„Dach płaski" i „wiatroizolacja", czyli o potrzebie społecznej dyskusji na temat „Słownika dekarskiego"

„Flat roof” and „wind insulation”, i.e. a few remarks on the need for a social discussion about the „Roofing dictionary”
Dow Polska

Podczas targów Budma 2012 przedstawiciele Międzynarodowej Federacji Dekarskiej (IFD) przekazali Polskiemu Stowarzyszeniu Dekarzy (PSD) „Reguły dekarskie”, które mają być podstawą do stworzenia analogicznych wytycznych w Polsce. Spisanie takich zasad wymaga jednak dostosowania reguł IFD do polskiej nomenklatury oraz ujednolicenia i sprecyzowania słownictwa dekarskiego. W tym celu opracowano „Słownik dekarski”.

Przygotowaniem „Słownika dekarskiego” zajął się zespół złożony m.in. z przedstawicieli dwóch firm sponsorujących PSD. W jego skład weszli: Stefan Wiluś z ramienia Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy, Przemysław Spych z firmy Monier Braas oraz Krzysztof Patoka z firmy Marma Polskie Folie.
W zespole, który weryfikował terminy związane z dekarstwem, zdawano sobie sprawę z tego, że język jest tworem żywym i zmiennym. Postanowiono więc stworzone opracowanie poddać społecznej dyskusji. O jej celowości świadczą liczne terminy, które nadal nie są precyzyjnie zdefiniowane, np.: „dach płaski” czy „wiatroizolacja”.

Słownictwo dekarskie

Język techniczny niezależnie od dziedziny, którą opisuje, ma swoje wymagania i charakterystyczne dla niego cechy. Jego precyzja zależy od precyzji poszczególnych wyrażeń, dlatego terminy techniczne powinny być jednoznacznie zdefiniowane i spisane. Dotyczy to szczególnie polskiego dekarstwa, które odradza się po okresie stagnacji w czasach PRL-u i wymaga rewizji nazewnictwa. Tym bardziej że obecnie wiedza o dachach i ich wykonywaniu stała się bardzo potrzebna, m.in. z powodu zaostrzenia wymagań dotyczących energooszczędności budynków.

Polskie słownictwo dekarskie jest obszernym zbiorem nazw powstałych w czasie długiej historii kształtowania się polskiego budownictwa. Nowe technologie dachowe, które dotarły do nas po 1989 r., spowodowały jednak wprowadzenie nowych terminów lub zmianę znaczenia dawnych. Wiadomo, że stworzenie takiego nowego zasobu słów wymaga czasu. Po ponaddwudziestoletnim okresie prób i przymiarek możemy już pokusić się o zebranie i ukształtowanie takiego zbioru nazw i terminów, który pozwoli dekarzom i inżynierom budowlanym na precyzyjne porozumiewanie się.

Dach płaski, czyli jaki?

To, jaką konstrukcję można zaliczyć do kategorii dachu płaskiego, jest ważnym problemem technicznym i prawnym, a mimo to ów związek wyrazowy „dach płaski” wciąż nie określa tego typu dachu w sposób ścisły.
W jednym ze starszych „Słowników języka polskiego” [1] można znaleźć takie hasła:

„płaski – niewypukły i niewklęsły, niemający wyniosłości i wgłębień; stanowiący płaszczyznę, równy”;
„płaski dach – dach poziomy lub prawie poziomy, nachylony pod kątem bardzo rozwartym”.

Jeden z najnowszych słowników języka polskiego [2] zawiera definicję słowa „płaski” (która brzmi tak samo, jak w cytowanym przykładzie), ale nie podaje znaczenia tego wyrazu jako określenia dachu.

Główne wady polskich dachów (cz. 1)

Jak prawidłowo zamontować kosz dachowy?

Stan techniczny dachów zielonych wykonywanych w budynkach w Polsce – wyniki badania sondażowego

Metoda podwójnego pomiaru dachówek

Jak projektować i wykonywać gzymsy?

Definicja połączenia wyrazowego „płaski dach” ze „Słownika języka polskiego” [1] wymaga komentarza. A mianowicie z technicznego punktu widzenia sformułowanie „pod kątem bardzo rozwartym” oznacza dach dwuspadowy, zbierający wodę do środka (w zlewni). Dachy mogą być jednospadowe lub wielospadowe, czyli mieć jedną połać lub wiele z nich, które łączą się w koszach (wklęsło) lub w narożach (wypukle), niezależnie od kąta nachylenia. W sprecyzowaniu znaczenia opisywanego terminu najważniejsze jest określenie kąta. Pod jakim kątem zatem może być nachylony dach, aby można było go nazwać dachem płaskim?

Dla wielu dekarzy sprawa jest prosta: dach może być całkiem płaski (0° nachylenia) tylko na niewielkich fragmentach, na których jest to konieczne. Musi mieć spadek umożliwiający spływanie zbierającej się na nim wody, czyli mieć spływ o nachyleniu 3°. W szczególnych przypadkach dopuszczalne jest nachylenie 2°.
Te dwie wartości mają bardzo małą różnicę rzeczową, ale dla doświadczonych dekarzy oznaczają dwie różne technologie układania pokryć papowych. W wypadku kąta nachylenia 3° wystarczają dwie warstwy papy (podkładowa oraz nawierzchniowa), a w wypadku nachylenia 0–2° konieczne są już trzy warstwy (dwie podkładowe oraz nawierzchniowa). Takie wymagania podyktowane są wieloletnią praktyką dachową. W związku z tym definicja dachu płaskiego powinna brzmieć:

„dach jedno- lub wielospadowy, którego połacie nachylone są pod kątem 2–3° (3,5–5,2%)”.

Taka definicja jest korzystna dla użytkowników budynków, w których są dachy płaskie, a także dla dekarzy, ponieważ pod takim sformułowaniem kryje się wiele wymogów dotyczących projektowania dachów oraz układania pokryć.

Dach płaski w świetle norm

W UE normy są tylko wzorcem – nie są obligatoryjne (oprócz tych, które wymienione są w zarządzeniach rządowych). Mimo to wiele osób kurczowo się ich trzyma (co można uznać za pozostałość po dawnych czasach) i uważa, że za pomocą norm wszystko można określić lub zdefiniować. Niektórzy powołują się więc na definicję dachu płaskiego zawartą w normie PN-89/B-10425 [3]. Jest to stara norma dotycząca kominów, w której w dziale opisującym ich wyloty (pkt 3.3.2.1) określono dach płaski jako dach o kącie nachylenia połaci do 12°, a dach stromy – od 12°. Taki podział nie odpowiada jednak problemom charakterystycznym dla dachów płaskich i pochyłych.

Jeszcze inni próbują znaleźć zakres nachyleń odpowiadający dachom płaskim w normach określających zakres stosowania pokryć dachowych na takich dachach. Przykładowo: według normy PN-B­‑02361:1999 [4]:

  • w wypadku 1. warstwy papy asfaltowo-polimerowej przeznaczonej do jednowarstwowego krycia o gr. min. 4 mm na podłożu betonowym lub na izolacji termicznej zalecane pochylenie to 3–20%;
  • w wypadku 2. warstwy papy zgrzewalnej asfaltowej lub asfaltowo-polimerowej na podłożu betonowym lub na płycie warstwowej ze styropianu z okleiną z pap asfaltowych zalecane pochylenie to 3–20%.

Warto przypomnieć, że 3% to 1,72°, a 20% to 11,32°.
Podane nachylenia należy traktować jako graniczne, czyli ekstremalne. Poza tym trzeba wziąć pod uwagę, że norma ta jest już nieaktualna. Według obecnych kryteriów wymienione pokrycia można układać na wyższych pochyleniach, jeśli odpowiednio się je zamocuje. Najważniejsze jest jednak to, że normy są ściśle ukierunkowane tematycznie i zawarte w nich dane dotyczą tylko omawianego tematu. Przenoszenie różnych wartości określonych w takim dokumencie na zagadnienia, których bezpośrednio on nie dotyczy, jest niewłaściwe i może być niebezpieczne, ponieważ prowadzi do błędów budowlanych.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 6/2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »


Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? ZOBACZ »


Poznaj sposoby izolacji dachu płaskiego »

Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

Jaki materiał zastosować na dachu płaskim, zielonym, odwróconym, a jak na dachu pokrytym wcześniej papą termozgrzewalną?
czytaj dalej »

W przypadku budynków istniejących należy dokładnie sprawdzić jakość... czytaj dalej »

Uzyskaj tytuł mgr. inż. i uprawnienia budowlane!


Wiedza i umiejętności praktyczne zdobyte podczas studiów drugiego stopnia... ZOBACZ »


Jak zabezpieczyć budynek przed drganiami?

Skuteczna ochrona przed wilgocią »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej » W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacji instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Czym ocieplić piwnicę lub garaż?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Izolacja stropów nad garażami podziemnymi musi spełniać wysokie wymagania akustyczne, cieplne i przeciwpożarowe... czytaj dalej »

Malowanie kafli krok po kroku »


Malowanie kafli to wciąż mało popularny sposób zmiany wystroju wnętrza... ZOBACZ »


Co warto wiedzieć o systemach natryskowych?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Budynek ocieplony pianką jest szczelny akustycznie a przede wszystkim...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Elewacja, która wygląda jak drewno, marmur czy kamień »

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

Ładna fasada stanowi wizerunek budynku. Estetyczny wygląd elewacji często...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
7/8/2020

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tarasy wentylowane
  • - Zastosowanie kruszyw lekkich
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.