Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ocieplone stropodachy - wady i usterki

Stropodachy dwudzielne na lekkich dźwigarach drewnianych

Ze względów ekonomicznych częstym rozwiązaniem w budynkach ogrzewanych jest stropodach wykonany z lekkich dźwigarów kratowych lub klejonych, który zabezpiecza wnętrze przed opadami atmosferycznymi oraz zmianami temperatury.

Bezpośrednio na podsufitce mocowanej do pasa dolnego dźwigara zamocowana jest izolacja termiczna, powyżej której znajduje się wentylowana przestrzeń powietrzna oraz deskowanie pełne lub szalowanie pod pokrycie dachowe oparte na górnym pasie dźwigara. W budynkach z takimi stropodachami nie występują nad najwyższą kondygnacją stropy żelbetowe lub gęstożebrowe, ponad którymi zwykle budowana jest osobna konstrukcja dachowa.

Dwudzielne stropodachy płaskie

Na rys. 1, 2 i 3 przedstawiono przykłady rozwiązań konstrukcyjnych drewnianych stropodachów dwudzielnych na drewnianych oszczędnościowych dźwigarach dachowych. Przy małym nachyleniu połaci dachu można stosować na pokryciu dachowym posypkę żwirową.

Powinien to być żwir płukany o średnicy od 16 do 32 mm. Minimalna grubość warstwy powinna wynosić 5 cm. Zakończenie krawędzi dachów z odwodnieniem wewnętrznym wymaga zastosowania specjalnego odboju pochylonego do środka dachu pod kątem co najmniej 30° (rys. 1), a pokrycie powinno wystawać ponad powierzchnię posypki żwirowej min. 10 cm i być mocowane na zewnętrznej stronie powierzchni odboju.

Dotychczas stosowane otwory wentylacyjne nawiewne i wywiewne miały powierzchnię netto co najmniej równą 2‰ (1/500) powierzchni całej połaci dachowej. By zapewnić lepszą wentylację przestrzeni powietrznej nad izolacją termiczną stropodachu, zaleca się zwiększyć powierzchnię otworów nawiewnych i wywiewnych do 3‰ powierzchni wszystkich połaci dachowych [1].

Na rys. 3 po lewej jego stronie na górnej powierzchni papy wierzchniego krycia znajduje się specjalna posypka odbijająca promieniowanie słoneczne. Po prawej stronie rysunku pod warstwą posypki żwirowej znajduje się warstwa wodoszczelna z folii z PVC. Pozostałe warstwy stropodachu pod warstwą wodoszczelną w obu rozwiązaniach są jednakowe.

Na rys. 4 znajduje się szczegół uwarstwienia pokrycia dachowego ułożonego nad górnym pasem dźwigara stropodachu.

Szalowanie dachowe z drewna

Jest to nośny element przekrycia dachu wykonany najczęściej z desek, bali lub z płyt drewnopochodnych. Tworzy on górną powierzchnię dachu i pracuje na obciążenia od wiatru i śniegu oraz na obciążenia montażowe podczas prac remontowych i konserwacyjnych (np. deskowanie pełne – por. rys. 1–4).

Maksymalne ugięcie szalowań dachowych przy pełnym obciążeniu wynosi do 1/200 rozpiętości, a pod ciężarem własnym i obciążeniem siłą skupioną 1 kN (osobą) do 1/100 rozpiętości.

Szalowanie lub odeskowanie z litego drewna wykonuje się z desek z drewna iglastego łączonych najlepiej na pióro i wpust. Grubość desek powinna wynosić d ≥ 24 mm przy rozstawie dźwigarów dachowych maks. 75 cm, a stosowana szer. desek – od 8 do 16 cm.

Szalowanie dachowe z płyt drewnopochodnych

Materiałami drewnopochodnymi na szalowania mogą być:

 • drewno klejone warstwowo lub płyty masywne z drewna,
 • sklejka budowlana (co najmniej 5 warstw, min. gr. 6 mm, przy zastosowaniu tylko do usztywnienia dachu – co najmniej 3 warstwy),
 • płyty OSB (Oriented Strand Board) o gr. co najmniej 8 mm,
 • płyty wiórowe spojone żywicą sztuczną (płyty płasko prasowane) o gr. co najmniej 8 mm,
 • płyty wiórowe spojone cementem (min. gr. 8 mm),
 • płyty pilśniowe (min. gr. 6 mm).

Zalecane maksymalne rozpiętości szalowań z płyt drewnopochodnych przy lekkich dachach, kiedy szalowanie nie pracuje jako tarcza usztywniająca w płaszczyźnie dachu, wynoszą przykładowo:

 • drewno klejone warstwowo przy gr. 27 mm – do ok. 1,60 m, przy gr. 57 mm – do ok. 3,00 m,
 • sklejka budowlana przy gr. 18 mm – do ok. 80 cm, przy gr. 30 mm do – ok. 1,60 m,
 • płyty wiórowe spojone sztuczną żywicą (płyty płasko prasowane) przy gr. 22 mm – do ok. 80 cm, przy gr. 36 mm – do ok. 1,20 m.

Płyty powinny być układane z przewiązaniem prostopadłym do krokwi lub dźwigarów. Należy je mocować na każdej podporze, a wzdłuż wolnych brzegów łączyć ze sobą na pióro i wpust lub podobnymi sposobami. Styki przebiegające równolegle do podpór wolno sytuować tylko na szerokości podpory (krokwie, ptatwie, dźwigary).

Między płytami należy utworzyć szczeliny z uwagi na możliwe wydłużenia. Szerokość szczeliny powinna wynosić przy płytach płasko prasowanych 2 mm na długości płyty, przy sklejce budowlanej 1 mm na długości płyty.

Przyczyny oblodzenia okapów i sposoby ich likwidacji

Na okapach dachów wielu budynków w okresie zimowym tworzą się sople lodu i pokrywy lodowe. W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono, że przyczyną tworzenia się lodu w okolicy okapu jest ciepło z ogrzewania wnętrza budynku, a nie słońce. Wykazano, że w celu zredukowania tworzących się oblodzeń wymagane jest połączenie prawidłowej termoizolacji, wentylowania i prawidłowej konstrukcji stropodachu.

Najlepszym sposobem ochrony dachów przed oblodzeniem okapów jest specjalny system wentylowania poddaszy. Aby uniknąć oblodzeń okapów, zaleca się utrzymanie temperatury na poddaszu –1°C przy zewnętrznej temperaturze powietrza –5,5°C. Na rys. 5 przedstawiono przekrój przez błędnie rozwiązany stropodach dwudzielny na dźwigarach drewnianych, deskowych, z lekkim, ocieplonym stropem podwieszonym do pasa dolnego dźwigara. Pokrycie dachu stanowią płyty faliste o nachyleniu ok. 30%. Otwory nawiewne znajdują się w okapie, natomiast brakuje otworów wywiewnych powietrza w kalenicy, ponieważ płyty pokrycia na zakładach tworzą za małe szczeliny. Ponadto brakuje w tym przykładzie paroizolacji na stropie poddasza.

Na rys. 6 przedstawiono zachowanie się tego stropodachu podczas zimy. Widać oblodzenie okapu, lodoszreń w pasie nadrynnowym i przecieki wody z topniejącego śniegu na stykach podłużnych płyt falistych.

Te niekorzystne zjawiska pojawiają się z powodu zasypania śniegiem otworów wywiewnych na stykach płyt dachowych. Ponadto dyfundująca z ogrzewanego wnętrza para wodna skrapla się i zamarza na dolnej powierzchni dachu w części okapowej, a powstający szron i sople lodu tamują odpływ zimnego powietrza przez za małe otwory wentylacyjne do przestrzeni powietrznej stropodachu. Poprawione rozwiązanie stropodachu z rys. 5 zostało przedstawione na rys. 7.

Najważniejsze dodatkowe elementy poprawionego dachu to otwory wlotowe między deskowaniem pod okapem. Ponadto wprowadzono paroizolację oraz pogrubiono termoizolację stropu. Zaprojektowano również dodatkowe odeskowanie pod pokryciem w strefie okapu w celu odprowadzenia do rynien ewentualnego kondensatu i wody opadowej spod płyt pokrycia dachowego.

Właściwa wielkość otworów wentylacyjnych nawiewu i wywiewu powietrza oraz odpowiednie ocieplenie stropu zapewniają równomierne topnienie śniegu na całej połaci dachu pod wpływem promieniowania słońca. W okolicy okapu nie powstaje próg lodowy oraz nie następuje oblodzenie okapu.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 9/2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Budujesz lub remontujesz? Sprawdź ceny materiałów!


Niezależnie od tego, jak duże przedsięwzięcie przed Tobą, warto być zaopatrywał się w miejscu z gwarancją zapasu, ceny i dostępności... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Izolacja kominku? Sprawdź, czego użyć »

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Dowiedz się więcej o izolacjach technicznych czytaj dalej »

Najtańszy sposób na wykonanie stropu? Sprawdź »


Oprócz znacznych oszczędności finansowych wynikających między innymi z braku dodatkowych ociepleń, możliwości prowadzenia w stropie... ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu.... ZOBACZ »


Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Prace uszczelniające - postaw na niezawodne rozwiązania »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Obecna praktyka projektowania i wykonywania budowli ziemnych i podłoży nawierzchni drogowych mnoży przypadki zastosowania... czytaj dalej »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy w głównej mierze od...  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturą zeszklenia, wówczas żywica nie jest... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

wpusty balkonowe suez
Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


dr inż. Czesław Byrdy
dr inż. Czesław Byrdy
Ukończył Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej. Jest adiunktem w Zakładzie Budownictwa i Fizyki Budowli Instytutu Materiałów i Konstrukcji Budowlanych Politechniki Krakowskiej. Naukowo... więcej »
dr inż. Aleksander Byrdy
dr inż. Aleksander Byrdy
Aleksander Byrdy ukończył Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej. Jest adiunktem w Zakładzie Budownictwa i Fizyki Budowli Instytutu Materiałów i Konstrukcji Budowlanych Politechniki Kra... więcej »
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Modernizacja poddaszy użytkowych
 • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.