Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Zmiany klimatyczne a wymagania izolacyjności cieplnej

Climate changes vs thermal insulation requirements
www.sxc.hu

Osiem z ostatnich dziesięciu lat było najcieplejszych spośród wszystkich dotychczas zmierzonych, czyli od 1817 r. Prowadzone są badania i prace analityczne mające ustalić przyczyny tego ocieplenia. Za najbardziej prawdopodobne uznaje się, że są nimi działalność człowieka i antropogeniczne zanieczyszczenie środowiska, w tym emisja gazów cieplarnianych.

Prace nad przyczynami i skutkami zmian klimatycznych prowadzone są od ponad dwóch dekad (od 1988 r.) przez społeczność międzynarodową pod auspicjami Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) oraz Programu Środowiska Narodów Zjednoczonych (UNEP) w ramach Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatycznych (IPCC).

Działalność IPPC

IPCC zajmuje się monitoringiem publikacji naukowych i syntezą wiedzy dotyczącej zmian klimatu, konsekwencji tych zmian, adaptacji do nich i możliwości przeciwdziałania ich skutkom. Wśród ekspertów IPCC są również polscy naukowcy: profesorowie Zbigniew Kundzewicz, Zdzisław Kaczmarek, Mirosław Miętus i Piotr Tryjanowski. W 2007 r. zespół IPCC wspólnie z Alem Gore’em (byłym wiceprezydentem USA) otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla za badania nad klimatem i konsekwencjami jego zmian.

WARTO WIEDZIEĆ
Konferencja izolacje
Artykuł prezentowany na Konferencji IZOLACJE 2012

W nieregularnych kilkuletnich odstępach IPPC publikuje zbiorcze raporty ze swoich prac. Ostatni raport (nr 4 [1]) został opublikowany w 2007 r. Obecnie trwają prace nad 5. raportem, które mają się zakończyć w latach 2013–2014 r.

W dotychczasowych raportach można zauważyć proces zmiany wniosków polegający na podkreślaniu coraz większego negatywnego wpływu człowieka na środowisko. W pierwszym raporcie pisano „o niewielkim świadectwie odróżnialnego wpływu człowieka na klimat”. W ostatnim można znaleźć informację, że „większość zaobserwowanego wzrostu średniej temperatury globalnej od połowy XX w. jest bardzo prawdopodobnie (ponad 90%) spowodowana wywołanym przez człowieka wzrostem stężenia gazów cieplarnianych”.

Lata testowe w obliczeniach energetycznych

W symulacjach energetycznych od lat wykorzystuje się uśrednione parametry klimatyczne, takie jak: promieniowanie słoneczne (bezpośrednie i rozproszone), temperaturę powietrza zewnętrznego, wilgotność, prędkość wiatru i jego kierunek. Przy czym uśrednienie może mieć różne kroki czasowe (np. godzinę, miesiąc), z reguły dostosowane do algorytmu obliczeniowego.

Istotnym zagadnieniem w obliczeniach energetycznych jest reprezentatywność danych klimatycznych. Dąży się do tego, by dane do obliczeń były jak najbliższe typowym przebiegom zmienności parametrów klimatycznych. Określenie wiarygodnego roku referencyjnego wymaga danych z przynajmniej 30-letnimi ciągami pomiarów tych parametrów. Typowy rok meteorologiczny do obliczeń energetycznych ISO został opracowany przez International Organization for Standardization i zaakceptowany przez CEN jako norma EN ISO 15927-4:2005 [2].


Jesteś pracownikiem firmy budowlanej albo projektantem/ architektem? Specjalizujesz się w dziedzinie izolacji lub studiujesz budownictwo? Jeśli jesteś związany z szeroko pojętą branżą izolacyjną lub budowlaną, możesz łatwo zyskać dostęp do fachowych artykułów i najnowszych informacji. Zamów bezpłatny newsletter serwisu www.izolacje.com.pl.


Roczny ciąg danych pogodowych do obliczeń energetycznych tworzony jest na podstawie 12 mies. wybranych z okresu min. 10 lat obserwacji meteorologicznych danej lokalizacji. Rekomenduje się trzydziestoletni ciąg pomiarów. Wyboru miesiąca dokonuje się przez wyznaczenie z wielolecia 3 mies., dla których suma statystyk Finkelsteina-Schafera natężenia całkowitego promieniowania słonecznego, temperatury termometru suchego i wilgotności względnej jest najmniejsza. Spośród tych 3 mies. jako najlepszy wybiera się ten, w którym odchylenie średniej prędkości wiatru od miesięcznej średniej wieloletniej jest najmniejsze. Wiele krajów do dzisiaj nie ma odpowiednich ciągów danych pomiarowych. Wyjściem z tej sytuacji są pseudolosowe generatory wzajemnie powiązanych parametrów klimatycznych. W Polsce takie generatory zostały opracowane w latach 90. przez Aleksandra D. Panka [3] i Piotra Narowskiego [4]. Za granicą najczęściej do tego celu używany był program ­MeteoNorm.

W obecnej sytuacji wymienione generatory mogą być wykorzystane do symulacji przyszłego klimatu, który ukształtuje się w wyniku zmian klimatycznych. W tym celu w kilku ośrodkach naukowych odtwarza się lokalne typowe przebiegi parametrów klimatycznych na podstawie wyników obliczeń uzyskanych z ogólnych globalnych modeli cyrkulacji atmosferyczno-oceanicznych (AOGCM).

W dalszej części pracy na potrzeby obliczeń wykorzystano typowe lata meteorologiczne zamieszczone na stronie Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Założono, że w wyniku zmian klimatycznych wzrośnie temperatura powietrza zewnętrznego odpowiednio średniorocznie o 2 i 4°C w stosunku do temperatury aktualnej. Podstawą tego założenia jest niezmienność promieniowania słonecznego docierającego do granicy atmosfery (stała słoneczna w ciągu ostatnich kilkuset lat nie ulegała istotnym zmianom). Energia kumulowana w atmosferze i ziemi odpowiada za wzrost temperatury, co wobec braku danych dotyczących przyszłego zachmurzenia powoduje, że przyszły klimat (w 2060 r.) będzie charakteryzował się podobnymi wartościami promieniowania bezpośredniego i ­rozproszonego oraz odpowiednio przesuniętymi o 2–4°C wartościami temperatury powietrza zewnętrznego. Oczywiście jest to założenie upraszczające, które powinno zostać sprawdzone z wykorzystaniem symulatorów klimatu pracujących na danych zagregowanych podawanych w raportach IPCC [1].

Eksperyment obliczeniowy

Z prezentowanego eksperymentu obliczeniowego płyną łatwe do przewidzenia wnioski – zwiększenie zapotrzebowania na chłodzenie i zmniejszenie zapotrzebowania na ogrzewanie. Znacznie ciekawsze są jednak rozważania dotyczące kosztów i konsekwencje wynikające z tych obliczeń dla przyszłych wymagań energetycznych, którym mają odpowiadać budynki. Jest to obecnie szczególnie ważne, gdyż w związku z koniecznością wdrażania tzw. Recastu, czyli dyrektywy 2010/31/UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków [5], nowe wymagania mają być określane za pomocą metodyki kosztu optymalnego.

Wzrastać będą ceny energii i struktura jej zużycia. Będziemy zużywać mniej energii na ogrzewanie, a więcej na chłodzenie. Jeśli w wyniku zmian klimatu wewnętrzne warunki cieplne ukształtują się tak, że budynki mieszkalne będą wymagały chłodzenia, to powinno mieć to wpływ na formułowanie wymagań energetycznych.

Rozpatrzony został horyzont czasowy równy cyklowi życia budynku. W odniesieniu do budynków mieszkalnych jest to ok. 50 lat. Z rys. 1 wynika, że ok. 2050 r. możemy się spodziewać wzrostu temperatury globalnej o 2°C.

Obliczenia wykonano w odniesieniu do domu jednorodzinnego zaprojektowanego jako dom wolno stojący, niepodpiwniczony, parterowy z poddaszem użytkowym, o powierzchni użytkowej 104 m² i kubaturze 406 m³. Projekt przewiduje wykonanie domu w technologii murowanej z bloczków silikatowych ocieplonych styropianem lub wełną mineralną o różnej grubości, różnie ogrzewanego.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 6/2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Przeglądaj materiały budowlane w okazyjnych cenach!


Panele warstwowe są dostępne w różnych kolorach, grubościach izolacji i mogą być produkowane w oparciu o indywidualne wymagania dotyczące długości. ZOBACZ »


Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Jakie są rodzaje płyt warstwowych?

Chcesz wziąć udział w międzynarodowych targach izolacji?

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

"Organizujemy wyjazd na targi izoloacji IEX w formie wystawcy i zwiedzającego!" czytaj dalej »

Pierwszy krok do pozbycia się wilgoci »


Walka z pojawiającą się wilgocią na ścianach powinna zacząć się od... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Balkony i tarasy - jaką technologię wykonania wybrać?

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Bardzo istotne jest odpowiednie wykończenie okapu tarasu czy balkonu... czytaj dalej »

Ten system gwarantuje doskonałą izolację termiczną i akustyczną »


Innowacyjny system o wyjątkowym i ekskluzywnym wyglądzie, który poprawia współczesne przestrzenie mieszkalne. ZOBACZ »


Doskonała alternatywna dla tradycyjnych izolacji »

Wibroizolacja i wibroakustyka - co warto wiedzieć?

Dzięki swoim właściwościom – m.in. wysokiej odporności na ściskanie, wodoszczelności, paroszczelności... czytaj dalej » To jedyna dostępna na polskim rynku ściana dwuwarstwowa, w której obie warstwy – mur i ocieplenie, wykonane są z tego samego materiału... czytaj dalej »

Zatrzymaj ciepło i ochroń dom przed zimnem »


Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji balkonów?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » Tradycyjne systemy balkonowe sprawdzają się tylko i wyłącznie wtedy, kiedy wykonawstwo jest na najwyższym poziomie... czytaj dalej »

Naprawa balkonów i tarasów - czego użyć?


Balkony, tarasy, loggie i schody są elementami obiektów budowlanych stale narażonymi na niszczące czynniki środowiska... ZOBACZ »


Trwałe mocowanie izolacji - czego użyć?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Które parametry gwarantują stabilność układu ociepleniowego i przeciwdziałają drganiom wywołanym przez siły ssące wiatru?
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Jak zaoszczędzić dzięki kompleksowej izolacji domu?

Chcesz wziąć udział w międzynarodowych targach izolacji?

Ciepło ucieka przez dach, ściany, okna, drzwi oraz podłogi na gruncie lub piwnicę.
czytaj dalej »

"Organizujemy wyjazd na targi izoloacji IEX w formie wystawcy i zwiedzającego!" czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


dr inż. Aleksander Dariusz Panek
dr inż. Aleksander Dariusz Panek
Ukończył Politechnikę Warszawską, tytuł doktora nauk technicznych uzyskał w 1987 r. Pracuje na Wydziale Inżynierii Środowiska PW jako adiunkt. Naukowo interesuje się fizyką budowli, zagadnieniami ... więcej »
dr inż. Piotr Narowski
dr inż. Piotr Narowski
Ukończył Politechnikę Warszawską, tytuł doktora nauk technicznych uzyskał w 2001 r. Pracuje na Wydziale Inżynierii Środowiska PW jako adiunkt. Naukowo interesuje się fizyką budowli, ogrzewnictwem ... więcej »
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
2/2020

Aktualny numer:

Izolacje 2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Ludomir Duda: Warunki Techniczne muszą być zmienione
  • - Płyty fundamentowe - posadowienie i układ warstw
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.