Taras nadziemny – między teorią a praktyką

mgr inż. Maciej Rokiel  |  IZOLACJE 7/8/2011  |  12.09.2012  |  2
Omawiany przypadek tarasu, w którym nałożyły się błędy projektowe i wykonawcze
Omawiany przypadek tarasu, w którym nałożyły się błędy projektowe i wykonawcze
M. Rokiel

Taras nadziemny (nad pomieszczeniem) to element konstrukcyjny budynku zwiększający niewątpliwie jego wartość użytkową. Możliwości jego wykorzystania są ogromne. Aby jednak ten modny obecnie element nie był przyczyną kłopotów w użytkowaniu budynku, projektant i wykonawca powinni rozwiązać kilka niełatwych problemów.

Punktem wyjścia do prawidłowego zaprojektowania tarasu jest precyzyjne określenie funkcji, jaką ma on pełnić w przyszłości, analiza schematu konstrukcyjnego, określenie obciążeń i czynników destrukcyjnych, a na tej podstawie przyjęcie poprawnych technicznie rozwiązań materiałowo-konstrukcyjnych (będą to systemowe izolacje przeciwwilgociowe, izolacje termiczne, paroizolacja, odwodnienie, warstwa użytkowa).

Drugim, równie ważnym etapem jest zgodne ze sztuką budowlaną wykonawstwo. Te dwa procesy muszą ze sobą współgrać.

Współczesne tendencje projektowo-wykonawcze

Praktyka jest niestety taka, że proces projektowy ulega niebezpiecznemu uproszczeniu, począwszy od braku kompleksowej analizy zjawisk zachodzących w projektowanych elementach, na pominięciu rozrysowania w projekcie detali i szczegółów konstrukcyjnych skończywszy. Jeśli zaś chodzi o wykonawstwo, nagminne jest samowolne modyfikowanie systemów, tzn. wprowadzanie tańszych materiałów spoza systemu.

Potrzebujesz więcej TREŚCI?

Odbierz TUTAJ
IZO-newsletter »

Niestety, większość wykonawców (ale także projektantów) nie wie lub nie chce wiedzieć, że istnieje coś takiego jak obszar dobrej współpracy, że materiały stosowane w systemach są ze sobą kompatybilne, a wprowadzenie tańszego produktu spoza systemu w najgorszym razie może spowodować konieczność wykonania robót naprawczych już po najbliższej zimie. Inne skutki mogą się ujawnić dużo później, nie znaczy to jednak, że będą łatwe do usunięcia – wręcz przeciwnie.

Zdarzają się też sytuacje, w których nakładają się na siebie błędy projektowe i wykonawcze, tak jak w przedstawionym przykładzie (fot.). Jest to typowy budynek typu bliźniak, w którym na skutek nieuszczegółowienia detali oraz błędów wykonawczych pozostawiono zbyt mało miejsca na warstwy konstrukcji tarasu.

Taras a zagadnienia cieplno-wilgotnościowe

Układ warstw konstrukcji tarasu nie może być przypadkowy, ponieważ w przegrodzie tej mamy do czynienia z ruchem ciepła i wilgoci. Zagadnieniem niezbędnym do rozwiązania na etapie projektowania jest zapewnienie odpowiedniego komfortu cieplnego użytkownikom pomieszczeń pod tarasem.

Jednakże zadania tego nie wolno sprowadzać do ograniczenia strat ciepła z pomieszczenia pod tarasem do otoczenia. Równie istotne jest niedopuszczenie do rozwoju grzybów pleśniowych na stropie i przyległych fragmentach ścian. Nie wystarczy tak dobrać grubość warstwy termoizolacji, aby maksymalna wartość współczynnika przenikania ciepła Umaks. obliczana zgodnie z normą PN-EN ISO 6946:2008 [1] w odniesieniu do pomieszczeń o temperaturze t1>16°C była nie większa niż 0,30 W/(m²·K) [2].

Jednocześnie należy obliczeniowo wyeliminować kondensację pary wodnej, przyczyniającej się do rozwoju grzybów pleśniowych, oraz możliwość zawilgocenia wnętrza przegrody na skutek powstania płaszczyzny bądź strefy kondensacji [2, 3]. Wynika to z tego, że ograniczenie strat ciepła (czyli uzyskanie wymaganej wartości współczynnika przenikania ciepła Umaks.) nie zawsze jest skutecznym zabezpieczeniem przed pojawieniem się późniejszych problemów mykologicznych.

Z drugiej strony charakter obciążeń konstrukcji (różnice temperatur dochodzące do 60°C i więcej pomiędzy wierzchnią warstwą tarasu a spodem płyty nośnej, różnice między minimalną zimą a maksymalną latem temperaturą działającą na konstrukcję – gradient rzędu prawie 100°C) wymusza zastosowanie materiałów o odpowiednich parametrach wytrzymałościowych.

Układ warstw tarasu w opisywanym przykładzie

W omawianym przypadku płytę nośną wykonano niemal poziomo (minimalny spadek na zewnątrz, znacznie mniejszy niż wymagane 1,5%), po czym stolarkę drzwiową obsadzono w taki sposób, że na warstwy tarasu pozostawiono niecałe 9 cm. Warstwę użytkową tarasu miały stanowić płytki.

Typowy, poprawny układ warstw tarasu z powierzchniowym odprowadzeniem wody pokazano na rys. 1. Grubość płyty jastrychu dociskowego powinna wynosić min. 5 cm, 1–1,5 cm należy przeznaczyć na okładzinę ceramiczną z uszczelnieniem podpłytkowym, a także uwzględnić konieczność wykonania warstwy spadkowej i termoizolacji.

Pierwszym odruchem jest chęć docieplenia płyty stropowej od wewnątrz – pytanie jednak: styropianem czy wełną? Tego typu próby bez wykonania szczegółowych analiz cieplno-wilgotnościowych jedynie pogorszą sytuację. Nie ma w zasadzie znaczenia, że uzyskamy niską wartość współczynnika U, jeśli nie określimy strefy kondensacji pary wodnej.

Jeżeli znajdzie się ona w warstwach konstrukcji, to w których? Gdzie będzie odprowadzana skroplona tam wilgoć? Czy nie będzie zawilgacać nie tylko termoizolacji, lecz także płyty nośnej, co dodatkowo pogorszy warunki cieplno-wilgotnościowe. W konsekwencji może się okazać, że obliczona wartość współczynnika U jest czysto teoretyczna, a my dostarczamy do wnętrza konstrukcji sporą dawkę wilgoci.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 7/8/2011

Komentarze

(2)
Czytelnik | 26.09.2013, 21:17
no czasem przy tarasach ta teoria mocno z praktyką się mija :))
radek sekunda | 20.01.2018, 12:10
Panowie - ten detal jest wadliwy. Przy normowym obciążeniu balkonu obciążeniem użytkowym nastąpi najprawdopodobniej spękanie izolacji szlamowej na EPS zabezpieczonym jedynie warstwą zbrojącą. Izolowanie termiczne i przeciwwodne w pomysłach to nie wszystko. Moim zdaniem zabrakło tu własnie zmysłu inzynierskiego i wyobraźni na etapie użytkowania. Mata drenazowa i gres nie przeniosą obciążeń skupionych uzytkowaych tak, żeby nie uszkodzić szlamu. Takie jest moje zdanie.
Pozdrawiam Kolegów Inżynierów
Radek Sekunda
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Jak zatrzymać ciepło i ochronić dom przed zimnem?


Markizy tarasowe oraz markizy balkonowe sprawdzają się idealnie także w domach jednorodzinnych. Dużym zainteresowaniem... ZOBACZ »


Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »


"Wirtualne malowanie" - wykonaj sam symulację online »

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Obok wiedzy na temat produktów, równie istotna jest znajomość technologii, którą... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »


Zgarnij bony o wartości 100zł. Zobacz jak »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?

3 kroki do Super CashBack
czytaj dalej »

Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Płynne membrany poliuretanowe - gdzie je stosować?

Uszczelnianie obiektów inżynieryjnych - jak to robią specjaliści?

Siła związania do podłoża przekraczająca 20 kg/cm2, wysoka odporność na niszczące czynniki eksploatacyjne...
czytaj dalej »

Jak prawidłowo chronić ściany fundamentwe i zapewnić gwarancję żywotności obiektu? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest... czytaj dalej »

Jak mocować elewacje wentylowane?


Jak w realnych warunkach zachowują się różne systemy mocowań elewacji wentylowanych? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »


W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturę zeszklenia, wówczas żywica nie jest... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Alpha Dam Alpha Dam
O FIRMIE Alpha Dam Sp. z o.o. produkuje od ponad 10 lat profesjonalne materiały wodochronne i przeciwwilgociowe dla budownictwa.  Do 2008...
9/2019

Aktualny numer:

Izolacje 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne rozwiązania elewacyjne
  • - Jakość wykonania izolacji z szarego styropianu
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.