Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Projektowanie ścian zewnętrznych w budynkach pasywnych - problemy techniczne

Przepisy dotyczące ochrony cieplnej budynków są ciągle zaostrzane. Wynika to z polityki UE zakładającej znaczne ograniczenie zużycia energii w budownictwie. W praktyce oznacza to projektowanie budynków w sposób dotychczas w naszych warunkach nieznany.

Zobacz także

PU Polska – Związek Producentów Płyt Warstwowych i Izolacji Płyty warstwowe i odnawialne źródła energii jako duet energooszczędności

Płyty warstwowe i odnawialne źródła energii jako duet energooszczędności Płyty warstwowe i odnawialne źródła energii jako duet energooszczędności

Płyty warstwowe od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród projektantów i wykonawców skupionych wokół budownictwa przemysłowego. Coraz częściej jednak biura projektowe sięgają po ten produkt...

Płyty warstwowe od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród projektantów i wykonawców skupionych wokół budownictwa przemysłowego. Coraz częściej jednak biura projektowe sięgają po ten produkt w kontekście domów jedno- lub wielorodzinnych. W zestawieniu z pozyskiwaniem energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (OZE) stanowią gotowy przepis na sprawnie zaizolowany termicznie budynek z osiągniętą niezależnością energetyczną.

fischer Polska sp. z o.o. Zalecenia dotyczące renowacji istniejącego systemu ETICS

Zalecenia dotyczące renowacji istniejącego systemu ETICS Zalecenia dotyczące renowacji istniejącego systemu ETICS

Przed podjęciem decyzji o wykonaniu dodatkowego docieplenia konieczna jest szczegółowa inwentaryzacja istniejącego układu/systemu ocieplenia oraz podłoża. Ocenę taką należy wykonać etapowo.

Przed podjęciem decyzji o wykonaniu dodatkowego docieplenia konieczna jest szczegółowa inwentaryzacja istniejącego układu/systemu ocieplenia oraz podłoża. Ocenę taką należy wykonać etapowo.

RAXY Sp. z o.o. Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

W związku z zaostrzanymi wymaganiami izolacyjności termicznej do rozwiązań projektowych wprowadza się przegrody o doskonałych parametrach cieplnych, jednak bez sprawdzenia ich pracy statycznej i wpływu na trwałość obiektu. Jednym z problematycznych tematów jest ocieplenie – konstrukcja wielowarstwowa podatna na powstawanie uszkodzeń w cienkiej warstwie klejowo-tynkarskiej.

Wymagania dotyczące ochrony cieplnej

Budynki wznoszone w ostatnich kilkudziesięciu latach w Polsce były projektowane na podstawie różnych zmieniających się przepisów budowlanych, w tym parametrów ochrony cieplnej budynków (tabela 1). Większość tych przepisów odnosiła się do właściwości termicznych przegród zewnętrznych, a początkowe uregulowania dotyczące wymagań cieplnych były podyktowane jedynie potrzebą uniknięcia kondensacji pary wodnej na przegrodach. Dopiero na początku lat 80. XX w. głównym celem, w tym wymagań stawianych w normie, było obniżenie zużycia energii.

Obecnie obowiązujące normatywy umożliwiają projektowanie budynków z uwzględnieniem współczynnika przenikania ciepła U (dawniej k) przegród zewnętrznych. Alternatywnie można również projektować budynki przy użyciu wskaźnika EP (energii pierwotnej), obliczanego dla całego budynku.

Współczynnik U, stosowany już od kilkunastu lat, uwzględnia parametry materiałowe przegród zewnętrznych, a więc odnosi się bezpośrednio do właściwości materiałowych budynku, natomiast wskaźnik EP został wprowadzony dopiero w 2009 r. i określa ilość energii potrzebnej do pokrycia zapotrzebowania na ogrzanie domu, przygotowania ciepłej wody użytkowej, zastosowania wentylacji mechanicznej i klimatyzacji. Jest to zatem wskaźnik, który nie określa bezpośrednio parametrów budynku, a odnosi się do sposobu (źródła) jego ogrzewania, chłodzenia oraz lokalizacji budynku.

W 2010 r. została przyjęta zmiana w Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków [1], tzw. Recast. Dokument ten wprowadza zapowiedź kolejnych wyższych wymagań w projektowaniu ochrony cieplnej budynku.

Nowością jest wprowadzenie terminu tzw. budynku o niemal zerowym zużyciu energii. Ponadto niemal zerowa lub bardzo niska ilość wymaganej energii powinna pochodzić w bardzo dużym stopniu z energii ze źródeł odnawialnych, a szczególnie ze źródeł wytwarzanych na miejscu lub w otoczeniu.

Budynki o niemal zerowym zużyciu energii można porównać z budynkami znanymi obecnie pod ogólnie przyjętą nazwą budynków pasywnych, wprowadzoną przez Instytut Budynków Pasywnych w Darmstad w Niemczech, które zgodnie z normami niemieckimi wyróżniają się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię do ogrzewania – poniżej 15 kWh/(m²·rok)1). Dla porównania, zapotrzebowanie na ciepło w budynkach konwencjonalnych budowanych obecnie wynosi ok. 120 kWh/(m²·rok) (rys. 1).

Istotne jest również to, że od 31 grudnia 2020 r., zgodnie z zapisem Dyrektywy 2010/31/UE [1], wszystkie nowo projektowane budynki oraz budynki poddawane termomodernizacji mają być projektowane w standardzie budynków „o niemal zerowym zużyciu energii”. W odniesieniu do budynków użyteczności publicznej te postanowienia wchodzą w życie jeszcze wcześniej, bo już od 31 grudnia 2018 r.

Obecnie w Polsce dyskutowane są problemy związane z wdrażaniem dyrektyw UE o ograniczeniu zużycia energii i emisji dwutlenku węgla [2] oraz procedur projektowania budynków pod kątem uzyskania założonej wartości wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną (EP) [3]. Departament Rynku Budowlanego i Techniki Ministerstwa Infrastruktury w październiku 2010 r. ogłosił konkurs na przygotowanie metodyki obliczania charakterystyki energetycznej zgodnej z postanowieniami Dyrektywy 2010/31/UE [1].

Przy wdrażaniu Dyrektywy 20010/31/UE [1] prawdopodobnie wystąpią ograniczenia technologiczno-konstrukcyjne i ekonomiczne, w szczególności w zakresie projektowania i wykonawstwa zapewniającego wymaganą izolacyjność i trwałość przegród zewnętrznych w budynkach niskoenergetycznych i pasywnych.

W artykule ograniczono się do dyskusji tylko nad wpływem właściwości cieplnych materiału na grubość warstwy izolacyjnej (która implikuje koszt i rozwiązania technologiczno-konstrukcyjne) oraz związanym z tym zagadnieniem trwałości przegrody warstwowej.

Izolacje termiczne w budynkach pasywnych

Trwałość i niezawodność ocieplenia ścian budynków są efektem współdziałania konstrukcyjnego poszczególnych elementów systemu oraz dobrego wykonawstwa. W praktyce oznacza to, że produkty wchodzące w skład systemu ociepleń powinny być dobrane w taki sposób, aby układ zachowywał swoje własności izolacyjne i konstrukcyjne przez wiele lat użytkowania. Bezpieczeństwo i długowieczność użytkowanego obiektu zależą w głównej mierze od kompatybilności właściwości fizyczno-mechanicznych składowych elementów systemu.

Do tej pory w percepcji niektórych uczestników procesu budowlanego i decydentów administracyjno-prawnych funkcjonuje przekonanie, że warunkiem wystarczającym do zminimalizowania zużycia energii jest zaprojektowanie przegrody o założonej izolacyjności.

Może to być prawdą, gdy jednocześnie do ocieplenia zastosuje się odpowiednio skonfigurowany, kompletny zestaw (system) ociepleniowy, który zagwarantuje także jego trwałość. Jeśli natomiast przegroda, nawet o najwyższej izolacyjności w budynku „o niemal zerowym zużyciu energii”, nie będzie spełniać kryterium trwałości, wpadniemy w pułapkę pozornej energooszczędności [4, 5, 6, 7, 8]. Zyski użytkownika pochodzące ze zmniejszonego zużycia energii będą niwelowane przez kolejne naprawy i remonty ocieplenia i elewacji budynku [9].

Projektowanie budynków pasywnych (blisko zeroenergetycznych) wymaga zatem zmiany w podejściu do dotychczasowych zasad projektowania. Bardzo istotne są wszystkie elementy projektu architektoniczno-budowlanego i należy je rozpatrywać kompleksowo.

Wpływ na wielkość zapotrzebowania na energię mają m.in.: lokalizacja, uwarunkowania środowiska zewnętrznego, orientacja budynku, kształt bryły, rozmieszczenie pomieszczeń, wybór wielkości przeszkleń na elewacjach, wybór rozwiązań materiałowo- konstrukcyjnych, rozwiązania detali konstrukcyjnych, wybór odpowiednich instalacji oraz rozwiązań wspierających pozyskiwanie energii i ograniczanie strat ciepła przez budynek [10].

Spośród wymienionych elementów projektowania istotne są także rozwiązania konstrukcyjne zapewniające trwałość wielowarstwowej przegrody zewnętrznej, które są często niedoceniane przez twórców wymagań technicznych i projektantów.

Z założenia budynki pasywne powinny charakteryzować się bardzo dobrymi parametrami izolacyjności cieplnej przegród zewnętrznych. Współczynnik przenikania ciepła ścian zewnętrznych w tego typu budynkach określa się na poziomie 0,10–0,15 W/(m²·K). Taki współczynnik przy znanych rozwiązaniach materiałowych jest raczej niemożliwy do osiągnięcia dla ściany jednowarstwowej, przy założeniu jej racjonalnej grubości. Dlatego przegrody zewnętrzne w budynkach pasywnych są najczęściej przegrodami warstwowymi składającymi się z części konstrukcyjnej i termoizolacyjnej. Aby osiągnąć współczynnik przenikania ciepła ściany zewnętrznej na poziomie U = 0,10 W/(m²·K), warstwę konstrukcyjną można ocieplić materiałem termoizolacyjnym o różnych grubościach, np. mur z cegły pełnej o grubości 25 cm wymaga ocieplenia od 30 cm do ok. 2 cm w zależności od zastosowanego materiału termoizolacyjnego (tabela 2).

Oczywiście, grubość docieplenia przy założonej takiej samej części konstrukcyjnej przegrody uzależniona jest od wartości współczynnika λ materiału termoizolacyjnego. Producenci tych materiałów deklarują zwykle różne parametry wyrobów, w zależności od przeznaczenia materiału. Do porównania przyjęto materiały o najlepszych (z uwagi na charakter omawianych budynków) parametrach współczynnika przewodzenia ciepła (tabela 2).

Niewątpliwie decyzja o doborze rodzaju materiału termoizolacyjnego powinna być poprzedzona optymalizacją grubości warstwy termoizolacyjnej z uwagi na np. kryteria kosztów, trwałości czy grubości przegrody. Problem ten jest na tyle istotny, że z jednej strony występują na rynku materiały termoizolacyjne o niskich, a nawet bardzo niskich wartościach współczynnika λ, które są bardzo drogie i znajdują obecnie zastosowanie prawie wyłącznie w specjalistycznych dziedzinach, np. astronautyce, a z drugiej strony zbyt gruba lub zbyt cienka warstwa izolacji termicznej stwarza problemy konstrukcyjno-technologiczne, które zwykle decydują o trwałości przegrody, w szczególności wyprawy klejowo-tynkarskiej (tabela 2).

Materiały termoizolacyjne najczęściej obecnie stosowane w budownictwie to wełna skalna, wełna szklana czy polistyren ekspandowany. Ocieplenie z ich użyciem ścian zewnętrznych w budynkach pasywnych z punktu widzenia dostępności tych materiałów i kosztu całkowitego przegrody wydaje się korzystne. Z drugiej strony problemem jest znaczna grubość przegrody i wynikająca z tego skomplikowana technologia montażu bardzo grubej warstwy termoizolacji, w tym brak standardowych łączników. Ponadto duża podatność warstwy izolacyjnej przy obciążeniach pionowych i poziomych wpływa na trwałość warstwy klejowo-tynkarskiej. Natomiast materiały charakteryzujące się niską wartością współczynnika λ, takie jak aerożel, nanożel czy izolacja próżniowa, zapewniające bardzo korzystną z punktu widzenia użytkownika grubość przegród, to materiały wciąż bardzo drogie, a także trudno dostępne. Ponadto wymagają one indywidualnych przystosowań do budownictwa i opracowania nowych technologii systemów ocieplania.

Oczywiście problem doboru grubości (rodzaju) termoizolacji i jej wpływu na trwałość konstrukcji jest jednym z wielu przy projektowaniu i późniejszej eksploatacji budynków pasywnych. Należy pamiętać, ze oprócz zapewnienia odpowiedniej izolacyjności przegród konieczne jest takie ich projektowanie, aby były bardzo szczelne (budynki pasywne wymagają szczelności), miały zredukowane mostki termiczne (odpowiednie dopracowanie detali konstrukcyjnych) oraz charakteryzowały się wysoką izolacyjnością akustyczną [11]. W budynkach pasywnych, gdzie pozyskiwanie energii z możliwych dostępnych źródeł jest ideą przewodnią, bardzo ważne są również problemy akumulacji ciepła i zapewnienia dużej bezwładności cieplnej, które występują np. przy projektowaniu warstwy konstrukcyjnej z betonu komórkowego o małej gęstości i ociepleniu styropianem.

Przegroda zewnętrzna jako konstrukcja warstwowa

Zasygnalizowany wyżej problem grubości izolacji termicznej wskazuje na potrzebę analizy pracy statycznej ocieplenia jako konstrukcji wielowarstwowej zbudowanej z warstw o zróżnicowanej sztywności, co może mieć istotny wpływ na trwałość wyprawy klejowo-tynkarskiej [8].

Najpopularniejszą i najbardziej znaną metodą wykonywania ociepleń ścian zewnętrznych budynków jest system ETICS, dawniej nazywany bezspoinowym (BSO), który tworzy konstrukcję wielowarstwową (rys. 2) zamocowaną do powierzchni warstwy konstrukcyjnej – ściany – w sposób nieciągły, poprzez przyklejenie izolacji termicznej zaprawą klejącą plackami i pasmowo (rys. 3) oraz dodatkowo łącznikami mechanicznymi. Na izolacji termicznej ułożone są warstwy elewacyjne: warstwa składająca się z masy (zaprawy) klejącej i wtopionej w nią siatki zbrojącej, powłoka gruntująca, wyprawa tynkarska i ewentualnie powłoka malarska, jeśli warstwa tynkarska nie jest barwiona w masie [12, 13].

Jeśli płyta ma wymiar 50×100 cm, to według aktualnych wymagań należy na nią nałożyć masę klejową w liczbie: 8–10 placków na części środkowej oraz pasmo obwodowe o szerokości 3–6 cm w odległości min. 3 cm od krawędzi. Prawidłowo nałożona zaprawa klejąca powinna pokrywać min. 40% powierzchni płyty, a grubość warstwy kleju nie powinna przekraczać 10 mm.

Konstrukcja ocieplenia stanowi zatem statycznie warstwowy układ płytowo-tarczowy, w którym cienkie warstwy wierzchnie (klejowo-tynkarskie) ułożone są na nieciągłej podatnej warstwie (izolacji termicznej) zamocowanej (przyklejonej) w sposób punktowo-liniowy do niepodatnego podłoża, które stanowi ściana budynku.

Podstawowe obciążenie działające na konstrukcję ocieplenia stanowią siły masowe od jego ciężaru własnego i obciążenia termiczne działające w jego płaszczyźnie oraz obciążenia prostopadłe do jego powierzchni: parcie/ssanie wiatru i obciążenia mechaniczne (w kondygnacji parteru). Obciążenia te powodują odkształcenia postaciowe i objętościowe w warstwie izolacji, które zwiększają się wraz z jej grubością. Przy obciążeniu wiatrem następuje deformacja przekroju zespolonego – ugięcie pomiędzy podporami (plackami) i unoszenie krawędzi płyt izolacyjnych – a w cienkiej warstwie klejowo-tynkarskiej występują odkształcenia rozciągające. Im cieńsza warstwa izolacji termicznej, tym większe są ugięcia pomiędzy podporami i większe naprężenia rozciągające. Naprężenia rozciągające (od zginania) w wierzchniej warstwie klejowo-tynkarskiej można by wyeliminować przez ułożenie izolacji na ciągłej warstwie klejącej izolację do ściany, co powoduje znaczne zużycie masy klejącej (zwłaszcza przy nierównych ścianach).

Duża różnica sztywności zespolonych warstw izolacji termicznej i wierzchniej warstwy klejowo-tynkarskiej oraz nieciągłość podatnego podłoża (warstwy termicznej) sprawiają, że struktura ocieplenia jest bardzo wrażliwa na odstępstwa technologiczne i niedokładności wykonania, co dotychczas jest przyczyną uszkodzeń najpierw w warstwie klejowo-tynkarskiej, a następnie destrukcji warstwy termoizolacyjnej [4, 5, 6, 8].

Zdefiniowane dotychczas kryteria projektowania i wykonawstwa systemowego bezspoinowego ocieplania ścian zewnętrznych budynku [12, 13] dotyczą systemów o średniej grubości warstwy izolacyjnej (kilka do kilkunastu centymetrów). Wspomniano już, że aby osiągnąć współczynnik przenikania ciepła dla ściany zewnętrznej na poziomie U = 0,10 W/(m²·K), warstwę konstrukcyjną należy ocieplić materiałem termoizolacyjnym o różnych grubościach – od 30 cm do ok. 2 cm w zależności od zastosowanego materiału izolacyjnego. Są to grubości izolacji zdecydowanie różne od dotychczas stosowanych. Konstrukcje ocieplenia z cienką lub grubą warstwą izolacyjną, zdaniem autorów, powinny być obliczeniowo zweryfikowane jako statycznie warstwowy układ płytowo-tarczowy, a technologia wykonania powinna systemowo wykluczyć możliwość popełniania błędów wykonawczych.

Podsumowanie

Zgodnie z postanowieniami Dyrektywy 2010/31/UE [1] od 2020 r. wszystkie budynki będą musiały być projektowane w technologii budynków blisko zeroenergetycznych. Oznacza to, że projektowanie tych budynków wymaga właściwego doboru materiału izolacyjnego, ze szczególnym uwzględnieniem pracy statycznej ocieplenia jako podatnej konstrukcji wielowarstwowej.

Problemy zasygnalizowane w artykule wskazują, że wybór rozwiązań materiałowych w budynku pasywnym jest sprawą złożoną i skomplikowaną. Wymaga podejmowania wielu przemyślanych decyzji, począwszy od wyboru rodzaju przegrody, rozwiązań materiałowych w poszczególnych warstwach oraz technologii wykonania. Wszystkie te elementy mają wpływ na późniejsze użytkowanie budynku i trwałość ocieplenia. Autorzy zasygnalizowali jedynie jeden z wielu problemów projektowania ocieplenia budynków blisko zeroenergetycznych, a mianowicie wpływ właściwości cieplnych materiału na grubość warstwy izolacyjnej, która implikuje koszt i rozwiązania technologiczno-konstrukcyjne oraz związane z tym zagadnienie trwałości ocieplenia.

Literatura

  1. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (DzU L 153 z 18.6.2010, s. 13–35).
  2. J.A. Pogorzelski, W. Sarosiek, „Spodziewane kłopoty z wdrożeniem w Polsce dyrektyw UE o ograniczeniu zużycia energii i emisji CO2”, „Czasopismo Techniczne. Budownictwo”, z. 4, 2-B/2010, s. 195–204.
  3. P. Szczepaniak, M. Wesołowska, „Projektowanie budynku mieszkalnego wielorodzinnego z wymaganą charakterystyką energetyczną”, „Czasopismo Techniczne. Budownictwo”, z. 4, 2-B/2010, s. 205–212.
  4. A. Dylla, Z. Wernerowska-Frąckiewicz, „Mankamenty dociepleń budynków wielkopłytowych metodami lekkimi-mokrymi”, [w:] „Budownictwo Ogólne”, Wydawnictwa Uczelniane ATR w Bydgoszczy, Bydgoszcz 2003, s. 145–154.
  5. J. Hoła, Z. Matkowski, K. Schabowicz, „Błędy w wykonywaniu bezspoinowych ociepleń ścian budynków”, „Przegląd Budowlany”, nr 3/2005, s. 31–35.
  6. W. Ligęza, „Wykonawstwo jako czynnik trwałości ocieplenia budynków wykonywanego metodą lekką-mokrą”, „Przegląd Budowlany”, nr 12/2005, s. 16–22.
  7. W. Ligęza, E. Franczyk, „Wytrzymałościowe aspekty trwałości ocieplania budynków metodą bezspoinową”, „Czasopismo Techniczne. Budownictwo”, z. 5-B/2006, s. 413–422.
  8. W. Ligęza, M. Rojewska, „Wpływ wad wykonawczych na trwałość wielowarstwowej konstrukcji ocieplenia ETICS”, „Ochrona przed Korozją”, nr 5s/A/2008, s. 213–218.
  9. „Na pomoc wysłużonym ociepleniom. Renowacja elewacji systemem BOLIX Reno-Term”, „Warstwy – Dachy – Ściany”, nr 2/2006, s. 70–71.
  10. M. Fedorczak-Cisak, „Ocena energetyczna budynków z wykorzystaniem optymalizacji wielokryterialnej i wielopoziomowej”, Praca doktorska, Kraków 2007.
  11. R. Piotrowski, P. Dominiak, „Budowa domu pasywnego krok po kroku”, Wydawnictwo Przewodnik Budowlany, Warszawa 2009.
  12. Instrukcja ITB nr 334/2002, „Bezspoinowy system ocieplania ścian zewnętrznych budynków”.
  13. „Wytyczne wykonawstwa, oceny i odbioru robót elewacyjnych z zastosowaniem zewnętrznych zespolonych systemów ocieplania ścian”, Wyd. Stowarzyszenie na rzecz Systemów Ociepleń SSO, wyd. II, Warszawa 2006.
  14. Strona internetowa: www.budownictwopasywne.pl
  15. Strona internetowa: www.budownictwo.ustepowac.info

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

dr inż. Andrzej Konarzewski Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego

Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego

W Europie do opisywania konstrukcji ścian osłonowych z płyt warstwowych w obustronnej okładzinie stalowej z rdzeniem izolacyjnym można wykorzystywać zapisy podane w normie PN-EN 13830.

W Europie do opisywania konstrukcji ścian osłonowych z płyt warstwowych w obustronnej okładzinie stalowej z rdzeniem izolacyjnym można wykorzystywać zapisy podane w normie PN-EN 13830.

mgr inż. Julia Blazy, prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec, dr hab. inż. arch. Rafał Blazy prof. PK Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych

Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych

Beton to materiał o dużej wytrzymałości na ściskanie, ale około dziesięciokrotnie mniejszej wytrzymałości na rozciąganie. Ponadto charakteryzuje się kruchym pękaniem i nie pozwala na przenoszenie naprężeń...

Beton to materiał o dużej wytrzymałości na ściskanie, ale około dziesięciokrotnie mniejszej wytrzymałości na rozciąganie. Ponadto charakteryzuje się kruchym pękaniem i nie pozwala na przenoszenie naprężeń po zarysowaniu.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Tynki gipsowe w pomieszczeniach mokrych i łazienkach

Tynki gipsowe w pomieszczeniach mokrych i łazienkach Tynki gipsowe w pomieszczeniach mokrych i łazienkach

Dobór tynku wewnętrznego do pomieszczeń mokrych lub narażonych na wilgoć nie jest prosty. Takie pomieszczenia mają specjalne wymagania, a rodzaj pokrycia ścian wewnętrznych powinien uwzględniać trudne...

Dobór tynku wewnętrznego do pomieszczeń mokrych lub narażonych na wilgoć nie jest prosty. Takie pomieszczenia mają specjalne wymagania, a rodzaj pokrycia ścian wewnętrznych powinien uwzględniać trudne warunki panujące wewnątrz kuchni czy łazienki. Na szczęście technologia wychodzi inwestorom naprzeciw i efektywne położenie tynku gipsowego w mokrych i wilgotnych pomieszczeniach jest możliwe.

mgr inż. Maciej Rokiel System ETICS – skutki braku analizy dokumentacji projektowej (cz. 4)

System ETICS – skutki braku analizy dokumentacji projektowej (cz. 4) System ETICS – skutki braku analizy dokumentacji projektowej (cz. 4)

Artykuł jest kontynuacją publikacji zamieszczonych kolejno w numerach 3/2022, 4/2022 i 6/2022 miesięcznika IZOLACJE. W tej części skupimy się na tym, jak skutki braku analizy czy wręcz nieprzeczytania...

Artykuł jest kontynuacją publikacji zamieszczonych kolejno w numerach 3/2022, 4/2022 i 6/2022 miesięcznika IZOLACJE. W tej części skupimy się na tym, jak skutki braku analizy czy wręcz nieprzeczytania dokumentacji projektowej mogą wpłynąć na uszkodzenia systemu. Przez „przeczytanie” należy tu także rozumieć zapoznanie się z tekstem kart technicznych stosowanych materiałów.

dr inż. Pavel Zemene, przewodniczący Stowarzyszenia EPS w Republice Czeskiej Bezpieczeństwo pożarowe złożonych systemów izolacji cieplnej ETICS

Bezpieczeństwo pożarowe złożonych systemów izolacji cieplnej ETICS Bezpieczeństwo pożarowe złożonych systemów izolacji cieplnej ETICS

Do bezpieczeństwa pożarowego w budynkach przywiązuje się niezmiernie dużą wagę. Zagadnienie to jest ważne nie tylko ze względu na bezpieczeństwo użytkowników budynku, ale także ze względu na bezpieczną...

Do bezpieczeństwa pożarowego w budynkach przywiązuje się niezmiernie dużą wagę. Zagadnienie to jest ważne nie tylko ze względu na bezpieczeństwo użytkowników budynku, ale także ze względu na bezpieczną eksploatację budynków i ochronę mienia. W praktyce materiały i konstrukcje budowlane muszą spełniać szereg wymagań, związanych między innymi z podstawowymi wymaganiami dotyczącymi stabilności konstrukcji i jej trwałości, izolacyjności termicznej i akustycznej, a także higieny i zdrowia, czy wpływu...

mgr inż. Maciej Rokiel Jak układać płytki wielkoformatowe?

Jak układać płytki wielkoformatowe? Jak układać płytki wielkoformatowe?

Wraz ze wzrostem wielkości płytek (długości ich krawędzi) wzrastają wymogi dotyczące jakości materiałów, precyzji przygotowania podłoża oraz reżimu technologicznego wykonawstwa.

Wraz ze wzrostem wielkości płytek (długości ich krawędzi) wzrastają wymogi dotyczące jakości materiałów, precyzji przygotowania podłoża oraz reżimu technologicznego wykonawstwa.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Właściwości cieplno-wilgotnościowe materiałów budowlanych (cz. 2)

Właściwości cieplno-wilgotnościowe materiałów budowlanych (cz. 2) Właściwości cieplno-wilgotnościowe materiałów budowlanych (cz. 2)

Proces wymiany ciepła przez przegrody budowlane jest nieustalony w czasie, co wynika ze zmienności warunków klimatycznych na zewnątrz budynku oraz m.in. nierównomierności pracy urządzeń grzewczych. Opis...

Proces wymiany ciepła przez przegrody budowlane jest nieustalony w czasie, co wynika ze zmienności warunków klimatycznych na zewnątrz budynku oraz m.in. nierównomierności pracy urządzeń grzewczych. Opis matematyczny tego procesu jest bardzo złożony, dlatego w większości rozwiązań inżynierskich stosuje się uproszczony model ustalonego przepływu ciepła.

mgr inż. Jarosław Stankiewicz Zastosowanie kruszyw lekkich w warstwach izolacyjnych

Zastosowanie kruszyw lekkich w warstwach izolacyjnych Zastosowanie kruszyw lekkich w warstwach izolacyjnych

Kruszywa lekkie są materiałem znanym od starożytności. Aktualnie wyrób ten ma liczną grupę odbiorców nie tylko we współczesnym budownictwie, ale i w innych dziedzinach gospodarki. Spowodowane to jest licznymi...

Kruszywa lekkie są materiałem znanym od starożytności. Aktualnie wyrób ten ma liczną grupę odbiorców nie tylko we współczesnym budownictwie, ale i w innych dziedzinach gospodarki. Spowodowane to jest licznymi zaletami tego wyrobu, takimi jak wysoka izolacyjność cieplna, niska gęstość, niepalność i wysoka mrozoodporność, co pozwala stosować go zarówno w budownictwie, ogrodnictwie, jak i innych branżach.

dr inż. Andrzej Konarzewski, mgr Marek Skowron, mgr inż. Mateusz Skowron Przegląd metod recyklingu i utylizacji odpadowej pianki poliuretanowo‑poliizocyjanurowej powstającej przy produkcji wyrobów budowlanych

Przegląd metod recyklingu i utylizacji odpadowej pianki poliuretanowo‑poliizocyjanurowej powstającej przy produkcji wyrobów budowlanych Przegląd metod recyklingu i utylizacji odpadowej pianki poliuretanowo‑poliizocyjanurowej powstającej przy produkcji wyrobów budowlanych

W trakcie szerokiej i różnorodnej produkcji wyrobów budowlanych ze sztywnej pianki poliuretanowo/poliizocyjanurowej powstaje stosunkowo duża ilość odpadów, które muszą zostać usunięte. Jak przeprowadzić...

W trakcie szerokiej i różnorodnej produkcji wyrobów budowlanych ze sztywnej pianki poliuretanowo/poliizocyjanurowej powstaje stosunkowo duża ilość odpadów, które muszą zostać usunięte. Jak przeprowadzić recykling odpadów z pianki?

Joanna Szot Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych

Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych

Strop dzieli budynek na kondygnacje. Jednak to nie jedyne jego zadanie. Ponadto ten poziomy element konstrukcyjny usztywnia konstrukcję domu i przenosi obciążenia. Musi także stanowić barierę dla dźwięków...

Strop dzieli budynek na kondygnacje. Jednak to nie jedyne jego zadanie. Ponadto ten poziomy element konstrukcyjny usztywnia konstrukcję domu i przenosi obciążenia. Musi także stanowić barierę dla dźwięków i ciepła.

P.P.H.U. EURO-MIX sp. z o.o. EURO-MIX – zaprawy klejące w systemach ociepleń

EURO-MIX – zaprawy klejące w systemach ociepleń EURO-MIX – zaprawy klejące w systemach ociepleń

EURO-MIX to producent chemii budowlanej. W asortymencie firmy znajduje się obecnie ponad 30 produktów, m.in. kleje, tynki, zaprawy, szpachlówki, gładzie, system ocieplania ścian na wełnie i na styropianie....

EURO-MIX to producent chemii budowlanej. W asortymencie firmy znajduje się obecnie ponad 30 produktów, m.in. kleje, tynki, zaprawy, szpachlówki, gładzie, system ocieplania ścian na wełnie i na styropianie. Zaprawy klejące EURO-MIX przeznaczone są do przyklejania wełny lub styropianu do podłoża z cegieł ceramicznych, betonu, tynków cementowych i cementowo­-wapiennych, gładzi cementowej, styropianu i wełny mineralnej w temperaturze od 5 do 25°C.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3) Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika...

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika przenikania ciepła Uc(max) [W/(m2·K)] dla przegród zewnętrznych oraz wartości granicznych wskaźnika zapotrzebowania na energię pierwotną EP [kWh/(m2·rok)] dla całego budynku. Jednak w rozporządzeniu nie sformułowano wymagań w zakresie ograniczenia strat ciepła przez złącza przegród zewnętrznych...

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Zastosowanie keramzytu w remontowanych stropach i podłogach na gruncie

Zastosowanie keramzytu w remontowanych stropach i podłogach na gruncie Zastosowanie keramzytu w remontowanych stropach i podłogach na gruncie

Są sytuacje i miejsca w budynku, w których nie da się zastosować termoizolacji w postaci wełny mineralnej lub styropianu. Wówczas w rozwiązaniach występują inne, alternatywne materiały, które nadają się...

Są sytuacje i miejsca w budynku, w których nie da się zastosować termoizolacji w postaci wełny mineralnej lub styropianu. Wówczas w rozwiązaniach występują inne, alternatywne materiały, które nadają się również do standardowych rozwiązań. Najczęściej ma to miejsce właśnie w przypadkach, w których zastosowanie styropianu i wełny się nie sprawdzi. Takim materiałem, który może w pewnych miejscach zastąpić wiodące materiały termoizolacyjne, jest keramzyt. Ten materiał ma wiele właściwości, które powodują,...

Sebastian Malinowski Kleje żelowe do płytek – właściwości i zastosowanie

Kleje żelowe do płytek – właściwości i zastosowanie Kleje żelowe do płytek – właściwości i zastosowanie

Kleje żelowe do płytek cieszą się coraz większą popularnością. Produkty te mają świetne parametry techniczne, umożliwiają szybki montaż wszelkiego rodzaju okładzin ceramicznych na powierzchni podłóg oraz...

Kleje żelowe do płytek cieszą się coraz większą popularnością. Produkty te mają świetne parametry techniczne, umożliwiają szybki montaż wszelkiego rodzaju okładzin ceramicznych na powierzchni podłóg oraz ścian.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Projektowanie cieplne przegród stykających się z gruntem

Projektowanie cieplne przegród stykających się z gruntem Projektowanie cieplne przegród stykających się z gruntem

Dla przegród stykających się z gruntem straty ciepła przez przenikanie należą do trudniejszych w obliczeniu. Strumienie cieplne wypływające z ogrzewanego wnętrza mają swój udział w kształtowaniu rozkładu...

Dla przegród stykających się z gruntem straty ciepła przez przenikanie należą do trudniejszych w obliczeniu. Strumienie cieplne wypływające z ogrzewanego wnętrza mają swój udział w kształtowaniu rozkładu temperatur w gruncie pod budynkiem i jego otoczeniu.

Jacek Sawicki, konsultacja dr inż. Szczepan Marczyński – Clematis Źródło Dobrych Pnączy, prof. Jacek Borowski Roślinne izolacje elewacji

Roślinne izolacje elewacji Roślinne izolacje elewacji

Naturalna zieleń na elewacjach obecna jest od dawna. W formie pnączy pokrywa fasady wielu średniowiecznych budowli, wspina się po murach secesyjnych kamienic, nierzadko zdobi frontony XX-wiecznych budynków...

Naturalna zieleń na elewacjach obecna jest od dawna. W formie pnączy pokrywa fasady wielu średniowiecznych budowli, wspina się po murach secesyjnych kamienic, nierzadko zdobi frontony XX-wiecznych budynków jednorodzinnych czy współczesnych, nowoczesnych obiektów budowlanych, jej istnienie wnosi wyjątkowe zalety estetyczne i użytkowe.

mgr inż. Wojciech Rogala Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych

Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych

Ściany z elementów silikatowych w ciągu ostatnich 20 lat znacznie zyskały na popularności [1]. Stanowią obecnie większość przegród akustycznych w budynkach wielorodzinnych, gdzie z uwagi na wiele źródeł...

Ściany z elementów silikatowych w ciągu ostatnich 20 lat znacznie zyskały na popularności [1]. Stanowią obecnie większość przegród akustycznych w budynkach wielorodzinnych, gdzie z uwagi na wiele źródeł hałasu izolacyjność akustyczna stanowi jeden z głównych czynników wpływających na komfort.

LERG SA Poliole poliestrowe Rigidol®

Poliole poliestrowe Rigidol® Poliole poliestrowe Rigidol®

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu...

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu biznesów. Obecnie marki, które chcą odnieść sukces, powinny oferować swoim odbiorcom zdecydowanie więcej niż tylko produkt czy usługę wysokiej jakości.

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Prefabrykacja w budownictwie

Prefabrykacja w budownictwie Prefabrykacja w budownictwie

Prefabrykacja w projektowaniu i realizacji budynków jest bardzo nośnym tematem, co przekłada się na duże zainteresowanie wśród projektantów i inwestorów tą tematyką. Obecnie wzrasta realizacja budynków...

Prefabrykacja w projektowaniu i realizacji budynków jest bardzo nośnym tematem, co przekłada się na duże zainteresowanie wśród projektantów i inwestorów tą tematyką. Obecnie wzrasta realizacja budynków z prefabrykatów. Można wśród nich wyróżnić realizacje realizowane przy zastosowaniu elementów prefabrykowanych stosowanych od lat oraz takich, które zostały wyprodukowane na specjalne zamówienie do zrealizowania jednego obiektu.

dr inż. Gerard Brzózka Płyty warstwowe o wysokich wskaźnikach izolacyjności akustycznej – studium przypadku

Płyty warstwowe o wysokich wskaźnikach izolacyjności akustycznej – studium przypadku Płyty warstwowe o wysokich wskaźnikach izolacyjności akustycznej – studium przypadku

Płyty warstwowe zastosowane jako przegrody akustyczne stanowią rozwiązanie charakteryzujące się dobrymi własnościami izolacyjnymi głównie w paśmie średnich, jak również wysokich częstotliwości, przy obciążeniu...

Płyty warstwowe zastosowane jako przegrody akustyczne stanowią rozwiązanie charakteryzujące się dobrymi własnościami izolacyjnymi głównie w paśmie średnich, jak również wysokich częstotliwości, przy obciążeniu niewielką masą powierzchniową. W wielu zastosowaniach wyparły typowe rozwiązania przegród masowych (np. z ceramiki, elementów wapienno­ piaskowych, betonu, żelbetu czy gipsu), które cechują się kilkukrotnie wyższymi masami powierzchniowymi.

dr hab. inż. Tomasz Tański, Roman Węglarz Prawidłowy dobór stalowych elementów konstrukcyjnych i materiałów lekkiej obudowy w środowiskach korozyjnych według wytycznych DAFA

Prawidłowy dobór stalowych elementów konstrukcyjnych i materiałów lekkiej obudowy w środowiskach korozyjnych według wytycznych DAFA Prawidłowy dobór stalowych elementów konstrukcyjnych i materiałów lekkiej obudowy w środowiskach korozyjnych według wytycznych DAFA

W świetle zawiłości norm, wymogów projektowych oraz tych istotnych z punktu widzenia inwestora okazuje się, że problem doboru właściwego materiału staje się bardzo złożony. Materiały odpowiadające zarówno...

W świetle zawiłości norm, wymogów projektowych oraz tych istotnych z punktu widzenia inwestora okazuje się, że problem doboru właściwego materiału staje się bardzo złożony. Materiały odpowiadające zarówno za estetykę, jak i przeznaczenie obiektu, m.in. w budownictwie przemysłowym, muszą sprostać wielu wymogom technicznym oraz wizualnym.

dr inż. Jarosław Mucha Współczesne metody inwentaryzacji i badań nieniszczących konstrukcji obiektów i budynków

Współczesne metody inwentaryzacji i badań nieniszczących konstrukcji obiektów i budynków Współczesne metody inwentaryzacji i badań nieniszczących konstrukcji obiektów i budynków

Projektowanie jest początkowym etapem realizacji wszystkich inwestycji budowlanych, mającym decydujący wpływ na kształt, funkcjonalność obiektu, optymalność rozwiązań technicznych, koszty realizacji, niezawodność...

Projektowanie jest początkowym etapem realizacji wszystkich inwestycji budowlanych, mającym decydujący wpływ na kształt, funkcjonalność obiektu, optymalność rozwiązań technicznych, koszty realizacji, niezawodność i trwałość w zakładanym okresie użytkowania. Często realizacja projektowanych inwestycji wykonywana jest w połączeniu z wykorzystaniem obiektów istniejących, które są w złym stanie technicznym, czy też nie posiadają aktualnej dokumentacji technicznej. Prawidłowe, skuteczne i optymalne projektowanie...

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – podstawowe zasady (cz. 1)

Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – podstawowe zasady (cz. 1) Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – podstawowe zasady (cz. 1)

Kontynuując zagadnienia związane z analizą dokumentacji technicznej skupiamy się tym razem na omówieniu dokumentacji robót renowacyjnych.

Kontynuując zagadnienia związane z analizą dokumentacji technicznej skupiamy się tym razem na omówieniu dokumentacji robót renowacyjnych.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Trudności i ograniczenia związane z wykonywaniem wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji

Trudności i ograniczenia związane z wykonywaniem wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji Trudności i ograniczenia związane z wykonywaniem wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji

Wykonywanie wtórnych hydroizolacji przeciw wilgoci kapilarnej metodą iniekcji można porównać do ocieplania budynku. Obie technologie nie są szczególnie trudne, dopóki mamy do czynienia z pojedynczą przegrodą.

Wykonywanie wtórnych hydroizolacji przeciw wilgoci kapilarnej metodą iniekcji można porównać do ocieplania budynku. Obie technologie nie są szczególnie trudne, dopóki mamy do czynienia z pojedynczą przegrodą.

Wybrane dla Ciebie

Odkryj trendy projektowania elewacji »

Odkryj trendy projektowania elewacji » Odkryj trendy projektowania elewacji »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec » Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana »

Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana » Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych » Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny » Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.