesienia właściwie uformowanych powierzchni betonowych. W ścianach wylewanych, przy betonie dobranym do klasy ekspozycji, dopuszcza się tzw. proste zwieńczenie. Wprawdzie nie ma ono większego wpływu na trwałość samej konstrukcji, ale brak kapinosa może przyczyniać się do tworzenia zacieków.

Szczeliny dylatacyjne konstrukcji

Ściany oporowe eksploatowane w otwartym terenie narażone są na dobowe bądź sezonowe zmiany temperatury. Powstające siły tarcia w gruncie generują w konstrukcji naprężenia ściskające lub rozciągające. Oznacza to konieczność kontrolowania procesu zarysowania nie tylko w młodym betonie, lecz także podczas eksploatacji. W celu zapewnienia „dojrzałej” już ścianie pewnej swobody przemieszczeń, należy wykonać konstrukcyjny podział na krótsze segmenty. Przerwa pionowa o szerokości 1–2 cm powinna przechodzić od zwieńczenia do spodu fundamentu ściany.

Bez wnikliwej analizy konstrukcji poddanej oddziaływaniu skurczu betonu i różnicy temperatur [5] można przyjmować 5 m jako wystarczającą odległość pomiędzy szczelinami w ścianach betonowych. Natomiast w ścianach żelbetowych, z uwagi na stosowany minimalny przekrój zbrojenia [5], rozstaw stałych przerw dylatacyjnych można zwiększyć do 20 m. Podane odległości dotyczą odcinków ścian oporowych o końcach mających swobodę przemieszczeń poziomych. Istnieją jednak obiekty z utrudnionymi przemieszczeniami, np. w ścianach załamanych w planie. Wówczas respektuje się zasadę ograniczania odległości od załamania do szczeliny. Wartością dopuszczalną jest wtedy 10 m. Spełnienie tych warunków pozwala na optymalne kontrolowanie procesu termiczno-skurczowego. Ze względu na trwałość samej konstrukcji istotne jest nie samo zarysowanie, ale nieprzekraczanie przez nie granicznej szerokości 0,1 mm.

Szczeliny dylatacyjne standardowo zabezpiecza się przed możliwością przesączania wody. Najwyższy stopień szczelności w ścianach wylewanych uzyskuje się dzięki zastosowaniu specjalnych listew zamykających (rys. 2) [7]. Podobne zasady dylatowania stosuje się w betonowych konstrukcjach murowych. Mur niezbrojony z elementów z betonu kruszywowego bez względu na stopień nasłonecznienia należy dzielić co 6 m [8]1).

Podsumowanie

Na podstawie opisanych i zdiagnozowanych w artykule zmian lica na ścianach oporowych można stwierdzić, że:

  • nieodpowiednia ochrona ściany oporowej od wpływu środowiska szybko prowadzi do pogorszenia estetyki obiektu,
  • wykonywanie trwałej konstrukcji ściany oporowej z betonu wymaga dopełnienia stosownych warunków normowych uwzględniających określone klasy ekspozycji (ochrony materiałowej),
  • słuszną zasadą jest stosowanie dodatkowej ochrony od wpływu wody przez wykonywanie odwodnienia i izolowania,
  • wpływ zmian temperatury zewnętrznej na obiekt można kontrolować przez regulowanie długości segmentów, a dodatkowo, w ścianach wylewanych – polem przekroju zbrojenia przypowierzchniowego.

Literatura

  1. PN-B-03010:1983, „Ściany oporowe. Obliczenia statyczne i projektowanie”.
  2. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (t.j. DzU z 2010 r. nr 243, poz. 1623).
  3. Z. Ściślewski, „Ochrona konstrukcji żelbetowych”, Arkady, Warszawa 1999.
  4. PN-EN 206-1:2003, „Beton. Część 1. Wymagania, właściwości, produkcja i zgodność”.
  5. PN-EN 1992-1-1, „Eurokod 2. Projektowanie konstrukcji z betonu. Część 1-1: Reguły ogólne i reguły dla budynków”.
  6. PN-EN 998-2:2010, „Wymagania dotyczące zapraw do murów. Część 2: Zaprawa murarska”.
  7. W. Kiernożycki, M. Lipski, „Naprawa i uszczelnienia przerw dylatacyjnych konstrukcji żelbetowych”, XXI Ogólnopolska Konferencja – Warsztat Pracy Projektanta Konstrukcji, PZiTB oddział Gliwice, Szczyrk 2006, s. 109–146.
  8. PN-EN 1996-2:2010, „Eurokod 6. Projektowanie konstrukcji murowych. Część 2: Wymagania projektowe, dobór materiałów i wykonanie konstrukcji murowych”.
  9. J. Jarmontowicz, J. Pierzchlewicz, „Budynki murowane. Materiały i konstrukcje”, Arkady, Warszawa 1993.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Krzys Krzys, 03.09.2018r., 00:37:54 Izolacja przeciwwodna od spodu fundamentu muru oporowego jest błędem. Ułatwia ona poślizg i przemieszczanie się muru oporowego w kierunku frontu.

Powiązane

dr inż. Andrzej Konarzewski Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego

Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego

W Europie do opisywania konstrukcji ścian osłonowych z płyt warstwowych w obustronnej okładzinie stalowej z rdzeniem izolacyjnym można wykorzystywać zapisy podane w normie PN-EN 13830.

W Europie do opisywania konstrukcji ścian osłonowych z płyt warstwowych w obustronnej okładzinie stalowej z rdzeniem izolacyjnym można wykorzystywać zapisy podane w normie PN-EN 13830.

mgr inż. Julia Blazy, prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec, dr hab. inż. arch. Rafał Blazy prof. PK Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych

Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych

Beton to materiał o dużej wytrzymałości na ściskanie, ale około dziesięciokrotnie mniejszej wytrzymałości na rozciąganie. Ponadto charakteryzuje się kruchym pękaniem i nie pozwala na przenoszenie naprężeń...

Beton to materiał o dużej wytrzymałości na ściskanie, ale około dziesięciokrotnie mniejszej wytrzymałości na rozciąganie. Ponadto charakteryzuje się kruchym pękaniem i nie pozwala na przenoszenie naprężeń po zarysowaniu.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Tynki gipsowe w pomieszczeniach mokrych i łazienkach

Tynki gipsowe w pomieszczeniach mokrych i łazienkach Tynki gipsowe w pomieszczeniach mokrych i łazienkach

Dobór tynku wewnętrznego do pomieszczeń mokrych lub narażonych na wilgoć nie jest prosty. Takie pomieszczenia mają specjalne wymagania, a rodzaj pokrycia ścian wewnętrznych powinien uwzględniać trudne...

Dobór tynku wewnętrznego do pomieszczeń mokrych lub narażonych na wilgoć nie jest prosty. Takie pomieszczenia mają specjalne wymagania, a rodzaj pokrycia ścian wewnętrznych powinien uwzględniać trudne warunki panujące wewnątrz kuchni czy łazienki. Na szczęście technologia wychodzi inwestorom naprzeciw i efektywne położenie tynku gipsowego w mokrych i wilgotnych pomieszczeniach jest możliwe.

mgr inż. Maciej Rokiel System ETICS – skutki braku analizy dokumentacji projektowej (cz. 4)

System ETICS – skutki braku analizy dokumentacji projektowej (cz. 4) System ETICS – skutki braku analizy dokumentacji projektowej (cz. 4)

Artykuł jest kontynuacją publikacji zamieszczonych kolejno w numerach 3/2022, 4/2022 i 6/2022 miesięcznika IZOLACJE. W tej części skupimy się na tym, jak skutki braku analizy czy wręcz nieprzeczytania...

Artykuł jest kontynuacją publikacji zamieszczonych kolejno w numerach 3/2022, 4/2022 i 6/2022 miesięcznika IZOLACJE. W tej części skupimy się na tym, jak skutki braku analizy czy wręcz nieprzeczytania dokumentacji projektowej mogą wpłynąć na uszkodzenia systemu. Przez „przeczytanie” należy tu także rozumieć zapoznanie się z tekstem kart technicznych stosowanych materiałów.

dr inż. Pavel Zemene, przewodniczący Stowarzyszenia EPS w Republice Czeskiej Bezpieczeństwo pożarowe złożonych systemów izolacji cieplnej ETICS

Bezpieczeństwo pożarowe złożonych systemów izolacji cieplnej ETICS Bezpieczeństwo pożarowe złożonych systemów izolacji cieplnej ETICS

Do bezpieczeństwa pożarowego w budynkach przywiązuje się niezmiernie dużą wagę. Zagadnienie to jest ważne nie tylko ze względu na bezpieczeństwo użytkowników budynku, ale także ze względu na bezpieczną...

Do bezpieczeństwa pożarowego w budynkach przywiązuje się niezmiernie dużą wagę. Zagadnienie to jest ważne nie tylko ze względu na bezpieczeństwo użytkowników budynku, ale także ze względu na bezpieczną eksploatację budynków i ochronę mienia. W praktyce materiały i konstrukcje budowlane muszą spełniać szereg wymagań, związanych między innymi z podstawowymi wymaganiami dotyczącymi stabilności konstrukcji i jej trwałości, izolacyjności termicznej i akustycznej, a także higieny i zdrowia, czy wpływu...

mgr inż. Maciej Rokiel Jak układać płytki wielkoformatowe?

Jak układać płytki wielkoformatowe? Jak układać płytki wielkoformatowe?

Wraz ze wzrostem wielkości płytek (długości ich krawędzi) wzrastają wymogi dotyczące jakości materiałów, precyzji przygotowania podłoża oraz reżimu technologicznego wykonawstwa.

Wraz ze wzrostem wielkości płytek (długości ich krawędzi) wzrastają wymogi dotyczące jakości materiałów, precyzji przygotowania podłoża oraz reżimu technologicznego wykonawstwa.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Właściwości cieplno-wilgotnościowe materiałów budowlanych (cz. 2)

Właściwości cieplno-wilgotnościowe materiałów budowlanych (cz. 2) Właściwości cieplno-wilgotnościowe materiałów budowlanych (cz. 2)

Proces wymiany ciepła przez przegrody budowlane jest nieustalony w czasie, co wynika ze zmienności warunków klimatycznych na zewnątrz budynku oraz m.in. nierównomierności pracy urządzeń grzewczych. Opis...

Proces wymiany ciepła przez przegrody budowlane jest nieustalony w czasie, co wynika ze zmienności warunków klimatycznych na zewnątrz budynku oraz m.in. nierównomierności pracy urządzeń grzewczych. Opis matematyczny tego procesu jest bardzo złożony, dlatego w większości rozwiązań inżynierskich stosuje się uproszczony model ustalonego przepływu ciepła.

mgr inż. Jarosław Stankiewicz Zastosowanie kruszyw lekkich w warstwach izolacyjnych

Zastosowanie kruszyw lekkich w warstwach izolacyjnych Zastosowanie kruszyw lekkich w warstwach izolacyjnych

Kruszywa lekkie są materiałem znanym od starożytności. Aktualnie wyrób ten ma liczną grupę odbiorców nie tylko we współczesnym budownictwie, ale i w innych dziedzinach gospodarki. Spowodowane to jest licznymi...

Kruszywa lekkie są materiałem znanym od starożytności. Aktualnie wyrób ten ma liczną grupę odbiorców nie tylko we współczesnym budownictwie, ale i w innych dziedzinach gospodarki. Spowodowane to jest licznymi zaletami tego wyrobu, takimi jak wysoka izolacyjność cieplna, niska gęstość, niepalność i wysoka mrozoodporność, co pozwala stosować go zarówno w budownictwie, ogrodnictwie, jak i innych branżach.

dr inż. Andrzej Konarzewski, mgr Marek Skowron, mgr inż. Mateusz Skowron Przegląd metod recyklingu i utylizacji odpadowej pianki poliuretanowo‑poliizocyjanurowej powstającej przy produkcji wyrobów budowlanych

Przegląd metod recyklingu i utylizacji odpadowej pianki poliuretanowo‑poliizocyjanurowej powstającej przy produkcji wyrobów budowlanych Przegląd metod recyklingu i utylizacji odpadowej pianki poliuretanowo‑poliizocyjanurowej powstającej przy produkcji wyrobów budowlanych

W trakcie szerokiej i różnorodnej produkcji wyrobów budowlanych ze sztywnej pianki poliuretanowo/poliizocyjanurowej powstaje stosunkowo duża ilość odpadów, które muszą zostać usunięte. Jak przeprowadzić...

W trakcie szerokiej i różnorodnej produkcji wyrobów budowlanych ze sztywnej pianki poliuretanowo/poliizocyjanurowej powstaje stosunkowo duża ilość odpadów, które muszą zostać usunięte. Jak przeprowadzić recykling odpadów z pianki?

Joanna Szot Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych

Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych

Strop dzieli budynek na kondygnacje. Jednak to nie jedyne jego zadanie. Ponadto ten poziomy element konstrukcyjny usztywnia konstrukcję domu i przenosi obciążenia. Musi także stanowić barierę dla dźwięków...

Strop dzieli budynek na kondygnacje. Jednak to nie jedyne jego zadanie. Ponadto ten poziomy element konstrukcyjny usztywnia konstrukcję domu i przenosi obciążenia. Musi także stanowić barierę dla dźwięków i ciepła.

P.P.H.U. EURO-MIX sp. z o.o. EURO-MIX – zaprawy klejące w systemach ociepleń

EURO-MIX – zaprawy klejące w systemach ociepleń EURO-MIX – zaprawy klejące w systemach ociepleń

EURO-MIX to producent chemii budowlanej. W asortymencie firmy znajduje się obecnie ponad 30 produktów, m.in. kleje, tynki, zaprawy, szpachlówki, gładzie, system ocieplania ścian na wełnie i na styropianie....

EURO-MIX to producent chemii budowlanej. W asortymencie firmy znajduje się obecnie ponad 30 produktów, m.in. kleje, tynki, zaprawy, szpachlówki, gładzie, system ocieplania ścian na wełnie i na styropianie. Zaprawy klejące EURO-MIX przeznaczone są do przyklejania wełny lub styropianu do podłoża z cegieł ceramicznych, betonu, tynków cementowych i cementowo­-wapiennych, gładzi cementowej, styropianu i wełny mineralnej w temperaturze od 5 do 25°C.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3) Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika...

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika przenikania ciepła Uc(max) [W/(m2·K)] dla przegród zewnętrznych oraz wartości granicznych wskaźnika zapotrzebowania na energię pierwotną EP [kWh/(m2·rok)] dla całego budynku. Jednak w rozporządzeniu nie sformułowano wymagań w zakresie ograniczenia strat ciepła przez złącza przegród zewnętrznych...

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Zastosowanie keramzytu w remontowanych stropach i podłogach na gruncie

Zastosowanie keramzytu w remontowanych stropach i podłogach na gruncie Zastosowanie keramzytu w remontowanych stropach i podłogach na gruncie

Są sytuacje i miejsca w budynku, w których nie da się zastosować termoizolacji w postaci wełny mineralnej lub styropianu. Wówczas w rozwiązaniach występują inne, alternatywne materiały, które nadają się...

Są sytuacje i miejsca w budynku, w których nie da się zastosować termoizolacji w postaci wełny mineralnej lub styropianu. Wówczas w rozwiązaniach występują inne, alternatywne materiały, które nadają się również do standardowych rozwiązań. Najczęściej ma to miejsce właśnie w przypadkach, w których zastosowanie styropianu i wełny się nie sprawdzi. Takim materiałem, który może w pewnych miejscach zastąpić wiodące materiały termoizolacyjne, jest keramzyt. Ten materiał ma wiele właściwości, które powodują,...

Sebastian Malinowski Kleje żelowe do płytek – właściwości i zastosowanie

Kleje żelowe do płytek – właściwości i zastosowanie Kleje żelowe do płytek – właściwości i zastosowanie

Kleje żelowe do płytek cieszą się coraz większą popularnością. Produkty te mają świetne parametry techniczne, umożliwiają szybki montaż wszelkiego rodzaju okładzin ceramicznych na powierzchni podłóg oraz...

Kleje żelowe do płytek cieszą się coraz większą popularnością. Produkty te mają świetne parametry techniczne, umożliwiają szybki montaż wszelkiego rodzaju okładzin ceramicznych na powierzchni podłóg oraz ścian.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Projektowanie cieplne przegród stykających się z gruntem

Projektowanie cieplne przegród stykających się z gruntem Projektowanie cieplne przegród stykających się z gruntem

Dla przegród stykających się z gruntem straty ciepła przez przenikanie należą do trudniejszych w obliczeniu. Strumienie cieplne wypływające z ogrzewanego wnętrza mają swój udział w kształtowaniu rozkładu...

Dla przegród stykających się z gruntem straty ciepła przez przenikanie należą do trudniejszych w obliczeniu. Strumienie cieplne wypływające z ogrzewanego wnętrza mają swój udział w kształtowaniu rozkładu temperatur w gruncie pod budynkiem i jego otoczeniu.

Jacek Sawicki, konsultacja dr inż. Szczepan Marczyński – Clematis Źródło Dobrych Pnączy, prof. Jacek Borowski Roślinne izolacje elewacji

Roślinne izolacje elewacji Roślinne izolacje elewacji

Naturalna zieleń na elewacjach obecna jest od dawna. W formie pnączy pokrywa fasady wielu średniowiecznych budowli, wspina się po murach secesyjnych kamienic, nierzadko zdobi frontony XX-wiecznych budynków...

Naturalna zieleń na elewacjach obecna jest od dawna. W formie pnączy pokrywa fasady wielu średniowiecznych budowli, wspina się po murach secesyjnych kamienic, nierzadko zdobi frontony XX-wiecznych budynków jednorodzinnych czy współczesnych, nowoczesnych obiektów budowlanych, jej istnienie wnosi wyjątkowe zalety estetyczne i użytkowe.

mgr inż. Wojciech Rogala Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych

Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych

Ściany z elementów silikatowych w ciągu ostatnich 20 lat znacznie zyskały na popularności [1]. Stanowią obecnie większość przegród akustycznych w budynkach wielorodzinnych, gdzie z uwagi na wiele źródeł...

Ściany z elementów silikatowych w ciągu ostatnich 20 lat znacznie zyskały na popularności [1]. Stanowią obecnie większość przegród akustycznych w budynkach wielorodzinnych, gdzie z uwagi na wiele źródeł hałasu izolacyjność akustyczna stanowi jeden z głównych czynników wpływających na komfort.

LERG SA Poliole poliestrowe Rigidol®

Poliole poliestrowe Rigidol® Poliole poliestrowe Rigidol®

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu...

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu biznesów. Obecnie marki, które chcą odnieść sukces, powinny oferować swoim odbiorcom zdecydowanie więcej niż tylko produkt czy usługę wysokiej jakości.

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Prefabrykacja w budownictwie

Prefabrykacja w budownictwie Prefabrykacja w budownictwie

Prefabrykacja w projektowaniu i realizacji budynków jest bardzo nośnym tematem, co przekłada się na duże zainteresowanie wśród projektantów i inwestorów tą tematyką. Obecnie wzrasta realizacja budynków...

Prefabrykacja w projektowaniu i realizacji budynków jest bardzo nośnym tematem, co przekłada się na duże zainteresowanie wśród projektantów i inwestorów tą tematyką. Obecnie wzrasta realizacja budynków z prefabrykatów. Można wśród nich wyróżnić realizacje realizowane przy zastosowaniu elementów prefabrykowanych stosowanych od lat oraz takich, które zostały wyprodukowane na specjalne zamówienie do zrealizowania jednego obiektu.

dr inż. Gerard Brzózka Płyty warstwowe o wysokich wskaźnikach izolacyjności akustycznej – studium przypadku

Płyty warstwowe o wysokich wskaźnikach izolacyjności akustycznej – studium przypadku Płyty warstwowe o wysokich wskaźnikach izolacyjności akustycznej – studium przypadku

Płyty warstwowe zastosowane jako przegrody akustyczne stanowią rozwiązanie charakteryzujące się dobrymi własnościami izolacyjnymi głównie w paśmie średnich, jak również wysokich częstotliwości, przy obciążeniu...

Płyty warstwowe zastosowane jako przegrody akustyczne stanowią rozwiązanie charakteryzujące się dobrymi własnościami izolacyjnymi głównie w paśmie średnich, jak również wysokich częstotliwości, przy obciążeniu niewielką masą powierzchniową. W wielu zastosowaniach wyparły typowe rozwiązania przegród masowych (np. z ceramiki, elementów wapienno­ piaskowych, betonu, żelbetu czy gipsu), które cechują się kilkukrotnie wyższymi masami powierzchniowymi.

dr hab. inż. Tomasz Tański, Roman Węglarz Prawidłowy dobór stalowych elementów konstrukcyjnych i materiałów lekkiej obudowy w środowiskach korozyjnych według wytycznych DAFA

Prawidłowy dobór stalowych elementów konstrukcyjnych i materiałów lekkiej obudowy w środowiskach korozyjnych według wytycznych DAFA Prawidłowy dobór stalowych elementów konstrukcyjnych i materiałów lekkiej obudowy w środowiskach korozyjnych według wytycznych DAFA

W świetle zawiłości norm, wymogów projektowych oraz tych istotnych z punktu widzenia inwestora okazuje się, że problem doboru właściwego materiału staje się bardzo złożony. Materiały odpowiadające zarówno...

W świetle zawiłości norm, wymogów projektowych oraz tych istotnych z punktu widzenia inwestora okazuje się, że problem doboru właściwego materiału staje się bardzo złożony. Materiały odpowiadające zarówno za estetykę, jak i przeznaczenie obiektu, m.in. w budownictwie przemysłowym, muszą sprostać wielu wymogom technicznym oraz wizualnym.

dr inż. Jarosław Mucha Współczesne metody inwentaryzacji i badań nieniszczących konstrukcji obiektów i budynków

Współczesne metody inwentaryzacji i badań nieniszczących konstrukcji obiektów i budynków Współczesne metody inwentaryzacji i badań nieniszczących konstrukcji obiektów i budynków

Projektowanie jest początkowym etapem realizacji wszystkich inwestycji budowlanych, mającym decydujący wpływ na kształt, funkcjonalność obiektu, optymalność rozwiązań technicznych, koszty realizacji, niezawodność...

Projektowanie jest początkowym etapem realizacji wszystkich inwestycji budowlanych, mającym decydujący wpływ na kształt, funkcjonalność obiektu, optymalność rozwiązań technicznych, koszty realizacji, niezawodność i trwałość w zakładanym okresie użytkowania. Często realizacja projektowanych inwestycji wykonywana jest w połączeniu z wykorzystaniem obiektów istniejących, które są w złym stanie technicznym, czy też nie posiadają aktualnej dokumentacji technicznej. Prawidłowe, skuteczne i optymalne projektowanie...

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – podstawowe zasady (cz. 1)

Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – podstawowe zasady (cz. 1) Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – podstawowe zasady (cz. 1)

Kontynuując zagadnienia związane z analizą dokumentacji technicznej skupiamy się tym razem na omówieniu dokumentacji robót renowacyjnych.

Kontynuując zagadnienia związane z analizą dokumentacji technicznej skupiamy się tym razem na omówieniu dokumentacji robót renowacyjnych.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Trudności i ograniczenia związane z wykonywaniem wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji

Trudności i ograniczenia związane z wykonywaniem wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji Trudności i ograniczenia związane z wykonywaniem wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji

Wykonywanie wtórnych hydroizolacji przeciw wilgoci kapilarnej metodą iniekcji można porównać do ocieplania budynku. Obie technologie nie są szczególnie trudne, dopóki mamy do czynienia z pojedynczą przegrodą.

Wykonywanie wtórnych hydroizolacji przeciw wilgoci kapilarnej metodą iniekcji można porównać do ocieplania budynku. Obie technologie nie są szczególnie trudne, dopóki mamy do czynienia z pojedynczą przegrodą.

Wybrane dla Ciebie

Odkryj trendy projektowania elewacji »

Odkryj trendy projektowania elewacji » Odkryj trendy projektowania elewacji »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec » Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana »

Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana » Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych » Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny » Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.