Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Ocieplone stropodachy - wady i usterki

Ze względów ekonomicznych częstym rozwiązaniem w budynkach ogrzewanych jest stropodach wykonany z lekkich dźwigarów kratowych lub klejonych, który zabezpiecza wnętrze przed opadami atmosferycznymi oraz zmianami temperatury.

Zobacz także

dr inż. Aleksander Byrdy, dr inż. Czesław Byrdy Dwudzielne stropodachy wentylowane o drewnianej konstrukcji nośnej

Dwudzielne stropodachy wentylowane o drewnianej konstrukcji nośnej

W stropodachach wentylowanych warstwy konstrukcyjne rozdzielone są wentylowaną przestrzenią powietrzną. Dzięki niej i ciągłej wymianie powietrza z otoczeniem następuje znaczne obniżenie ciśnienia pary...

W stropodachach wentylowanych warstwy konstrukcyjne rozdzielone są wentylowaną przestrzenią powietrzną. Dzięki niej i ciągłej wymianie powietrza z otoczeniem następuje znaczne obniżenie ciśnienia pary wodnej pod pokryciem i w efekcie nie występuje kondensacja pary wodnej.

PU Polska – Związek Producentów Płyt Warstwowych i Izolacji Płyty warstwowe i odnawialne źródła energii jako duet energooszczędności

Płyty warstwowe i odnawialne źródła energii jako duet energooszczędności Płyty warstwowe i odnawialne źródła energii jako duet energooszczędności

Płyty warstwowe od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród projektantów i wykonawców skupionych wokół budownictwa przemysłowego. Coraz częściej jednak biura projektowe sięgają po ten produkt...

Płyty warstwowe od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród projektantów i wykonawców skupionych wokół budownictwa przemysłowego. Coraz częściej jednak biura projektowe sięgają po ten produkt w kontekście domów jedno- lub wielorodzinnych. W zestawieniu z pozyskiwaniem energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (OZE) stanowią gotowy przepis na sprawnie zaizolowany termicznie budynek z osiągniętą niezależnością energetyczną.

fischer Polska sp. z o.o. Zalecenia dotyczące renowacji istniejącego systemu ETICS

Zalecenia dotyczące renowacji istniejącego systemu ETICS Zalecenia dotyczące renowacji istniejącego systemu ETICS

Przed podjęciem decyzji o wykonaniu dodatkowego docieplenia konieczna jest szczegółowa inwentaryzacja istniejącego układu/systemu ocieplenia oraz podłoża. Ocenę taką należy wykonać etapowo.

Przed podjęciem decyzji o wykonaniu dodatkowego docieplenia konieczna jest szczegółowa inwentaryzacja istniejącego układu/systemu ocieplenia oraz podłoża. Ocenę taką należy wykonać etapowo.

Bezpośrednio na podsufitce mocowanej do pasa dolnego dźwigara zamocowana jest izolacja termiczna, powyżej której znajduje się wentylowana przestrzeń powietrzna oraz deskowanie pełne lub szalowanie pod pokrycie dachowe oparte na górnym pasie dźwigara. W budynkach z takimi stropodachami nie występują nad najwyższą kondygnacją stropy żelbetowe lub gęstożebrowe, ponad którymi zwykle budowana jest osobna konstrukcja dachowa.

Dwudzielne stropodachy płaskie

Na rys. 1, 2 i 3 przedstawiono przykłady rozwiązań konstrukcyjnych drewnianych stropodachów dwudzielnych na drewnianych oszczędnościowych dźwigarach dachowych. Przy małym nachyleniu połaci dachu można stosować na pokryciu dachowym posypkę żwirową.

Powinien to być żwir płukany o średnicy od 16 do 32 mm. Minimalna grubość warstwy powinna wynosić 5 cm. Zakończenie krawędzi dachów z odwodnieniem wewnętrznym wymaga zastosowania specjalnego odboju pochylonego do środka dachu pod kątem co najmniej 30° (rys. 1), a pokrycie powinno wystawać ponad powierzchnię posypki żwirowej min. 10 cm i być mocowane na zewnętrznej stronie powierzchni odboju.

Dotychczas stosowane otwory wentylacyjne nawiewne i wywiewne miały powierzchnię netto co najmniej równą 2‰ (1/500) powierzchni całej połaci dachowej. By zapewnić lepszą wentylację przestrzeni powietrznej nad izolacją termiczną stropodachu, zaleca się zwiększyć powierzchnię otworów nawiewnych i wywiewnych do 3‰ powierzchni wszystkich połaci dachowych [1].

Na rys. 3 po lewej jego stronie na górnej powierzchni papy wierzchniego krycia znajduje się specjalna posypka odbijająca promieniowanie słoneczne. Po prawej stronie rysunku pod warstwą posypki żwirowej znajduje się warstwa wodoszczelna z folii z PVC. Pozostałe warstwy stropodachu pod warstwą wodoszczelną w obu rozwiązaniach są jednakowe.

Na rys. 4 znajduje się szczegół uwarstwienia pokrycia dachowego ułożonego nad górnym pasem dźwigara stropodachu.

Szalowanie dachowe z drewna

Jest to nośny element przekrycia dachu wykonany najczęściej z desek, bali lub z płyt drewnopochodnych. Tworzy on górną powierzchnię dachu i pracuje na obciążenia od wiatru i śniegu oraz na obciążenia montażowe podczas prac remontowych i konserwacyjnych (np. deskowanie pełne – por. rys. 1–4).

Maksymalne ugięcie szalowań dachowych przy pełnym obciążeniu wynosi do 1/200 rozpiętości, a pod ciężarem własnym i obciążeniem siłą skupioną 1 kN (osobą) do 1/100 rozpiętości.

Szalowanie lub odeskowanie z litego drewna wykonuje się z desek z drewna iglastego łączonych najlepiej na pióro i wpust. Grubość desek powinna wynosić d ≥ 24 mm przy rozstawie dźwigarów dachowych maks. 75 cm, a stosowana szer. desek – od 8 do 16 cm.

Szalowanie dachowe z płyt drewnopochodnych

Materiałami drewnopochodnymi na szalowania mogą być:

  • drewno klejone warstwowo lub płyty masywne z drewna,
  • sklejka budowlana (co najmniej 5 warstw, min. gr. 6 mm, przy zastosowaniu tylko do usztywnienia dachu – co najmniej 3 warstwy),
  • płyty OSB (Oriented Strand Board) o gr. co najmniej 8 mm,
  • płyty wiórowe spojone żywicą sztuczną (płyty płasko prasowane) o gr. co najmniej 8 mm,
  • płyty wiórowe spojone cementem (min. gr. 8 mm),
  • płyty pilśniowe (min. gr. 6 mm).

Zalecane maksymalne rozpiętości szalowań z płyt drewnopochodnych przy lekkich dachach, kiedy szalowanie nie pracuje jako tarcza usztywniająca w płaszczyźnie dachu, wynoszą przykładowo:

  • drewno klejone warstwowo przy gr. 27 mm – do ok. 1,60 m, przy gr. 57 mm – do ok. 3,00 m,
  • sklejka budowlana przy gr. 18 mm – do ok. 80 cm, przy gr. 30 mm do – ok. 1,60 m,
  • płyty wiórowe spojone sztuczną żywicą (płyty płasko prasowane) przy gr. 22 mm – do ok. 80 cm, przy gr. 36 mm – do ok. 1,20 m.

Płyty powinny być układane z przewiązaniem prostopadłym do krokwi lub dźwigarów. Należy je mocować na każdej podporze, a wzdłuż wolnych brzegów łączyć ze sobą na pióro i wpust lub podobnymi sposobami. Styki przebiegające równolegle do podpór wolno sytuować tylko na szerokości podpory (krokwie, ptatwie, dźwigary).

Między płytami należy utworzyć szczeliny z uwagi na możliwe wydłużenia. Szerokość szczeliny powinna wynosić przy płytach płasko prasowanych 2 mm na długości płyty, przy sklejce budowlanej 1 mm na długości płyty.

Przyczyny oblodzenia okapów i sposoby ich likwidacji

Na okapach dachów wielu budynków w okresie zimowym tworzą się sople lodu i pokrywy lodowe. W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono, że przyczyną tworzenia się lodu w okolicy okapu jest ciepło z ogrzewania wnętrza budynku, a nie słońce. Wykazano, że w celu zredukowania tworzących się oblodzeń wymagane jest połączenie prawidłowej termoizolacji, wentylowania i prawidłowej konstrukcji stropodachu.

Najlepszym sposobem ochrony dachów przed oblodzeniem okapów jest specjalny system wentylowania poddaszy. Aby uniknąć oblodzeń okapów, zaleca się utrzymanie temperatury na poddaszu –1°C przy zewnętrznej temperaturze powietrza –5,5°C. Na rys. 5 przedstawiono przekrój przez błędnie rozwiązany stropodach dwudzielny na dźwigarach drewnianych, deskowych, z lekkim, ocieplonym stropem podwieszonym do pasa dolnego dźwigara. Pokrycie dachu stanowią płyty faliste o nachyleniu ok. 30%. Otwory nawiewne znajdują się w okapie, natomiast brakuje otworów wywiewnych powietrza w kalenicy, ponieważ płyty pokrycia na zakładach tworzą za małe szczeliny. Ponadto brakuje w tym przykładzie paroizolacji na stropie poddasza.

Na rys. 6 przedstawiono zachowanie się tego stropodachu podczas zimy. Widać oblodzenie okapu, lodoszreń w pasie nadrynnowym i przecieki wody z topniejącego śniegu na stykach podłużnych płyt falistych.

Te niekorzystne zjawiska pojawiają się z powodu zasypania śniegiem otworów wywiewnych na stykach płyt dachowych. Ponadto dyfundująca z ogrzewanego wnętrza para wodna skrapla się i zamarza na dolnej powierzchni dachu w części okapowej, a powstający szron i sople lodu tamują odpływ zimnego powietrza przez za małe otwory wentylacyjne do przestrzeni powietrznej stropodachu. Poprawione rozwiązanie stropodachu z rys. 5 zostało przedstawione na rys. 7.

Najważniejsze dodatkowe elementy poprawionego dachu to otwory wlotowe między deskowaniem pod okapem. Ponadto wprowadzono paroizolację oraz pogrubiono termoizolację stropu. Zaprojektowano również dodatkowe odeskowanie pod pokryciem w strefie okapu w celu odprowadzenia do rynien ewentualnego kondensatu i wody opadowej spod płyt pokrycia dachowego.

Właściwa wielkość otworów wentylacyjnych nawiewu i wywiewu powietrza oraz odpowiednie ocieplenie stropu zapewniają równomierne topnienie śniegu na całej połaci dachu pod wpływem promieniowania słońca. W okolicy okapu nie powstaje próg lodowy oraz nie następuje oblodzenie okapu.

Przyczyny uszkodzeń stropodachów dwudzielnych o małym kącie nachylenia

Rys. 8, 9, 10, 11, 12 przedstawiają lekkie, płaskie stropodachy dwudzielne budynków jednorodzinnych. Ze względu na mały spadek są one pokryte wielowarstwowym pokryciem papowym ułożonym na deskowaniu pełnym. Przekrycie to oparte jest na dźwigarach drewnianych o przekrojach oszczędnościowych (złożone przekroje deskowe lub przekroje dwuteowe – rys. 3). We wszystkich przykładach do dźwigarów tych podwieszony jest strop wykonany z desek lub z płyt suchego tynku.

Na rys. 8 widoczna jest nieszczelność izolacji cieplnej. Może być ona spowodowana niedbałym ułożeniem i rozłożeniem termoizolacji na podsufitce lub płycie sufitowej. W przypadku luźno nasypanego lekkiego materiału termoizolacyjnego może dojść do jego rozwiewania lub wywiewania przez wiatr. W miejscach nieciągłości ocieplenia lub jej pocienienia tworzą się tzw. mostki cieplne i dochodzi do wykraplania się pary wodnej na wewnętrznej powierzchni sufitu.

Aby nie dopuścić do takich usterek, należy dobrać właściwy materiał dostosowany do warunków montażu i późniejszej eksploatacji w danym rozwiązaniu stropodachu. Przy zbyt niskich przestrzeniach wentylowanych stropodachów należy stosować raczej maty i filce termoizolacyjne ułożone w sposób ciągły, bez przerw i nieszczelności. Luźne zasypki (np. granulat wełny mineralnej) są bardziej właściwe dla stropodachów z wyższą przestrzenią wentylowaną umożliwiającą ich równomierne i szczelne ułożenie.

Na rys. 9 można zaobserwować, że w budynku o lekkim stropodachu pod wpływem ssania wiatru może dojść do przesunięcia, podniesienia lub nawet zniszczenia konstrukcji dachu. Przyczyną takiej awarii jest niewystarczające zakotwienie drewnianej konstrukcji nośnej stropodachu w ścianach zewnętrznych, brak wieńca obwodowego w górnej części ścian. Właściwe zamocowanie na obwodzie w wieńcach ścian zewnętrznych oraz w ścianach pośrednich lekkiego stropodachu gwarantuje jego stateczność nawet podczas bardzo silnych porywów wiatru.

Przelewanie się wody opadowej poza krawędź dachów płaskich z odwodnieniem wewnętrznym bez orynnowania obwodowego zostało zilustrowane na rys. 10. Dachy z rynnami spustowymi wewnętrznymi mają spadek połaci dachowych do koryt i kosza spustowego położonego w środkowej strefie dachu. Obrzeże tych dachów powinno być tak ukształtowane, aby warstwa pokrycia na krawędzi była podniesiona o min. 10 cm ponad powierzchnię dachu lub ponad powierzchnię warstwy żwirowej zabezpieczającej pokrycie dachowe (por. rys. 1).

Obrzeże zakończenia dachu, tzw. odbój, powinno być nachylone w kierunku środka dachu pod kątem co najmniej 30°. Pokrycie dachowe w miejscu obrzeża dachu powinno być wywinięte do góry na odbój i poza krawędź dachu oraz zagięte pionowo w dół po zewnętrznej jego krawędzi.

Pokrycie dachowe powinno być zamocowane za pomocą gwoździ lub listew zaciskowych do zewnętrznej powierzchni odboju (por. rys. 11).

Niedostateczna ochrona pokrycia dachowego przed szkodliwym oddziaływaniem czynników atmosferycznych jest przyczyną powstawania przecieków, pęcherzy – tzw. purchli czy zastoin wodnych. W trakcie wieloletniej eksploatacji dachów warstwy ochronne pokrycia bitumicznego, tzw. posypki mineralne, ulegają zniszczeniu i nie odbijają promieniowania słonecznego. Dzięki temu pokrycie dachu narażone jest na duże różnice temperatur, które dochodzą do ponad 100°C (por. rys. 11) oraz na działanie promieniowania ultrafioletowego. Pod ich wpływem występują zmiany długości pokrycia powodujące jego pękanie oraz kruszenie się warstw.

Niekorzystne zjawiska na powierzchni stropodachu pod wpływem oddziaływania czynników atmosferycznych zostały przedstawione na rys. 11.

Dobrym rozwiązaniem zabezpieczenia pokrycia przed wpływami atmosferycznymi jest rozłożenie warstwy luźno usypanego żwiru na całej powierzchni dachu. Ciężar warstwy żwiru przeciwdziała podrywaniu pokrycia w wyniku ssania wiatru, chroni go przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz obniża wahania temperatury na jego powierzchni pod wpływem nasłonecznienia. Na rys. 12 przedstawiono sposób równomiernego rozłożenia żwiru na dachu o gr. min. 5,0 cm.

Warunki konstrukcyjne dotyczące ocieplonych stropodachów dwudzielnych

W stropodachach dwudzielnych konstrukcję nośną tworzą lekkie dźwigary kratowe z drewna litego lub z drewna klejonego z zastosowaniem elementów drewnopochodnych (rys. 1). Ze względów ekonomicznych właściwy kształt mają drewniane dźwigary dachowe o obrysie dwutrapezowym, z górnym pasem dwuspadowym (rys. 6), o górnym pasie jednospadowym (dźwigar o obrysie trapezowym) lub dźwigar o pasach równoległych (rys. 1). Przy rozpiętościach do 10 m optymalna wysokość dźwigara w kalenicy dachu wynosi ok. 1/10 l, czyli ok. 100 cm. Zatem dla dźwigara jednospadowego wysokość słupka podporowego przy okapie wynosi 50 cm przy spadku połaci dachu 5% (pokrycie papowe). Warunki konstrukcyjne oraz wymagania ochrony cieplnej ograniczają wielkość przestrzeni powietrznej ponad termoizolacją a konstrukcją przekrycia dachu. W odniesieniu do typowych rozwiązań dachów w budownictwie mieszkaniowym zaleca się, aby minimalna wysokość przestrzeni powietrznej nad termoizolacją wynosiła 20 cm. Ze względu na kształt i wymiary poddasza wynikające z doboru właściwych wymiarów dźwigarów dachowych wentylowana przestrzeń powietrza nad termoizolacją będzie za niska, czyli nieprzełazowa. Wymiary niedostępnej przestrzeni nad termoizolacją gwarantują jednakże swobodną wymianę powietrza pod pokryciem dachowym, przy minimalnej jej gr. 20 cm przy okapie. Rozwiązanie to umożliwia również zastosowanie otworów nawiewinych oraz wywiewnych o wielkości 30 cm2 na każdy m2 powierzchni dachu, czyli odpowiednio 3‰ powierzchni wszystkich połaci dachowych [1].

Ponieważ bezpośrednio do pasów dolnych przybijane są deski podsufitki lub mocowane płyty suchego tynku, ze względów wytrzymałościowych (wytrzymałość gwoździ lub wkrętów na wyrywanie) istnieje potrzeba stosowania najlżejszych materiałów termoizolacyjnych. W większości wypadków termoizolacja spoczywa bezpośrednio na podsufitce, jedynie w przypadku pomieszczeń wilgotnych (łazienek, kuchni) pod ociepleniem od strony wnętrza należy stosować warstwę paroizolacji.

Ze względu na szczelność izolacji termicznej szerokość poszczególnych elementów ocieplenia (płyt, mat, filców) należy dobrać do rozstawu dźwigarów dachowych. Daje to możliwość ścisłego spasowania elementów ocieplenia dzięki montażowi na tzw. wcisk, między płytami, matami oraz między termoizolacją i elementami konstrukcji.

W wyniku wymiany powietrza nad termoizolacją za pomocą różnicy ciśnień spowodowanej wiatrem (otwory nawiewne i wywiewne) lub konwekcją termiczną istnieje potrzeba zastosowania nad termoizolacją (od góry) warstwy tzw. wiatroizolacji. Membrany wiatroizlacyjne nie przepuszczają wody od zewnątrz, a także chronią termoizolację przed nadmiernym wychłodzeniem spowodowanym wiatrem, zwłaszcza w okresie zimowym. Od strony wewnętrznej natomiast (tj. od strony ocieplenia) znajdują się membrany wysokoparoprzepuszczalne o przykładowym współczynniku dyfuzji pary wodnej Sd ≥ 0,004 m.

Izolacje termiczne stropodachów

Ze względów konstrukcyjnych oraz przeciwpożarowych najlepszym materiałem termoizolacyjnym do drewnianych stropodachów dwudzielnych jest wełna mineralna. Nie tylko ma ona zastosowanie jako ocieplenie stropodachów, lecz także izoluje akustycznie wnętrze budynków oraz zabezpiecza konstrukcję przed ogniem.

Wyroby tego typu dostępne na rynku to wełna skalna pozyskiwana z bazaltu oraz wełna szklana wywarzana z piasku kwarcowego. Parametry fizyczne oraz kody oznaczeń poszczególnych wyrobów podaje norma PN-EN 13162:2009 [4].

Wyroby z wełny mineralnej charakteryzują się wysoką paroprzepuszczalnością. Izolacje termiczne z wełny mineralnej powinny mieć możliwość odsychania, ponieważ zawilgocenie wpływa na obniżenie izolacyjności cieplnej. W dwudzielnych stropodachach nieoprzełazowych mogą być stosowane materiały miękkie w postaci mat i filców układane bezpośrednio na podsufitce. Ze względu na mały ciężar proponuje się zastosowanie lekkich mat ze skalnej wełny mineralnej o oznaczeniu kodem wyrobu MW-EN 13162-T1-WS-WL (P)-MU1 [4].

Maty termoizolacyjne dostarczane są na budowę w rolkach o dł. od 4,5 do 6,25 m oraz o szer. 1,0 m. Grubości produkowanych mat wynoszą 10, 15 lub 20 cm. Zaletą wyrobów z wełny mineralnej jest mała masa objętościowa, która wynosi 20 kg/m3, a obliczeniowy współczynnik przewodzenia ciepła λ wynosi 0,045 W/(m·K).

W przypadku podsufitki stropodachu wykonanej z płyt suchego tynku jako alternatywę ocieplenia proponuje się zastosowanie miękkich płyt styropianowych typu EPS 50‑0,42 o masie objętościowej 12 kg/m³. Pozostałe dane dotyczące zastosowania płyt styropianowych podaje norma PN-B-20132:2002 [5], a dane fizyczne produkowanych płyt oraz kody oznaczeń zgodne są z normą PN-EN 13163:2009 [6]. Produkowane płyty styropianowe mają gr. od 2 do 20 cm, szer. 50 cm i dł. 100 cm.

W tabeli porównano opór cieplny R oraz współczynnik przenikania ciepła U termoizolacji stropodachu wykonanej z mat z wełny skalnej oraz z miękkich płyt ze styropianu.

W obliczeniach oporu cieplnego termoizolacji (tabela) pominięto wpływ wartości R warstwy podsufitki. Płyty termoizolacyjne o gr. 15 cm uzyskują wielkość współczynników przenikania ciepła przekraczającą wartość wymaganą według rozporządzenia ministra infrastruktury zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [7] równą 0,25 W/(m²∙K), dlatego zaleca się stosować ocieplenie o gr. ok. 20 cm.

Przy izolacji termicznej o gr. 30 cm wielkość współczynnika U wynosi ok. 0,15 W/(m²∙K). Wartość ta więc odpowiada budynkom niskoenergetycznym, charakteryzującym się bardzo dobrą izolacyjnością przegród zewnętrznych i niskim zapotrzebowaniem na energię.

Podsumowanie

Na podstawie analizy wad i usterek stropodachów można stwierdzić, że brak stosowania właściwego wykonania termoizolacji oraz niewystarczająca wentylacja prowadzą do kłopotów w trakcie eksploatacji stropodachów (zamarzania okapów, nadmiernych strat cieplnych itp.).

Konstrukcja stropodachu dwudzielnego jest najlepszym rozwiązaniem przekrycia budynku pod warunkiem poprawnego wykonania i odpowiedniego ocieplenia stropodachu, a także odpowiedniej wentylacji. Ponadto konstrukcja stropodachu umożliwia zastosowanie termoizolacji o gr. 30 cm, co daje możliwość uzyskania przegrody o bardzo dobrej izolacyjności cieplnej, tzn. o wartości współczynnika U poniżej 0,15 W/(m²∙K).

Literatura

  1. A. Byrdy, C. Byrdy, „Dwudzielne stropodachy wentylowane o drewnianej konstrukcji nośnej”, „IZOLACJE”, nr 2/2011, s. 72–75.
  2. A. Byrdy, C. Byrdy, „Ciepłochronne stropodachy pełne o drewnianej konstrukcji i małym nachyleniu”, „IZOLACJE”, nr 6/2010, s. 56–60.
  3. C. Byrdy, „Ciepłochronne stropodachy budynków. Analiza wad i usterek”, Politechnika Krakowska, Kraków 2000.
  4. PN-EN 13162:2009, „Wyroby do izolacji cieplnej w budownictwie. Wyroby z wełny mineralnej (MW). Specyfikacja”.
  5. PN-B-20132:2002, „Wyroby do izolacji cieplnej w budownictwie. Płyty styropianowe (EPS). Zasady stosowania”.
  6. PN-EN 13163:2009, „Wyroby do izolacji cieplnej w budownictwie. Wyroby ze styropianu (EPS) produkowane fabrycznie. Specyfikacja”.
  7. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2008 r. nr 201, poz. 1238 ze zm.).

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

dr inż. Andrzej Konarzewski Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego

Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego

W Europie do opisywania konstrukcji ścian osłonowych z płyt warstwowych w obustronnej okładzinie stalowej z rdzeniem izolacyjnym można wykorzystywać zapisy podane w normie PN-EN 13830.

W Europie do opisywania konstrukcji ścian osłonowych z płyt warstwowych w obustronnej okładzinie stalowej z rdzeniem izolacyjnym można wykorzystywać zapisy podane w normie PN-EN 13830.

mgr inż. Julia Blazy, prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec, dr hab. inż. arch. Rafał Blazy prof. PK Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych

Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych

Beton to materiał o dużej wytrzymałości na ściskanie, ale około dziesięciokrotnie mniejszej wytrzymałości na rozciąganie. Ponadto charakteryzuje się kruchym pękaniem i nie pozwala na przenoszenie naprężeń...

Beton to materiał o dużej wytrzymałości na ściskanie, ale około dziesięciokrotnie mniejszej wytrzymałości na rozciąganie. Ponadto charakteryzuje się kruchym pękaniem i nie pozwala na przenoszenie naprężeń po zarysowaniu.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Tynki gipsowe w pomieszczeniach mokrych i łazienkach

Tynki gipsowe w pomieszczeniach mokrych i łazienkach Tynki gipsowe w pomieszczeniach mokrych i łazienkach

Dobór tynku wewnętrznego do pomieszczeń mokrych lub narażonych na wilgoć nie jest prosty. Takie pomieszczenia mają specjalne wymagania, a rodzaj pokrycia ścian wewnętrznych powinien uwzględniać trudne...

Dobór tynku wewnętrznego do pomieszczeń mokrych lub narażonych na wilgoć nie jest prosty. Takie pomieszczenia mają specjalne wymagania, a rodzaj pokrycia ścian wewnętrznych powinien uwzględniać trudne warunki panujące wewnątrz kuchni czy łazienki. Na szczęście technologia wychodzi inwestorom naprzeciw i efektywne położenie tynku gipsowego w mokrych i wilgotnych pomieszczeniach jest możliwe.

mgr inż. Maciej Rokiel System ETICS – skutki braku analizy dokumentacji projektowej (cz. 4)

System ETICS – skutki braku analizy dokumentacji projektowej (cz. 4) System ETICS – skutki braku analizy dokumentacji projektowej (cz. 4)

Artykuł jest kontynuacją publikacji zamieszczonych kolejno w numerach 3/2022, 4/2022 i 6/2022 miesięcznika IZOLACJE. W tej części skupimy się na tym, jak skutki braku analizy czy wręcz nieprzeczytania...

Artykuł jest kontynuacją publikacji zamieszczonych kolejno w numerach 3/2022, 4/2022 i 6/2022 miesięcznika IZOLACJE. W tej części skupimy się na tym, jak skutki braku analizy czy wręcz nieprzeczytania dokumentacji projektowej mogą wpłynąć na uszkodzenia systemu. Przez „przeczytanie” należy tu także rozumieć zapoznanie się z tekstem kart technicznych stosowanych materiałów.

dr inż. Pavel Zemene, przewodniczący Stowarzyszenia EPS w Republice Czeskiej Bezpieczeństwo pożarowe złożonych systemów izolacji cieplnej ETICS

Bezpieczeństwo pożarowe złożonych systemów izolacji cieplnej ETICS Bezpieczeństwo pożarowe złożonych systemów izolacji cieplnej ETICS

Do bezpieczeństwa pożarowego w budynkach przywiązuje się niezmiernie dużą wagę. Zagadnienie to jest ważne nie tylko ze względu na bezpieczeństwo użytkowników budynku, ale także ze względu na bezpieczną...

Do bezpieczeństwa pożarowego w budynkach przywiązuje się niezmiernie dużą wagę. Zagadnienie to jest ważne nie tylko ze względu na bezpieczeństwo użytkowników budynku, ale także ze względu na bezpieczną eksploatację budynków i ochronę mienia. W praktyce materiały i konstrukcje budowlane muszą spełniać szereg wymagań, związanych między innymi z podstawowymi wymaganiami dotyczącymi stabilności konstrukcji i jej trwałości, izolacyjności termicznej i akustycznej, a także higieny i zdrowia, czy wpływu...

mgr inż. Maciej Rokiel Jak układać płytki wielkoformatowe?

Jak układać płytki wielkoformatowe? Jak układać płytki wielkoformatowe?

Wraz ze wzrostem wielkości płytek (długości ich krawędzi) wzrastają wymogi dotyczące jakości materiałów, precyzji przygotowania podłoża oraz reżimu technologicznego wykonawstwa.

Wraz ze wzrostem wielkości płytek (długości ich krawędzi) wzrastają wymogi dotyczące jakości materiałów, precyzji przygotowania podłoża oraz reżimu technologicznego wykonawstwa.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Właściwości cieplno-wilgotnościowe materiałów budowlanych (cz. 2)

Właściwości cieplno-wilgotnościowe materiałów budowlanych (cz. 2) Właściwości cieplno-wilgotnościowe materiałów budowlanych (cz. 2)

Proces wymiany ciepła przez przegrody budowlane jest nieustalony w czasie, co wynika ze zmienności warunków klimatycznych na zewnątrz budynku oraz m.in. nierównomierności pracy urządzeń grzewczych. Opis...

Proces wymiany ciepła przez przegrody budowlane jest nieustalony w czasie, co wynika ze zmienności warunków klimatycznych na zewnątrz budynku oraz m.in. nierównomierności pracy urządzeń grzewczych. Opis matematyczny tego procesu jest bardzo złożony, dlatego w większości rozwiązań inżynierskich stosuje się uproszczony model ustalonego przepływu ciepła.

mgr inż. Jarosław Stankiewicz Zastosowanie kruszyw lekkich w warstwach izolacyjnych

Zastosowanie kruszyw lekkich w warstwach izolacyjnych Zastosowanie kruszyw lekkich w warstwach izolacyjnych

Kruszywa lekkie są materiałem znanym od starożytności. Aktualnie wyrób ten ma liczną grupę odbiorców nie tylko we współczesnym budownictwie, ale i w innych dziedzinach gospodarki. Spowodowane to jest licznymi...

Kruszywa lekkie są materiałem znanym od starożytności. Aktualnie wyrób ten ma liczną grupę odbiorców nie tylko we współczesnym budownictwie, ale i w innych dziedzinach gospodarki. Spowodowane to jest licznymi zaletami tego wyrobu, takimi jak wysoka izolacyjność cieplna, niska gęstość, niepalność i wysoka mrozoodporność, co pozwala stosować go zarówno w budownictwie, ogrodnictwie, jak i innych branżach.

dr inż. Andrzej Konarzewski, mgr Marek Skowron, mgr inż. Mateusz Skowron Przegląd metod recyklingu i utylizacji odpadowej pianki poliuretanowo‑poliizocyjanurowej powstającej przy produkcji wyrobów budowlanych

Przegląd metod recyklingu i utylizacji odpadowej pianki poliuretanowo‑poliizocyjanurowej powstającej przy produkcji wyrobów budowlanych Przegląd metod recyklingu i utylizacji odpadowej pianki poliuretanowo‑poliizocyjanurowej powstającej przy produkcji wyrobów budowlanych

W trakcie szerokiej i różnorodnej produkcji wyrobów budowlanych ze sztywnej pianki poliuretanowo/poliizocyjanurowej powstaje stosunkowo duża ilość odpadów, które muszą zostać usunięte. Jak przeprowadzić...

W trakcie szerokiej i różnorodnej produkcji wyrobów budowlanych ze sztywnej pianki poliuretanowo/poliizocyjanurowej powstaje stosunkowo duża ilość odpadów, które muszą zostać usunięte. Jak przeprowadzić recykling odpadów z pianki?

Joanna Szot Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych

Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych

Strop dzieli budynek na kondygnacje. Jednak to nie jedyne jego zadanie. Ponadto ten poziomy element konstrukcyjny usztywnia konstrukcję domu i przenosi obciążenia. Musi także stanowić barierę dla dźwięków...

Strop dzieli budynek na kondygnacje. Jednak to nie jedyne jego zadanie. Ponadto ten poziomy element konstrukcyjny usztywnia konstrukcję domu i przenosi obciążenia. Musi także stanowić barierę dla dźwięków i ciepła.

P.P.H.U. EURO-MIX sp. z o.o. EURO-MIX – zaprawy klejące w systemach ociepleń

EURO-MIX – zaprawy klejące w systemach ociepleń EURO-MIX – zaprawy klejące w systemach ociepleń

EURO-MIX to producent chemii budowlanej. W asortymencie firmy znajduje się obecnie ponad 30 produktów, m.in. kleje, tynki, zaprawy, szpachlówki, gładzie, system ocieplania ścian na wełnie i na styropianie....

EURO-MIX to producent chemii budowlanej. W asortymencie firmy znajduje się obecnie ponad 30 produktów, m.in. kleje, tynki, zaprawy, szpachlówki, gładzie, system ocieplania ścian na wełnie i na styropianie. Zaprawy klejące EURO-MIX przeznaczone są do przyklejania wełny lub styropianu do podłoża z cegieł ceramicznych, betonu, tynków cementowych i cementowo­-wapiennych, gładzi cementowej, styropianu i wełny mineralnej w temperaturze od 5 do 25°C.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3) Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika...

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika przenikania ciepła Uc(max) [W/(m2·K)] dla przegród zewnętrznych oraz wartości granicznych wskaźnika zapotrzebowania na energię pierwotną EP [kWh/(m2·rok)] dla całego budynku. Jednak w rozporządzeniu nie sformułowano wymagań w zakresie ograniczenia strat ciepła przez złącza przegród zewnętrznych...

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Zastosowanie keramzytu w remontowanych stropach i podłogach na gruncie

Zastosowanie keramzytu w remontowanych stropach i podłogach na gruncie Zastosowanie keramzytu w remontowanych stropach i podłogach na gruncie

Są sytuacje i miejsca w budynku, w których nie da się zastosować termoizolacji w postaci wełny mineralnej lub styropianu. Wówczas w rozwiązaniach występują inne, alternatywne materiały, które nadają się...

Są sytuacje i miejsca w budynku, w których nie da się zastosować termoizolacji w postaci wełny mineralnej lub styropianu. Wówczas w rozwiązaniach występują inne, alternatywne materiały, które nadają się również do standardowych rozwiązań. Najczęściej ma to miejsce właśnie w przypadkach, w których zastosowanie styropianu i wełny się nie sprawdzi. Takim materiałem, który może w pewnych miejscach zastąpić wiodące materiały termoizolacyjne, jest keramzyt. Ten materiał ma wiele właściwości, które powodują,...

Sebastian Malinowski Kleje żelowe do płytek – właściwości i zastosowanie

Kleje żelowe do płytek – właściwości i zastosowanie Kleje żelowe do płytek – właściwości i zastosowanie

Kleje żelowe do płytek cieszą się coraz większą popularnością. Produkty te mają świetne parametry techniczne, umożliwiają szybki montaż wszelkiego rodzaju okładzin ceramicznych na powierzchni podłóg oraz...

Kleje żelowe do płytek cieszą się coraz większą popularnością. Produkty te mają świetne parametry techniczne, umożliwiają szybki montaż wszelkiego rodzaju okładzin ceramicznych na powierzchni podłóg oraz ścian.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Projektowanie cieplne przegród stykających się z gruntem

Projektowanie cieplne przegród stykających się z gruntem Projektowanie cieplne przegród stykających się z gruntem

Dla przegród stykających się z gruntem straty ciepła przez przenikanie należą do trudniejszych w obliczeniu. Strumienie cieplne wypływające z ogrzewanego wnętrza mają swój udział w kształtowaniu rozkładu...

Dla przegród stykających się z gruntem straty ciepła przez przenikanie należą do trudniejszych w obliczeniu. Strumienie cieplne wypływające z ogrzewanego wnętrza mają swój udział w kształtowaniu rozkładu temperatur w gruncie pod budynkiem i jego otoczeniu.

Jacek Sawicki, konsultacja dr inż. Szczepan Marczyński – Clematis Źródło Dobrych Pnączy, prof. Jacek Borowski Roślinne izolacje elewacji

Roślinne izolacje elewacji Roślinne izolacje elewacji

Naturalna zieleń na elewacjach obecna jest od dawna. W formie pnączy pokrywa fasady wielu średniowiecznych budowli, wspina się po murach secesyjnych kamienic, nierzadko zdobi frontony XX-wiecznych budynków...

Naturalna zieleń na elewacjach obecna jest od dawna. W formie pnączy pokrywa fasady wielu średniowiecznych budowli, wspina się po murach secesyjnych kamienic, nierzadko zdobi frontony XX-wiecznych budynków jednorodzinnych czy współczesnych, nowoczesnych obiektów budowlanych, jej istnienie wnosi wyjątkowe zalety estetyczne i użytkowe.

mgr inż. Wojciech Rogala Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych

Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych

Ściany z elementów silikatowych w ciągu ostatnich 20 lat znacznie zyskały na popularności [1]. Stanowią obecnie większość przegród akustycznych w budynkach wielorodzinnych, gdzie z uwagi na wiele źródeł...

Ściany z elementów silikatowych w ciągu ostatnich 20 lat znacznie zyskały na popularności [1]. Stanowią obecnie większość przegród akustycznych w budynkach wielorodzinnych, gdzie z uwagi na wiele źródeł hałasu izolacyjność akustyczna stanowi jeden z głównych czynników wpływających na komfort.

LERG SA Poliole poliestrowe Rigidol®

Poliole poliestrowe Rigidol® Poliole poliestrowe Rigidol®

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu...

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu biznesów. Obecnie marki, które chcą odnieść sukces, powinny oferować swoim odbiorcom zdecydowanie więcej niż tylko produkt czy usługę wysokiej jakości.

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Prefabrykacja w budownictwie

Prefabrykacja w budownictwie Prefabrykacja w budownictwie

Prefabrykacja w projektowaniu i realizacji budynków jest bardzo nośnym tematem, co przekłada się na duże zainteresowanie wśród projektantów i inwestorów tą tematyką. Obecnie wzrasta realizacja budynków...

Prefabrykacja w projektowaniu i realizacji budynków jest bardzo nośnym tematem, co przekłada się na duże zainteresowanie wśród projektantów i inwestorów tą tematyką. Obecnie wzrasta realizacja budynków z prefabrykatów. Można wśród nich wyróżnić realizacje realizowane przy zastosowaniu elementów prefabrykowanych stosowanych od lat oraz takich, które zostały wyprodukowane na specjalne zamówienie do zrealizowania jednego obiektu.

dr inż. Gerard Brzózka Płyty warstwowe o wysokich wskaźnikach izolacyjności akustycznej – studium przypadku

Płyty warstwowe o wysokich wskaźnikach izolacyjności akustycznej – studium przypadku Płyty warstwowe o wysokich wskaźnikach izolacyjności akustycznej – studium przypadku

Płyty warstwowe zastosowane jako przegrody akustyczne stanowią rozwiązanie charakteryzujące się dobrymi własnościami izolacyjnymi głównie w paśmie średnich, jak również wysokich częstotliwości, przy obciążeniu...

Płyty warstwowe zastosowane jako przegrody akustyczne stanowią rozwiązanie charakteryzujące się dobrymi własnościami izolacyjnymi głównie w paśmie średnich, jak również wysokich częstotliwości, przy obciążeniu niewielką masą powierzchniową. W wielu zastosowaniach wyparły typowe rozwiązania przegród masowych (np. z ceramiki, elementów wapienno­ piaskowych, betonu, żelbetu czy gipsu), które cechują się kilkukrotnie wyższymi masami powierzchniowymi.

dr hab. inż. Tomasz Tański, Roman Węglarz Prawidłowy dobór stalowych elementów konstrukcyjnych i materiałów lekkiej obudowy w środowiskach korozyjnych według wytycznych DAFA

Prawidłowy dobór stalowych elementów konstrukcyjnych i materiałów lekkiej obudowy w środowiskach korozyjnych według wytycznych DAFA Prawidłowy dobór stalowych elementów konstrukcyjnych i materiałów lekkiej obudowy w środowiskach korozyjnych według wytycznych DAFA

W świetle zawiłości norm, wymogów projektowych oraz tych istotnych z punktu widzenia inwestora okazuje się, że problem doboru właściwego materiału staje się bardzo złożony. Materiały odpowiadające zarówno...

W świetle zawiłości norm, wymogów projektowych oraz tych istotnych z punktu widzenia inwestora okazuje się, że problem doboru właściwego materiału staje się bardzo złożony. Materiały odpowiadające zarówno za estetykę, jak i przeznaczenie obiektu, m.in. w budownictwie przemysłowym, muszą sprostać wielu wymogom technicznym oraz wizualnym.

dr inż. Jarosław Mucha Współczesne metody inwentaryzacji i badań nieniszczących konstrukcji obiektów i budynków

Współczesne metody inwentaryzacji i badań nieniszczących konstrukcji obiektów i budynków Współczesne metody inwentaryzacji i badań nieniszczących konstrukcji obiektów i budynków

Projektowanie jest początkowym etapem realizacji wszystkich inwestycji budowlanych, mającym decydujący wpływ na kształt, funkcjonalność obiektu, optymalność rozwiązań technicznych, koszty realizacji, niezawodność...

Projektowanie jest początkowym etapem realizacji wszystkich inwestycji budowlanych, mającym decydujący wpływ na kształt, funkcjonalność obiektu, optymalność rozwiązań technicznych, koszty realizacji, niezawodność i trwałość w zakładanym okresie użytkowania. Często realizacja projektowanych inwestycji wykonywana jest w połączeniu z wykorzystaniem obiektów istniejących, które są w złym stanie technicznym, czy też nie posiadają aktualnej dokumentacji technicznej. Prawidłowe, skuteczne i optymalne projektowanie...

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – podstawowe zasady (cz. 1)

Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – podstawowe zasady (cz. 1) Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – podstawowe zasady (cz. 1)

Kontynuując zagadnienia związane z analizą dokumentacji technicznej skupiamy się tym razem na omówieniu dokumentacji robót renowacyjnych.

Kontynuując zagadnienia związane z analizą dokumentacji technicznej skupiamy się tym razem na omówieniu dokumentacji robót renowacyjnych.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Trudności i ograniczenia związane z wykonywaniem wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji

Trudności i ograniczenia związane z wykonywaniem wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji Trudności i ograniczenia związane z wykonywaniem wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji

Wykonywanie wtórnych hydroizolacji przeciw wilgoci kapilarnej metodą iniekcji można porównać do ocieplania budynku. Obie technologie nie są szczególnie trudne, dopóki mamy do czynienia z pojedynczą przegrodą.

Wykonywanie wtórnych hydroizolacji przeciw wilgoci kapilarnej metodą iniekcji można porównać do ocieplania budynku. Obie technologie nie są szczególnie trudne, dopóki mamy do czynienia z pojedynczą przegrodą.

Wybrane dla Ciebie

Odkryj trendy projektowania elewacji »

Odkryj trendy projektowania elewacji » Odkryj trendy projektowania elewacji »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec » Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana »

Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana » Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych » Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny » Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.