Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Beton komórkowy i jego termoizolacyjność

Budynek ze ścianami jednowarstwowymi z autoklawizowanego betonu komórkowego
Budynek ze ścianami jednowarstwowymi z autoklawizowanego betonu komórkowego
Solbet

Beton komórkowy pełni często w budynkach dwie funkcje: konstrukcyjną i izolacyjną. Łączy on więc ze sobą dwie wykluczające się cechy. Wysoka wytrzymałość na ściskanie zazwyczaj bowiem pociąga za sobą obniżenie izolacyjności cieplnej, i na odwrót.

Izolacyjność cieplna związana jest ze strukturą i gęstością materiału, dlatego gęstość z punktu widzenia termoizolacyjności jest najważniejszym parametrem betonu komórkowego. Gęstość objętościowa wyraża stosunek masy betonu komórkowego do objętości materiału łącznie z porami.

W zależności od zakresu gęstości elementy z betonu komórkowego przyporządkowuje się do odpowiednich klas gęstości. Klasa betonu komórkowego określa maksymalną gęstość objętościową (jest to określone w normie PN-EN 771-4:2004/A1:2006 „Wymagania dotyczące elementów murowych. Elementy murowe z autoklawizowanego betonu komórkowego”). Z klas gęstości betonu komórkowego wynikają również takie parametry, jak izolacyjność cieplna czy klasa wytrzymałości (tabela).

Parametry izolacyjności cieplnej betonu komórkowego

Dobra izolacyjność cieplna autoklawizowanego betonu komórkowego wynika z porowatej i jednorodnej struktury tego materiału. Szkielet materiałowy otoczony jest regularnymi porami powietrza. W przypadku betonu klasy 400 ok. 80% jego objętości stanowią pory powietrza. Ponieważ powietrze jest bardzo dobrym izolatorem ciepła, mikropory i zawarte w nich powietrze decydują o wysokiej izolacyjności cieplnej betonu komórkowego. A zatem im mniejsza gęstość objętościowa betonu komórkowego, tym lepsze parametry izolacyjności cieplnej.

Zdolność przewodzenia ciepła związana jest z masą objętościową oraz strukturą materiału, które uważa się za czynniki związane z materiałem. Z czynników zewnętrznych wpływających na izolacyjność cieplną należy wymienić stopień zawilgocenia materiału oraz w mniejszym stopniu temperaturę materiału i kierunek przewodzenia. W wypadku betonu komórkowego kierunek przewodzenia nie ma znaczenia, ponieważ jest on materiałem jednorodnym. Otoczenie szkieletu materiałowego jest we wszystkich kierunkach takie samo. Oznacza to, że m.in. przewodzenie ciepła jest we wszystkich kierunkach jednakowe.

Czynnikiem zewnętrznym mającym wpływ na izolacyjność cieplną betonu komórkowego jest wilgotność materiału. Ponieważ woda dobrze przewodzi ciepło, zawilgocenie wpływa na pogorszenie parametrów izolacyjności cieplnej. Nie jest zatem wskazane dopuszczenie do zawilgocenia materiału. W praktyce w budynkach po ok. 3 latach od wybudowania ściany z betonu komórkowego osiągają zawilgocenie na poziomie 3–4% i dla tego poziomu przyjmuje się wartość współczynnika przewodzenia ciepła (tzw. wartość obliczeniową). Wartości obliczeniowe odzwierciedlają parametry materiałów w warunkach, w jakich one pracują, dlatego takie wartości powinno się przyjmować w obliczeniach cieplno-wilgotnościowych.

Praktyczne wykorzystanie termoizolacyjności betonu komórkowego

Niska masa, dobra izolacyjność cieplna oraz dobra wytrzymałość na ściskanie betonu komórkowego pozwalają budować przegrody, które pełnią funkcję nośną i zarazem izolacyjną. Z betonu komórkowego buduje się m.in. nośne zewnętrzne ściany jednowarstwowe. Muruje się je zazwyczaj na cienką spoinę, bardzo rzadko z zastosowaniem zaprawy ciepłochronnej (murowanie z użyciem zaprawy zwykłej jest w tym rozwiązaniu błędem). Do wykonania jednowarstwowych ścian zewnętrznych używa się bloczków o grubościach od 36 cm do 42 cm i najczęściej w klasie gęstości 400 (również niższych). W ten sposób uzyskuje się ściany o współczynniku przenikania ciepła U = 0,29 W/(m²·K) oraz U = 0,25 W/(m²·K).

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji balkonu, a czego do izolacji dachu?

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Najczęściej spotykane w polskim budownictwie dachy to dachy płaskie, pokryte papą lub blachą, więc... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Jak i czym ocieplić poddasze?


W systemie termoizolacji na krokwiach, która z pewnością jest najbardziej efektywną metodą termoizolacji, stosuje się... ZOBACZ »Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Tłumienie dźwięków uderzeniowych i drgań budynków. Zobacz »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej »

Czego użyć do hydroizolacji dachu a czego do izolacji ścian?

Poznaj dostępne na rynku produkty izolacji termicznej i akustycznej, hydroizolacje, suchą zabudowę, chemię budowlaną, geosyntetyki...  czytaj dalej »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa i czyszczeniu... ZOBACZ »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Wypróbuj aplikację projektową i stwórz własną wizualizację »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » Dodaj własne zdjęcie i dopasuj kolory elewacji lub wnętrza do swojego budynku! czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.