Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Beton komórkowy i jego termoizolacyjność

mgr inż. Tomasz Rybarczyk  |  11.07.2012
Budynek ze ścianami jednowarstwowymi z autoklawizowanego betonu komórkowego
Budynek ze ścianami jednowarstwowymi z autoklawizowanego betonu komórkowego
Solbet

Beton komórkowy pełni często w budynkach dwie funkcje: konstrukcyjną i izolacyjną. Łączy on więc ze sobą dwie wykluczające się cechy. Wysoka wytrzymałość na ściskanie zazwyczaj bowiem pociąga za sobą obniżenie izolacyjności cieplnej, i na odwrót.

Izolacyjność cieplna związana jest ze strukturą i gęstością materiału, dlatego gęstość z punktu widzenia termoizolacyjności jest najważniejszym parametrem betonu komórkowego. Gęstość objętościowa wyraża stosunek masy betonu komórkowego do objętości materiału łącznie z porami.

W zależności od zakresu gęstości elementy z betonu komórkowego przyporządkowuje się do odpowiednich klas gęstości. Klasa betonu komórkowego określa maksymalną gęstość objętościową (jest to określone w normie PN-EN 771-4:2004/A1:2006 „Wymagania dotyczące elementów murowych. Elementy murowe z autoklawizowanego betonu komórkowego”). Z klas gęstości betonu komórkowego wynikają również takie parametry, jak izolacyjność cieplna czy klasa wytrzymałości (tabela).

Parametry izolacyjności cieplnej betonu komórkowego

Dobra izolacyjność cieplna autoklawizowanego betonu komórkowego wynika z porowatej i jednorodnej struktury tego materiału. Szkielet materiałowy otoczony jest regularnymi porami powietrza. W przypadku betonu klasy 400 ok. 80% jego objętości stanowią pory powietrza. Ponieważ powietrze jest bardzo dobrym izolatorem ciepła, mikropory i zawarte w nich powietrze decydują o wysokiej izolacyjności cieplnej betonu komórkowego. A zatem im mniejsza gęstość objętościowa betonu komórkowego, tym lepsze parametry izolacyjności cieplnej.

Zdolność przewodzenia ciepła związana jest z masą objętościową oraz strukturą materiału, które uważa się za czynniki związane z materiałem. Z czynników zewnętrznych wpływających na izolacyjność cieplną należy wymienić stopień zawilgocenia materiału oraz w mniejszym stopniu temperaturę materiału i kierunek przewodzenia. W wypadku betonu komórkowego kierunek przewodzenia nie ma znaczenia, ponieważ jest on materiałem jednorodnym. Otoczenie szkieletu materiałowego jest we wszystkich kierunkach takie samo. Oznacza to, że m.in. przewodzenie ciepła jest we wszystkich kierunkach jednakowe.

Czynnikiem zewnętrznym mającym wpływ na izolacyjność cieplną betonu komórkowego jest wilgotność materiału. Ponieważ woda dobrze przewodzi ciepło, zawilgocenie wpływa na pogorszenie parametrów izolacyjności cieplnej. Nie jest zatem wskazane dopuszczenie do zawilgocenia materiału. W praktyce w budynkach po ok. 3 latach od wybudowania ściany z betonu komórkowego osiągają zawilgocenie na poziomie 3–4% i dla tego poziomu przyjmuje się wartość współczynnika przewodzenia ciepła (tzw. wartość obliczeniową). Wartości obliczeniowe odzwierciedlają parametry materiałów w warunkach, w jakich one pracują, dlatego takie wartości powinno się przyjmować w obliczeniach cieplno-wilgotnościowych.

Praktyczne wykorzystanie termoizolacyjności betonu komórkowego

Niska masa, dobra izolacyjność cieplna oraz dobra wytrzymałość na ściskanie betonu komórkowego pozwalają budować przegrody, które pełnią funkcję nośną i zarazem izolacyjną. Z betonu komórkowego buduje się m.in. nośne zewnętrzne ściany jednowarstwowe. Muruje się je zazwyczaj na cienką spoinę, bardzo rzadko z zastosowaniem zaprawy ciepłochronnej (murowanie z użyciem zaprawy zwykłej jest w tym rozwiązaniu błędem). Do wykonania jednowarstwowych ścian zewnętrznych używa się bloczków o grubościach od 36 cm do 42 cm i najczęściej w klasie gęstości 400 (również niższych). W ten sposób uzyskuje się ściany o współczynniku przenikania ciepła U = 0,29 W/(m²·K) oraz U = 0,25 W/(m²·K).

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Na czym polega ciepły montaż okien?


Montaż taki pozwala wyeliminować mostki termiczne powstające na łączeniu muru z oknem... ZOBACZ »


Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Kiedy i gdzie stosować płyty warstwowe?

Wszystkie znane obecnie źródła energii, poza energią geotermalną i atomową, są pośrednio efektem działania promieniowania słonecznego... czytaj dalej »

Panele wybierane są przez wielu architektów jako elementy wieńczące i tworzące... czytaj dalej »

Sprawdzone sposoby na ocieplenie i izolację budynku »


Konieczność ocieplania ścian zewnętrznych wynika nie tylko ze względów ekonomicznych – im lepiej izolowane ściany, tym... ZOBACZ »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacjach technicznych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...
czytaj dalej »


Od czego zacząć termomodernizację domu? Co zrobić, aby uzyskać dotację?

Czego użyć do naprawy balkonu lub tarasu?

Jak dzięki termomodernizacji zmniejszyć zuzycie energii na ogrzewanie domów nawet o 69%?.. czytaj dalej » Nawierzchnia drenażowa typu kamienny dywan powstaje z połączenia naturalnego kruszywa marmurowego... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Chcesz zaoszczędzić nawet 30% na zużyciu energii?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Oprócz niższych rachunków za energię mamy zdecydowanie wyższy komfort mieszkania... czytaj dalej »

Jak zrobić spadki na balkonie i tarasie?


Dach, balkon czy taras jest płaski, a więc jak wygląda kwestia odwodnienia? ZOBACZ »


Co warto wiedzieć o systemach natryskowych?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Budynek ocieplony pianką jest szczelny akustycznie a przede wszystkim... czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury... czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Elewacja, która wygląda jak drewno, marmur czy kamień »

Jak budować energooszczędnie?

Ładna fasada stanowi wizerunek budynku. Estetyczny wygląd elewacji często... czytaj dalej »

Przekonaj się, jakie rozwiązania sprawdzą się w nowoczesnym, energooszczędnym budownictwie... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
7/8/2020

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tarasy wentylowane
  • - Zastosowanie kruszyw lekkich
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.