Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Izolacje z pianki poliuretanowej a wyroby z wełny mineralnej

Zachowanie właściwości cieplnych | Unikanie mostków cieplnych | Przyleganie izolacji do ocieplanej powierzchni | Grubość izolacji i obciążenie konstrukcji

W zapewnieniu ochrony cieplnej budynku i ograniczeniu strat ciepła przez przegrodę budowlaną nie chodzi o chwilowy wynik opisany wartością współczynnika przewodzenia ciepła λ, w dodatku deklarowaną, a nie osiąganą w rzeczywistych warunkach. Właściwości materiałów izolacyjnych należy oceniać kompleksowo i rzetelnie.

Zobacz także

RAXY Sp. z o.o. Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Purinova Sp. z o.o. Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera

Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera

Wy mówicie, a my słuchamy. Wskazujecie na nudne reklamy, inżynierów w garniturach, patrzących z każdego bilbordu i na Mister Muscle Budowlanki w ogrodniczkach. To wszystko już było, a wciąż zapomina się...

Wy mówicie, a my słuchamy. Wskazujecie na nudne reklamy, inżynierów w garniturach, patrzących z każdego bilbordu i na Mister Muscle Budowlanki w ogrodniczkach. To wszystko już było, a wciąż zapomina się o kimś bardzo ważnym.

Gór-Stal Płyty termPIR® na dach i ścianę

Płyty termPIR® na dach i ścianę Płyty termPIR® na dach i ścianę

Izolacja dachu jest bardzo ważną kwestią w przypadku stawiania domu czy też innego lokalu użytkowego. Nowoczesne płyty termoizolacyjne termPIR® można stosować nie tylko przy ociepleniu stropów i dachów,...

Izolacja dachu jest bardzo ważną kwestią w przypadku stawiania domu czy też innego lokalu użytkowego. Nowoczesne płyty termoizolacyjne termPIR® można stosować nie tylko przy ociepleniu stropów i dachów, ale także przy izolacji ścian. Warto prawidłowo wykonać ocieplenie domu, aby przypadkowo nie narazić się na wysokie rachunki za ogrzewanie.

Artykuł jest komentarzem do tekstu przygotowanego przez Polski Związek Producentów i Przetwórców Izolacji Poliuretanowych PUR i PIR „SIPUR”, który ukazał się w numerze 11/12/2010 miesięcznika „IZOLACJE”. Przedstawione w nim wybiórczo dane porównawcze izolacji z pianki poliuretanowej (PUR/PIR), wełny mineralnej (MW) i styropianu (EPS) mogą wprowadzać w błąd.

Ostatecznym celem zastosowania materiałów jest ich skuteczność izolacyjna, której parametr λ jest jednym z czynników, ale nie jedynym. Równie istotne są: zachowanie właściwości cieplnych w czasie użytkowania obiektu, unikanie mostków cieplnych, w tym liniowych, oraz przyleganie izolacji do ocieplanej powierzchni.

Zachowanie właściwości cieplnych

Wyroby izolacyjne z wełny mineralnej stosowane w budownictwie nie zmieniają swoich właściwości cieplnych w czasie. Oznacza to, że parametr λ nie zmienia się w całym okresie użytkowania. Deklarowane przez producenta wartości cieplne są prawdziwe również po 20 latach użytkowania ocieplonego obiektu.

Inaczej jest w przypadku pianek PU, które swoją izolacyjność zawdzięczają głównie niskiej przewodności zawartych w niej gazów. Z każdym rokiem użytkowania ich właściwości cieplne pogarszają się, czyli wartość współczynnika przewodzenia ciepła rośnie. Ten efekt starzenia jest skutkiem wymiany gazowej z otoczeniem i zastępowaniem gazu spieniającego przez powietrze. Efekt starzenia jest szybszy w przypadku płyt o mniejszej grubości (np. 4 cm), bez szczelnych okładzin z pokryć o dużym oporze dyfuzyjnym po obu stronach płyty izolacyjnej.

Jeżeli więc dla płyt z tej samej kompozycji PU nie są deklarowane różne wartości współczynnika λ, gorsze w przypadku małych niż dużych grubości i nieco lepsze w wypadku płyt w szczelnych dwustronnych okładzinach niż płyt pokrytych otwartym dyfuzyjnie materiałem, może to znaczyć, że wbrew zapisom norm najprawdopodobniej w deklaracji został pominięty wpływ starzenia na właściwości cieplne.

CFC i HCFC, czyli freon i jego pochodne, jeszcze kilka lat temu powszechnie stosowane przy wytwarzaniu pianek PU, teraz są w Europie bezwzględnie zakazane ze względu na niszczenie warstwy ozonowej atmosfery. Z tego powodu w składzie pianek PU produkowanych w krajach Unii Europejskiej znajdują się teraz gazy spieniające o gorszych właściwościach cieplnych i często ogniowych (np. łatwopalny pentan). Z tego też powodu oferowane obecnie pianki nie mogą osiągnąć izolacyjności takiej jak kiedyś.

Przykład z badań

Instytut w Monachium przeprowadził badanie efektu starzenia na płytach PU spienionych pentanem o grubości 4 i 8 cm. Płyty o początkowych wartościach współczynnika λ na poziomie odpowiednio 0,023 W/(m·K) i 0,022 W/(m·K) były przechowywane w temperaturze pokojowej przez 15 lat i systematycznie dokonywano pomiaru ich izolacyjności cieplnej. Już po dwóch latach wartość współczynnika przewodzenia ciepła wynosiła odpowiednio: 0,025 W/(m·K) i 0,026 W/(m·K), a po kolejnych kilku zwiększyła się o kolejny miliwat, czyli w wypadku płyty o grubości 4 cm wynosiła 0,026 W/(m·K), a płyty o grubości 8 cm – 0,027 W/(m·K).

Wniosek jest następujący: zastosowanie kilku cieńszych warstw materiału z PU nie upoważnia do przyjmowania korzystniejszej wartości parametru λ, odpowiadającej pojedynczemu wyrobowi o grubości identycznej jak składanka.

Unikanie mostków cieplnych

Wełna mineralna jest stabilna wymiarowo. Oznacza to, że nawet w skrajnie zróżnicowanych warunkach temperatur i wilgotności zachowuje lub tylko nieznacznie zmienia swoje wymiary. Zapisane w normie wymaganie, odnoszące się do różnych, w tym najsurowszych warunków badania (temp. +70°C przy wilgotności względnej 95%), wynosi nie więcej niż 1%, więc jest spełniane z zapasem. Współczynnik rozszerzalności liniowej wełny praktycznie równa się 0. 

W przypadku pianek PU obowiązkowo deklarowany poziom stabilności wymiarowej może się bardzo różnić w odniesieniu do różnych wyrobów. Warto wziąć pod uwagę, że wynikające z normy wymagania, zdefiniowane dla 12 poziomów, pozwalają dla większości z nich na dość znaczne względne zmiany wymiarów. Przykładowo, w warunkach ciepłych i wilgotnych poziomy od 1 do 3 określają dopuszczalne zmiany wymiarów płyt na długości i szerokości do 5%; poziomy od 7 do 9 – zmiany na długości i szerokości nie więcej niż 2%. Tylko dla najwyższych poziomów, tj. od 10 do 12, wymaganie ustanowione jest na takim samym poziomie jak dla wełny mineralnej, czyli wynosi 1%. W rzeczywistości trudno spotkać wyroby z pianki poliuretanowej o deklarowanych najwyższych poziomach stabilności.

Rozszerzalność PU pod wpływem zmian temperatury jest znaczna i tym większa, im mniejsza gęstość płyt z tego materiału. Warto zauważyć, że bardzo szybko rośnie dla wyrobów w przedziale gęstości 40–30 kg/m i tym szybciej, im bardziej gęstość zbliża się do 30 kg. Współczynnik rozszerzalności cieplnej wynosi wtedy ca 8×10–5K–1. Tym samym zmiana długości pojedynczej płyty dachowej przy różnicach temperatur odpowiadających naszym warunkom klimatycznym może wynieść 2 cm, a nawet więcej. Tylko stosowanie płyt PU z zamkami może ograniczyć wpływ powstającego przy takiej okazji mostka termicznego, ale i tak nie wyeliminuje go całkowicie.

Przyleganie izolacji do ocieplanej powierzchni

Wykazana podatność płyt z pianki poliuretanowej na odkształcenia w zmiennych warunkach cieplnych nakłada na wykonawców obowiązek wstępnego, ale jednocześnie pewnego mocowania.

Ma to nie tylko zapobiegać mostkom termicznym, przez zmniejszenie możliwości odkształceń liniowych, lecz także zapewnić przyleganie izolacji do ocieplanej przegrody. Pozostawienie szczeliny powietrznej między izolacją i przegrodą znacząco zmniejsza izolacyjność cieplną całego elementu.

Grubość izolacji i obciążenie konstrukcji

Mniejszy ciężar nie zawsze jest zaletą. Znane są przypadki, gdy podmuch wiatru przewrócił ciężarówkę wypełnioną lekką izolacją piankową lub gdy taka izolacja została porwana przez wiatr z placu budowy lub dachu, na którym była układana.

Lekkie izolacje wymagają lepszego i niezwykle starannego mocowania, aby utrudnić bądź zmniejszyć odkształcenia, ale również przeciwstawić się sile ssania wiatru, która zwłaszcza na dużych powierzchniach dachów płaskich może osiągać znaczne wielkości.

Własności mechaniczne izolacji – które charakterystyki są ważne?

Obcas buta łatwiej zagłębi się w płytę z pianki poliuretanowej, w której pozostawi nieusuwalne odkształcenia, niż w płytę dachową z wełny mineralnej, mimo że ta ostatnia ma niższą wytrzymałość na ściskanie. Wełna ma za to świetną wytrzymałość na obciążenie siłą skupioną, czyli tzw. obciążenie punktowe (PL w kodach oznaczenia wyrobów), i włóknistą strukturę, dzięki której jest sprężysta, co umożliwia w pewnym zakresie powrót do pierwotnych kształtów po zakończeniu niekorzystnego oddziaływania.

Wytrzymałość na ściskanie (CS w kodach oznaczenia) jest charakterystyką przydatną do oceny zachowania wyrobu pod wpływem obciążenia stałego, rozłożonego równomiernie na całej powierzchni. Takim obciążeniem może być np. warstwa śniegu. Obciążenie 200 kg/m2 to zaledwie 2 kPa, obciążenie 500 kg/m2 to 5 kPa. Jaka jest więc korzyść z wytrzymałości 180 KPa charakteryzującej wyroby wykonane z pianki PU?

Typowe dla płyt dachowych z wełny mineralnej wartości CS na poziomie od 40 kPa z naddatkiem wystarczają do przeniesienia wszelkich równomiernie rozłożonych obciążeń. Natomiast przyłożony w jednym miejscu znaczny ciężar, np. elementu wyposażenia dachu lub człowieka chodzącego po tym dachu, to zupełnie inne oddziaływanie, dla którego oceny właściwiej jest posłużyć się parametrem odporności na obciążenie punktowe (PL) niż wytrzymałości na ściskanie (CS). A tu wyniki dla wełny mineralnej i pianki PU są bardziej zbliżone. Co do wytrzymałości na rozciąganie prostopadłe do powierzchni czołowych (TR w kodach oznaczenia), znowu najważniejsza jest odpowiedź na pytanie, czy potrzeba 100, 200, czym chwalą się producenci pianki PU, czy też wystarczy kilka, bo tyle wynoszą w większości wypadków siły ssania wiatru. Czy warto przepłacać za niepotrzebnie wyższe, skoro wystarczy wytrzymałość wełny?

Największym brakiem artykułu o izolacjach przygotowanego przez Polski Związek Producentów i Przetwórców Izolacji Poliuretanowych PUR i PIR SIPUR jest pominięcie właściwości ogniowych i akustycznych wyrobów oraz wpływu tych własności na charakterystykę ogniową i akustyczną całych konstrukcji lub elementów, w których wbudowane są płyty izolacyjne.

Ochrona przeciwpożarowa

Elementy wykonane z wyrobów niepalnych nigdy i w żadnych warunkach nie rozprzestrzeniają ognia. Zwiększają odporność ogniową elementów, w których są wbudowane. Są odporne na błędy wykonawcze i zmiany w elementach na etapie użytkowania budynku; dodatkowy otwór, dopływ powietrza, prace z użyciem otwartego ognia nie zagrażają jego dalszym rozwojem i pożarem. Wyroby z wełny mineralnej bez pokryć uzyskują klasyfikacje A1 lub A2-s1,d0, czyli są niepalne.

Wyroby PUR bez pokryć uzyskują klasy reakcji na ogień od E (PUR) do D (PIR). Jednak w sytuacji niezdefiniowanej granicy pomiędzy PUR i PIR trudno mieć pewność, z którym inwestor ma do czynienia i czy to, co oferowane, nie odbiega od zbadanego i sklasyfikowanego. Warto pamiętać, że na klasyfikację reakcji na ogień wyrobów z pianki PUR ma wpływ kompozycja, w tym gaz spieniający, grubość, gęstość, rodzaj i grubości okładziny/okładzin. Zakres obowiązywania klasyfikacji odnosi się do każdego z tych parametrów i wyjście poza określone ramy może ją istotnie zmienić.

W jeszcze większym stopniu odnosi się to do klasyfikacji rozwiązań i elementów budowlanych zawierających palną izolację PU (PIR/PUR). Nadużyciem jest mówienie o uzyskaniu przez piankę PUR „parametrów niepalności”. Te sprawdza się w temperaturach pożarowych, w których nawet najlepszy PIR po prostu się pali.

Konstrukcje zawierające wełnę mineralną – o ile inne komponenty mają klasy A1–B – bez badań odpowiadają określeniom „nierozprzestrzeniający ognia” i spełniają odpowiednie wymagania rozporządzenia ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (WT) [1]. Natomiast konstrukcje zawierające piankę PU w każdym wypadku muszą zostać zbadane, by udowodnić, że odpowiadają wymaganiom WT [1] (i określeniu NRO). Zakres tak uzyskanej klasyfikacji jest jednak ściśle związany z warunkami badania i konstrukcji, w tym detalami i jakością wykonania badanej próbki. Wszelkie odstępstwa materiałowe i jakościowe, np. zmiany w zamocowaniu, inne łączniki, braki lub zmiany w uszczelnieniach obwodowych, niestaranność, pozostawienie szczelin powietrznych, mogą drastycznie pogorszyć właściwości ogniowe elementu i doprowadzić do zapalenia (i spalenia) palnego materiału izolacji.

Zastąpienie w takich zbadanych konstrukcjach palnej izolacji niepalną wełną mineralną nie wymaga dodatkowego badania, a klasyfikacja jest spełniona i pewna, nawet w przypadku mniej dokładnego wykonania. Jedynie w wypadku takich elementów zawierających wełnę mineralną, których inne komponenty są palne, do potwierdzenia właściwości ogniowych całego układu potrzebne są badania.

Ochrona przed hałasem

Ogólny obowiązek ochrony przed hałasem sformułowany w Prawie budowlanym został doprecyzowany w rozporządzeniu ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki ich usytuowanie [1], oraz w rozporządzeniu ministra środowiska w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku [2].

Szczegóły zawarte są w polskich normach. Dotyczą one m.in. wymagań odnośnie do przegród budowlanych, maksymalnego dopuszczalnego poziomu hałasu w pomieszczeniach oraz drgań w budynkach. Płyty z wełny mineralnej o niejednorodnej, otwartej włóknistej strukturze i relatywnie większej masie charakteryzują się dobrą chłonnością akustyczną i dużym tłumieniem wewnętrznej energii akustycznej.

Płyty z PUR/PIR o zamkniętej strukturze, gładkich, twardych powierzchniach i małej masie (tu jest to wada) mają zdecydowanie gorszą charakterystykę akustyczną. W konsekwencji w typowych przekryciach dachów porównywalnych pod względem izolacyjności cieplnej izolacyjność akustyczna jest o 8–10 dB lepsza w wypadku przekryć ocieplonych wełną mineralną.

Różnorodności aplikacji oraz właściwości ekologiczne

Co do różnorodności aplikacji, o których była mowa w artykule przygotowanym przez Polski Związek Producentów i Przetwórców Izolacji Poliuretanowych PUR i PIR „ SIPUR”, warto podkreślić, że wszystkie izolacje wykonywane in situ wymagają dużej staranności, zwłaszcza w odniesieniu do natryskowych z PUR, dla których występuje kumulacja czynników zagrażających skuteczności izolacyjnej, od jakości uzyskanej pianki, po jej szczególne narażenie na przyspieszone starzenie. Dlatego w pewnych krajach wprowadzone są ograniczenia grubości wykonywanych w ten sposób ociepleń.

Właściwości ekologiczne wszystkich wyrobów powinny być oceniane kompleksowo, w całym cyklu ich istnienia, z uwzględnieniem wpływu na zdrowie i środowisko oraz aspektów ekonomicznych i socjalnych. Wyrywkowe informacje mogą być przedmiotem manipulacji i dezinformacji i powinny być wyjątkowo starannie przedstawiane.

Literatura

  1. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2002 r. nr 75, poz. 690 ze zm.).
  2. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku (DzU z 2007 r. nr 120, poz. 826).

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • fawot fawot, 21.06.2012r., 17:30:57 strasznie naciągane, nie zdziwiłbym się jeżeli byłby to artykuł sponsorowany (chyba że jest ale nie oficjalnie) ale jeżeli ma to być artykuł który próbuje coś wnieś do dyskusji to niestety "pudło".
  • alsen alsen, 28.06.2012r., 12:49:53 Dlaczego pudło? Nazwisko autorki mówi samo za siebie. Poza tym jest różnica między promowaniem produktu a manipulacją.
  • Andy Andy, 14.02.2013r., 12:50:48 Autorka jakoś mija się z prawdą twierdząc, że: "Deklarowane przez producenta wartości cieplne są prawdziwe również po 20 latach użytkowania ocieplonego obiektu." Teza autorki może być zbliżona do prawdy pod warunkiem zapewnienia idealnego przewietrzania warstwy wełny. Niestety ani przy ocieplaniu ścian a tym bardziej przy izolacji dachów - a szczególnie dachów płaskich lub o niewielkim kącie nachylenia następuje kumulacja wilgoci, która nie ma możliwości wyparować poprzez izolację zewnętrzną. Również kapilarne podsiąkanie wilgoci z przegród akumuluje się w wełnie tak więc oprócz pogorszenia właściwości izolacyjnej przegrody następuje jej degradacja poprzez penetrującą wilgoć jak i grzyby. Rozumiem wiarę autorki w opisywany produkt jakim jest wełna mineralna, jednak wełna wełnie nie równa to raz a po drugie polecałbym odrobinę racjonalnego rzetelnego spojrzenia na wszystkie dostępne materiały izolacyjne i rozsądne ich stosowanie w zgodzie z ich faktycznymi właściwościami. Nasz klient = użytkownik naszych budowli pragnie od nas fachowości a nie darcia szat nad wyższością poniedziałku nad środą.
  • gostek gostek, 31.03.2015r., 22:15:13 Widac ze ktos tu tylko duzo czyta a nie zna realiow i produktow oferowanych przez markety budowlane i nie tylko. welna nie zmienia swojej objetosci? Bzdura! Ostatnio znajomy opowiadal jak po 8 latach mu welna sie zmniejszyla a tak ladnie i drogo zaplacil za nia. Mysle ze piany to przyszlosc i o wiele lepsze ocieplenie poddasza ktore w niektorych przypadkach jest nawet naprawic niedociagniecia ktore pozostawil po sobie wykonawca.
  • Bolo Bolo, 12.09.2015r., 22:07:13 Gostek , pewnie u Twojego kolegi wystąpiło to co bardzo często występuje przy izolacji miedzy krokwiowej w dachach skośnych , wełna po prostu obsiada i tworzy nawet do 50cm mostek cieplny w szczycie dachu . Efekt ten występuje już po ok. 3-5 latach.
  • lestek lestek, 10.04.2016r., 13:58:34 Pani zapomniała powiedzieć o kilu sprawach. Koszt utylizacji odpadu z ocieplania poddasza wełną to kosmos; przy piance nie ma żadnego odpadu. Precyzja i upchanie wełną do każdej dziury pozostawia często dużo do życzenia. No i ten wielodzienny syf w domu podczas układania wełny - dziękuję ale wełna jednak nie :(

Powiązane

mgr inż. Krzysztof Patoka Wprowadzanie MWK do obrotu a UV

Wprowadzanie MWK do obrotu a UV Wprowadzanie MWK do obrotu a UV

Wysokoparoprzepuszczalne membrany wstępnego krycia (oznaczane w [1] jako MWK) są sprzedawane w Polsce od 30 lat. W tym czasie zmieniły się normatywne zasady wprowadzania ich do sprzedaży.

Wysokoparoprzepuszczalne membrany wstępnego krycia (oznaczane w [1] jako MWK) są sprzedawane w Polsce od 30 lat. W tym czasie zmieniły się normatywne zasady wprowadzania ich do sprzedaży.

Bauder Polska Sp. z o. o. Nowoczesne rozwiązania na dachy płaskie

Nowoczesne rozwiązania na dachy płaskie Nowoczesne rozwiązania na dachy płaskie

Szczelny dach płaski to gwarancja bezpieczeństwa dla użytkowników budynku oraz pewność wieloletniej i bezawaryjnej trwałości pokrycia. Obecnie od materiałów do izolacji i renowacji dachów wymaga się coraz...

Szczelny dach płaski to gwarancja bezpieczeństwa dla użytkowników budynku oraz pewność wieloletniej i bezawaryjnej trwałości pokrycia. Obecnie od materiałów do izolacji i renowacji dachów wymaga się coraz więcej – powinny być nie tylko wysokiej jakości, ale także przyjazne dla środowiska.

dr inż. Paweł Sulik, inż. Norbert Śmigielski Zdolność izolowania temperatur pożarowych w zależności od gęstości i grubości wełny mineralnej

Zdolność izolowania temperatur pożarowych w zależności od gęstości i grubości wełny mineralnej Zdolność izolowania temperatur pożarowych w zależności od gęstości i grubości wełny mineralnej

W bezpieczeństwie pożarowym stosuje się szereg rozwiązań zapewniających oczekiwany stopień niezawodności i bezpieczeństwa w przypadku powstania pożaru.

W bezpieczeństwie pożarowym stosuje się szereg rozwiązań zapewniających oczekiwany stopień niezawodności i bezpieczeństwa w przypadku powstania pożaru.

mgr inż. Krzysztof Patoka Funkcje wysokoparoprzepuszczalnych membran wstępnego krycia

Funkcje wysokoparoprzepuszczalnych membran wstępnego krycia Funkcje wysokoparoprzepuszczalnych membran wstępnego krycia

Kontynuując serię artykułów poświęconych tworzywom sztucznym stosowanym w dachach, warto pokazać wszystkie możliwe funkcje wysokoparoprzepuszczalnych membran, układanych najczęściej jako MWK. Produkty...

Kontynuując serię artykułów poświęconych tworzywom sztucznym stosowanym w dachach, warto pokazać wszystkie możliwe funkcje wysokoparoprzepuszczalnych membran, układanych najczęściej jako MWK. Produkty te należą do grupy objętej normatywną nazwą „elastyczne materiały wodochronne”. Membrany są dopuszczane na rynek, gdy spełniają wymogi normy PN-EN 13859-1:2010, w której używa się takiego ich określenia. W tej grupie membrany są razem z paroizolacjami, wiatroizolacjami i innymi materiałami stosowanymi...

Janusz Banera Trendy w zakresie stosowanych technologii izolacji dachów płaskich

Trendy w zakresie stosowanych technologii izolacji dachów płaskich Trendy w zakresie stosowanych technologii izolacji dachów płaskich

W dzisiejszym świecie nic nie jest tak stałe jak ciągły proces zmian. Stale zachodzące zmiany wpływają na całą naszą cywilizację i wszystkie dziedziny naszego życia, tj. produkcję żywności, przemysł odzieżowy,...

W dzisiejszym świecie nic nie jest tak stałe jak ciągły proces zmian. Stale zachodzące zmiany wpływają na całą naszą cywilizację i wszystkie dziedziny naszego życia, tj. produkcję żywności, przemysł odzieżowy, motoryzację, elektronikę i informatykę, energetykę, budownictwo itd.

dr hab. inż., prof. nadzw. UTP Dariusz Bajno Metody diagnostyki konstrukcji obiektów budowlanych oraz ustalanie stopnia ich zużycia technicznego

Metody diagnostyki konstrukcji obiektów budowlanych oraz ustalanie stopnia ich zużycia technicznego Metody diagnostyki konstrukcji obiektów budowlanych oraz ustalanie stopnia ich zużycia technicznego

Warunkiem bezpiecznego użytkowania każdego obiektu jest jego stan techniczny, w tym stan techniczny każdego z elementów składowych, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo konstrukcji i bezpieczeństwo użytkowe...

Warunkiem bezpiecznego użytkowania każdego obiektu jest jego stan techniczny, w tym stan techniczny każdego z elementów składowych, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo konstrukcji i bezpieczeństwo użytkowe [1].

dr inż. Paweł Sulik Modernizacja starego budownictwa a bezpieczeństwo pożarowe

Modernizacja starego budownictwa a bezpieczeństwo pożarowe Modernizacja starego budownictwa a bezpieczeństwo pożarowe

W większości przypadków budynki charakteryzują się dużą trwałością, która pozwala na korzystanie z nich przez dziesięciolecia, a przy prawidłowej eksploatacji często przez setki lat. Nie oznacza to oczywiście,...

W większości przypadków budynki charakteryzują się dużą trwałością, która pozwala na korzystanie z nich przez dziesięciolecia, a przy prawidłowej eksploatacji często przez setki lat. Nie oznacza to oczywiście, że wszystkie stosowane w nich rozwiązania techniczne wraz z upływem lat zachowują swoją funkcjonalność.

Czy w najbliższym czasie planujesz modernizację domu lub mieszkania?

Czy w najbliższym czasie planujesz modernizację domu lub mieszkania?

Małgorzata Kośla Rodzaje rynien – jaką rynnę wybrać?

Rodzaje rynien – jaką rynnę wybrać? Rodzaje rynien – jaką rynnę wybrać?

Dobrze dobrany rodzaj rynien to gwarancja bezpieczeństwa i efektywności systemu rynnowego. Przy wyborze odpowiedniego typu najważniejsze są wielkość dachu oraz parametry techniczne rynien. Rynny różnią...

Dobrze dobrany rodzaj rynien to gwarancja bezpieczeństwa i efektywności systemu rynnowego. Przy wyborze odpowiedniego typu najważniejsze są wielkość dachu oraz parametry techniczne rynien. Rynny różnią się od siebie skutecznością, trwałością i charakterystyką eksploatacji. Jak dobrać materiał i kształt odpowiednio do typu zabudowania?

Redakcja Jak dobierać rynny do pokrycia dachowego?

Jak dobierać rynny do pokrycia dachowego? Jak dobierać rynny do pokrycia dachowego?

Dobór rynien do kształtu i rodzaju pokrycia dachowego jest kluczową kwestią w ustalaniu wydajnego systemu orynnowania. W tym celu powinniśmy obliczyć EPD (Efektywną Powierzchnię Dachu) lub skorzystać z...

Dobór rynien do kształtu i rodzaju pokrycia dachowego jest kluczową kwestią w ustalaniu wydajnego systemu orynnowania. W tym celu powinniśmy obliczyć EPD (Efektywną Powierzchnię Dachu) lub skorzystać z pomocy gotowych kalkulatorów obliczeniowych, poprosić o pomoc specjalistów od doradztwa techniczno-projektowego lub producenta danego systemu orynnowania.

Julia Motyczyńska Konserwacja rynien – co powoduje uszkodzenia i jak je naprawiać?

Konserwacja rynien – co powoduje uszkodzenia i jak je naprawiać? Konserwacja rynien – co powoduje uszkodzenia i jak je naprawiać?

Konserwacja rynien jest bardzo ważna, gdy chcemy, aby orynnowanie było trwałe i wydajne. Rynny znajdujące się na budynku narażone są na uszkodzenia mechaniczne i działanie szkodliwych czynników atmosferycznych....

Konserwacja rynien jest bardzo ważna, gdy chcemy, aby orynnowanie było trwałe i wydajne. Rynny znajdujące się na budynku narażone są na uszkodzenia mechaniczne i działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Wobec tego, warto regularnie wykonywać przeglądy rynien.

Agregaty malarskie Izolacje natryskowe od A do Z

Izolacje natryskowe od A do Z Izolacje natryskowe od A do Z

Z roku na rok izolacje natryskowe stają się coraz bardziej popularne i chętniej wybierane przez klientów. Ich główną zaletą są bardzo dobre właściwości izolacyjne. Jeżeli interesuje Cię, na czym polega...

Z roku na rok izolacje natryskowe stają się coraz bardziej popularne i chętniej wybierane przez klientów. Ich główną zaletą są bardzo dobre właściwości izolacyjne. Jeżeli interesuje Cię, na czym polega izolacja termiczna metodą natryskową, oraz chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, ten poradnik jest dla Ciebie!

dr hab. inż. Jacek Szafran, mgr inż. Artur Matusiak Polimocznik jako materiał wzmacniający konstrukcje w budownictwie

Polimocznik jako materiał wzmacniający konstrukcje w budownictwie Polimocznik jako materiał wzmacniający konstrukcje w budownictwie

Uprzemysłowienie i nieprawidłowe gospodarowanie zasobami naturalnymi powodują zmiany środowiska naturalnego, które generują niekorzystne oddziaływania na konstrukcje budowlane. Zmiany te, wraz z często...

Uprzemysłowienie i nieprawidłowe gospodarowanie zasobami naturalnymi powodują zmiany środowiska naturalnego, które generują niekorzystne oddziaływania na konstrukcje budowlane. Zmiany te, wraz z często nieprawidłową eksploatacją obiektów budowlanych, powodują pogorszenie trwałości elementów konstrukcji, niejednokrotnie zmniejszając bezpieczeństwo użytkowania budynku. Kwestie związane z użytkowaniem obiektu, uszkodzeniami mechanicznymi i korozyjnymi oraz starzeniem się materiałów są ściśle powiązane....

Piotr Wolański APK Dachy Zielone, Katarzyna Wolańska Jak zwiększyć retencję miejską poprzez stosowanie dachów zielonych?

Jak zwiększyć retencję miejską poprzez stosowanie dachów zielonych? Jak zwiększyć retencję miejską poprzez stosowanie dachów zielonych?

Aby uzyskać rzeczywisty efekt zmniejszenia ryzyka powodziowego w miastach, należy ograniczyć ilość wody deszczowej spadającej na poziom gruntu oraz opóźnić spływ wody do kanalizacji, co pozwoli też opóźnić...

Aby uzyskać rzeczywisty efekt zmniejszenia ryzyka powodziowego w miastach, należy ograniczyć ilość wody deszczowej spadającej na poziom gruntu oraz opóźnić spływ wody do kanalizacji, co pozwoli też opóźnić spływ wody do rzek. Oczywiście ważne jest prowadzenie kompleksowych działań i wykorzystanie wszystkich możliwych narzędzi niebiesko-zielonej infrastruktury jako sposobu na retencję na terenach zurbanizowanych. Ale w kontekście potrzeby ograniczania ilości deszczówki spadającej na poziom gruntu...

dr hab. inż., prof. nadzw. UTP Dariusz Bajno Wybrane zagadnienia dotyczące trwałości pokryć dachowych

Wybrane zagadnienia dotyczące trwałości pokryć dachowych Wybrane zagadnienia dotyczące trwałości pokryć dachowych

Dach jest pierwszą i zasadniczą przegrodą chroniącą zarówno wnętrza, konstrukcje, jak i inne elementy obiektów budowlanych przed niekorzystnym oddziaływaniem na nie otoczenia. Rzadko można obecnie spotkać...

Dach jest pierwszą i zasadniczą przegrodą chroniącą zarówno wnętrza, konstrukcje, jak i inne elementy obiektów budowlanych przed niekorzystnym oddziaływaniem na nie otoczenia. Rzadko można obecnie spotkać autentyczne pokrycie dachowe, które towarzyszy historycznemu obiektowi od momentu jego wybudowania. Dzisiaj nadal stosuje się tradycyjne, jak również coraz częściej ulepszone rozwiązania technologiczne w materiałach pokryciowych, zachowując w większości przypadków ich pierwotny wygląd, które także...

mgr inż. Krzysztof Patoka Dyfuzyjne i efuzyjne membrany wstępnego krycia stosowane na dachach skośnych i poddaszach

Dyfuzyjne i efuzyjne membrany wstępnego krycia stosowane na dachach skośnych i poddaszach Dyfuzyjne i efuzyjne membrany wstępnego krycia stosowane na dachach skośnych i poddaszach

Na łamach miesięcznika „IZOLACJE” pisaliśmy już od dawna o wysoko paroprzepuszczalnych membranach wstępnego krycia (określanych jako MWK) jako o nowoczesnych materiałach, które zmieniły sposób budowania...

Na łamach miesięcznika „IZOLACJE” pisaliśmy już od dawna o wysoko paroprzepuszczalnych membranach wstępnego krycia (określanych jako MWK) jako o nowoczesnych materiałach, które zmieniły sposób budowania dachów, przyczyniając się do wzrostu energooszczędności całego budynku.

Saint-Gobain Construction Products Polska/ Isover Nowe wełny ISOVER PRO na poddasza – bez komPROmisów, z mocą welonu

Nowe wełny ISOVER PRO na poddasza – bez komPROmisów, z mocą welonu Nowe wełny ISOVER PRO na poddasza – bez komPROmisów, z mocą welonu

ISOVER wprowadza na rynek nową linię produktów PRO do izolacji cieplnej i akustycznej poddaszy. Super-Mata PLUS PRO i Super-Mata PRO to wełny o bardzo dobrych parametrach termicznych, wyprodukowane w technologii...

ISOVER wprowadza na rynek nową linię produktów PRO do izolacji cieplnej i akustycznej poddaszy. Super-Mata PLUS PRO i Super-Mata PRO to wełny o bardzo dobrych parametrach termicznych, wyprodukowane w technologii Thermitar™ i pokryte jednostronnie welonem szklanym.

Małgorzata Kośla Termoizolacja budynków narażonych na dużą wilgotność

Termoizolacja budynków narażonych na dużą wilgotność Termoizolacja budynków narażonych na dużą wilgotność

Niektóre materiały termoizolacyjne, używane do budowy obiektów narażonych na kondensację, mogą nieść ryzyko zawilgocenia w przegrodzie, przecieków, korozji czy uszkodzeń. Wszystkie te zjawiska z pewnością...

Niektóre materiały termoizolacyjne, używane do budowy obiektów narażonych na kondensację, mogą nieść ryzyko zawilgocenia w przegrodzie, przecieków, korozji czy uszkodzeń. Wszystkie te zjawiska z pewnością wpłyną negatywnie na właściwości termoizolacyjne budynku. Wobec tego, inwestor planujący skuteczne zaizolowanie obiektu, powinien zdawać sobie sprawę, że wybrany materiał musi dobrze spełniać funkcje termomodernizacyjne budynków narażonych na dużą wilgotność i wysokie ciśnienie pary wodnej.

Joanna Szot Izolacja dachów płaskich

Izolacja dachów płaskich Izolacja dachów płaskich

Zaletą dachów płaskich jest przede wszystkim większa funkcjonalność niż w przypadku dachów stromych i niczym nieograniczone możliwości aranżacji przestrzeni poddasza. Jednak aby tak było, stropodachy muszą...

Zaletą dachów płaskich jest przede wszystkim większa funkcjonalność niż w przypadku dachów stromych i niczym nieograniczone możliwości aranżacji przestrzeni poddasza. Jednak aby tak było, stropodachy muszą być prawidłowo zaizolowane.

EuroPanels Płyty warstwowe – europejska jakość na dachu

Płyty warstwowe – europejska jakość na dachu Płyty warstwowe – europejska jakość na dachu

Na konstrukcję dachu oraz jego pokrycie oddziałuje wiele różnych czynników, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Dlatego tym przegrodom budynku stawia się bardzo wysokie wymagania techniczne i użytkowe....

Na konstrukcję dachu oraz jego pokrycie oddziałuje wiele różnych czynników, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Dlatego tym przegrodom budynku stawia się bardzo wysokie wymagania techniczne i użytkowe. Warstwowe płyty dachowe od dawna są stosowane na dachach budynków przemysłowych oraz magazynowych. W ostatnich latach widać natomiast tendencję wykorzystywania tego typu rozwiązań w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, a także na obiektach użyteczności publicznej.

BayWa r.e. Solar Systems novotegra: jakość, prostota i bezpieczeństwo

novotegra: jakość, prostota i bezpieczeństwo novotegra: jakość, prostota i bezpieczeństwo

Z wyniku badań rynkowych, a także analiz i obserwacji prowadzonych nie w biurze, lecz na dachu, powstał bardzo wydajny system montażowy. Stworzony w ten sposób produkt umożliwia szybką i łatwą instalację.

Z wyniku badań rynkowych, a także analiz i obserwacji prowadzonych nie w biurze, lecz na dachu, powstał bardzo wydajny system montażowy. Stworzony w ten sposób produkt umożliwia szybką i łatwą instalację.

Canada Rubber Polska Przeciekający taras i dach? Membrana poliuretanowa DROOF 250 rozwiąże problem

Przeciekający taras i dach? Membrana poliuretanowa DROOF 250 rozwiąże problem Przeciekający taras i dach? Membrana poliuretanowa DROOF 250 rozwiąże problem

Balkony, tarasy i dachy to powierzchnie najbardziej narażone na destrukcyjne działanie czynników atmosferycznych. Zewnętrzne elementy konstrukcyjne, wystawione na zmienne warunki pogodowe i środowiskowe,...

Balkony, tarasy i dachy to powierzchnie najbardziej narażone na destrukcyjne działanie czynników atmosferycznych. Zewnętrzne elementy konstrukcyjne, wystawione na zmienne warunki pogodowe i środowiskowe, mogą nie przetrwać nawet jednego sezonu, jeśli nie będą dobrze zabezpieczone. Warto zdać sobie sprawę, że jeśli konstrukcja została postawiona prawidłowo, to z pewnością wina za przeciekającą powierzchnię leży w niewłaściwym zabezpieczeniu jej przed wodą oraz wilgocią – bez względu na porę roku mamy...

Ecolak Skuteczna hydroizolacja i łatwa naprawa wszystkich rodzajów dachów produktami Ecolak

Skuteczna hydroizolacja i łatwa naprawa wszystkich rodzajów dachów produktami Ecolak Skuteczna hydroizolacja i łatwa naprawa wszystkich rodzajów dachów produktami Ecolak

Dach to element konstrukcyjny budynku szczególnie narażony na obciążenia, uszkodzenia mechaniczne, a także szkodliwe działanie zmiennych warunków atmosferycznych czy nadmierne promieniowanie UV. Jak zapewnić...

Dach to element konstrukcyjny budynku szczególnie narażony na obciążenia, uszkodzenia mechaniczne, a także szkodliwe działanie zmiennych warunków atmosferycznych czy nadmierne promieniowanie UV. Jak zapewnić mu trwałość, szczelność oraz długoletnią żywotność, zarówno techniczną, jak i użytkową?

dr inż. Bartłomiej Monczyński Ekologiczny aspekt piątej elewacji – wpływ konstrukcji dachu na klimat i mikroklimat

Ekologiczny aspekt piątej elewacji – wpływ konstrukcji dachu na klimat i mikroklimat Ekologiczny aspekt piątej elewacji – wpływ konstrukcji dachu na klimat i mikroklimat

Wśród naukowców zajmujących się klimatem panuje konsensus – 97% spośród nich łączy ocieplanie się klimatu z działalnością człowieka i uważa, że zmiany klimatu zostały spowodowane przez nadmierną emisję...

Wśród naukowców zajmujących się klimatem panuje konsensus – 97% spośród nich łączy ocieplanie się klimatu z działalnością człowieka i uważa, że zmiany klimatu zostały spowodowane przez nadmierną emisję dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych w wyniku spalania paliw kopalnych, takich jak ropa naftowa, węgiel czy gaz ziemny [1].

Wybrane dla Ciebie

Odkryj trendy projektowania elewacji »

Odkryj trendy projektowania elewacji » Odkryj trendy projektowania elewacji »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec » Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »  Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych » Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny » Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.