Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak chronić ścianę oporową przed wpływem środowiska?

dr inż. Jacek Ślusarczyk  |  IZOLACJE 11/12/2011  |  04.01.2013  |  1
Lico muru z miejscowymi spęcherzeniami i odspojeniami ozdobnego tynku
Lico muru z miejscowymi spęcherzeniami i odspojeniami ozdobnego tynku
Archiwum autora

Wizualna ocena ściany oporowej może być źródłem informacji o błędach popełnionych w trakcie budowy. Np. wykwity na powierzchni licowej, przecieki czy odspojenia mogą być sygnałem lekceważenia przepisów technicznych i zasad sztuki budowlanej dotyczących ochrony przed wpływem środowiska.

Ściana oporowa to jeden z typów konstrukcji, które pozwalają skrócić skarpę ziemną lub jej uniknąć. Można wyróżnić wiele jej rodzajów różniących się strukturą, materiałem nośnym, sposobem wykonania itp., przy czym materiałem konstrukcyjnym jest najczęściej beton.

Z punktu widzenia bezpieczeństwa muru najistotniejsze podczas projektowania ściany oporowej są obliczenia statyczno-wytrzymałościowe związane z parciem mas gruntu, odporem i statecznością [1]. Ściana oporowa ma bowiem trwale pełnić swoją najważniejszą funkcję: funkcję nośną, dlatego tak ważne jest dostosowanie rozwiązania do konkretnych, często ekstremalnych, warunków środowiskowych (Czytaj więcej na ten temat). Istotna jest również funkcja estetyczno-architektoniczna konstrukcji, w tym spełnienie wymagań architektury krajobrazu. Późniejsza ocena estetyki eksploatowanej ściany bywa konieczna np. w ramach przeglądu pięcioletniego [2].

Diagnozowanie nagłych zmian lica ścian z betonu

W niektórych nowo wzniesionych obiektach wykorzystywanych w kształtowaniu terenu wokół budynków łatwo dochodzi do nagłych zmian powierzchni licowej. Już sam wygląd ściany pozwala często zdiagnozować przyczyny uszkodzenia.

Do analizy wpływu środowiska na mury oporowe wybrano konstrukcje z betonu wzniesione dwiema tradycyjnymi metodami: przez murowanie i przez wylewanie na placu budowy. Zmiany lica standardowo wykończonych ścian badano w początkowym okresie ich eksploatacji.

Uszkodzenia muru z bloczków betonowych
Pierwszy badany mur oporowy został wykonany z bloczków betonowych połączonych zaprawą cementową. Postawiono go w linii prawie prostopadłej do spadku terenu. Zasypkę wykonano na niepełną wysokość z wierzchnią warstwą uformowaną z narzutu kamiennego. Po pierwszej zimie w najniższych partiach muru po stronie niższego naziomu wystąpiły miejscowe spęcherzenia oraz odspojenia ozdobnego tynku cienkowarstwowego (fot. na górze i fot.1). Przyczyną zaobserwowanych uszkodzeń było odparowywanie wilgoci.

Zazwyczaj źródłem zawilgocenia jest podciąganie kapilarne lub woda rozbryzgowa. W tym wypadku jednak zawilgocenie wynikało z ujawnionych podczas badania zasypki nieprawidłowości. Zaobserwowano:

  • izolację bezprzyczepnościową z poprzerywanej, zwykłej foli HDPE, z wywinięciem pod narzut kamienny (fot. 2–3),
  • brak odwodnienia wgłębnego przy słabo przepuszczalnym gruncie rodzimym spoistym.

Woda opadowa po stronie przestrzeni za murem miała idealne warunki do spływania, piętrzenia na poziomie gruntu spoistego, przeciekania nieszczelnościami za izolację, a w efekcie: do wciekania w strukturę obiektu.


Jesteś pracownikiem firmy budowlanej albo projektantem/ architektem? Specjalizujesz się w dziedzinie izolacji lub studiujesz budownictwo? Jeśli jesteś związany z szeroko pojętą branżą izolacyjną lub budowlaną, możesz łatwo zyskać dostęp do fachowych artykułów i najnowszych informacji. Zamów bezpłatny newsletter serwisu www.izolacje.com.pl.

Uszkodzenia ściany oporowej z betonu wylewanego
Druga badana ściana oporowa została wykonana z betonu wylewanego. Kształtowanie tego typu ściany, nawet przy skrajnie surowej, szarej powierzchni, pozwala pominąć wykonywanie warstwy wykończeniowej. Wówczas lico o zdefiniowanych parametrach wyglądu zależy wyłącznie od odporności betonu. Dobrą i szczelną konstrukcję o głębokości wnikania wody maksymalnie 20–30 mm można uzyskać nawet z betonu bez domieszek uszczelniających. Niewystarczające odwodnienie zasypki może jednak powodować wykwity na licu ściany w strefie nieszczelności, np. w źle zaplombowanych otworach (fot. 4) lub w skrośnych rysach termiczno-skurczowych o szerokościach przekraczających 0,1 mm (fot. 5).

Odwadnianie przez rysy jest nie do zaakceptowania nie tylko ze względów estetycznych. W dłuższej perspektywie czasowej proces ten zagraża trwałości konstrukcji ze względu na zjawisko ługowania oraz przyspieszania korozji zbrojenia poziomego [3]. Jeśli ściana pracuje pod naporem gruntu odmiennie niż wspornik, to korozji może ulec nawet zbrojenie główne.

Gdy odwodnienie i izolowanie pionowe ściany jest właściwe, zarysowanie termiczno-skurczowe może być problemem estetycznym, istotnym, gdy powierzchnia licowa jest płaska, jednorodna. W takiej sytuacji nawet rysy o mniejszych szerokościach z biegiem czasu stają się coraz bardziej widoczne, gdyż zbiera się w nich brud. Problemu nie rozwiąże próba zakrycia rys nieodkształcalną wyprawą (fot. 6–7), ponieważ środki naprawcze powinny pozwalać na kompensowanie odkształceń wywołanych zmianami temperatury dobowej czy sezonowej.

Zabezpieczenia przed wpływem środowiska

Z przedstawionych problemów ścian oporowych najbardziej negatywne skutki ma dopuszczanie do piętrzenia wody za ścianą. W takich sytuacjach dochodzi do pojawienia się na powierzchni licowej odspojeń, przecieków lub wykwitów. Aby zapobiec tym zmianom, należy stosować rozwiązania:

  • przeciwdziałające gromadzeniu się wody i jej oddziaływaniu (ze szczególnym uwzględnieniem pionowej, oporującej powierzchni po stronie wyższego naziomu),
  • przeciwdziałające nadmiernemu rozwarciu rys termiczno-skurczowych.

Odwodnienie po stronie zasypki
Ściana oporowa często narusza naturalne warunki wodne. Istnieje więc zagrożenie spiętrzania wody po stronie wyższego poziomu. Wywołuje to niekorzystne ciśnienie hydrostatyczne czy spływowe. Wzrasta wówczas możliwość wnikania wody w pionową, oporującą powierzchnię ściany i zwiększa się ryzyko zmiany warunków stateczności. Nie należy więc retencjonować wody po stronie zasypki, ale ją szybko usunąć. Wykonuje się to przez umieszczenie za ścianą warstwy filtrującej pozwalającej na niezakłócone przemieszczanie wody w dolne partie, skąd jest usuwana (rys. 1). Grubość warstwy filtrującej uzależniona jest od współczynnika filtracji zasypki i wynosi zwykle 0,3–1,0 m.

Najbardziej efektywnym rozwiązaniem jest zbieranie wody wzdłuż ściany do rur drenarskich ze studzienkami zbiorczo-kontrolnymi i wyprowadzanie jej do odpowiedniej instalacji odbiorczej. Dreny zakłada się powyżej poziomu fundamentu ze względu na zagrożenie wypłukiwania przez wodę drobnych cząstek gruntu. Czasami dopuszcza się poprzeczne wyprowadzenie wody rurkami odpływowymi o średnicy min. 7 cm i o spadku 5% wprost przez ścianę (fot. 8). Dodatkowo w niektórych przypadkach wykonuje się nie tylko odwodnienie wgłębne, lecz także powierzchniowe (np. klasycznym korytkiem odwadniającym). Jeśli grunty rodzime w poziomie posadowienia charakteryzują się odpowiednią przepuszczalnością, nie przerywa się pionowej filtracji do wód podziemnych.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 11/12/2011

Komentarze

(1)
Krzys | 03.09.2018, 00:37
Izolacja przeciwwodna od spodu fundamentu muru oporowego jest błędem. Ułatwia ona poślizg i przemieszczanie się muru oporowego w kierunku frontu.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Uszczelnij dach! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Dobra robota zaczyna się od dobrego materiału... ZOBACZ »


Łatwa hydroizolacja dachu bez mieszania i odmierzania »

Gdzie stosować izolację polimocznikową?

Wymagania dotyczące dachów płaskich będą zawsze kompleksowe. Już od dawna dachy płaskie stają się „dachami użytkowymi“, przykładowo dla urządzeń fotowoltaicznych, klimatyzacyjnych, wymienników ciepła i wielu innych...
czytaj dalej »

Być może wciąż zastanawiasz się czy Twoja firma powinna zainwestować w posadzki epoksydowe? Jeśli szukasz odpowiedniego materiału na podłogę w hali produkcyjnej... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Uszczelnianie dachu - to warto wiedzieć »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Przeczytaj, zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego materiału. czytaj dalej » Wszystkie znane obecnie źródła energii, poza energią geotermalną i atomową, są pośrednio efektem działania promieniowania słonecznego... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak przyspieszyć prace budowlane?

Zobacz, jak możesz zaoszczędzić czas (i pieniądze). Uzyskaj bezpłatną wycenę materiałów w 48 godzin!  czytaj dalej »


Jak ochronić przed wodą podpiwniczenia i fundamenty?

Wykańczasz dom i potrzebne Ci wysokiej jakości materiały?

W przypadku aplikacji na podłożach wykazujących mikropęknięcia, przy wykonywaniu izolacji wodoszczelnej wanien...
czytaj dalej »

Dopasuj rozwiązanie do Twoich potrzeb i rodzaju wykonywach prac... czytaj dalej »


Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »


W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest... ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
6/2019

Aktualny numer:

Izolacje 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Problemy eksploatacyjne tynków wewnętrznych
  • - Warunki techniczne robót murarskich
Zobacz szczegóły
Jaką technologię wykonania tarasu wybrać w naszym klimacie?

Jaką technologię wykonania tarasu wybrać w naszym klimacie?

Zarówno w starych, jak i nowo wzniesionych budynkach coraz częściej można zauważyć bardzo zły stan balkonów i tarasów. Dlaczego tak się dzieje?
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.