Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Perspektywy branży izolacyjnej w kontekście polityki energetycznej Unii Europejskiej

Prospects for the insulating industry in the context of the European Union energy policy
www.sxc.hu
Ciąg dalszy artykułu...

Ustawa o efektywności energetycznej

Dużą rolę w poprawie efektywności energetycznej polskiej gospodarki może odegrać uchwalona przez Sejm 15 kwietnia 2011 r. ustawa o efektywności energetycznej [3].
W art. 1 określa ona:

  • krajowy cel w zakresie oszczędnego gospodarowania energią,
  • zadania jednostek sektora publicznego w zakresie efektywności energetycznej,
  • zasady uzyskania i umorzenia świadectwa efektywności energetycznej,
  • zasady sporządzania audytu efektywności energetycznej oraz uzyskania uprawnień audytora efektywności energetycznej.

Szczególnie interesującym mechanizmem wsparcia procesu wzrostu efektywności energetycznej jest system białych certyfikatów. Obrót zbywalnymi świadectwami efektywności energetycznej (białymi certyfikatami) opiera się na nałożeniu na grupę przedsiębiorstw sieciowych handlujących energią (elektryczną, gazem ziemnym, ciepłem sieciowym) obowiązku rozliczenia się z określonych oszczędności energii. Wywiązanie się z obowiązku polega na przedstawieniu do umorzenia świadectw efektywności energetycznej opiewających na wymaganą ilość zaoszczędzonej energii lub uiszczenie opłaty zastępczej. Inwestor mający możliwość uzyskania oszczędności energii i zainteresowany otrzymaniem papierów wartościowych, jakimi są świadectwa efektywności energetycznej, powinien wynająć specjalnego certyfikowanego przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) audytora efektywności energetycznej, który przeprowadzi audyt efektywności wyznaczający możliwe oszczędności powstałe w wyniku realizowanych przedsięwzięć. Prezes URE będzie organizował przetarg na uzyskanie prawa do emisji określonej liczby certyfikatów nominowanych w tonach oleju ekwiwalentnego [toe] energii pierwotnej zaoszczędzonej dzięki inwestycjom proefektywnościowym. Ze względu na minimalizację kosztów obsługi systemu minimalne oszczędności, jakie będzie musiał uzyskać inwestor w wyniku realizacji przedsięwzięcia służącego poprawie efektywności energetycznej (aby mógł się ubiegać w przetargu o świadectwa efektywności energetycznej), wynoszą 10 toe.

WARTO WIEDZIEĆ
Konferencja izolacje
Artykuł prezentowany na Konferencji IZOLACJE 2012

Po wykonaniu zgodnie z audytem inwestycji przynoszących oszczędności energii można będzie zbyć świadectwa efektywności energetycznej na Towarowej Giełdzie Energii. Przedsiębiorstwa sprzedające energię odbiorcom końcowym będą musiały z upływem 31 marca następnego roku przedstawić prezesowi URE odpowiednią liczbę białych certyfikatów do umorzenia. Wyjściową wartość certyfikatu wyznacza opłata zastępcza uiszczana przez tych, którym zabrakło certyfikatów niezbędnych do wywiązania się z obowiązku umorzenia. Według projektu odpowiedniego rozporządzenia ministra gospodarki opłata zastępcza będzie oscylowała w przedziale 2500–2700 zł za toe. Wartość rynkową certyfikatu określi równowaga popytu i podaży.

Wykaz przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej akceptowanych przez system białych certyfikatów zostanie ogłoszony w odpowiednim obwieszczeniu ministra gospodarki. Jednak już dziś wiadomo, że w tym wykazie znajdą się takie rodzaje przedsięwzięć, jak: izolacja instalacji przemysłowych, przebudowa lub remont budynków, modernizacja lokalnych sieci ciepłowniczych itp. Wszystko to będzie miało wpływ na wzrost zapotrzebowania na materiały termoizolacyjne.

Drugi krajowy plan działań dotyczący efektywności energetycznej dla Polski

WARTO ZOBACZYĆ!
Wszystko o efektywności energetycznej
– pobierz za darmo PDF

Ministerstwo Gospodarki zakończyło prace nad Drugim krajowym planem działań dotyczącym efektywności energetycznej dla Polski [4], który jest typowym dokumentem sprawozdawczym. Obowiązek jego opracowania wynika z dyrektywy w sprawie końcowego wykorzystania energii i usług energetycznych 2006/32/WE [2].

W planie wylicza się i szereguje środki poprawy efektywności energetycznej w kilku wybranych sektorach: mieszkalnictwa (gospodarstw domowych), usługach, przemyśle i transporcie. Z punktu widzenia sektora izolacji termicznych istotne są zapisy dotyczące działań w zakresie efektywności energetycznej w budownictwie. Przewiduje się kontynuowanie działań termomodernizacyjnych finansowanych z funduszu termomodernizacji oraz funduszy NFOŚiGW. Wzorcowa rola sektora publicznego ma być realizowana m.in. przez wdrażanie i promocję budynków o zerowym zużyciu energii. Zaleca się przy tym, by dofinansowanie przez UE budynków użyteczności publicznej (np. budowa szkół, szpitali itd.) było udzielane przede wszystkim (a po 2015 r. wyłącznie) budynkom o podwyższonej efektywności energetycznej, w tym przede wszystkim o niemal zerowym zużyciu energii.

Opisany wyżej system białych certyfikatów według zapisów w II KPD EE [4] powinien przynieść w grudniu 2016 r. oszczędności energii końcowej na poziomie 2,2 Mtoe.

Przewidziano również działania w ramach kampanii informacyjno­‑edukacyjnych, promocji innowacyjności, uwzględnienia efektywności energetycznej w programach studiów inżynierskich itp. W II KPD EE [4] uwzględniono plany promowania projektów demonstracyjnych i pilotażowych w zakresie budowy budynków użyteczności publicznej o niemal zerowym zużyciu energii. Przewiduje się, że tego typu projekty powinny otrzymywać wyższe dotacje niż konwencjonalne działania związane z termomodernizacją budynków użyteczności publicznej. Działania zapisane w tym dokumencie niewątpliwie wpłyną na rynek izolacji w Polsce.

Analiza rynku materiałów izolacyjnych

Na rynku polskim funkcjonuje obecnie ok. 60 dużych i średnich producentów izolacji termicznych oraz technicznych, z czego ponad dwie trzecie koncentruje się na izolacjach termicznych, nieco ponad 15% na izolacjach technicznych, a ponad 10% firm specjalizuje się jednocześnie w wytwarzaniu obydwu rodzajów tych materiałów izolacyjnych. Według raportu PRM [5] w Polsce dominującym produktem izolacyjnym jest styropian (EPS). Jesteśmy drugim po Niemczech największym rynkiem tego materiału w Europie. Drugą gałęzią na rynku izolacji w Polsce jest wełna mineralna. Produkty z polistyrenu ekstrudowanego (XPS) oraz różnego typu pianek są rzadko stosowane.

Rynek styropianu w Polsce w dalszym ciągu jest bardzo rozdrobniony. W ostatnich latach w kraju aktywnych było ponad 100 zakładów produkcji styropianu, z czego większość to mniejsze fabryki o przychodach rzędu kilku milionów złotych.

W przeciwieństwie do styropianu wytwarzanie wełny mineralnej jest inwestycją bardzo kapitałochłonną, długoterminową, wymagającą znacznych środków finansowych i wysokich kwalifikacji technicznych. Z tego powodu na rynku działają tylko duże firmy mające wieloletnie doświadczenie w wytwarzaniu wełny mineralnej. W Polsce jest tylko siedmiu głównych wytwórców wełny mineralnej.


Jesteś pracownikiem firmy budowlanej albo projektantem/ architektem? Specjalizujesz się w dziedzinie izolacji lub studiujesz budownictwo? Jeśli jesteś związany z szeroko pojętą branżą izolacyjną lub budowlaną, możesz łatwo zyskać dostęp do fachowych artykułów i najnowszych informacji. Zamów bezpłatny newsletter serwisu www.izolacje.com.pl.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 5/2012

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Budujesz lub remontujesz? Sprawdź ceny materiałów!


Niezależnie od tego, jak duże przedsięwzięcie przed Tobą, warto być zaopatrywał się w miejscu z gwarancją zapasu, ceny i dostępności... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Balkony i tarasy - jaką technologię wykonania wybrać?

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Bardzo istotne jest odpowiednie wykończenie okapu tarasu czy balkonu... czytaj dalej »

Najtańszy sposób na wykonanie stropu? Sprawdź »


Oprócz znacznych oszczędności finansowych wynikających między innymi z braku dodatkowych ociepleń, możliwości prowadzenia w stropie... ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu.... ZOBACZ »


Jakie są rodzaje płyt warstwowych?

Prace uszczelniające - postaw na niezawodne rozwiązania »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Obecna praktyka projektowania i wykonywania budowli ziemnych i podłoży nawierzchni drogowych mnoży przypadki zastosowania... czytaj dalej »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy w głównej mierze od...  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturą zeszklenia, wówczas żywica nie jest... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

wpusty balkonowe suez
Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.