Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Węzły konstrukcyjne w budynkach o obniżonym zapotrzebowaniu na energię

Węzły wzdłuż obwodu okna
Węzły konstrukcyjne w budynkach o obniżonym zapotrzebowaniu na energię
Węzły konstrukcyjne w budynkach o obniżonym zapotrzebowaniu na energię
Ciąg dalszy artykułu...

Węzły wzdłuż obwodu okna

Przyjęto, że mostki termiczne wzdłuż obwodu okna reprezentowane są przez dwa typy węzłów: krawędź ściany w połączeniu ze stojakiem ościeżnicy1 (liniowy współczynnik przenikania ciepła w miejscach mostków termicznych Ψ4) oraz nadproże z wieńcem stropowym i nadprożem ościeżnicy (Ψ5). Schematy węzłów przedstawiono na rys. 8–9.

Sposób zamocowania okna może mieć znaczny wpływ na warunki przepływu ciepła w omawianych węzłach. Szczególnie istotne jest położenie ramy okiennej w otworze oraz sposób wykończenia płaszczyzny ościeża. W przeprowadzonych obliczeniach wyróżniono następujące lokalizacje ramy okiennej:

  • przy krawędzi ocieplenia, od strony ściany (położenie „a”),
  • przy krawędzi ocieplenia, od strony ocieplenia (położenie „b”),
  • w połowie szerokości ocieplenia (położenie „c”),
  • przy zewnętrznej krawędzi ocieplenia (położenie „d”).

Ponadto rozpatrzono następujące warianty wykończenia płaszczyzny ościeży:

  • bez dodatkowego ocieplenia,
  • z dodatkowym ociepleniem o gr. 50 mm od strony zewnętrznej (węgarek),
  • z dodatkowym ociepleniem o gr. 50 mm od strony zewnętrznej i wewnętrznej.

Na rys. 10–11 przedstawiono schematy położenia ramy okiennej i wykończenia ościeża oraz przyporządkowane im oznaczenia.

Wartość współczynnika Ψe w wypadku ocieplonych ościeży obliczono z uwzględnieniem wymiarów okna w świetle muru (jak w wypadku ościeży bez docieplenia). Dzięki temu możliwe było porównanie jakościowe wyników uzyskanych dla różnych węzłów. Wyniki obliczeń zestawiono w tabelach 2–3 oraz na rys. 14–15.

Zobacz także: Nowoczesne technologie elewacyjne – dobór i projektowanie

Maksymalne wartości współczynnika Ψe występują w położeniach skrajnych ościeżnicy typu „a” i „d”. Osadzenie okna przy krawędzi ocieplenia w obszarze muru, typowe w wypadku budynków standardowych ocieplanych w systemie ETICS (dawniej: metoda BSO), należy uznać za nieprawidłowe w budynkach o obniżonym zapotrzebowaniu na energię.

Uzyskane wartości liniowego współczynnika przenikania ciepła były wyższe niż wymagane, co jest szczególnie widoczne w wypadku ościeży nieocieplonych.

Spośród analizowanych wariantów najbardziej korzystną lokalizacją ramy okiennej jest położenie typu „c” – połowa szerokości izolacji cieplnej ściany. Ten sposób mocowania może być jednak w praktyce utrudniony z powodu konieczności stosowania nietypowych kotew o dużym wysięgu.

W większości wypadków wystarczające do uzyskania wymaganej wartości współczynnika Ψe jest mocowanie ramy przy krawędzi ściany w obszarze ocieplenia, co jest łatwiejsze do wykonania.

Docieplenie ościeża wpływa korzystnie na warunki przepływu ciepła w węźle i w każdym z analizowanych wypadków skutkuje zmniejszeniem wartości liniowego współczynnika przenikania ciepła.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 5/2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Budujesz lub remontujesz? Sprawdź ceny materiałów!


Niezależnie od tego, jak duże przedsięwzięcie przed Tobą, warto być zaopatrywał się w miejscu z gwarancją zapasu, ceny i dostępności... ZOBACZ »


Szkło piankowe - czego jeszcze o nim nie wiesz?

Wibroizolacja i wibroakustyka - co warto wiedzieć?

Dzięki swoim właściwościom – m.in. wysokiej odporności na ściskanie, wodoszczelności, paroszczelności... czytaj dalej » Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej »

Zatrzymaj ciepło i ochroń dom przed zimnem »


Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Balkony i tarasy - jaką technologię wykonania wybrać?

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Bardzo istotne jest odpowiednie wykończenie okapu tarasu czy balkonu... czytaj dalej »

Najtańszy sposób na wykonanie stropu? Sprawdź »


Przekonaj się, jak wiele zalet ma nowa generacja stropów gęstożebrowych ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu.... ZOBACZ »


Jakie są rodzaje płyt warstwowych?

Prace uszczelniające - postaw na niezawodne rozwiązania »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Obecna praktyka projektowania i wykonywania budowli ziemnych i podłoży nawierzchni drogowych mnoży przypadki zastosowania... czytaj dalej »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy w głównej mierze od...  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Planujesz renowację budynku? Zobacz »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » Jeśli docieplenie z zewnątrz nie jest możliwe, co jest częste w przypadku obiektów zabytkowych, mamy... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
1/2020

Aktualny numer:

Izolacje 1/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szron na dachu
  • - Ile można zyskać na termomodernizacji?
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.