Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak chronić ścianę oporową przed wpływem środowiska?

dr inż. Jacek Ślusarczyk  |  IZOLACJE 11/12/2011  |  04.01.2013  |  1
Lico muru z miejscowymi spęcherzeniami i odspojeniami ozdobnego tynku
Lico muru z miejscowymi spęcherzeniami i odspojeniami ozdobnego tynku
Archiwum autora

Wizualna ocena ściany oporowej może być źródłem informacji o błędach popełnionych w trakcie budowy. Np. wykwity na powierzchni licowej, przecieki czy odspojenia mogą być sygnałem lekceważenia przepisów technicznych i zasad sztuki budowlanej dotyczących ochrony przed wpływem środowiska.

Ściana oporowa to jeden z typów konstrukcji, które pozwalają skrócić skarpę ziemną lub jej uniknąć. Można wyróżnić wiele jej rodzajów różniących się strukturą, materiałem nośnym, sposobem wykonania itp., przy czym materiałem konstrukcyjnym jest najczęściej beton.

Z punktu widzenia bezpieczeństwa muru najistotniejsze podczas projektowania ściany oporowej są obliczenia statyczno-wytrzymałościowe związane z parciem mas gruntu, odporem i statecznością [1]. Ściana oporowa ma bowiem trwale pełnić swoją najważniejszą funkcję: funkcję nośną, dlatego tak ważne jest dostosowanie rozwiązania do konkretnych, często ekstremalnych, warunków środowiskowych (Czytaj więcej na ten temat). Istotna jest również funkcja estetyczno-architektoniczna konstrukcji, w tym spełnienie wymagań architektury krajobrazu. Późniejsza ocena estetyki eksploatowanej ściany bywa konieczna np. w ramach przeglądu pięcioletniego [2].

Diagnozowanie nagłych zmian lica ścian z betonu

W niektórych nowo wzniesionych obiektach wykorzystywanych w kształtowaniu terenu wokół budynków łatwo dochodzi do nagłych zmian powierzchni licowej. Już sam wygląd ściany pozwala często zdiagnozować przyczyny uszkodzenia.

Do analizy wpływu środowiska na mury oporowe wybrano konstrukcje z betonu wzniesione dwiema tradycyjnymi metodami: przez murowanie i przez wylewanie na placu budowy. Zmiany lica standardowo wykończonych ścian badano w początkowym okresie ich eksploatacji.

Uszkodzenia muru z bloczków betonowych
Pierwszy badany mur oporowy został wykonany z bloczków betonowych połączonych zaprawą cementową. Postawiono go w linii prawie prostopadłej do spadku terenu. Zasypkę wykonano na niepełną wysokość z wierzchnią warstwą uformowaną z narzutu kamiennego. Po pierwszej zimie w najniższych partiach muru po stronie niższego naziomu wystąpiły miejscowe spęcherzenia oraz odspojenia ozdobnego tynku cienkowarstwowego (fot. na górze i fot.1). Przyczyną zaobserwowanych uszkodzeń było odparowywanie wilgoci.

Zazwyczaj źródłem zawilgocenia jest podciąganie kapilarne lub woda rozbryzgowa. W tym wypadku jednak zawilgocenie wynikało z ujawnionych podczas badania zasypki nieprawidłowości. Zaobserwowano:

  • izolację bezprzyczepnościową z poprzerywanej, zwykłej foli HDPE, z wywinięciem pod narzut kamienny (fot. 2–3),
  • brak odwodnienia wgłębnego przy słabo przepuszczalnym gruncie rodzimym spoistym.

Woda opadowa po stronie przestrzeni za murem miała idealne warunki do spływania, piętrzenia na poziomie gruntu spoistego, przeciekania nieszczelnościami za izolację, a w efekcie: do wciekania w strukturę obiektu.


Jesteś pracownikiem firmy budowlanej albo projektantem/ architektem? Specjalizujesz się w dziedzinie izolacji lub studiujesz budownictwo? Jeśli jesteś związany z szeroko pojętą branżą izolacyjną lub budowlaną, możesz łatwo zyskać dostęp do fachowych artykułów i najnowszych informacji. Zamów bezpłatny newsletter serwisu www.izolacje.com.pl.

Uszkodzenia ściany oporowej z betonu wylewanego
Druga badana ściana oporowa została wykonana z betonu wylewanego. Kształtowanie tego typu ściany, nawet przy skrajnie surowej, szarej powierzchni, pozwala pominąć wykonywanie warstwy wykończeniowej. Wówczas lico o zdefiniowanych parametrach wyglądu zależy wyłącznie od odporności betonu. Dobrą i szczelną konstrukcję o głębokości wnikania wody maksymalnie 20–30 mm można uzyskać nawet z betonu bez domieszek uszczelniających. Niewystarczające odwodnienie zasypki może jednak powodować wykwity na licu ściany w strefie nieszczelności, np. w źle zaplombowanych otworach (fot. 4) lub w skrośnych rysach termiczno-skurczowych o szerokościach przekraczających 0,1 mm (fot. 5).

Odwadnianie przez rysy jest nie do zaakceptowania nie tylko ze względów estetycznych. W dłuższej perspektywie czasowej proces ten zagraża trwałości konstrukcji ze względu na zjawisko ługowania oraz przyspieszania korozji zbrojenia poziomego [3]. Jeśli ściana pracuje pod naporem gruntu odmiennie niż wspornik, to korozji może ulec nawet zbrojenie główne.

Gdy odwodnienie i izolowanie pionowe ściany jest właściwe, zarysowanie termiczno-skurczowe może być problemem estetycznym, istotnym, gdy powierzchnia licowa jest płaska, jednorodna. W takiej sytuacji nawet rysy o mniejszych szerokościach z biegiem czasu stają się coraz bardziej widoczne, gdyż zbiera się w nich brud. Problemu nie rozwiąże próba zakrycia rys nieodkształcalną wyprawą (fot. 6–7), ponieważ środki naprawcze powinny pozwalać na kompensowanie odkształceń wywołanych zmianami temperatury dobowej czy sezonowej.

Zabezpieczenia przed wpływem środowiska

Z przedstawionych problemów ścian oporowych najbardziej negatywne skutki ma dopuszczanie do piętrzenia wody za ścianą. W takich sytuacjach dochodzi do pojawienia się na powierzchni licowej odspojeń, przecieków lub wykwitów. Aby zapobiec tym zmianom, należy stosować rozwiązania:

  • przeciwdziałające gromadzeniu się wody i jej oddziaływaniu (ze szczególnym uwzględnieniem pionowej, oporującej powierzchni po stronie wyższego naziomu),
  • przeciwdziałające nadmiernemu rozwarciu rys termiczno-skurczowych.

Odwodnienie po stronie zasypki
Ściana oporowa często narusza naturalne warunki wodne. Istnieje więc zagrożenie spiętrzania wody po stronie wyższego poziomu. Wywołuje to niekorzystne ciśnienie hydrostatyczne czy spływowe. Wzrasta wówczas możliwość wnikania wody w pionową, oporującą powierzchnię ściany i zwiększa się ryzyko zmiany warunków stateczności. Nie należy więc retencjonować wody po stronie zasypki, ale ją szybko usunąć. Wykonuje się to przez umieszczenie za ścianą warstwy filtrującej pozwalającej na niezakłócone przemieszczanie wody w dolne partie, skąd jest usuwana (rys. 1). Grubość warstwy filtrującej uzależniona jest od współczynnika filtracji zasypki i wynosi zwykle 0,3–1,0 m.

Najbardziej efektywnym rozwiązaniem jest zbieranie wody wzdłuż ściany do rur drenarskich ze studzienkami zbiorczo-kontrolnymi i wyprowadzanie jej do odpowiedniej instalacji odbiorczej. Dreny zakłada się powyżej poziomu fundamentu ze względu na zagrożenie wypłukiwania przez wodę drobnych cząstek gruntu. Czasami dopuszcza się poprzeczne wyprowadzenie wody rurkami odpływowymi o średnicy min. 7 cm i o spadku 5% wprost przez ścianę (fot. 8). Dodatkowo w niektórych przypadkach wykonuje się nie tylko odwodnienie wgłębne, lecz także powierzchniowe (np. klasycznym korytkiem odwadniającym). Jeśli grunty rodzime w poziomie posadowienia charakteryzują się odpowiednią przepuszczalnością, nie przerywa się pionowej filtracji do wód podziemnych.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 11/12/2011

Komentarze

(1)
Krzys | 03.09.2018, 00:37
Izolacja przeciwwodna od spodu fundamentu muru oporowego jest błędem. Ułatwia ona poślizg i przemieszczanie się muru oporowego w kierunku frontu.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji balkonu, a czego do izolacji dachu?

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Najczęściej spotykane w polskim budownictwie dachy to dachy płaskie, pokryte papą lub blachą, więc... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Jak i czym ocieplić poddasze?


W systemie termoizolacji na krokwiach, która z pewnością jest najbardziej efektywną metodą termoizolacji, stosuje się... ZOBACZ »Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Tłumienie dźwięków uderzeniowych i drgań budynków. Zobacz »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej »

Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Wyniki badań statystycznych wskazują, że ok. 80% wszystkich uszkodzeń obiektów budowlanych sprowadza się w rezultacie do problemów z nieszczelną hydroizolacją.  czytaj dalej »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa i czyszczeniu... ZOBACZ »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Wypróbuj aplikację projektową i stwórz własną wizualizację »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » Dodaj własne zdjęcie i dopasuj kolory elewacji lub wnętrza do swojego budynku! czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.