Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Drewniana warstwa wykończeniowa w pracach termomodernizacyjnych

Drewniane deski i płyty na fasadzie krynickiego pensjonatu Wisła
Drewniane deski i płyty na fasadzie krynickiego pensjonatu Wisła

Drewniane elewacje wpisały się na stałe do historii architektury, o czym zadecydowała łatwość pozyskiwania materiału i jego obróbki. Obłożenie budynku deskami to również jedna z najstarszych metod służących do ochrony ścian zewnętrznych.

Okładanie budynku drewnianym wykończeniem pozwoliło na nadanie cech oryginalności wielu obiektom, np. w miejscowościach uzdrowiskowych i wypoczynkowych. Przy budowie willi i pensjonatów wykorzystywano umiejętności miejscowych cieśli, którzy w doskonały sposób uchwycili i rozwinęli cechy charakterystyczne dla alpejskiego sposobu zdobnictwa.

Przykłady stylu, na który wpływ miały również naturalne właściwości materiału budowlanego – o charakterystycznych drewnianych zdobieniach fasad, z uwzględnieniem elementów ażurowych – można jeszcze nadal podziwiać np. w miasteczkach Beskidu Sądeckiego. Przełomowe znaczenie dla ukształtowania odrębnego, rodzimego stylu drewnianych obiektów miała późniejsza działalność S. Witkiewicza.

Przeciwstawił on zachodnim wzorom typ willi stanowiącej rozwinięcie chałupy podhalańskiej. Niemniej i w Zakopanem znajduje się pensjonat Poraj wzniesiony w 1887 r. w tzw. stylu szwajcarskim.

Stosowana dziś metoda lekka-sucha, związana z dociepleniem ścian zewnętrznych, pozwala na odtworzenie dawnego detalu. Jest to istotna koncepcja w realizacji idei rozwoju zrównoważonego, w ramach której mieści się m.in. konieczność ochrony krajobrazu kulturowego. Urozmaicenie przestrzeni powinno wynikać również z nawiązania do tradycji lokalnej [1].

Tradycja budowlana

Rozwój perły uzdrowisk polskich – Krynicy – nastąpił po 1856 r. Za sprawą J. Dietla po 1852 r. podjęto decyzję o utworzeniu Bulwarów, co wiązało się z koniecznością wycinki drzew wokół źródeł. Materiał dostarczony w taki naturalny sposób wpłynął na rozwój miejscowej architektury drewnianej. Wzdłuż Potoku Kryniczanki powstały liczne wille, a wśród nich: Biały Orzeł, Biała Róża, Kosynier, Romanówka, Węgierska Korona, Wisła, Witoldówka oraz nieistniejące już obiekty Litwinka i Tatrzańska.

Budynki te wznoszono w konstrukcji zrębowej lub słupowo-ramowej, na kamiennej podmurówce. Bryłę urozmaicały ganki ze słupami oraz jedna lub dwie kondygnacje balkonów z balustradami ozdobnymi. Fasady wieńczone były przez trójkątne szczyty zdobione kratownicami i plecionkami. Z czasem bryły domów zaczęto wzbogacać o elementy secesyjne – dodawano wykusze, narożne wieżyczki, boczne balkony i przeszklone werandy.

Budynki te noszą znamiona tzw. stylu szwajcarskiego, który widoczny jest głównie w detalu. Z czasem w zdobnictwie zaczęto wprowadzać również elementy stylistyki lokalnego budownictwa ludowego. Do oblicowania elewacji stosowano deski i płyty drewniane (fot. na górze i fot. 1).

Przykładem oryginalnej elewacji jest koncepcja willi Romanówka – obiektu wzniesionego w 2. połowie XIX w. z przeznaczeniem na pensjonat wypoczynkowy. Budynek zbudowano w konstrukcji zrębowej. Jest oszalowany, kryty blachą.

Potrzebujesz więcej TREŚCI?

Odbierz TUTAJ
IZO-newsletter »

Bryła pośrodku symetrycznie skomponowanej frontowej elewacji ma głęboki podcień wsparty na profilowanych słupach. Nad nim znajduje się szeroka facjata z balkonem o ażurowanej balustradzie, zakończona szczytem ze sterczyną. Pod okapem dachu uwzględniono ozdobnie wycinaną deskę. Szalunek z płyt imituje boniowanie muru ceglanego.

Nad oknami i drzwiami zaprojektowano trójkątne naczółki, a pod oknami płyciny. Inne domy o drewnianym detalu wykończeniowym, zachowane od XIX w. lub wiernie odbudowane, znajdują się w pobliżu Romanówki, w której mieści się dziś Muzeum Epifana Drowniaka, znanego jako Nikifor.

Drewniane obiekty XIX-wiecznej Krynicy to także budynki użyteczności publicznej. Najważniejszym z nich, autorstwa F. Księżarskiego, są Stare Łazienki Mineralne. Budowla z czasem została otynkowana. Budynek został urozmaicony trzema charakterystycznymi wieżyczkami. Obiekt ma boczne ryzality i ozdobne belwederki.

Nie zachował się obiekt o funkcji uzdrowiskowej – drewniany budynek Starej Pijalni, również zaprojektowany przez F. Księżarskiego. Składał się z dwóch części – obudowy zdroju oraz krytego deptaka w formie otwartej galerii. W 1883 r. T. Stryjeński zrealizował drewniany budynek teatru, w którym elewację frontową urozmaicał wgłębiony portyk arkadowy. W czasie II wojny światowej obiekt spłonął.

Kolejnym słynnym architektem przełomu XIX i XX w. był J. Zawiejski, który w czasie pracy nad realizacją neorenesansowego Starego Domu Zdrojowego zaprojektował dwie wille: Tatrzańską i Witoldówkę.

Deski jako warstwa wykończeniowa na docieplanych obiektach

Dziś nie używa się już powszechnie drewna jako elementu konstrukcyjnego ścian, ale wciąż jest ono stosowane do kształtowania detali fasad zewnętrznych, w formie okładziny całości elewacji lub tylko jej fragmentu szczytu, nadproży, balkonów.

Taka koncepcja ma dodatkowo charakter proekologiczny. Drewniana oblicówka odzyskała popularność dzięki m.in. metodzie tzw. lekkiej-suchej, którą można stosować również do docieplenia budynków starych. Technologia ta jest często wykorzystywana, ponieważ nie jest zbyt skomplikowana i należy do czystych. Jej zastosowanie nie powoduje szkód w otoczeniu obiektu. Prace mogą być wykonywany przez cały rok i można je przerywać w dowolnym momencie.

Należy wystrzegać się zawilgocenia izolacji w okresie jesienno-zimowym i nie wykonywać prac w temperaturze poniżej –15°C. Przykładowe rozwiązanie i dobór warstw pokazano na rys. 1–2.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 4/2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »Odkryj nowy wymiar bezpieczeństwa dla Twojego domu »

Żaluzje ceramiczne, szklane, wentylowane. Co wybrać?

Każdemu z nas zależy na zapewnieniu odpowiedniego bezpieczeństwa swoim bliskim i miejscu, które jest dla nas najważniejsze. Wybór...
czytaj dalej »

Które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? Jak ochronić wnętrze przed słońcem, hałasem lub zimnem? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Izolacja natryskowa - co warto wiedzieć?

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Produkty polimocznikowe można stosować wszędzie tam, gdzie wymagana jest... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »

Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Sprawdzony sposób na przyspieszenie ocieplenia »

W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i izolacja pod płytą fundamentową... czytaj dalej » Jakiego produktu użyć, by aplikacja była łatwa, efektywność większa, a tempo pracy ekspresowe? czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji podłóg, dachów i fasad?


Istotną różnicą pomiędzy styropianami białymi i grafitowymi jest ich odporność na ZOBACZ »


Najlepszy produkt na tynku termoizolacji? Sprawdź »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?

Obniżona wartość λ pozwala zmniejszyć straty energetyczne oraz wydatki na eksploatacje budynków.
czytaj dalej »

Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu... czytaj dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
9/2019

Aktualny numer:

Izolacje 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne rozwiązania elewacyjne
  • - Jakość wykonania izolacji z szarego styropianu
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.