Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Gładzie gipsowe – teoria i praktyka

Gypsum finishing coats – theory and practice

Gładzie gipsowe – teoria i praktyka
S. Czernik

Gładzie gipsowe – teoria i praktyka


S. Czernik

Pod pojęciem gładzi należy rozumieć cienką warstwę wykończeniową nanoszoną na powierzchnię ścian i sufitów w celu nadania im idealnej gładkości i równości, niemożliwej do uzyskania przy stosowaniu tradycyjnych tynków i zapraw.

Zobacz także

RAXY Sp. z o.o. Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Purinova Sp. z o.o. Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera

Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera

Wy mówicie, a my słuchamy. Wskazujecie na nudne reklamy, inżynierów w garniturach, patrzących z każdego bilbordu i na Mister Muscle Budowlanki w ogrodniczkach. To wszystko już było, a wciąż zapomina się...

Wy mówicie, a my słuchamy. Wskazujecie na nudne reklamy, inżynierów w garniturach, patrzących z każdego bilbordu i na Mister Muscle Budowlanki w ogrodniczkach. To wszystko już było, a wciąż zapomina się o kimś bardzo ważnym.

Gór-Stal Płyty termPIR® na dach i ścianę

Płyty termPIR® na dach i ścianę Płyty termPIR® na dach i ścianę

Izolacja dachu jest bardzo ważną kwestią w przypadku stawiania domu czy też innego lokalu użytkowego. Nowoczesne płyty termoizolacyjne termPIR® można stosować nie tylko przy ociepleniu stropów i dachów,...

Izolacja dachu jest bardzo ważną kwestią w przypadku stawiania domu czy też innego lokalu użytkowego. Nowoczesne płyty termoizolacyjne termPIR® można stosować nie tylko przy ociepleniu stropów i dachów, ale także przy izolacji ścian. Warto prawidłowo wykonać ocieplenie domu, aby przypadkowo nie narazić się na wysokie rachunki za ogrzewanie.

ABSTRAKT

W artykule poruszono podstawowe kwestie związane ze stosowaniem gładzi gipsowych. Przedstawiono ich klasyfikację według normy PN-EN 13279:2009 oraz nazwy stosowane na określenie tych wyrobów. Dokonano przeglądu oferty handlowej producentów chemii budowlanej pod kątem stosowanych klasyfikacji. Opisano właściwości gładzi z uwzględnieniem aspektów wykonawczych.

The article raises basic issues related to the use of gypsum finishing coats. It presents their classification in accordance with the PN-EN 13279:2009 standard, as well as the names used to describe these products. The article also contains an overview of commercial offers of the manufacturers of construction chemicals with regard to their classifications in use. It describes the properties of finishing coats, taking into consideration contracting aspects.

Do wykonania gładzi można użyć materiałów na bazie gipsu, anhydrytu, wapna, cementu lub spoiw polimerowych. Najbardziej rozpowszechnione w Polsce są obecnie gładzie gipsowe, cenione przede wszystkim za łatwość obróbki i estetykę ostatecznego efektu.

Klasyfikacja według normy i stosowane określenia

Wyroby gipsowe przeznaczone do wykańczania powierzchni ścian i sufitów są produkowane i klasyfikowane według normy PN-EN 13279:2009 [1]. Dokument ten przewiduje dwie główne klasyfikacje wyrobów gipsowych – pierwsza to tynki gipsowe, druga natomiast to tynki i zaprawy gipsowe specjalnego przeznaczenia. W każdej z tych grup występuje jeszcze dodatkowy podziały na 7 kolejnych:

  • tynki gipsowe:
    – B1 – tynk gipsowy,
    – B2 – tynk na bazie gipsu,
    – B3 – tynk gipsowo-wapienny,
    – B4 – lekki tynk gipsowy,
    – B5 – tynk lekki na bazie gipsu,
    – B6 – tynk lekki gipsowo-wapienny,
    – B7 – tynk gipsowy o zwiększonej twardości powierzchni;
  • tynki i zaprawy gipsowe specjalnego przeznaczenia:
    – C1 – zaprawa gipsowa do wyrobów gipsowych z dodatkiem włókien,
    – C2 – gipsowa zaprawa murarska,
    – C3 – tynk gipsowy do izolacji akustycznej,
    – C4 – tynk gipsowy do izolacji cieplnej,
    – C5 – tynk gipsowy ogniochronny,
    – C6 – tynk gipsowy cienkowarstwowy,
    – C7 – tynk gipsowy wykończeniowy.

Norma nie przewiduje określenia „gładź gipsowa”, chociaż podczas wdrażania normy europejskiej EN 13279-1:2008 [2] do zbioru polskich norm w 2009 r. pojawiła się propozycja, aby takie określenie wprowadzić w odniesieniu do produktów oznaczonych jako C7 [3].

Ostatecznie jednak zdecydowano, że taki zapis w normie spowodowałby zbyt duże zamieszanie na rynku wyrobów gipsowych i pozostano przy nazwie „tynk gipsowy wykończeniowy” (z ang. finishing product).

Z tego względu na rynku i w praktyce budowlanej nadal stosowane są różne określenia na wyroby o takim samym lub zbliżonym zakresie zastosowania. Można zatem spotkać się z terminami:

  • gładź gipsowa,
  • gładź szpachlowa,
  • gips szpachlowy,
  • gładź tynkowa,

stosowanymi zamiennie i dość dowolnie.

Klasyfikacja w praktyce i skład produktów dostępnych na rynku

Z krótkiej analizy obecnej oferty handlowej producentów chemii budowlanej można wysnuć wniosek, że wyroby do nakładania gładzi najczęściej klasyfikowane są jako B2 (tynki na bazie gipsu), rzadziej jako C6 (tynki gipsowe cienkowarstwowe), a najrzadziej jako B1 (tynki gipsowe) lub C7 (tynki gipsowe wykończeniowe). Jest to spore zróżnicowanie, biorąc pod uwagę normowe definicje tych wyrobów, które brzmią następująco:

  • tynk gipsowy – składa się z co najmniej 50% siarczanu wapnia jako głównego składnika wiążącego i nie więcej niż 5% wodorotlenku wapnia,
  • tynk na bazie gipsu – składa się z mniej niż 50% siarczanu wapnia jako głównego składnika wiążącego i nie więcej niż 5% wodorotlenku wapnia,
  • tynk gipsowy cienkowarstwowy – specjalnie wytwarzany tynk nakładany w warstwie o grubości zazwyczaj od 3,0 mm do 6,0 mm,
  • tynk gipsowy wykończeniowy – gipsowa mieszanka wykończeniowa do zastosowania końcowego, o grubości od 0,1 mm do 3,0 mm.

Jak widać z przedstawionych definicji, pod względem formulacji i sposobu wykonania każdy z wymienionych wyrobów różni się dość istotnie. Może to wynikać z normowych definicji tych wyrobów, szczególnie w odniesieniu do zawartości w wyrobie spoiwa gipsowego w przeliczeniu na zawartość CaSO4.

Gładzie gipsowe ze względu na konieczność zapewnienia łatwej obróbki i przede wszystkim szlifowania powinny zawierać mniej spoiwa gipsowego. Ponadto tynki B1 i B2 stosowane są jednowarstwowo, z obróbką powierzchni na mokro przez gąbkowanie i blichowanie, podczas gdy tynki C6 i C7 jako układy wielowarstwowe (podkład plus warstwa wykończeniowa) – obrabiane na sucho przez szlifowanie.

Zwraca też uwagę rozbieżność w grubości warstwy tynku: tynki B1 i B2 powinny być z założenia stosowane w warstwie o grubości powyżej 6 mm, tynki C6 w warstwie od 3 do 6 mm, a tylko tynki C7 w warstwie poniżej 3 mm.

Komplet wymagań technicznych dotyczących poszczególnych wyrobów przeznaczonych formalnie do wykonywania gładzi przedstawiono w tabeli.

W formulacjach wyrobów do wykonywania gładzi gipsowych stosuje się spoiwo w postaci:

  • gipsu budowlanego naturalnego,
  • gipsu budowlanego syntetycznego,
  • anhydrytu (aktywowanego dodatkiem białego cementu portlandzkiego lub siarczanu potasu),
  • mieszaniny gipsu i polimerów proszkowych.

Niezależnie od rodzaju spoiwa jego ilość w produkcie przelicza się na zawartość siarczanu wapnia, w ilości 30–60% łącznej masy. ­Stosowany jest drobno zmielony gips o wysokim stopniu czystości [4]. Jako wypełniacz stosuje się mączkę dolomitową lub wapienną. Oprócz tych składników w recepturach gładzi stosowane są dodatki modyfikujące, aktywujące (aktywatory) lub opóźniające wiązanie (inhibitory) oraz poprawiające przyczepność do podłoża i urabialność masy.

Najważniejsze parametry gładzi

Producenci materiałów przeznaczonych do wykonywania gładzi gipsowych mają różne możliwości klasyfikowania swoich wyrobów i wprowadzania ich do obrotu i stosowania w budownictwie. Dla potencjalnego odbiorcy i wykonawcy prac klasyfikacja normowa nie ma szczególnego znaczenia. Dla wykonawcy prac istotne są przede wszystkim parametry robocze, a dla inwestora – ostateczny efekt estetyczny zastosowania gładzi – równość i gładkość powierzchni.

Na podstawie doświadczeń praktycznych ze stosowaniem gładzi gipsowych można spróbować określić najważniejsze parametry gładzi, szczególnie istotne w ocenie jakości gładzi gipsowej. Są to, w kolejności procesów technologicznych, następujące aspekty: urabialność masy, konsystencja robocza, sposób rozprowadzania na podłożu, czas otwarty pracy, możliwość krycia nierówności, łatwość końcowej obróbki powierzchni, jakość uzyskanej powierzchni, kolor gładzi, zachowanie warstwy gładzi podczas malowania.

Urabialność

Jest bardzo ważnym aspektem, ponieważ sposób i łatwość wymieszania gładzi (suchej mieszanki) z wodą jest kluczowy dla całego przebiegu prac związanych z nakładaniem gładzi.

Sucha mieszanka musi się łatwo mieszać z wodą, niedopuszczalne jest tworzenie się grudek i śladów nieroztartych składników w zaczynie gipsowym. Im szybciej masa staje się jednorodna, tym lepsza jest ocena wyrobu pod tym względem. Próby praktyczne przy użyciu gładzi różnych producentów pokazują znaczne rozbieżności w sposobie i czasie uzyskania zaczynu gipsowego o oczekiwanych parametrach.

Konsystencja robocza

Optymalna konsystencja masy zależy wyłącznie od preferencji wykonawcy – jedni wolą rzadszą, inni zdecydowanie gęstszą. Producenci podają na opakowaniach zalecane proporcje mieszania materiału z wodą, przy których masa uzyskuje najlepsze właściwości zarówno robocze, jak i użytkowe.

Doświadczony gipsiarz wie też, że bardzo dobre efekty uzyskuje się przy równomiernym wsypywaniu gipsu do wody, aż do momentu przykrycia lustra wody i odczekaniu kilku minut na jego samoczynne namoknięcie. W ten sposób zapewnia się lepsze otoczenie spoiwa cząsteczkami wody i łatwiejsze wymieszanie obu składników do jednorodnej konsystencji roboczej.

Sposób rozprowadzania

Jest to parametr, który odnosi się do sposobu, w jaki zachowuje się masa gipsowa podczas nakładania na podłoże. Łatwe nakładanie, a przede wszystkim rozprowadzanie po podłożu (niezależnie od tego, czy zagruntowanym, czy nie) i wygładzanie jest cenione przez wykonawców. Masa nie może podczas tych czynności wałkować się, zrywać ani mazać, utrudnia to prace i wydłuża czas uzyskania właściwej powierzchni.

Ważną sprawą jest też zachowywanie przez nakładaną gładź przyczepności nawet w bardzo cienkich warstwach i umożliwienie w ten sposób jej dalszej obróbki.

W praktyce zachowanie się masy gipsowej podczas nakładania zależy przede wszystkim od parametrów podłoża – jego równości, szorstkości oraz chłonności, dlatego szczególnie cenione są gładzie dłużej zachowujące plastyczność, charakteryzujące się wysoką retencją wody w zaczynie (fot. 1).

Czas otwarty pracy

Jest on rozumiany jako okres, w którym po nałożeniu masy na podłoże zachowuje ona możliwość obróbki, czyli poddaje się rozprowadzaniu i wygładzaniu bez efektu zrywania i rozwarstwiania pod pacą.

W praktyce parametr ten uzależniony jest od jakości materiału, a w zasadzie jego zdolności do odpowiednio wysokiej retencji wody w zaczynie, niezbędnej do całkowitej hydratacji spoiwa. Dłuższy czas, w którym masa zachowuje parametry robocze, to większa możliwość poprawek i korekt uzyskanej powierzchni oraz łatwiejsze i wygodniejsze wyprowadzanie płaszczyzn.

Możliwość krycia nierówności

Pośrednio powiązana jest ze sposobem rozprowadzania na podłożu. Najpierw powinno się niwelować większe nierówności podłoża (większe niż dopuszczalna maksymalna grubość warstwy podawana przez producenta), np. ubytki w tynku, otwory po kołkach itp.

Konsystencja masy użytej do tego celu powinna być zatem gęstsza niż w przypadku wykonywania gładzi. Dopiero po utwardzeniu masy w miejscach lokalnych napraw powinno się kontynuować prace na całej powierzchni.

W praktyce, z uwagi na czas pracy, wykonawcy wolą materiały, które po pierwsze dają możliwość zastosowania jednorazowo ­grubszej warstwy, a po drugie nie wykazują tendencji do wypływania (bezpośrednio po nałożeniu) ani „wciągania” (podczas wysychania) w miejscach, gdzie zastosowana jest grubsza warstwa.

Zdecydowana większość wyrobów na rynku przeznaczona jest do stosowania w warstwie o grubości do 2–3 mm. Zdarzają się wyroby o zalecanej grubości stosowania 5 mm, a wyjątkowo również takie, których warstwa ma grubość od 1 do 10 mm.

Końcowa obróbka powierzchni

Obejmuje czynności mające na celu nadanie powierzchni ostatecznego wyglądu i gładkości. Obecnie na rynku dostępne są wyroby przeznaczone zarówno do obróbki na sucho przez szlifowanie, jak i do obróbki na mokro przez zwilżenie wodą i dodatkowe wygładzenie powierzchni jeszcze przed jej całkowitym utwardzeniem.

Szlifowanie jest uciążliwe dla wykonawcy z uwagi na pracochłonność tego procesu i powstający podczas niego drażniący pył. Z tego względu twardość gładzi po utwardzeniu powinna być dobrana przez producenta optymalnie. Nie może być zbyt duża, ponieważ będzie wymagała dużego nakładu siły fizycznej, ani zbyt miękka – nie może się osypywać pod wpływem nacisku i obróbki. Najbardziej podatne na obróbkę i miękkie są gładzie ze spoiwem anhydrytowym, ponieważ przyrost ich wytrzymałości jest wolniejszy.

Praktyczne doświadczenia z użyciem wyrobów różnych producentów pokazują na spore różnice w możliwości obróbki na sucho. Niektóre gładzie bardzo mocno pylą, ale pył wykazuje tendencje do opadania, inne powodują długotrwałe unoszenie się pyłu w pomieszczeniu, a jeszcze inne zapychają oczka siatki ściernej podczas pracy.

Obróbka na mokro wymaga większych umiejętności wykonawcy i odpowiedniego rodzaju materiału. Kluczowe dla skuteczności tej metody jest przystąpienie do wygładzania powierzchni we właściwym momencie – po wstępnym związaniu, ale jeszcze przed całkowitym utwardzeniem gładzi.

Jakość materiału musi dawać pewność, że wstępnie utwardzona warstwa będzie stabilna i nie będzie się zrywała podczas dalszej obróbki. Efektem blichowania jest idealnie gładka powierzchnia, która w porównaniu z gładzią uzyskaną przez szlifowanie ma połysk, często określany efektem lustra.

Jakość uzyskanej powierzchni

Ocenia się ją wizualnie – sprawdza się gładkość i równość powierzchni. Odbioru powierzchni można dokonać podobnie jak w przypadku tynków gipsowych. Nie jest to jednak powszechna praktyka, w zdecydowanej większości przypadków ocena gładkości jest subiektywna.

Po nałożeniu i obróbce powierzchni, ale jeszcze przed malowaniem można sprawdzić powierzchnię za pomocą skupionego światła lampki, przyłożonej równolegle do powierzchni. W świetle widoczne są wówczas ewentualne niedoróbki i miejsca wymagające dodatkowej korekty.

Kolor gładzi

Jest on istotny, ponieważ ma wpływ na skuteczność krycia farby i liczbę nakładanych powłok malarskich. Praktyczne próby porównawcze pokazują duże rozbieżności w kolorze gotowych gładzi różnych producentów – śnieżnobiały, kremowy, żółtawy, a nawet jasnoszary (fot. 2).

Ciekawostką jest, że niektóre gładzie podczas wysychania wyraźnie jaśnieją i po kilku dniach od nałożenia są zdecydowanie jaśniejsze. To ważna cecha, ponieważ im jaśniejszy i bardziej równomierny kolor powierzchni, tym łatwiejsze jest jej malowanie – można wówczas zastosować farby przeznaczone do jednokrotnego malowania.

Wspomniany wcześniej efekt lustra, wynikający z uszczelnienia powierzchni przez wygładzanie jej na mokro, może powodować trudności z przyjmowaniem farby przez powierzchnię i konieczność dodatkowego, delikatnego szlifowania (zmatowienia).

Zachowanie warstwy gładzi podczas malowania

Malowanie jest ostatnim etapem prac wykończeniowych, w dużym stopniu decydującym o ostatecznym efekcie estetycznym i tym samym ocenie wykonanych prac. Z tego względu zachowanie gładzi podczas malowania jest oceniane jako bardzo istotne.

W czasie malowania nie powinno dojść do sytuacji, w których następuje rozpuszczanie powierzchni w wyniku namoczenia jej farbą, uszkodzenia powierzchni przy malowaniu pędzlem ani zawijania się warstwy gładzi podczas malowania wałkiem. Takie sytuacje powodują konieczność kłopotliwych poprawek i prób zlicowania powierzchni w miejscach ujawnienia wad.

Literatura

  1. PN-EN 13279:2009, „Spoiwa gipsowe i tynki gipsowe. Część 1. Definicje i wymagania”.
  2. EN 13279-1:2008, „Gypsum binders and gypsum plasters. Part 1: Definitions and requirements”.
  3. S. Chłądzyński „Problem gładzi gipsowych i gipsów szpachlowych (nie)rozwiązany”, „Materiały Budowlane”, nr 7/2009, s. 84.
  4. S. Chłądzyński, P. Pichniarczyk, „Tynki gipsowe – rodzaje, właściwości i trwałość”, „IZOLACJE”, nr 2/2008, s. 59–63.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Maciej Rokiel System ETICS – dokumentacja projektowa prac ociepleniowych (cz. 3)

System ETICS – dokumentacja projektowa prac ociepleniowych (cz. 3) System ETICS – dokumentacja projektowa prac ociepleniowych (cz. 3)

Artykuł jest kontynuacją artykułów opublikowanych w numerach 3/2022 i 4/2022 miesięcznika „IZOLACJE”.

Artykuł jest kontynuacją artykułów opublikowanych w numerach 3/2022 i 4/2022 miesięcznika „IZOLACJE”.

dr inż. Mariusz Garecki Wykonywanie systemów ociepleń ETICS na zawilgoconych budynkach

Wykonywanie systemów ociepleń ETICS na zawilgoconych budynkach Wykonywanie systemów ociepleń ETICS na zawilgoconych budynkach

Prowadzone od wielu lat rewitalizacje, remonty, przebudowy i rozbudowy istniejących budynków nieodłącznie powiązane są z kwestiami podniesienia ich efektywności energetycznej, oczywiście w miarę możliwości....

Prowadzone od wielu lat rewitalizacje, remonty, przebudowy i rozbudowy istniejących budynków nieodłącznie powiązane są z kwestiami podniesienia ich efektywności energetycznej, oczywiście w miarę możliwości. Dotyczy to zarówno obiektów wpisanych do rejestru zabytków, jak i tych, które znajdują się w strefach ochrony konserwatorskiej i poza nimi. Systematyczny wzrost cen nośników energii, a na przestrzeni ostatniego roku – wzrost wręcz lawinowy, będzie wymuszał na inwestorach konieczność instalacji...

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Podstawowe zagadnienia fizyki cieplnej budowli w aspekcie wymagań prawnych (cz. 1)

Podstawowe zagadnienia fizyki cieplnej budowli w aspekcie wymagań prawnych (cz. 1) Podstawowe zagadnienia fizyki cieplnej budowli w aspekcie wymagań prawnych (cz. 1)

Od wielu lat przepisy prawne związane z procesami projektowania, wznoszenia i eksploatacji budynków wymuszają takie rozwiązania technologiczne i organizacyjne, w wyniku których nowo wznoszone budynki zużywają...

Od wielu lat przepisy prawne związane z procesami projektowania, wznoszenia i eksploatacji budynków wymuszają takie rozwiązania technologiczne i organizacyjne, w wyniku których nowo wznoszone budynki zużywają w trakcie eksploatacji coraz mniej energii na ogrzewanie, wentylację i przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Zmiany maksymalnej wartości współczynnika przenikania ciepła Umax. (dawniej kmax.) wpływają na wielkość zużycia energii w trakcie eksploatacji budynków.

mgr inż. Ireneusz Stachura Jak eliminować mostki cieplne w budynku?

Jak eliminować mostki cieplne w budynku? Jak eliminować mostki cieplne w budynku?

Planując budynek, czy to mieszkalny, czy o innej funkcji (np. biurowiec, hotel, szpital), projektant tworzy konkretną bryłę, która ma spełnić szereg funkcji – wizualną, funkcjonalną, ekonomiczną w fazie...

Planując budynek, czy to mieszkalny, czy o innej funkcji (np. biurowiec, hotel, szpital), projektant tworzy konkretną bryłę, która ma spełnić szereg funkcji – wizualną, funkcjonalną, ekonomiczną w fazie realizacji i eksploatacji – i zapewnić właściwe warunki do przebywania w tym budynku ludzi.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Kształtowanie układu warstw materiałowych podłóg na stropach w budynkach

Kształtowanie układu warstw materiałowych podłóg na stropach w budynkach Kształtowanie układu warstw materiałowych podłóg na stropach w budynkach

Dobór układu warstw materiałowych podłóg na stropach w budynkach nie powinien być przypadkowy, ale oparty na szczegółowych obliczeniach i analizach w zakresie nośności i wytrzymałości, wymagań cieplno-wilgotnościowych,...

Dobór układu warstw materiałowych podłóg na stropach w budynkach nie powinien być przypadkowy, ale oparty na szczegółowych obliczeniach i analizach w zakresie nośności i wytrzymałości, wymagań cieplno-wilgotnościowych, izolacyjności akustycznej oraz ochrony przeciwpożarowej.

dr inż. Andrzej Konarzewski Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego

Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego

W Europie do opisywania konstrukcji ścian osłonowych z płyt warstwowych w obustronnej okładzinie stalowej z rdzeniem izolacyjnym można wykorzystywać zapisy podane w normie PN-EN 13830.

W Europie do opisywania konstrukcji ścian osłonowych z płyt warstwowych w obustronnej okładzinie stalowej z rdzeniem izolacyjnym można wykorzystywać zapisy podane w normie PN-EN 13830.

mgr inż. Julia Blazy, prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec, dr hab. inż. arch. Rafał Blazy prof. PK Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych

Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych

Beton to materiał o dużej wytrzymałości na ściskanie, ale około dziesięciokrotnie mniejszej wytrzymałości na rozciąganie. Ponadto charakteryzuje się kruchym pękaniem i nie pozwala na przenoszenie naprężeń...

Beton to materiał o dużej wytrzymałości na ściskanie, ale około dziesięciokrotnie mniejszej wytrzymałości na rozciąganie. Ponadto charakteryzuje się kruchym pękaniem i nie pozwala na przenoszenie naprężeń po zarysowaniu.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Tynki gipsowe w pomieszczeniach mokrych i łazienkach

Tynki gipsowe w pomieszczeniach mokrych i łazienkach Tynki gipsowe w pomieszczeniach mokrych i łazienkach

Dobór tynku wewnętrznego do pomieszczeń mokrych lub narażonych na wilgoć nie jest prosty. Takie pomieszczenia mają specjalne wymagania, a rodzaj pokrycia ścian wewnętrznych powinien uwzględniać trudne...

Dobór tynku wewnętrznego do pomieszczeń mokrych lub narażonych na wilgoć nie jest prosty. Takie pomieszczenia mają specjalne wymagania, a rodzaj pokrycia ścian wewnętrznych powinien uwzględniać trudne warunki panujące wewnątrz kuchni czy łazienki. Na szczęście technologia wychodzi inwestorom naprzeciw i efektywne położenie tynku gipsowego w mokrych i wilgotnych pomieszczeniach jest możliwe.

mgr inż. Maciej Rokiel System ETICS – skutki braku analizy dokumentacji projektowej (cz. 4)

System ETICS – skutki braku analizy dokumentacji projektowej (cz. 4) System ETICS – skutki braku analizy dokumentacji projektowej (cz. 4)

Artykuł jest kontynuacją publikacji zamieszczonych kolejno w numerach 3/2022, 4/2022 i 6/2022 miesięcznika IZOLACJE. W tej części skupimy się na tym, jak skutki braku analizy czy wręcz nieprzeczytania...

Artykuł jest kontynuacją publikacji zamieszczonych kolejno w numerach 3/2022, 4/2022 i 6/2022 miesięcznika IZOLACJE. W tej części skupimy się na tym, jak skutki braku analizy czy wręcz nieprzeczytania dokumentacji projektowej mogą wpłynąć na uszkodzenia systemu. Przez „przeczytanie” należy tu także rozumieć zapoznanie się z tekstem kart technicznych stosowanych materiałów.

dr inż. Pavel Zemene, przewodniczący Stowarzyszenia EPS w Republice Czeskiej Bezpieczeństwo pożarowe złożonych systemów izolacji cieplnej ETICS

Bezpieczeństwo pożarowe złożonych systemów izolacji cieplnej ETICS Bezpieczeństwo pożarowe złożonych systemów izolacji cieplnej ETICS

Do bezpieczeństwa pożarowego w budynkach przywiązuje się niezmiernie dużą wagę. Zagadnienie to jest ważne nie tylko ze względu na bezpieczeństwo użytkowników budynku, ale także ze względu na bezpieczną...

Do bezpieczeństwa pożarowego w budynkach przywiązuje się niezmiernie dużą wagę. Zagadnienie to jest ważne nie tylko ze względu na bezpieczeństwo użytkowników budynku, ale także ze względu na bezpieczną eksploatację budynków i ochronę mienia. W praktyce materiały i konstrukcje budowlane muszą spełniać szereg wymagań, związanych między innymi z podstawowymi wymaganiami dotyczącymi stabilności konstrukcji i jej trwałości, izolacyjności termicznej i akustycznej, a także higieny i zdrowia, czy wpływu...

mgr inż. Maciej Rokiel Jak układać płytki wielkoformatowe?

Jak układać płytki wielkoformatowe? Jak układać płytki wielkoformatowe?

Wraz ze wzrostem wielkości płytek (długości ich krawędzi) wzrastają wymogi dotyczące jakości materiałów, precyzji przygotowania podłoża oraz reżimu technologicznego wykonawstwa.

Wraz ze wzrostem wielkości płytek (długości ich krawędzi) wzrastają wymogi dotyczące jakości materiałów, precyzji przygotowania podłoża oraz reżimu technologicznego wykonawstwa.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Właściwości cieplno-wilgotnościowe materiałów budowlanych (cz. 2)

Właściwości cieplno-wilgotnościowe materiałów budowlanych (cz. 2) Właściwości cieplno-wilgotnościowe materiałów budowlanych (cz. 2)

Proces wymiany ciepła przez przegrody budowlane jest nieustalony w czasie, co wynika ze zmienności warunków klimatycznych na zewnątrz budynku oraz m.in. nierównomierności pracy urządzeń grzewczych. Opis...

Proces wymiany ciepła przez przegrody budowlane jest nieustalony w czasie, co wynika ze zmienności warunków klimatycznych na zewnątrz budynku oraz m.in. nierównomierności pracy urządzeń grzewczych. Opis matematyczny tego procesu jest bardzo złożony, dlatego w większości rozwiązań inżynierskich stosuje się uproszczony model ustalonego przepływu ciepła.

mgr inż. Jarosław Stankiewicz Zastosowanie kruszyw lekkich w warstwach izolacyjnych

Zastosowanie kruszyw lekkich w warstwach izolacyjnych Zastosowanie kruszyw lekkich w warstwach izolacyjnych

Kruszywa lekkie są materiałem znanym od starożytności. Aktualnie wyrób ten ma liczną grupę odbiorców nie tylko we współczesnym budownictwie, ale i w innych dziedzinach gospodarki. Spowodowane to jest licznymi...

Kruszywa lekkie są materiałem znanym od starożytności. Aktualnie wyrób ten ma liczną grupę odbiorców nie tylko we współczesnym budownictwie, ale i w innych dziedzinach gospodarki. Spowodowane to jest licznymi zaletami tego wyrobu, takimi jak wysoka izolacyjność cieplna, niska gęstość, niepalność i wysoka mrozoodporność, co pozwala stosować go zarówno w budownictwie, ogrodnictwie, jak i innych branżach.

dr inż. Andrzej Konarzewski, mgr Marek Skowron, mgr inż. Mateusz Skowron Przegląd metod recyklingu i utylizacji odpadowej pianki poliuretanowo‑poliizocyjanurowej powstającej przy produkcji wyrobów budowlanych

Przegląd metod recyklingu i utylizacji odpadowej pianki poliuretanowo‑poliizocyjanurowej powstającej przy produkcji wyrobów budowlanych Przegląd metod recyklingu i utylizacji odpadowej pianki poliuretanowo‑poliizocyjanurowej powstającej przy produkcji wyrobów budowlanych

W trakcie szerokiej i różnorodnej produkcji wyrobów budowlanych ze sztywnej pianki poliuretanowo/poliizocyjanurowej powstaje stosunkowo duża ilość odpadów, które muszą zostać usunięte. Jak przeprowadzić...

W trakcie szerokiej i różnorodnej produkcji wyrobów budowlanych ze sztywnej pianki poliuretanowo/poliizocyjanurowej powstaje stosunkowo duża ilość odpadów, które muszą zostać usunięte. Jak przeprowadzić recykling odpadów z pianki?

Joanna Szot Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych

Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych

Strop dzieli budynek na kondygnacje. Jednak to nie jedyne jego zadanie. Ponadto ten poziomy element konstrukcyjny usztywnia konstrukcję domu i przenosi obciążenia. Musi także stanowić barierę dla dźwięków...

Strop dzieli budynek na kondygnacje. Jednak to nie jedyne jego zadanie. Ponadto ten poziomy element konstrukcyjny usztywnia konstrukcję domu i przenosi obciążenia. Musi także stanowić barierę dla dźwięków i ciepła.

P.P.H.U. EURO-MIX sp. z o.o. EURO-MIX – zaprawy klejące w systemach ociepleń

EURO-MIX – zaprawy klejące w systemach ociepleń EURO-MIX – zaprawy klejące w systemach ociepleń

EURO-MIX to producent chemii budowlanej. W asortymencie firmy znajduje się obecnie ponad 30 produktów, m.in. kleje, tynki, zaprawy, szpachlówki, gładzie, system ocieplania ścian na wełnie i na styropianie....

EURO-MIX to producent chemii budowlanej. W asortymencie firmy znajduje się obecnie ponad 30 produktów, m.in. kleje, tynki, zaprawy, szpachlówki, gładzie, system ocieplania ścian na wełnie i na styropianie. Zaprawy klejące EURO-MIX przeznaczone są do przyklejania wełny lub styropianu do podłoża z cegieł ceramicznych, betonu, tynków cementowych i cementowo­-wapiennych, gładzi cementowej, styropianu i wełny mineralnej w temperaturze od 5 do 25°C.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3) Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika...

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika przenikania ciepła Uc(max) [W/(m2·K)] dla przegród zewnętrznych oraz wartości granicznych wskaźnika zapotrzebowania na energię pierwotną EP [kWh/(m2·rok)] dla całego budynku. Jednak w rozporządzeniu nie sformułowano wymagań w zakresie ograniczenia strat ciepła przez złącza przegród zewnętrznych...

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Zastosowanie keramzytu w remontowanych stropach i podłogach na gruncie

Zastosowanie keramzytu w remontowanych stropach i podłogach na gruncie Zastosowanie keramzytu w remontowanych stropach i podłogach na gruncie

Są sytuacje i miejsca w budynku, w których nie da się zastosować termoizolacji w postaci wełny mineralnej lub styropianu. Wówczas w rozwiązaniach występują inne, alternatywne materiały, które nadają się...

Są sytuacje i miejsca w budynku, w których nie da się zastosować termoizolacji w postaci wełny mineralnej lub styropianu. Wówczas w rozwiązaniach występują inne, alternatywne materiały, które nadają się również do standardowych rozwiązań. Najczęściej ma to miejsce właśnie w przypadkach, w których zastosowanie styropianu i wełny się nie sprawdzi. Takim materiałem, który może w pewnych miejscach zastąpić wiodące materiały termoizolacyjne, jest keramzyt. Ten materiał ma wiele właściwości, które powodują,...

Sebastian Malinowski Kleje żelowe do płytek – właściwości i zastosowanie

Kleje żelowe do płytek – właściwości i zastosowanie Kleje żelowe do płytek – właściwości i zastosowanie

Kleje żelowe do płytek cieszą się coraz większą popularnością. Produkty te mają świetne parametry techniczne, umożliwiają szybki montaż wszelkiego rodzaju okładzin ceramicznych na powierzchni podłóg oraz...

Kleje żelowe do płytek cieszą się coraz większą popularnością. Produkty te mają świetne parametry techniczne, umożliwiają szybki montaż wszelkiego rodzaju okładzin ceramicznych na powierzchni podłóg oraz ścian.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Projektowanie cieplne przegród stykających się z gruntem

Projektowanie cieplne przegród stykających się z gruntem Projektowanie cieplne przegród stykających się z gruntem

Dla przegród stykających się z gruntem straty ciepła przez przenikanie należą do trudniejszych w obliczeniu. Strumienie cieplne wypływające z ogrzewanego wnętrza mają swój udział w kształtowaniu rozkładu...

Dla przegród stykających się z gruntem straty ciepła przez przenikanie należą do trudniejszych w obliczeniu. Strumienie cieplne wypływające z ogrzewanego wnętrza mają swój udział w kształtowaniu rozkładu temperatur w gruncie pod budynkiem i jego otoczeniu.

Jacek Sawicki, konsultacja dr inż. Szczepan Marczyński – Clematis Źródło Dobrych Pnączy, prof. Jacek Borowski Roślinne izolacje elewacji

Roślinne izolacje elewacji Roślinne izolacje elewacji

Naturalna zieleń na elewacjach obecna jest od dawna. W formie pnączy pokrywa fasady wielu średniowiecznych budowli, wspina się po murach secesyjnych kamienic, nierzadko zdobi frontony XX-wiecznych budynków...

Naturalna zieleń na elewacjach obecna jest od dawna. W formie pnączy pokrywa fasady wielu średniowiecznych budowli, wspina się po murach secesyjnych kamienic, nierzadko zdobi frontony XX-wiecznych budynków jednorodzinnych czy współczesnych, nowoczesnych obiektów budowlanych, jej istnienie wnosi wyjątkowe zalety estetyczne i użytkowe.

mgr inż. Wojciech Rogala Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych

Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych

Ściany z elementów silikatowych w ciągu ostatnich 20 lat znacznie zyskały na popularności [1]. Stanowią obecnie większość przegród akustycznych w budynkach wielorodzinnych, gdzie z uwagi na wiele źródeł...

Ściany z elementów silikatowych w ciągu ostatnich 20 lat znacznie zyskały na popularności [1]. Stanowią obecnie większość przegród akustycznych w budynkach wielorodzinnych, gdzie z uwagi na wiele źródeł hałasu izolacyjność akustyczna stanowi jeden z głównych czynników wpływających na komfort.

LERG SA Poliole poliestrowe Rigidol®

Poliole poliestrowe Rigidol® Poliole poliestrowe Rigidol®

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu...

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu biznesów. Obecnie marki, które chcą odnieść sukces, powinny oferować swoim odbiorcom zdecydowanie więcej niż tylko produkt czy usługę wysokiej jakości.

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Prefabrykacja w budownictwie

Prefabrykacja w budownictwie Prefabrykacja w budownictwie

Prefabrykacja w projektowaniu i realizacji budynków jest bardzo nośnym tematem, co przekłada się na duże zainteresowanie wśród projektantów i inwestorów tą tematyką. Obecnie wzrasta realizacja budynków...

Prefabrykacja w projektowaniu i realizacji budynków jest bardzo nośnym tematem, co przekłada się na duże zainteresowanie wśród projektantów i inwestorów tą tematyką. Obecnie wzrasta realizacja budynków z prefabrykatów. Można wśród nich wyróżnić realizacje realizowane przy zastosowaniu elementów prefabrykowanych stosowanych od lat oraz takich, które zostały wyprodukowane na specjalne zamówienie do zrealizowania jednego obiektu.

Wybrane dla Ciebie

Odkryj trendy projektowania elewacji »

Odkryj trendy projektowania elewacji » Odkryj trendy projektowania elewacji »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec » Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »  Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych » Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny » Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.