Powłokowe przekrycie dachowe z betonu na proszkach reaktywnych

Możliwości zastosowania
mgr inż. Anita Pawlak  |  IZOLACJE 4/2011  |  14.08.2012  |  1
Budynek Złote Tarasy
Budynek Złote Tarasy
Archiwum redakcji

Realizacja takich obiektów, jak powłokowe przekrycia o skomplikowanej formie geometrycznej, opartej na powierzchni Beziera, Nurbs czy B-splajn, jest obecnie bardzo trudna. Główną przyczyną jest brak odpowiednich materiałów i technologii umożliwiających wznoszenie takich konstrukcji.

Nowy materiał – beton na proszkach reaktywnych (RPC) – dzięki swoim właściwościom mechanicznym, fizycznym i chemicznym może stać się w przyszłości alternatywą materiałową w wielu przedsięwzięciach budowlanych. Wiadomo, że jego właściwości plastyczne pozwalają na dowolne kształtowanie powłoki. A dzięki technikom komputerowym istnieje możliwość prowadzenia badań w tym zakresie.

Beton i jego cechy

Beton jako materiał służący do wykonywania elementów budowlanych towarzyszy nam od setek lat. Jego dynamiczny rozwój nastąpił w XIX w., kiedy cement portlandzki został zastosowany jako spoiwo, a w 1896 r. opracowano wzór na przybliżone obliczenie wytrzymałości tego materiału [1].

Początkowo beton, określany mianem zwykłego, uzyskiwał nieduże wytrzymałości. Przyczyną był stosunkowo wysoki wskaźnik wodno-cementowy, który wynosił ok. 0,7 (w/c = 0,7). Niedługo po tym rozwój technik komputerowych doprowadził do możliwości prowadzenia wnikliwych badań nad betonem, dzięki którym uzyskano wzrost właściwości mechanicznych tego materiału. Pod koniec XX w. wskaźnik wodno-cementowy osiągnął poziom 0,4 (w/c = 0,4), a wytrzymałość wzrosła do 100 MPa [2].

Rozwój technologiczny

Największym osiągnięciem ostatnich lat jest połączenie betonu z proszkiem reaktywnym. Materiał ten spowodował duże zamieszanie w świecie budowlanym, gdyż ma imponujące właściwości mechaniczne. Zaprojektowany według ścisłego składu osiąga wytrzymałości na ściskanie nawet od 490 MPa do 680 MPa. Dodatkowo cechuje się znaczną jak na beton wytrzymałością na zginanie, która mieści się w granicach od 45 MPa do 102 MPa [3]. Dzieje się tak za sprawą odpowiednio zaprojektowanej mieszanki betonowej, w skład której wchodzą cementy wysokich klas, zmielone ziarna kwarcu i piasku szklarskiego, mikrokrzemionka, stalowe włókna o długości 13 mm i przekroju 200 mikrometrów, superplastyfikator oraz woda. Dodatkowo wskaźnik wodno-cementowy nie przekracza 0,2 (w/c = 0,2), a jego plastyczność w fazie projektowej prowadzi do możliwości formowania różnorodnych kształtów elementu. Wszystko to sprawia, że stwardniały beton ma niezwykle zwartą i wytrzymałą matrycę. Właściwości te prowadzą do możliwości redukcji dużych, masywnych przekrojów w elementach konstrukcyjnych do mniejszych, bardziej zgrabnych, które są typowe dla konstrukcji wykonanych ze stali. Przykładem zastosowania tej nowatorskiej mieszanki może być płyta pomostowa jednej z kładek dla pieszych o rozpiętości 60 m. Wykonano ją z betonu na proszkach reaktywnych (RPC), dzięki czemu płyta ma grubość 3 cm przy znacznej szerokości pomostu wynoszącej 4,2 m [4]. Można zatem przypuszczać, iż materiał ten znajdzie wiele zastosowań we współczesnych przedsięwzięciach budowlanych, szczególnie w budowie powłokowych przekryć dachowych.

Ten artykuł jest PŁATNY. Aby go przeczytać, wykup dostęp.
DOSTĘP ABONAMENTOWY
DOSTĘP SMS
Dostęp za pomocą SMS czasowo zawieszonyReklamacje usługi prosimy zgłaszać przez formularz reklamacyjny
Masz już abonament - zaloguj się:
:
:
zapomniałem hasła
Nie posiadasz konta - kliknij i załóż »
Nie masz abonamentu - wykup dostęp:
Abonament umożliwia zalogowanym użytkownikom dostęp do wszystkich płatnych treści na naszym portalu.
Dostępne opcje abonamentowe:
Pakiet: dwuletnia prenumerata papierowa (20 numerów) + dwuletni dostęp do wszystkich treści portalu - 172,00 zł
Prenumerata + dostęp do treści on-line w promocyjnej cenie. ► ZAMÓW
Pakiet: roczna prenumerata papierowa (10 numerów) + roczny dostęp do wszystkich treści portalu - 104,00 zł
Prenumerata + dostęp do treści on-line w promocyjnej cenie. ► ZAMÓW
Pakiet: półroczna prenumerata papierowa (5 numerów) + półroczny dostęp do wszystkich treści portalu - 70,00 zł
renumerata + dostęp do treści on-line w promocyjnej cenie. ► ZAMÓW
Prenumerata edukacyjna - wersja papierowa + NOWOŚĆ: roczny dostęp do portalu - 70,00 zł
dla studentów: prenumerata + dostęp do treści portalu
Prenumerata elektroniczna (730 dni) - 129,00 zł
Dwuletni dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Prenumerata elektroniczna (365 dni) - 71,00 zł
Roczny dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Prenumerata elektroniczna (30 dni) - 18,00 zł
Trzydziestodniowy dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Bezpłatny roczny dostęp dla prenumeratorów - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś roczną prenumeratę papierową, otrzymasz za darmo dostęp do wszystkich treści elektronicznych serwisu (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia, po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Bezpłatny dwuletni dostęp dla prenumeratorów - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś dwuletnią prenumeratę papierową, otrzymasz za darmo dostęp do wszystkich treści elektronicznych serwisu (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia, po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Regulamin korzystania z portalu Izolacje.com.pl - zobacz regulamin
Uwagi prosimy zgłaszać na adres:
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 4/2011

Komentarze

(1)
Zohan | 30.10.2012, 15:47
Dzięki Robert za odpowiedź. Jako, że ctyzam ten blog z uwagi na publikacje elektroniczne, a nie sam czytnik Kindle, nie wgryzałem się w specyfikę usług dostępnych na Amazonie, rodzajf3w prenumerat itp. Wiem już więc, że nie można o tak sobie ściągnąć polskiego czasopisma i skonwertować na E-pub. Napisałem na FB W Drodze pw komentarzu i odpisano mi, że trwają prace nad wprowadzeniem Miesięcznika W Drodze rf3wnież w E-pub. Nawiasem mf3wiąc, podobno, bo donosili o tym użytkownicy z USA, Kindle for IOS i Android nie jest dostępny, nie wspf3łpracuje z udźwiękowieniami Voice Over i TalkBack. Masakra tu natywny applowy IBooks jest OK. Kindle for PC ponoć ze screenreaderami też niezbyt. Pytałeś też mnie kiedyś o wspf3łprace Calibre ze screenreaderami Jaws, NVDA itp. i wygląda to bardzo kiepsko. Problem rozwiązuje linia poleceń.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Maksymalną mocą jaką można wykorzystać bezpośrednio z energii słonecznej na jednym metrze kwadratowym powierzchni jest tzw. stała słoneczna, która wynosi...  czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji balkonu, a czego do izolacji dachu?

Jak uzyskać pełne uprawnienia architektoniczne?

Najczęściej spotykane w polskim budownictwie dachy to dachy płaskie, pokryte papą lub blachą, więc... czytaj dalej » Co zrobić, by samodzielnie wykonywać zawód architekta w Polsce i UE? czytaj dalej »

Jak i czym ocieplić poddasze?


W systemie termoizolacji na krokwiach, która z pewnością jest najbardziej efektywną metodą termoizolacji, stosuje się... ZOBACZ »Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Tłumienie dźwięków uderzeniowych i drgań budynków. Zobacz »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej »

Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa i czyszczeniu... ZOBACZ »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Popularność tego materiału rośnie. Dlaczego?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » To nowoczesny materiał termoizolacyjny, który zdobył... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.