Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Badanie płyt warstwowych w zakresie reakcji na ogień

Testing sandwich panels against their response to fire
Badanie płyt warstwowych w zakresie reakcji na ogień
Badanie płyt warstwowych w zakresie reakcji na ogień
Paneltech

W sensie formalnym o bezpieczeństwie pożarowym decyduje związek między wymaganiami przepisów a klasyfikacją ogniową zastosowanych wyrobów. Oznacza to, że jeżeli zastosowano wyroby o wymaganej klasyfikacji ogniowej, zapewniono w ten sposób wymagany przepisami poziom bezpieczeństwa pożarowego.

Klasyfikacja ogniowa jest zawsze związana z przyjętą metodą, tzn. z określonym poziomem i ze sposobem oddziaływania.

Oddziaływanie źródeł ognia na ściany

Potrzebujesz więcej TREŚCI?

Odbierz TUTAJ
IZO-newsletter »

Można wyodrębnić następujące oddziaływania źródeł ognia:

 • na ściany wewnątrz pomieszczenia: ściany działowe i stronę wewnętrzną ścian zewnętrznych (mamy wówczas do czynienia z pożarem wewnętrznym),
 • na zewnętrzną stronę ścian zewnętrznych (fasady) z uwzględnieniem oddziaływania:
  – od wewnątrz pomieszczenia,
  – od wewnątrz pomieszczenia i od płomieni wychodzących przez okno,
  – od małego pożaru zewnętrznego obok budynku (np. płonącego lepiku podczas robót dekarskich, pożaru śmieci, pożaru blisko zaparkowanego samochodu, pożaru drzewa i krzaków),
  – od budynku sąsiedniego.

W pierwszym wypadku (ścian wewnątrz pomieszczenia) stosuje się badania reakcji na ogień z określeniem klasyfikacji według normy PN-EN 13501-1+A1:2010 [1]. W drugim wypadku natomiast (zewnętrznej strony ścian zewnętrznych) do określania właściwości ścian ogniowych z materiałów palnych lub z udziałem tych materiałów stosuje się w Polsce metodę rozprzestrzeniania ognia (PN-90/B­‑02867 [2]).

Zobacz także: Płyty warstwowe w okładzinach z blachy – jak kreować elewację budynku

ABSTRAKT

W artykule przedstawiono wymagania w zakresie reakcji na ogień ścian z płyt warstwowych oraz zasady badań reakcji na ogień płyt warstwowych z uwzględnieniem reguł rozszerzania wyników badań według normy PN-EN 14509:2010.

The article presents requirements concerning the response to fire of walls made of sandwich panels, as well as the rules of conducting tests of sandwich panels’ response to fire, taking into account the rules of extending test results in accordance with the PN-EN 14509:2010 standard. 

Jest to metoda tzw. skali średniej (pośrednia między badaniami w skali laboratoryjnej a metodami skali pełnej), odpowiadająca scenariuszowi pożaru przy ścianie. W metodzie tej określa się rozprzestrzenianie ognia oraz możliwość występowania płonących kropli i odpadów stałych.

Ściany wykonane wyłącznie z materiałów niepalnych klasyfikowane są bez badań jako nierozprzestrzeniające ognia. Jest to jak dotychczas jedyna znormalizowana metoda badań fasad z uwagi na bezpieczeństwo pożarowe. Jest ona stosowana w Polsce od 20 lat.

Wymagania ogniowe wobec ścian z płyt warstwowych

Wymagania ogniowe zawarte są w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [3]:

§ 216.2 „Elementy budynku, o których mowa w ust. 1 (stropy, ściany zewnętrzne, ściany wewnętrzne, przekrycie dachu – przyp. autora) powinny być nierozprzestrzeniające ognia.

Dopuszcza się zastosowanie słabo rozprzestrzeniających ogień:

 • jednej kondygnacji nadziemnej ZL IV i PM o maksymalnej gęstości obciążenia ogniowego strefy pożarowej do 500 MJ/m²,
 • ścian zewnętrznych i wewnętrznych przekrycia dachu w budynku PM niskim o maksymalnej gęstości obciążenia ogniowego strefy pożarowej do 1000 MJ/m²,
 • ścian zewnętrznych w budynku niskim ZL IV”.

W budynkach PM dopuszcza się stosowanie ścian zewnętrznych klasy D z rdzeniem klasy E z uwagi na reakcję na ogień, jeżeli okładzina wewnętrzna jest niepalna, a ściana jest nierozprzestrzeniająca ognia przy działaniu ognia od strony elewacji (ust. 3). Dopuszcza się także stosowanie ścian wewnętrznych klasy D z uwagi na reakcję na ogień (ust. 4).

Warto przeczytać: Właściwości akustyczne płyt warstwowych

Relacje między klasami reakcji na ogień a rozprzestrzenianiem ognia (dotyczy ścian działowych i wewnętrznej strony ścian zewnętrznych) podano w załączniku 3 do rozporządzenia w sprawie warunków technicznych [3].

Zasady badań płyt warstwowych w zakresie reakcji na ogień

ZOBACZ TAKŻE
Jak obniżyć koszty ogrzewania budynku?
Jak obniżyć koszty ogrzewania budynku?
Pobierz ZA DAMO PDF!

Związek klas reakcji na ogień z sytuacją pożarową przedstawiono w tabeli 1.

Zasady badań podano w załączniku C normy PN-EN 14509:2010 [4].
Wymiary próbek do badań według normy PN-EN 13823:2010 [5] (jest to podstawowa norma do badań reakcji na ogień wyrobów klas A2, B, C i D) to:

 • krótkie skrzydło – wymiar płyty warstwowej: (495 ±5) mm×1,5 m ±5 mm,
 • długie skrzydło – wymiary płyty warstwowej:
  a) (200 + D ±5) mm×1,5 m ±5 mm,
  b) (795 ±5) mm×1,5 m ±5 mm;
   (a + b) (1000 + D)+0–5 mm,

  gdzie:
  D – grubość płyty warstwowej.

Na rys. przedstawiono schemat tych wymiarów.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 6/2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Dobierz najlepszy materiał termoizolacyjny. Sprawdź »


Ocieplenie powinno być trwałe i odporne na niekorzystne oddziaływanie czynników atmosferycznych... ZOBACZ »


Jak ochronić przed wodą podpiwniczenia i fundamenty?

Wykańczasz dom i potrzebne Ci wysokiej jakości materiały?

W przypadku aplikacji na podłożach wykazujących mikropęknięcia, przy wykonywaniu izolacji wodoszczelnej wanien...
czytaj dalej »

Dopasuj rozwiązanie do Twoich potrzeb i rodzaju wykonywach prac... czytaj dalej »

Hydroizolacja fundamentów - co musisz wiedzieć »

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Uszczelnianie dachu - to warto wiedzieć »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Przeczytaj, zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego materiału. czytaj dalej » Wszystkie znane obecnie źródła energii, poza energią geotermalną i atomową, są pośrednio efektem działania promieniowania słonecznego... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak przyspieszyć prace budowlane?

Zobacz, jak możesz zaoszczędzić czas (i pieniądze). Uzyskaj bezpłatną wycenę materiałów w 48 godzin!  czytaj dalej »


Alternatywa dla tradycyjnych materiałów izolacyjnych »

Gdzie stosować izolację polimocznikową?

Powłoka ta stanowi elastyczne, trudnościeralne pokrycie posadzek betonowych szczególnie polecane do...
czytaj dalej »

Być może wciąż zastanawiasz się czy Twoja firma powinna zainwestować w posadzki epoksydowe? Jeśli szukasz odpowiedniego materiału na podłogę w hali produkcyjnej... czytaj dalej »


Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »


W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest... ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
6/2019

Aktualny numer:

Izolacje 6/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Problemy eksploatacyjne tynków wewnętrznych
 • - Warunki techniczne robót murarskich
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.